[ valajbeg @ 15.01.2004. 21:27 ] @
http://www.sarajevo-x.com/clanak/040108003


Microsoft započinje marketinški rat protiv Linuxa.
Microsoft je prekjučer započeo s novom reklamom kampanjom okrenutom direktno protiv Linux operativnih sistema.

Kampanja je sačinjena od oglasa na dvije stranice koji je objavljen u šest računarskih časopisa.

Microsoft se u ovim reklamama poziva na istraživanja IDC-a iz 2002. godine u kojima stoji da održavanje Windows 2000 sistema jeftinije od onih baziranih na Linuxu.

Glasnogovornici Microsofta su izjavili da bi kampanja trebala trajati pola godine, iako Microsoft nije odlučio o završetku.
[ tdjokic @ 16.01.2004. 00:18 ] @
Jeftinije? Kako ce nesto biti jeftinije od nule? Mene odrzavanje sistema pod Linuxom ne kosta ni pare! Neko ce reci "Ma, to oni misle za firme." Pa sta mene briga za firme ili bilo koga, ja gledam kroz svoj novcanik i svoj sistem. Da ne dodjemo opet u situaciju da je neciji sistem vazan a moj nije. Neki korisnik je vazan, neki nije? Taj pristup ne priznajem - svakome je njegov sistem najvazniji - i klincu za igrice i Ministarstvu odbrane za ne-znam-sta.
[ broker @ 16.01.2004. 09:03 ] @
Oni tvrde da je njihovoj ciljnoj grupi jeftinije da koristi Windows nego Linux.
Ti njih i ne zanimas, ne spadas u ciljnu grupu.
[ dinke @ 16.01.2004. 12:40 ] @
Microsoft je veoma ozbiljno shvatio "Linux pretnju".

Kao primer navodim vam to da se uz "Action Pack Subscription" isporucuje sledeci disk:

Sales training: Competing with Linux
Information and tools to help Microsoft technology partners become more successful in selling the value proposition of Windows Server when competing against Linux-based alternatives.

Ako nekoga ovo cudo interesuje mogao bi da ga postavim negde na net (na disku imao oko 17M podataka).

Pozdrav
Dinke
[ valajbeg @ 16.01.2004. 13:49 ] @
:-P..


a opet sa druge strane Linux distribucije .. nemaju dovoljno marketinške podrške..


!.. odnosno nemaju skoro nikako sve se zasniva ne nekoj ljubavi prema dobrom...


NIJELI TAKO:!"?.

[ axez @ 16.01.2004. 20:05 ] @
Uh, marketinsli rat...m$ ga vodi vec godinama i nije poceo tek sada.
Ne samo marketinski nego se sluzi svim mogucim sredstvima. Ali Linux nije "firma" koju moze kupiti ili unistiti.
[ Ivan Dimkovic @ 16.01.2004. 20:09 ] @
Glupost - kada je server-side u pitanju i profesionalni workstation svi veliki Linux vendori (RedHat, SuSE, ...) imaju i te kako jak marketing i uvek spremne argumente da dokazu kako je njihovo Linux resenje jeftinije od komercijalnih Unixa ili MS resenja.

Svaka kompanija, pa i MS, ima pravo da pravi kakvu god hoce strategiju protiv konkurencije - verujem da ce im RedHat & Co odgovoriti istom merom, tj. sa koliko vec budzeta raspolazu.
[ degojs @ 16.01.2004. 21:46 ] @
Pa ovde odavno možeš na TV da gledaš reklame za Linux. Naravno, u pitanju je IBM.
[ Dragi Tata @ 16.01.2004. 23:31 ] @
Ja sam u srcu "M$ imperije" (kako ovo opasno zvuči) na aerodromu u Sijetlu video ogroman reklamni natpis "Oracle makes Linux unbreakable".

Mada, kad bolje razmislim, to znači da je Linux "breakable" bez Oracle-a ;)
[ valajbeg @ 17.01.2004. 01:12 ] @
ma ne ono.. po tim nekim ..

stvarima steknese osjecaj da neko fakat zeli ici do kraja.. glavne distribucije .. sve .. "kao utapaju" polako gube kontrolu same nad sobom..

bezzze...
[ popeye @ 17.01.2004. 03:23 ] @
Citat:
valajbeg:
ma ne ono.. po tim nekim ..

stvarima steknese osjecaj da neko fakat zeli ici do kraja.. glavne distribucije .. sve .. "kao utapaju" polako gube kontrolu same nad sobom..

bezzze...


