[ Ivan Dimkovic @ 25.04.2010. 13:42 ] @
Konacno iz prve ruke mozete saznati zasto ce Beograd dobiti polu-metro - iliti glorifikovani produzeni tramvaj, koji ce samo napraviti jos veci haos u saobracaju:

http://www.b92.net/info/vesti/...04&dd=25&nav_id=426777

Citat:

„Želim da Skupština grada postigne jedinstvo o tipu metroa i linijama. Projekte od pre 30 godina treba revidirati, jer nema smisla da se ukopava metro u Novom Beogradu koji je na podvodnom zemljištu, a ima dosta prostora iznad zemlje. To bi bilo skuplje dva i po puta. Neću da ostanem upamćen kao neko ko je iskopao prvu rupu za metro, a prva linija da se završi 20 godina kasnije“, kaže Đilas.


Gospodin ne zeli da "ostane neupamcen"...

Dakle, njega poreski obveznici grada Beograda placaju ne da radi svoj prokleti posao kako treba (mada pitanje je zasto je izgradnja metroa uopste u nadleznosti gradonacelnika a ne relevantnih strucnih ustanova) nego da bi cova "ostao upamcen".

Sa ovakvim ljudima nema neizvesnosti :(
[ Odin D. @ 25.04.2010. 14:22 ] @
Zasto jednostavno ne izgrade jedan onaj "Tunel strave" kakav se vidja po vecim vasarima i zavrse sa tim.
Efekat i korisnost ce biti isti kao i kod ovoga o kome sad mozgaju, samo sto bi tunel strave kostao 30 iljada puta manje.

Iznutra bi mogli da ga popune lutkama politicara iz poslednjih 20 godina. Time bi se prosjecnom gradjaninu jednom voznjom kroz taj tunel skratio zivot u prosjeku za 20 godina. Taman da odapne pred penziju cime bi isplata penzija postala mizerna stavka za drzavni budzet, zbog cega bi se ta sredstva mogla preusmjeriti u otvaranje novih radnih mjesta u drzavnoj administraciji, cime bi se znacajno smanjila stopa nezaposlenosti u siroj rodbini.
[ Marko_L @ 25.04.2010. 17:27 ] @
Hahahaha.... Odine kralju :)
[ mmix @ 25.04.2010. 18:26 ] @
I onda mi pisete u drugoj temi Beograd metropola.

Bar je covek iskren, i nije on toliko kriv za taj mindset, pocelo je u korporacijama i prelilo se na politicare, short term gain je zamenio long-term sustainability, nekome CEOovi za brzi bonus, gradonacelnici za plaketu i otisak dlana na plocniku. I ima pravo covek, onaj prosli gradonacelnik sto je tuzan preminuo od teske bolesti, njega se niko vise ni ne seca, ali ce se djilasa svi secati, covek je za mandata napravio metro. To je nesto
[ etjen @ 26.04.2010. 10:24 ] @
mislim da je ovo zaista pogrešno protumačena izjava.

Verujem da je hteo da kaže da je kod nas toliko sve pokrivljeno korupcijom i iskomplikovano da mu apsolutno ne vredi da pokreće projekat koji je u startu osuđen na propast.
Meni to zvuči sasvim iskreno i OK.

Inače je taj metro glupa ideja jer je Beograd pun podzemnih voda. Mnogo potrebnije su druge infrastrukture, uz koje bi se gužva smanjila na najmanju moguću meru.

Metro je priča za malu decu i ako ikada bude krenuo da se gradi, završiće isto kao i prokop. Ta priča služi samo za uzimanje para i meni je ova Đilasova izjava sasvim na mestu.
[ a1200 @ 26.04.2010. 10:40 ] @
Ma nek' za pocetak uloze u nove autobuse, tramvaje, trolejbuse i sl. povecaju njihov broj 2x i svima ce biti bolje. Ova prica o metrou je toliko smesna da to boli... ajmo malo pre metroa sredjivanje korupcije, kontrola rada opstina i opstinskih organa... sprovodjenje zakona, uredjivanje sredine (prestanak secenja stabala koja su tu rasla po 60+ godina)... o kako bi to bilo lepo...
[ mmix @ 26.04.2010. 10:41 ] @
Ma da, bice da je tako. Kako da ne. Ceo beograd pliva na podzemnim vodama (to je cudnovata beogradska podzemna voda koja ne postuje princip spojenih sudova vec se krece tik ispod zemlje po svim beogradskim brdima) ;) Kako se ne udavismo u beovozu da mi je znati?
I beograd je verovatno prvi grad na reci koji treba da ima metro pa da ima problem sa podzemnim vodama. Kako li su englezi napravili svoj metro pored plavne temze, jos na mocvarom terenu gorem od novog beograda, mora da su pruge u gumenim crevima. :)

Ta opravdanja sa podzemnim vodama su price za malu decu, nije 16 vek, tamo gde ima podzmenih voda rade se sistemi za drenazu. A to da li je metro osudjen na propast ili nije je bespredmetno, ni za to nema koga da pogleda vec sebe u ogledalu zajedno sa svojim partijskim drugarima. Metro se gradi decenijama i niko ga nikad nece poceti i zavrsiti za svog mandata (to je mozda mogo Tito, al taj voz je prosao). Nuditi glorifikovani tramvaj kao metro je ono sto je zaista smesno.
[ deerbeer @ 26.04.2010. 10:55 ] @
Citat:

Metro se gradi decenijama i niko ga nikad nece poceti i zavrsiti za svog mandata (

Tako je , a onda u svakom sledecem mandatu dolazi nova garnitura koja ce malo obustavljati radove,
malo namestati/menjati/ponistavati tendere za podizvodjace svojih pajtosa ,
malo presipati iz kase za metro u neki drugi koji bude politicki aktuelan,
pa ce cekati na neke donacije ili kreditne aranzmane od neke evropske/svetske banke ili fonda .
Takvim tempom ni 50 god. nije dovoljno .

