[ 4n0n @ 25.04.2010. 12:46 ] @
Pozdrav svima,

e ovako, prije nego pocnem, ne iskljucujem mogucnost da lose koristim search na forumu,
ali cini mi se da jos nisam naisao na temu koja bi kvalitetno obradila spomenuti naslov.

Naime, radi se o sljedecem, posto godisnje napravim dosta km po EU u poslovne svrhe,
dosao sam na ideju da ta putovanja i ne bi bilo lose zabiljeziti. Pitanje je samo, cime?

Definitivno nije prva tema u kojoj se javlja potpuni beginner i trazi savjete,
ali ja se ipak nadam da i dalje postoje ljudi koji spomenutu tematiku imaju u malom prstu
i koji ce rado podijeliti koji savjet.

Dulje vrijeme gledam koji bi aparat dosao u obzir, ispocetka je izbor padao na Canon IXUS 980IS,
kasnije vremenom su apetiti narasli na Canon G11,
da bi u zadnje vrijeme dosta vremena provodio gledajuci review-ove nekog entry-level dSLR-a tipa EOS 1000D.

Napravim side-by-side review (1000D vs. G11) na DPR i promatram... pros&cons...
Nakon sto sam eliminirao identicna svojstva, rezultat ostaje 5:2 u korist G11.
Rezultat je ustvari i logican ako uzmemo u obzir da je 1000D godinu dana stariji aparat sa
DIGIC III procesorom. Ako nadodamo osjetno vecu masu (samo kuciste 502g) i par ostalih nedostaka,
ne vidim uopce razloga zasto bi se covjek odlucio sa dSLR pored ovakvog aparata (G11).

550D je jednostavno preskup posto u citavoj prici nisam spreman ici iznad ca. 450€
sa gotovom konfiguracijom (kartica, torbica, itd...) posto sam ipak pocetnik i to je ipak hobi.

Mozda se netko upita radi cega bas Canon... Hmmm, nekako mi se ipak cini kao defaultna opcija.
Na tu tematiku vec postoji dosta tema na [es]-u tako da bi radio ovog puta preskocio tu diskusiju.

Summa summarum:
posjeduje li netko od vas G11?
Da li je zadovoljan njime?
Kakav je Features, Image quality, Ease of use, Value for money, etc...
Isplati li se za pocetnika ici direktno na dSLR ili radije prvo dobro "ispeci zanat" sa kompaktom?

Hvala svima na savjetima i odgovorima.

P.S. Nakon pregleda cijena domaceg trzista aparat definitivno kupujem u DE (cijena ca. 425€).
[ StORM48 @ 25.04.2010. 13:09 ] @
Nadam se da me nećeš pogrešno shvatiti, ali - ako ne znaš koje su prednosti DSLR-a i koliko se njihova moć ne treba meriti na osnovu "pros&cons" , onda Ti verovatno i ne treba.

G11 će Te sigurno bolje služiti u tom smislu, jer je bitno jednostavniji za korišćenje, a uz to i lakši, ne zahteva dodatna ulaganja itd. Cena DSLR-a nikad nije konačna i to uvek treba imati u vidu prilikom vaganja "da/ne".

Vrlo si banalno uporedio karakteristike dva prilično raznorodna aparata, a to je potpuno pogrešan rezon. Digic III vs Digic 4, 5, 6 je potpuno irelevantna stvar u toj klasi, bez obzira da li pričamo o kompaktu ili DSLR-u. Razlike u procesorima su (grubo) u njihovoj brzini, a Digic II je pogonio i mnogo žešće ale od tih aparata, pa o tome ne treba razmišljati, kao o faktoru kočenja.

DSLR je kosmos u odnosu na kompakt, ali jednostavno nije pogodan za sve&svakoga.

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 25.04.2010. 13:29 ] @
Imaš jednu staru temu o tome, pretpostavljam da je nisi video, a mnoge stvari izrečene tada važe i danas.
[ 4n0n @ 25.04.2010. 13:44 ] @
istina, temu nisam vidio, javim se cim je prostudiram.
ali jedna stvar mi je odmah upala u oci:
http://www.elitesecurity.org/t163906-0#1065704
da se razumimo, ja ne namjeravam raditi fotografije za jumbo plakate,
niti namjeravam zivjeti od toga, u mom slucaju bi to trebao biti hobi
koji bi mi evo ovako npr. kao sada, nedjeljom popodne uzeo par sati vremena i that´s all folks.

@Storm48, Slazem se da DSLR nije za sve i svakoga,
ali uzmi u obzir i cinjenicu da nemaju svi priliku tu srecu pa se vlastitim iskustvom uvjeriti u to.

@Nebojsa, respect kako jednom od autoriteta ovog dijela foruma i ove tematike, ali nisi li upravo Ti rekao (doduse prije 4 godine):
"Kada bih u ovom trenutku zamisljao idealan aparat za sebe to verovatno ne bi bio DSLR."
Ok, 4 godine su prosle, ali maloprije kazes da izrecene stvari vaze i danas? I rest my case.
[ Zoran Rodic @ 25.04.2010. 15:11 ] @
Prva i osnovna, na prvi pogled jasno vidljiva razlika između dSLR i ne-dSLR aparata jeste DUBINSKA OŠTRINA.
DOF ima tu snagu da manipulacijom oštrim i neoštrim delovima fotografije, istakne pojedine detalje u prvi plan, odnosno drugi ... jasno stavljajući do znanja gde se šta nalazi u prostoru i na šta posmatrač fotografije treba obratiti pažnju.
A to je teren gde bilo koji kompakt/prosumer pada na testu.

Tek nakon toga možemo krenuti u priču, kojom dominiraju konstatna dokupljivanja opreme, nosanje torbi, menjanje objektiva u letu, prašina/pumpice ... i isplativosti svega toga, bilo u emocionalnom smislu, bilo finansijskom.

To bi nekako bio moj pogled na ovu ''problematiku''
[ 4n0n @ 25.04.2010. 15:40 ] @
... i da se nadovezem na prethodni post, citirao bi i gosp. zarsilic-a koji je takodjer prije 4 godine napisao:
"Sedam puta cesce ponesem Ixusa od EOSa kad nekud krenem danju.
Nocu ne. Upotrbljivost visoke asaze i malog suma me primorava da okacim EOSa o rame.
Vrlo cesto snimam sa 800 i 1600 ASA gde mi stalak i nije potreban."

@Zoran Rodic, DOF trenutno ne vidim kao neki veliki nedostatak prosumer klase. Primjer(i):
http://www.flickr.com/photos/camerabear/4014916188/
http://www.flickr.com/photos/camerabear/4014916244/
... i meni kao pocetniku, rezultati su sasvim zadovoljavajuci...

Mislim da sad dosad procitao najrealniji komentar:
http://www.elitesecurity.org/t163906-0#1066065

pogotovo dio:
"Sacekajte jos koju godinu pa ce te sve dobiti u jednom.
Naravno to nema smisla. Tako nikada nista necemo imati i uvek cemo nesto cekati."

[ Zoran Rodic @ 25.04.2010. 16:48 ] @
Ne bih da smaram, ali jasno ti je da ima LOŠ i DOBAR bokeh.
Na ovim primerima, objektiv je jako blizu objekta koji je fotografisan pa je lakše manipulisao dubinskom oštrinom.
Međutim, kada se sa ''testiranja'' za flickr to pretoči u praksu i slikanje portreta, bojim se da će doći do razočarenja.

Bokeh je zapravo izraz za deo fotografije koji nije oštar, bez izraženog kontrasta, sa glatkim prelazima između oblika i prijatnim tonalitetom … može biti mae-bokeh tj. bokeh prednjeg plana, dok se pozadinski naziva ushiro-bokeh.

Dobiti oba sa prosumerom, mi se čini nemoguća misija.



A može i ovako:

[ beske @ 25.04.2010. 16:56 ] @
Citat:
4n0n: ...DOF trenutno ne vidim kao neki veliki nedostatak prosumer klase...

mozda treba da gledas malo pazljivije...


[ Nebojsa Milanovic @ 25.04.2010. 17:36 ] @
4n0n, poznato da sam jedan od onih, ranije vrlo retkih, u poslednje vreme koliko vidim više ne, ko je uvek govorio da DSLR aparati nisu za svačije potrebe i za svaku priliku.

Međutim, imaj u vidu da ja 30 godina slikam SLR aparatima jer ranije drugih nije ni bilo (bilo je onih malih idiota, ali njih ne računam niti sam ih ikada imao). Kao neko ko je decenijama gde god je krenuo vukao SLR aparat sa nekoliko objektiva (jer drugi nisam imao), cenio sam pojavu prosumer aparata. Sa njim sam često mogao da završim dobar deo svojih tadašnjih (ne prevelikih) potreba, a pri tome noseći ga praktično u džepu što je u nekim slučajevima kapitalna činjenica.

Podsetiću te na onu izreku koju često ponavljam kada mi postave ono legendarno pitanje "Koji je najbolji aparat?" Kažem: "Najbolji je onaj aparat koji imaš u džepu." Verujem da ti je zbog toga jasno zašto se slabo oglašavam u diskusijama ovaj vs. onaj aparat.

Veliku grupu NET diskutanata čine tzv. "računarci" kojima je mali digitalac bio praktično prvi aparat u životu. Za njih je DSLR naprosto pravo otkrovenje i oni predstavljaju najglasniju grupu onih koji pričaju da je DSLR must have. Posebna manja grupa su oni koji su počeli otprilike kao ja, ceo život radili sa SLR aparatima i posle samo prešli na DSLR ignorišući sve ispod toga. Oni nastupaju beskompromisno, ali su u proseku čak manje radikalni od ovih prethodnih (što je na prvi pogled nelogično, ali istinito).

Odluka o nabavci aparata je duboko lična, obuhvata mnoge aspekte, od potreba, znanja, do mogućnosti, materijalnih i drugih itd, tako da ti predlažem da nikoga ne slušaš, nego da sam razmišljaš, čitaš, učiš, ako treba ponešto i pitaš i odgovor ćeš sam naći. Ja ti nisam najbolji primer, jer bez razlike radim apsolutno sa svim aparatima i imam jednaku emociju i prema jednom IXUS-u u prema Nikonu D 3 recimo. DSLR-ovi su moćniji a jeftiniji no ikada i nikada do sada nije bilo teže pronaći razlog za odustajanje od njih.

I još nešto: veoma su različiti i razlozi i povodi zašto neko jeste, a zašto neko nije kupio DSLR aparat, tako da je to još jedan razlog zbog koga tu odluku treba sam da doneseš.



[ abu simbel @ 28.04.2010. 12:58 ] @
Novi Sony kompakt ima zanimljivu inovaciju za slikanje panorama. Moze da bude zanimljivo.

http://www.imaging-resource.com/PRODS/W350/W350A.HTM
[ malipirat @ 02.05.2010. 13:30 ] @
Ako smem i ja bih postavio jedno pitanje vezano poredjenje Compact vs. DSLR.
Posedujem Canon 720is, koji daje relativno pristojne slike po danu,
ali kada je iole tamna sredina vise nisu toliko dobre. Ono sto mene interesuje je
da li bih dobio na kvalitetu ako bih presao na G10/G11 ili bih ipak morao da
ulazim u svet dSLR uredjaja? E da i gde je u celoj toj prici Olympus PEN E-P1,
tacnije bio bih zahvalan ako bi neko odvojio malo vremen da uporedi Canon g11/g10
sa ovim aparatom jer mi nije jasno u koju grupu on spada.

p.s. Ne mislim da se bavim profesionalno fotografijom vec mi treba aparat
radi zimovanja/letovanja/izleta... zarad obicnih situacija. Pri tome nije bitno
da li cu aparat nositi u dzepu ili rancu, samo da je do 400 jura i da pravi
pristojne slike i danju i nocu.

