[ Srđan Pavlović @ 30.04.2010. 09:04 ] @
http://www.ubuntu.com/getubuntu/download

Mozda je najbolje prve utiske "baciti u vodu", malo
sacekati da se slegne sve, a onda ce polako poceti
da isplivavaju objektivne prednosti i nedostaci :)

Mada, do sada se, bar kod mene nekako ispostavilo
da ako mi se stvar svidi u prvih 2-3 sata, ili dan-dva koriscenja,
velika sansa da tako i ostaje.

Za sada mogu primetiti da sistem radi nesto brze, sto zbog samog sistema (novi kernel pre svega),
sto zbog novijih verzija samih aplikacija (recimo GIMP, OO... ucitavaju se brze
nego ranije). Boot time je dosta manji i odnosu na 9.10, i default tema sa
kojom dolazi novi Ubuntu je prijatna, tj. meni se cini bar mnogo bolja nego
teme do sada, a tu je i GNOME 2.30 koji je stvarno dobar.

Oni koji vole "socijalne mreze", imace mogucnost da isprobaju kaki radi gwibber.

Takodje, tu je Ubuntu-one, cloud, i tako to...

'ce da vidimo, sto bi rekli... :)
[ cisco89 @ 30.04.2010. 09:16 ] @
Evo naleteo sam na jedan lep blog clanak, nesto eto cisto za pocetnike ;)

http://blog.thesilentnumber.me...ost-install-guide-what-to.html
[ Srđan Pavlović @ 30.04.2010. 09:18 ] @
Odlican clanak, sa sve screen-shotovima.

Tnx :)
[ combuster @ 30.04.2010. 09:42 ] @
Vec su vam dostupni i ostali flavour-i tipa Kubuntu, Xubuntu itd...
[ maksvel @ 30.04.2010. 10:03 ] @
Ovo je kao više za desktop, al' ajde ovde.
Prvo što će mnogi uraditi je pomeranje min,max,close dugmića u desni ugao.
Najbolje iz Ubuntuovog "registryja": Alt+F2 ->gconf, pa se u Apps nađe metacity, pa general, pa tamo promeni vrednost za "button_layout" na :minimize,maximize,close (sa sve dvotačkom).
Disclaimer: Uputstvo nije za MacOS korisnike, ako su kojim slučajem instalirali Lucidnog.

[Ovu poruku je menjao maksvel dana 30.04.2010. u 12:17 GMT+1]
[ mulaz @ 30.04.2010. 11:20 ] @
^
jesu popravili izgled dugmica? znam da je pre par verzija bilo da je onda srednje dugme imalo zaokruzenu senku sa leve, a levo dugme samo ravnu crtu?
mislim... da li izgleda (popravljeno) tako:
(o o o)

ili:

|o|(o o)
[ StORM48 @ 30.04.2010. 11:36 ] @
Postoji li normalna "live" distribucija 10.04 ili je jedini način za live-boot ono kuckanje "live" u promptu?

Mislim, nije ni to problem, ali smara bre.

Pozdrav
[ cisco89 @ 30.04.2010. 12:08 ] @
@storm

Kada ubacis CD, umesto onog menija sa svim opcijama (Live CD, Install, Media Test......) Ubuntu se sam startuje, i izadje ti jedna kutija sa opcijama Install ili Try ili tako nesto nesecam se tacno, znaci ovaj 10.04 definitivno ima LIVE opciju bez ikakvog kucanja u terminal
[ Astral Projection @ 30.04.2010. 12:19 ] @
Je li realno da mi je procesor konstantno iskoricen minimum 50%? Recimo, trenutno su mi upaljeni terminal, skype (samo chat i to 1 prozor), Chrome (2 taba, flashblock!) i procesor je 65%. gnome-system-monitor mi kaze da mi najvise procesorskog vremena koristi on sam i to nekih 30-40%.
goran@horus:~$ vmstat 3
procs -----------memory---------- ---swap-- -----io---- -system-- ----cpu----
r b swpd free buff cache si so bi bo in cs us sy id wa
0 0 0 292200 123124 986968 0 0 221 284 975 3513 53 14 30 3
0 1 0 292068 123148 986952 0 0 0 49 673 1800 22 14 61 3
0 0 0 292440 123172 986968 0 0 0 59 754 30828 29 36 33 1


a ovo je kad iskljucim system monitor i skype:
vmstat 3
procs -----------memory---------- ---swap-- -----io---- -system-- ----cpu----
r b swpd free buff cache si so bi bo in cs us sy id wa
0 0 0 333232 123408 986656 0 0 212 274 964 3477 52 14 31 3
0 0 0 333192 123408 986656 0 0 0 33 644 1286 9 16 75 0
1 1 0 333780 123416 986648 0 0 0 20 598 1260 11 8 81 0
0 0 0 333844 123416 986656 0 0 0 0 592 1252 8 4 87 1


wtf
[ StORM48 @ 30.04.2010. 12:33 ] @
Citat:
cisco89: Kada ubacis CD, umesto onog menija sa svim opcijama (Live CD, Install, Media Test......) Ubuntu se sam startuje, i izadje ti jedna kutija sa opcijama Install ili Try ili tako nesto nesecam se tacno, znaci ovaj 10.04 definitivno ima LIVE opciju bez ikakvog kucanja u terminal

Onda sam verovatno pogrešno razumeo ono što sam pročitao na sajtu. Ništa, probaću. Hvala!

Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 30.04.2010. 13:22 ] @
Tako je. Storm, samo sacekaj, ne diraj nista dok se ne podigne samo sve sa CD-a / USB-a, i posle idi samo na "Try".
[ Srđan Pavlović @ 30.04.2010. 13:33 ] @
Ja se sad pripremam za instalaciju na obe masine, pa cu da vidim,
posto se na nvidia kartama sada po default-u instalira nouveau driver
sa KMS-om upaljenim, ako i dalje postoji page-tearing (ne valja
sinhronizacija), da to prijavim, ili ako je vec prijavljeno da vidimo
kako ce ici sredjivanje toga...
[ cisco89 @ 30.04.2010. 13:52 ] @
Svi koji nevole ovaj novi "OSX tryhard" still dugmica na levoj strani, i zele da prebace dugmice na desno, pratite sledece korake:


1 - na tastaturi pritisnite ALT + F2
2 - u belo polje ukucajte
Code:
gconf-editor
i kliknite RUN
3 - dobicete prozor podeljen u dva, na levoj strani kliknite + na APPS, pa + na METACITY, pa duplo kliknite na GENERAL
4 - na desnoj strani nadjite BUTTON_LAYOUT duplo kliknite na njega
5 - izbrisite sve sto pise u polju VALUE, i ukucajte/kopirajte sledece

Code:
menu:maximize,minimize,close


kliknite OK i to je to, ovo gore mozete menjati po zelji kako vam pase...

Pozz
[ maksvel @ 30.04.2010. 14:09 ] @
^OIma taj "trik" već naveden gore Mislim, meni je skroz bzvz to pomeranje ulevo, valjda su to uradili kao uvod za dodavanje nekih stvari u desnom delu i šta-ja-znam
@mulaz: OK su dugmići, doduše, možda zavisi i od teme. A ove nove teme (un-crappy ) su super.
[ sasaz2008 @ 30.04.2010. 14:19 ] @
Iskustvo sa update-om Kubuntu 9.10:

- DL paketa, oko 2 sata i 40 minuta (1Mbit/s)
- Instalacija paketa, oko 2 sata i 30 minuta (!?)
- Uklonjeno oko 100 paketa

Većina stvari radi, ali neke ne, zbog uklonjenih paketa.

Poboljšanja na prvi pogled:
- Osetno veća brzina kod brisanja fajlova (Trash). Čak i samo za jedan mali fajl, proces je trajao čitavu večnost na 9.10. Uprkos tome, Delete je radio brzo i na 9.10
- KDE se čini da je malo brži

Problemi:
- NetBeans (288 MB all-in paket) odbija da radi, pošto je JDK uklonjen
- Nije moguće snimiti željenu rezoluciju ekrana (800x600), već se pri svakom logovanju postavi automatska na maksimalnu. Kod manuelne promene, bacground toolbar-a na desktopu postaje crn i više nema vremena ni datuma...
- Neki programi ne rade zbog nedostajućih paketa
- Dolphin: Ctrl-A u bilo kom direktorijumu proizvodi AV

Dalje nisam imao vremena za eksperimentisanje, rešenje je clean install.
[ Astral Projection @ 30.04.2010. 14:20 ] @
blah, meni suspend i dalje ne radi, tj komp ne moze da se probudi onda :\
nego, je li probao ko ovaj Miro Internet TV? ja lagano mogu downloadovat i gledat, ali ne mogu stream da gledam.. izgooglao sam ali mi nema resenja.
[ Srđan Pavlović @ 30.04.2010. 14:22 ] @
Clean Install, upgrade je samo za nuzdu... dosta je stvari koje
kod upgrade-a mogu da podju po zlu. Bolje ne misliti...
[ combuster @ 30.04.2010. 14:41 ] @
@Astral

Na kojoj konfiguraciji, desktop/laptop, ako zelis otvori novu temu u hardware sekciji. Mislim vezano za budjenje iz suspend rezima.
[ Srđan Pavlović @ 30.04.2010. 14:42 ] @
@Astral Projection - napravi nalog na Launchpad-u, prijavi
tacan model laptop-a i napisi da ne radi susprend / resume.
[ Srđan Pavlović @ 30.04.2010. 14:46 ] @
Na Lenovu S10e, radi suspend / resume sasvim OK,
evo sad probah. Cak sam ga prekinuo u update-ovanju,
samo je nastavio kad se mreza uspostavila ponovo, sve OK....
[ gojnik @ 30.04.2010. 16:56 ] @
Prilikom instalacije kad dođem do dela da biram particiju uopšte mi ne prikazuje hard disk. U čemu je problem? Nije ništa fancy, običan SATA hard disk u ide režimu.

Probao sam i na laptopu, na njemu detektuje hard disk.
[ Srđan Pavlović @ 30.04.2010. 17:21 ] @
Ajde podigni ga u Live rezimu, otvori konzolu, i kucaj:

sudo -s

posle toga:

fdisk -l

i napisi ovde izlaz te komande.
[ gojnik @ 30.04.2010. 18:18 ] @
Komanda fdisk -l lepo prepozna hard disk, ali partition manager pri instalaciji ne prepozna.

[ Srđan Pavlović @ 30.04.2010. 18:35 ] @
Hm, stvarno ne znam kako ti u Live rezimu vidi lepo HDD, a ne prilikom instalacije.

Jer cak i da particije ne valjaju, morao bi da prikaze da vidi HDD...

Jel si probao da ides odmah na Install (znaci da ne ides na "Try", pa onda Install odande sa desktopa
ovo kao sto si sada, vec odmah Install opcija kada se podigne CD)?
[ gojnik @ 30.04.2010. 18:48 ] @
Da, tako sam uradio prvobitno, išao direktno na install. Potpuno isto izgleda ovaj prozor.

U međuvremenu sam skinuo alternate verziju, pa ću da vidim šta može da se uradi.
[ Horvat I @ 30.04.2010. 19:04 ] @
Multimedija mi uopste ne radi,Ali nov sam u ovom vodama
[ BBS @ 30.04.2010. 19:05 ] @
@maksvel
@cisco89

To što vi navodite već je objašnjeno ovde:) http://www.elitesecurity.org/t...-6-Ubuntu-LTS-razvojne-verzije


Inače kakvo je stanje sa temperaturom na laptopu čini mi se daje neko pomenuo da je i dalje rerna


@Horvat I
A kako misliš da ti radi?
Šta nema fleša, mp3, dvd i slično, nemoguće:)
Ajde pogledaj ,malo ovo:
http://www.elitesecurity.org/t248521-Ubuntu-linux-od-do
[ gojnik @ 30.04.2010. 20:29 ] @
Citat:
gojnik: U međuvremenu sam skinuo alternate verziju, pa ću da vidim šta može da se uradi.


Ovo je odradilo posao bez problema, samo sto je potrajalo citavu vecnost. Eh sad jos samo da podesim grub, trebam da ubacim win7 u listu.
[ deri3891 @ 30.04.2010. 20:32 ] @
Kod mene opet problemi.Još sinoć sam skinuo x64 desktop verziju i sve lijepo instalirao i podesio i jutros upalim laptop i ne može da se konektuje na net ni pod razno.S obzirom da sam uradio čistu instalaciju (formatirao cijeli hdd na kome su bili Win7 i Beta2 verzija Ubuntu-a) praktično sam ostao bez pristupa internetu i onda opet morao uraditi format hdd-a pa vraćanje Win7.Inače je pppoe konekcija u pitanju i napominjem da ništa nisam "čačkao" po sistemu.Kada tome dodam još da je i sa prethodnom,9.10 verzijom,bio onaj bug da uopšte nije funkcionisala dsl konekcija,malo je reći da sam se ras***dio.Ne razumijem ni zašto su stavili ove nove drajvere za grafičku kada nisu nizašta.Nema 3D akceleracije niti je moguće uključiti desktop efekte a pri minimiziranju prozora imaju one odvratne linije.Mislim,koji će mi moj grafička od 512mb na laptopu kad je najsloženiji efekat crna linija pri minimiziranju,a s druge strane ako stavim Nvidia vlasničke drajvere rade efekti ali plymouth je neupotrebljiv jer mu se promijeni rezolucija na nekih 640x i toliko ružno izgleda da je bolje da ga i nema.Pored svega toga ima još i problem sa pokazivačem miša i flešom (inače to mi je problem još od beta1 verzije i evo,iako sam očekivao da će biti riješen jer je prijavljen na launchpad,ništa od toga,a dešava se samo kod x64 verzije) :http://www.uluga.ubuntuforums.org/showthread.php?p=9163449 Koliko sam razumio problem je sa compizom oko ovoga ali kod mene se problem pojavljuje i bez compiza tako da bi kursor radio kako treba jedino pomaže da opet ugasim efekte što me vraća na crne linije koje sam maloprije spomenuo.Skype video ima problem i sa Nvidia i sa nouveau drajverima jednako a ogleda se u tome da kada koristim video poziv u lijevom gornjem ćošku prozora u kome je video naprosto ima kocka koja zauzima dobar dio prozora i u kojoj se slika od videa uopšte ne prikazuje nego je jednostavno taj dio prazan i vidi se desktop pozadina,a kameru koja je integrisana u laptop ispočetka prepozna i radi bez problema da bi nakon nekog vremena korišćenja jednostavno prestala da radi i onda moram restartovati sistem da bi opet radila. Šta da kažem više,svaki put kada čvrsto odlučim da u potpunosti pređem na Ubuntu Linux i koristim ga kao primarni OS nešto jednostavno mora da zapne.Ako jedan problem riješe od prethodne verzije onda naprave nova dva i sve tako u krug.
[ _korso_ @ 30.04.2010. 21:42 ] @
Za sada jedan problem...
Code:
HP 6735s : Linux 2.6.32-21-generic #32-Ubuntu SMP Fri Apr 16 08:09:38 UTC 2010 x86_64 GNU/Linux

Posle Suspend/Resume akcije, cooler radi non stop.
Jel ima jos neko sa istim laptopom da ovo potvdi?

Takodje se brigthness ponasa veoma cudno.
Dok je na punjacu ista je podesena na 100%. Kada ga skinem sa punjaca, smanji se mozda za 30% (ne vidim nigde informaciju za koliko se smanjila, a takodje ni mogucnost
kako da je regulisem rucno).
Kada ga utaknem na punjac ista se poveca, ali ne 100%. U Power otpions pise da je 100%, ali kada malo "mrdnem" slider, tek tada "stvarno" bude 100%.
Sve u svemu, razocarenje do sada, sto se tice ove 2 stvari.

[Ovu poruku je menjao _korso_ dana 30.04.2010. u 22:54 GMT+1]
[ zus @ 30.04.2010. 21:56 ] @
Citat:
gojnik: ... Eh sad jos samo da podesim grub, trebam da ubacim win7 u listu.


Probaj sa
Code:
sudo update-grub
[ Ixtis @ 30.04.2010. 22:02 ] @
Citat:
_korso_: Za sada jedan problem...
Code:
HP 6735s : Linux 2.6.32-21-generic #32-Ubuntu SMP Fri Apr 16 08:09:38 UTC 2010 x86_64 GNU/Linux

Posle Suspend/Resume akcije, cooler radi non stop.
Jel ima jos neko sa istim laptopom da ovo potvdi?

