[ sdusan2002 @ 15.04.2010. 17:45 ] @
Imam problem sa antenom i motorom,kad sam ih kupio bilo je nastelovano da ide od 42e do 30w a sad je nesto pobeglo a ona jedva ide do 28e a prelazi preko 30w prakticno u zemlju je uperena kad idem do kraja na w.Zasto se to desava,sta treba da uradim da je namestim da bude kako treba?
[ Ubleha @ 15.04.2010. 23:03 ] @
Sam si sebi odgovorio, namjesti je kako treba a ako ne znas zovi majstora.(ovo sto si napisao upucuje na to da ce ti ipak trebati majstor)
[ sdusan2002 @ 16.04.2010. 08:11 ] @
Ma ja cu sam da je namestim,nego sta treba da uradim?Jer se to pomerila antena ili je nesto do motora?
[ subotind @ 16.04.2010. 08:52 ] @
Ovako kako si postavijo pitanje tesko da ti neko moze pomoci . Za ovo se mora ici korak po korak . Prvo navedi kakav motor imas - disec ili stapni . Drugo sto je vazno da navedes jeste da li na onim satelitima koje hvatas imas i dalje dobar signal kao i pre , ili je doslo do njegovog slabljenja . ako ti se gubi signal , ili je oslabijo onda navedi koje pozicije su u pitanju . Ovo su osnovni podaci za dalje otkrivanje problema .
[ fidodido @ 16.04.2010. 09:28 ] @
Zdravo svima.Nisam neki specijalac za postavljanje antene,ali uspio sam zadnji put kod sebe u stanu da postavim.Radi se o tome da sada ne mogu isto da uradim kod tetke.Pokusavam da uhvatim digi 1w.nasao sam setelit nivo je na 90% a qvalitet 72%-73%,ali nema kanala.da bih bio siguran da nije do resivera donio sam svoj koji savrseno funkcionise u mome stanu.jednostavno nema kanala i kad prebacim na pojedine kanale desava se da otprilike svakih 4-5 secundi izgubi se signal pa se vrati.sta moze da bude?antenu sam zakretao dva sata i trenutno stoji na mjestu gdje hvata najbolji signal,ali kanala nema :(((( da li moze biti da antena nije bas najbolja,kupio sam je novu,ali to nije neka garancija da i valja.
[ subotind @ 16.04.2010. 09:46 ] @
Vreoma je moguce da si potrefijo,pogresan satelit ! Jer isti transponderi se mogu naci i na drugim pozicijama , i lako dolazi do zabune .Dakle bitno je koji transponder si koristijo za pronalazenje satelita . pokusaj sa 11747,h,28000 , tu bi trebao da nadjes rumunski Kanal D ili 11958,v,28000 , tu je Music BOX i signal je odlican . ako toga nema , promasijo si najverovatnije poziciju satelita i utrefijo neki drugi .
[ fidodido @ 16.04.2010. 10:17 ] @
ali sad sam pregledao,istina ima par setelita na kojima hvata signal,ali ni na jednom ne mogu da vidim ni jedan program.uh iznervirao sam se
[ kidloco @ 16.04.2010. 10:30 ] @
da ti olaksam... ako na tom resiveru nema lista kanala od thor-a onda odnesi taj resiver tamo gdje imas signal i skeniraj 12607 v 27500 frekvenciju (domaci kanali) gdje imas i A2 kanal koji je fta sa iste frekvencije,kad to odradiš spoji taj resiver kod tetke i nastimaj ga na kanal A2
i trazi sliku kad se pojavi slika to je znak da si 100000% pronasao thor a to sa praćenjem signala ti je danguba jer ima istih frekvencija na vise satelita (neko je to vec rekao) eto tako ucini najlakse ti je i naj sigurnije....
[ fidodido @ 16.04.2010. 10:49 ] @
imam listu kanala thor2_3.izvini malo sam duduk za to ali ako to nesto pomaze,sta sad da radim.
[ subotind @ 16.04.2010. 11:11 ] @
Lepo ti je covek rekao . ako vec imas listu , klikni na neki od pomenutih kanala i pomeraj tanjir dok ne proradi . Ima jos jedna mogucnost , a to je da nisi zakrenuo konvertor u njegovom nosacu . Da li si to uradijo ? Ako nisi prvo zakreni konvertor u smeru kazaljke na satu -gledajuci to sa zadnje strane tanjira , i to otprilike nekih 15 stepeni. kad dobijes signal onda ga fino dosteluj .
[ sdusan2002 @ 16.04.2010. 13:30 ] @
Imam stapni motor sa pozicionerom.Od 28e do 30w signal odlican.Jedino sto ne mogu da idem preko 28e a prelazim preko 30w pa bije skoro u zemlju.
[ subotind @ 16.04.2010. 14:48 ] @
Dobro , to je sad vec nesto . Kakav pozicionar imas ? Da li je u pitanju recimo "DiSEqC POSITIONER V-BOX II" ili nesto slicno , ili imas obican sa dugmicima za levo - desno bez ikakave memorije za pozicije satelita ?
[ subotind @ 16.04.2010. 14:55 ] @
Za "fidodido" . pomenuti transponder na kom se nalazi rumunski Kanal D , se pojavljuje na astri , hot birdu i na 10 e , i odatle do thora nigde ga nema , zato pokusaj bas njega da ukucas , ili Kanal D , i tu ti je mogucnost greske i naj manja , pa je i najbolje traziti taj kanal ili transponder.
[ sdusan2002 @ 16.04.2010. 17:31 ] @
Na pozicioneru pise SuperJack EZ-4000 i imam daljinski za njega i moze da memorise satelite.
[ subotind @ 16.04.2010. 18:57 ] @
Ali ti naj verovatnije polozaji satelita nisu memorisani - jel tako ? Ako je tako i ako koristis samo daljinski za pomeranje tanjira , i ako nisi izgubijo prethodno memorisane pozicije - jer ih nisi ni imao , onda je problem krajnje jednostavan ili itekako komplikovan .