Dobrodosao je svaki predlog
[ Nikola Dasic @ 06.05.2010. 15:25 ] @
@ malipirat: Imajući u vidu šta si naveo kao potrebe za tebe je svakako bolji izbor kompakt ili prosumer (G10/11 su prosumeri u kompaktnom kućištu). Po pitanju šuma, koji se javlja u slabijim svetlosnim uslovima G11 bi trebalo da bude prilično bolji, zahvaljujući senzoru sa manje piksela, ali neka to prokomentariše neko ko ga je koristio. Oly Pen-E-P1 je već sasvim nov segment koji se naziva "fourthirds" (četvorotrećinci). Taj segment ima veći senzor od kompakt aparata, ali ne baš koliki i dSLR-ovi. Na njima se menjaju objektivi (vezano je za dobijanje DOF-a i drugih prednosti dSLR-a) i poseduju sve manuelne kontrole. Znači po performansama blizu su dSLR, ali prednjače po obimu - veličini. Taj Oly je ipak za nekoga ko zna i kome se može s obzirom da je prilično skup i za iste pare možeš kupiti odličan dSLR niže i sredjne klase.

@ 4nOn: Vidiš kako se malipirat lepo izrazio o svojim potrebama. Ako želiš verne fotografije sa svojih putovanja, bez mnogo eksperimentisanja, tu ti je dovoljan prosumer. dSLR je ako kreneš da se ložiš na fotografiju, kao ozbiljan hobi ili umetnost. Što se tiče pros/cons, isto se odnosi na očekivanja u odgovarjućoj klasi. Recimo, ako je neki dSLR opisan kao loš u mračnim uslovima (veliki šum i slično) to ne znači da on nije vrh u istom segmentu u odnosu na neki drljavi kompakt. Što se DOF-a tiče, ti možeš da ga isiluješ u specifičnim uslovima i sa kompaktom, kao što je slučaj na linkovima koje si postavio, ali to i dalje ne znači da ti je isti u upotrebljivom obimu na raspolaganju.
[ EmirHozic @ 07.05.2010. 09:20 ] @
imam mesara komsiju ima komplet nozeva velikih, ostrih, samo biraj, ima i velike satare i isto tako pile za rezanje polovica velikih goveda i slicno i bas neki dan mu na obali kad je htjeo narezati malo sudzuka valjade glave mala cakijica od par maraka koja stane u dzep i cisto se nadje od koristi.
Veli on da kao majstor mogao bi sa tom malom i slabasnom cakijicom bika oderati samo bi se napatio.

Eto imam i komsiju fotografa, prica ide isto samo zamjene se mjesta cakijama, nozevima sa kompaktima i SLRovima.
[ beske @ 07.05.2010. 11:04 ] @
Citat:
EmirHozic:...Veli on da kao majstor mogao bi sa tom malom i slabasnom cakijicom bika oderati samo bi se napatio.

Eto imam i komsiju fotografa, prica ide isto samo zamjene se mjesta cakijama, nozevima sa kompaktima i SLRovima.


iskreno, skoro gluplje i nebuloznije poredjenje nisam cuo...


[ milas @ 07.05.2010. 13:27 ] @
Od g-dina Pentax-a se cesto mogu cuti ovakva "zanimljiva" poredjenja...
[ bttp @ 07.05.2010. 13:56 ] @
Imam šansu da ovih dana naručim iz USA aparat. Odlučio sam se za Panasonic Lumix LX3, jer mi nudi ono što mi otprilike najviše i treba, a to je širokougaoni objektiv, a sam aparat je dosta nahvaljen u raznoraznim recenzijama.

E sad, kao i većina, dvoumim se u toj cenovnoj klasi između Canona G10/G11 i svih ostalih. Nekako bih ipak pre uzeo LX3.

Međutim sa kompaktima se pojavljuje i ovde spominjan problem sa Depth of Field, odnosno njegovo f2.0-f2.8 sočivo, teško da će moći da izvede depth of field, pa me zanima da li se to može izvesti u post-produkciji, s obzirom da aparat slika RAW. Da li se depth of field može pristojno uraditi obrađujući fotografiju na računaru (Photoshop i sl.)?

Šta mislite od LX3 inače? Ima li neko ovde ko ga poseduje/koristi te ima informacije o njemu iz prve ruke?

Mislim da je bolji izbor od G11, bar za moje potrebe.
[ Nebojsa Milanovic @ 07.05.2010. 14:22 ] @
http://www.elitesecurity.org/t369230
[ Predrag Supurovic @ 07.05.2010. 14:23 ] @
Ipak se dosta toga promenilo od vremena kada sam pokrenuo onu temu. Tada su "takmaci" bili na primer Fuji s6500fd i Canon 350 paiybor za nekoga kome fotoaparat ne moze da se otplati a terba da posluzi u raznim prilikama, nije bas bio lak.

Danas su stvari drugacije. Ja sam recimo onomad uzeo Fuji s6500fd i jos uvek ga trosim i jos uvek me mali odusevljava koliko je dobar i koliko je dobra zamena za DSLR koji nisam kupio. Naravno, iam stvari koje ne moze da napravi, ali je ipak mnogo vise toga sto mi treba i sto on radi lako i bez razloga da mu pravim zamerke. Cak sam se i navikao da ga vukljam kada idem na planinarenja i na biciklu, posto nije ni on bas mali.

Danas kada bih kupovao, izbor bi bilo laksi. Mislim da nema vise prosumera koji bi mogli da pariraju ovom Fujiju u odnosu kvaliteta i cene, pogotovo s obzirom na to koliko su pale i cene DSLR-ova. Doduse ja sam jos kada sam ga uzeo znao da je to za mene kraj prosumera i da, kada jednog dana odlucim da kupujem nesto novo, to ce svakako biti DSLR. Vreme je samo pokazalo da ce to zaista tako i da bude. Medjutim, DSLR koji budem uzeo, uzecu iz gusta, zato sto sam ceo zivot radio sa SLR a od DSLR me najvise odbijala cena i to ce vise biti da ispunim sebi zelju nego sto mi to zaista treba. Fuji, rekoh, vise nego dobro ispunjava moje potrebe.
[ bttp @ 07.05.2010. 14:43 ] @

Da, čitao sam taj uporedni test još tada (sada je link mrtav), no ipak sam se odlučio za LX3. Canon je i skuplji, slažem se donekle da je univerzalniji, ali LX3 mi pruža baš ono što mi treba a to je širokougaoni objektiv. Takođe je i kompaktniji od Canona, lakši za nošenje.

Ne znam, iako sam Canon G-serije poželeo još kada sam imao prilike da isprobam G6, ovaj mali Panasonic LX3 mi je ušao pod kožu kad sam ga prvi put video. Na kraju krajeva i ako mi se naposletku ne svidi, mogu da ga prodam za novac koji sam uložio, ali mislim (nadam se) da me neće razočarati.
[ Zoran Rodic @ 07.05.2010. 17:32 ] @
Citat:
bttp:.... Da li se depth of field može pristojno uraditi obrađujući fotografiju na računaru (Photoshop i sl.)?.


Postoji program sa tom namenom, i ime mu je DofPRO ... ali mi se to čini prilično uzaludnim.

Kupiti aparat i odmah potražiti softversko rešenje za sanaciju njegovog izlaznog rezultata ... mi se čini pomalo neshvatljivim.
Uostalom, za te pare već imaš dSLR koji će pojesti sve i jedan NEdSLR na tržištu.
[ bttp @ 07.05.2010. 18:23 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Postoji program sa tom namenom, i ime mu je DofPRO ... ali mi se to čini prilično uzaludnim.

Kupiti aparat i odmah potražiti softversko rešenje za sanaciju njegovog izlaznog rezultata ... mi se čini pomalo neshvatljivim.
Uostalom, za te pare već imaš dSLR koji će pojesti sve i jedan NEdSLR na tržištu.

Koji kompakt može da snima sa DOF? Ima li neki sa otvorom blende f8? Ja nešto ne naiđoh.

dSLR ne kupujem iz više razloga. Prvo što su mnogo skuplji, ma koliko jeftini. Zatim rupa bez dna, u pogledu dodatne opreme, objektiva, bliceva itd. što je izuzetno skupo ako hoćeš nešto kvalitetno. Nisam profesionalac pa da mi je neophodan. Indiskretan - kad kreneš da slikaš DSLR-om na ulici, obavezno prvlačiš pažnju i ode tvoja spontana fotka. Kabast, težak - treba mi nešto što mogu da nosim skoro uvek sa sobom a da mi ne iskrivi kučmu i ne zauzme pola nosivosti mog tela :)
[ StORM48 @ 07.05.2010. 21:08 ] @
Citat:
bttp: Koji kompakt može da snima sa DOF?

Svaki može da "snima sa DOF".
"DOF" označava "dubinsku oštrinu" i to je sastavni deo fotografije BILO KOG aparata.
Pravilno bi bilo pitati "da li postoji neki kompakt kojim se može dobiti plitak DOF?".

Citat:
Ima li neki sa otvorom blende f8? Ja nešto ne naiđoh.

Svi imaju otvor blende f/8.
Za plitak DOF (ako Te to interesuje) je potreban veći otvor blende (f1.x do f/2), uz kombinaciju sa većim senzorom.
To je kod kompakta već retkost, ali počinju da se pojavljuju.

Olympus EP-1, EP-2, Panasonic GF-1, GH1... Samsung NX10 itd.

Pozdrav
[ malden mb @ 07.05.2010. 23:05 ] @
milas

Od g-dina Pentax-a se cesto mogu cuti ovakva "zanimljiva" poredjenja...


o sine miladine a kako bi reagirao da je kojim slučajem (nedaj bože iz znanih razloga za one koji žele znati) korisnik canon aparata,onda bi ekvivalentna usporedba kao bila svima jasna jer eto iznosi je netko tko koristi zamisli canon,čovjek je jasno rekao da za određeni posao treba određeno oruđe,i sa sjekirom se ruše velika stabla ali ipak ljudi koriste motorne pile
[ milas @ 08.05.2010. 00:27 ] @
Pazi sine, moze da koristi i Hasselblad sto se mene tice...ovakve nesretne "usporedbe" alata mesara i drvoseca sa foto-tehnikom o kojoj je OVDE rec su u najboljem slucaju neumesne, da ne kazem nesto gore.

btw - malden, bas fino od tebe sto si se javio i sto ucestvujes u diskusiji.
[ Zoran Rodic @ 08.05.2010. 07:09 ] @
Citat:
StORM48: Svaki može da "snima sa DOF".
"DOF" označava "dubinsku oštrinu" i to je sastavni deo fotografije BILO KOG aparata.
Pravilno bi bilo pitati "da li postoji neki kompakt kojim se može dobiti plitak DOF?".




Nije zgoreg napomenuti da pomenuta velika dubinska oštrina doprinosi i procentualno izuzetno malom broju neuspelih fotografija kojima bi se mogao nakalemiti omašen fokus.

Na većem senzoru, svaka greška u fokusu se surovo kažnjava neuspelom fotografijom, dok za isti rezultat na kompaktu moraš zaista biti stručnjak. :)
[ EmirHozic @ 08.05.2010. 08:06 ] @
kaze djole
...lajte kere varosanke, kera sam i sam odlicno vas znam ne dam na vas zute banke... itd itd
[ ArtCool @ 08.05.2010. 15:44 ] @
Citat:
EmirHozic: kaze djole
...lajte kere varosanke, kera sam i sam odlicno vas znam ne dam na vas zute banke... itd itd


Hahahahahaha, dobar je Djole nema sta.
[ malden mb @ 08.05.2010. 18:07 ] @
milas
btw - malden, bas fino od tebe sto si se javio i sto ucestvujes u diskusiji.


hvala,često posječujem forum,to ipak govori nešto o njemu
[ Zoran Rodic @ 08.05.2010. 19:58 ] @
Kakav Trio fantasticus!!!

Da se nije kojim slučajem neko od Vas trojice, nekad prevario pa pritisnuo ono dugme na aparatu koje rezultira fotografijom?

