[ StORM48 @ 15.04.2010. 10:03 ] @
Ako vas je nedavni "blic" prikaz "Na prvi pogled... Canon EOS 550D" zaintrigirao, možda će vas zanimati i konačni test, nastao tokom nekoliko nedelja intezivnog tranžiranja novog Canon aparata iz čuvene Rebel serije.

Predstavljamo vam Canon EOS 550D...




TIMELINE
Uvreženo je mišljenje da ljude ne treba ceniti (samo) po spoljašnjosti, uprkos čuvenoj izreci „odelo čini čoveka“ – jer, unutrašnjost često krije ono što vizuelni kontakt ne može da dočara. I baš kako bi prosečna ljudska jedinka donela (uglavnom) pogrešan sud o nekome ko oblačenju ne posvećuje naročitu pažnju, tako je sva prilika da će i prosečan posmatrač sa strane nižu klasu foto-aparata često kvalifikovati kao nešto nedovoljno ozbiljno. Iako je u industriji mnogo primera koji potvrđuju ovo pravilo, nisu retki ni izuzeci koji pokazuju da „vuk u jagnjećoj koži“ nije samo popularna metafora, već i praktično primenjiv opis današnjih entry-level DSLR-ova, u skladu sa onim što vlasniku mogu da pruže.

Kada je Canon u pitanju, entry-level klasa DSLR-ova ima posebno mesto u gami – prvo, radi se o aparatima koji su najprodavaniji i samim tim, vrlo popularni. A drugo, zaslužni su i za ogroman korak u približavanju ozbiljnijih foto-aparata laicima, ali i finansijski slabije stojećim amaterima, zahvaljujući pre svega istorijskom EOS-u 300D, prvom „Digitalom Rebelu“.

Čak i bez licitiranja ciframa, većini je već verovatno poznato da klasa „trocifrenih“ Canon DSLR-ova već godinama beleži rekordnu prodaju i ubedljiv primat na tržištu DSLR-ova. Finansijski momenat je, naravno, jedan od najznačajnijih činilaca vezanih za ovaj trend, ali ne i jedini. Tehnički deo ponude je mnogo ozbiljniji problem za proizvođača, no što se verovatno čini. Prosto nagomilavanje funkcija i širenje liste specifikacija nije ni najmanje lako, budući da treba održati balans između onoga što telo nudi i cene koja će sve to pokriti, ali istovremeno ne i udaljiti proizvod od ciljne grupe. Vremenom, ova klasa aparata je evoluirala i sada ne samo da razlog za kupovinu više nije isključivo finansijske prirode, nego se ovakvi aparati često nalaze i u torbama profesionalaca, kao rezervna oprema.

Tržišni pritisak koji vrši konkurencija, maksimalno je skratio period između promocije novih predstavnika klase. Iako je 500D predstavljen pre nepunih godinu dana, Canon je odlučio da predstavi novo telo pre uobičajenog roka od 14-16 meseci. Imajući u vidu da Canon EOS 500D i dalje nije povučen iz liste aktuelnih proizvoda, očekivano je da će nastaviti da se prodaje po nešto nižoj ceni od dosadašnje, i time popuniti prostor između mini-sedmice (550D) i trenutno najslabijeg aparata u Canon ponudi – EOS-a 1000D. Ovakva odluka nije ništa novo, jer je slična praksa poznata i od ranije, a potencijalnim kupcima omogućava nabavku aparata po meri, a uz odgovarajuću cenu.

Iako su egzibicije sa regionalnim specifičnostima kod većine današnjih proizvoda potisnute u drugi plan, Canon je ostao veran praksi sa početka obitavanja ove klase na tržištu, tako da je i Canon EOS 550D poznat još po dva naziva – prvi je Rebel T2i, naziv namenjen severnoameričkom tržištu, a drugi Kiss X4, namenjen japanskom. Bez nekog opipljivijeg podatka, nezahvalno je donositi sud o uspešnosti ovakve prakse, ali čak i da efekta nema – zadržavanje osnovne forme svakako ne povećava konfuziju, osim u meri u kojoj je ona već prisutna. Važno je jedino napomenuti da između ovih verzija nikakvih funkcionalnih ili bilo kakvih kvalitativnih razlika – nema. Cela razlika se svodi na oznaku na aparatu i u EXIF-u. Nas, s druge strane, najviše interesuju razlike u odnosu na ono što je „Digitalni Rebel“ do sada pokazao...