Takodje se brigthness ponasa veoma cudno.
Dok je na punjacu ista je podesena na 100%. Kada ga skinem sa punjaca, smanji se mozda za 30% (ne vidim nigde informaciju za koliko se smanjila, a takodje ni mogucnost
kako da je regulisem rucno).
Kada ga utaknem na punjac ista se poveca, ali ne 100%. U Power otpions pise da je 100%, ali kada malo "mrdnem" slider, tek tada "stvarno" bude 100%.
Sve u svemu, razocarenje do sada, sto se tice ove 2 stvari.

[Ovu poruku je menjao _korso_ dana 30.04.2010. u 22:54 GMT+1]


Imam isti laptop, i tako je i kod mene bilo, ali sa Mintom (ali to ti je isti đavo). Isti simptomi sa kulerom, osvetljenjem,...
Ali zato na Debianu tih problema nemam... :-)
[ Srđan Pavlović @ 30.04.2010. 22:06 ] @
Kliknete na ikonicu sa baterijom, a onda odete na preferences,
a onda odete na TAB "On Battery", a onda cete tamo videti da je
stiklirano "Dim display when idle", i to iskljucite.

Ta opcija sluzi da kada ne radite nista na laptopu kratko vreme, ekran JOS
dodatno smanji osvetljenje radi stednje baterije. To se naravno moze iskljuciti,
kao i podesiti osvetljenje ekrana na AC power (uvek stavim na 100%), i na
Battery power (drzim na oko 60%, sasvim mi je OK slika, ali iskljucim to
"Dim display when idle".

@deri3891 - pa ne znam zasto se cudis tome da sa noveau OSS driverima
za nvidiju nemas nikakve efekte. Naravno da nemas, oni na Ubuntu ne podrzavajuj
jos hardversku 3D akceleraciju koja je potrebna za efekte, tako da je potrebno
instalirati vlasnicke drajvere i ukljuciti desktop effects.
[ _korso_ @ 30.04.2010. 22:21 ] @
@Srdjan
"Dim display when idle" sam bio vec odcekirao, posto sam znao sta mu je namena.

Problemi i dalje stoje.

@Ixtis
Imas ovaj laptop, rece... Da li ima nekih, bilo kakvih mana da si nasao ovom laptopu na Debianu... nesto da nece da radi ili se cudno ponasa?
[ _korso_ @ 30.04.2010. 22:28 ] @
I jos jedno pitanje.
Kako napraviti dual screen... Dakle, na laptop je zakacen eksterni monitor.

Treba mi dve stvari.
1. Zelim da mogu da konfigurisem koji je primary
2. Zelim da nekada secondary iskljucim (ovo ce obicno biti ekran laptopa)

Za sada jedino sto mogu je... da je laptop primary, a eksterni monitor secondary i na ekranu laptopa mi je menu, a sve programe otvara na eksternom monitoru.

Hvala unapred.
[ Ixtis @ 30.04.2010. 23:00 ] @
Citat:
_korso_:
...
@Ixtis
Imas ovaj laptop, rece... Da li ima nekih, bilo kakvih mana da si nasao ovom laptopu na Debianu... nesto da nece da radi ili se cudno ponasa?


Iskreno, nisam našao nekih velikih problema. Treba malo više podešavanja, i pritezanja, ali posle sve radi tako dobro - da je ponekad dosadno... :-)
Moj savet ti je Debian Lenny (Squezze - testing verzija mi nije baš sigurno rešenje za laptop, zna da uleti neki update i napravi darmar).
Od svih distroa koje sam probao na ovom laptopu, Debian Lenny mi se pokazao kao najprihvatljivije rešenje.
- Zvuk radi, uz mala podešavanja!
- Wi-fi ne radi po defaultu (mora da se iskompajlira wl modul, ali to je vrlo lako, i brzo). Kad se sredi radi bez problema (sem ako ne isključiš-uključiš dugme na lapu- onda mora restart)
- Bluetooth radi bez problema.
- Web kamerica radi odmah (instaliraj cheese, ako već nije instaliran).
- Funkcijski tasteri rade (nisam isprobavao sve, ali zvuk, osvetljenje radi, što je meni i dovoljno), uz dodatno editovanje jednog fajla.
- Suspend radi bez problema, a hibernaciju nikada nisam koristio...
- Temperatura je i do 10-ak stepeni niža nego na .buntu, mintu, pclinuxos-u, arch-u, ...
- Sistem ko sistem je stabilan toliko da ponekad izaziva dosadu, ali ozbiljno (zato se i zezam sa Arch-om na PC-ju :-))
- Koristim isključivo ATI-jeve drajvere za grafiku, i pokazali su se odlično (ne koristim kompiz i ostale šljokica-efekte, tako da ti tu ne mogu pomoći). Prikaz na ekranu je izuzetno oštar i bar meni prijatan za oči!
- Nije sve Out_of_the_box, što bi neki rekli, ali uz malo opšteg poznavanja linux-a sve se da srediti, i doterati.
Iskreno, što se tiče ovog laptopa, još nisam našao dostojnu zamenu debianu.

Ovde imaš mali tutorial o ovom laptopu i linux-u.
[ sasaz2008 @ 01.05.2010. 03:03 ] @
Kubuntu 10.04 32-bit, clean install, Intel Atom 230 mini motherboard.

- Postavku rezolucije na 800x600 jednostavno ne zapamti i kod svakog sledećeg logovanja ona je 1680x1050 (auto)
[ tdjokic @ 01.05.2010. 03:41 ] @
Dugogodisnji sam korisnik Minta a mislim da sam ovde medju prvima objavljivao pojavljivanje i samog Ubuntua - http://www.elitesecurity.org/p456394. Zato, nemoj odma' da me kamenujete sto cu vam preporuciti da date sansu i PCLinuxOS-u 2010, jer mi se cini da je djavolski dobra stvar.

Njega pravi covek koji je nakad radio u Mandrivi, pa tamo nije bio zadovoljan, i sad je napravio nesto sto korisnici zovu "ovakva bi Mandriva trebala biti".

Pre dan, dva sam ga probao - nvidida grafika prepoznata automatski i ponudjena gomila rezolucija, vajerles radi odmah, ne treba instalirati drajvere, samo te pita kako hoces da radi "ovako" ili "onako" i radi. Doduse, sve to sam probao samo pod Live a zna se da nakon instalacije neke distribucije malo pobrljave.

Medija radi, samo nema instaliranu onu finesu za kamere na jednom nasem domacem sajtu a cini mi se da to retko ko koristi. Nema odmah Open Office, jer dolazi na CD formatu ISO-a ali ima komandu u glavnom meniju "Nabavi Open Office". Ima Gnome, KDE, xfce i jos par varijanti.
[ _korso_ @ 01.05.2010. 07:36 ] @
@Ixtis
Hvala ti puno na iscrpnom izvestaju.
Kako nemam vremena da isprobavam razne distribucije i da se igram, pogledacu jos malo ubuntu.
Ako ne, dacu sansu debian-u.
[ aktiva @ 01.05.2010. 09:10 ] @
Meni neće da se instalira Openoffice.
Kada Ubuntu CD koristim kao Live, Openoffice je u spisku programa i pokreće se bez problema.
Medjutim, kada izvrsim instalaciju Ubuntua, openoffice se ne instalira i nije u spisku programa.
Instalaciju sam izvršio sa CD-a i sa flash diska i rezultat je isti - nema Openoffice.
Ima li još neko takav problem?
[ dejan1972 @ 01.05.2010. 09:33 ] @
Pa apsolutno moj favorit sto se linux distribucija tice...
[ waikiki @ 01.05.2010. 10:51 ] @
@aktiva
Ja sam imao isti problem na Desktop racunaru. Resio sam instalacijom OpenOffice iz Synaptica.
Interesantno da se sa istim instalacijskim CD-om na Laptopu OpenOffice odmah instalirao.

ps. RC verzija nije pravila ovaj problem ni na Desktop
[ Srđan Pavlović @ 01.05.2010. 10:52 ] @
@aktiva

Prva stvar koju bi trebalo uraditi kada se instalira novi Ubuntu je prebacivanje
sa Serbia Server-a, na Main Server u "Software Sources" podesavanjima.


Zatim treba apdejtovati sistem.

OpenOffice postoji u repozitorijumima, i ako ne dodje odmah na CD-u,
vrlo lako ga instaliras iz "Ubuntu Software Center"-a, samo ga startuj
i kucaj u search polje "office" i tamo stikliraj sta hoces od OpenOffice-a
da instaliras (Writer, Presentation, Calc... ili sve zajedno - Open Office Suite),
tj. kliknes na "Install" pored njihovog naziva.

[ waikiki @ 01.05.2010. 11:02 ] @
^^Ok je za instalaciju..

ali ipak cudno je da se sa istog CD-a Office odmah instalira na jednoj masini a na drugoj ne.
[ calexx @ 01.05.2010. 11:34 ] @
Ni kod mene neće OO, kada ga izaberem on prijavi da će da ga deinstalira i instalira neki ... libxxx. Probano iz Synaptic paketa, posle iz Ubuntu Software centra ... ništa. Nisam menjao sa Serbia servera, to ću da uradim popodne.
[ Srđan Pavlović @ 01.05.2010. 12:04 ] @
Citat:
Nisam menjao sa Serbia servera, to ću da uradim popodne.


Namerno sam stavio crvena slova (da se to prvo uradi, pa apdejtuje sistem, ta TEK ONDA sve ostalo).

Nesto pokusam da instaliram sa Serbia serverom, kaze fali paket neki... stavim na main, ne fali nista.

Jednostavno sam primetio da kada tek izadje Ubuntu je najbolje staviti na MAIN server,
na nasem cesto fali paketa, uzasno mali protok (recimo imao sam juce 12KB/s na Serbian!).

Cisto, dok se malo ne rastereti taj nas, i dok se potpuno ne sync-uju repo-i, pametno je prebaciti na main.

Posle moze da se vrati na Serbia za par dana, ako hoces.
[ Srđan Pavlović @ 01.05.2010. 12:37 ] @
Hm... iz nekog razloga mi je skinuo i aktivirao nvidia drajver 173.x,
dok postoje i novi (195.x), pored kojih cak pise recommended kada
rucno startujem jockey-gtk.... Sad prebacujem na nove drajvere pa
cu da vidim kako radi... doduse, i sa ovim 173.x nisam primetio da nesto
ne valja. Ali ne znam zasto sam ne instalira ove novije, koje i sam preporucuje,
tamo kada ukljucis desktop efekte i kada sam skida vlasnicki driver.
[ aktiva @ 01.05.2010. 12:42 ] @
Instalirao sam Openoffice iz synaptica.
Problem je što tako instaliran Openoffice u meniju
Tools/Options/Memory nema opciju "Openoffice.org Quckstarter"
za brže učitavanje programa.
[ Srđan Pavlović @ 01.05.2010. 12:53 ] @
Citat:
u meniju
Tools/Options/Memory nema opciju "Openoffice.org Quckstarter"


sudo apt-get install openoffice.org-gnome


onda ce ti se pojaviti tamo u Memory opcija za kvik-starter ;)
[ aktiva @ 01.05.2010. 12:57 ] @
Hvala mnogo.
[ Astral Projection @ 02.05.2010. 01:03 ] @
vezano za vracanje iz suspenda.. taj sam problem imao i sa 9.04 i ranijim verzijama tako da taj feature uopste ne koristim evo vec godinama.. sad cisto probah da vidim da nece proradit' ali nema srece. e u pitanju je asus f3tc laptop :\
postavicu bug report na lunchpadu cim nadjem vremena, dok fino procesljam logove itd :)
[ deri3891 @ 02.05.2010. 12:49 ] @
Evo kod mene iz drugog pokušaja sve radi kako treba.Ako neko ima problem sa flash plugin-om koji sam pomenuo ili sličan problem,postoji rješenje :

Otvoriti terminal (Applications -> Accessories -> Terminal) i unijeti red po red:

$ sudo add-apt-repository ppa:sevenmachines/flash
$ sudo apt-get update
$ sudo apt-get install flashplugin64-installer

Nakon ovoga flash će raditi onako kako treba

Rješenje za malu rezoluciju Plymouth-a sa Nvidia vlasničkim drajverima:

Evo opisa šta treba uraditi da bi se prilikom pokretanja sistema video početni ekran plymuth-a u rezoluciji koja odgovara vašem monitoru.
Ovo uputstvo važi samo za Nvidia vlasničke drajvere.

Otvoriti terminal i kucati:

gksudo gedit /etc/default/grub

nakon otvaranja fajla potražiti liniju pod rednim brojem #18 koja izgleda ovako:

#GRUB_GFXMODE=640×480

i ukloniti znak # ispred tog reda i promeniti ovu rezoluciju u onu koja vama odgovara (rezoluciju koja se koristi na monitoru).Kod mene je u pitanju rezolucija 1920×1080
i kod mene taj red izgleda ovako:

GRUB_GFXMODE=1920×1080

Zatim snimiti (sačuvati) izmene i zatvoriti fajl
Pa onda opet u terminalu kucati:

gksudo gedit /etc/grub.d/00_header

i u tom fajlu naći liniju:

gfxmode=${GRUB_GFXMODE}

koja je kod mene pod rednim brojem #103
ispod koje treba dodati ovu liniju:

set gfxpayload=keep

opet snimiti (sačuvati) izmene i nakon toka uraditi update grub-a
za grub2 ide komanda:

sudo update-grub

Još mi ostaje da riješim problem sa Skype videom,ali mislim da će to ići teže zato što je problem vjerovatno do samog Skype-a,pošto u cheese-u je slika normalna.Inače,od kako sam instalirao sistem,skinuo mi je samo dva apdejta.Je`l to i kod drugih tako ili kod mene nešto ne štima?Podešen je na main server.
[ Srđan Pavlović @ 02.05.2010. 13:08 ] @
Ok je sa apdejtovanjem, don't worry.

Tako je to nema, nema, a onda grune par desetina mb :)

To za grub2 i podesavanje rezolucije je pisano vec , treba malo pretrazivati forum :)

[Ovu poruku je menjao Srđan Pavlović dana 02.05.2010. u 14:45 GMT+1]
[ toplim @ 02.05.2010. 18:32 ] @
Evo braco, skidam Ubuntu pa ce da vidimo :)
[ nalickana @ 02.05.2010. 19:21 ] @
da li imate problema sa evolution? meni se iskluljučuje sam od sebe posle nekog vremena. na 9.10 to nije radio. na beti mi je iskakao prozor sa obaveštenjem da je pukao, a na 10.04 čak ni to. nervira me :S
[ combuster @ 02.05.2010. 19:27 ] @
Pokreni evolution iz terminala pa nam prebaci ovde sta ti javi u terminalu kada pukne. Pretpostavljam da je segfault u pitanju...
[ Srđan Pavlović @ 02.05.2010. 19:32 ] @
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/evolution

Ima dosta bagova koji su u Triage fazi. Moguce da je neki bug,
desava se to, bilo je tako i sa 9.10 verzijom, neki programi su
segfault-ovali dok nije to malo sredjeno.

[ _goThic_ @ 02.05.2010. 19:51 ] @
Ceo dva dana sam pokusavao da sredim neke bagove u 10.04 (koje nisam imao ranije)... Na kraju odustao, i samo vratio image particije sa 9.10.
Vraticu se za par nedelja opet (ili par meseci), verovatno ce do tad da bude ispeglanije.
[ Srđan Pavlović @ 02.05.2010. 20:12 ] @
A koje tacno probleme si imao sa 10.04 a nemas ih na 9.10?
Jel mozes da budes malo odredjeniji?
[ _goThic_ @ 02.05.2010. 20:57 ] @
SMplayer nikako da proradi, nece i nece. Clean OS install, instaliranje programa iz repoa. I ne biva... Prijavljuje neku gresku kad god pokusam da pustim neki video. :/
Alternative nisam hteo, nista VLC, nista drugo... :)
Mikrofon nikako da proradi u Skype (skype instaliran preko Ubuntu Tweak). Svuda radi, sound recorder snima, al Sk jok. Pokusavao sam stvari iz 9.10, al nije 'telo.

I neke cudne stvari su mi se desavale kad krenem update ili instalacije nekih programa... Trazi neke verzije lib-ova koje jos nema u repoima.
Bem li ga, moz sam ubo los trenutak.
Mislim da je bilo jos par negativnih sitnica...