Dal' sto su sitni sati (cekam Sac-LA tekmu), il' sam mnogo glup, al' te nista nisam razumeo...

Ako si uspeo razumeti sebe, objasni i nama sa jeftinijim kartama...
[ impaque @ 17.01.2004. 03:49 ] @
dinke:

Mogu samo da dodam da se u literaturi za MS sertifikovanog prodavca nalazi odeljak "Zašto je Windows bolji od Linuxa"... I tako dalje i tako dalje. Microsoftu itekako nije prvi put da napada i pljuje GNU/Linux i open-source uopšte. Ma... Neka ih ;)
[ Ivan Dimkovic @ 17.01.2004. 06:59 ] @
Citat:

Microsoftu itekako nije prvi put da napada i pljuje GNU/Linux i


:) Sta, zadiru u svetogrdje - treba ih anatemisati, a?

Linux od pre par godina ulazi u veliko trziste - u kome su ajkule tipa MS, SUN, itd... - niko od njih u marketing odeljenjima nema Bibiliju na stolu, a to isto vazi i za odeljenja u RedHat-u, IBM-u i ostalima iz Linux tabora...

Ne vidim da je Linux nesto posebno "pljuvan" od MS-a - ako nista drugo, bar korisnici MS sistema ne trose svoje slobodno vreme da besplatno reklamiraju MS proizvode :)

Da MS previse "pljucne" i upotrebi neke nelegalne metode, ne sumnjam da bi sledio lawsuit od strane IBM/RedHat/... tabora - nisu ni oni foke.

Citat:

Mogu samo da dodam da se u literaturi za MS sertifikovanog prodavca nalazi odeljak "Zašto je Windows bolji od Linuxa"...


Kao sto ce i svaki reseller distribucija Linuxa da koristi zlatna pravila Linux marketinga ("besplatno je uvek jeftinije od komercijalnog", "slobodan softver", "sigurniji", "lakse ispravljanje bagova", itd...)

Da li ti ljudi zaradjuju pare? - Da

Da li su Linux vendori (SuSE, RedHAT) korporacije koje zaradjuju pare - Da

Da li je trziste na koje Linux cilja trziste koje placa softver i ima jaku konkurenciju - Da

U cemu je onda prob?

[ valajbeg @ 17.01.2004. 10:11 ] @
popeye SITNI SATI :-P..

ma Ok.. sasvim sam bio ne razumljiv...

Ovao sam mislio. da kazzem...
npr. SuSe & RH ... već se na neki način . hm.. pa ne da povlače već prelaze u distribucije koja nije za siroku upotrebu dakle samo serverske jedinice ..
To odma znaci manje korisnika-manje podrske.. na tako nestho sam mislio..
a to što je npr. suse kupio novelllll htjeli mi ne htjeli prizat ima veze sa ovim koliko toliko...

nije to samo seoska prica ipak.. to je politika..
VALJDA.
[ dinke @ 17.01.2004. 11:58 ] @
Citat:
valajbeg:
Ovao sam mislio. da kazzem...
npr. SuSe & RH ... već se na neki način . hm.. pa ne da povlače već prelaze u distribucije koja nije za siroku upotrebu dakle samo serverske jedinice ..

Nisam siguran za RH, ali SuSE niposto nije odustao od Desktopa. SuSE 9 donosi jos vise unapredjen korisnicki interfejs u odnosu na prethodne verzije, a da ne pominjem da je SuSE pre izvesnog vremena izbacio poseban proizvod koji se zove "SuSE Linux Desktop".

E sad, meni se naravno nimalo ne svidja njihova strategija da ne dozvoljavaju download distribucije (SuSe 9.0 professional box kosta oko 90Eura, uz to dobijas 2 knjige, 2 DVD-a i 5 CD-ova i "installation support") ali naravno tu su i druge distribucije za pojedince kojima SuSe-ova cena ne odgovara.