[ etjen @ 26.04.2010. 11:01 ] @
ja nisam rekao da je nemoguće napraviti metro zbog podzemnih voda, već da je glupa ideja i pod tim mislim da je glupa ideja za naše uslove.

Citat:
deerbeer: Tako je , a onda u svakom sledecem mandatu dolazi nova garnitura koja ce malo obustavljati radove,
malo namestati/menjati/ponistavati tendere za podizvodjace svojih pajtosa ,
malo presipati iz kase za metro u neki drugi koji bude politicki aktuelan,
pa ce cekati na neke donacije ili kreditne aranzmane od neke evropske/svetske banke ili fonda .
Takvim tempom ni 50 god. nije dovoljno .


baš tako. To i jeste problem. Dok bi mi završili metro, tada bi već uvodili stanice teleporta. I zato je ta priča za malu decu i zato ona sluši isključivo za politiku i mažnjavanje para i baš zato mi je Đilasova izjava na mestu.

Što bi on počinjao i bacao pare na nešto što se nikada neće završiti. Ima toliko drugih stvari koje je moguće uraditi. (pa ako treba i u jednom mandatu)
[ BluesRocker @ 26.04.2010. 11:07 ] @
Bolje da srede Beovoz da ide na 10 minuta, da pruga zadovoljava standarde brzine 19. veka, da vozovi nikad ne kasne, a ako neki slučajno zakasni da direktor izvrši harikiri. Pa ako posle nekoliko godina Beograđani budu u dovoljnoj meri koristili Beovoz, neka krenu da dodaju jednu po jednu novu liniju metroa.
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2010. 11:09 ] @
Citat:
etjen
ja nisam rekao da je nemoguće napraviti metro zbog podzemnih voda, već da je glupa ideja i pod tim mislim da je glupa ideja za naše uslove.


Tako je, prosetaj se do Londona ili Berlina kroz koje prolaze reke i reci njima da je glupa ideja... sta oni znaju.

Ili NYC, koji je okruzen morem... a metro je pusten u rad 1904-te godine...

Sve je u Srbiji specijalno i mora da se radi drugacije nego bilo gde.

Laki sinski "metro" za grad sa sedmocifrenim brojem ljudi je takva besmislica da je to neverovatno. I ne samo sto je besmislica, nego ce ceo grad uvaliti u perpetualnu potrebu za prosirivanjem i budzenjem te tramvajske mreze, sto znaci konstantne radove koji ce zatvarati ulice i praviti haos.

A da ne pricamo o totalnom kolapsu saobracaja koji ce napraviti glorifikovani produzeni tramvaj koji ce, naravno, imati prioritet u odnosu na ostatak saobracaja i praviti jos vecu guzvu u gradu koji i ovako i onako ima saobracajnu mrezu koja kaska za potrebama bar jedno 30 godina.

Ma... ne znam uopste zasto je potrebno trositi reci na to.

Ali dobro... g-din Djilas ce ostati upamcen. Mislim da ce ostati upamcen po uvaljivanju grada u novu nepodesnu rupu bez dna.

Mada, dobre su sanse da i taj "projekat" kao i svaki drugi ostane na papiru - u ovom konkretnom slucaju to JESTE dobra stvar.
[ vladd @ 26.04.2010. 11:16 ] @
Oko metroa su se vec sporile razne struje i arhitektonski klanovi(tzv experti), ko u vlasti ko oko nje.

Politicari su to iskoristili za prikupljanje poencica kod naivnih, a naivni i dalje pricaju pricu o METROU..

Saobracaj u Beogradu je, zbog raznih privatnih interesa i bolesnih sujeta razvijan pogresno, i u pravu je Djilas, svaki potez povucen zarad politickih poena(uzgred naivan, los projekat), bice neostvarljiv, makar i ne bilo korupcije, birokratije i fusarenja u radu...

Poz
[ mmix @ 26.04.2010. 11:41 ] @
Pa odlicno, nek naprave korporaciju "Beogradski Metro" i poseban zakon o finansiranuju te korporacije i njenim obavezama i transparentnost racuna te korporacije i kaznama za zloupotrebu po osnovu projekta od specijalnog interesa i problem resen, ako zapretis sa 40 godina za zloupotrebu sl. polozaja direktor ce svako jutro da proverava finansije. Nije to nista neuobicajeno niti strano. I politicari ce ostati zapamceni po tome sto su zapoceli nesto sto ce zaista koristiti Beogradu makar po cenu da na kraju neko drugi presece vrpcu.

Al tu je problem, ko sme da presece vrpcu sem njih Beograd je unisten time sto su ga turci gradili sa svojim cuvenim ulicicama kroz koje ne moze zaprega da se provuce. Te sujete i interesi o kojima pricate su dosli tek kasnije, grad je vec tad bio sprzen i disfunkcionalan, samo se nastavilo sa turskom praksom. Srecom pa su ban na nbg ostavili malo mesta za infrastrukturu.

Sto rece ivan, sve je bolje od ovog "matroa" cak i ne radjenje niceg. Na fazon doktroskog "do no HARM".

[ raikkonen @ 26.04.2010. 12:00 ] @
Citat:
vladd: Oko metroa su se vec sporile razne struje i arhitektonski klanovi(tzv experti), ko u vlasti ko oko nje.

Politicari su to iskoristili za prikupljanje poencica kod naivnih, a naivni i dalje pricaju pricu o METROU..:D:D

Saobracaj u Beogradu je, zbog raznih privatnih interesa i bolesnih sujeta razvijan pogresno, i u pravu je Djilas, svaki potez povucen zarad politickih poena(uzgred naivan, los projekat), bice neostvarljiv, makar i ne bilo korupcije, birokratije i fusarenja u radu...

