[ blocker @ 19.04.2010. 19:35 ] @
Vec dijelimo kablovski internet preko zicanog rutera .
Taj signal sam ja zatim dijelio preko svica i imao malu mrezu u mojoj kuci .Sve je radilo odlicno .
Sada sam uzeo laptop i dobar telefon, koji imaju WI-FI .
Dali je moguce da svic zamenim bezzicnim ruterom i da sve bude u redu , ili je to nemoguce jer kad se signal jednom dijeli preko rutera zatim ne moze oper ruter , vec mora preko svica .
Znaci, dali je moguce •modem→ruter→ruter• ili moze samo •modem→ruter→svic•
[ dragansar @ 19.04.2010. 19:47 ] @
Posto je jednom konekcija natovana nemoj to opet raditi na ovom drugom, jer je glupost (mada bi moglo).Uzeces taj bezicni "ruter" i podesices ga da radi samo u AP modu...ostali lan portovi ce se ponasati kao switch.Ti ces imati net i na WLAN-u i LAN-u. Nadam se da ti to i treba.
[ scele @ 20.04.2010. 08:17 ] @
Upravo tako. Ne spajaš uopšte ruter na WAN port nego iz postojećeg switch-a ideš na neki od LAN portova rutera.
[ plavigor @ 20.04.2010. 09:45 ] @
Ja bih baš izabrao opciju •modem→ruter→ruter•.

˝NATovanje˝ uvek ima smisla ako se time izdvaja neki deo mreže od ostatka. U tom slučaju višestruko ˝NATovanje˝ nije glupost. Nema smisla (ali nikako nije glupost) ako na primer, u svojoj kući od provajdera dobijete ADSL ruter pa nakon izvesnog vremena kupite bežični ruter. U toj situaciji nemate šta da krijete pa još jedno ˝NATovanje˝ nema smisla, tj. svrhu. Čak i u tom slučaju šta se gubi na tome? Ništa. Neko će reći da se gubi na brzini. Teoretski verovatno, praktično ništa. Iako su ti uređaji daleko od profesionalnih pa im brzina obrade paketa nije jača strana, ali ipak je reč o malim kućnim ili malim poslovnim okruženjima gde je saobraćaj inače daleko manji no što ti uređaji mogu da ˝progutaju˝. U ovoj varijanti (dvostruko ˝NATovanje˝) čak i slabo potkovani korisnici uz malo sreće sa podrazumevanim IP adresama tih uređaja mogu završiti posao. Zabodu odgovarajuće kablove na određena mesta i uz malo sreće bežični ruter će dobiti IP adresu od ADSL rutera i, gle, sve radi. Što da ne.

Šta pokretač teme dobija sa novim ˝NATovanjem˝? Pa već dele jednu istu Internet konekciju. Možda je u parama dele na pola-pola? U tom slučaju onom drugom korisniku sigurno ne bi baš bilo drago da na zajedničkoj mreži vidi šest računara i dva telefona. A sve to za iste pare. Pored toga, zašto se pokretač teme ne bi malo izolovao i imao svoju privatnost na svojim računarima? Sa druge strane, ako je cilj te mreže i razmena podataka sa komšijom onda ˝moje drugo NATovanje˝ ne treba koristiti.

[Ovu poruku je menjao plavigor dana 20.04.2010. u 10:58 GMT+1]
[ blocker @ 26.05.2010. 16:26 ] @
Koliko sam razumeo, kabel koji dolazi sa vec postojeceg prvog rutera poslem modema, NE stavljam u WAN port (mog Wireless rutera), vec u jedan od cetiri LAN portova .
Zatim u ostala 3 LAN portova uklucim kablove za kompjutere , koju uzimaju internet preko kabla.

Posto se radi o Wireless routeru , dali ako spojim na ovaj nacin, mogu koristiti internet na laptop i telefon preko WI-FI.
Ili ako zelim WI-FI internet moram dolazeci kabel, od prvog rutera, da stavim u WAN port .
Tacnije ako koristim jedan od LAN portova za dolazeci signal , dali ce moj ruter zraciti Wireless .
[ calexx @ 26.05.2010. 17:14 ] @
Hoće, u tom slučaju ti wireless ruter radi kao ... wireless switch. ;) Kod mene je jedna od kombinacija baš takva, SBB modem u Ovislink ruter pa odatle lan na lan na Telekomov HG520i i onda može da se preko wirelessa pristupa i SBB-u i ADSL-u, prema tome kako je podešeno.
[ dragansar @ 26.05.2010. 17:26 ] @
Da bas ce da zraci :-)))))))))
Sve trpaj u LAN portove, wan ostavi prazan.
Citat:
@plavigor
NATovanje˝ uvek ima smisla ako se time izdvaja neki deo mreže od ostatka. U tom slučaju višestruko ˝NATovanje˝ nije glupost

Posto ovde pricamo o NAPT (Network Address Port Translation), i uzimajuci u obzir kako NAPT radi i razloge njegovog postojanja kao procesa, mislim da dvustruko transliranje nema nikakvog logickog smisla.Znaci ponovo povecavati datagram IP zaglavlja jos jedanput je besmisleno.
Ako postoje opravdani razlozi da se mreze izdvajaju onda se i to rijesava na drugi nacin, (VLAN-ovi ili drugi interface na ruteru)
Ovo je naravno samo moje misljenje, sto ne mora znaciti da je i tacno :-)