Jednostavna varijanta je ta da sama obujmica koja je stegnuta oko cevi stapnog motora nije dovoljno stegnuta , pa se cev kroz nju pomerila najverovatnije zimus dok je bilo leda na pokretnim ledjima tanjira. resenje je da stavis neki kanal na onom 42e satelitu , pomeris motor skroz u levo i onda otpustis jos malo tu obujmicu i guras cev od motora kroz nju sve dotle dok se ne pojavi signal . onda tu obujmicu stegnes i to je to .

Mnogo bolnija varijanta jeste mogucnost da su se pokretna ledja koja nose tanjir pokrivila isto tako zimus dok je bilo leda ali jos uvek su cvrsta. Ta popravka je dosta teska ali moguca jer moras skinuti pokretna ledja i "prekriviti" ih u prvobitno stanje .

ima jos jedna varijanta koja se meni desila . kod mene su sama pokretna ledja bila bukvalno istrunula od korozije , i isto se sve tako pomerilo ali na istok .U jednom momentu se sve prebacilo preko istocnog limita. , i kad sam pokrenuo tanjir nazad ka zapadu - motor je povukao i totalno zguzvao i pokrivijo kompletna ledja , pa sam imao srece da mi nije i sam tanjir iskrivijo , jer je isto tako "pogledao" kod komsije u dvoriste .

Sad te bas namucih , jel da ?

Proveri pre svega da li ti limiti samog motora rade , da ne pokvaris jos nesto dok ovo budes sredjivao . motor mora sam da se zaustavi i u krajnem uvucenom i u krajnje izvucenom polozaju . ako se ne gasi sam , trazi nekog ko je strucan da ti to sredi jer mora da proveri sam motor i prekidace u njemu . Limiti su naj vaznija stvar , jer ako nisu dobri onda mozes da napravis itekakvu havariju , ukljucujuci i to da ti strada sam motor !!
[ sdusan2002 @ 16.04.2010. 21:35 ] @
Hvala ti na odgovorima,sutra cu probati da vidim sta se desava ako uspem da sredim sam bice super ako ne moracu da zovem nekog majstora.A sto se tice memorisanja satelita sve radi ok.Svi najbitniji sateliti su mi u memoriji samo stisnem broj i on pomera na zeljeni satelit.A jer moguce naprimer da je su srafovi na anteni popustili i da je se ona pomerila?Mada onda bi izgubio signal na svim satelitima jer tako?
[ subotind @ 17.04.2010. 06:07 ] @
Upravo tako !! A sto znaci - NE DIRAJ SRAFOVE I NE PENJI SE DA BILO STA CACKAS!!! Ako su ti sateliti i dalje na poziciji ,onda problem nije u onome sto sam ti opisivao , nego naj verovatnije u podesavanjima samog pozicionara !!! A za to moras da nadjes onog ko ti je to podesijo da prekontrolise u cemi je stvar !!! U tom slucaju cak ne bi trebalo da bude nista ni sa limitima motora , i sve bi trebalo da je u redu . Moguce je da su limiti motora na "krajnjoj granici mogucnosti " i da ti sad motor vri u desno do kraja i to veoma opasno nisko , a sto moze da dovede do toga da ti se kao meni prebaci sve preko limita i kad krenes nazad da ti sve pokrivi !! zato nemoj terati antenu do maksimuma ka zapadu , nego nadji nekog strucnog da ti pogleda podesenost pozicionara . To ce ti biti naj pametnije . Dakle u pitanju nije nista od "mehanike" nego 99,99 posto do podesavanja pozicionara .
[ sdusan2002 @ 17.04.2010. 14:45 ] @
E ovako sad sam bio napolju da vidim sta se desava i video sam kad se antena pomera na istok da se stap uvlaci do kraja kada stigne na poziciju 28e i da dalje ne moze tak da mislim da nije nista do pozicionera.A kad ide na zapad ide isto do limita i tu staje mada ide preko 30w.Gledao sam pokretna ledja ne deluje mi da su kriva.Proverio sve srafove,sve je na mestu.Imam ovaj motor i antenu skoro 3 god i sve je sljakalo kako treba do sad.Radio ono i sad ali nije to to.
[ subotind @ 17.04.2010. 16:29 ] @
E to je vec problem koji bi trebalo neko strucan da ti pogleda . Ako motor dolazi do kraja na 28e , a pozicionar lepo pamti svaku poziciju , onda je situacija bas "misteriozna", ali to mora neko sa dobrim iskustvom da izadje na lice mesta i vidi u cemu je stvar .