Ali da, boot je bio brzi za 10ak sekundi. :)
Kazem, vraticu se za par nedelja, dacu jos malo fore da se slegnu neke stvari (nadam se). :)
(cak i ako se ne rese, tad cu imati vremena da zasucem rukave i trazim resenje, sad ne mogu)
[ newtesla @ 02.05.2010. 21:20 ] @
...aj sad malo i ja da kukam...

AMD 4 jezgra proc, AMD cipset sa AMD fake RAID cipom, ubuntu ga prepoznaje kao SB700/SB800 - nikako mi nije poslo za rukom da instaliram x64 na RAID1. (2x 500 GB sata harddiskovi)

-live cd
-alternate cd
-stavim kontroler kao klasican AHCI - nece
-stavim kontroler kao RAID ready, nece
-stavim kontroler kao RAID1 - nece
-stavim kontroler kao RAID0 - nece
-probam softraid sa svakom od ovih kombinacija - sa klasicnim AHCI se instalirao - pa nije hteo da butuje!

Kad nece, prijavi mi gresku: cannot create ext4 partition on /dev/mapper/raid-array-0x872gxabsx.... nesto tako, recimo.

znam za bug da nece da radi pravo i zdravo raid1 u degraded modu - ali meni nece ni da se instalira!

...posto je produkciona masina, za sada sam stavio sistem na jedan disk, i ukljucio rsnapsot - valjda nece da rikne dok ne isprave bug :(

Inace, 9.10 je savrseno radio u RAID1.

Od ostalog - brzi je, i ima bolji odziv - samo mi nije jasno sta je TACNO SKIDAO onih 45+ minuta tokom instalacije??? (8mbps adsl, prosecan d/l 6.8mbps)

elem, samo sam instalirao Operu i Virtualbox, prekopirao im .opera i .virtualbox foldere nazad, i sve je proradilo :)

Ako neko zna za resenje RAID-a.... Ili da sutra postavljam bug na launchpad-u.

(ako sam pisao konfuzno - oci mi kljucaju... evo i slikica)
[ waikiki @ 02.05.2010. 21:20 ] @
Malopre sam instalirao Kubuntu i onaj problem sa openoffice je ostao.. nije hteo da se instalira na desktop racunaru.. Instalirao sam ga rucno ali takva instalacija je neko sklj izdanje ofisa sa siromasnim okruzenjem, pa sam sad video da mu nedostaje paket "openoffice productivity suite - KDE integration" da bi se integrisao u Kubuntu. Odaberem taj nedostajuci paket za install i nista.. vrti... vrti.. ceka nekakvu autentifikaciju.. pa na kraju pukne.. e stvarno da poludis. Menjam servere, ne vredi. Ono sto je do sada dolazilo po defaultu sa CD sad moram naknadno.. i pitanje da li ce to naknadno lako da prodje.

Inace, isti instalacioni CD je uspesno odradio instalaciju na laptop.. office je tu.. sa pripadajucim paketom za KDE okruzenje..

[ waikiki @ 02.05.2010. 22:35 ] @
Ko nema volje ni zivaca i ko hoce sto manje zahebancije sa instalacijom (K)Ubuntu nek me poslusa: Niposto ne pominjite da ste iz Srbije kad vas pri instaliranju (K)Ubuntu nesto pita (keyboard, time zone i sl). Samo kazite da ste iz USA i nemate vise nikakav problem. Imacete Office i ostalo kako ocekujete.. nece biti iznenadjenja u smislu "kako ne radi, kako nema ovo ili ono, nemoguce"..
Malo sale ali istina je. Izgleda da postoji neki problem oko jezickih paketa pri instalaciji, pa zato i nece da instalira OOffice cim vidi da nesto nije En.. Malopre sam uradio ponovnu instalaciju i sve je proslo OK.. Office se uredno instalirao na Kubuntu kako i treba..
[ combuster @ 02.05.2010. 22:44 ] @
Keyboard ok inace timezone ne bi trebalo da ima ikakve veze... A sasvim moguce da je u tome problem.
[ maksvel @ 02.05.2010. 22:51 ] @
Hm, meni instaliralo sa srpskom tastaturom (latin) i naravno zonom sav OOffice. Jedino ako je zbog toga sam prebacio na neki srpski update server, pa ga skrljao tokom updata.
[ Srđan Pavlović @ 02.05.2010. 22:59 ] @
Aman ljudi, kad me ne slusate :) A ja lepo crveno napisao :)

Citat:
Imacete Office i ostalo kako ocekujete.. nece biti iznenadjenja u smislu "kako ne radi, kako nema ovo ili ono, nemoguce"..


Naravno da mozete prilikom instalacije staviti da ste iz Srbije (tj. Serbia Time),
i ostaviti default USA raspored. Ali, kada stavite da ste iz Srbije (tj. podesite taj timezone), sistem
ce postaviti server na Serbia Server, ali izgleda da tamo nema svih paketa i osim
toga priclino je zagusen (bar kada sam ja probao), dakle odmah posle instalacije
OS-a (a pre pokretanja update-a)
preporuka je da samo

PREBACITE na MAIN SERVER u SOFTWARE SOURCES -

i svi problemi sa "nemanjem paketa" bice reseni.

Nemam nista protiv Serbia server-a, ali jednostavno kada sam instalirao OS
tamo je falilo dosta paketa koji su bili normalno na Main serveru. Mozda je
potrebno malo vremena da sve sync-uju kako treba.

Sto se tastature tice posle samo u podesavanjima za Keyboard (na Layout TAB-u),
dodate Serbian Latin i Serbian with guillemets (srpska latinica i cirilica), ako to zelite osim USA.
[ maksvel @ 02.05.2010. 23:02 ] @
^Sori, Srki, znam da si pisao, ali me mrzelo da listam strane i citiram. ;)
Fora je što on ima na samom disku OOffice, pa bi trebalo da ga instalira propisno svakako, bez obzira na update server, ne?
[ combuster @ 02.05.2010. 23:08 ] @
Hahaha, pa ko im kriv kad rade respin u poslednji minut ;-)
[ Srđan Pavlović @ 02.05.2010. 23:08 ] @
^ vidi ovoga sto likuje ;)

@maxvell - Nece, ako fali neki dep. koji on zeli da povuce zajeno sa
tim paketom koji je na CD-u - onda ce da gleda na net u izvore upisane u softare sources,
i ako ne nadje dep-ove zalice se.
[ combuster @ 02.05.2010. 23:10 ] @
Ne verujes koliko se radujem Blentinoj nesreci :D
[ waikiki @ 02.05.2010. 23:13 ] @
Svejedno mi je koji je server nakon instalacije kad Office-a uopste nema.. nije instaliran. Kad mu stavim time zone Srbija on vidi da ce mu trebati dodatni jezicki paketi (za Srbiju) kojih nema na CD pa zato nece Office da instalira... bar mislim da je tako. Moje iskustvo sa istim instalacionim CD-om je: ako stavim timezone-Serbia onda nemam Office (server po default - Serbia), ako je time zone - USA onda se Office uredno instalira (i USA server)
[ Srđan Pavlović @ 02.05.2010. 23:23 ] @
Dakle ceo problem nastaje zbog update servera, a ne zbog Ubuntu-a ;)

I na Arch Linuxu mi se X puta desavalo da na nekim mirror-ima fale
neki paketi, pa onda prebacim na neki drugi mirror, a tamo ih ima..
[ combuster @ 02.05.2010. 23:27 ] @
A sto ti treba da blatis Arch bez razloga ? U pitanju je samo prosta sinhronizacija mirrora :D :D :D
[ Srđan Pavlović @ 02.05.2010. 23:30 ] @
Eye for an eye, tooth for a tooth
[ miroslavL @ 02.05.2010. 23:32 ] @
I ja da se javim Nisam hteo odma prvi dan da komentarišem dok ne vidim šta i kako i sad mislim da sam kompetentan da dam komentar

Bez i jednog update-a da mi sve radi savršeno, ali bukvalno sve, znači ja ne verujem. Definitivno je moj primarni OS do sledećeg LTS izdanja. Takođe mi se sviđaju novine što su ubacili, kao što je kad sam praviš prečicu za desktop ili panel (Create Launcher...) on sam postavi originalnu ikonicu, ili npr. kad dodam u keyboard preferences još jedan layouts on sam postavi tray ikonicu na panel, itd itd. (jeste pre bila mogućnost toga ručno ali što sam kad može automatski ).

Evo šta sam uradio da bi ga prilagodio svojim potrebama

Obrisao:
sudo apt-get --purge remove totem totem-plugin
sudo apt-get --purge remove evince (PDF Document Viewer)
sudo apt-get --purge remove evolution
sudo apt-get --purge autoremove && sudo apt-get autoclean


Instalirao:

Google Chrome (skinuo direktno sa sajta .deb)
http://www.google.com/chrome/i...a-emea-sr-bk&utm_medium=ha
----------------------------------------------------------------------------
Adobe FlashPlayer
sudo apt-get install adobe-flashplugin
(ili skinuti sa www.adobe.com)
----------------------------------------------------------------------------
Java
sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin
----------------------------------------------------------------------------
VLC
sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 7613768D
sudo add-apt-repository ppa:c-korn/vlc
sudo apt-get update
sudo apt-get install vlc mozilla-plugin-vlc

----------------------------------------------------------------------------
Adobe Reader PDF + plugins
sudo apt-get install acroread mozilla-acroread acroread-plugins
(ili skinuti sa www.adobe.com)
----------------------------------------------------------------------------
Thunderbird
sudo apt-get install thunderbird
----------------------------------------------------------------------------
Medibuntu
sudo wget -q http://launchpadlibrarian.net/32515661/medibuntu-key.gpg -O- | sudo apt-key add - && sudo apt-get update
(za promenu adrese ključa videti na ovom sajtu https://launchpad.net/medibuntu)

sudo wget --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list http://www.medibuntu.org/sources.list.d/$(lsb_release -cs).list && sudo apt-get --quiet update && sudo apt-get --yes --quiet --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring && sudo apt-get --quiet update
(www.medibuntu.com)

sudo apt-get --yes install app-install-data-medibuntu apport-hooks-medibuntu
(samo da bi programi bili dostupni u Ubuntu Software Center, a spisak programa pogledati na ovom sajtu http://packages.medibuntu.org/lucid/index.html)
----------------------------------------------------------------------------
Skype
sudo apt-get install skype
(trenutno nije dostupan u medibuntu pa ga skinuti sa sajta www.skype.com)
----------------------------------------------------------------------------
Google Earth
sudo apt-get install googleearth
----------------------------------------------------------------------------

Da nebi tražio pass posle hibernate ili suspend:

1. Pokrenuti gconf-editor (ALT+F2 > gconf-editor)
2. Idi na apps/gnome-power-manager/lock
3. Odčekirati Suspend and Hibernate

Ikonice computer, trash i home na desktopu:

1. Pokrenuti gconf-editor (ALT+F2 > gconf-editor)
2. Idi na apps/nautilus/desktop
3. Čekirati computer, home and trash

Instaliran i na ASUS Eee PC 701 na kom takođe sve radi:
[ nalickana @ 03.05.2010. 00:39 ] @
evo greške koja je izašla za evolution:

Code:
:~$ evolution

***MEMORY-ERROR***: evolution[17700]: GSlice: assertion failed: sinfo->n_allocated > 0
Aborted
[ combuster @ 03.05.2010. 00:55 ] @
Nista tu ne mozes da uradis sem da cekas patch... :(
[ Mister_rap @ 03.05.2010. 01:39 ] @
Razmisljam se da mu dam sansu, jer imam problema sa stabilnoscu sistema prvenstveno, na mom testing debianu...

Na freenode-u razlicita iskustva, uglavnom pozitivna ali bilo je i par negativnih, pa ajde da pitam i ovjde.
Ako ima neki developer koji prevenstveno razvija u PHP-u, JAVA-i i ROR-u nek baci utiske!

Ps.
Skidam, pa cu da probam live svakako, jer me zanima kako je to "cudo" upakovano ...
[ BBS @ 03.05.2010. 02:26 ] @
Citat:
miroslavL: I ja da se javim :)
Evo šta sam uradio da bi ga prilagodio svojim potrebama :)

Obrisao:
sudo apt-get --purge remove totem totem-plugin
sudo apt-get --purge remove evince (PDF Document Viewer)
sudo apt-get --purge remove evolution
sudo apt-get --purge autoremove && sudo apt-get autoclean


Instalirao:

Google Chrome (skinuo direktno sa sajta .deb)
http://www.google.com/chrome/i...a-emea-sr-bk&utm_medium=ha
----------------------------------------------------------------------------
Adobe FlashPlayer
sudo apt-get install adobe-flashplugin
(ili skinuti sa www.adobe.com)
----------------------------------------------------------------------------
Java
sudo apt-get install sun-java6-jre sun-java6-plugin
----------------------------------------------------------------------------
VLC
sudo apt-key adv --recv-keys --keyserver keyserver.ubuntu.com 7613768D
sudo add-apt-repository ppa:c-korn/vlc
sudo apt-get update
sudo apt-get install vlc mozilla-plugin-vlc

----------------------------------------------------------------------------
Adobe Reader PDF + plugins
sudo apt-get install acroread mozilla-acroread acroread-plugins
(ili skinuti sa www.adobe.com)
----------------------------------------------------------------------------
Thunderbird
sudo apt-get install thunderbird
----------------------------------------------------------------------------
Medibuntu
sudo wget -q http://launchpadlibrarian.net/32515661/medibuntu-key.gpg -O- | sudo apt-key add - && sudo apt-get update
(za promenu adrese ključa videti na ovom sajtu https://launchpad.net/medibuntu)

sudo wget --output-document=/etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list http://www.medibuntu.org/sources.list.d/$(lsb_release -cs).list && sudo apt-get --quiet update && sudo apt-get --yes --quiet --allow-unauthenticated install medibuntu-keyring && sudo apt-get --quiet update
(www.medibuntu.com)

sudo apt-get --yes install app-install-data-medibuntu apport-hooks-medibuntu
(samo da bi programi bili dostupni u Ubuntu Software Center, a spisak programa pogledati na ovom sajtu http://packages.medibuntu.org/lucid/index.html)
----------------------------------------------------------------------------
Skype
sudo apt-get install skype
(trenutno nije dostupan u medibuntu pa ga skinuti sa sajta www.skype.com)
----------------------------------------------------------------------------
Google Earth
sudo apt-get install googleearth
----------------------------------------------------------------------------

Da nebi tražio pass posle hibernate ili suspend:

1. Pokrenuti gconf-editor (ALT+F2 > gconf-editor)
2. Idi na apps/gnome-power-manager/lock
3. Odčekirati Suspend and Hibernate

Ikonice computer, trash i home na desktopu:

1. Pokrenuti gconf-editor (ALT+F2 > gconf-editor)
2. Idi na apps/nautilus/desktop
3. Čekirati computer, home and trash


Svaka čast za način na koji si ovo napisao ali....

kad kažeš sve radi to zači i hibernacija i suspend i računar se negreje i 3d efekti zar ne?


@Mister_rap
Uzmi stabilnu verziju Debiana i necimaj se sa ovim, jer ako ti Debian razvona verzija nije stabilna onda šta tek reći za Ubuntu

[ tdjokic @ 03.05.2010. 02:35 ] @
Ne znam kako bih nazvao ovo sto cu sada da kazem - predlog, kritika, zahtev, cudjenje ...? Naime, ovde se iznose prilicno strucne stvari - hvala Bogu! - ali to onda nije za obicne korisnike! Mozda cete reci da i obican korisnik treba da zna .... ali on nece, ne moze, ne zanima ga. Mozda cete reci da vas u principu ne zanima da reklamirate Linux, i to je u redu, svako ima pravo na svoj stav i misljenje, ali onda taj stav i to misljenje treba nazvati pravim imenom i temu mozda premestiti u Advocacy.