Poz


Potpuno se slazem s tobom u vezi struja i arhitektonskih klanova, samo sto mislim da tu nije bilo samo tzv experata vec je bilo i pravih experata i to je mislim srz problema ove zemlje. I najobrazovaniji i najstrucniji ljudi u Srbiji poseduju nas nadaleko poznati mentalitet, da zbog sujeta ili ko zna cega nisu u stanju da racionalno razmisljaju i nadju resenje i utvrde da li je i kakav metro potreban Beogradu i to vec decenijama. Sta mislite koliko bi trebalo vremena Nemcima ili Japancima da se dogovore oko izgradnje metroa u nekom gradu? Mozda oni nisu mnogo strucniji od nasih ljudi, ali su okrenuti timskom radu i duhu. Zato i postizu uspehe.
[ staticInt @ 26.04.2010. 12:34 ] @
Znam da Istambul ima "laki" metro i teski metro svakako grad u kome svaki dan boravi 20 miliona ljudi mora tako nesto da ima ali Beograd bi trebalo da uradi podzemni metro i nista manje od toga. Pazite sad koji je to kretenizam onaj Vukov spomenik koji je osmisljen kao jedna od stanica za metro ce sad biti zapusten i ostavljen da trune kao i jos par podzemnih stanica jer gospodin Djilas nece da ostane upamcen da je samo probio tunel.....
Inace bivsi gradonacelnik gospodin Bogdanovic je ostao upamcen po tome sto mu je ostavina bila vredna 48 miliona evra, verovatno je nosio gajbice.
Da je ova vlast kad je preuzela 2000. godine krenula da radi metro do sad bi ga verovatno vec zavrsili, al prvo moraju da se nakradu privatizuju sta mogu pa onda polako...

Oj Srbijo medju sljivama.
[ Miroslav Jeftić @ 26.04.2010. 12:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Tako je, prosetaj se do Londona ili Berlina kroz koje prolaze reke i reci njima da je glupa ideja... sta oni znaju.

Ili NYC, koji je okruzen morem... a metro je pusten u rad 1904-te godine...


Baš je Beograd za poređenje sa Londonom, Berlinom i NY-om. London je i te 1904. imao više stanovnika nego Beograd danas. Inače se slažem da je bolje ne sipati u rupu bez dna. Bolje neka prvo porade na ostalom saobraćaju u Bg-u, a ne da ljude udara struja u raspadnutom trolejbusu.
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2010. 12:41 ] @
Pa nisu samo London, NYC i Berlin sa "teskim" metroom - vec sam ih samo pomenuo zbog VODE, posto neki misle da je Beograd nekakav specijalan slucaj jer ima reke - a eto, ljudi u NYC-u to resavali pre 106 godina ravno...

Nema nikakvih razloga zasto Beograd ne bi imao normalan pravi metro - osim licne sujete partijskih funkcionercica koji su se prozvali za kompetentne da donose odluke koje ce kostati grad jako puno u buducnosti...

Ako zaista prodje ovo ludilo - Djilas ce ostati upamcen, i ne samo upamcen, nego i cela njegova familija koju ce pominjati ljudi u haosu koji ce nastati dok cekaju da semafor pusti motorni saobracaj posle prolaska "lakog metroa".
[ Slobodan Miskovic @ 26.04.2010. 12:43 ] @
Eto Bukurest ima metro jos od 1979. godine :) sa njim valjda moze da se poredi, jos su u to vreme Rumuni ziveli dosta bednije od naroda u SFRJ ...


http://en.wikipedia.org/wiki/Bucharest_Metro
[ Miroslav Jeftić @ 26.04.2010. 12:45 ] @
Ma hajde, kao da ne znaš koja je ovo zemlja. Zadnji most u Beogradu izgrađen pre xx godina, a i u Gazelu nije uloženo 5 para nakon što su je otvorili. I sad će neko da napravi pravi metro... možda u paralelnom svemiru.
[ vjamovic @ 26.04.2010. 13:04 ] @
Jeste nema para mostova kao u vicu dole , ali su se svi učutali pa da podsetim da je u ostavinskoj rastavi predhodnog gradinačelnika Beograda nadjeno 50,000,000 jura za naslednike , pozvao ih sud nakon otvaranja 50 sefova po bankama.

Evo i vica koji je nažalost crnjak za nas ostale.


Ode neki srpski arhitekta kod italijanskog arhitekte u Italiju.



Vidi Italijana sa dve kuce, tri auta, pet mobilnih, itd.
Pita ga:

Kako si, bre, napravio ovo bogatstvo?
Na to ce Italijan:

Vidis onaj most?
Vidim - kaze Srbin.
Italijan:

Taj most je trebalo da bude 120m x 25m, a ja ga napravio 120m x 22m

pa sam od ta 3 metra napravio ovo bogatstvo.


Dodje sledece godine Italijan u BGd,

pa vidi srbina sa 5 hotela, svugde vile, vozi Ferrari, dzipove,jahtu.....


-A odakle tebi Milorade sve ovo?
Je l' vidis onaj tamo most?
Italijan odgovori:

-Ne !!!
Na to ce Nas covek:

E tu je trebalo da bude.........!

[ Odin D. @ 26.04.2010. 13:23 ] @
Ne znam zasto praviti metro kad u Beogradu vec postoji izuzetno razvijen podzemni saobracaj.
Mislim, toliki ljudi iz podzemlja se bez problema svakodnevno krecu po gradu bez ikakvih zastoja. Treba samo snimiti kako oni to rade i onda grad moze da odstampa neku brosuricu sa uputstvima za efikasno kretanje po podzemlju i gotovo.

Sta tu trambunjaju o nekim milionima zilionima...
[ mmix @ 26.04.2010. 13:43 ] @
Ne vidim kako ce nova trola ili bus da pomognu beogradu? Pomoci ce beorgadjanima da se udobnije voze ali poenta metroa nije udobna stolica vec kapacitet prevozenja putnika. Dodavanje novih vozila na ulice gore samo povecava guzve u saobracaju kao sto ce ih povecati i laki metro. Ne ulazim u to zasto smo mi nesposobni da napraimo metro, to i dalje ne pobija cinjenicu da nama metro treba, i to onaj pravi. Ako je vlast nesposobna da to uvidi to je realan problem, ali je nazivanje tramvaja metroom samo-promotivni bezobrazluk najgore vrste. Vec sada je na ulicama beograda pakao u saobracaju od kad svane pa dok ne smrkne i ulice su vec pune autobusa pa je opet tranzit ljudi veoma spor i dugotrajan. Dodavanje novih autobusa, trola i tramvaja nece resiti taj problem, eventualno ce omoguciti da udjes u bus i da ti ne sede svi na glavi ali ces i dalje putovati sat vremena za 5km (sto btw mozes i peske da postignes).