Pozdrav
Dinke
[ impaque @ 17.01.2004. 12:56 ] @
Ma Dimkoviću, nema problema! ;))

Što se besplatnih reklama tiče, to je najmanje što mogu da učinim zauzvrat GNU i Linux programerima, ne? Oni su produkte svog rada nama praktično poklonili a na nama je, ako nam se to dopadne, da kažemo po koju lepu reč tu i tamo... ;)

Što se MS-a i njegove politike pljuvanja/FUD-ovanja tiče, skoro da mi je drago što se to dešava, jer mi govori da se položaj OSS-a i otvorenih OS-eva polako menja, i to na bolje. Evo recimo pretražite Google sa ključnim rečima "samba faster than": ko bi rekao da će Samba jednog dana raditi brže i stabilnije od Windowsa ono što bi Windows trebalo da radi najbolje; "native"... i tako u nedogled.
[ -zombie- @ 17.01.2004. 13:16 ] @

First they ignore you
then they laugh at you
then they fight you
then you win.
[ Goran Rakić @ 17.01.2004. 16:17 ] @
Dana Sat, 17 Jan 2004 13:56:27 +0000, "Ivan Savčić (impaque)" napisa:

> ko bi rekao da će Samba jednog
> dana raditi brže i stabilnije od Windowsa ono što bi Windows trebalo da
> radi najbolje; "native"... i tako u nedogled. ----
> Our trip was different...

ja volim da pomenem moje iskustvo sa tehničkom podrškom MS-a u Bgd-u.
Naime mreža je od desetak računara, kao workgroup. Medjutim jednog dana
se nešto dogodilo i pri pokušaju browse-ovanja drugih kompjutera
pojavljivalo se neko kriptično upozorenje tipa "Mreža ne može biti
pokrenuta" uz error code koji na google-u postoji dva puta max.

Ja to lepo objasnim i dočeka me pitanje da li slučajno imam neki Linux u
mreži. Ja onako tiho kažem pa imam dve tri mašine, misleći da će da
me otkači nakon toga.

Kad ono odgovor. E pa pokrenite Samba-u, recite da obavezno bude master i
osigurajte da taj komp radi stalno (što je inače i bio slučaj).

Problem je rešen, ali na zanimljiv način, zar ne ;)
[ TiXo @ 17.01.2004. 17:21 ] @
хехе, знам за овакво решење сличног
проблема, али да ће да га предложи М$
техничка подршка.... стварно страшно, па
Билија би стрефила срчка да му неко
нешто такво препоручи :)
[ flylord @ 17.01.2004. 21:23 ] @
Citat:
TiXo:
hehe, znam za ovakvo rešenje sličnog
problema, ali da će da ga predloži M$
tehnička podrška.... stvarno strašno, pa
Bilija bi strefila srčka da mu neko
nešto takvo preporuči :)

Interesantno da je ES automatski konvertovao ovu poruku u latinicu.
Malo je glupo da kad hocu da procitam neku poruku moram da odradim replay na nju
poz

[ axez @ 17.01.2004. 21:28 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
:Ne vidim da je Linux nesto posebno "pljuvan" od MS-a - ako nista drugo, bar korisnici MS sistema ne trose svoje slobodno vreme da besplatno reklamiraju MS proizvode :)


Neko rece gore kako nam je Linux dao mnogo i zauzvrat mozemo da kazemo koju lepu rec.
Nije to besplatno reklamiranje, to je nesto kao.....bar malo uciniti da bi nadoknadio to sto si dobio sa linuxom.
Ono sto meni nije jasno zasto neki m$ korisnici trose svoje slobodno vreme da besplatno reklamiraju m$ poluproizvode, konkretno mislim na likove kao sto su recimo degojs ili dragi tata.
Koliko sam ja upoznat na zapadu nista nije dzabe ap rekoh mozda dobijaju koju kintu kad tako bezocno propagiraju m$ i pljuju po Linuxu. Doduse vise pljuju nego sto propagiraju ali to je mozda zato sto u m$ svetu pljuvanje po Linuxu je isto toliko cenjeno kao pevanje oda windowsu...:>
[ degojs @ 17.01.2004. 22:31 ] @
Citat:
Neko rece gore kako nam je Linux dao mnogo i zauzvrat mozemo da kazemo koju lepu rec.


Nije li ti lakše da kažeš: "Zaljubljen sam i volim te, Linux. I neću da se više krijem." ??

[ popeye @ 17.01.2004. 22:33 ] @
Citat:
flylord:
Citat:
TiXo:
hehe, znam za ovakvo rešenje sličnog
problema, ali da će da ga predloži M$
tehnička podrška.... stvarno strašno, pa
Bilija bi strefila srčka da mu neko
nešto takvo preporuči :)

Interesantno da je ES automatski konvertovao ovu poruku u latinicu.
Malo je glupo da kad hocu da procitam neku poruku moram da odradim replay na nju
poz



Slazem se da je glupo. Sistem bez fontova koji poseduju punu Unicode podrsku (znakove za sve jezike) je neupotrebljiv.
[ popeye @ 17.01.2004. 22:46 ] @
Citat:
degojs:
Citat:
Neko rece gore kako nam je Linux dao mnogo i zauzvrat mozemo da kazemo koju lepu rec.