SPECIFIKACIJE
Tehničke karakteristike se, po nekom nepisanom pravilu, retko menjaju u nekom drastičnijem obliku, u odnosu na isti model prethodne generacije. Canon EOS 550D nije izuzetak, ali u nekim segmentima jeste krupan pomak u poređenju sa prethodnicima. U narednoj tabeli možete videti šta Canon 550D nudi u odnosu na EOS 500D:



U svetu DSLR aparata nije senzacija kada noviji i slabiji aparat ponese neke odlike ekskluzivnijeg i skupljeg. Canon 550D je od nedavno predstavljenog 7D nasledio senzor, što je moglo biti i očekivano. Ali, da će naslediti i merenje svetla, video jednakih mogućnosti, a neke segmente čak i unaprediti – baš i nije očekivano. S druge strane, Canon je ostao veran stanovištu da korisnici trocifrenih tela ne trebaju biti pošteđeni gimnastike na komandama, pa dobar deo zamerki upućenih svim ranijim predstavnicima ove klase, i dalje ostaje na snazi. Obično se u ovakvim situacijama postavlja pitanje – da li je nešto žrtvovano da bi se ispratio boljitak u drugim domenima? Odgovor nije jednostavan, a čega se tačno tiče, videćemo u nastavku testa.

Kompletan test → LINK



Pozdrav



[ milas @ 15.04.2010. 11:40 ] @
Bravo Storm! Procitao sam tekst i moram reci da je za primer u SVAKOM pogledu...detalji na koje si pazio su prosto neverovatni. Barnaby Britton i Simon Joinson mogu da ti pozavide . Ono sto bi mozda trebalo izmeniti jeste prikaz samog testa, gde bi svaku sekciju bilo pozeljno staviti na posebnu stranicu, ovako se ceo test dugo ucitava i malo je teze pronaci odredjenu sekciju.

Nadajmo se da ces nas u buducnosti obradovati sa jos slicnih testova, i to NE samo DSLR tela vec i poredjenja tela razlicitih proizvodjaca u klasi, kao i detaljnijim testovima objektiva i foto opreme .
[ Zoran Rodic @ 15.04.2010. 12:41 ] @
Kada sam uzeo aparat u ruke, prva asocijacija je bila



Onda sam ga okrenuo, i ugledao Display ... pa mi je druga asocijacija bila ugodno gledanje Avatar-a na njemu.

Onda sam repetirao, i konstatovao da bi mi dobro došao grip.


A finalni zaključak?

Aparat je naprosto dobar, kao ... kao ... Stormov test ... recimo :)
[ maxa11 @ 15.04.2010. 12:50 ] @
I najsitnije crevce do detalja elaborirano Svaka čast! I još preko svega - uporedni test 2 objektiva.
[ beske @ 15.04.2010. 18:21 ] @
Ako u ovoj sferi ista zasluzuje termin REFERENCA u punom znacenju te reci, onda je to svakako ovaj (i ovakav) test.

Od samog vokabulara, strucne i tehnicke pismenosti autora, vestog vladanja tematikom, ilustrativno do granica zavisti... i sve u jednom dahu, od pocetka do kraja.

Dragane, svaka cast, sve ostalo je zaista suvisno.