[ a1200 @ 26.04.2010. 14:33 ] @
Ljudi ja mislim da bi najbolje bilo da prodamo sve sto jos uvek mozemo, da uzmemo maksimum kredita i ceo budzet ulozimo u... u... u... LIFT KA SVEMIRU!!!
http://en.wikipedia.org/wiki/Space_elevator

Da dobro ste culi - pa kad ga nashi experti naprave, bicemo prvi u svetu!!! Posle taj patent mozemo masno da naplacujemo i lansiramo prvi Srpski satelit, budemo pravi nebeski narod i naravno u direktnoj vezi sa bogom... a bice tu i para za 5 metroa, a ne jedan...

i tako... onda cemo lako...

P.S. Taj plan mi se cini jednako mogucim, kao i organizacija i gradnja metroa u Srbiji danas.
[ mmix @ 26.04.2010. 14:47 ] @
Ni za to nismo podobni, svemirski lift ce se graditi tamo gde je gravitacija najmanja radi ustede energije
[ a1200 @ 26.04.2010. 14:51 ] @
Nemoj da podcenjujes nas expertski potencijal, siguran sam da ce studija izvodljivosti pokazati da je upravo Srbija najbolja zemlja za tako nesto... a da je lokacija (koja mora biti uzeta da bi plan uspeo) - njiva koju je neki tajkun otkupio za 10 dinara... a onda ide exproprijacija - ALI to je sve u interesu veceg dobra!

Joooj kad dobijemo taj lift svemirski, pa bicemo prava metropola...
[ Goran Rakić @ 26.04.2010. 15:14 ] @
Satelit dokazao: Srbi su nebeski narod
http://www.24sata.rs/vesti.php?id=66113

Ova odstupanja su mala, na slici se vidi da je naša zemlja plava, što znači da smo u zoni smanjene gravitacije... Plave oblasti pokazuju gde je sila gravitacije manja od prosečne, a crvene gde je veća od 9,81 m/s2

[ mmix @ 26.04.2010. 15:20 ] @
Pazi, molim te, u pravu ste, mozemo i svemirski lift da napravimo Ajmo, studija izvodljivosti, pa kredit
[ jablan @ 26.04.2010. 15:26 ] @
Citat:
mmix: Dodavanje novih autobusa, trola i tramvaja nece resiti taj problem, eventualno ce omoguciti da udjes u bus i da ti ne sede svi na glavi ali ces i dalje putovati sat vremena za 5km (sto btw mozes i peske da postignes).

Nije baš tako. Velika zamerka beogradskom gradskom prevozu (barem deklarativno) su velike gužve u vozilima, neudobnost, smrad i sl. Više vozila bi definitivno smanjilo ove probleme. Automatski bi bilo prihvatljivije većem broju ljudi koji danas koriste sopstveni prevoz da se ponekad odluče za GSP, i automatski bi smanjilo gužvu i vreme potrebno za prelazak tih 5km (osnovni krivci za gužvu su automobili, a ne autobusi). Svi koji su koristili javni prevoz u zapadnoj Evropi znaće o čemu pričam.
[ Igor Gajic @ 26.04.2010. 15:26 ] @
Bas i nismo:



I mogu samo da primetim da je narod jako dobro indoktrinisan. Farma, grand, veliki brat, nebeski narod, i ostale gluposti.
[ mmix @ 26.04.2010. 16:00 ] @
Eto, kako covek da napravi lift kad dva naucinka kazu dve razlicite stvari ;)

Citat:
jablan: Nije baš tako. Velika zamerka beogradskom gradskom prevozu (barem deklarativno) su velike gužve u vozilima, neudobnost, smrad i sl. Više vozila bi definitivno smanjilo ove probleme. Automatski bi bilo prihvatljivije većem broju ljudi koji danas koriste sopstveni prevoz da se ponekad odluče za GSP, i automatski bi smanjilo gužvu i vreme potrebno za prelazak tih 5km (osnovni krivci za gužvu su automobili, a ne autobusi). Svi koji su koristili javni prevoz u zapadnoj Evropi znaće o čemu pričam.

Da, ali ti ne mozes porediti ta dva, to onda zahteva i da parking u centru beograda bude 100, 150din sat ili koliko god bude moralo da obeshrabri dovoljan broj ljudi da ide kolima, a vec smo imali temu o tome, ljudi nece da placaju ni ovu cenu sada a kamoli destimulisucu i parking servis ocigledno ne moze da ih natera jer je ta stvar stigla do ustavnog suda. Koliko god kofmoran autobus bio, auto je komforniji i daje slobodu kretanja, novi busevi to nece resiti i nece smanjiti broj automobila a za to treba da pogledas neki od americkih gradova, ne jedan london u kojem placas 600din dnevno samo da udjes kolima u centar (a plus gde je parking). Beograd ima realan problem sa kapacitetom transporta, ako se nesto nije promenilo na bolje (a ekstremno sumnjam) pre 7, 8 meseci sam pesacki bio prisutan u bulevaru tokom spica i gledao kako se ljudi pakuju kao sardine i kako dosta ljudi ispusi za prevoz i ceka sledeci bus, ne mogu da se nabiju u prenatrpane buseve. Dodavati nove buseve znaci povecati kapacitet ali ni blizu onoliko koliko to moze jedan metro, siguran sam i da se broj vozila na autobusa na ulicama povecava kroz privatni sektor ali isto tako raste i populacija grada pa opet nista nisi dobio dok ti autobusi stoje zarobljeni u saobracaju, mnogo je laske dodati jedan sklop u raspored metro linije i eto ti novih 1200 mesta. Da ne pominjem neke aspekte javnog transporta kao sto su tone i tone smrdljivog D2 izduva od kog ne moze da se dise a koje rastelovani beogradski autobusi izbacuju bez milosti.
[ Goran Rakić @ 26.04.2010. 16:02 ] @
Onaj članak u 24časa je nebulozan, počev od toga da nije tačan (ne znaju da pročitaju podatke sa slike), preko idiotskog naslova do toga da čovek koga su citirali uopšte nije to rekao. Ali ako treba studija izvodljivosti, uradićemo je pre roka.
[ DaliborP @ 26.04.2010. 16:12 ] @
Citat:
mmix: Koliko god kofmoran autobus bio, auto je komforniji i daje slobodu kretanja, novi busevi to nece resiti i nece smanjiti broj automobila a za to treba da pogledas neki od americkih gradova, ne jedan london u kojem placas 600din dnevno samo da udjes kolima u centar (a plus gde je parking).

