[ risp73 @ 23.04.2010. 14:33 ] @
Da li novi Canon kit objektiv EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS ima poboljšanu optiku u odnosu na stari model koji nije imao stabilizaciju?

Pažljivo sam pročitao Canon EOS 1000D Veliki test na http://pcfoto.biz/canon-eos-1000d-veliki-test/Strana-4
i tek sad mi ništa nije jasno.

Tamo piše:
Kao što je pomenuto, Canon je predstavio naslednika starog "kit" objektiva identičnih karakteristika, sa dodatom stabilizacijom slike ...

a nekoliko redova kasnije:
Najveći problem Canona 18-55 IS su hromatske aberacije, ali u poređenju sa starim modelom značajno je bolji ...

Da li je zaključak značajno je bolji izveden samo iz uvođenja stabilizacije ili ima još nešto?
[ Zoran Rodic @ 23.04.2010. 16:13 ] @
Jeste bolji je.

Gledajući tabele i grafikone (MTF charts) koje su se bavile poređenjem ta dva stakla, po pitanju oštrine, kontrasta i ostalih detalja, odlučio sam onomad, da prodam stari i pazarim IS verziju.

Teorija se u praksi pokazala kao tačna, pa mogu reći da jeste bolji.
Inače, nije samo stabilizacija ta koja čini razliku.
Razlikuju se po težini, dimenzijama pa i po tome što IS može fokusirati sa 0.25m a stari 0,28m
[ StORM48 @ 23.04.2010. 17:09 ] @
Citat:
risp73: Tamo piše:
Kao što je pomenuto, Canon je predstavio naslednika starog "kit" objektiva identičnih karakteristika, sa dodatom stabilizacijom slike ...

a nekoliko redova kasnije:
Najveći problem Canona 18-55 IS su hromatske aberacije, ali u poređenju sa starim modelom značajno je bolji ...

Da li je zaključak značajno je bolji izveden samo iz uvođenja stabilizacije ili ima još nešto?

Pa valjda je sve jasno - "identične karakteristike" znači da su oba objektiva identičnog raspona (18-55) i identične blende (f3.5-5.6), ali novi ima dodatu stabilizaciju.

Ovo dole je valjda još jasnije.

Novi 18-55 sa IS-om jeste značajno bolji od starog i toje uglavnom to.

Pozdrav
[ risp73 @ 23.04.2010. 23:14 ] @
Ja sam pod "identične karakteristike" shvatio da se ne misli samo na
Citat:
StORM48... identičnog raspona (18-55) i identične blende (f3.5-5.6) ...

nego i
Citat:
Zoran Rodic: ... po pitanju oštrine, kontrasta i ostalih detalja ...



Ako je Zoran:
Citat:
Zoran Rodic:... odlučio sam onomad, da prodam stari i pazarim IS verziju.

nema šta da razmišljam, uradiću isto.

Zahvaljujem obojici.

Pozdrav
[ Nikola Dasic @ 24.04.2010. 21:17 ] @
kupuj igumane!
[ diplodok @ 01.01.2011. 22:44 ] @
Da li je ovaj objektiv 18-55 DC koji se može videti kao kit objektiv kod jeftinijih modela zapravo onaj prvi non-IS model ili nešto treće?
Ukoliko je u pitanju nešto novo - ima li neko iskustva sa tim objektivom i poseduje li on stabilizaciju ili ne?