Pozz

p.s. dpreview... sta to bese??
[ Srđan Pavlović @ 15.04.2010. 18:27 ] @
E, ovo je test, bravo Storm :)
[ radisasvr @ 15.04.2010. 20:15 ] @
Storm,odvalio si covece!Iskrene cestitke i podrska za naredne testove koji ce,nadam se ,uslediti i koji ce zadrzati ovakav nivo.
Pored ovakvih testova DPreview cemo citati samo iz navike ali cemo ono najbolje imati iz domace kuhinje.
Posteno si se zauzeo i zaista priredio izuzetan test.
Svaka cast!!

p.s. Nemoj samo da se uobrazis od ovolikih pohvala.
[ StORM48 @ 15.04.2010. 20:51 ] @
Hvala svima, zaista!

Drago mi je kad vidim da neko prepoznaje trud koji smo uložili da bismo sve prezentovali na ovaj način.
A evo - već se upinjem da se ne uobrazim

Pozdrav

[ BiiigMuzzy @ 16.04.2010. 00:05 ] @
Svaka cast Storm Stvarno si ga odradio maksimalno detaljno. Prosto uzivanje u citanju.

Pozdrav!
[ crnibombarder @ 16.04.2010. 00:48 ] @
@milas
Nije da se nije razmisljalo o poredjenju sa nekim drugim dSLR modelom u klasi iz drugog tabora, konkretno Nikon (jer ostali brendovi zbog svoje male zastupljenosti kod nas ne bi bili toliko interesantni, ljude zanima da citaju o onome sto se kupuje, odnosno prodaje), ali jednostavno bi bilo nezahvalno porediti EOS 550D sa npr. D5000 ili D90, jer se ne radi o generacijski istim modelima, a nismo zeleli sad da cekamo na odgovor od Nikona, ko zna kad ce...
[ banisha @ 03.05.2010. 17:37 ] @
Čestitke za opis i od mene. Čitanje je trajalo, ali i vredelo svakog minuta.
Pozdrav
[ StORM48 @ 03.05.2010. 19:16 ] @
Hvala!
To me zapravo i interesuje - da li opširan test smara ili je pitak?

Računao sam da, ako nekog ne interesuje toliko pisanije, lako će preskočiti višak. Dok, ako ga interesuje, ako test ne pruža dovoljno, onda ostaje uskraćen za nešto informacija.

Ako je ovakav koncept uspešan, tim bolje!

Pozdrav

[Ovu poruku je menjao StORM48 dana 03.05.2010. u 20:44 GMT+1]
[ banisha @ 03.05.2010. 20:18 ] @
Pitkih 'tralala' testova ima na netu i previše. Onoga čega nema je upravo to što si ti napravio, velika količina detalja i poređenja na jednom mestu. Prava mera za sve koji nisu totalni početnici, a pogotovo za one koji uskoro planiraju kupovinu nekog DSLRa
Dopada mi se i što tekst ima edukativni karakter, a pohvalio bih i detaljan osvrt na 'kit' objektive jer kao što si naglasio, većini će to biti prvi objektiv.

Pozzz
[ Zoran Rodic @ 13.05.2010. 08:37 ] @
Nije zgoreg napomenuti da je trenutno jako nategnuto gledati raw fajl koji pravi 550d.

Otvara ga ACR 5.7 ali ne i verzija ACR6 koja podrazumevano dolazi sa CS5.
E sad, na CS5 nije moguće instalirati ACR 5,7, tako da je nategnuto.

Čak ni ACDSee v3 nije u stanju da vidi 550d raw fajl

[ De La Noche @ 21.06.2010. 00:11 ] @
Da li je ovo sa RAW formatom resenom, jer inace planiram da odem ovih dana do Segedina i castim sebe ovim aparatom ?
[ StORM48 @ 21.06.2010. 09:23 ] @
Jeste rešeno.

CS4 otvara načelno sa ACR-om 5.7, a CS5 sa 6.1.
DPP radi normalno, naravno.

Pozdrav
[ BiiigMuzzy @ 21.06.2010. 15:53 ] @
^^ A uvek fotke mozes kroz DNG Converter da konvertujes iz CR2 u DNG i da te DNG-ove otvaras u svom ACR-u kao i svaki stariji RAW.

To ako ne zelis da upgrade-ujes svoj trenutni ACR.

