[ varelg @ 04.05.2010. 00:00 ] @
Moj je cilj instalirati virtuelizovani Linux preko vech postojeche mrezhe koja je sastavljena od drugih Linux OS virtuelizovanih u Vurtual Box (znachi cela mrezha je virtuelna, u jednom jedinom rachunaru). Koje opcije za networking izabrati u izvoru a koje u cilju instalacije? Osim networking opcija, shta se drugo treba doteravati kako bi procedura funkcionisala isto onako kao shto funkcionishe u mrezhnoj instalaciji na fizichkim mashinama?
[ z@re @ 06.05.2010. 20:57 ] @
Svi guestovi bi trebali imat iste mrezne postavke - ili NAT ili bridge.

U bridge modu je sve isto ko da imas fizicke masine umjesto guestova, koje su zakacene na isti switch gdje i host. U tom slucaju za radit mreznu instalaciju mozes iskoristit svoj fizicki DHCP server da daje fiksne leasove masinama i gura PXE parametre i to.

U slucaju NATa VirtualBox glumi gateway / DHCP server, guestovi su u separiranom subnetu od hosta, ali imaju pristup internetu (ako host ima pristup, jel). Za tvoj slucaj je zanimljiva opcija PXE bootinga u VirtualBoxovom gatewayu, koji moze servirat preko TFTPa odedjeni boot fajl. NAT mode dozvoljava i port forwarding izmedju hosta i guesta, ako zelis otvorit odredjene portove guesta prema vani.

Oko detalja konfiguracije - sve ti fino pise u user's manualu, sekcija networking.

Hence, RTFM.