Ono, ajde nešto uslikajte, pa stavite na forum da malo uživamo u slikama … a ne da se smaramo ovim besmislicama koje škrabuckate, ... kerama, mesarima, kasapima i vašem vascelom veselju povodom toga.
[ Zarko Silic @ 08.05.2010. 21:03 ] @
Uz malo znanja solidan DOF izlazi i sa kompakta.


[ EmirHozic @ 08.05.2010. 21:29 ] @
ma postaje zamorno biti docekivan na noz stalno ako nisi ukalupljen po mjeri autoetabliranih, valjda ekipe koja ima tapiju na ES
ako imate onda budite zdravo i uzivajte u imanju ja ostajem kod svog poredjenja jer alat je alat, i ja volim veci jaci skuplji, ali evo ovih dana razmisljam da uzmem LX3 da imam za po dzepovima kad radim nadzor da ne vukljam dslr.
mada mislim da mi za to treba mozda canon eos 1 mark 10 sa 10-150 f1.2 LLLLLLLLLLL objektivom i novi blic canon 10000000 sa snagom ko protivavionski reflektor jer bez toga se ne moze
...bas i niste, sjed'te di ste, bas i niste neki zverovi... ma djole je kralj
[ bttp @ 08.05.2010. 21:52 ] @
Šta mislite o Canon EOS Rebel XS? Sad gledam alternative u tom price range-u kao LX3. Taj Canon je $100 skuplji, pitanje je koliko je bolji i da li je u svakom slučaju bolji izbor od LX3. Znam da oni nisu u istoj klasi, osim cenovno. Cena je jedini razlog zašto ga razmatram (zato što mogu da ga priuštim).

[ Zoran Rodic @ 08.05.2010. 22:22 ] @
Citat:
bttp: Šta mislite o Canon EOS Rebel XS? Sad gledam alternative u tom price range-u kao LX3. Taj Canon je $100 skuplji, pitanje je koliko je bolji i da li je u svakom slučaju bolji izbor od LX3. Znam da oni nisu u istoj klasi, osim cenovno. Cena je jedini razlog zašto ga razmatram (zato što mogu da ga priuštim).



Citat:
bttpdSLR ne kupujem iz više razloga. Prvo što su mnogo skuplji, ma koliko jeftini. Zatim rupa bez dna, u pogledu dodatne opreme, objektiva, bliceva itd. što je izuzetno skupo ako hoćeš nešto kvalitetno. Nisam profesionalac pa da mi je neophodan. Indiskretan - kad kreneš da slikaš DSLR-om na ulici, obavezno prvlačiš pažnju i ode tvoja spontana fotka. Kabast, težak - treba mi nešto što mogu da nosim skoro uvek sa sobom a da mi ne iskrivi kučmu i ne zauzme pola nosivosti mog tela :)


Vidi, ovo je jako teško pitanje ... iz prostog razloga što ti sam ne poznaješ šta svaki od ova dva aparata nosi sa sobom, niti mi znamo šta ti zapravo očekuješ od njih, pa je sa te strane, jako nezahvalno davati neki konačni sud, osim puke informacije koja nosi neki tehnički detalj.
Ono, što smo već toliko puta rekli do sada ... dSLR nije aparat, već sistem koji se vremenom menja i nadograđuje, za razliku od prosumera tj. kompakta ... koji nosi sa sobom neke druge prednosti i mane.
Mogli bi sada danima potezati tu razliku u šumu, ISO uptrebljivosti, DOF-u, torbama ... i svemu ostalom ... ali bih ti ipak preporučio da provrtiš baš ovaj forum, i siguran sam se tu krije odgovor na tvoje pitanje.






[ bttp @ 08.05.2010. 22:44 ] @
Citat:
Zoran Rodic: Ono, što smo već toliko puta rekli do sada ... dSLR nije aparat, već sistem koji se vremenom menja i nadograđuje, za razliku od prosumera tj. kompakta ... koji nosi sa sobom neke druge prednosti i mane.

Na to sam mislio kad sam spominjao na razliku u ceni, jer kod DSLR stalno nešto dokupljuješ, nadograđuješ, dok kod kompakta platiš koliko košta i to ti je uglavnom to. Znači osnovna razlika u ceni između ova dva modela od $100 (tamo gde ih nabavljam) ne znači da je to i krajnja razlika, jer ko zna šta bi u budućnosti "morao" da kupim za taj dSLR (kao prvo verovatno bolji objektiv).

Pitanje se odnosilo na ono, šta bi recimo ti kupio (i svako drugi ko pročita ovo pitanje) kada bi birao između ova dva aparata?

P.S. A šta očekujem od aparata? Očekujem oštru i kvalitetnu sliku, sa što je moguće manje podešavanja. Znači da bude sposoban da okine kvalitetno u kratkom intervalu. Tipa ugledaš neku scenu i hoćeš da je uslikaš pre nego što nestane dok ti podesiš sve parametre.
[ ArtCool @ 08.05.2010. 22:48 ] @
@bttp

Mislim da je pogresno govoriti stalno kako je DSLR sistem koji zahteva dalja ulaganja.
Apsolutno se dalje ne mora nista ulagati.
Konfigurativan jeste ali samo ako se hoce i moze.
Mozes sa kit objektivom da radis ceo zivot, ugradjen blic je i vise nego dovoljan za normalnu upotrebu.A kasnije za 150-200 evra uzmi neki polovan zum i uzivaj.
Glavnu prednost koju ja vidim kod DSLR-a je u sumu i cistoca fotografije.Za dalje ne bi, ima vec podosta elaboriranih stavova.
Sum i sam kvalitet je mnogo bolji, ako poredis 100% slike.Ako mahom pregledas slike na 25% velicine i to ti udovoljava slobodno koristi compact.
Upadljivost kod DSLR je znacajna (otprilike kao da imas rotaciju na glavi), i zahteva cesce setapovanje ako nisi na automatici.
Mozes da kombinujes i sledecu varijantu za dokumentarnu fotografiju koristi neki solidan mob, a za tipovanu idi sa DSLR-om.
To je i vise nego zahvalna kombinacija.

Pozz.
[ bttp @ 08.05.2010. 23:28 ] @
Sad videh kad kod našeg lokalnog prodavca (link u zaglavlju sajta), praktično i nema razlike u ceni između ova dva modela (Canon je za €20 skuplji).

U SAD odakle ga nabavljam je razlika u ceni oko $110, tako da ću verovatno ostati pri LX3. Ne isplati mi se da cimam čoveka da mi donosi aparat odande da bih uštedeo €30 (za Canon).
[ StORM48 @ 09.05.2010. 00:07 ] @
Koncepcijske razlike su ogromne, iako su cenovno na istom nivou.

Mnogo je bolje pitanje: zašto bi dao za kompakt IDENTIČNU sumu za koju možeš da kupiš DSLR?

Čak i ako Ti DSLR ne treba (a ja lično mislim da je pametnije da izučiš tematiku na nečemu jeftinijem i jednostavnijem), onda je bolje kupiti neki jeftiniji kompakt. Daleko je manja (da ne kažem - "beznačajnija") razlika između kompakta koji košta 200 i 500€, nego između najboljeg i naskupljeg kompakta i najjeftinijeg DSLR-a, u kvalitativnom smislu.

To su dva sveta, a čemu ćeš se prikloniti zavisi samo od Tebe. Ne postoji mnogo argumenata u korist kompakta, a oni koji postoje su gabariti, neupadljivost, lakoća korišćenja... sa druge strane, ukoliko nemaš dovoljno vremena, ni želje da se posvetiš fotografiji ozbiljno, nema poente bacati pare na DSLR.

Fotografija bi trebala biti zadovoljstvo. Ako postane teret, usled vukljanja teške opreme u velikoj torbi - onda je celo vaganje bespredmetno.
Znači, najbitnije da Ti odlučiš kojim ćeš putem ići. Ja bih, ako već nisi zagrizao fotografiju, ipak pre krenuo ka nekom kompaktu koji ima manuelne kontrole, a kasnije bih, ukoliko se ispostavi da Te to interesuje, kupiš neki jeftiniji DSLR i polako kreneš dalje.

Pozdrav
[ milas @ 09.05.2010. 00:45 ] @
Citat:
EmirHozic: ma postaje zamorno biti docekivan na noz stalno ako nisi ukalupljen po mjeri autoetabliranih, valjda ekipe koja ima tapiju na ES
ako imate onda budite zdravo i uzivajte u imanju ja ostajem kod svog poredjenja jer alat je alat, i ja volim veci jaci skuplji, ali evo ovih dana razmisljam da uzmem LX3 da imam za po dzepovima kad radim nadzor da ne vukljam dslr.
mada mislim da mi za to treba mozda canon eos 1 mark 10 sa 10-150 f1.2 LLLLLLLLLLL objektivom i novi blic canon 10000000 sa snagom ko protivavionski reflektor jer bez toga se ne moze
...bas i niste, sjed'te di ste, bas i niste neki zverovi... ma djole je kralj


Hahaha...blago tebi sa tobom, mora da ti ceo zivot prolazi u veselju. @bttp: slusaj Storma, radi kako hoces .
[ Predrag Supurovic @ 09.05.2010. 09:33 ] @
Mene cela ova prica podseca na klasican izbor da se kupi fotoaparat sa 12 megapiksela iako realno, retko kome treba vise od 2 do 3 megapiksela.

Dilema compact - DSLR nije u tome sta je bolje, nego ako i compact realno zadovoljava moje prohteve, da li da kupujem DSLR, ili jos bolje / ako sad kupim DSLR hocu li za pola godine kupiti i compact zato sto mi je DSLR malo nepaktican.
[ bttp @ 09.05.2010. 17:27 ] @
Ostajem pri prvobitnom izboru - LX3. Videću za jedno 7 dana da li sam se prešao :)
Citat:
Predrag Supurovic: Mene cela ova prica podseca na klasican izbor da se kupi fotoaparat sa 12 megapiksela iako realno, retko kome treba vise od 2 do 3 megapiksela.

Pa nije baš, mislim da je ipak 5Mpix minimum za izradu printova. Manje od toga je samo za gledanje na displeju.
[ Tehnoman @ 09.05.2010. 18:27 ] @
Citat:
EmirHozic: ma postaje zamorno biti docekivan na noz stalno ako nisi ukalupljen po mjeri autoetabliranih, valjda ekipe koja ima tapiju na ES
ako imate onda budite zdravo i uzivajte u imanju ja ostajem kod svog poredjenja jer alat je alat, i ja volim veci jaci skuplji, ali evo ovih dana razmisljam da uzmem LX3 da imam za po dzepovima kad radim nadzor da ne vukljam dslr.
mada mislim da mi za to treba mozda canon eos 1 mark 10 sa 10-150 f1.2 LLLLLLLLLLL objektivom i novi blic canon 10000000 sa snagom ko protivavionski reflektor jer bez toga se ne moze
...bas i niste, sjed'te di ste, bas i niste neki zverovi... ma djole je kralj


Grešiš!!!! Zamorno je čitati tekstove postove ljudi koji TRAŽE savet ili pomoć pri izboru a već imaju ideju šta će da kupe iz nekog svog razloga, što je sasvim u redu. Međutim kada dobiju dooooobro objašnjenje a to im se ne sviđa onda počnu da forsiraju nekakva "objašnjenja" za svoj izbor kao da novcem nas sa foruma a ne svojim sopstvenim to kupuju.
I na kraju se vrate sa stavom kako "postaje zamorno.....".

Compact vs dSLR je jako, jako, jako pogrešno postavljena tema za diskusiju. Kao kada bi neko rekao bicikl vs automobil. (da se razumemo ima bicikla koji koštaju skuplje od nekih novih ili kao dva ili tri dooobra polovna automobila). Ako ćeš da se voziš po Adi i najobičniji bicikl je perfektno rešenje, a ako planiraš da putuješ često sa manjom porodicom treba ti sasvim normalan auto, ili ako ideš na Nirgburgring treba ti takmičarski auto. A diskusija ode u pravcu šta je od bicikla ili automobila lakše, kompaktnije, startnije, jače, lakše itd.