Pozdrav!

[ camsy @ 21.06.2010. 19:13 ] @
Pozdrav Ekipi...
Bacih oko na ovaj aparatic prethodnih dana i odusevih se sto nadjoh da je neko napravio TEST vredan toliko Hvale, cisto da se uputim sa sigurnscu u to da li je ovaj aparatic pametna investicija ili ne, medjutim LINK nesto i ne radi bas...tj. ceo sajt...Pa me zanima jel to trenutni kvar, da li je mozda sve to negde drugde premesteno ili gde mogu uopste pogledati taj TEST..

Unapred HVALA i samo tako nastavite..Pohvale od mene na nevidjeno, bazirane na poverenju u pohvale svih ovih ljudi.. ;)
Pozz
[ StORM48 @ 21.06.2010. 20:00 ] @
Hvala na lepim rečima!

Sajt je trenutno u fazi unapređenja softvera, pa s vremena na vreme dolazi do zastoja (kako mi je objašnjeno).
Biće uskoro sve kako treba.

Pozdrav
[ camsy @ 22.06.2010. 18:27 ] @
Hvala na brzom odgovoru...

Upravo sam sa osmehom usao na Link.. :) tako da, za sad radi..Nadam se da ce osmeh ostati i do kraja, a mozda nadjem nesto sto mi se jos vise svidja.. ;D

Pozz i Hvala jos jednom..
[ beske @ 22.07.2010. 07:26 ] @
Citat:
Nije zgoreg napomenuti da je trenutno jako nategnuto gledati raw fajl koji pravi 550d.

Otvara ga ACR 5.7 ali ne i verzija ACR6 koja podrazumevano dolazi sa CS5.
E sad, na CS5 nije moguće instalirati ACR 5,7, tako da je nategnuto.

Čak ni ACDSee v3 nije u stanju da vidi 550d raw fajl


@StORM48

Da li si pokusavao da "razvijas" RAW fajlove sa 550D (ili bilo kojeg aparata koji si testirao) u Capture One Pro, i kako ti se cini upotrebljivost, fleksibilnost i kvalitet samog "izlaza" istog u odnosu na originalna C/N softverska resenja (DPP, NX2...) ali i ACR?
[ StORM48 @ 24.07.2010. 00:13 ] @
Sa malim zakašnjenjem, pošto juče nisam bio na raspolaganju...

Koliko se sećam, još tada sam probao da razvijem par RAW fajlova u CaptureOne aplikaciji ali, iako tada aktuelna, verzija 5.0 nije imala podršku za RAW 550-ice. Danas sam probao u verziji 5.1.2 i podrška je uvedena.

Mogu Ti reći da je Capture One zasad najbliži koloritu koji renda Canon-ov DPP!
ACR je izlišno i pominjati (ostali softver ni toliko) po tom pitanju, a Capture One u startu daje prikaz koji je tek malo (a često i nimalo) potrebno korigovati, čak i kada je korekcija veća, krajnji rezultat ne boluje od bolesnih boja, koje su karakteristične za ACR, ma kako ga namestili.

E sad, ono što mene sprečava da koristim C1 za obradu je idiotski sistem keširanja, koji u svaki direktorijum sa fotkama, na koji sam makar samo jednom kliknuo, odmah pravi svoje poddirektorijume i keš fajlove, koji očas posla naprave šou po disku!

Može se to ručno brisati non-stop, ali iskreno - nemam baš živaca da gubim vreme na to.

Pozdrav
[ malden mb @ 17.10.2010. 18:25 ] @
možda sam nešto propustio,unaprijed isprika,meni jako zanimljivo kao korisniku pentax k-x aparata :
http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS550D/
[ StORM48 @ 17.10.2010. 19:12 ] @
Šta konkretno?

