[ biske86 @ 18.04.2010. 09:18 ] @
Krenuo sam da modelujem studentsku službu na za fakultet. Odradio sam nešto ali imam jednu nedoumicu. Naime problem je što je u pripremi novi zakon o visokom obrazovanju koji mi komplikuje stvar. Trenutna situacija je takva da studenti studiraju po zakonu iz 2005. godine (koji je usklađen sa bolonjskim odredbama) i po kome imamo 3 stepena. To su:

1. stepen: osnovne (4 godine)
2. stepen: master (1 godina)
3. stenen: doktorske (3 godine)

Po novom nacrtu zakona nemamo više stepene već imamo 3 nivoa. To su:

1. nivo: osnovne (3 godine), diplomske (1 godina)
2. nivo: master (1 godina)
3. nivo: diplomske (3 godine)


Ja sam to odradio tako što sam u tabeli studijski program ubacio i polje stepen i polje nivo. Ova polja mogu biti null pošto će istovremeno moći da se popunjava samo jedno polje, tj. ili je određeni studijski program na nekom nivou ili na nekom stepenu tj. ili je po trenutnom zakonu ili je po onom koji će se tek usvojiti. Šta mislite vi o ovome?

Evo kako izgleda model:

[att_img]
[ Goran Rakić @ 18.04.2010. 10:35 ] @
Ja bih spojio nivo/stepen u jedno polje, a ubacio polje statut po kome je student započeo studije. Onda podelu na nivo i stepen možeš da odradiš u aplikativoj logici ili da uz svaki nastavni plan imaš i puni tekstualni naziv.
[ biske86 @ 18.04.2010. 10:42 ] @
Šta podrazumeva polje statut? Možeš li da mi daš primer?
[ biske86 @ 18.04.2010. 11:40 ] @
Nešto sam razmišljao i malo prepravio model. Mislim da bi možda ovako bilo bolje:



Evo na primer kako bi tabela Nivo_Studija izgledala kada bi se popunila nivoima koji postoje po bolonji koja je trenutno na snazi i po onoj bolonji koja tek treba da se usvoji. Žuto su nivoi po sadašnjoj bolonji a crveno su nivoi po novoj bolonji koja će stupiti kada se usvoji novi zakon:

[att_img]


[Ovu poruku je menjao biske86 dana 18.04.2010. u 12:50 GMT+1]


[Ovu poruku je menjao biske86 dana 18.04.2010. u 12:52 GMT+1]
[ MarkoBalkan @ 19.04.2010. 10:42 ] @
Citat:
biske86

Po novom nacrtu zakona nemamo više stepene već imamo 3 nivoa. To su:

1. nivo: osnovne (3 godine), diplomske (1 godina)
2. nivo: master (1 godina)
3. nivo: diplomske (3 godine)


[att_img]


po novom je ovisno od fakulteta do fakulteta:
negdje je 3+2+3, negdje je 4+1+3,negdje je 5(spojen 1 i 2)+3, dok je medicina recimo 6 godina (mislim da je to drugi stupanj)

tako da još ovo komplicira stvari.
[ biske86 @ 19.04.2010. 12:14 ] @
Izvinjavam se ja sam samo naveo primer za pravni fakultet. Nije bitno trajanje studija, bitno je uočiti tu stavku u zakonu koja kaže da sada imamo nivoe i stepene.

Prvi nivo mora da ima 2 stepena (osnovne prvog i drugog stepena). Neka to bude 3+2 ili 4+1. Kod medicine to može biti 5+1, nije bitno ovaj model koji dajem u prilogu to podržava.
Drugi nivo ima jedan stepen (master).
Treći nivo ima jedan stepen (doktorske).

Evo i odredbe koja se nalazi u nacrtu zakona koji treba da se usvoji koja razjašnjava ovaj problem:

Citat:
Studije prvog nivoa su:
1) osnovne akademske studije prvog stepena
1a) osnovne akademske studije drugog stepena
2) osnovne strukovne studije

Studije drugog nivoa su:
1) master akademske studije
2) specijalističke strukovne studije
2a) master strukovne studije
3) specijalističke akademske studije

Studije trećeg nivoa su:
1) Doktorske akademske studije


Malo sam prepravio model da mi podržava ove nove zahteve a ujedno da omogućava i stare unose.

[ Zoran.Eremija @ 19.04.2010. 18:08 ] @
Pogledao sam Nacrt Zakona o viskoskom obrazovanju i na osnovu dosadasnjeg iskustva mislim da bi sledeci model bio dobar