[ EmirHozic @ 09.05.2010. 19:37 ] @
mislim da tvoje i moje poredjenje su srodnici po metafori, i meni je dojadilo biti docekan na noz po defaultu

a tvoja poanta je ok, performanse nisu usporedive kao sto sam i ja rekao, samo namjene i prikladnost se mogu porediti.
[ Predrag Supurovic @ 09.05.2010. 19:44 ] @
Citat:
Tehnoman:Compact vs dSLR je jako, jako, jako pogrešno postavljena tema za diskusiju. Kao kada bi neko rekao bicikl vs automobil.


Nisi u pravu. Tema itekako ima smisla. Nije retkost da neko kupi komapkt iako mu u stvari treba DSLR, ali se zezne u proceni, ali i da neko kupi DSLR a da mu on u stvari ne zadovoljava potrebe jer bi mu kompakt bolje legao za tu namenu.

I naravno to nema veze sa poredjenjem automobila i bicikla. Malo si preterao. Kompakt i DSLR se u dobroj meri preklapaju i za neke namene i jedan i drugi mogu da zadovolje. Za neke namene, DSLR je neizbezan a opet za neke druge, bolji izbor je kompakt. Neko neupucen ne zna da napravi procenu sta zadovoljava njegove potrebe.
[ ArtCool @ 09.05.2010. 20:06 ] @
Citat:
EmirHozic:... i meni je dojadilo biti docekan na noz po defaultu

Sto te to depresira, zastupas svoje misljenje i gotovo.Cesto se i ja slozim sa tvojim ili necijim drugim odgovorom pa ne pisem duplo.

Citat:
Predrag Supurovic: Nisi u pravu. Tema itekako ima smisla. Nije retkost da neko kupi komapkt iako mu u stvari treba DSLR, ali se zezne u proceni, ali i da neko kupi DSLR a da mu on u stvari ne zadovoljava potrebe jer bi mu kompakt bolje legao za tu namenu.

Mogu se sloziti, ali kako neko moze da mu "plasticno" objasni stvari preko foruma, koje on recimo sam ne bi mogao da razume preko testova.
Evo konkretno meni se na kraju dati model od compakta nikako ne dopada, ima bolji sum od vecine compakta ali dosta losiji od DSLR-a i opseg zuma koji je komican, ali i visoku cenu.
Ali ja (na primer) ne mogu nista da predlozim jel apsolutno nisam upoznat u detaljne potrebe korisnika.
Generalno, pausalni zahtevi su dosta ne zahvalni, daleko je bolje kada se postavi tema X vs Y, a ovako imamo samo filozofiju kako kome odgovara.
Sto na kraju cesto ne odgovara krajnjem korisniku, jel je on cesto i pre postavke teme fiksirao odgovor.
Pa mu na kraju samo treba potvrda istog.

edit:typo

[Ovu poruku je menjao ArtCool dana 09.05.2010. u 22:58 GMT+1]
[ Tehnoman @ 10.05.2010. 10:27 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Nisi u pravu. Tema itekako ima smisla. Nije retkost da neko kupi komapkt iako mu u stvari treba DSLR, ali se zezne u proceni, ali i da neko kupi DSLR a da mu on u stvari ne zadovoljava potrebe jer bi mu kompakt bolje legao za tu namenu.

I naravno to nema veze sa poredjenjem automobila i bicikla. Malo si preterao. Kompakt i DSLR se u dobroj meri preklapaju i za neke namene i jedan i drugi mogu da zadovolje. Za neke namene, DSLR je neizbezan a opet za neke druge, bolji izbor je kompakt. Neko neupucen ne zna da napravi procenu sta zadovoljava njegove potrebe.


Tema k'o tema naravno da ima smisla. Međutim nije za davanje saveta nekome ko ne zna šta je jedno a šta drugo. Samo mu unosi dodatnu zabunu.
To sam hteo da naglasim.

[ 3way @ 10.05.2010. 10:34 ] @
Citat:
bttp
Pa nije baš, mislim da je ipak 5Mpix minimum za izradu printova. Manje od toga je samo za gledanje na displeju.


2MP, 10x15 fotka sasvim lepo izgleda
Sa 4 vec mozes da stampas A4 i da to izgleda pristojno.
[ lord_celtic @ 10.05.2010. 23:19 ] @
ja sam dosta dugo bio u istoj dilemi.
i na kraju sam se odlucio za prosumera od ~200e zasto??
slike za moje potrebe su odlicne, ustedeo sam cirka ~500e jer sam uspeo da odolim zelji da kupim novu igracku koja ce mi veci deo vremena provoditi u torbici.
a kasnije ako vidim da me fotografija privlaci i novi clan porodice :D finansijski dozvoli avanturu uzecu DSLR.
razlika u ceni je ogromna tako da dobro treba promisliti.
[ bttp @ 18.05.2010. 04:43 ] @
Koliko bi koštao neki smisleni best buy blic za mountovanje na LX3 hotshoe? Da li tako nešto (smisleno) uopšte postoji ili je hotshoe na kompaktu poput LX3 više "modni detalj"?

Takođe me zanima, da li se igde kod nas mogu nabaviti dodaci za takve aparate? Zanima me recimo Ricoh Auto Lens-Cap, pošto LX3 ima glupavi poklopac za objektiv koji se ručno skida i vraća. Ovaj Ricoh-ov se nakači i automatski se otvara kad objektiv izlazi. Košta $20ak na Amazonu, no čisto me zanima da li se negde kod nas prodaju takve stvarčice ili nema pravila - ako imaš sreće naletećeš a sva je prilika da nećeš.

Takođe me zanima kako stoji stvar sa USA punjačima? Da li rade na našoj mreži ili ću morati da kupim drugi? Bilo bi logično da je punjač univerzalan, jer bi bilo glupo da ako čovek putuje po svetu mora da ima poseban punjač za razne prilike. Aparat još nisam preuzeo pa ne znam kako je to rešeno, a dosadašnji aparati su mi koristili standardne baterije pa o punjačima nisam ni razmišljao.

Evo kako izgleda auto lens-cap, čisto informativno.

[ StORM48 @ 18.05.2010. 09:58 ] @
Upravo si sam sebi odgovorio na pitanje zašto je pametnije držati se mainstream-a.

LX-3 se kupuje kao konačno rešenje u konačnoj verziji - drugim rečima, koristiš ga kao kompakt i uživaš. Ako želiš bilo kakav oblik "nadogradnje" (a to podrazumeva i blic), bolje je da se okreneš (naj)popularnijem brendu.

Pozdrav
[ Zarko Silic @ 18.05.2010. 13:11 ] @
A koji je to brend?


Nesto me secanje ne sluzi bas najbolje
[ Nikola Dasic @ 20.05.2010. 08:54 ] @
Stvar je jako prosta:
Ako ti je potreba da zabeležiš detalje iz života i sa putovanja, za porodični album i Facebook, onda jednostavno pazariš lagan i tanak kompakt.
Ako ti je potreba fotografija sama po sebi, dslr je neizbežan.

@bttp - nejasno mi je da pazariš kompakt i razmišljaš o eksternom bilcu za na hot shoe???? Možeš da mu nakačiš šta god hoćeš ali ozbiljne fotke tu biti neće, dok sa najjeftinijim, recimo C 1000d i najjeftinijim prajmom tipa 50mm 1.8 možeš da se igraš do mile volje i praviš fotke vrh!
[ bttp @ 20.05.2010. 17:51 ] @
Da, posebno sa najglupljim objektivom - 50mm. Same fotke bi bile kvalitetne, ali kadriranje bi bilo užasno, ta žižna daljina je vrlo ograničene korisnosti - da ne kažem beskorisna, bar za mene.
[ Zoran Rodic @ 20.05.2010. 20:45 ] @
To, da je glup, jesi pročitao negde ... ili, naprosto imaš takav osećaj?
[ bttp @ 20.05.2010. 20:56 ] @
Znam, imao sam stari Zenith 5E "analogni" sa tom 50-icom i znam kakvi su kadrovi. A i sa ovim kompaktom što ga sad imam Fujifilm E510, znam otprilike koji je to zum. Jako retko koristim tu žižnu daljinu, daleko bilo da sam ograničen samo na nju.

Nije baš da sam samo "čitao" kako ti misliš. Fotografisao sam dosta, mada ne baš sa profi opremom.

Najgore od svega mi je kod ručnih podešavanja parametara, što i kada dobijem željeni rezultat, posle zaboravim šta sam tačno podesio za određenu priliku. I svaki put moram ponovo da tražim odgovarajuće postavke.
[ Zoran Rodic @ 20.05.2010. 21:01 ] @
Ne znaš!!!

U suprotnom bi znao da 50mm na Zenitu nije isto što i 50mm na 1000D, a još manje je slično 50mm na E510Fuji-ju.
[ StORM48 @ 20.05.2010. 21:04 ] @
Bttp, vidi ovako... ona dilema iz naslova teme - za Tebe ne postoji.

Ljutio se, ne ljutio (a nema razloga da se ljutiš), problematika oko jednog od najbitnijih objektiva (posebno u smislu učenja fotografije kao ozbiljne discipline) je drastično različita od Tvog banalnog poimanja žiže.

Pozdrav
[ milas @ 20.05.2010. 21:43 ] @
Citat:
bttp: Da, posebno sa najglupljim objektivom - 50mm. Same fotke bi bile kvalitetne, ali kadriranje bi bilo užasno, ta žižna daljina je vrlo ograničene korisnosti - da ne kažem beskorisna, bar za mene.


Hm...zavisi kako za sta, za portrete je sjajan, a i za neke landscape-ove nije los (ne siroke), mozes videti neke moje fotke ovde na forumu uradjene bas sa pedeseticom.

[Ovu poruku je menjao milas dana 20.05.2010. u 23:46 GMT+1]
[ EmirHozic @ 21.05.2010. 08:57 ] @
blasfemija
zar 50 da je glupa, sramota
treba te osuditi na kompakt vo vjeke vjekova
[ Zoran Rodic @ 21.05.2010. 09:48 ] @
Sarkastičan si, onako ..... ili imaš istorijski post koji će pokazati kako fotografski esnaf greši od 1930. godine pa do danas?
[ sale72 @ 21.05.2010. 12:24 ] @
moje skromno misljenje, sa cisto amaterske tacke gledista, bez pretenzije da bilo cije misljenje opovrgava ili demantuje... Ja sam krenuo sa nekim HP aparatom tamo neke recimo 2003 godine, tj to mi je bio prvi digitalni aparat. Od analognih sam imao zenit, pa nikon, pa olimpus mju (sa kojim sam bio vise nego zadovoljan, genijalan aparatic). Ele, HP je bio katastrofa od aparata ali mi je u tom periodu koliko sam ga posedovao odradio nekih 15000 fotki, onda sam dosao do zakljucka, ili bolje reci do mogucnosti, da kupim canon a560 koji je bio znacajan napredak, ali i dalje samo idiot koji pravi dosta bolje fotke bez mnogo mogucnosti u izboru parametara koje mozes da podesis. Kako vremenom rastu i apetiti i covek se uci kako nesto moze ili ne moze da se napravi, raste i potreba za boljim. Tako da sam kupio opet canon sx10is, koji mi je dao mogucnosti da se dosta dobro igram sa njim i da zabelezim momente u uslovima u kojima sa a 560 to nisam mogao... Medjutim i on ima ogranicenja, a mogucnosti sam stvorio, tako da sam se castio sa canonom 550d, koji je po mom skromnom misljenju dosta poristojan aparata za dslr entry level... Ali i dalje a560 nosam u dzepu gde god da podjem, a kada se spremam da fotografisem nesto negde, onda vukljam 550d... Po mom misljenju treba imati oba, i to recimo neku kombinaciju ixusa i eosa. Mozda je ovaj komentar u ovakvoj ekonomskoj situaciji neumesan, ali ovde ćaskamo o aparatima, pa dadoh sebi slobodu da se kazem sta mislim... Pozdrav...
[ EmirHozic @ 21.05.2010. 13:28 ] @
Zorane ako je meni adresirano, sarkastican jesam po pitanju osude a po pitanju da mislim da je blasfemija to zaista mislim, pedesetke su objektivi bez kojih fotografija ne moze valjda kakok treba
i ja sam poceo prvo sa K1000 i SMC M50 objektivom
[ Zarko Silic @ 21.05.2010. 14:15 ] @
Pa dobro,
na vas provesionalce se i ne odnosi bttp-ovo zapazanje. Ono sto on kaze odnosi se na nas amatere, obicne ljude.

bttp kao i vecina ucesnika foruma su amateri i kao takvi stvari posmatraju iz svog ugla.
[ bttp @ 21.05.2010. 15:26 ] @
Citat:
milas: Hm...zavisi kako za sta, za portrete je sjajan, a i za neke landscape-ove nije los (ne siroke), mozes videti neke moje fotke ovde na forumu uradjene bas sa pedeseticom.