Pozdrav
[ ludi_splićo @ 17.10.2010. 19:44 ] @
Citat:
malden mb: možda sam nešto propustio,unaprijed isprika,meni jako zanimljivo kao korisniku pentax k-x aparata :
http://www.dpreview.com/reviews/CanonEOS550D/


Htjeo si reći da je ovo zanimljivo



?
[ StORM48 @ 17.10.2010. 19:57 ] @
Pa jeste, još kad krenu grafikoni i umesto slika, tek tada što je zanimljivo...

Jedino što je ovde zanimljivo je malo generacijsko lutanje. 12 i 18 MP ne mogu da se porede čak i da ste totalno operisani od matematike, a pogotovo kada se sve to baci u štampu.

Baci Ti Maldene jednu RAW fotku sa tog Tvog Pentaxa. Evo npr. izabraćemo nešto što obojica možemo da uslikamo. Npr. flašu Koka-Kole (vertikala, tako da cela tačno stane u kadar) pod običnom 100w sijalicom, na ISO3200 i ISO6400, pa da uporedimo šta se dobija, kada se dovedu na istu veličinu. Nemam ja problem da je neki aparat bolji na ISO milion od 550D, ali treba znati kako se nešto poredi. Jer, zamisli sad - stavimo bilo koji od tih aparata sa 5D iz 2004. godine... kakav bi to tek humor bio. A čak im je i rezolucija ista.

Od grafikona 'leba nema

Da ne pominjemo što je Pentax danas jedini koji primenjuje agresivan NR čak i na RAW fajlovima, što je dokumentovano i na, mnogima omiljenom, DxO Mark-u:
Citat:
"Noise filtering processing is present on the Pentax K10D (ISO 800 and ISO 1600), the Pentax K20D (ISO 3200 and ISO 6400)..."

"However, while most other cameras have an interface that permits turning off internal noise filtering and thus providing unprocessed RAW data files, Pentax cameras still apply some noise reduction even when the noise reduction option is supposedly switched off."


Pozdrav
[ Zarko Silic @ 17.10.2010. 20:11 ] @
A sta tu nije jasno?

http://www.dpreview.com/reviews/pentaxkx/page29.asp

http://www.dpreview.com/reviews/canoneos550d/page29.asp


[ Nebojsa Milanovic @ 17.10.2010. 20:12 ] @
550 D je aparat kojim je Canon odmakao konkurenciji u toj klasi kao nikada do sada. Kombinacija sa dobrim 15-85 IS (ne sa svakim primerkom, ima razlike u kvalitetu), je za svaki dan naprosto ubitačna.

U vreme kada je 5 D bio apsolutni vladar slike, osim u slučaju da je objektiv baš neka krdža, po obrvama i kosi se momentalno moglo prepoznaati da li je fotka sa njega ili ne. Sa 550 D situacija nije mnogo različita

100% crop



Teško je reći kada će konkurencija sa nekim 24-xxx zumom ovo da dostigne...
[ Zoran Rodic @ 17.10.2010. 21:07 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic: Teško je reći kada će konkurencija sa nekim 24-xxx zumom ovo da dostigne...


Konkurencija ne, ali mlađi bratić istog godišta, kao i 5d .... svakako

350d + Sigma 70-300 APO DG Macro II

Samo resize i krop



[ EmirHozic @ 18.10.2010. 08:28 ] @
hepatitis ili samo povisen nivo bilirubina u krvi, al to je valjda normalno
[ beske @ 18.10.2010. 08:34 ] @
Bolje i to, nego blic u glavu

[ Zoran Rodic @ 18.10.2010. 09:08 ] @
Da, da … autor ove zlata vredne i poučne fotografije je Vamsi.

Citat:
EmirHozic: hepatitis ili samo povisen nivo bilirubina u krvi, al to je valjda normalno


Vidiš kako se ne razumeš u fotografiju
Uzrok je Sigma, njeno žutilo i odnos prema zalasku sunca.

A obrva?
Obrva je tu kao otisak prsta, kako bi kasnije odmah mogli da znamo koji je aparat u pitanju.
[ StORM48 @ 18.10.2010. 09:45 ] @
Ma koga briga za obrvu. Danas je, potencijalnim jurišnicima na Pulicera, najbitnije da imaju barem ISO 409.600, da im slučajno ne promakne neki momenat dok noću idu do WC-a. Koga još briga za ostale aspekte fotografije?