Ja mislim upravo obrnuto. Automobil ti nikako ne moze dati slobodu kretanja u centru grada. Put do centra je u haosu tokom spica, centar grada je redovno pretrpan, treba ti pola sata da se parkiras i trosis gorivo i pare na parking konstantno.

Ako autobuski prevoz funkcionise redovno, usput je odrzavan i cist, postuje se autobuska traka ti mozes i brze i komfornije da stignes do grada bez razmisljanja gde ces se parkirati i naravno sa manjim troskom.

Gde ti vidis komfor i slobodu kretanja sa automobilom?

I da, suludo je uporedjivati Ameriku i Evropu sa strane infrastrukture gradova i prevoza. Totalno suprotne stvari.
[ jablan @ 26.04.2010. 16:16 ] @
@mmix: Kao prvo, daleko od toga da sam ja protiv metroa ili bilo kog drugog novog sistema javnog prevoza. Samo mislim da je nebulozno tvrditi da dodatni autobusi neće smanjiti gužvu (ili da će je naprotiv povećati). Pa i sam pominješ gužvu u bulevaru, sigurno bi bila manja da je više vozila GSP na toj liniji. I ma koliko da su autobusi raštelovani, uvek će praviti MANJE zagađenje od ekvivalentnog broja automobila (50-100). Ostavimo malo emocije na stranu i pogledajmo stvar inžinjerski. Gužva, broj vozila i vreme potrebno za prelazak 5km su statističke veličine i makar samo jedan dodatni autobus utiče na celu priču u pozitivnom smislu.
[ a1200 @ 26.04.2010. 17:24 ] @
Ja cak i za krace relacije uzimam taksi, jer ne mogu da cekam i da se nerviram oko parkinga u centru, a bus-eve izbegavam zbog guzve + nehumanih uslova transporta (ako mi se ne placa taksi, onda ako mogu idem peske).

Novi autobusi u mnogo vecem broju (mozda na gas?) bi rasteretili centar grada. Mislim da je ljudima generalno muka da koriste gradski prevoz, nepouzdan je (nikad ne znas koliko ces da cekas)... i da zato idu kolima, nema to toliko veze sa slobodom koliko sa konforom (barem sto se tice kretanja po centru).
[ mmix @ 26.04.2010. 17:49 ] @
Vi pricate o teoriji kojoj ja nemam sta da prigovorim, ali praksa je drugacija, ljudi se ne odricu automobila i ja ne verujem da ce ih se odreci zarad autobusa ma kako oni izgledali (a izgledace fest par nedelja i posle toga ce biti crap ko i ostali usled naseg istancanog osecaja za cuvanje necega i neizdrzive radoznalosti da saznamo od cega je napravljen sunjder ispod plisa). Autobuska traka je bila prazna za autobuse tamo negde pocetkom godine dok su se ljudi plasili zakona, sad koliko vidim opet se koriste maksimalno u spicu posto je zakon ispao bez zuba. a1200, tebi je prekipelo sve to ali hiljadama i desetinama hiljada drugih nije i dok god ih nesto ne natera da ne idu kolima u centar ici ce. Sve i da ne idu, beograd je davno prerastao taj momenat gde je buski prevoz dovoljan, ne skalira se lepo, nema veliku propsnu moc (max 100 dusa u jedan bus) a svake godine se u grad doseljava stotinak hiljada ljudi u potrazi za poslom, obrazovanjem itd. Infrastrukturalno, Beorgad je postao zrtva centralizacije i svi vi koji zivite tamo trpite posledice toga. Medjutim zaboravljate jednu stvar, ja koliko znam gradski autobuski saobracaj je liberalizavan i ako postoji ekonomski interes privatnici bi povecavali svoje flote sto ja mislim da i rade, pa opet saobracaj nije poboljsan. Ovo je pucanje u pokretnu metu i vrlo brzo ce i broj autobusa da premasi kapacitet stajalista da popune autobuse, itd, itd. Jednostavno buski saobracaj nije tolikog kapaciteta i cak i drzavni eksperti to prizanju.
[ jablan @ 26.04.2010. 17:56 ] @
Citat:
mmix: Vi pricate o teoriji kojoj ja nemam sta da prigovorim, ali praksa je drugacija

Nope, koliko mi se čini ti pričaš o teoriji, a mi o praksi. Ja svakodnevno koristim bus do centra. Doduše ne iz altruizma i socijalne svesti, već zbog parkinga. I tako pozdravljam svaku akciju koja bi poboljšala prevoz koji koristim.
[ DaliborP @ 26.04.2010. 18:06 ] @
Citat:
mmix: Vi pricate o teoriji kojoj ja nemam sta da prigovorim, ali praksa je drugacija, ljudi se ne odricu automobila i ja ne verujem da ce ih se odreci zarad autobusa ma kako oni izgledali

Mislim da praksa upravo treba da pokaze suprotno. Sam si rekao kako je zaustavna traka lepo funkcionisala dok su se ljudi plasili zakona, znaci praksa radi na delu. Da ti svaki dan sedis u kolima u koloni i gledas kako autobusi mnogo lakse prolaze zaustavnom trakom verovatno bi razmislio da li da ponovo krenes kolima na posao.
Na isti nacin se mogu i druge stvari regulisati, smanjivanjem parking mesta po centru, povecanjem cena parkinga u odredjenim zonama i naravno poboljsanjem i povecanjem broja vozila gradskog saobracaja.

