[ BBS @ 20.04.2010. 18:02 ] @
VMware Player ili Windows XP Mode koja od ove dve opcije se bolje pokazala kao virtuelna mahina odnosno

- koja daje bolje rezulatate kad je reč o instalaciji skenera pod Windows XP i Photoshopa (ovo me interesuje pre svega zbog ovog neresenog problema Windows 7 "neprepoznaje" skener

- koliko je potrebno prostora ostaviti na disku za jednu a koliko za drugi program
[ BBS @ 28.04.2010. 20:31 ] @
Zar je mjoguće da niko od korisnika Windows 7 nema iskustva sa pomenutim programima?
[ bttp @ 07.05.2010. 16:02 ] @
Generalno je bolji VMware player/workstation, ali za tvoj konkretni problem sa skenerom možda je bolji i Windows XP Mode. Zašto jednostavno ne probaš pa vidiš. Nije da to predstavlja neki veliki problem za testiranje.
[ BBS @ 15.05.2010. 19:11 ] @
Xp mod mi je problematičan zbog onog čuvenog "Genuine Advantage is Microsoft spyware"

I reci mi molim te VMware player kad nije aktivan d ali zaista drži 4 procesa u memoriji?
[ Djetvan @ 15.05.2010. 19:27 ] @
@BBS

Uz XP Mode ide obavezna provera kopije jer se instalira u virtual box W XP SP3, skraćena verzija od 500 MB.

A posle provere kod većine osvane na početnoj stranici natpis :This copy of Windows is not genuine...
[ BBS @ 15.05.2010. 20:18 ] @
I šta si osim možda neke insinuacije hteo reći?

I hajd emalo pogledaj po netu o onome što sam ja rekao
[ maksvel @ 15.05.2010. 20:34 ] @
Citat:
I reci mi molim te VMware player kad nije aktivan d ali zaista drži 4 procesa u memoriji?

Definitivno!
[ kristi1 @ 15.05.2010. 20:38 ] @
[ BBS @ 16.05.2010. 00:29 ] @
@maksvel
@kristi1

To su onda:
vmware-authd.exe 9632
vmnetdhcp.exe 2880
vmnat.exe 3164
vmware-usbarbiter 4224
sve zajedno dakle oko 19990K

A kakav je slučaj sa Virtualbox?

I kad se idređuje količina memorije viruelne mašine d al is eona određuje za celu mašinu pa se potom raspoređuje ili za svaki guest OS šposebno?
[ mikoni @ 18.05.2010. 14:00 ] @
Pošto se niko od boljih poznavalaca sistema i virtuelizacije ne uključuje u raspravu, a Tebe malo ili mrzi da sam probaš ( inače, nema šta da se poremeti ili pokvari ), za ovu priliku nekoliko napomena.
1. VMware, bilo da je reč o workstation virtuelnom PC ili player-u (i svi ostali proizvodi ove firme), su veoma ozbiljni i zahtevni, podjednako, za korisnika i za mašinu na kojoj su instalirani.
2. VirtualBox – pored toga što je besplatan ima određene prednosti – jednostavniji je koršćenje i za mašinu, ne ’ostavlja’ tragove. Može se smatrati srednjim rešenjem, mada ne i potpunim.
Odgovor na Tvoje pitanje: za svaki Virtual PC se delegira deo sistemskog RAM-a, što zavisi od OS koji instaliraš ili od toga šta ćeš raditi
3. Microsoft-ov Virtual PC je odličan uvodni program u složeni svet virtualizacije. Odlično je pomagalo za testere, radoznalce koji bi prvo da vide i ’osete’ neki program pre njegove instaliranja na glavni računar. Jedna od većih falinki je USB priključak ( i čuđenje zbog čega ga programeri MS nisu ugradili u neku od novijih verzija ) koji se može prevazići posredno – program USB to Ethernet firme EltimaSoftwere ( pojavila se verzija 4.0 )
4. Važno pravilo za sve navedene programe je da su to ’samostalne’ mašine i da bez dodatne dogradnje – virtualizacijom nemaju direktnu vezu sa serverom ( osnovnom mašinom )

