[ Wajda.W @ 05.05.2010. 18:33 ] @
Sta je sve tu potrebno uraditi?
Da li je dovoljna topologija i logicki prikaz mreze?
Su samo ti crtezi dovoljni ili ima i neki spisak sa serverima i servisima na njima, protokoli koji se koriste, kako je konekcija ka netu organizovana...?
[ B3R1 @ 06.05.2010. 09:05 ] @
Podji od OSI modela i sve ce ti se samo reci ... Primer:

Layer 1 - trase kablova i kanala, vrste kablova (UTP, SMF, MMF ...), vrste prikljucnica (RJ45, SC/PC, LC/PC ...), patch paneli, lokacija wireless AP-a, spratna koncentracija, cvorista u zgradi ... eksterni linkovi, vrsta linka (DSL, optika, wireless ...) i njihova terminacija. Dokumentovanje fizickog nivoa je ujedno i najbitniji deo. Ne treba ti tu nikakva visa matematika - u malim mrezama cak i obican Excel sheet sa spiskom prikljucnih mesta i opisom trase kabla zavrsava stvar. Idealno je, naravno, iskoristiti mogucnosti koje ti nudi, recimo, Visio i napraviti interaktivan dokument. Ali ono sto je bitno je da se dokumentacija uredno azurira. Znaci - neko prikljuci nesto na mrezu (ili iskopca neki uredjaj) - to odmah udje u "knjizicu".

Layer 2 - struktura LAN, MAN i WAN segmenata mreze. Plan VLAN-ova. Trunkovi. Spanning tree.

Layer 3 - IP - mreze, segmenti, rutiranje ... paketski filtri ...

Layer 4-7 - Firewall pravila, serveri i njihova namena, pregled mreznih aplikacija, DNS/DHCP, upravljanje ... VoIP / integracija sa tel. centralom ... OSS/NMS ...

[ Wajda.W @ 06.05.2010. 16:25 ] @
Ok, hvala.
Znaci moze da bude organizovana dokumentacija i kao neka baza podataka npr?
Posto imam za seminarski da napravim program za dokumentovanje mreza, a kontam da bi sve to s crtanjem zahtevalo puno posla...
[ B3R1 @ 07.05.2010. 11:12 ] @
Citat:
Wajda.W: Ok, hvala.
Znaci moze da bude organizovana dokumentacija i kao neka baza podataka npr?
Posto imam za seminarski da napravim program za dokumentovanje mreza, a kontam da bi sve to s crtanjem zahtevalo puno posla...

Za potrebe seminarskog dovoljno je da proucis malo Visio. On nudi dovoljno mogucnosti za takve stvari.

Recimo, napravis mu stencil sa mreznim elementima (ili iskoristis postojeci networks stencil, kojima dodas par elemenata). Onda pojedinim objektima pridruzis "Custom Properties". Recimo, svakom ruteru pridruzis vrednosti: "Vendor" (Cisco, Juniper itd.), "Model" (3800, 7604, 7609 ... MX240, MX480 ...), lokaciju (zgrada, sprat, soba ...).
Onda uzmes building plan stencil i napravis mali tlocrt zgrade, plan vodjenja kablova, prikljucnice. Svakoj prikljucnici dodas "Custom Properties".

Napravis linkove koji povezuju logicku i fizicku semu mreze.

A onda kreiras izvestaje (Tools => Reports) u kojima se lepo tabelarno prikazuju razni podaci ...

Ne zalazi puno u detalje. Napravi 2-3 izvestaja, manju mrezicu, par linkova. Cisto da stvar proradi. To je ipak samo seminarski. A opet - originalno je i naucices da koristis Visio na pravi nacin.

Sve komplikovanije stvari (baze podataka) ili neki namenski alati za te potrebe (npr. Amdocs Cramer) su za profesionalce i velike mreze. To tebi ne treba.

[ Wajda.W @ 07.05.2010. 22:30 ] @
Hvala na odgovoru. Imacu to u vidu.
Pozdrav