Voznja i parkiranje automobila po centru u vecim gradovima se obicno gleda kao privilegija, ne kao pravo kao sto je u Bg-u. Svi misle da je grad zaduzen da im obezbedi parking mesto i prohodnost u bilo kom delu grada. To je nemoguce i neizvodljivo.

Uvodjenje biciklistickih traka po sirem centru bi isto bilo jako korisno.
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2010. 18:22 ] @
Mislim da smo malo kanda skrenuli sa teme - a tema je idiotski stav pomenutog gradonacelnika i zelja da se izgradi apsolutno neadekvatan metro samo zato da bi doticni egomanijak ostao "upamcen".

Sto se automobila tice... ni mnogo razvijeniji gradovi, u smislu saobracajne infrastrukture, ne mogu da rese probleme guzvi u vreme spica - a imaju i metro, dobre bus linije, itd... ja sam vise puta u Berlinu propustio avion, recimo, zbog guzvetine u gradu... veliki grad je veliki grad, koliko god autobusa i sl.. bilo, uvek ce biti dovoljno automobila da naprave guzvu i zastoj u saobracajnom spicu.

Naravno, svakako treba imati adekvatnu saobracajnu mrezu ukljucujuci i autobuse ali, vidite, KADA bi Beograd imao pravi metro - manji broj autobusa bi odlicno zavrsavao posao bolje od ovog danas, jer bi metro stanice bile "hub" a odatle bi lokalni autobusi lepo vozili ljude do krajnjih destinacija unutar opstine/kraja itd...
[ etjen @ 26.04.2010. 19:36 ] @
kao što sam rekao, meni ta izjava uopšte nije zazvučala tako kao tebi. Čovek neće da počinje da gradi nešto što će se nikad završiti.

I to je to. Ja nisam shvatio da je mislio nešto drugo.

Meni je ta izjava zazvučala potpuno iskreno. Tužno, ali iskreno...
[ Miroslav Jeftić @ 26.04.2010. 19:49 ] @
Otprilike. Danas je bila i vest da su se ove poslednje poplave na jugu Srbije desile zbog toga što odvodni kanali nisu očišćeni 50 godina. I takođe zbog toga što nije napravljen nasip, iako su pare od stanovnika prikupljene pre 26 godina. Kakav crni metro.
[ vilil1 @ 26.04.2010. 20:27 ] @
Beogradu su od metroa mnogo potrebniji mostovi preko Dunava i obilaznica. I to sto pre kako bi se izbacili teski kamioni iz centra grada. Upravo ti kamioni i stvaraju zastoje u gradu. Potez od Dunavske do Gazele, kada se to ispuni kamionima, ljudi pokusavajuci da izbegnu te zastoje idu drugim ulicama, i onda se stvaraju guzve u Pariskoj, Nemanjinoj, Sarajevskoj, Kneza Milosa...Onda iz tih ulica ljudi zele da pobegnu pa se te guzve i zastoji sire celim gradom.
Resenje je izbaciti magacine sa Vilinih voda, izbaciti kamione, i saobracaj ce funkcionisati. Bice guzvi, ali ne kao sada. Inace zute trake obavljaju odlican posao za gradski prevoz i taksiste, a ko ne zeli busom, pa neka se malo i strpi u svojim kolima.
[ Ivan Dimkovic @ 26.04.2010. 20:34 ] @
A pa grade se i mostovi i obilaznice... u programima i obecanjima pred izbore :-)
[ Miroslav Jeftić @ 26.04.2010. 20:44 ] @
Tačno to... dosta je što se grade mostovi u obećanjima, ne mora još i metro da im se pridruži.
[ etjen @ 26.04.2010. 20:50 ] @
Citat:
vilil1: Beogradu su od metroa mnogo potrebniji mostovi preko Dunava i obilaznica. I to sto pre kako bi se izbacili teski kamioni iz centra grada. Upravo ti kamioni i stvaraju zastoje u gradu. Potez od Dunavske do Gazele, kada se to ispuni kamionima, ljudi pokusavajuci da izbegnu te zastoje idu drugim ulicama, i onda se stvaraju guzve u Pariskoj, Nemanjinoj, Sarajevskoj, Kneza Milosa...Onda iz tih ulica ljudi zele da pobegnu pa se te guzve i zastoji sire celim gradom.
Resenje je izbaciti magacine sa Vilinih voda, izbaciti kamione, i saobracaj ce funkcionisati. Bice guzvi, ali ne kao sada. Inace zute trake obavljaju odlican posao za gradski prevoz i taksiste, a ko ne zeli busom, pa neka se malo i strpi u svojim kolima.


potpisujem
[ Odin D. @ 26.04.2010. 20:54 ] @
A sta kazete za teretni metro?
[ Isak666 @ 26.04.2010. 21:04 ] @
Citat:
Odin D.: A sta kazete za teretni metro?


Mislis... -
[ Goran Rakić @ 27.04.2010. 04:30 ] @
Krenula izgradnja kosmodroma:

Citat:

"BEOGRAD će najkasnije za dve godine na Adi ciganliji dobiti mesto jedinstveno u svetu - crkvu u obliku broda. Ovo je u četvrtak na konferenciji za novinare poručio sveštenik Slavko Božić, starešina crkve svetog Đorđa na Banovom brdu, predstavljajući svoj idejni projekat neobičnog hrama. Prema njegovim rečima, brod (Nojeva barka) je bio jedan od prvih simbila hrišćanstva koji je označio naš ulazak u carstvo nebesko, pa će i potonja crkva posvećena svetom Nikolaju Miriklijskom Čudotvorcu, za sve koji je pohode, na neki način biti mesto spasenja.