Govori se o Ubuntu, kod koga bi trebalo sve da radi "iz kutije" (osim naravno onoga sto iz zakonskih razloga ne moze, pa korisnik mora sam da doda) a onda se prica o gomili stvari koje treba uraditi da bi se stvar "urazumila". Meni je to cudno za Final verziju.
[ GORSHTAK @ 03.05.2010. 08:39 ] @
Da lupim i ja neko slovo na ovu temu
Sinoć instalirah i prijatno me je iznenadio u brzini, pošto je 9.10 dosta štucao tokom rada
Dosta mi je neobično što se close, minimize nalazilo skroz levo, a to se sređuje u gconf-editoru u /apps/metacity/general/button_layout se unese menu:minimize,maximize,close
Za OO sam morao da obrišem neki paket koji nije čak ni označen da ga podržava ubuntu zajednica


Sledeće stvari mi ostaju misterija

Kako da promenim izgled kursora ili barem njegovu preciznost tokom promene veličine prozora, da ne bude ->| već <--> koliko puta mi se desilo da promašim i uvek moram da usporim mišem kad prilazim ivici prozora pošto odmah nestane kad omanem pa kliknem ono što je iza, na ovo nikako ne mogu da se naviknem

I kako da mi se ntfs particije mountuju u samom startapu, najlakše mi je da rešim one koje hoću kao read-only, u fsatb zviznem /dev/sda8 /mnt/win_h ntfs ro,umask=0222 0 0
a za one u koje hoću da upisujem probao sam sa onim što se ubacilo u mtab: /dev/sda8 /mnt/win_h fuseblk .... ili što sam našao na drugim forumima /dev/sda8 /mnt/win_h fuse.ntfs ... ali ovo nije radilo,
bez predloga za ntfs-3g moliću lepo , pošto nemam poverenje u taj, ranije sam ga testirao i samo prikaže da je upisao, a nakon restarta sve promene nestanu


Ajd, nastavljam sa testiranjem.....
[ urosg3 @ 03.05.2010. 08:51 ] @
Ovo sa pointerom ti je bug. Prijavljen je na LaunchpaduKlik. Suštinski imaš u pretposlednjoj poruci neki workarround ali nije baš elegantan. Kad ugasiš Compiz sve je redu...
[ flylord @ 03.05.2010. 10:30 ] @
Uradih i ja upgrade na 10.04, i kad pokusam da pokrenem amarok dobijem:

Code:
amarok: symbol lookup error: /usr/lib/libGL.so.1: undefined symbol: _nv000136gl


blah :S
[ combuster @ 03.05.2010. 10:35 ] @
Jel ti se isto dogadja kad iskljucis desktop efekte ?
[ maksvel @ 03.05.2010. 10:39 ] @
...a i vidi ovo: https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/ia32-libs/+bug/551567
[ dany12 @ 03.05.2010. 11:28 ] @
Za minimize,close,maximize na desnoj strani dovoljno je da se instalira neka tema koja to prebaci automatski.
[ waikiki @ 03.05.2010. 11:43 ] @
Citat:
dany12: Za minimize,close,maximize na desnoj strani dovoljno je da se instalira neka tema koja to prebaci automatski.

Ma jasno je to.. samo neko voli bas tu default temu ali sa dugmicima desno
[ boxxter @ 03.05.2010. 12:14 ] @
Neko rece da ima problema sa konekcijom na Ubuntu 10.04. Evo nekih od resenja, i vrste mreznih koje su zahvacene sa problemom.

HOWTO FIX no link detected Realtek 8168/8169 cards
A number of users have been independently reporting an issue where they see no link detected and/or no link light on their Realtek 8168/8169-based wired ethernet cards when booting Ubuntu on a dual-boot Windows host. The card works in Windows but in Ubuntu it shows no link light and ethtool reports no link detected. (This can also affect you on initial installation of a single-boot system, but after running Windows on the host.)

Several users have now reported that this works for some Realtek 8139 cards as well.

(You can check if you have this type of card by typing the command lspci -nn and looking for your wired ethernet card in the list.)

Here is a fix for the most common causes.

First check that your ethernet cable is connected at boot. There is a known bug in the Ubuntu driver for this card that the cable must be connected to an active link at boot time for the card to work (https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+s....20/+bug/86798)

If your ethernet cable is connected at boot time and you are experiencing the no link problem, try this: Shutdown, power down. Unplug your host (this cuts power to the card if wake-on-lan power is maintained). Wait 15 seconds. Plug in. Boot ubuntu.

If that routine works, you are probably affected by the following (excerpt from gentoo wiki http://gentoo-wiki.com/HARDWARE_RTL8168). Note the second and third paragraphs. Then read the Windows-side workaround/solution in the first paragraph.




http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=538448

http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=9118351
[ Sini82 @ 03.05.2010. 12:37 ] @
Citat:

waikiki:

Ma jasno je to.. samo neko voli bas tu default temu ali sa dugmicima desno


-desni klik na desktop
-idi na Change Desktop Background
-idi na Theme
-idi na Clearlooks
-idi na Customize
-idi na Controls oznaci Ambiance
-idi na Window Border oznaci Ambiance
-idi na icons oznaci Ubuntu-Mono-Dark
-idi na Pointer oznaci DMZ (White)
-idi na Custom
-idi na Save As...

Za flash, javu...

Kucati u terminalu:

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras


[ flylord @ 03.05.2010. 15:12 ] @
Citat:
combuster: Jel ti se isto dogadja kad iskljucis desktop efekte ?


ja i nemam ukljucene te efekte. Cak sam preinstalirao amarok (maknuo pa ga ponovo instalirao) i mesa3d
[ combuster @ 03.05.2010. 16:57 ] @
Ispravice oni to kako vidim sa onog maksvelovog linka...
[ Astral Projection @ 03.05.2010. 18:12 ] @
@flylord
probaj Clementine.. port amaroka 1.4 za qt4, meni radi fino na lucidu samo sto mi nedostaju neke stvari sa amaroka (tipa wiki i to) :)
[ combuster @ 03.05.2010. 19:10 ] @
A ja se pitam zasto amarok uopste poziva libGL ako mu ne trebaju 3d efekti. Koliko sam video na archlinux-u amarok ni na koji nacin ne zavisi od mesa3d... Probaj da provalis da li ga neki plugin povlaci ili sta je u pitanju pa ga deinstaliraj.
[ Srđan Pavlović @ 03.05.2010. 19:29 ] @
Mozda je neki plugin za neke fensi notifikacije ili nesto, moguce.
[ flylord @ 03.05.2010. 20:38 ] @
Sredio sam upustvom sto mi je @maksvel dao. Mada tamo kukaju da to radi do prvog restarta. A nisam se mnogo udubljivao u raspravu koju sam tamo nasao, posto ima jos neka ideja da preinstaliram nvidia drajvere
[ Srđan Pavlović @ 04.05.2010. 09:31 ] @
Slabo nesto apdejtovi na 10.04, jos nista, ali vazno je da za Bisigi teme svaki cas neki update :)
[ maksvel @ 04.05.2010. 09:45 ] @
^Ubuntu - Linux for human beings... fancy human beings
Nego, 'de nazvaše LTS verziju po životinjskoj vrsti koja je pred istrebljenjem, 'oće da izbaksuziraju market share
[ sasaz2008 @ 04.05.2010. 10:13 ] @
Možda su se malo "istrčali" sa Final verzijom, ovome po stabilnosti više doliči da nosi oznaku RC (bar kada je Kubuntu u pitanju)...

Povremeno web browser prijavljuje AV (obične html stranice), Dolphin takodje, iscrtavanje toolbar-a kada je Desktop effect disabled nije rešeno, problemi sa zvukom, upgrade sa starije verzije ne odradi posao najbolje... I na zvaničnim forumima je mnogo žalbi.

Upravo sam juče instalirao Kubuntu 10.04 64-bit kao treći OS (Kubuntu 10.04 32-bit i Ubuntu 10.04 32-bit su prva dva), ali bez interneta (ruter je tokom instalacije bio isključen). Sve je prošlo bez problema, instaliran je i OpenOffice kako treba. Prilikom prvog pokušaja instalacije uz internet i primarnog selektovanja sa Srbije na USA, počeo je da preuzima veliku količinu fajlova sa interneta - iz tog razloga, sledeći korak je bio isključenje rutera pre ponovljenog procesa instalacije.


[Ovu poruku je menjao sasaz2008 dana 04.05.2010. u 11:43 GMT+1]
[ drvlada75 @ 04.05.2010. 10:39 ] @
Uradih upgrade i naleteh na cudnu stvar. Sistem jednostavno po restartu ne pamti sifru za root.
Uvek moram da je unosim na pocetku rada
[ maksvel @ 04.05.2010. 12:24 ] @
A zašto unosiš root lozinku?? U Ubuntuu sudo završava posao, tj. unosiš lozinku običnog korisnika.
Da ti nije problem u tome što ne radi automatski login?
Ako je to, idi na System/Administration/Users and groups, pa promeni (change) kod stavke Password na "don't ask...".
[ drvlada75 @ 04.05.2010. 12:49 ] @
Bravo, to je to!!!
Hvala!!!
[ kazil @ 04.05.2010. 18:08 ] @
Grmpf. Koristim Telenor internet, sa Huawei e1550 modemom. U 9.04 (i starijim verzijama) nije radio, morao je da se dodaje novi rule u /etc/udev/rules.d, jer je modem bio prepoznat kao CD-ROM. U 9.10 su napravili, radio je out-of-the-box. Sad su ga opet polomili >.<

Elem, da proradi:

Code:

$ sudo vi /etc/udev/rules.d/15-huawei-e155x.rules

SUBSYSTEM=="usb",
ATTRS{idProduct}=="1446",
ATTRS{idVendor}=="12d1",
RUN+="/lib/udev/modem-modeswitch --vendor 0x$attr{idVendor} --product 0x$attr{idProduct} --type option-zerocd"


I naravno da se preko network manager-a doda nova mobilna konekcija.

A generalno o lucid-u... Sta znam... Vise sam bio odusevljen prilikom prelaska sa 9.04 na 9.10... Sad mi je nekako... Meh :-/

Edit: malo i pozitivnog :) napravili su slusalice, tj. kada utaknem slusalice, zvuk se cuje samo na slusalicama :) kod 9.04 i 9.10 zvuk se cuo i na sluskama i na zvucnicima.

@Srđan ja sam pre neki dan imao 30MB update-a, istina LAMP stacka, ali iste recimo nisam imao na drugom kompu koji jos vrti 9.10

[Ovu poruku je menjao kazil dana 04.05.2010. u 19:46 GMT+1]
[ _goThic_ @ 04.05.2010. 19:35 ] @
da, primetio sam u onih par dana da su zbrkane stvari sto se tice Huawei e1550.

ali mislim da je sve sto sam uradio da proradi bilo instalacija usb_modeswitch i promena jednog config fajla, ne mogu se setim tacno kako ide...
usb_modeswitch sam morao da skidam rucno zadnji, jer onaj iz repoa nije radio.
[ kazil @ 04.05.2010. 19:52 ] @
Ja sam samo na 9.04 trebao da instaliram usb_modeswitch, koji ne znam zasto nije radio, pa sam instalirao modem_modeswitch. 9.10 i sad 10.04 dolaze sa vec instaliranim modem_modeswitch-om, tako da je dodavanjem onog jednog pravila stvar resena...

E da. Onaj idProduct i idVendor je za moj modem, za vas mozete iscitati preko

Code:

$ sudo lsusb -v | grep 'idVendor\|idProduct'
[ agvozden @ 04.05.2010. 21:06 ] @
Zna li neko gde se sada setuje default rezulucija (broj karaktera) za terminal?
probao sam /usr/share/vte/termcap/xterm da setujem, ali nesto nece...
boje mi je zapamtio, ali ne i velicinu ekrana...


edit:

sad vidim da su ubacili i to podesavanje u settings :) :) :)

[Ovu poruku je menjao agvozden dana 05.05.2010. u 13:24 GMT+1]
[ vatri @ 04.05.2010. 21:11 ] @
Evo upravo instalirah 64bit verziju.

Utisci:

1. boot time = 20s

1.1 disk usage 2.4GB ( ocekivao sam vise :) )

2. grub meni se automatski napunio sa svim sistemima koje imam instalirane ( prije sam imao Arch i Ubuntu 9.04 )

3. wireless iz prve proradio nakon sto sam instalirao vlasnicke drivere ( System->Administration->Hardware Drivers )

4. vlasnicki driver za nVidia graficku nisam instalirao jer ne koristim vizuelne efekte a rezolucija i RR su OK,

5. Office paket instaliran

Testiracu ga jos koju sedmicu pa ako se bude dobro ponasao, zadrzacu ga kao primarni sistem. Zasad mi se cini OK.
[ Challenger @ 04.05.2010. 21:36 ] @
@ oni koji imaju nvidia-u:
Da li vam je splash (pri boot-u, restart-u i sl.) u nekoj znj rezoluciji? Dakle, sve ok, 2D, 3D, compiz, samo splash odvratan

p.s. Mislim na proprietary driver-e
[ maksvel @ 04.05.2010. 22:08 ] @
^Sve normalno. Koristim poslednju verziju drajvera.
[ Challenger @ 04.05.2010. 22:39 ] @
Ok. Kod mene jok.
Al' bar nisam jedini: http://news.softpedia.com/news...o-in-Ubuntu-10-04-140810.shtml
http://swiss.ubuntuforums.org/showthread.php?p=9146557
http://www.webupd8.org/2010/03...mouth-working-with-nvidia.html
Bug: https://bugs.launchpad.net/ubu...a-graphics-drivers/+bug/565980
[ component @ 05.05.2010. 07:54 ] @
I meni je Plymouth jako ružan. Niska rezolucija malo boja. Kao da je u safe modu
[ vatri @ 05.05.2010. 08:27 ] @
Ljudi dje se nalazi menu.lst ( GRUB )? Prije je bio u '/boot/grub/menu.lst' !
[ kazil @ 05.05.2010. 08:42 ] @
Stari grub je zamenio grub 2 https://help.ubuntu.com/community/Grub2
[ deri3891 @ 05.05.2010. 10:01 ] @
Citat:
Challenger: @ oni koji imaju nvidia-u:
Da li vam je splash (pri boot-u, restart-u i sl.) u nekoj znj rezoluciji? Dakle, sve ok, 2D, 3D, compiz, samo splash odvratan

p.s. Mislim na proprietary driver-e
Citat:
component: I meni je Plymouth jako ružan. Niska rezolucija malo boja. Kao da je u safe modu :(


Imate par stranica ispred u ovoj temi kako popraviti da plymouth bude u tačnoj rezoluciji,nije komplikovano,a ako ne želite eksperimentisati,strpite se još malo dok krenu apdejti aktivnije,vjerovatno će biti ispravljeno.

Btw. Sinoć sam instalirao Ubuntu Netbook,doduše na laptop iliti notebook,čisto da vidim kako izgleda interfejs pošto ovu verziju Ubuntu-a nisam koristio do sada,i primjetio sam zanimljivu stvar.Naime,u netbook verziji Chromium i Firefox duplo brže otvaraju stranice nego u desktop verziji!? Ovu stranicu sam koristio kao test: http://scragz.com/archived/mozilla/test-rendering-time a inače razlika u brzini otvaranja se itekako primijeti i na drugim stranicama.Ima li neki poseban razlog zašto je to tako? Ako je na desktop verziji potrebno 8-8,5 sec (chromium,firefox),na netbook treba nešto više od 4 sec tako da većinu stranica gotovo odmah prikaže u cjelosti! O razlici u odnosu na windows 7 da i ne govorim...

[Ovu poruku je menjao deri3891 dana 05.05.2010. u 11:42 GMT+1]
[ stex @ 05.05.2010. 12:23 ] @
Evo posle par dana i par instaliranih racunara moja neka iskustva.
1. Ni na jednom racunaru ne radi
Code:
hdparm -d1 /dev/sda

Prijavljuje gresku tipa
HDIO_SET_DMA failed: Inappropriate ioctl for device
HDIO_GET_DMA failed: Inappropriate ioctl for device

2. Posle pokretanja windows XP-a (HP laptop) nije hteo da mi se podigni sistem, ni ubuntu ni windows, niti da dodje to grub-a. Prijavljivao je gresku tipa "no module name found" jos u startu. Cak nije hteo ni da boot-uje sa CD/DVD bilo sta. Sva sreca pa sam imao usb CD/DVD pa sam preko njega podigao live linux i sredio grub.