Pa da ali ne nameravam da slikam portrete za lične karte i pasoše.
Citat:
zarsilic: Pa dobro,
na vas provesionalce se i ne odnosi bttp-ovo zapazanje. Ono sto on kaze odnosi se na nas amatere, obicne ljude.

bttp kao i vecina ucesnika foruma su amateri i kao takvi stvari posmatraju iz svog ugla.

Ovo je istina ali to ne znači da sam u krivu za 50icu. Kad se kaže 50mm žižna daljina ekvivalento 35mm filmu, tačno se zna koji je to zum, i nemojte mi pričati kako se razlikuje od aparata do aprata. Možda neke minimalne, u suštini neprimetne razlike. U kvalitet različitih objektiva nisam ni ulazio.

Baš mene briga koji je objektiv "najbolji za učenje" ili šta već. Meni se ne sviđa i tačka.

@Strom dilema iz naslova ne postoji ni za tebe, pa se opet oglašavaš. Pa šta onda?
[ beske @ 21.05.2010. 15:39 ] @
Citat:
bttp: Kad se kaže 50mm žižna daljina... tačno se zna koji je to zum


koji je to tacno zum?
[ Predrag Supurovic @ 21.05.2010. 16:24 ] @
Citat:
bttp: Baš mene briga koji je objektiv "najbolji za učenje" ili šta već. Meni se ne sviđa i tačka.


Hm, zar ti ne znaš po čemu se 50mm razlikuje od svih drugih objektiva?

To da li se tebi sviđa ili ne, je potpuno subjektivna stvar i uopšte nema veze sa tim da li je takav objektiv dobar ili loš.
[ Backy @ 21.05.2010. 16:58 ] @
zašto dosađujete čoveku pitanjima kada ga odgovori ne zanimaju? lepo vam je rekao da mu ne odgovara ugao koji pedesetica vidi i da mu ostale karakteristike objektiva nisu bitne... da stvarno hoćete da mu pomognete, iz toga bi zaključili da je kompakt bolje rešenje za njega umesto što mu solite pamet i tražite greške u terminologiji

ja sam zbog toga prestao da kačim fotke... a nisam jedini ;)

@bttp
najbolji blic za bilo koji aparat ako ne planiraš da koristiš ttl je neki sa manuelnim podešavanjima... prelistaj sajt strobist.com ako te blic interesuje više od toga "da baci 20m i da može u plafon"
[ BiiigMuzzy @ 21.05.2010. 16:59 ] @
Citat:
bttp: Pa da ali ne nameravam da slikam portrete za lične karte i pasoše.


Niko tebe ne tera da sa njime fotkas "portrete za licne karte i pasose" (malo previse i nepotrebno banalizujes, rekao bih). Evo vidi ovde sta su sve ljudi fotkali njime. Vrlo interesantan lowlight objektiv, sa mogucnoscu igranja DOF-om, a uz to i prilicno jeftin.

Pozdrav!

[ Nebojsa Milanovic @ 21.05.2010. 17:02 ] @
Citat:
Backy: da stvarno hoćete da mu pomognete, iz toga bi zaključili da je kompakt bolje rešenje za njega umesto što mu solite pamet i tražite greške u terminologiji

ja sam zbog toga prestao da kačim fotke... a nisam jedini ;)
[ StORM48 @ 21.05.2010. 17:06 ] @
Backy (vidim i Nebojša je citirao isto, što valjda znači - "ovo i ja mislim"),
Ne znam da li si se sad probudio, ali u jedno 16 postova je napisano da mu DSLR ne treba, zbog toga i toga i on uporno hoće.

Ako hoće, neka ga kupi, ali ja stvarno ne vidim svrhu pametovanja oko toga da li mu ovde neko pomaže ili ne, postavljajući podpitanja.

Ako planira da aparat koristi kao kompakt, onda je DSLR UŽASNO POGREŠNO REŠENJE. T-A-Č-K-A!

Ni neki koji misle da im DSLR treba, nisu trebali da ga kupuju, a kamoli oni koji ne vide prednost prajm objektiva i čega god.


Pozdrav
[ beske @ 21.05.2010. 17:10 ] @
Bilo bi lepo da Nebojsa napise sta je konkretno mislio ovim citiranjem Backyja, jer...

Citat:
Backy: ja sam zbog toga prestao da kačim fotke...

...ovo nije tacno.

vas dvojica niste iz istog razloga prestali da kacite fotke.
[ Backy @ 21.05.2010. 17:25 ] @
Citat:
StORM48: Ne znam da li si se sad probudio, ali u jedno 16 postova je napisano da mu DSLR ne treba, zbog toga i toga i on uporno hoće.


bttp je tražio blic za kompakt (i još neke sitnice) na šta popljuvan sa "kompakti se ne nadogradjuju, treba ti dslr"... pogotovu ako uzmemo u obzir da je "kompakt" "najpopularnijeg brenda" koji ima hotshoe skuplji od mog dslr kita...
[ StORM48 @ 21.05.2010. 17:30 ] @
Aj' pročitaj Ti opet temu. Mislim, smara me da prepričavam.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 21.05.2010. 17:31 ] @
Ponekad se zapitam, da li Vi uopšte čitate šta se piše u ovom forumu?

Dakle, StORM je napisao

Citat:
LX-3 se kupuje kao konačno rešenje u konačnoj verziji - drugim rečima, koristiš ga kao kompakt i uživaš. Ako želiš bilo kakav oblik "nadogradnje" (a to podrazumeva i blic), bolje je da se okreneš (naj)popularnijem brendu.


Gde tačno ovde piše dSLR ????


Citat:
beske: vas dvojica niste iz istog razloga prestali da kacite fotke.


BTW, ja se sećam da je samo backy kačio fotke
[ Nebojsa Milanovic @ 21.05.2010. 17:33 ] @
Muka mi je da na ES-u gledam bilo kakve neprimerene nastupe čak i od strane onih koji ES-u mogu da ponude mnogo više od besmislenih provociranja, nekad i na granici (nekad i preko granice) vređanja, i uopšte, besmislenih prepucavanja.

Po ko zna koji put apelujem na konstruktivne, i ako je moguće prijateljske, i uopšte motivacione, kritike/postove/savete/nastupe/fotke, a ne beskonačna nadmudrivanja koja ničemu dobrom ne vode.

Nema nikakve potrebe za bilo kakvom kompeticijom/borbom/nadjačavanjem ili bilo čim sličnim, jer se veoma dobro vidi ko je ko, ko šta zna, ko šta radi, ko kako misli itd.
[ StORM48 @ 21.05.2010. 17:36 ] @
Pa ne, najbolje je da na nečije nepažljivo praćenje teme, Ti reaguješ tako što to citiraš i sa time se slažeš, a da očigledno i sam nisi pročitao o čemu se radi.

I onda dolazimo do provokacije (ili to nije provokacija?) da eto - zašto je neko prestao da kači fotke?
Ovo je tema za to?

Ja stvarno ne znam, umete li vi da čitate?

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 21.05.2010. 17:43 ] @
Pa sad ću ja da odem u AutoZone i tamo otvorim temu kako su dvotaktni motori u današnjim vozilima ono pravo.

Živo me zanima, sa koliko će taktičnosti Žarko i Nebojša da mi pojašnjavaju prednosti novih tehnologija.
[ Nebojsa Milanovic @ 21.05.2010. 17:48 ] @
Razumem paralelu, ali te ipak molim, i tebe, a i druge, za maksimalnu toleranciju i taktičnost u svakom nastupu, pa čak i ako je taj nastup odgovor na ne baš najbolje sročen post/stav/nečije mišljenje.

Veliki broj nas ovde ima i (pre)mnogo godina, a i staža na ES-u (o fotografskom stažu da i ne govorim), da bi sebi dozvoljavao bilo kakvo neprimereno ponašanje.
[ Backy @ 21.05.2010. 17:51 ] @
ok, kasno sam se uključio... moji postovi se ne odnose na 4n0na, već mi je pažnju privukao razvoj teme koji počinje odavde. izvinjavam se ako to odmah nije bilo jasno :)

Nikola Dasic je pomenuo dslr direktno, dok je StORM potencirao brend koji nema ekvivalentan aparat... kod najpopularnijeg ne postoji toliko širok objektiv na kompaktu, a hotshoe je prisutan samo na najskupljim kompaktima... i to je g9 duplo skuplji od lx3, g10 i g11 su nešto jevtiniji i sa širim objektivima a svi sa sobom povlače i kupovinu canon blica "kako bi sve mogućnosti bile dostupne"

nadam se da sam dovoljno pojasnio i da ću odoleti iskušenju da se ponovo obratim najelitnijem podforumu elitesecurityja ;)
[ ArtCool @ 21.05.2010. 17:53 ] @
Citat:
Backy
...i da ću odoleti iskušenju da se ponovo obratim najelitnijem podforumu elitesecurityja ;)


?
[ StORM48 @ 21.05.2010. 17:54 ] @
Sjajno... Nebojša, obraćaš se na pogrešnu adresu!

Ja koliko vidim, Backy je napisao ovo:
Citat:
Backy: bttp je tražio blic za kompakt (i još neke sitnice) na šta popljuvan sa "kompakti se ne nadogradjuju, treba ti dslr"... pogotovu ako uzmemo u obzir da je "kompakt" "najpopularnijeg brenda" koji ima hotshoe skuplji od mog dslr kita...

Izvini, da li bi bio ljubazan (a pogotovo on, koji se još nije probudio, al' bitno da je došao da pametuje) da mi pokažeš post gde ovo piše?

Mislim, bttp ne shvata zbog čega je nešto dobro ili loše, iznosi svoje stavove (i to je ok), rečeno mu je zbog čega je kompakt bolji, te da je bolje da je uzeo Canon ako je hteo eksterni blic (pitanje za Backy-ja: gde se kupuje eksterni blic za lx-3? Na mesecu? Ili preko YugoImporta? Kako?) i onda dođe Backy i krene da izmišlja.

Ja trebam da radim šta?

Ti lepo izmoderiši to što je pisao napamet i nema zime.

Za Bttp-a i dalje mislim da je kompakt bolje rešenje, a ako želi blic, onda mu je bolje da uzme Canon kompakt, jer bez tražila ne znam kako planira da kadrira sa blicem koji je 3 puta teži od aparata?

Pozdrav
[ Nebojsa Milanovic @ 21.05.2010. 17:59 ] @
Neću ništa da moderišem, niti volim da bilo kada to radim. Sve što sam rekao je principijelno i ne odnosi se samo na ovu temu, nego uopšte.

Malo više tolerancije i uopšte ljubaznosti, a uz totalno odsustvo bilo kakvih provociranja/prepucavanja - bi foto-forume na ES-u ponovo vratilo u najbolje dane.
[ ArtCool @ 21.05.2010. 18:00 ] @
Citat:
StORM48

... al' bitno da je došao da pametuje...