Ostaje samo da gradska vlast da zeleno svetlo za lokaciju, pa naš sagovornik ne krije da od skorog susreta sa gradonačelnikom Draganom Đilasom predstavnici SPC mnogo očekuju.


http://www.novosti.rs/code/nav...p;vest=176498&status=jedna
[ Isak666 @ 27.04.2010. 07:22 ] @
^^
Sta ce ljudima narodne kuhinje, kad gladni mogu da se voze brodom po suvom.
[ etjen @ 27.04.2010. 09:57 ] @
ta crkva će biti odma' pored ambulante u obliku skalpela a dolaziće se do nje autobusom u obliku bicikla.
[ a1200 @ 27.04.2010. 10:18 ] @
Citat:
ta crkva će biti odma' pored ambulante u obliku skalpela a dolaziće se do nje autobusom u obliku bicikla.

...a kad zavrsimo onaj lift svemirski, u obliku shargarepe, onda ce i bog licno da sidje i pohvali nas zbog tako dobro odradjenog posla
[ Odin D. @ 27.04.2010. 10:26 ] @
Pretpostavljam da ce se iz te crkve izlaziti toboganom.
[ mmix @ 27.04.2010. 10:43 ] @
Cujte, ja sam ozbiljno bio u tripu da vi beorgadjani imate grdan problem sa tranzitom ljudstva ali sada po vasim postovima ispada da je sve ok? Samo malo da se prefarbaju busevi i zamene sedista i doda jos par autobusa i sve je ql, ljudi ce samoinicijativno ostaviti automobile kuci i vozati se busovima? Ne znam, ja i dalje mislim da gresite, ali ako vi kazete da nisam u pravu i da praksa pokazuje drugacije, ko sam ja da vam solim pamet jer ja definitivno nisam svaki dan u beogradu, mozda ja bas dolazim danima kad je sran*e. Nista, srecno sa djilas-metro avanturom.
[ Odin D. @ 27.04.2010. 11:05 ] @
Bec ima savrsen i metro i povrsinski i prigradski i medjugradski saobracaj u vidu metroa, tramvaja, autobusa, brzih vozova i vozova.
Gradskim prevozom se stize 15-20 minuta sa kraja na kraj grada ukljucujuci presjedanja prilikom kombinovanja gore navedenih prevoznih sredstava.
Rijetki su slucajevi da udjes u prevoz i da nemas slobodno mjesto da sjednes (desava se u spicu, ali nije obavezno).
Pri tom kroz citav grad postoji mreza bicikilistickih staza.

No bez obzira na sve to, grad je uvijek zakrcen automobilima, i na trazenje parking mjesta se trosi silno vreme i benzin.
Ljudi jednostavno vole da se voze automobilima bez obzira na alternative.

Dakle, guzve u povrsinskom saobracaju se nece nikad smanjiti, sta god uradili sa javnim saobracajem.
Jedino mi pada na pamet da se uvedu astronomske takse za voznju po uzem centru grada ili da se grad preradi po Venecijanskom modelu.
A vjerovatno bi i tada sve ubrzo postalo zakrceno gliserima.
[ djoka_l @ 27.04.2010. 11:10 ] @
Citat:
Odin D.:No bez obzira na sve to, grad je uvijek zakrcen automobilima, i na trazenje parking mjesta se trosi silno vreme i benzin.


U poslednjih godinu dana išao sam 3 puta kolima u Beč i samo bih mogao da poželim takvu zakrčenost i Beogradu
[ 101010 @ 27.04.2010. 11:22 ] @
Citat:
mmix: Cujte, ja sam ozbiljno bio u tripu da vi beorgadjani imate grdan problem sa tranzitom ljudstva ali sada po vasim postovima ispada da je sve ok? Samo malo da se prefarbaju busevi i zamene sedista i doda jos par autobusa i sve je ql, ljudi ce samoinicijativno ostaviti automobile kuci i vozati se busovima? Ne znam, ja i dalje mislim da gresite, ali ako vi kazete da nisam u pravu i da praksa pokazuje drugacije, ko sam ja da vam solim pamet jer ja definitivno nisam svaki dan u beogradu, mozda ja bas dolazim danima kad je sran*e. Nista, srecno sa djilas-metro avanturom.

Beogradu treba bilo sta, jer se davljenik hvata za slamku.
Normalno najbolje bi bilo, najbolje resenje, ali kako svi znamo da od toga nema nista, da pogledamo realnost. Kada pricamo o sadasnjem gradskom javnom prevozu, u konkurenciji autobusa, trolejbusa i tramvaja, muzejski tramvaji su najsporiji vid trasporta. Sa prosecnom brzinom od oko 15km/h, mada sam ja prilicno siguran da je i manja. U poslednje vreme taj najsporiji tramvaj je postao najjefikasnije sredstvo javnog i privatnog prevoza u vreme shpica. Naravno tamo gde je raspoloziv.
Zasto ? Zato sto dobrim delom na nekim linijama ima trasu odvojenu od kolovoza. Pa ujutru radnim danom kada su prilazni putevi gradu potpuno zakrceni voznja tramvajem brzinom 15km/h deluje kao letenje avionom kada vidite da sve pored vas stoji, ne pomera se.


[ Odin D. @ 27.04.2010. 12:47 ] @
Citat:
djoka_l:U poslednjih godinu dana išao sam 3 puta kolima u Beč i samo bih mogao da poželim takvu zakrčenost i Beogradu :)
 
Zavisi kad sta kako gdje i u koje vreme se zadesis. Spic u Becu nije sigurno isto sto i spic u Bg, ali to ne mijenja poentu.
Poenta je da iako ljudi mogu lakse, brze, jeftinije i udobnije i bez nepotrebnog maltretiranja sa parking mjestom, da dodju gradskim prevozom od tacke A do tacke B, oni ipak idu privatnim automobilom.