3. Par puta sam morao da restartujem komp jer se ubuntu blokirao.

A sve je ovo radilo u 9.04 kako treba.
[ vatri @ 05.05.2010. 18:05 ] @
Evo maloprije mi se 2. put desava: zaledi se sve. Sinoc mi je sve zivo zaledilo osim misa, a maloprije sve. Ni Ctrl+alt+backspace, ni ctrl+alt+F2 ( i ostale Fx tipke ), ni Ctrl+alt+del ne reaguje... Na ostala 2 linuxa sto imam na kompu mi se to ne desava. Znaci to se dogadja u toku rada na kompu - surfanja, ne prilikom dizanja. Ima li neko takav prob. ?
[ Challenger @ 06.05.2010. 01:18 ] @
^Mislim da sam negde na ubuntuforums juce procitao da se to desava i da i da ima neke veze s Firefox-om i/ili plugin-ovima za isti... Ja imam problem da FF uspori kad otvorim 10-ak tab-ova, ali ceo sistem ne (jos).
btw. nisam nesto preterano odusevljen novim Ubuntu-om, evo sad "testiram" PCLOS i cini se da bolje radi. Jos Fedora da izadje pa da vidim sta da ostavim.
[ maksvel @ 06.05.2010. 07:42 ] @
Pa kad se forsiraju da izbace dva izdanja godišnje
Valjda će da uspore kad im nestane slova (i živuljki)
[ combuster @ 06.05.2010. 08:15 ] @
Sve se bojim Marjane da kada oni uspore - usporice i svi ostali, ima svi da se prihvate godisnjeg ciklusa... I X i GNOME/KDE a ne daj Boze i kernel :D Jeste culi za najnoviju astronautovu provalu?

http://www.markshuttleworth.com/archives/333

A evo i odgovora :

http://blog.martin-graesslin.c...lient-side-window-decorations/

Znaci likovi misle da su toliko jaki da mogu da uticu na dev API i to na takav rigorozan nacin...

/edit:

Sad citam, OMG !!!

https://wiki.ubuntu.com/MeetingLogs/openweekLucid/AskMark

Biser no.1

Citat:

[16:09] <sabdfl> one of the really strong values we have is that two users of ubuntu should, by default, either be having the same experience, or be expert enough to understand why they are not
[16:10] <sabdfl> which is why we stick to *one* default browser
[16:10] <sabdfl> and *one* default mail client
[16:10] <sabdfl> that way, when two people who have out-of-the-box-vanilla ubuntu are talking to one another
[16:10] <sabdfl> they can say "i can't find my bookmark" and "oh, you find it there"
[16:10] <sabdfl> they can help each other, just talking about "the browser"
[16:10] <sabdfl> that has been very useful to help the community grow past experts, into a more consumer audience
[16:11] <sabdfl> if you are an expert, of course there is software centre, aptitude / synaptic, and PPA's
[16:11] <sabdfl> there's a whole world out there :-)


Biser no.2

Citat:

16:14] <jcastro> QUESTION: Why are the window controls on the left?
[16:14] <sabdfl> to align with the future shape of the desktop


Biser no.3

Citat:

<rrnwexec> randall in Vancouver asks: What are your thoughts on the "Linux" brand and the effect it has on the Ubuntu brand. Is it useful to try to bind the two?
[16:19] <sabdfl> linux is an awesome brand - it says powerful, freedom, evolving, energised, capable, cross-platform
[16:20] <sabdfl> for anybody who needs to hear those messages, it's the best
[16:20] <sabdfl> ubuntu says freedom, precision, reliability, collaboration
[16:20] <sabdfl> we don't say "ubuntu linux" because that would scope the message to the subset of both groups
[16:20] <sabdfl> but linux is at the heart of what we do, i don't think anybody is under any illusions about that
[16:21] <sabdfl> it grates a little when people say "ubuntu is linux", because of course the linux ecosystem is much bigger than just ubuntu
[16:21] <sabdfl> and everybody should try more of 'em: fedora, gentoo, arch, go wild
[16:21] <sabdfl> there's something for everyone


Yep, predjite na arch

Biser no.4

Citat:

[16:27] <akgraner> <txwikinger> QUESTION: Will Kubuntu/KDE have windicators, or will that be a Gnome only feature?
[16:27] <sabdfl> i hope they do
[16:27] <sabdfl> it will be straightforward to add to KWin if the maintainers see fit
[16:27] <sabdfl> and we'd likely add it in Kubuntu
[16:27] <sabdfl> so a Gnome app running on Kubuntu feels at home
[16:28] <sabdfl> of course, then the menu would be rendered *properly*,with Qt :-)
[16:28] <sabdfl> in my blog, i said that the work was enabled by CSD, which is incorrect
[16:28] <sabdfl> it was inspired by CSD - it was thinking about CSD that inspired the idea to give that space back to the applications
[16:28] <sabdfl> the actual implementation can be done via CSD or via the window manager
[16:29] <sabdfl> and in fact, we *need* to express the windicators on the d-bus, to support the global menu case
[16:29] <sabdfl> which is what the window managers could tap into


Jbt, oni stvarno hoce da implementiraju to s****

Biser no.5

Citat:

QUESTION: What are your opinions on Bug 527458 (https://bugs.launchpad.net/indicator-application/+bug/527458 ) and the decision to deprecate tooltips from the panel indicators? Will tooltips come back in Maverick?
[16:37] <sabdfl> i've commented on the bug, for anyone who wants to read the thread there
[16:37] <sabdfl> in short, i think tooltips are most often a disaster
[16:38] <sabdfl> because there is a slot there, people put stuff in it
[16:38] <sabdfl> even if they don't have to
[16:38] <sabdfl> so we end up with a whole lot of really crap and useless tooltips that just clutter up the interface
[16:38] <sabdfl> and because they have tooltips, they don't do the extra work to think through the most important info to convey in the underlying asset
[16:38] <sabdfl> because hey, you can just stuff all the detail in a tooltip!
[16:39] <sabdfl> i've done it myself, in the past
[16:39] <sabdfl> i'm ashamed
[16:39] <sabdfl> but i'm cured
[16:39] <sabdfl> and so no, i don't think the tooltips will come back
[16:39] <sabdfl> but it's a 90% certainty for me, perhaps someone will convince me otherwise
[16:39] <sabdfl> but they'd have to convince a few other people, who might convince me :-)
[16:39] <sabdfl> next!


PA COVECE AKO SI TI IZLECEN NE MORA DA ZNACI DA TREBA DA LECIS SVE OSTALE!!!

Eto tako, :puke

[Ovu poruku je menjao combuster dana 06.05.2010. u 09:33 GMT+1]
[ maksvel @ 06.05.2010. 08:54 ] @
Ovaj biser sa close/minimize/maximize dugmićima možda je i najjednostavnija ilustracija "razvojnog" modela u koji je Ubuntu upao. Šta - sad će kroz neki update da uvale dugmiće desno, pošto nisu stigli da ih nameste na vreme??! "Srećom" ostavili su mesto, a i LTS je edicija >:|
More Mark, ne ori drumove!


A razvoj Gnome i kernela me ne brine puno. Uključeni su tu jaki likovi iz drugih distroa, a tu su i firme, pa će se raditi. A ovi nek' se sigraju i dalje, pa šta bude. Mislim, meni radi sve na LL, ali čitava priča sa ovim zezailacma nije baš lucidna.

[ combuster @ 06.05.2010. 09:09 ] @
Ma meni je to samo malo simptomaticno, prvo Gnome 3.0 otkazan za Gnome 2.30 posle najave da Ubuntu nece isporuciti gnome-shell kao default. Drugo, vidis da proprietary drajveri se budze tako da rade samo sa najnovijom verzijom Ubuntu-a, ajd nVIDIA je tu bolja od ATI-ja, al cmon 10.4 Catalyst (onako ne patch-ovan) radi samo na xserveru 1.7 koji je vidi sunce mu kalaisano na njemu, to sto je xserver 1.8 stabilan odavno - nikom nista... Samo da krenu da ih prate jos onako gomila njih sa njihovim suludim idejama o windicatorima, mene bas briga sta ce da se radi na Ubuntu - ono zelim im sve najbolje - dok god to ne utice na razvoj ostalih opensource projekata.

A vidis ko je po njemu expert, ko koristi synaptics... :D Dakle target audience - pilici ? :D

Za kernel sam se salio, kao i za X, ali desktop okruzenja i aplikacije - khm khm...
[ Bash1711 @ 06.05.2010. 11:39 ] @
Instalirao sam pre neki dan ovo "ludo mace" od Ubuntu-a. Svidja mi se novi dizajn, medjutim moj utisak je da su bas pozurili sa njegovim pustanjem. Sistem se jos uvek ponasa kao RC, boot-uje se stvarno brzo, medjutim u radu sa njim ponasa se dosta sporije od verzije 9.10. Prozori pri minimiziranju i maksimiziranju znaju da ostavljaju linije iza sebe, preporuceni nVidia drajveri su neupotrebljivi u mom slucaju, sa firefox-om ram i cpu divljuju od zauzeca. Nekako mi se cini jos uvek poprilicno bagovit. U mom slucaju, mislim da cu sacekati jos malo dok ga ne ispoliraju zakrpama.
U medjuvremenu resio sam da isprobam novog clana familije - Lubuntu. Sistem se jako brzo boot-uje, prepoznao je sve iz prve, radi nevidjeno brzo, sa jako malim zauzecem resursa. Sistem nije natrpan gomilom nepotrebnih stvari, od programa samo neophodno. Samo reci hvale, moja topla preporuka svima da probaju, veoma ce se prijatno iznenaditi. :)
[ agvozden @ 06.05.2010. 22:00 ] @
Da li je neko provalio kako se setuje staticka IP?

Pri prelazu sa v8 na v9 bio je problem koji se resavao ukidanjem netvork menadzera.

Sada mi je opet setovana IP na DHCP i nikako nece drugacije... Pokusavao sam sa rucnim podesavanjem ali dobijam greske...

Edit:
moja greska... sticajem okolnosti menjao sam i maticnu plocu i apdejtovao ubuntu... normalno da nije ostala ista MAC oznaka za mreznu
Ali ostaje zapazanje da /etc/networking ne funkcionise ...


[Ovu poruku je menjao agvozden dana 06.05.2010. u 23:10 GMT+1]
[ BBS @ 07.05.2010. 01:40 ] @
@combuster

To što kažeš je sasvim OK, ali hteli to da priznamo ili ne a OS zajednice definitivno neće, mora postojati lider neko ko će biti referentna tačka koće vući i na koga će se programeri ugledati pre svega jer ima najveći broj sledbenika iza sebe i jedini može (trenutno) da kako tako parira MIcrosoftu odnosnu Windowsu.

To bi bilo odlično ali kad bi se disro različito razvijao tj kad nebi ljudi poput "kosmonauta" i njegove ekipe ništa dirali kaoono kad je on leteo u svemir svinje upravljale brodom a njegov zadatak bio samo da ih nahrani i da pazi da nešto nepokvari:)
Šta hoću reći kad bi zajednica razvijala sve zajedno (pokušano neide) ili kad bi svako razvijao što pre što brže i bolje a tvorci distroa samo lepili logo tj. kao da upotrebe lego kockice različite boje kako hoće ali na kraju da uvek dobiju isti završni proizvod zvan linux disto na kome radei sve koji nije bagovit, i pun nedovšenih gluposti ili sa pokvarenim stvarima koje su radile u prethodnim verzijama
[ Radovan__III @ 07.05.2010. 08:01 ] @
Prvi relativno veci update je izasao, oko 40 paketa je izmenjeno
[ combuster @ 07.05.2010. 09:22 ] @
@BBS

Ne razumem te bas, malko ti je kontradiktoran post ili nisi zavrsio misao u poslednjoj recenici. Upravo je to cemu treba teziti u Linux zajednici, svi rade svoj posao najbolje sto mogu bez uplitanja. Nama na Linuxu ne treba lider. Potrebni su nam kvalitetni floss projekti. A distribucije upravo treba da budu to, da kombinacijom tih projekata ponude svojoj ciljanoj grupi korisnika ono sto zele u najboljem mogucem obliku inicijalno ali i da im omoguce slobodu da prilagode sistem svojim potrebama. Ako se nekome ne svidja jedan projekat moze koristiti neki drugi (ne mislim na distro nego na neko parce floss-a).

Ovo sto Mark zeli da uradi sa windicator-ima predstavlja problem, jer utice na upstream development (konkretno na window managere). Dakle ne menja samo oblik Ubuntua vec i svih ostalih distribucija (ako sam ja dobro razumeo tematiku a cini mi se da jesam). Ako mu nije dovoljno patch-ovanja (sila backportovanih feature-a, onda fora sa ubuntu notifikacijama i slicno koje zahtevaju enormno zalaganje ubuntu dev-ova) i ako zeli da jos resursa upotrebi za tu njegovu idejicu oko vindikatora, fine by me, ali neka to patch-uje samo na Ubuntu-u i naravno posto ce biti opensource i druge distribucije ako zele mogu da primene tu ideju ali da on time menja upstream dev wm-ova ? Takav lider nam ne treba, kao da Ubuntu nema dovoljno svojih problema nego zalazi u sve veca i veca g****. Umesto da gledaju da korisnicko iskustvo bude glatko sa Ubuntuom A NIJE kao sto smo mogli da se uverimo na ovoj temi i prethodnoj, oni gledaju kako jos vise da zakomplikuju situaciju.

Dakle ne treba mi Linux distribucija kao lider, potrebni su mi lideri medju flos projektima, kernel, X, kvalitetni DE's i WM's. Ne treba mi Linux da bih rekao e bolji je od Windowsa ili da mu parira, ne interesuje me, u se i u svoje kljuse, da mi nije bolji ne bih ga ni koristio nego je stvar u tome da se mogucnosti prosire a kvalitet poboljsa.

Zasto recimo nisam pljuvao to sto su prebacili min,max,close na levu stranu? Zato sto se da vratiti na mesto, ostavili su tu mogucnost, a kad budu postavili vindikatore nema vracanja nazad. Ali Mark misli da je dobra ideja pa zato onda ok...

http://blog.martin-graesslin.c...up-on-client-side-decorations/

Citat:

Now it’s the time to raise the concerns. Canonical is starting to build up a new functionality on it. If we do not make clear that client-side-window-decorations are a bad idea this "experiment" will be in 10.10. Canonical has unfortunately a history of ignoring all concerns and shipping their utterly broken concepts and trying to upstream their strange changes (just remember replacing the suspend notification by a nag-screen). Sorry that I do not buy your "it’s just an experiment".


E od toga se i ja cimam.

Evo ga originalni blog post, dobro stivo za citanje: http://blog.martin-graesslin.c...lient-side-window-decorations/
[ miroslavL @ 07.05.2010. 12:27 ] @
Evo jedna baš korisna stvar:

Ubuntu Tweak
Code:
sudo add-apt-repository ppa:ubuntu-tweak-testing/ppa
sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntu-tweak

Mogu se na jednostavan način (na klik) premestiti dugmići na desnu stranu i još mnogo toga...

[ miroslavL @ 07.05.2010. 12:52 ] @
Ambiance Theme za Google Chrome :)



Google Chrome mežete skinuti sa sajta u .deb ili instalirati iz terminala:
Code:
wget -q -O - https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub | apt-key add - apt-get update

sudo gedit /etc/apt/sources.list

Ubaciti:
deb http://dl.google.com/linux/deb/ stable non-free main

sudo apt-get update

sudo apt-get install google-chrome-beta (Google Chrome)

(više o ovome na http://www.google.com/linuxrepositories/apt.html)

Ostali programi:
Code:
sudo apt-get install picasa (Google Picasa)
sudo apt-get install google-gadgets-gtk (Google Gadgets Designer ggd-gtk)
sudo apt-get install googleearth (Google Earth - potreban Medibuntu)
[ miroslavL @ 07.05.2010. 13:38 ] @
Sad će neko reći da spamujem Šta ću kad sam danas uzeo slobodan dan pa koristim priliku

Home ikonica na panelu:
Desno dugme na panel pa Add to Panel.../Custom Application Launcher/Type: Location/Name: Home Folder/Command: file:///home/vaš_nick
Ikonica se nalazi u: /usr/share/icons/Humanity/places/22/folder_home.svg
[ jablan @ 07.05.2010. 15:19 ] @
Jel uspeo neko da instalira sshd u Lucidu (iz repozitorijuma naravno)? Meni se buni nešto.
[ bttp @ 07.05.2010. 16:05 ] @
Instalirao Ubuntu 10.04 x64 na VMware 7 i nakon podizanja na login screenu, ne prihvata input sa tastature, kao da je nema. Moram da uključujem onaj on-screen keyboard pa da unosim lozinku preko nje. Taj Ubuntu stvarno uvek ima neki tako glupavi bag.
[ del-boy @ 07.05.2010. 16:20 ] @
Isto to se i meni desilo. Kad je na fizičkoj mašini nema tih problema...
[ bttp @ 07.05.2010. 18:17 ] @
Sad ću da dignem Slackware 13 da vidim šta su uradili od poslednje verzije koju sam koristio, 7-ice :)
[ maksvel @ 07.05.2010. 19:05 ] @
Citat:
Jel uspeo neko da instalira sshd u Lucidu (iz repozitorijuma naravno)? Meni se buni nešto.

openssh-server se instalira OK (kod mene). Kako se buni kod tebe?
[ bttp @ 07.05.2010. 20:08 ] @
Samo da dodam da mi Windows 7 x64 Ultimate radi brže/bolje pod VMware 7 od Ubuntu 10.04 x64.