Pozdrav
[ StORM48 @ 25.11.2010. 17:20 ] @
Kao što rekoh svojevremeno:

Citat:
Canon EOS 550D (Rebel T2i/Kiss X4) Firmware 1.0.9

Firmware version 1.0.9 incorporates the following fixes:

Fixes a phenomenon in which tone jumps become noticeable in some images, depending on the shooting scene, when shooting with the Auto Lighting Optimizer settings (Low / Standard / Strong).


I kada se to još ukombinuje sa landscape kolornim stilom (posebno nenamenski upotrebljenim), dobija se papazjanija.

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 26.11.2010. 09:45 ] @
Citat:
StORM48: Kao što rekoh svojevremeno:

Citat:
Fixes a phenomenon in which tone jumps become noticeable in some images, depending on the shooting scene


I kada se to još ukombinuje sa landscape kolornim stilom (posebno nenamenski upotrebljenim), dobija se papazjanija. ;)

Pozdrav




To ipak znaci da se nasem testeru, Nesi Milanovicu, na odredjeni nacin, mora odati priznanje jer je prvi obelodanio ovu pojavu, za koju evo vidimo da su i u Canonu priznali.


Citat:
Conclusion - Cons
Slow AF in Live Mode reduces benefit of articulated screen for stills shooting
White balance often excessively orange under artificial light

Slight tendency to overexpose in contrasty conditions
Post-processing options oddly arranged (and don't provide access to the Ambience options)
Plastic construction not as reassuring as its metal-bodied peers



Oni ga nazivaju OUAL (orange under artificial light), a mi ga zovemo CONE. "O" je orange i kod njih i kod nas.

(CONE lepse zvuci).


http://www.dpreview.com/reviews/canoneos60D/page20.asp


S tom razlikom sto smo za ovo znali dok su oni jos spavali dubokim snom.
[ Zoran Rodic @ 26.11.2010. 15:14 ] @
Citat:
zarsilic: Oni ga nazivaju OUAL (orange under artificial light), a mi ga zovemo CONE. "O" je orange i kod njih i kod nas.


Ma keve ti!
Sad je u pitanju veštačko svetlo, a ne park u Pančevu u sred bela dana?
Koliko se ja sećam, mi smo dobili poziv da idemo u Pančevački park u podne, a ne u zatvoren prostor sa veštačkim svetlom.


Citat:
zarsilic: S tom razlikom sto smo za ovo znali dok su oni jos spavali dubokim snom.

To si ti možda spavao dubokim snom, ... pa si propustio ovo što sam već kačio.


Canon 450d - Auto WB Canon 450d – Manual WB



Canon 500d – Auto WB Canon 500d – Manual WB



Canon 550d – Auto WB Canon 550d – Manual WB



Canon 1d mark IV – Auto WB Canon 1d mark IV – Manual WB



Nikon d300s – Auto WB Nikon d300s – Manual WB



Nikon d5000 – Auto WB Nikon d5000 – Manual WB



Nikon d700 – Auto WB Nikon d700 – Manual WB



Sony alpha a900 – Auto WB Sony alpha a900 – Manual WB



[ Nebojsa Milanovic @ 26.11.2010. 19:48 ] @
I ovi primeri koje je Zoran postavio govore isto ono što pričam već dugo:

U najkraćem:

- Canon 550 D ima znatno bolji AWB odziv nego 500 D

- Nikon D 5000 ima najbolji tonalitet od svih Nikona

I ne treba bukvalizovati, naravno da nije u pitanju samo bukvalno veštačko svetlo, neprecizno su se dpreview izrazili, mnogo bolje su to opisali u testu Canona S 95 koji su objavili pre neki dan:

Canon Powershot S95 - Cons:

- AWB can deliver different color rendition depending on screen composition.


