[ luaay @ 27.04.2010. 07:20 ] @
imam dell 8100 iz davne praistorijske palelotiske 2002-3.
znam da izdise jer vise nece da restartuje,sad me zanima sledece:da li paljenjem i gasenjem kompa produzavam zivot masine ili je bolje da je ostavim non stop upaljenu?inace kad je upaljena ostavim ga na screen saver.neki kazu da hybernation moze popraviti stvari?sta vi ES strucnjaci kazete?
[ StORM48 @ 27.04.2010. 09:40 ] @
U kom smislu misliš da "hibernacija popravi stvar"?

Inače, ranije se nekoliko tema bavilo ovim pitanjem, pa možeš da probaš sa pretragom. Međutim, priča je uvek ista. Teorija kaže da elektronika bolje podnosi non-stop rad, nego pali-gasi tretman. Ipak postoje razlozi "za&protiv" sa obe strane. Ljudi imaju slučajeve da fizički nisu gasili mašine godinama (i da one i dalje rade), a opet, imamo i slučajeve da nas EPS časti posetama servisu iako su komponente stare tek po nekoliko meseci. Tako da, u takvom nekom scenariju, iste te komponente trpe mrežne šokove, iako npr. nisu bile korišćene u periodu kada su ih trpele.

Znači, u nekoj krajnjoj liniji, ako mašinu obezbediš adekvatno (kvalitetne instalacije, kvalitetan UPS i pre svega, kvalitetne komponente), možeš očekivati višegodišnji nesmetani rad.

Tu sad postoji i doza zdravorazumske logike - zašto bi neko poželeo da drnda istu konfiguraciju 15 godina (odgovor: ekologija npr; nedostatak potrebe za boljom itd), a drugo - postoji i faktor koji kaže da struja nije besplatna, ipak - pa i na to treba računati.

Pozdrav
[ luaay @ 27.04.2010. 11:14 ] @
UPS je?podseti me obicnim seljackim jezikom,nemoj samo na wikipediju.
[ VlaK @ 27.04.2010. 11:37 ] @
Citat:
luaay: UPS je?podseti me obicnim seljackim jezikom,nemoj samo na wikipediju.

UPS je ono što čini da ti komp radi i kada nestane struje ili dođe do promena napona iz mreže. Kao neke baterije za isti.
[ luaay @ 27.04.2010. 12:08 ] @
ovde kad nestane struje mrak je nema niceg zivog a kamoli kompa
[ component @ 27.04.2010. 19:21 ] @
Onda kupi UPS, pa kad sledeći put nestane struje imaćeš komp... bar na 10 minuta