[ perakojot21 @ 18.04.2010. 16:53 ] @
Pozdrav svima

U skoli smo ucili u prvom polugodistu osnove baza(pravljenje ER modela itd) a sad u drugom smo ucili SQL. I imam projekat u kome treba da nadjem neku bazu na netu tipa biblioteka/teretana/prodavnica itd i SQL upite za tu bazu i da to prezentujem na casu.

1. Da li mi mozete dati link gde mogu da nadjem gotovu bazu sa sql upitima?

2. Ja imam 5 iz baza, i savrseno kontam SQL, ali ne znam kako to da primenim u praksi tj u kom programu ja mogu da predstavim svoj projekat(da ucitam bazu u njega i ispisem sql upite) Jel mozete to ukratko da mi objasnite u kojim programima se to radi?

Hvala unapred!
[ biske86 @ 19.04.2010. 15:59 ] @
1. Informacioni sistem biblioteke (projekat u BPvinu, ERvinu, UML-u, baza u Aksesu) koji sam radio uz pomoć korisnika ovog foruma možeš da nađeš na adresi:

http://biske.hyperphp.com/viewtopic.php?f=5&t=4

Imaš i tutorijal o kreiranju baze podataka za biblioteku koji su radili mislim ljudi sa sajta praktikum.rs pa potraži na internetu.
Takođe na ovom forumu ljudi svakodnevno kače svoje primerke baza pa potraži u podforumu Akses imaće sigurno dosta baza za proučavanje.

2. Najlakši način je da otvoriš akses (pretpostavljam da to imaš instalirano na računaru) i da tu napraviš neku svoju malu bazu i da isprobavaš upite. Akses ima grafički alat za pravljenje upita ali moja preporuka je korišćenje sql-a.




Jednu savet bih ti dao, vezanu za ove tvoje komentare. Nemoj da razmišljaš u stilu "ja savršeno kontam SQL"..Veruj mi radim oko 2 godine prilično intenzivno sa sql i mogu ti reći da još ne znam dobro da baratam njime. Ako razmišljaš da dobro znaš onda ćeš se zadovoljiti i onda ćeš da staneš. Ako uviđaš koliko malo znaš videćeš i koliko još treba da učiš i tako ćeš raditi na svom usavršavanju. Pozdrav..
[ perakojot21 @ 20.04.2010. 21:58 ] @
E hvala ti puno druze! Da, kapiram tvoj savet skroz.

Inace danas je prva grupa prezentovala svoj rad pa sam skontao kako se radi. Treba neka baza da se napravi u accessu i onda ti profesor kaze napisi mi na papiru upit koji ce za tu bazu da uradi to i to.. Tako da cu pogledati kakvih baza ima u tom podforumu access a mislim da je ova tvoja baza biblioteke ekstra!

Hvala jos jednom.
[ perakojot21 @ 22.04.2010. 17:16 ] @
@Biske: Tvoja baza biblioteke u accessu sadrzi i macroe, onaj korisnicki interfejs na pocetku. Da li bi mogao da mi kazes kako da izvucem samo ER model iz tvoje baze u novu access bazu? Znaci samo ono kad kliknem relationships u accessu pa mi prikaze ER model samo to mi treba.

Hvala ti puno!!!
[ biske86 @ 22.04.2010. 18:39 ] @
Ako ne želiš da ti se prikazuje makro ti ga izbriši. Tebi je verovatno problem to što ne vidiš ove objekte baze. Kad ti se otvori forma za prijavu pritisni F11.
[ perakojot21 @ 22.04.2010. 19:23 ] @
e to je i problem ne mogu da skontam kako da izbrisem makro :) kad stisnem F11 i pobrisem sve forme onda kad se pali prijavljuje da makro ne radi a ne mogu da ga nadjem da ga obrisem
[ biske86 @ 22.04.2010. 20:56 ] @
Nemam akses kod sebe ali pogledaj negde u meniju tools pa u startup mozda, ne znam tacno..Ako ti nije hitno javicu ti sutra.
[ biske86 @ 23.04.2010. 22:58 ] @
Potrebno je da odeš na glavnom meniju na Tools pa na Startup. U padajućoj listi "Display form/page" izaberi none. Takođe ispod ovog polja štikliraj polje "Display Database Window" da bi se prikazivao onaj prozor gde možeš da vidiš objekte baze (tabele, upite, forme...).
[ perakojot21 @ 29.04.2010. 01:06 ] @
e brate hvala ti puno!! projekat je prosao super, dobio sam 5 :)

