[ bttp @ 03.05.2010. 19:52 ] @
Svi znamo da se kod komercijalnih point&shoot aparata razbacuju sa rezolucijom, uprkos tome što su im senzori relativno mali.

Tako na primer aparat koji nominalno podržava 10-12Mpix, realno ima senzor za max. 4-5Mpix optimalnih.

Pitanje je, da li se u toj situaciji "isplati" koristiti nižu rezoluciju u smislu dobijanja kvalitetnije slike? Ima li svrhe "otarasiti se" suvišnih megapiksela smanjivanjem rezolucije ili je kvalitet srazmerno isti pa je to izlišno?
[ Nebojsa Milanovic @ 03.05.2010. 21:39 ] @
Citat:
bttp:

Pitanje je, da li se u toj situaciji "isplati" koristiti nižu rezoluciju u smislu dobijanja kvalitetnije slike?


Ne isplati se.
[ Zarko Silic @ 04.05.2010. 00:11 ] @
Na zalost, koriscenjem manje rezolucje od one deklarisane kao maximum, ne mozes postici bolji kvalitet fotografije.


Eventualno, kod pojedinih modela (Fuji, Oly) moguce je postici manje suma pri visim ISO vrednostima.
[ crnibombarder @ 04.05.2010. 08:10 ] @
Citat:
zarsilic:Eventualno, kod pojedinih modela (Fuji, Oly) moguce je postici manje suma pri visim ISO vrednostima.

Koji su to modeli?
[ Backy @ 05.05.2010. 00:01 ] @
ja znam za fuji s9600... kad je manja rezolucija manje je šuma jer se uzima prosek susednih piksela koji su drugačije raspoređeni. to je primetno čak i kad se vadi iz rawa
[ bttp @ 05.05.2010. 19:24 ] @
Ne razumem. Znači ako aparat ima senzor npr 1/1,66" koji je optimalan za npr 5Mpix, s tim da je uređaj "friziran" na 10Mpix, kako se to odražava na kvalitet slike? Da li sa optimalnom rezolucijom od 5MPix dobijam i najviše od tog aparata ili isto to dobijam i sa 10MPix (plus veća rezolucija slike)?

Nije mi jasno kako se preterana rezolucija odražava na kvalitet slike u odnosu na recimo (nepostojeći) slučaj gde maksimalna rezolucija odgovara veličini senzora?

Šta se gubi prenapregnutom rezolucijom?