[ ljenjivac @ 15.04.2010. 11:16 ] @
Ovako nije mi jasno kako u mastercamu dobiti recimo svaku operaciju druge boje. Npr. Ako imam 2 pocket_inga ja bi htio da mi se prvi prikazuje plavom bojom, a drugi recimo vrvenom bojom tako da vidim recimo da li mi je ostalo još nešto za obraditi? I sljedeći problem je ako recimo trebamo izraditi utor širine 4 mm a zabunom izaberemo glodalo 8 mm i sad kada pustimo animaciju kako napravit da mastercam prikaže putanju od 4mm zeleno a onaj rub okolo koji smo preglodali da pokazuje crveno. To mi je trenutno problem jer uopće ne mogu nakon simulacije vidjeti što sam napravio, da li sam izabrao preveliki alat jer se to ne prikazuje u putanji alata on jednostavno prođe kroz dio koji ne bi trebao proći a ja to nigdje ne vidim. Hvala na odgovorima u naprijed
[ herak darko @ 03.05.2010. 17:09 ] @
pozdrav, pretpostavljam da znas pokrenuti verify, pod miscellaneus options ukljucis change tool/collor, zatim podesis boje za alate u prozoru set colors za koliziju, i za pojedine alate, kod prikazivanja razlicitih operacija mozes zadati razlicite brojeve alata (ali ti znas da je to mozda isti alat), pa vidis sto se radi u kojem koraku. nadam se da sam pomogao, ako trebas jos kakvu pomoc slobodno pitaj

isto tako mozes podesiti opciju stop on colision, tako da si siguran da ti alat ne zarezuje gdje netreba, mozes podesiti margine, mozes napraviti .stl file i jos puno toga, samo pitaj
[ No_Copy @ 15.11.2010. 12:39 ] @
..da ne postavljam novu temu..i od mene jedno pitanjce.. ;)
..kako da odradim pocket,u dva pravougaonika,svaki posebno...kao sto je prikazano na slici,a da ne dolazi do ove greske??
http://yfrog.com/77izradapocketaj
[ RVR @ 15.11.2010. 15:58 ] @
3 načina
Prvi- brejkuj vertikalne linije u tački preseka sa srednjom horizontalnom
da dobiješ 2 pravougaonika. Trimuj sve ćoškove.
Drugi- nacrtaj dva pravougaonika na različitim visinama ili na istoj visini
različitim bojama dubine, Ako radiš na različitim visinama ne moraš
ali poštuj stvarne dubine džepova
Traći- crtaj dva pravougaonika na različitim layer-ima.
[ No_Copy @ 15.11.2010. 16:44 ] @
...prvi nacin sam probao..i dobijam istu gresku,a podelio sam kako si rek`o,tj trimovao...i dobio da su vertikalne podeljene na tackama preseka sa srednjom..ali i dalje nece..
..a druga dva ne kapiram..tj drugi..a za treci nacin..crteze radimu solidworksu..pa ih ubacim u mastercam..tako da mi nije jasno sto se tih layera tice..jel to moze naknadno da se crtes edituje u mastercamu..ili..??
..zaboravio sam da napisem u predhodnom postu,da sam pocetnik sto se mastercama tice..nesto sam savladao..ali,ovo mi predstavlja veliki problem..svaka pomoc je dobrodosla..
[ RVR @ 15.11.2010. 18:15 ] @
prelazimo na PP
[ nevac @ 15.11.2010. 21:45 ] @
Jel ima neki link gde se moze skunuti X5 da se proba jel valja.Moze na PP.Hvala.
[ No_Copy @ 15.11.2010. 22:12 ] @
..ima..al nece da radi..barem kod mene nece..
..saljem ti na pp linkove..pa probaj..ovo je MCX5 za SW..;)
[ nevac @ 16.11.2010. 17:55 ] @
Hvala.Mislio sam bas na Mastercam X5 zasebnu instalaciju.Ovaj za SW sam probao i radi ali moras imati jaku masinu.Neke opcije nema.U svakom slucaju prava stvar za one koji koriste tu konbinaciju.
[ herak darko @ 18.11.2010. 20:51 ] @
Citat:
No_Copy: ..da ne postavljam novu temu..i od mene jedno pitanjce.. ;)
..kako da odradim pocket,u dva pravougaonika,svaki posebno...kao sto je prikazano na slici,a da ne dolazi do ove greske??
http://yfrog.com/77izradapocketaj


mozes isprobavati nacine koji su opisani, no ne vidim potrebe, osim brejkanih linija, samo u obradi ukljucis opciju open pocket, pocketing parameters->pocket type->open pocket

drugi nacin je da maskiras, options->mask->biras sto zelis (color,entity,level,close or open chains, dephts....)