Nije li ti lakše da kažeš: "Zaljubljen sam i volim te, Linux. I neću da se više krijem." ??



Ti tvojoj jos nisi priznao? :P
[ Dragi Tata @ 18.01.2004. 04:58 ] @
Citat:
impaque:
Što se besplatnih reklama tiče, to je najmanje što mogu da učinim zauzvrat GNU i Linux programerima, ne?


A bogami i IBM-u, Novelu i Red Hat-u koji skupljaju kajmak i smeju se zanesenjacima koji im obavljaju posao za dž.
[ Dragi Tata @ 18.01.2004. 05:54 ] @
Citat:
flylord:
Malo je glupo da kad hocu da procitam neku poruku moram da odradim replay na nju


Instaliraj neki ozbiljan OS, pa nećeš imati takvih problema.

(Mr. Gates, this sentence is worth at least 100$. You can send me a check on my home address, or wire the money directly to my checking account. Thanks.)
[ degojs @ 18.01.2004. 06:26 ] @
Citat:
popeye
Ti tvojoj jos nisi priznao? :P


Nema sa mojom ljubavi - pare su u pitanju.
A ova vaša, fol nevinašce mamino mlađano i neiskvareno, a ono tamo mogu svi za dž.. Još i prepisuje poze od starijih.. :> Da ne pominjem da joj je glavni "sponzor" neko koga zovu "Big Blue" (u prevodu: "Đole Haubica").
[ impaque @ 18.01.2004. 12:14 ] @
Citat:
Goran Rakić:
Medjutim jednog dana
se nešto dogodilo


Heh, tako čest (i najčešće nerešiv) problem sa MS softverom: "nešto", i to baš "jednog dana", Murphy style! ;))

Citat:
Kad ono odgovor. E pa pokrenite Samba-u, recite da obavezno bude master i
osigurajte da taj komp radi stalno (što je inače i bio slučaj).

Problem je rešen, ali na zanimljiv način, zar ne ;)


Hahahah, joj! ;)) Koja nekompetentnost (MS podrške, naravno)! LOL, ovako nešto nikad nisam čuo! ;P Jaaadni, nije im Billy dao svu moguću dokumentaciju i uputstva za vešto "zaobilaženje" namerno ostavljenih bagova, šmrc, šmrc.. hehehe ;))
[ impaque @ 18.01.2004. 12:21 ] @
Citat:
degojs:
Citat:
Neko rece gore kako nam je Linux dao mnogo i zauzvrat mozemo da kazemo koju lepu rec.


Nije li ti lakše da kažeš: "Zaljubljen sam i volim te, Linux. I neću da se više krijem." ??



Evo, ja priznajem: na zidu mi je Linusova slika kojoj se poklonim svaki dan i zahvalim Mu na svim blagodetima Njegovog (et al ;) OSa, dok tvoju sliku držim u olovnom sefu u podrumu (kako ne bi zračila ukućane) i ponekad je gađam pikadom.
[ impaque @ 18.01.2004. 12:29 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Citat:
impaque:
Što se besplatnih reklama tiče, to je najmanje što mogu da učinim zauzvrat GNU i Linux programerima, ne?


A bogami i IBM-u, Novelu i Red Hat-u koji skupljaju kajmak i smeju se zanesenjacima koji im obavljaju posao za dž.


Joj tatice, pa šta je to Amerika napravila od tebe... Daj, nemoj tako ogorčeno i crno, sve je u redu.

PS: IBM je "a good thing", neka se smeje. ;P Ima dobru OSS sekciju sa puno kvalitetnih tekstova na primer, a i dosta para ulažu u OSS (EVMS, JFS, ...), što je takođe "a good thing". Redhat isto: slava im. ;)
[ flylord @ 18.01.2004. 13:00 ] @
Citat:
Dragi Tata:
Citat:
flylord:
Malo je glupo da kad hocu da procitam neku poruku moram da odradim replay na nju

Instaliraj neki ozbiljan OS, pa nećeš imati takvih problema.