Iako Win 7 traži duplo više memorije kao minimum recommended, jednostavno radi bolje. Ubuntu se "koči", ne reaguje trenutno kada klikneš na nešto već ima zadršku. Čovek bi pomislio da linux ima bolji odziv, ali izgleda da ne. Čak i dok ovo kucam, dešava se da slovo ne izađe istog trena na ekranu već da kasni. Takođe kada minimizujem VM-Ubuntu, troši 70-80% procesorskog vremena, iako ništa ne radi - idluje. Verovatno je to uzrok slabe odzivnosti.

Ako neko zna u čemu je stvar neka javi.
[ Ivan Dimkovic @ 07.05.2010. 20:12 ] @
Si instalirao vmware tools?
[ bttp @ 07.05.2010. 22:11 ] @
Pa da, to se automatski instalira kada VMware prepozna OS i radi "Easy Install". Znači po dovršenoj instalaciji OSa, tools se automatski instaliraju. Jedino ako se nije nešto zeznulo, pa da uradim reinstall, ali nisam primetio.
[ newtesla @ 07.05.2010. 23:46 ] @
I meni se u virtuelnoj mašini (koja je XP) gubi tastatura svaki čas. x64 Lucid, VirtualBox.

Bug??
[ combuster @ 08.05.2010. 00:08 ] @
Ubuntu je jos odavno imao problema sa tastaturom i touchpad-om i to ne preko vm-a... Trebalo bi da je ispravljeno ali mozete probati sa spomenutim kernel parametrima:

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/334249

https://bugs.launchpad.net/ubu...ce/initramfs-tools/+bug/359480
[ cisco89 @ 08.05.2010. 07:42 ] @
Da, imao sam i ja isti problem sa 10.04 u VMware infrastructure. Rekli cu mi na drugom forumu da je razlog Vmware auto install, kada Vmware preuzme instalaciju sam, pa preskoci onaj deo gde se bira tastatura...
[ newtesla @ 08.05.2010. 08:36 ] @
Definitivno sam neshvaćen :(

Host: Lucid x64
Guest: XP unutar VirtualBox-a

Tastatura čas radi, čas ne... preciznije - gubi fokus. Dešava se da je dovoljno da zatvorim neki prozor sa strane u host-u, i da guest preuzme fokus.

Jedino što mi pada na pamet je da su instalirani stari vbtools, jer je virtuelna mašina pravljena na 9.10, a ovde je samo prekopiran .virtualbox folder unutar home-a.

No, to mi je manje bitno, taj bug je samo annoying... Bitnije mi je da proradi RAID.
[ jablan @ 08.05.2010. 09:39 ] @
Citat:
maksvel: openssh-server se instalira OK (kod mene). Kako se buni kod tebe?

Bunio se nešto oko neslaganja verzije sa verzijom instaliranog paketa openssh-client. Rešio sam problem tako što sam deinstalirao openssh-client i nakon toga je uspešno povukao nove verzije i klijenta i servera.

Da li je moguće da su paketi na srpskom repou stariji od paketa na instalacionom disku?

[Ovu poruku je menjao jablan dana 08.05.2010. u 11:07 GMT+1]
[ Astral Projection @ 08.05.2010. 14:23 ] @
Ljudi ja sam izvalio da mi chrome jede po 40% procesora. Jes' da je u pitanju single core turion mk 38 ali ovo ne bi smjelo da se desava valjda.. Iskljucio sam sve ekstenzije i dalje 40+%.. Ima li ko slican problem?
[ combuster @ 08.05.2010. 15:22 ] @
Flash ?
[ Astral Projection @ 08.05.2010. 15:44 ] @
non flash sajtovi naravno, kad upalim flash sajt onda skoci jos vise.. evo cak sam sad stavio samo flashblock za svaki slucaj i upalim recimo 3-4 taba i 30-40%
dok recimo firefox iako radi osjetno sporije ne trosi ni blizu ovoliko procesora.
[ BBS @ 08.05.2010. 19:03 ] @
@combuster


Deluje konradiktorno (prvi deo) zbog onog "postojati lider" inače za drugi deo se u potpunosti slažemo. Lm U kom smislu mora postojati lider npr. poslednja trenutno stabilna verzija je kernel 2.6.33.3 A gnome 2.3 i šta bi se desilo sa njihovim razvojem da recimo oni izbace kernel karikiram 3 4 5 6 ili Gnome 4 5 6 a nijedan vodeći distro ih neprati posle određenog vremena prestao bi razvoj.

Ubuntu je dopadalo se to nama ili vodeća distribucija po broju korisnika i u neku ruku neko ko postavlja standarde i iko bi trebalo samo da implementiraju gotova rešenja ( tj. "samo da stave logo" i da gledaju ništa da ne pokvare) osilili su se i sad hoće mnogo više

Nepostojanje standarada tj. da svako odabere ono što mu odgovara i da to "radi" ida se sve distribucije utrkuju koje će implementirati novija i bolje rešenja razvoj bi tekao ovako je nažalost Ubuntu standard lider prema kome se izdaje sve ostalo i sad bi oni šape da se pitaju samo on odnosno još gore da oni nešto muljaju u razvoju
[ combuster @ 08.05.2010. 19:52 ] @
@astral

Moguce da je neka trenutna brljotina, ja sa chromium-om 5.0.342.9 (43360) nemam nikakvih problema.

@BBS

Yep, something like that :)
[ Suns @ 08.05.2010. 20:19 ] @
Juče sam skinuo sa ubuntu sajta novu verziju i pogodite sta!? Sjebala mi instalaciju windows-a i fedore, zbog usran*g Grub 2 loadera !!!!!
[ GORSHTAK @ 08.05.2010. 20:31 ] @
Ipak me je razočarao
g++ nije hteo da instalira preko sinaptika jer je "zavaren" neki paket koji mu smeta, a ako bih ga obrisao, obrisao bih pola ubuntua. Na kraju je pala instalacija preko sorsa, sat vremena kompajla .....

sleceća meta gtk, kad hoćeš..... slična priča, skidaj sors, i jopet problemi, ...... , ubacih najnoviji glib 2.22.5, sledeća faza da ubacim atk, ako se ne varam, kad ono tamo prijavi da je našao stari glib 2.24_ubuntu_4 ????????????? šta je ovo? na svoju ruku su uradili novu verziju? izmišljaju toplu vodu? ako bih ga skinuo, ode pola ubuntua, zašto odmah nisu pripremili sve dev libs, nego delimično rade

na kraju ispadne da su ne LTS verzije su daleko fleksibilnije po štelovanju, prvi ubuntu koji sam instalirao bio je 8.04 lts i morao sam da ga pregazim drugom distribucijom jer nisam mogao sa istim ništa da uradim, falile su c/c++ biblioteke da bih instalirao preko sorsa, a tada nisam imao internet pa da skidam pakete sa repoa

Pokušavam dalje sa osposobljavanjem

Aj, ako sa ovim ne izađem na kraj .......
[ combuster @ 08.05.2010. 20:42 ] @
Nemam pojma, ja sam ga probao cim je otisao u beta fazu i apsolutno nikakvih problema sa njim nisam imao (osim sto se zove Ubuntu) :D

Elem ne bih da se ponavljam, ali po meni je ovaj LTS totalan promasaj po dizajnu, radile su se stvari koje nisu trebale za lts izdanje, otud ovaj osecaj nedovrsenosti... I verovatno fleka nece nestati skoro.

@Suns

Ne bi trebalo da ti je zeznuo particije vec samo grub loader prepravi... Daleko je bila fedora core 2, ko se seca sta je radila sa particijama (onaj iso sto je dolazio uz micro dvd).
[ maksvel @ 08.05.2010. 20:52 ] @
Čudne su vam ti problemi sa instalacijama. Kao da repoi nisu usaglašeni, pa dolazi do nekakvih kolizija, šta li..
Mislim, naopako da sve moraš da kompajliraš na Ubuntuu, to već nije "Linux for human beings".
Citat:
Da li je moguće da su paketi na srpskom repou stariji od paketa na instalacionom disku?

Hm, ne bi trebalo. Jedino ako je zapelo oko sinhronizacije mirora, pa se "razminuli"..

[ Suns @ 08.05.2010. 21:54 ] @
Citat:
combuster:  Daleko je bila fedora core 2, ko se seca sta je radila sa particijama (onaj iso sto je dolazio uz micro dvd).



Kakva bre Fedora core 2? O čemu ti pričaš?
[ combuster @ 08.05.2010. 22:10 ] @
Pricam o onoj cuvenoj instalaciji Fedore koja je svima zbrljavila geometriju particija (svima koji su u mojoj okolini isprobali istu).

Citat:

Sjebala mi instalaciju windows-a i fedore, zbog usran*g Grub 2 loadera !!!!!


Tako da to sj*bao windows shi*ty grub2 mf... sta znaci to, jel ti totalno unistio particije ili samo nije prepoznala windows i fedoru ?
[ Au197/79 @ 09.05.2010. 00:10 ] @
Vi koji imate problema sa instalicijom paketa prebacite repository server sa ETF-a na bilo koji drugi. ETF-ov server mi je davao gomilu broken packages grešaka. I to nije prvi put da se dešava, jednostavno nikad ne stavljajte RS server za update. On se automatski setuje prilikom instalacije kad za vremensku zonu odaberete Srbiju. Ja sam ga preša postavljajući Nemačku (valjda tako može i u Ubuntu jer ja koristim Kubuntu).

[Ovu poruku je menjao Au197/79 dana 09.05.2010. u 10:40 GMT+1]
[ tdjokic @ 09.05.2010. 05:47 ] @
Citat:
Au197/79: Vi koji imate problema sa instalicijom paketa prebacite repository server sa ETF-a na bilo koji drugi. ETF-ov server mi je davao gomilu broken packages grešaka. I to nije prvi put da se dešava,
Da li je moguce da se ovo desava i kako je to moguce? Pretpostavljam da to rade dobrovoljci, vredni i strucni i pozrtvovani, jedino ako imaju teskoce sa pristupom racunarima, kao tudjem resursu?

Covece, nadjemo nacina da zeznemo bas sve pa cak i besplatnu i slobodnu stvar!
[ combuster @ 09.05.2010. 07:19 ] @
Inace server se ne rsync-uje uopste pa prema tome NE KORISTITE ETF tj SERBIA kao server nikako dok ne dodjemo do nekih lepsih vesti :(
[ zus @ 09.05.2010. 11:10 ] @
Evo za sve ljubitelje Ubuntu-a :D

Drago nam je da možemo da najavimo i da vas pozovemo 09.05.2010. godine na prezentaciju i druženje povodom izlaska novog Ubuntu 10.04 LTS.

Događaj će biti u prostoru Doma Omladine u Beogradu sa početkom u 16h pa sve do 20h...

Vaša
Ubuntu Lokalna Zajednica Srbije

p.s. nadam se da nisam prekršio pravila foruma.
[ combuster @ 09.05.2010. 11:41 ] @
Ma kakvi krsenje pravila, nije frka kad je lug-ovanje u pitanju nego ste malo zakasnili sa najavom ;-)
[ lega99 @ 09.05.2010. 13:20 ] @
Zamolio bih diskutante da ne iznose proizvoljne zakljucke da je problem sa playmoutom resen. To ako nekome radi ne znaci da radi i drugima. Postoje tri ili cetiri saveta na internetu i postoji regularno uputsvo kako bi playmouth trebao da se setuje. Spomeni saveti su sistem "seci usi krpi d*pe". Pogledate Ubuntu forum Srbija, pretrazite postove pa ce te se uveriti da nekome radi a nekome ne. Tako je tamo neki od glavnih ladno replicirao da njemu radi da bi se na kraju ispostavilo da on to nije ni probao, ima default temu 4 animirane tackice (pitanje je da li su animirane i koliko sec. to traje) i na osnovu toga je doneo zakljucak da ce mu i ostale teme raditi. npr. solar. Plymouth je ubacen u 10.04 da bi se bilo u trendu sa Fedorom, mene to podeseca na Compiz koji je radio samo sa vlasnickim drajverima da bi se sad doslo u situaciju da radi i sa Ubuntu drajverima a i polako se napusta odrzavanje compiza.
[ stex @ 10.05.2010. 13:58 ] @
Citat:
Juče sam skinuo sa ubuntu sajta novu verziju i pogodite sta!? Sjebala mi instalaciju windows-a i fedore, zbog usran*g Grub 2 loadera !!!!!


Jel' to na HP laptop-u?

I meni je to isto bilo. Ispostavilo se da je neki HP-ov servis "PC angel" (kad se pokrene windows) zeznuo grub. Onda moras da podignes live linux i ponovo instaliras grub.

I jos jedna cudna stvar mi se desila od instalacije Ubuntu 10.4. Ne znam da li je slucajno ali od onda mi vise ne radi CD/DVD uredjaj. Nista ne cita ni u windows-u ni u linuksu.
[ urosg3 @ 10.05.2010. 23:24 ] @
Citat:
lega99: Zamolio bih diskutante da ne iznose proizvoljne zakljucke da je problem sa playmoutom resen.


Meni radi plymouth upravo zahvaljujući savetu sa ubuntu rs foruma. Nego htedoh da pitam, odakle informacija o compizu? Na Lucid-u po prvi put mogu ladno da teram compiz bez ikakvog opterećenja kompjutera sa Intel integrisanom grafičkom i skromnim kompjuterom?
[ combuster @ 10.05.2010. 23:34 ] @
Compiz Urose trenutno odrzava samo jedan developer. Iako taj preostali developer kaze da ce se potruditi da projekat ostane ziv - nesto cisto sumnjam u to buduci da polako postaje "obsolete". Kwin ima svoju sopstvenu podrsku za compositing i efekte a kada mutter stupi na scenu - mozemo compizu na gnome-u da kazemo dovidjenja (iako ce moci da se koristi kao window manager i dalje u to sam siguran samo bez gnome-shell-a jer jedan drugog iskljucuju).

Osim toga mnogo gadnih problema sam imao sa compizom na xserver-u 1.8 (i965GM), gde se tripovao zesce, mislim da je ipak problem do Mesa 7.8, mada nisam probao skorije, moguce da su ispravili u medjuvremenu...

/edit: Iako na http://www.compiz.org/team/ mozemo da vidimo da ih ima podosta, nacuo sam da samo jedan jedini dev od njih aktivno radi na projektu. A na http://planet.compiz.org/ ima lep osvrt na windicatore. A kao potvrdu da su pukli jer postaju polako otpisani sam sad nasao neki blog post:

http://www.stefanoforenza.com/...getting-rapidly-sick-of-gnome/

Tako da mozda cemo i videti CompDE u skorije vreme, ali kao sto rekoh - sumnjam...
[ urosg3 @ 10.05.2010. 23:51 ] @
Evo pročitao. Pa dobro, ostane li GNOME zaista bez kompiza gubitak je za GNOME. Znam najmanje nekoliko korisnika koji će migrirati na kwin.
[ combuster @ 11.05.2010. 00:00 ] @
Nece gnome ostati bez compiza ukoliko compiz dev-ovi ne budu to sami zeleli. Za sada su imali jaku podrsku od strane ubuntu-a. Medjutim ako mutter i gnome-shell bude default vecina mainstream korisnika ce zaboraviti na compiz, iako ce compiz moci da se pokrene rucno (compiz --replace).