ako imas bilo kakvih pitanja pitaj slobodno, ovako bi to trebalo izgledati, npr.

null




[Ovu poruku je menjao herak darko dana 18.11.2010. u 22:42 GMT+1]
[ No_Copy @ 29.01.2011. 00:03 ] @
..kroz gomilu tutoriala..i primera naso sam nacin da resim gore spomenuti problem.. ;)
..ali me sad muci drugi..a to je svodjenje..tj rad sa konusima...
..ako je neko dobre volje..da mi ukratko objasni..neki tutorial napise..ili neki tutorial koji vec ima vezano za ovo prosledi..bio bih mu puno zahvalan..
..postoji solucija i preko teamviewera..samo da vidim redosled..tj sta je sve potrebno da se definise i na koj nacin..da bi softver skapirao sta zelim...i na koj nacin da on to odradi..
[ herak darko @ 29.01.2011. 07:51 ] @
moram priznati da mi nije sasvim jasno sto mislis i koji je problem, ako se to odnosi na modeliranje i obradu sa Coons operacijom, mogu ti pomoci, no daj malo bolje opisi problem
[ No_Copy @ 29.01.2011. 13:32 ] @
..pa odnosi se na..konkretno odradio bih ove konuse..tj kajlice..e sad ne znam kako..
..probao sam sa opcijom surface..ali negde gresim..tj odradi nesto bez veze..
[ herak darko @ 29.01.2011. 17:53 ] @
eto, mislim da nije nikakav problem, ovo je gruba obrada -Pocket, ja sam si skicirao u upotrijebio glodalo fi 10 r5, parametri su prizvoljni , ali princip je isti, vjerujem da ti je jasno da nemožeš dobiti oštre rubove, već će ti ostati nekakvi radijusi, a veličina kojih ovisi o alatu koji ćeš koristiti. Pošto ne znam dimenzije nemogu ti preporučiti daljnju obradu, ali radi, najbolje bi bilo da mi pošalješ mailom model, ja ti ga obradim, a ti poslje vidiš sve što sam radio, pa onda pitaš dalje. Primjeti da sam obradu napravio na jednoj kajli i samo je mirrorao preko x-osi, eto rado ću ti pomoći samo mi pošalji model

kajla
[ No_Copy @ 30.01.2011. 19:54 ] @
..videh na slici koju opciu si koristio za obradu..surface rough pocket..isprobao i dobio sto i ti..
.."vjerujem da ti je jasno da nemožeš dobiti oštre rubove, već će ti ostati nekakvi radijusi"..ma to mi je jasno..k`o dan.. ;)
..e sad..jos jedan problem..a problem je..kako da odredim za koliko se glodalo spusta..tj kada hocu da pokupim te "stepenice" sa drugim loptastim glodalom..kako da izracunam korak i spustanje..??
..posto ti se ne vidi mail..a preko maila na forumu ne znam kako da zakacim fajl..uploadovacu ti ga ovde..
..hvala ti puno..na vremenu i dobroj volji..
[ herak darko @ 30.01.2011. 20:53 ] @
vrlo teško mi je dati ti savjet koje parametre odabrati jer ne znam osnovne parametre:
- koji materijal koristiš (ako je neki alat vjerojatbo utop)
-kolike su dimenzije (prema tome kakvo glodalo (fi,r) ćeš koristiti
no, ipak, kad obrađuješ Pocket obradom, a mozes i Contur (jer imas strme površine), ali zadržimo se na pocket, broj prolaza (u dubinu) definiraš opcijom -Max stepdown (ovo se odnosi na dubinu, akone koristiš Depth cuts), zatim širinu prolaza sa -Stepover percentage (odmah će ti i prema fi alata izbaciti Stepover distance), dakle što je % manji dobivaš finiju obradu i manje materijala ostane ti za finu obradu (onih vrhova), naravno možeš koristiti i opciju -Depth cuts (zadaješ parametre dubinskih prolaza), sve te opcje malaze se kod -Rough pocket parameters.