I upravo u ovoj tački dolazi do pitanja i dileme iz teme – Windows XP Mode ili VMware player:
1. Ispravno procenjujući da će Windows XP još dugo biti ’miljenik’ i u upotrebi kod većine korisnika a logika profita čini svoje, Microsoft je u cilju lakšeg odlučivanja za kupovinu Windows 7 i njegovog bržeg osvajanja tržišta, napravio veliki iskorak u odnosu na dosadašnju praksu ’ja vam nudim ovo i vi se prilagodite tome, i tačka’ i ponudio Windows XP Mode za Windows 7
a. Windows XP Mode podrazumeva Windows 7 Ultimate
b. Ovaj dodatak-nadogradnja za osnovni sistem ima dve varijante x86 i x64
c. Veličina nerazvijenog file-a je oko 450 i 550 Mb
d. Obezbeđena potpuna komunikacija i funkcionalnost
e. Za vlasnike jačih mašina i Windows 7 Ultimate prirodno rešenje je Windows XP Mode, naravno uz obaveznu legalnu verziju OS ( jer download podrazumeva proveru legalnosti )
f. Prva iskustva, mada nisu velika i reprezentativna, su zadovoljavajuća, posebno jer je omogućeno korišćenje svih raspoloživih resursa ( rešen problerm HP ScanJet 5470c )
2. VMware Player je program ( oko 90 Mb ) skromnijih zahteva prema resursima i pogodan za slabije mašine i sve operativne sisteme
Nadam se da ćeš iz ovog, prilično dugog, posta uspeti da nađeš deo odgovora na Tvoje dileme i pitanja.
Pozdrav, Mikoni
[ BBS @ 19.05.2010. 16:49 ] @
Hvala ti na odgovoru

Probao sam sa srtednjim rešenjem tj. sa VirtualBox ali ima problem instalacija prošla odlično kao "gosta" postavio XP koji leti ali problem je što ja nemogu ni jednu aplikaciju d ainstaliram potom a ni da dođem do USB. JEr kad god podesim folder za deljenje OK dugme (kojim bi potvrdio da želim da formiram folfer) ostaje nedostupno već samo cancel.

Znaš l ikak oto da rešim
[ mikoni @ 26.05.2010. 13:12 ] @
Šumadinac, Šumadinac,
natera Ti mene da se, posle tri godine, vratim na VitrualBox i prođem celu instalaciju. Pre svega, sadašnja verzija je mnogo naprednija od poslednje sa kojom sam radio i dopušta zaključak da prerasta u ozbiljnu alatku.
A sada sledi prikaz osnovnih elemenata instalacije i rada VirtualBox virtualnog pc-ija, koji će, nadam se, biti od koristi i drugim forumašima pa je zato i opširniji u odnosu na Tvoje potrebe:

A. Instlacija Oracle VirtualBox
a. Link za program: http://www.virtualbox.org/wiki/Downloads ( za OS na koji će biti instaliran, i tu ide prva primedba – još uvek bez x64 varijante, ali program radi i x64 OS )
b. Instalacija virtual pc – Windows XP Professional ( program preuzima jezik domaćina – u ovom slučaju srpski, latinica što može da bude i od koristi u daljem radu ):
c. Izborom NOVO započinje proces instalacije virtualpc-a i od ovog trenutka instalacija prelazi u nadležnost ’čarobnjaka’ – upisuje se ima i bira OS
d. Određuje se veličine RAM-a ( i tu treba biti darežljiv, naravno bez ugrožavanja rada servera )
e. Određuje se boot HDD i u sledećem koraku njegova veličina i lokacija, da je otvoren-dinamiačn ( moja preporuka: da to bude druga particija i folder – kod mene je to My Virtual World sa MS Virtual i VMWare, a ranije i VB Virtual ). Finiširanjem ove operacije završava se, uslovno, prva faza u instalaciji vitrualnog pc-ija, dalje VPC.
f. Dopuna i promene osnovne postavke VPC moguća je izborom opcije PARAMETRI – napredni: (1) pocesor - jedno, dvo ili četvorojezgarni, (2) RAM, smanjivanje ili povećanje, (3) Displej, veličina RAM-a, broj monitora – od 1 do 8, 2D ili 3D, (4) HD, dodavanje novog diska ili novog CD/DVD, (5) Audio – može se isključiti ili koristiti sa servera, (6) Mreža – NAT ili direktna preko kabla (7) Serijski port – voditi računa oko usklađenosti IRQ adresa, znači com1 sa com1 – i IRQ4 i com2 sa com2 i IRQ3, (8) USB – priključci, potvrđuju se sa USB+ a isključuju sa USB-, ovo važi za skenere i štampače, ali i sve ostale periferije koje su stalno priključene na server, miš, tastatura, webkamera, ostali uređaji koji se koriste u toku rada, eksterni HD ili USB fleš se uključuje (9) Dodeljivanje fascikle-foldera se odvija putanjom Fascikla+ --> Dodaj deljenje --> Putanja fascikle --> Ostalo i završava izborom foldera sa servera, i to se ponavlja za svaki sledeći izbor ( moja preporuka, naročito u početku rada, birati samo čitljive, bez mogućnosti rada sa njima jer se time prenebregavaju moguće greške i problemi.