Gdje god sam radio, i bez obzira da li ljudima autobus staje ispred vrata od kuce i ispred vrata of firme, oni dolaze automobilom ako ga imaju.
Jedan je stanovao na oko 5 minuta pjeske od radnog mjesta i dolazio svaki dan automobilom sa obrazlozenjem: "Ne mogu da nosim laptop, smara me."

Dok god je cijena kretanja privatnim automobilom po gradu istog reda velicine kao i gradskim prevozom, od smanjenja guzvi nema nista.
[ djoka_l @ 27.04.2010. 13:08 ] @
Ma dobro, Odine, šalim se malo. Na osnovu moje tri posete Beču ne mogu da procenim kakvi su realno problemi u saobraćaju, ali da je uređenije nego u Beogradu, to stoji. Kada sam bio u Londonu (iz razumljivih razloga nisam išao kolima) bio sam oduševljen kako funkcioniše saobraćaj. Tamo, međutim, ni ne možeš svojim kolima u centar grada. I kod njih ima zastoja i gužvi, ali u 5 dana koliko sam tamo bio samo sam jednom koristio taksi, a za sve ostalo je metro bio više nego dovoljan...
[ Horvat @ 07.02.2011. 00:05 ] @
Citat:
Prva linija metroa gotova do 2014?
Izvor: Tanjug

Beograd -- Za izgradnju beogradskog metroa koji će u prvo vreme povezivati Zemun, Vidikovac i Zvezdaru, a kasnije i Blok 45, do 2020. biće izdvojeno oko 720 miliona evra.

Projektom "Beogradski metro", koji je dostavljen medijima, predviđeno je da građane, u prvoj fazi, prevozi 46 vozova, dok će kasnije taj broj biti povećan na 109. Za nabavku svakog biće izdvojeno po 2,9 miliona evra.

Linija 1, koja će biti podeljena na linije A i B, saobraćaće od Tvorničke ulice u Zemunu do Ustaničke ulice na Zvezdari i koštaće oko 375 miliona evra. Za izgradnju deonica, kako se navodi, biće izdvojeno 129 miliona evra, za podzemne stanice 169 miliona, za depo oko 17, a za signalizaciju i komunikacije oko 19 miliona evra. Za izgradnju nezavisnog mosta preko Save biće izdvojeno 20 miliona evra.

...
Za izgradnju Linije 2, koja će saobraćati od Pravnog fakulteta u Bulevaru kralja Aleksandra, preko Banovog Brda do naselja Vidikovac, biće izdvojeno 323 miliona evra. Predviđeno je ta linija proradi između 2018. i 2020. godine.

Linija 3 povezaće linije 1 i 2, od Novog Beograda do Banovog Brda, preko mosta na Adi Ciganliji. Za njenu izgradnju će biti izdvojeno pet miliona evra
izvor i ostatak


da ne bude zapamcen kao neko ko je iskopao prvu rupu za metro
(al se gadjaju brojkama :SSS
a malo i racunice

(46 * 2.9) + 129 + 169 + 17 + 19 + 20 + 323 + 5 = 815.4
sto nije bas "oko" 720
umalo da zaboravim, jos dodatni vozovi -
(109 - 46) * 2.9 = 182.7
sto ukupno dodje 998.1)

a vec i znaju koliko putnika
Citat:
rocena je da će se 2013. godine metroom prevesti 92 miliona putnika, a 2021. godine 194 miliona, dok se 2033. predvidja 200 miliona putnika na godišnjem nivou.

ce se kretati svetlosnom brzinom
Citat:
Vozila će se, u proseku, kretati brzinom od 28,2 kilometra na sat,
[ tdjokic @ 07.02.2011. 05:54 ] @
"bice izdvojeno .... miliona" - odakle bre? Sve su sje.....i, nista ne funkcionise i ne donosi novac, sada samo rasprodaju jos nesto malo infrastrukture (cekaj, prvo da je prodadu, eno oko Telekoma stalno neki novi raspleti i nagadjanja - oce proda, nece proda, oce kupi, nece kupi, ), prosto mi nisu jasni. Sve vise sticem utisak da oni veruju u svoje price, da lazu i sebe, ne samo nas, jedino sto sebe ne cerupaju nego nas.

Unistili poljoprivredu (gde po mom misljenju obavezno spada i stocarstvo), istrebili stocni fond a sad prave neke super aranzmane i "bizMis" oko uvoza, osemenjavanja, izvoza na Istok i placanja uvezenih krava pomocu vracanja prvih novorodjenih telica na Zapad a u celom projektu se ne vidi ni jedan poljoprivrednik - stocar, nego ce to kao biti sta - fabrika? Tamo ce raditi neki na brzinu priuceni ljudi?
[ mmix @ 07.02.2011. 08:37 ] @
Aman ljudi, izborna godina Ovo je samo MMP (Metro Master Plan)

Timewarp:
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Beogradski_metro
Citat:
Kada su gradske vlasti 2003. godine napustile koncept metroa i javnosti plasirale laki šinski sistem kao finansijski realno i brže izvodljivo rešenje, cena njegove izgradnje je procenjena na između 350 i 400 miliona evra, a kao datum završetka radova i puštanja u promet navedena je 2008. godina. Potpredsednik Izvršnog odbora Skupštine grada Ljubomir Anđelković je u februaru 2003. najavio da će se u bušenje tunela za laki šinski sistem krenuti „vrlo brzo“, od iduće (2004) godine. Gradonačelnik Bogdanović je 2004. izjavio kako „se svaka beogradska vlada koja do kraja 2008. godine ne bude završila prvu fazu (lakog) metroa može smatrati neuspešnom“.

[ jnk @ 07.02.2011. 09:47 ] @
Bukurešt ima 4 linija metroa. http://en.wikipedia.org/wiki/Bucharest_Metro

A ako nam uvedu glorifikovani tramvaj blago nama...