Teško mi je dati ti savjet kolike prolaze da podesiš jer ne znam parametre koje sam naveo, malo isprobavaj, toliko o gruboj obradi

Pretpostavljam da će ti trebati i fina obrada, koju bi ja odradio sa Surface-finish-contur, e sad , opet je pitanje tehnologije, ako koristiš veči fi alata (zbog brže obradei finije) ostanu ti i veći radijusi u čošku, pa bi vjerojatno i samo njih trebalo obraditi, a za tu obradu koristio bi -Surface -finish-leftover (uneseš fi prethodnog alata i obradi samo ono što je ostalo).

dosta teško mi je tako ti objašnjavati jer ima tu puno tehnoloških i iskustvenih fora, ali radu ću ti pomoći i usmjeriti te da isprobavaš, samo pitaj, eto napravio sam u MC9 pa vidi kako izgleda

faj koji si zakačio ne mogu otvoriti, najbolje bi bilo da mi ga pošalješ mailom kao .IGES fajl (Save as.., podesiš na .IGES) i da ne zamaramo ostale po forumu:)

[email protected]


kajla


[Ovu poruku je menjao herak darko dana 30.01.2011. u 22:04 GMT+1]
[ Milos Majstorovic @ 07.03.2011. 19:48 ] @
jel postoji neka literatura za mastercam na srpskom
[ herak darko @ 07.03.2011. 20:30 ] @
javi mi se na mail
[email protected]
[ fanuccontrol @ 21.04.2011. 08:41 ] @
I mene interesuje dali postoji neka literatura za Mastercam na srpskom jeziku.
[ Milos Majstorovic @ 21.04.2011. 14:45 ] @
Nema, nepostoji ni predstavnistvo u Srbiji. Postoji u Sloveniji koje pokriva celu birsu Jugoslaviju
[ Milos Majstorovic @ 21.04.2011. 14:49 ] @
Nema, nepostoji ni predstavnistvo u Srbiji. Postoji u Sloveniji koje pokriva celu bivsu Jugoslaviju
[ Milos Majstorovic @ 21.04.2011. 14:51 ] @
Nema, nepostoji ni predstavnistvo u Srbiji. Postoji u Sloveniji koje pokriva celu bivsu Jugoslaviju
[ herak darko @ 21.04.2011. 16:49 ] @
Citat:
fanuccontrol: I mene interesuje dali postoji neka literatura za Mastercam na srpskom jeziku.


ako ne smeta ima na hrvatskom, javite se na navedeni mail
[ Milos Majstorovic @ 30.04.2011. 08:04 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=2hm1r-xnXuE
[ Milos Majstorovic @ 21.06.2011. 13:16 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=2hm1r-xnXuE
[ No_Copy @ 18.10.2011. 21:11 ] @
..pozdrav ljudi..dobre volje.. ;)
..imam jos jedan problem..a on je sledeci..kao sto se vidi na slici..hteo bih grubom..pa potom finom obradom..da odradim..putanju od tacke A do tacke B..ali bas tom putanjom..od tacke A do tacke B..a ne kao sto sam pokusavao od sredine..pa da mi svodi..
..i kao sto se vidi na slici..kako da promenim kordinatni sistem..a da ne bude rotiranjem komada..??

http://imageshack.us/f/72/probaq.png/
[ nevac @ 18.10.2011. 21:50 ] @
Koristi paralenu obradu.Ako pocne da radi uzduzno imas opciju ugla pod kojim se krece glodalo u odnosu na komad.Obicno stoji 0,ti promeni na 90 stepeni,iskljuci korekciju alata i to je to.
[ No_Copy @ 18.10.2011. 22:39 ] @
@nevac
..pre svega..veliki pozdrav..i hvala na brzom odgovoru..:)
..e sad muka..probao sam kao sto si mi gore naveo..ali ni da mrdne..nikakva reakcija..kao da nista nisam uradio.. :(
..evo fajl cu okaciti..mozda ima neku gresku..mada mi..kada odradim sa restmilom..sve radi kako treba..sta bi moglo da bude problem..??
[ No_Copy @ 20.10.2011. 11:11 ] @
..problem resen..zahvaljujuci dobroj volji i extra poznavanja mastercama..gospodinu Herak Darku..sve pohvale i preporuke..
..i jos jednom..hvala vam puno.. :)