To je to o čemu sam pričao i evo posle više od dve godine od pojave prvih aparata sa tom osobinom dpreview je konačno to počeo da pominje.

Zanimljivo je da su o tome počeli da pričaju tek kod 60 D, S 95 itd. koji su po tom kriterijumu daleko bolji nego neki raniji aparati kod kojih gospoda iz dpreview to nije ni pomenula.




edit: typo


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 28.11.2010. u 14:11 GMT+1]
[ ludi_splićo @ 26.11.2010. 20:14 ] @
Citat:
Nebojsa Milanovic
- Nikon D 5000 ima najbolji tonalitet od svih Nikona


Nema najbolji tonalitet nego najbolje gađa WB od svih Nikona pod umjetnom rasvjetom.
[ Nebojsa Milanovic @ 26.11.2010. 20:20 ] @
To se bukvalno vidi iz te slike, ali opet ponavljam da ne treba bukvalizovati niti izvlačiti zaključke bilo iz jedne slike, bilo iz jednog primera, bilo iz neke pojedinačne (neprecizno skrojene) rečenice u nekom testu.

Nikon D 5000 ima najmanje žutila od svih Nikona, to je ono što je bitno, značajno manje nego D 300/300S ili D 700 recimo.

Solidan WB pod veštačkim svetlom samo je sporedna stvar (ne i nevažna).

[ mstevic @ 03.12.2010. 10:25 ] @
Ner znam za DP review, ali sam posle Fuji 2600 kupio neki razvikani Canon, i u roku od mesec dana ga prodao i Uzeo Fuji 5600. Slike su jednostavno bile neuporedive! Naravno, to nisu aparati koje ovde pominjete, nisu DSLR, ali ima nešto sa tim kako Canon "vidi" boje.
[ StORM48 @ 04.12.2010. 13:38 ] @
@mstevic
Ne čini li Ti se Tvoj post malo neprikladan za ovu temu?

BTW, baš me zanima koji li je to Canon, od kojeg je bolji Fuji S5600... taj "čuveni" S5600?

Pozdrav
[ mstevic @ 09.12.2010. 12:59 ] @
Neki Canon sa velikim zumom, iste generacije ko Fuji. Što je toliko čudno da Fuji ima bolju sliku?
Da nisi od onih kiju su nekad tvrdili da je Echostar 5700 najboolji sat risiver ikad?
[ StORM48 @ 09.12.2010. 13:44 ] @
Hehehe, pa ne, ali ne volim generalizaciju.
"Neki Canon sa velikim zumom..."?

Ou hau jes nou.

Ja recimo toliko nisam zadovoljan fotkama sa tih S5xxx Fujija, da ne znam kako bih to uporedio sa nekim Canonom. Istini za volju, imao sam S9600, ali me je i ka njemu pre privukla ergonomija naspram klasičnog kompakta, nego što se on mogao takmičiti po kvalitetu fotke sa Canonom, koji oduvek važi za "the best of" kompakt klase (mada, da ne grešim dušu, S9600 je imao stvarno ima dobru fotku u toj konkurenciji). Sada se tu pridružio Panasonic sa svojim odličnim aparatima, ali realno - druge konkurencije nema. Fuji je nekako ostao u zapećku.

Neka kaže poneku reč neko ko je upućeniji u taj segment, ali sam čvrsto ubeđen da Ti se samo učinilo.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 09.12.2010. 15:33 ] @
Citat:
mstevic: .... ali sam posle Fuji 2600 kupio neki razvikani Canon, i u roku od mesec dana ga prodao i Uzeo Fuji 5600. Slike su jednostavno bile neuporedive!


To je naprosto nemoguće.
Taj izvikani Canon i taj Fuji s5200 imaju isti senzor, isti procesor i da stvar bude zanimljivija, čak i je i optika sišla sa iste proizvodne linije.

Majke mi.

Citat:
mstevic: ... ali ima nešto sa tim kako Canon "vidi" boje.


A vidiš, možda ima i sa time, kako ti vidiš boje.