Dobro je da ima ko da pametuje, za razliku...
[ Zarko Silic @ 21.05.2010. 18:04 ] @
Problem je u tome sto se pitanje postavi za zemlje, a odgovori stignu sa neba:

U vidu munja i gromova.
[ Backy @ 21.05.2010. 18:24 ] @
Citat:
StORM48: (pitanje za Backy-ja: gde se kupuje eksterni blic za lx-3? Na mesecu? Ili preko YugoImporta? Kako?) i onda dođe Backy i krene da izmišlja.


svaki put kad pišeš post, iznad piše POSTAVLJANJE TEMA "GDE KUPITI?", KAO I DAVANJE INFORMACIJA TOG TIPA NIJE DOZVOLJENO... pored toga, ja sam izneo svoje mišljenje da je bolje da kupi bilo koji (npr najjevtiniji) blic sa manuelnom kontrolom snage nego da spuca pare na blic za lx3 samo zarad ttl merenja da bi potom shvatio da mu je nepraktično ili mu čak uopšte i ne treba (pošto se iz posta vidi da nije siguran)... a ako mu se rad sa blicem svidi, manuelni blic će moći da kontroliše i preko radio okidača ili slejv kocke dok taj koji nije 3x teži od kompakta od kontrola ima samo prekidač za uključivanje ;)

Citat:
StORM48: Izvini, da li bi bio ljubazan (a pogotovo on, koji se još nije probudio, al' bitno da je došao da pametuje) da mi pokažeš post gde ovo piše?


u mom prethodnom postu sam razjasnio na koga se šta odnosi i izvinio se za slučaj da je to nekog uvredilo ili unelo nepotrebnu zabunu
što se tiče provokacije, to mi nije bila namera ali sad kad pogledam ne mogu da kažem da ne izgleda tako... ja sam naveo svoj razlog, a ima nas i više od dvojice... iz prve mi na pamet padaju cozmo_im i dzura koji su kačili vrhunske fotke a sad ih nigde nema...

@ArtCool
dok digitalni aparati nisu imali podforume, atmosfera je bila značajno drugačija... sad samo čitam i kad god krenem da odgovaram shvatim da bi samo napravio flejm... al izgleda da se pravi sam od sebe...
[ ArtCool @ 21.05.2010. 19:20 ] @
Citat:
zarsilic: Problem je u tome sto se pitanje postavi za zemlje, a odgovori stignu sa neba:
U vidu munja i gromova.

Zare svaka ti je zlatna.

Citat:
Backy
@ArtCool
dok digitalni aparati nisu imali podforume, atmosfera je bila značajno drugačija... sad samo čitam i kad god krenem da odgovaram shvatim da bi samo napravio flejm... al izgleda da se pravi sam od sebe...


Nikako Backy, podforumi su cisto zlato u svakom smislu reci i to podrzavam maksimalno, i oni sami po sebi nikako nisu generator "problema" vec naprotiv akcelerator razvijanja ideja i znanja.
E sad potpuno je drugi problem kada su u pitanju odnosi medju ljudima ili bolje receno manjine prema vecini, koja za nas na zemlji ima odgovore sa neba.
Jedino ne znam ko to jos slusa...
[ bttp @ 21.05.2010. 21:13 ] @
Hvala na konstruktivnim odgovorima i savetima, a ovim nadobudnim, isto hvala, ni za šta.

Ne sporim ja da je taj 50mm prime o kome je reč kvalitetan objektiv (pogledao sam gore navedene primere sa linka) niti da je za neke stvari idealan. Jednostavno meni treba najčešće širi ugao, i to je između ostalog jedan od razloga zašto sam se odlučio za LX3 (24mm na širokom kraju).
[ ArtCool @ 21.05.2010. 21:28 ] @
@bttp
Fotografija je divan hobi i samo je neophodno da se covek prepusti osecajima i da malo izvezba oko, oprema je tek na drugom mestu.
Najlepse sam slike (po meni ) slikao mobilnim od 3Mp jer mi je uvek pri ruci i zadovoljan sam njihovim kvalitetom.Nikada ih ne bi mogao uraditi sa DSLR-om, jer ga ne nosim sa sobom na teren ;) a i cesto mi je spor dok podesim ISO, blendu, ekspoziciju, eksponiranost, zizu ...
[ milas @ 21.05.2010. 21:36 ] @
@bttp: ma da, pusti ti ove filozofe...lepo ti je covek preporucio, uzmi mobilac da dobrom kamerom i sve si probleme resio .
[ bttp @ 22.05.2010. 00:02 ] @
:)

Mogu vam reći, iako se zezate, da sam ja upravo tako prošao. Kad sam kupio pre 3-4 godine Nokia N73, shvatio sam da on pravi po defaultu oštrije slike od mog kompakta Fujifilm E510. Tada sam prestao da vučem kompakt i uglavnom sam slikao sa mobilnim, a kasnije sam imao i neke druge sa boljom kamerom.

Elem, sad me je ponovo uhvatilo da kupim neki aparat, jer sam svakako svestan da mobilni nije rešenje za entuzijaste, već samo priručna sprava koja može da posluži kada nemaš ništa drugo pri ruci. Aparati su u međuvremenu napredovali, pa sada imaju i stabilizaciju i bar malo kvalitetnije senzore u odnosu na pre 5 godina kad sam kupio ovaj prethodni kompakt. Videćemo kako će se pokazati, sutra ga konačno preuzimam, pa ću javiti utiske.

Pozdrav :)
[ bttp @ 22.05.2010. 16:16 ] @
Uzeo sam aparat, još nisam stigao da ga testiram ali ovih par fotki po kući su za sada zadovoljavajuće.

Nego recite mi jel vredi ova kartica $60, ili su lika koji mi je kupovao aparat prevarili u radnji? Ja sam rekao da mi uzme neku karticu oko $20ak, a sad je ispalo da sam dobio najskuplju. Mislim, na računu piše ta cena, tako da toliko košta ali oni su mu napričali kako se te jeftine kartice "brzo pokvare" ili tako nešto i uvalili mu ovu. Meni se nijedna memorijska kartica do sada u životu nije pokvarila, a nisam ih nešto štedeo niti sam imao najskuplje, doduše u kompaktu je xD koja jeste skuplja, ali u mobilnima su najjeftinije i sve rade.

[ Backy @ 22.05.2010. 18:22 ] @
rekao bih da je to kartica za hd kamere, jer za fotoaparat obično nije potrebna brža od class 6... a za $60 bi mogao da dobiješ class 6 od bar 16gb...
[ 4n0n @ 23.05.2010. 21:12 ] @
Hmmm... nisam bas mislio da ce se tema nastaviti razvijati dalje u ovom pravcu.
Nije mi jasno radi cega svaki put mora zavrsiti na nekom prepucavanju itd...
a ustvari, to nije bila namjera prilikom pokretanja ove teme.

Ono sto sam ja htio reci je da:
ako sa DSLR-om se moze napraviti nesto sto ce osvojiti 10/10 ocjenu (hipoteticki),
a neki prosumer 7/10 (sto se tice kvalitete fotografije itd),
to automatski povlaci za sobom da bi navedeni trebao biti za tu trecinu jeftiniji,
ali ne, nego je duplo jeftiniji.

Radi toga dolazim do zakljucka, ako za odredjenu svotu mogu doci do nekih solidnih (7/10) rezultata,
a da za one detalje, koje btw razlikuje samo iskusnije oko (10/10), moram nadoplatiti jos toliko,
onda radije ne hvala. Radije ostajem na prosumeru koji ce mi dati u tom slucaju vise
ako uzmemo omjer ulozeno-dobiveno, nego da sad forsiram neku kvalitetu jer u pitanju je ipak hobi.

Matter a fact, najmanji broj usera [es]-a zivi od fotografije, vecinom su to rekreativci koji povremeno
zele zabiljeziti vazniji trenutak u zivotu i that´s all folks...

Nadam se da cu ovime vratiti temu na zadanu rutu...
[ ArtCool @ 23.05.2010. 22:20 ] @
Manje vise svaka tema ode u nekom drugom pravcu jel su ljudi zeljni price i druzenja jos kad isteraju po svome onda sreci nema kraja.

Elem ova tema je trebala da ima dve poruke:
1.pitanje koje si postavio
2.odgovor koji si sam sebi dao

Citat:
4n0n
Nadam se da cu ovime vratiti temu na zadanu rutu...

Ruta je zadata i odavno definisana, ako imas visak para egzibicionisi sa DSLR-om a za manje idi sa compactom.
Ako ti ne odgovaraju ni jedan ni drugi jel jedan ima sto drugi nema onda idi na kombinaciju: DSLR, Compact, Mob, kamera i onda bi se trebale zadovoljiti sve potrebe i situacije.Ako ne moze sve u jednom onda moze sve u 4 :)


[Ovu poruku je menjao Nebojsa Milanovic dana 24.05.2010. u 00:20 GMT+1]
[ kordun3 @ 24.05.2010. 22:16 ] @
ja mislim da je totalno van ukusa porediti jedan DSLR pa i onaj iz najniže klase sa obicnim prosumer kameericama ciji ccd nije veći od kockice u svesci,dakle sama optička moć senzora je neuporediva između ove dve vrste kamera,o komforu prilikom rada neću ni da pričam,najeftiniji DSLR snimi cesto 10 fotografija u imalo slozenijim uslovima za fotografisanje dok prosumer uhvati jednu,o prednostima RAW formata da ne pricamo.ono sto je mana DSLR aparata iz niže klase je sto dolaze sa smećem od objektiva,stavite pristojan objektiv na bilo koji DSLR i shvatićete koliko su loše fotografije sa prosumera.nemojte me pogresno razumjeti,nisam ja ovdje došao da se dičim sa DSLR zato sto je to tako zacrtano u mojoj glavi,ja sam prije 2,5 godine kupio DSLR iz donje klase (EOS D 400) i mogu vam reci da vredi svaku paru koju sam dao za njega i više od toga! naravno prije toga sam se zlopatio sa prosumerima.skok u kvalitetu slike mi je bio strašan u većini situacija (prosumeri imaju pristojne slike samo u idealnim svjetlosnim uslovima,sve van toga je srednja zalost)
[ kordun3 @ 24.05.2010. 22:30 ] @
i da zaboravio sam reci ne moze se razlika između donje klase DSLR i compact kamera svesti na ove brojeve 10/10 prema 7/10,nije to bas tako jednostavno u svjetu fotografije,imate bezbroj situacija gdje compact kamera nema sta da trazi jer odbija uopste da snimi fotografiju ili je snimak neupotrebljiv,ove brojke mozda jesu ispravne ukoliko uzmemo idealne svjetlosne uslove prilikom fotografisanja i onda upoređivanja tih fotografija u ostalim situacijama taj broj je daleko mannji od gore napisanih 7 a ide sve do nule.
e sada zavisi i kome sta treba,neko se zadovoljava i bilo cime,dok opet neki ljudi teze booljem,nismo svi iste prirode ali fotografi su jasna kategorija ljudi po tom pitanju...
[ Predrag Supurovic @ 25.05.2010. 07:27 ] @
kourdun3, e neka si nam rekao :)

DSLR i kompakt aparati se ne porede iz ugla nekoga koga samo DSLR zadovoljava nego iz ugla nekoga koga i kompakt zadovoljava ali se razmislja o boljem.
[ ljakse @ 16.07.2010. 19:56 ] @
Ne sporim kvalitativnu razliku fotografija u korist DSLR-a u odnosu na kompakte, ali imam vrlo ozbiljno pitanje upućeno svim "tvrdim" zagovornicima DSLR-a: koliko novca bi mi trebalo da sa najjeftinijim DSLR-om mogu da slikam sve što mogu sa mojim Nikonom P100?

