[ Flo33 @ 27.04.2010. 02:50 ] @
Pozdrav svima,

imam pitanje, možda je i glupo, ali glupo je samo ne pitati kad ne znaš.

Nadjem neki .exe u nekom folderu gde sam držao sitne instalacije koje mi zatrebaju ponekad. I kako mi je bila nepoznata rekoh da vidim šta je (naravno skenirao sa avast!5) kliknem 2 puta, i onaj kružić kod strelice miša se okrene par puta, i ništa. Ajde to, nego i taj .exe fajl nestao!

E, sad moje pitanje je šta je to? Virus? Koristim win7 ultimate 64 od početka uz kombinaciju avasta i spybot-a i nikada nisam imao ni najmanji problem, i voleo bih tako da ostane.

Napominjem da sam laik što se zaštite tiče, i da nisam ni zapamtio ime tog .exe-a. Čak nemam ni ideju otkud u tom folderu.

Znam da su podatci oskudni, samo me brine to nestajanje fajla. Nisam primetio ništa neobično na računaru, i restart sam odradio da vidim hoće li se pokrenuti sa boot-om.
[ goran9888 @ 27.04.2010. 09:01 ] @
U svom objasnjenju problema nam izneo nikakve podatke o tom exe file-u, tako da ne mozemo da znamo da li je bio u pitanju malware ili ne.
Sledeceg puta, kada imas sumnjivi file, proveri ga na http://www.virustotal.com/ ili bar zapamti naziv i velicinu file-a.
[ Flo33 @ 28.04.2010. 23:32 ] @
U slučaju da se nekome desi, na rebootu pokazuje nedostajući dll pod nazivom sshnas21.dll koji je skinut sa adobe updateom. Uklonio sam ga pomoću malware bytea.

Citat:
sshnas.dll or sshnas21.dll is a component of trojan FakeAlert. The trojan come from malicious websites that ask users to download an Adobe Flash Player update or player needed to view a movie online. The filename of the trojan is flash-HQ-plugin. Once started, the trojan will download and install core components: c.exe, msa.exe and sshnas.dll (sshnas21.dll). When downloaded, it will be configured to start automatically when Windows starts. Trojan FakeAlert may display many popups and fake security alerts, hijack Internet Explorer, disable Windows Task Manager and Registry editor.Also it is usually installed in conjunction with a rogue antispyware programs.


Avast5 ga nije video, (redovno updateovan, naravno) sve dok nisam sa otm pokušao da ga izbrišem, onda ga je zaustavio.

Pozdrav