Mada vidis sad i Mark upada u tu pricu sa windicatorima i ako mu to prodje upstream - bice to jak udarac za compiz. Ja na kraju krajeva razumem i KDE i GNOME dev-ove, zasto i njihovi wm-ovi (kwin i metacity i mutter) ne bi imali compositing podrsku, compiz treba da igra na tu kartu da se tim poslom bave dosta duze od pomenutih i da su performanse compiz-a svetlosnu godinu ispred kwin-a (mutter necu ni da spominjem ono je slideshow nije wm).

Kako ce biti, videcemo... Mada ne jos sigurno godinu dana, do tada ostaje sve po starom.
[ dany12 @ 11.05.2010. 08:19 ] @
Ma kakav mutter i gnome-shell,probao sam i video koliko je to jadno uradjeno,prvo sporo je ko puz u poredjenju sa compiz-om,drugo,ne vidim nikakvu prednost gnome-shell-a u odnosu na obican gnome,cak vise sve je toliko komplikovano,naci neki program kojem ne znas naziv(ali znas recimo da je u internet sekciji) je prava akrobacija.Ne znam stvarno ko ce preci na to kad bude zvanicno objavljen gnome 3.Pa gnome su uglavnom koristili do sada zbog jednostavnosti,brzine i funkcionalnosti.
[ maksvel @ 11.05.2010. 09:59 ] @
Mislim da je pomalo preterano da se toliko "nafuravaju" šljokice, kako bi Linuks bio konkurentan, šta li...
Nadam se da će gnome 3 prvenstveno izaći stabilan i funkcionalan, a ne kao KDE 4 - premijera beše fijasko. Valjda neće da ga zbrze zbog 10.10
A šta će biti dalje sa kompizom i sličnim tvorevinama, ne bi ni trebalo da brine regularne korisnike (jer im treba stabilan OS koji završava posao), niti napredne (jer su prevazišli šminkanje). Bilo je tema na Es-u: koji distro da izaberem da mi radi kompiz. Mislim... Instaliraj neku 3D igricu
BTW, ne sporim, donosi kompiz i neku dodatnu funkcionalnost, ali ako je već spao na jednog programera, nikom-ništa.


Nadam se da će malo poraditi na nekim vitalnim stvarima, evo npr. na ntfs drajverima. Juče iskopiram DVD na NTFS particiju (da, imam Windows na drugoj particiji ) i sve uredno prebačeno. Kasnije, restartujem komp. Kad ono - nema foldera na particiji nigde?! Ništa nije čačkano, normalno resetovan računar. Tek posle chkdsk, pojavio se folder. Znam, verovatno ima ono "nešto" što treba da se uradi: ubaci ovo u fstab, demontiraj particiju, koristi ovo i ono, ali to je sve bu-dže-nje.

BTW film ("Law abiding citizen") je crap, tako da je možda i bolje da je folder ostao hidden


[Ovu poruku je menjao maksvel dana 11.05.2010. u 11:37 GMT+1]
[ combuster @ 11.05.2010. 10:39 ] @
Problem sa compizom je taj sto gube poziciju, vecina KDE korisnika koristi kwin i za compositing i efekte, Gnome ce naravno promovisati mutter i gnome-shell...

Gnome shell sam isprobao prvi put prosle jeseni ja mislim i tada su uradili relativno dobar posao, licilo je to na nesto mada manjak bilo kakvih mogucnosti za konfigurisanje istog me je razocarao. Isprobao sam ga ponovo pre nekoliko dana i za 6 meseci i jace uspeli su da ga totalno uniste ! Mutter je sporiji pa jedno 5 puta nego sto je to bio a jedinu promenu koju sam video je ta da su promenili nacin na koji se upravlja sa desktop povrsinama (smanjili su onaj plusic :D). A sto kaze danny - covece da nadjes nesto u meniju je katastrofa jer je sad sve zgurano pod jednu stavku.

Trenutno compiz je zaista dosta brzi od kwin-a na ovim intelovim integrusama a performance sa metacity-jem su tu negde - neck2neck. Cini mi se da je trenutno compiz bolji nego ikada. A i nudi dosta vise opcija od metacity-ja (ne mogu u metacity-ju da disable-ujem vsync nikako a sve sam probao).

Gnome-shell se nece zbrzavati zbog Maverick-a jer su opet najavili da ga nece ukljuciti po default-u u istom. Ali ocekujem da ispostuju ovaj put release schedule i da cemo videti na jesen sta ce da urade. Samo fora je sto kao da idu unazad a ne unapred i do jeseni mogu da ga totalno uniste kako su krenuli :D

Unity on mutter sa start windows opcijom: http://www.markshuttleworth.com/archives/383

Ovaj Mark je ili genije ili idiot, mada tanka je linija...
[ ilija666 @ 13.05.2010. 13:15 ] @
jeeeeeeeeees, novi Ubuntu, eto razloga za nove install day-ove.
diskordija!
[ euripyd @ 13.05.2010. 22:50 ] @
Koliko sam video sa Live CD nikada lepsi i nikada bolji.....
[ fade @ 14.05.2010. 08:30 ] @
Evo da podelim moja iskustva, vezano za Kubuntu upgrade, ali dobro, isti je sistem.
Naime, odjednom mi se pojavila gomila patcheva, bas kad je masina pocela veoma cudno da se ponasa, stavio sam da radi update i nastavio sa radom.
U jednom trenutku sam restartovao X i zaboravio da radi update, kada se X startovao ponovo moj korisnicki nalog je bio samo u jednoj grupi, bez pristupa icemu, pa cak i sudo, jer je sudo u grupi adm ili admin kojoj se prvi korisnik automatski dodaje.
Restartujem par puta, isti problemi, odem na rescue mod, pocne da mi daje greske vezane za filesystem i zakucava.
Editujem grub da me odma ubaci u passwordless shell, root sam, konacno spas, odradim sudo fajl, dodam sebe, restartujem, ali neee, kernel panic, ne radi ni to.
Na kraju je bio live cd od 9.04, chroot, visudo i dodao sam password za root nalog za svaki slucaj.
Eto kako neka bezazlena stvar moze da vam delimicno unisti sistem, vecina neiskusnih bi isla na ponovnu instalaciju.

Kada sam to konacno sredio, dodao sam sve te grupe rucno, radilo je, ali ipak ne potpuno jer su neki fajlovi dobili pogresne dozvole, resio sam da stavim upgrade na 10.04 u nadi da ce se srediti.
Posle nekih 2 sata, taj upgrade je bio na instalaciji, na 93%, zakucao je na instaliciji flash-a, takodje mi je pravio problem sa wine i playonlinux, uvek je davao gresku za njih i prekidao update.
Morao sam da prekinem upgrade na 10.04 jer je installer jednostavno zakucao.
Restartovao sam, grub vec odradjen, dignem 10.04, ulogujem se sa par gresaka, i stavim da nastavi update, ali opet problem sa wine, koji sam na kraju morao da obrisem.
Update je zavrsen, sistem je sad kompletan, i desktop mi nekako izgleda veci jer su umanjili neke stvari, sistem se cini brzi nego 9.10 na prvi pogled.

Izgleda cisto, fino, malo sredjivanja i gasenja desktop efekata i radi odlicno.
[ BBS @ 15.05.2010. 17:22 ] @
Citat:
fade:  radi odlicno.

Zar ovo malo nije kontradiktorno a svim navedenim pre toga?
[ fade @ 15.05.2010. 22:31 ] @
Imajuci u vidu da sam prvo posteno skrsio sistem, ne bi trebalo da cudi sto su se takvi problemi i pojavili u nadogradnji.
Na ubuntu help chatu su mi savetovali da radim clean install jer cu sigurno imati nekih problema, kao sto se i desilo, imao sam ih, ali sam uspeo da sredim, i sistem radi stabilno.
[ combuster @ 15.05.2010. 22:50 ] @
Sto govori u prilog Ubuntu-u u datoj situaciji a i tebi na snalazljivosti.
[ agvozden @ 16.05.2010. 12:47 ] @
Jenda od bitnih prednosti linuksa nad vindouzima jeste mogućnost apgrejda, bez brisanja i vraćanja podataka, instalacije programa is lično.

Radim konstantan apgrejd od verzije 7. Bilo je tu svakojakih problema, najgore kada sam rešio da testiram 9-ku beta.

Upravo, zbog toga sam i sačekao sa prelaskom na 10-ku.

Imati stabilan sistem, koji radi, jeste mnogo bitnije od eksperimentisanja sa svakojakim X čudesima.
[ sarmasmeker @ 17.05.2010. 20:04 ] @
Sve sam fino nastelovao i vrlo sam zadovoljan :D

Sta je ostalo kvarno...zvuk.

Imam Sound Blaster Live 5.1, i ja vidim on je meni prepoznao da je to emu10k chip, instalirao neki svoj drajver, ali je zvuk krs, bas krs, i ne mogu da osposobim zvuk na tvtime, samo zuji.

Ako neko ima slicnu karticu ili zna neko alternativno resenje(tipa kao kx driver za windows) bio bih mu vrlo zahvalan.
[ Suns @ 18.05.2010. 10:37 ] @
Juhuu danas pogledao u sanduče kad ono u njemu pošiljka iz UK, stigao Ubuntu 10.04 or'ginal disk

Baš je fency, tako da ko je naručio neka ga očekuje ovih dana (ja sam ga naručio 30-og Aprila)
[ Dovla84 @ 18.05.2010. 12:27 ] @
Instalirao Ubunu 10.04 unutar Win 7 na svom lapu (Acer Aspire 7738g). U pocetku me je mnogo iznerviralo to sto su na levoj strani komande ze manipulaciju prozorima al kad sam izabrao drugu temu sve se vratilo na normalu. Kome treba automatsko mountovanje i dozvole za upisivanja i citanja u NTFS particije ima "ntfs configuration" aplikaciju da skine (verovatno svi znaju za ovo). Imao sam problema da instaliram flesh player i jdownloader al uz malo muke sve se da resiti. Office mi se instalirao automatski i ako sam izabrao vremensku zonu za Srbiju. Sa Amarokom sam imao gomilu problema jer kad njega ukljucim ostali zvukovi (skype,sistemski itd.) ne rade sto mi se desavalo i na prethodnim edicijama,Zbog toga sam presao na Audacious koji radi perfektno.
Imam problema i sa splash screenom ali to mi nije toliko bitno. 3D Cybe i tome slicno ne koristim pa ne mogu da vam kazem da li radi. Nova edicija Ubuntua je brza i odzivna sto mi se ekstremno svidja.
Jedina prava zamerka za sad je to sto kad pustim film, ekran se ponasa kao da nema vsync sto me strasno nervira i cini gledanje krajnje neprijatnim. Ako neko zna kako se to ispravlja zamolio bih ga da ovde napise ili postavi link.
[ combuster @ 18.05.2010. 13:43 ] @
Jel si ti to unutar VM-a instalirao Ubuntu ili ? Ako koristis desktop efekte mozes u ccsm (compiz config settings manager-u) ukljuciti vsync a ako nemas onda bi trebalo proslediti vsync parametar unutar xorg.conf-a ali i to zavisi od graficke koju imas. Guglaj uglavnom:

http://www.google.com/search?h...cid+enabling+vsync&spell=1
[ Dovla84 @ 18.05.2010. 14:41 ] @
Pa ubacio sam disk i on mi je ponudio instalaciju unutar windowsa.Nisam instalirao nikakvu posebnu virtuelnu masinu. Sad vidim da ne mogu da instaliram temu za kursor. Probao sam koristeci gcursor i ono dugme "install theme" ne radi.Probao sam i prevlacenjem *.tar.gz u meni za odabir tema i nece (takoo mi rekli na nekom stranom forumu). Jel zna neko kako to da sredim?
Hvala za ovaj savet, konacno radi kako treba. Interesantno da kada istu opciju selektujem u okviru nvidia drivera nista se ne desava.
[ Stefan Jocic @ 18.05.2010. 14:56 ] @
Citat:
Juhuu danas pogledao u sanduče kad ono u njemu pošiljka iz UK, stigao Ubuntu 10.04 or'ginal disk

Ja dobih obaveštenje iz pošte da mi je stigla pošiljka i da trebam da platim 6580 rsd...

Citat:
Probao sam i prevlacenjem *.tar.gz u meni za odabir tema i nece

Možda tema koju želiš da instaliraš zahteva neki dependency i sl. Da li dobijaš neku poruku pri instalaciji?
[ combuster @ 18.05.2010. 15:29 ] @
Izgleda da xserver 1.8 ima problema sa vsync-om tj ne sisa xorg.conf ni dva posto po tom pitanju. Znam da je na ubuntu 1.7.6 ali su backportovali gomilu koda i sad izgleda mi i Ubuntu i Arch pate od iste boljke. Kako samo radi sa compizom nije mi jasno :( Ili je u pitanju neki metacity bug.
[ Dovla84 @ 18.05.2010. 17:01 ] @
Izbaci mi da je tema uspesno instalirana i da li zelim da je primenim ili da zadrzim staru.U svakom slucaju nema novog kursora
[ urosg3 @ 18.05.2010. 17:16 ] @
>
Kad ugasiš kompiz biće sve ok. Dok ne upališ kompiz... Poznat bug
[ Dovla84 @ 18.05.2010. 17:32 ] @
Da, da sad sam video. Tek kad iskljucim efekte pojavi se kursor koji zelim :(
[ Zoran Milovanovic @ 18.05.2010. 18:45 ] @
Citat:
Stefan Jocic: Ja dobih obaveštenje iz pošte da mi je stigla pošiljka i da trebam da platim 6580 rsd... 


OMG. Daj adresu poslacu ti instaliranog na hdd-u za te pare ;) + gratis disk ;)

Sorry for OFF.

BTW. Instalirao sam 10.04 ali samo toliko, jos nisam imao vremena da ga "probam". Javicu na koje sam probleme naisao (bez toga se ne moze) ukoliko ga probam pre nego sto izadje 10.10 :)



[ adam026 @ 18.05.2010. 18:53 ] @
Ja sam takodjer snimio Ubuntu Netbook Remix uokviru Windows 7 tj. na D disku je napravio particiju od 10gb. Posto mi Ubuntu
odgovara vise od Windowsa a i podesio sam ga mojim potrebama interesuje me da li mogu nekako da povecam velicinu postojece Ubuntu particije na jedno 20gb naravno bez nove instalacije ???
[ Radovan__III @ 18.05.2010. 19:30 ] @
ako ste kojim slucajem nekako uspeli da poskidate elemente sa gornjeg i donjeg panel-a , i zelite da vratite na pocetno stanje potrebno je da pokrenete sledece komande kroz terminal

gconftool-2 --shutdown
gconftool --recursive-unset /apps/panel
rm -rf ~/.gconf/apps/panel
pkill gnome-panel

[ urosg3 @ 18.05.2010. 20:00 ] @
Ako Vlada hoće, ili bilo ko naišao sam na patch za kursor temu pod kompizom, i radi, doduše ne baš sasvim, ali 90% rešava stvar. Za sada jedino VLC odbija.

1. Obavezan instaliran apt-src [sudo apt-get install apt-src].
2. Instaliraj compiz-core source [sudo apt-src install compiz-core], ume da potraje.
3. Pronađemo odgovarajaći fajl i izmenimo ga. [sudo vi compiz-0.8.4/debian/patches/013-add-cursor-theme-support.patch].
3a. Izmenimo linije 133, 135 i 136 umesto "core.xml.in" u "core.xml.in.in" i izađemo i sačuvamo.
4. Rebuildpaket [sudo apt-src build compiz-core], ume da potraje.
5. Instaliramo compiz-core preko postojeće verzije [sudo sudo dpkg --install compiz-core_0.8.4-0ubuntu15_i386.deb] (nisam na 64-bit systemu, pa ko ima 64 nek promeni).
6. Refresh compiz. Ja sam samo Alt+F2 [metacity --replace], zatim Alt+F2 [compiz --replace]. Može i restart, log-out bilo šta...
[ combuster @ 18.05.2010. 20:55 ] @
Hvala na informaciji :)
[ Suns @ 18.05.2010. 22:03 ] @
Citat:
Stefan Jocic: Ja dobih obaveštenje iz pošte da mi je stigla pošiljka i da trebam da platim 6580 rsd...


Jel se zezaš ili ozbiljno!? Jel si naručio jedan disk ili šta?