Elem, ja vidim razliku u kvalitetu fotografije i bez uvećavanja na 100%, ali nikad ne izradjujem fotografije veće od 10x15cm. Znam o fotografiji daleko više od prosečnog korisnika foto-aparata, ali neuporedivo manje i od ozbiljnih amatera-entuzijasta, a kamoli od ljudi koji od toga žive. Kad gledam slike na netu (800 do 1024pix po dužoj strani) sa velikom sigurnošću mogu da kažem da li su uradjene DSLR-om, ili kompaktom. Naravno, ima i iznenadjenja.
Medjutim, od pojave ovih 'prosumer' aparata sve češće grešim. Kako sam već neko vreme planirao da kupim ozbiljniji aparat od sad već starog Olympusa, zimus sam počeo 'da istražujem' po netu, uporedjujem 'sample fotografije', cene, opšte 'review'-e. Usput, pozajmio sam od drugara Olympus 590 (prosumer), čisto da vidim šta bi on mogao u mojim rukama, i da li ima smisla dati ozbiljne novce za DSLR.
Pre dva meseca, izbor je pao na Nikon P100 - kupljen u inostranstvu, kod nas kupio dodatnu bateriju, externi punjač, karticu 4GB, torbicu, i jedan onaj mini-stativ koji staje u torbicu. Sve zajedno, EUR 350.

Znam da će kvalitet slike uvek biti na strani DSLR-a, ali, ja i sa ovim mogu da napravim solidan bokeh, odličan makro, dobru fotografiju sa velike daljine, HD video (sa sve stereo zvukom), sjajne slike mojih ćerkica u parkiću.

Koliko para mi minimalno treba da mogu sve to sa DSLR-om, pa da na navedeno dodam i vrhunski kvalitet fotografije?
[ Nebojsa Milanovic @ 16.07.2010. 23:03 ] @
Nisam siguran da sam razumeo pitanje baš najbolje, ali evo kako ja vidim nižu DSLR scenu trenutno:

1. Nikon D5000+18-105 VR je veoma dobar aparat+objektiv za smešno male pare. Nikome ne savetujem bilo šta ispod toga.

2. Ako želiš više - predlažem Canon 550 D i 15-85 IS.

To su kombinacije koje daju veoma mnogo za svoju cenu koštanja, oba su po mom mišljenju best-buy u svojim klasama.

[ Nikola Dasic @ 19.07.2010. 12:20 ] @
@Ljakse - bez upuštanja u dublju diskusiju, okači mi neki pristojan bokeh sa tvog P100.

Btw. apsolutno su mi jasni kompakti i kompaktni prosumeri, ali ultrazum prosumeri...
Ako već moram da teglim nešto što ne staje u džep ili u regularnu torbicu sa novčanikom i telefonom, onda će to svakako biti dslr. Posebno što u zadnje vreme mogu da se nađu u cenovnom rangu ultrazumova.
S druge strane, ko smatra da mu kompakt vrši 70% posla, u odnosu na dslr, njemu dslr svakako nije potreban i to je apsolutno legitimno.
Onaj ko želi da nauči šta sve može samo sa dslr-om, relativno brzo danas to može da uradi i jedino je takvima dslr i potreban.
[ messerschmitt @ 19.07.2010. 14:06 ] @
Sem ako neko bas ne voli da mu slike budu sa dubokim dof-om, ne znam sto ljudi bacaju novac na te ultra budzevine???
Nikad to nisam razumeo.
[ ljakse @ 19.07.2010. 16:06 ] @
Izgleda da nisam štiklirao obaveštavanje, pa mi promakoše odgovori...

@Nebojsa Milanovic - hvala na odgovoru, s tim da imam pitanjce - šta nije u redu sa D3000 pa si ga preskočio?

@Nikola Dasic - nemam mnogo slika na ovom kompu i jedino donekle pristojno:



Mogu da potražim neke sa dobrim, ali mi daj vremena...

Što se tiče prosumera/ultrazooma - to je u stvari vrlo jednostavno. Ja volim da nosim aparat sa sobom, i jeste ultrazoom veliki, ali, nemam problem da nosim malo veću torbicu u koju mi staje sve.
E sad, zašto ne nositi DSLR? Pa zbog zuma! Verujem da je sledeće tri fotografije nemoguće napraviti DSLR-om bez zaista velike torbe.




Naravno, o kvalitetu koji bi bio dobijen ne bih uopšte...
Možda je i moguće, ali je onda verovatno zbog cene potpuno promaklo mojoj pretrazi.
Ja sam običan foto-entuzijasta, i nemam nameru da se ozbiljno upuštam u te vode. Da imam povelik višak novca, sigurno bih imao i neki besan DSLR, i verovatno bih se i dublje upuštao u fotografiju, ali verujem da bih i tad često nosio ultrazoom zbog dimenzija (objektiva). Ovako, ultrazoom zadovoljava moje potrebe, i lično mislim da bih se samo 'izbedačio' kad bih se upustio u neki entry-level DSLR, krenuo da se igram s njim, 'naložio se', i onda shvatio da sam 'kratak' za ono što mi 'treba'.
Ukratko, mislim da DSLR za približno iste sume novca ne može da pruži ono što može ultrazoom.
Iako je i ovo što je Nebojša Milanovic predložio duplo skuplje, a ne blizu, uzeo bih u obzir i te iznose kad bih dobio sve što i kod ultrazoom-a.
Stvarno verujem da je ovo pitanje ličnih potreba i želja, a nikako stvarno poredjenje.

BTW, nisam se uključio u temu da bih 'držao stranu' nego me čisto interesuje diskusija - uopšte ne isključujem mogućnost da će mi sledeći aparat biti DSLR.
[ pajaja @ 19.07.2010. 16:21 ] @
Citat:
messerschmitt: Sem ako neko bas ne voli da mu slike budu sa dubokim dof-om, ne znam sto ljudi bacaju novac na te ultra budzevine???
Nikad to nisam razumeo.

Koje ultra budzevine? Mogucnost plitkog DOFa nije jedina stvar koju dobijas sa DSLRom, pogledaj celu temu.
[ Zoran Rodic @ 19.07.2010. 17:04 ] @
Citat:
ljakse:.... i lično mislim da bih se samo 'izbedačio' kad bih se upustio u neki entry-level DSLR, krenuo da se igram s njim, 'naložio se', i onda shvatio da sam 'kratak' za ono što mi 'treba'.




Ma gotov si ti, odmah da ti kažem, ... to je prvi stadijum, ... negacija .... posle toga ide prihvatanje, pa kupovina dSLR-a.

Što kaže pajaja, DOF nije jedina prednost, ali jeste ona prva i najuočljivija razlika.
E sad, imaš dobar, a imaš li loš bokeh.
Evo recimo,







Ako hoćeš dubinsku oštrinu, i to imamo u ponudi



A čime? Paaaaaa, vidi ... ovaj moj aparatić datira još iz 2005. godine ... i još uvek je prilično daleko ispred svakog prosumera ili kompakta koji će ikada biti proizveden.
A staklo?
Sigma, i to za 200 evra, NOVA, nije ni teška, a nije ni velika .... čak i malečka

Tako da ti sad, proceni ... koliko bi se izbedačio sa Entry Level aparatićem starim 5 godina


[ Tyler Durden @ 19.07.2010. 19:35 ] @
Ja bih dodao jos i udobnost u radu sa DSLR aparatima koju sam nedavno imao prilike da iskusim. Bio je neki mali "portretni" foto session, Canon 1000D i SX20 mislim da je bio. Pa to nije ni za poredjenje. Nakon 1000D nisam mogao da uradim obicnu sliku sa SX20 :) Nevjerovatno.

Inace, ja sam u pocetku bio zagrijan za zoom, ali polako otkrivam mnogo bitnije i prece stvari od zooma za dobru fotografiju.
[ ljakse @ 19.07.2010. 21:00 ] @
Ehhh...
Evo neki bokeh od malopre...




Al' sad izgleda moram i nešto sa dubokim DOF-om, čisto da se vidi da može i to... Naravno, sa DSLR-om je bolje, ali opet...

@Zoran Rodic - hteo sam da kažem "mene recimo fascinira kako si sa 300mm tako uspeo da uhvatiš tu pticu??", a onda rekoh, daj da pogledam čovekov sajt...
Elem, nisam od onih koji će ničim izazvani da prave fotografije cveća - to radim samo kad mi je u rukama (za mene) nov aparat, čisto da vidim šta će da ispadne; volim da slikam ljude i životinje u pokretu. Ali, nisam ni od 'takvih kao ti' (ovo je kompliment :) ) da ću da sednem na obalu Dunava i slikam satima dok mi par galebova ne naleti za sjajne fotke. Mogao bih da sedim na Uvcu satima, ali to je ipak nešto drugo... Volim da nosim aparat sa sobom, i škljocam kad mi se nešto učini interesantnim, koliko god se kasnije zapitao zašto li sam to slikao (u stanju sam da ispucam 1000 slika za vikend).
I, još jedna stvar. Iz svih mojih razgovora sa ljudima koji su 'tvrdo za' DSLR provlači se jedna stvar koje sam veliki protivnik - Photoshop. Nikad, ali baš nikad ne obradjujem slike. Ne zato što mislim da su moje slike savršene (još mi se takva nije desila) nego je to nekako protiv onoga kad sam kao klinac slikao sa Smenom 8, i radovao se 'dobrim slikama'. Da ja negde postavim linkove za sajtove vezane za fotografiju, Ken Rockwell bi morao da bude tu ;)

I opet, ne isključujem DSLR, ali verovatno ne pre nego naprave neko staklo npr. 20 - 600mm, a da uz to nije veće od te Sigme 70-300 :).

[ StORM48 @ 19.07.2010. 21:49 ] @
To Ti se samo čini.

Kao klinac si se radovao fotkama sa Smene 8 koje je neko drugi obradio. U analogno doba nije bilo moguće dobiti fotografiju "direkt iz aparata", a jedan vid automatizma je došao sa savremenim digitalnim mašinama za razvijanje. Međutim, to i dalje nije (niti će ikad biti) direkt iz aparata.

Zato aparat svom vlasniku čini medveđu uslugu obrađujući svaku sliku uniformno, bez obraćanja pažnje na detalje, a to se tako NIJE radilo na filmu. Na DSLR-u RAW nije neophodan, ali otprilike je priča slična kao i sa brzim motorima: da bismo se vozili, dovoljan je samo motor. Da bismo vozili brzo, na stazi, i izvukli maksimum, slik gume su neophodne. E tako je i sa aparatima - bez RAW-a i Photoshopa se može, ali je sa njima bolje, kao što je i na filmu moguće dobiti daleko bolje fotke pomoću stare dobre komore, nego pomoću digitalnih "štancerki" kojima operišu priučeni trgovci.

Što se tiče problema zuma na DSLR-ovima, on ne postoji. Previđaš jednu bitnu činjenicu. Fotka sa najgoreg DSLR-a je upotrebljiva (u odnosu na kompakt/UZ) i na 100%, što bi, u rezoluciji nekog 550D npr (18MP) bilo ekvivalentno nekom 1000+mm zumu.

Pozdrav
[ Zoran Rodic @ 19.07.2010. 22:15 ] @
Citat:
ljakse:Elem, nisam od onih koji će ničim izazvani da prave fotografije cveća - to radim samo kad mi je u rukama (za mene) nov aparat, čisto da vidim šta će da ispadne;


:)
Moraš uzeti u obzir i činjenicu da je svako staklo zapravo, .... hm .... kada ga navrneš, kao da imaš drugi aparat.
I da ne bude zabune, nema ovde tvrdog dSLR krila, svi su ovde sa jako izraženim stavom da svako koristi ono što mu treba, ali su svi jako protiv da se dSLR i ne-dSLR porede po bilo kom osnovu.

A photoshop?
On bi ti jednim klikom pomogao da rešiš problem pogrešno nameštenog balansa bele, kao što je to slučaj sa uslikanim novinskim člankom.
Vidim da ti je ručno podešen WB ... Cloudy .. šta li.
Da je slikano u Raw formatu, i provučeno kroz Photoshop ... rezultat bi bio drastično drugačiji.

A usput, i to je jedan vid obrade fotografije, samo što ti je ovo u aparatu direkt.
Stavi na auto wb, i iskluči te vivid, cloudy i ostale efekte ... photoshop to mnogo bolje radi.
[ ljakse @ 20.07.2010. 09:52 ] @
Citat:
StORM48: To Ti se samo čini.