B. Postavljena konfiguracija VPC se vidi sa desne strane
a. Instalacija operativnog sistema i formiranje VPC-a
b. Izborom opcije START pokreće se instalacija operativnog sistema ( u našem slučaju WinXP )
c. Sledi izbor lokacije na kojoj je OS, može da bude na CD-u ili kao ISO file a iza toga instalacija OS po uobičajenoj i poznatoj proceduri
d. Po završenoj instalaciji OS-a obavezno sprovesti sledeću proceduru UREĐAJI --> INSTALIRAJ ‘dodaci gosta’ jer se ovim svi raspoloživi resursi računara stavljaju u funkciju
e. Instalacija korisničkih programa se odvija po ustaljenoj proceduri ( prvi instalirani program, za ovu priliku, je CCleaner i to iz deljene fascikle
f. Eksterni HD se uključuje izborom opcije UREĐAJI --> USB uređaji sa ponuđenog spiska ( moguća zabuna: ako je eksterni disk podeljen na dve ili više particija na ponuđenom spisku biće označeni kao nepoznati uređaji koji se mogu aktivirati klikom na isti )
g. Ova verzija VirtualBOX-a dozvoljava rad sa celim ekranom što može da bude i prednost naročito kod monitora manje dijagonale

Dalji rad zavisi od ambicija i spremnosti da istražuje neposrednog korisnika.

Nadam se da ćeš naći rešenja za Tvoje probleme a i da će biti od koristi onima koji tek počinju. Ako bude potrebno i neko dodatno objašnjenje, tu sam ( možda malo zakasnim, ali )
Polazeći od naglašenog porasta broja zainteresovanih i sve jačih računara, slobodan sam da uputim preporuku administratorima i moderatorima da procene potrebu i mogućnost pokretanja novog podforuma na temu Virtuelizacija.
Pozdrav, Mikoni








[ 3D-Elite @ 26.05.2010. 14:51 ] @
Ja koristim XP mode na sedmici (i to sam ga instalirao bas zbog skenera) i nije tacno da mora da bude legalna kopija win-a. Javi mi se na pp ako ne znas da skines.
[ mikoni @ 26.05.2010. 17:44 ] @
U principu za nijedan program ne postoji obaveza da bude legalna kopija Windows 7, ali legalno skidanje Windows XP moda podrazumeva obaveznu proveru legalnosti. Aki si uspeo da ovu 'sitnicu' prevaziđeš, OK!!!!
Poenta je u nečem sasvim drugom: koji je od ova dva alata, ako ne bolji onda bar, upotrebljiviji u datim okolnostima. Osim toga, pošto si instalirao Windows XP Mode, bilo korisno da nam saopštiš Tvoje utiske, podjednako pozitivne i negativne.
Unapred zahvalan na Tvom sledećem postu.
Pozdrav, Mikoni
[ casper.link @ 27.05.2010. 21:29 ] @
Citat:
BBS: Probao sam sa srtednjim rešenjem tj. sa VirtualBox ali ima problem instalacija prošla odlično kao "gosta" postavio XP koji leti ali problem je što ja nemogu ni jednu aplikaciju d ainstaliram potom a ni da dođem do USB. JEr kad god podesim folder za deljenje OK dugme (kojim bi potvrdio da želim da formiram folfer) ostaje nedostupno već samo cancel.

Znaš l ikak oto da rešim

Ako misliš na prozorče kod Shared Folders onda pazi da pod "Folder Name" staviš ime bez razmaka.