Problem je u necemu drugom sto sam ja zaboravio da napisem. Poruka koju nisam uspeo da procitam je pisana cirilicom a ja ne znam cirilicu. Ja pod Linux-om nikad nisam imao problema sa tudjim slovima i pismima ali kao sto ne znam kineska slova ne znam ni cirilicna.
I sto se tice ozbiljnosti OS moram da priznam da iako je Linux daleko od savrsenstva, ja sam imao mnogo vise problema sa Winom nego sa Linuxom. Pogotovo probleme tipa: Igrica mi restartuje sistem iako sam je pokrenuo kao obican user, zaglupljuje se sistem, proradi ako restartujem sistem... I sve ovo mi se desavalo cak i sa originalnim Win2k i WinXP na brand masinama (IBM x225, x220, Dell PowerEdge, razni laptopovi) . Jedan od razloga zasto koristim iskljucivo Linux je sto sam nekoliko puta izgubio veoma vaze podatke zahvlajuci Win-u i nekim programimam pod istim. Pod Linuxom mi se to nikad nije desilo, ni kuci a ni na jednoj masini koju ja odrzavam
POz
[ popeye @ 18.01.2004. 13:24 ] @
Citat:
degojs:
Citat:
popeye
Ti tvojoj jos nisi priznao? :P


Nema sa mojom ljubavi - pare su u pitanju.
A ova vaša, fol nevinašce mamino mlađano i neiskvareno, a ono tamo mogu svi za dž.. Još i prepisuje poze od starijih.. :> Da ne pominjem da joj je glavni "sponzor" neko koga zovu "Big Blue" (u prevodu: "Đole Haubica").


Radodajka, ali odlicna. :)

Ta vasa je rizicna, zakacices neki virus i platices joj za isti. :P
[ popeye @ 18.01.2004. 13:30 ] @
Citat:
flylord:
Problem je u necemu drugom sto sam ja zaboravio da napisem. Poruka koju nisam uspeo da procitam je pisana cirilicom a ja ne znam cirilicu. Ja pod Linux-om nikad nisam imao problema sa tudjim slovima i pismima ali kao sto ne znam kineska slova ne znam ni cirilicna.


Kada komuniciras pismenim putem sa pripadnicima nekog naroda, nije lose da naucis i njihovo nacionalno pismo. Mozda tebi nije potrebna, ali Srbima je Vukova cirilica draga koliko i Hrvatima Gajeva latinica.
[ Ivan Dimkovic @ 18.01.2004. 13:34 ] @
Citat:

Kada komuniciras pismenim putem sa pripadnicima nekog naroda, nije lose da naucis i njihovo nacionalno pismo.


:-) Gledaj na to kao specificnost - Srbi imaju dva nacionalna pisma, i izmedju sebe mogu da komuniciraju i pismom koje mnogi drugi ne mogu da procitaju... to mu dodje kao neka prednost, jel? - embedded kriptografija :)

Btw, ES je planiran da bude forum svih ex-SFRJ naroda gde se pricao jezik danas poznatiji kao BCS (Bosnian-Croatian-Serbian), a latinica je najmanji zajednicki sadrzalac... cirilica i arabica su ekskluziva :)


[ Dejan Lozanovic @ 18.01.2004. 15:54 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:
BCS (Bosnian-Croatian-Serbian), a latinica je najmanji zajednicki sadrzalac...


Bez zelje da nekoga vredjam ovime, ali taj BCS je tvorevina haskog tribunala i kao takvu ne zelim da ju koristim, za vreme stare SFRJ nije postojao bosnski jezik, vec samo slovenacki, srpskohrvatski i makedonski.
[ Goran Rakić @ 19.01.2004. 14:45 ] @
Hajde okanite se rasprava o jeziku ...

Evo novel izdaje nove verzije svojih rešenja sa podrškom za Linux, Linus
priča o desktop-u (valjda sa GNU-om, osim ako neće da pravvi Linux
alate) za 5-10 godina tako da može biti opasno ako MS čeka 2006. godinu ;)

Plus što je na Cnet-u bila izjava kako je jako moguće da MS izda MS
Linux (bez obzira na mslinux.org ili kako već beše ona adresa) jer
"ukidanje" WinAPI-ja za sve osim Office-a koga već 7 godina ne mogu da
napišu u native GUI-u može da mnogima zasmeta.

I kao što neko reče - kada Linux postane cool stvar MS će imati velikih
problema.