Ja sam iz Zemuna, i do sada sam naručivao SVE verzije koje su izašle, uvek naručim samo 1 primerak jer želim da mi ostane uspomena tj original, i nikada nisam platio ni dinara za te diskove!
[ Stefan Jocic @ 18.05.2010. 22:16 ] @
Ne zezam se, i ja ne mogu da verujem da su lupili toliku cifru. Naravno da ne preuzimam diskove... Prošlu verziju (9.10) sam dobio bez problema na kućnu adresu. Inače zatražio sam 2 ili 3 komada ne sećam se tačno. Pošiljka je označena kao vrednosno pismo u pošti.
[ FreeCardSharing @ 18.05.2010. 22:19 ] @
Vec su vam dostupni i ostali flavour-i tipa Kubuntu, Xubuntu itd...
[ BBS @ 19.05.2010. 17:08 ] @
Neverovatno sporo podizanje Live verzije na dobroj mahini (Core i3, 4GB DD3) Problemi i sa ovom verzijom kad je reč o lampici koja označava upaljen wireless. Temperatura niža skoro 10 stepeni na laptopu u odnosu na prethodnu verziju.
Sve u svemu nekako nedovršeno deluje i tom se utisku teško oteti
[ Suns @ 19.05.2010. 18:12 ] @
Meni se sasvim fino i brzo podiže Live, najbrže do sada...
[ Dovla84 @ 19.05.2010. 18:35 ] @
U compizconfig-settings-manageru nemam opciju windows opacity. Jel zna neko gde se to nalazi? Isao sam na general settings al tamo toga nema
[ Srđan Pavlović @ 19.05.2010. 19:48 ] @
Ta opcija nalazi se u Accessibility sekciji. Enejbluj taj plugin i podesi ga kako ti odgovara.

Po default-u je sa ALT + tockic na misu gore / dole sa pointerom iznad nekog prozora da mu menjas opacity.



Primer:

[ combuster @ 19.05.2010. 21:13 ] @
Man, am I glad that u're back... Zajedno smo jaci :D
[ Srđan Pavlović @ 20.05.2010. 07:42 ] @
Thanks :)

Nego, 'ajde odbrani taj kernel rad pa ga okaci na ES da se edukujemo dalje ;)
[ Suns @ 20.05.2010. 12:22 ] @
Citat:
Stefan Jocic: Ne zezam se, i ja ne mogu da verujem da su lupili toliku cifru. Naravno da ne preuzimam diskove... Prošlu verziju (9.10) sam dobio bez problema na kućnu adresu. Inače zatražio sam 2 ili 3 komada ne sećam se tačno. Pošiljka je označena kao vrednosno pismo u pošti.


Neka greška je 101% reci da pogledaju nalepnicu na koverti gde piše velikim crnim slovima NEMA VREDNOST i reci da je greška jer je to plaćena-besplatna pošiljka.
[ cirko @ 20.05.2010. 19:43 ] @
Ima li ova distribucija EMC2 za CNC masine
Poz
[ Srđan Pavlović @ 20.05.2010. 20:44 ] @
Izgleda ga ima u git-u (source), mozes probati da ga kompajliras na Ubuntu.

http://git.linuxcnc.org/gitweb

Imas ga i spakovanog na Live ISO (ali je na Ubuntu 8.04):

http://www.linuxcnc.org/hardy/....04-desktop-emc2-aj13-i386.iso
[ Stefan Jocic @ 20.05.2010. 22:04 ] @
Citat:
Neka greška je 101% reci da pogledaju nalepnicu na koverti gde piše velikim crnim slovima NEMA VREDNOST i reci da je greška jer je to plaćena-besplatna pošiljka.

Danas sam se vratio iz BGD-a, pa ću sutra da odem do pošte da vidim o čemu se radi.

//update:
Bio sam do pošte, rekoše da je greška u računaru, trebam da platim samo 65 RSD.

[Ovu poruku je menjao Stefan Jocic dana 21.05.2010. u 15:03 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 21.05.2010. 16:11 ] @
Ja sam 3 puta do sada narucivao Ubuntu diskove.

Ubuntu 8.10, Ubuntu 9.04, i Ubuntu 9.10

Sve sam narucivao po 10 komada, posiljka je stizala
vec posle neke 3 nedelje, i nisam platio ni dinara.

Jasno je naglaseno da je posiljka besplatna i da troskove slanja snosi Canonical.

Znaci ako ti neko trazi neke pare, posalji ga... gde vec smislis :)
[ agvozden @ 22.05.2010. 11:22 ] @
imam i ja neke poznanike sto narucuju brdo diskova, a nikada nisu instalirali ubuntu... :(

ako nekome treba mogu ja da mu narezem ;)
[ Suns @ 22.05.2010. 13:44 ] @
Pazi OK je naručiti i 150 diskova, ukoliko planiraš nešto pametno sa njima, tipa promocija ubuntu-a pa deliš promo materijal, majice, hemijske diskove sve sa znakom ubuntu-a, ili recimo naručuješ samo 1 komad kao ja recimo da bi imao u svojoj kolekciji (a pritom na backup računaru i koristim isti taj Ubuntu)...

Ali naručiti brdo diskova samo zato što su besplatni.... suviše su jadni ti koji tako zalupotrebljavaju lep gest ljudi iz Canonical-a


P.S. @Stefane rekoh ti ja da je sigurno neka greška u pitanju. A tih 65 dinara si platio zbog ležarine u pošti Mada ne znam zašto ti je ostavljen onaj papirić da odeš u poštu da podigneš, jer na toj koverti ne piše da treba lično da se preuzme, i meni je ubačena u poštansko sanduče.
[ janko.84 @ 22.06.2010. 10:11 ] @
Namerno sam sacekao da prodje neko vreme,
da lagano sagledam kako sve funkcionise pa da
pitam par za par sitnica.Opsti utisak je i vise
nego pozitivan na neki ozbiljniji problem nisam
naisao,sve aplikacije koje dolaze uz sistem od pocetka
mi rade savrseno a i ono sto sam naknadno sam instlirao
isto tako.
E sad naisao sam na 2 problema.
Prvi je ulazak u konzolu sa ctrl+alt+f1.
Izbaci samo crn ekran sa treptucim kursorom bez mogucnosti
za login.Dakle samo crn potpuno neupotrebljiv ekran.
Koji mi je dosad proradio samo jednom i tad sam na brzinu
rucno instalirao novi NVIDIA driver.Nakon toga evo vec 10-ak
dana,pokusavam kad god da startujem racunar da udjem u konzolu
ali nisam vise nijednom uspeo.Postavio sam pitanje za taj bug na
https://answers.launchpad.net/.../+source/yelp/+question/114752
nema odgovora za sad.
Drugo pitanje je vezano za KDE okruzenje.
sudo apt-get install kubuntu-desktop
Proces instalacije prosao normalno.Biram KDE za default
Prvi problem je da pri logovanju
Nemam opciju da izaberem koju cu okruzenje da koristim
dakle mogu da udjem samo u ono sto sam stavio po defaultu.
Nakon toga sam deinstalirao KDE.Da li sam negde napravio gresku?Al to cu da probam iz pocetka valjda
ce da proradi.
I trece pitanje je posto sam odmah nakon instalacije za update
postavio Main server da li je sad preporucljivo vratiti na Serbian
server kao sto je Srki predlagao negde na pocetku ove teme.
edit:biranje izmedju gnome i kde screen-a pri login-u
proradilo nakon reinstalacije KDE okruzenja.

[Ovu poruku je menjao janko.84 dana 22.06.2010. u 11:59 GMT+1]
[ Srđan Pavlović @ 22.06.2010. 13:19 ] @
Citat:
tad sam na brzinu
rucno instalirao novi NVIDIA driver

A zasto instalirati "rucno" NVIDIA driver na Ubuntu?

Ako imas nvidia karticu, samo u konzoli kucaj

sudo jockey-gtk

otvorice ti se prozor sa svim raspolozivim vlasnickim drajverima za tvoj hardver,
izmedjuostalog i za nvidia karticu. Samo odaberes najnoviji sa liste i kliknes na
Activate, sacekas da se skine sa net-a i instalira, i restartujes komp.

Nema veze ako je na nvidia sajtu nesto noviji drajver, treba instalirati kroz
repo-e taj koji se nudi iz Ubuntu-a.

Pre toga naravno odradi

sudo apt-get update

da se osveze informacije o novom softveru.

Sto se servera tice, ja ostavim na main serveru.
[ janko.84 @ 22.06.2010. 13:32 ] @
Ma imam osecaj da mi graficka kartica lagano crkava.Gubi teksture.
Pa se zamlacujem novijim driverima u nadi da cu nesto promeniti.
Zato rucno instaliram.Al slaba vajda sve mirise na kupovinu nove.
Za ubuduce cu poslusati tvoj savet da ne instaliram rucno jer nema
potrebe.A da li imas neku ideju zasto konzola ne radi???
[ vatri @ 22.06.2010. 14:26 ] @
hm, a da probas CTRL+ALT+F2 ? (Mada je vjerovatno isto)
[ janko.84 @ 22.06.2010. 14:33 ] @
Isto brate sve do f12.Jedino mi radi ctrl+alt+f7 da me vrati na desktop
[ dany12 @ 22.06.2010. 15:07 ] @
Da,ovo sa login-om se i meni desilo kad sam instalirao openbox.Znaci prilikom logovanja nema mogucnost izbora,vec se mora kroz podesavanje ubaciti da openbox bude po default-u,pa onda logout pa login u openbox,jes da ubuntu nije bas predvidjen za ovakve eksperimente ali je malo glupo to odradjeno.
[ janko.84 @ 22.06.2010. 15:25 ] @
A sto je najveci paradoks instaliram KDE ajd' reko da probam i radi.
Vratim se na Gnome opet nece.Budalastina.
[ Srđan Pavlović @ 22.06.2010. 15:30 ] @
Definitivno nije Ubuntu za mnogo drndanja po njemu.
Ili ako drndas, onda moras da znas tacno sta radis
jer nije bas kao Arch ili Gentoo ili Slack da kad nesto
krenes da podesavas znas tacno gde je sta... kod Ubuntu-a
se desava da bude drugacije pa moras malo tu njihovu dokumentaciju citati.

U svakom slucaju ako instaliras vec Ubuntu - cemu onda kalemiti KUbuntu, XUbuntu... cuda-muda...

Ako vec hoces KUbuntu, ili nesto drugo - onda skini tu verziju, ISO - pa instliraj.

Evo u svojoj istoriji koriscenja Linux-a (nekoliko godina), kad god sam instalirao
GNOME i KDE zajedno, uvek je bio bar neki problem, nekad lako resiv, a nekad
nisam imao pojma vise sta je pa je morao reinstall sistema.
[ janko.84 @ 22.06.2010. 15:52 ] @
Primljeno k znanju. Na greskama se uci pa makar i reinstalirao sistem.
Js iskreno nisam ni imao pojma kako radi KDE tj. kubuntu pa sam se iz ciste radoznalosti odlucio za ovo "kalemljenje"Ipak je lakse ovako videti o cemu se radi
pa za ubuduce znati koje ti radno okruzenje vise odgovara.A problem sa konzolom
sam imao pre KDE-a tako da to sigurno nisam za**bo konzolu sa Kubuntuom.
Kao sto rekoh iz Kubuntu-a radi a zasto ,ne znam da li bilo ko ima odgovor.
[ Srđan Pavlović @ 01.07.2010. 20:15 ] @
Sredjivanje native rezolucije za boot animaciju, kada se instalira Ati ili Nvidia driver
(rezolucija se smanji na neku smesnu, pa ruzno izgleda):

http://linuxhub.net/2010/06/fi...th-in-ubuntu-10-04-lucid-lynx/
[ miroslavL @ 01.07.2010. 21:40 ] @
^ I mene na desktopu je to nerviralo... isti takav postupak sam jutros uradio (našao na drugom sajtu) i mogu da potvrdim da radi
[ Davor Stanković @ 01.07.2010. 22:31 ] @
Evo da se "uglavim" u ovu temu :)

Naime, nece ubuntu da mi prepozna "car mp3 player sd mmc usb" uređaj,.... usb obicni, eksterni disk normalno prepozna, ali nece da reaguje na ovaj uređaj... Jel' neko eventualno imao ovakav problem?
[ BBS @ 02.07.2010. 08:08 ] @
Otvori ovde novu temu i daj nek link do proizvođača ili opisa tog uređaja:

http://www.elitesecurity.org/f156-Linux-hardware
[ agvozden @ 23.11.2010. 09:39 ] @
Da li je neko pokušao uopšte da instalira ubuntu 10.04 na srpskom jeziku (ćirilica)?

Već duže vremena im ne radi Paket menadžer. Apt-get radi, ali u GUI ne.
[ Srđan Pavlović @ 23.11.2010. 10:07 ] @
Koju poruku dobijas kada startujes Paket Menadzer iz konzole? Jesi li prijavio ako se radi o nekom bagu?

Malo mi je glupo da sad instaliram Ubuntu na cirilici u virtualbox samo da bih to proveravao. Vidi koju poruku tacno dobijas.

Pre toga, prebaci server na MAIN u Software Sources (ako je bio na Serbia), i apdejtuj iz konzole sve pakete sa

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
[ combuster @ 23.11.2010. 10:31 ] @
Bilo je neke frke sa python-om a i nekih problema na launchpad-u ne samo sa nasim jezikom vec i sa rusima itd...

O ovome su mi pricali sinoc momci koji rade na lokalizaciji Ubuntua (thnx ddpbf):

LANG=$LANG.UTF-8 ime_programa

Prvo odradi to dok ne instaliras ubuntu a zatim po zavrsenoj instalaciji probaj da update-ujes na python 2.7 (u njemu je to ispravljeno).

https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/python2.6/+bug/645785
[ agvozden @ 24.11.2010. 10:00 ] @
@Srđan Pavlović

Ja ću se snaći za sebe, ali pričam o korisnicima koje treba privoleti da pređu na Linuks (ubuntu). Ovo sigurni nije pohvalna stvar.
I ja kući koristim Linuks na engleskom, repozitorijume skidam sa .de servera.

Žalosno je što smo zaostali u pogledu promovisanja srpske pameti, srpskih vrednosti...
[ Srđan Pavlović @ 24.11.2010. 10:20 ] @
Naravno, da nije dobra stvar, slazem se. Pogotovo sto se radi o verziji 10.04 OS-a, koja je izasla poodavno.
[ combuster @ 24.11.2010. 11:24 ] @
Citat:

Žalosno je što smo zaostali u pogledu promovisanja srpske pameti, srpskih vrednosti...


Ovo uopste nije tacno. Koliko je meni poznato ogroman broj korisnika Linuxa (pogotovo first timera) koristi lokalizaciju, a ovo nije greska naseg prevodilackog tima vec ubuntu dev-ova koji su zakazali za podrsku jezicima koji imaju vise od dve varijante (mi, rusi itd). Ja poznajem silu prevodilaca koji aktivno rade na lokalizaciji i na tome im svaka cast posto uopste nije lagan posao.
[ ckela @ 12.12.2010. 03:43 ] @
Kako da namestim vecu rezoluciju ekrana? Ne moze da mi ocita model monitora...
Ne zamerite mi,nemam pojma o linuxu nishta,instalirao sam ga pre 10 minuta :)
Hvala!
[ combuster @ 12.12.2010. 09:54 ] @
Okaci kao fajl ovde /var/log/Xorg.0.log (ili /var/log/Xorg.0.log.old).
[ ckela @ 12.12.2010. 12:46 ] @
Evo...
[ combuster @ 12.12.2010. 12:59 ] @
Otvori terminal i kucaj

sudo jockey-gtk

kucaj svoj password kad te pita i ponudice ti da instaliras nvidia proprietary (vlasnicke) drajvere. Trenutno koristis opensource drajvere koji iz nekog razloga ne prepoznaju nativnu rezoluciju tvog monitora :(

[Ovu poruku je menjao combuster dana 12.12.2010. u 21:04 GMT+1]
[ ckela @ 12.12.2010. 14:05 ] @
Hvala combuster,odradio sam ;)
[ ckela @ 14.12.2010. 19:13 ] @
Jel ima neko link da mi okaci ovde od normalne instalacije Ubuntua 10.04.
SKinu sam 10.10 koliko vidim i j*** me bruka...
Ne radi mi ni server za preuzimanje drivera,nishta...
Dobro je pa internet uopste radi.
[ combuster @ 14.12.2010. 19:23 ] @
http://releases.ubuntu.com/luc....04.1-desktop-i386.iso.torrent

Prebaci po instalaciji sa Serbia servera na Main server. U software sources to podesavas. Valjda, koliko se secam :D