trebalo mi je vremena da pohvatam kako si pospajao entitete u ER modelu, al dobro sam shvatio sve... upit sam dobio da napisem u SQLu koji izbacuje tabelu 5 najcitanijih autora
[ biske86 @ 29.04.2010. 11:55 ] @
Odlična stvar je što si dobio 5.

Imao si već u modelu upit koji izdvaja 5 najaktivnijih čitaoca u određenoj godini. Upit se zove "qry5NajaktivnijihCitaocaUGodini". Pokrećeš ga preko forme za izveštaje:



a evo kako to izgleda na izveštaju:



Na kraju samo da ti dam savet da ako te zanima ova oblast nemoj da staješ uzmi neki svoj projekat kreni da radiš i postavljaj pitanja ovde, paralelno sa tim uči iz neke literature, i stiči što više iskustva. To pisanje školskih upita nije problem ali kad kreneš da radiš realni projekat tek tad nastaju problemi gde moraš da praviš razne trikove. Samo napred..

Ako imaš vremena zapiši sve nedostatke koje si uočio (bilo u modelu bilo u aplikaciji) pa mi pošalji preko e-pošte.
Ako ti bude trebalo pojašnjenje modela baze podataka javi se na skajp pa ako ne budem zauzet pomoći ću ti oko daljeg razumevanja.
[ perakojot21 @ 30.04.2010. 19:32 ] @
e hvala ti puno, nameravam i dalje da strebam baze, naucim taman i php pa mogu praviti sajtove da zaradim za studentski zivot koji mi sledi od oktobra, tako da cemo se cuti :)

inace profa nam je trazio na papiru sami da napravimo upite, tako da nisam mogao da koristim tvoje

ja sam to odradio ovako nekako:

CREATE VIEW NAJAUTORI(IME, PREZIME, BRKNJ)
SELECT DISTINCT a.IME, a.PREZIME, COUNT(a.IME,a.PREZIME)
FROM AUTOR a, NAPISAO np, KNJIGA k, IZDANJE i, PRIMERAK p, IZNAJMLJENEKNJIGE ik,
WHERE a.SIFRAAUTORA=np.SIFRAAUTORA AND np.SIFRAKNJIGE=k.SIFRAKNJIGE=i.SIFRAKNJIGE AND i.SIFRAIZDANJA=p.SIFRAIZDANJA=ik.SIFRAIZDANJA AND p.REDNIBROJPRIMERKA=ik.REDNIBROJPRIMERKA
ORDER BY BRKNJ

SELECT TOP 5 * FROM NAJAUTORI
[ biske86 @ 01.05.2010. 01:00 ] @
Php ti je skript jezik koji se lako uči i dosta se traži od strane firmi prilikom zaposlenja upravo zbog toga što se aplikacije preko njega brzo razvijaju i što je besplatan, a i još jedna stavka je bitna a to je da izuzetno dobro sarađuje sa mysql bazama (koje su opet besplatne, što je najbitnija stavka kod firmi). Savetujem ti da kreneš da radiš neki, za početak manji projekat pa šta ti zafali pitaj ovde ima stvarno dobrih ljudi koji hoće da pomognu. Uostalom, ja sam svoj diplomski koji sam ti prosledio odradio uz pomoć ljudi sa ovog podforuma i sa podforuma Akses. Samo napred i ne ustručavaj se da pitaš šta god da ti treba, uvek ću ti biti na raspolaganju. Zbogom i svako dobro.