Kao klinac si se radovao fotkama sa Smene 8 koje je neko drugi obradio. U analogno doba nije bilo moguće dobiti fotografiju "direkt iz aparata", a jedan vid automatizma je došao sa savremenim digitalnim mašinama za razvijanje. Međutim, to i dalje nije (niti će ikad biti) direkt iz aparata.

Zato aparat svom vlasniku čini medveđu uslugu obrađujući svaku sliku uniformno, bez obraćanja pažnje na detalje, a to se tako NIJE radilo na filmu. Na DSLR-u RAW nije neophodan, ali otprilike je priča slična kao i sa brzim motorima: da bismo se vozili, dovoljan je samo motor. Da bismo vozili brzo, na stazi, i izvukli maksimum, slik gume su neophodne. E tako je i sa aparatima - bez RAW-a i Photoshopa se može, ali je sa njima bolje, kao što je i na filmu moguće dobiti daleko bolje fotke pomoću stare dobre komore, nego pomoću digitalnih "štancerki" kojima operišu priučeni trgovci.


E tu se malo ne slažemo. Da se ne udubljujemo mnogo, recimo da ja samo pokušavam da uhvatim ono što vidim i da to izgleda onako kako vidim bez dodatnih efekata. Sad naravno ide argument da mi je aparat obradio sliku kako mu stoji u tamo nekom algoritmu. Da znam, zato i koristim razne pocije na aparatu kako bih dobio sliku koja najviše liči na ono što vidim. Možda je nekom lakše da to uradi u Photoshopu, meni nije. A pogotovo me ne interesuje da sliku ulepšavam, da ispadne lepše nego što je u stvarnosti. Jedino ponekad malo nešto 'kropnem', ali stvrano malo.

Citat:
StORM48
Što se tiče problema zuma na DSLR-ovima, on ne postoji. Previđaš jednu bitnu činjenicu. Fotka sa najgoreg DSLR-a je upotrebljiva (u odnosu na kompakt/UZ) i na 100%, što bi, u rezoluciji nekog 550D npr (18MP) bilo ekvivalentno nekom 1000+mm zumu. :)
Pozdrav


Hmmm... Da, u pravu si. Neverovatno, ali mi ovo stvarno nikad nije palo na pamet!!??

Citat:
Zoran Rodic:
A photoshop?
On bi ti jednim klikom pomogao da rešiš problem pogrešno nameštenog balansa bele, kao što je to slučaj sa uslikanim novinskim člankom.
Vidim da ti je ručno podešen WB ... Cloudy .. šta li.
Da je slikano u Raw formatu, i provučeno kroz Photoshop ... rezultat bi bio drastično drugačiji.

A usput, i to je jedan vid obrade fotografije, samo što ti je ovo u aparatu direkt.
Stavi na auto wb, i iskluči te vivid, cloudy i ostale efekte ... photoshop to mnogo bolje radi.


Te dve fotografije su napravljene na brzinu, samo za ovde :)
Bio sam napolju sa decom, nešto malo škljocao, i setio se da bih mogao i to da uradim. Otud su mi ostala ta podešavanja, a nije mi baš bilo bitno da imam savršenu fotografiju novina. Auto opcije koristim samo pri jakom suncu - jedino tad moj aparat daje boje kao što ih ja vidim.
Ne sumnjam ja da Photoshop to radi bolje od mog aparata, ali meni je i ovo dovoljno..... za sad :)
[ Zarko Silic @ 20.07.2010. 10:54 ] @
ljakse,

da li si siguran da je ono sto si nam na slikama prezentovao, ili ono sto ti vidis na fotkama, bas takvo kakvo je u prirodi?
[ cozmo_im @ 20.07.2010. 11:13 ] @
Oko ume da laze, brojke ne.

Sa "prosumer" aparatom se mogu napraviti takodje sjajne fotke ali samo ako ne umislis nesto. Isto vazi i za DSLR. Samo sto ovaj potonji ume kasnije da ispravi greske i izvuce svakojakve situacije. Uz pomoc alata koji su sastavni deo samog aparata - RAW. A takodje postoji i izvanredni add-on alat za svaki aparat - Photoshop. U kombinaciji sa RAW fajlom, moze se napraviti svasta.

Slazem se da je dobar fotograf potreban aparatu i da i iz malog kompakta moze izvuci ono sto je maltene nezamislivo. Ali alat je tu da poboljsa i taj maksimum, a DSLR je stepenica vise.


Cak i deca dobiju novu dimenziju.











[ radisasvr @ 20.07.2010. 11:38 ] @
Stotka "ubiva na mrtvo"!
Kompakti su dosta mocni,prozumeri jos mocniji ali je sve to daleko iza onoga sto pruza pravi aparat bio on SLR ili DSLR.
Pozdrav.
[ ljakse @ 20.07.2010. 12:16 ] @
A bre! :)
Citat:
zarsilic
ljakse,
da li si siguran da je ono sto si nam na slikama prezentovao, ili ono sto ti vidis na fotkama, bas takvo kakvo je u prirodi?


A, da li si siguran da si pročitao šta ja napisah? :)

Citat:
ljakse: ...kako bih dobio sliku koja najviše liči na ono što vidim.


A šta znači ovo:
Citat:
 radisasvr:
Stotka "ubiva na mrtvo"!


[ cozmo_im @ 20.07.2010. 12:22 ] @
U pitanju je EF 100mm f 2.8 macro USM objektiv.

Ostar, sa vrlo dobrim optickim performansama i bas fino brz u ovakvim situacijama. Daje i prijatan bokeh "lepo muti" sto bi rekli.

Iako nije portretno socivo, volim da ga koristim kad slikam klince, mada si ogranicen fiksnom ziznom daljinom te moras da planiras.

Na zadnjoj slici vidis jos jednu prednost DSLR-a - slikana je u apsolutnoj kontri od svetla, bez fill-in flasha. Imas vecu dinamiku i od tamnog lica mog klinca moze da se izvuce ovakva slika bez problema a da nebo iza ne bude sprzeno ko pofezna na 200 stepeni.
[ Zoran Rodic @ 20.07.2010. 17:05 ] @


Pošto je tema odavno dobila opušten i šaljivi tok, da ti ozbiljno odgovorim na inicijalno pitanje

Citat:
ljakse: ....Koliko para mi minimalno treba da mogu sve to sa DSLR-om ....


Pazi, ovde nisu pare u pitanju ... za to već treba opasna namera, a da ne pričam što je potrebno i veliko iskustvo.

[ ljakse @ 20.07.2010. 21:00 ] @
Pa sad...

Nije sve u parama, ima nešto i u zlatu...
Možda si i u pravu. Da sam baš zagrizao za DSLR, dao bih 'nešto' više para. Doduše, imao bih problem ženi da objasnim zašto je potrebno dati toliko para za fotoparat, ali to je već nešto drugo :)

Za iskustvo mislim da nisi u pravu - ne bi li bilo najbolje sticati iskustvo DSLR-om?
[ Zoran Rodic @ 21.07.2010. 08:33 ] @


Ne ne, nisi me razumeo.
Rekoh, treba veliko iskustvo u pravljenju slika sa dSLR-om, a da izgledaju kao da su sa kompakta

[ cozmo_im @ 21.07.2010. 08:53 ] @
Posto je ovo rasprava o compact vs DSLR, da ubacimo u pricu novitete:


http://www.elitesecurity.org/t405441-0#2653141

Citat:

"The FinePix F300EXR uses both Contrast AF and Phase Detection AF to offer auto focus speeds as good as, or sometimes better than expensive DSLRs. To achieve the incredible AF speed of 0.158*1 seconds, Fujifilm engineers placed pairs of phase detection sensors on the EXR sensor, which work exactly like external sensors on DSLRs. The FinePix F300EXR automatically selects the optimum focus system, by measuring the amount of light or contrast in the scene. The benefit for the photographer is immediate and obvious: an almost instantaneous capture of the subject in the viewfinder, with no missed shots or subjects half out-of-frame."
[ ljakse @ 21.07.2010. 10:18 ] @
Citat:
Zoran Rodic: :) :)

Ne ne, nisi me razumeo.
Rekoh, treba veliko iskustvo u pravljenju slika sa dSLR-om, a da izgledaju kao da su sa kompakta :)


Hmmm...Nisko...dobro... :D
[ labicko1 @ 23.07.2010. 11:26 ] @
jedoni razlog zasto ne kupiti DSLR je novac, sekundarno moze biti i neznanje i nezainteresovanost za fotografiju, ali u tom slucaju sta ce ti aparat uopste.

Sta ce ti auto ako neznas da ga vozis, u slucaju da znas nemoj govoriti da je fica bolji ok Ferrari, i jedan i drugi mogu te dovesti sa mesta A na mesto B, samo sto ces sa jednim stici mnogo udobnije i brze. Tako ti je i sa fotoaparatima, ako znas da slikas nemoj reci da je DSLR na istom nivou kao i oni dzepni, druga je stvar da nemozes sebi da priustis za svoje licne potrebe DSLR pa kupis ono za sta imas pare, ali dovoditi ih na isti nivo je glupo.
[ Zoran Rodic @ 23.07.2010. 12:15 ] @
Mnogo je razlika, i svako ima svoje adute.
Jedno je dvosed, drugo karavan, trece autobus a cetvrto kamion.
U redu je nabrajati njihove mane i prednosti, ali stavljati ih na istu startnu poziciju je besmisleno, a jos besmislenije izvlaciti poredjenja na osnovu potrosnje goriva, tezine, brzine ....nosivosti, udobnosti ....
[ Zarko Silic @ 23.07.2010. 12:17 ] @
Citat:
ljakse
Citat:
ljakse:E sad, zašto ne nositi DSLR? Pa zbog zuma! Verujem da je sledeće tri fotografije nemoguće napraviti DSLR-om bez zaista velike torbe.





Namena kompakta nije za takve fotografije bez obzira na zoom. Ukoliko zelis praviti takve fotografija a da na nesto lice, neophodan je i DSLR, a i tasna.
Ako se ipak odlucis za kompakt onda ovakvu vrstu fotografije moras zaboraviti.


Na ESu ima dosta primera na tu temu pa malo pogledaj.


http://www.elitesecurity.org/p2391144
http://www.elitesecurity.org/p2295500
http://www.elitesecurity.org/p2387775


[ lord_celtic @ 23.07.2010. 18:41 ] @
@ljakse
ja sam vec odavno resio dilemu oko kupovine aparata.
kupio sam prosumera koji zadovoljava moje potrebe, odavno sam preplakao slike koje prave DSLR aparati i pomirio sam se sa cinjenicom da mi skupa igracka netreba.
kad hocu dobre slike dodje kolega sa DSLR i odradi posao.




obe sam ja slikao samo sa razlicitim aparatimaa ti prosudi koji je DSLR
[ sucur @ 23.07.2010. 22:40 ] @
Citat:
lord_celtic: obe sam ja slikao samo sa razlicitim aparatimaa ti prosudi koji je DSLR

Hehe, i ovo treba nesto da dokaze il' sta? Mislim, ako neko ocekuje da vrhunskim foto-aparatom nije moguce napraviti losu fotografiju taj je potpuno izgubljen. Sa druge strane, isto vazi i za one koji pokusavaju da "dokazu" kako kompakt-aparat moze da ide rame uz rame sa pristojnim dslr aparatom, tako sto ce da poredi slike koje nemaju apsolutno niti jednu zajednicku tacku(pocevsi od dijametralno razlicitih svjetlosnih uslova pa na delje).

Inace, glupo je uopste porediti takve stvari obzirom da svaki od njih ima svoju namjenu, prednosti i mane. Ako nisi opterecen kvalitetom slike, vec ti je cisto bitno da imas aparat koji ces bez problema da nosis sa sobom i sa kojim ces da zabiljezis, bez previse "zamaranja", vecinu scena iz svakodnevnog zivota - onda ides sa kompakt aparatom. Za svako iole ozbiljnije fotografisanje (d)slr je neophodan.
[ sony64 @ 24.07.2010. 09:13 ] @
Prijatelj mi nudi zamjenu G11,za moj S90
dali se isplati?