[ ognjenizrs @ 06.05.2010. 15:00 ] @
Prije nekoliko dana sam dosao u novu firmu kao sistem inzinjer,od mene se trazi da odradim dio implementacije Bluesofta(koji je kupljen prije nego sam ja dosao u kompaniju).
Firma ima oko 6000 ljudi,bavi se gradnjom i proizvodnjom.Ono sto me interesuje da li je moguce ovaj IS implementirati u postojece okruzenje?Uzmimo da ce za pocetak nekih 30 racunara biti spojeno na rad u Bluesoft ali to ce se vremenom siriti i doci cemo do nekog broja od recimo 100 korisnika aplikacije.Racunovodstvo je obimno,magacini da ne pricam(oko milion artikala po magacinu),obracun plata za 6k ljudi,trebovanja nekoliko hiljada u toku dana itd..
Da li Bluesoft moze da opsluzi ovaj broj korisnika sa ovim zahtjevima?Za tehnicku podrsku sam vec procitao da je losa,mogucnost izmjena prema potrebama kompanije vrlo spora ali to su postovi prije 2 godine.Zanima me kakva je situacija sada i da li kompaniju ove velicine moze da zadovolji bluesoft,znaci ne treba mi privremeno rijesenje nego aplikativni software koji moze da se razvija i mijenja u skladu sa potrebama firme.
Druga stvar koja me interesuje koja je njegova potrosnja bandwidth-a i sistemskih resursa kako klijenata tako i servera? Bice tu 10ak udaljnih lokacija koje bi trebaalo da se Posto vidim da je sve sazeto u jednu bazu(sybase) koja ce progresivno da raste kako se budu unosili podaci pa me to malo brine.
Ako su vam potrebni jos neki podaci slobodno recite,ja definitivno mislim da Bluesoft nije aplikacija za kompaniju ove velicine a i previse je komplikovana za koristiti ali me interesuje i misljenje ljudi koji su u ovoj aplikaciji radili.
Pozdrav...
[ sinisa.medic @ 06.05.2010. 16:51 ] @
Ja se izvinjavam na metafori, ali ovaj post kao da je izašao iz nekog Monti Pajton filma.

Prvo što mi pada u oči jeste firma koja ima 6000 ljudi, sa udaljenim lokacijama i mogućim brojem od oko 100 radnih mesta, kupila BlueSoft za x00 eur?

Mislim da je svaki moj dalji komentar suvišan :)
[ Joker @ 06.05.2010. 16:58 ] @
Imaš ovde iskustva
http://www.elitesecurity.org/t229839-0-BlueSoft-program
[ totovic @ 06.05.2010. 18:13 ] @
To ne bi bilo moguće ni da ti je firma 10x manja.
[ ognjenizrs @ 06.05.2010. 22:17 ] @
Sinisa.medic kao sto sam napisao ja nisam vrsio izbor tog IS jer kada sam dosao vec je bio kupljen odredjen broj licenci,zasto su ih kupili ne znam.Firma ima novca,kao sto mozes vidjeti po IP nisam u Srbiji nego mnogo dalje,tako da je suvisno da se upustamo da li je trebao biti kupljen software ili ne i zasto je kupljen taj.Pitanje je da li taj software moze da opsluzi ono sto sam naveo.Ako ne moze bilo bi pozeljno da navedete razloge.Hvala unaprijed.

Joker. Hvala na linku ali to su postovi stari 2-3 godine interesuje me da li je sa novim verzijama programa nesto promjenjeno nabolje i kakva su sada iskustva korisnika.

Totovic. Zbog cega ne bi bilo moguce?Vjerujem da si u pravu ali je potrebno da mi das cinjenice kojima mogu da raspolazem ili tvoje iskustvo iz koga mogu izvuci nesto konkretno.
Pozdrav
[ range @ 07.05.2010. 08:36 ] @
Iskustva od pre 2 godine su itekako validna, jer taj IS nikako nije mogao da uznapreduje toliko da moze da zadovolji potrebe firme od 6000 (sest hiljada!) zaposlenih. Ovo sto si ti opisao, iako je relativno sturo, dovoljno je za zakljucak da za firmu te velicine jedino ozbiljno ERP resenje dolazi u obzir.
[ sinisa.medic @ 07.05.2010. 11:32 ] @
Citat:
ognjenizrs: Sinisa.medic kao sto sam napisao ja nisam vrsio izbor tog IS jer kada sam dosao vec je bio kupljen odredjen broj licenci,zasto su ih kupili ne znam.Firma ima novca,kao sto mozes vidjeti po IP nisam u Srbiji nego mnogo dalje,tako da je suvisno da se upustamo da li je trebao biti kupljen software ili ne i zasto je kupljen taj.Pitanje je da li taj software moze da opsluzi ono sto sam naveo.Ako ne moze bilo bi pozeljno da navedete razloge.Hvala unaprijed.


Po meni, velika firma kao što je tvoja mora da ima softver koji ima odličnu podršku. O tačnim mogućnostima aplikacije ne mogu da sudim jer sam je video samo na par sati, nikada je nisam koristio, ali kako sam primetio svi korisnici su mnogo nezadovoljni podrškom. A tebi bi to trebalo da bude jedan od bitnijih faktora (po meni).
[ ognjenizrs @ 07.05.2010. 12:12 ] @
Da u pravu ste informacije jesu malo sture,mogu da pruzim jos podataka ako bude potrebno ali iako nemam nikakvog iskustva u radu sa Bluesoft(osim instalacije serverske-klijentske varijante ) mislim da je to malo klimavo rijesenje za IS u vecoj firmi.
Ja to znam i vi to znate ali su mi potrebne neke cinjenice koje bih iznijeo pred managment i obrazlozio zbog cega to nece funkcionisati.

Sinisa.medic.
U pravu ste Sinisa jedna od najbitnih stvari je brza i efikasna tehnicka podrska koju nazalost Bluesoft,po saznanjima koje sam dobio ovde i na jos par mjesta,nema.
[ Vic @ 07.05.2010. 13:22 ] @
A mozda je najbolje da firmi predlozis da tebe zaobidju, jer ni jedno ozbiljno ERP resenje se ne implementira preko Sistem Inzenjera... Bez ljutnje, ali tebi u opisu posla nikako to ne bi trebalo da stoji. Za to postoje konsultanti, project manageri....
[ ognjenizrs @ 07.05.2010. 13:57 ] @
Znam na sta mislis.Pa pravo da ti kazem pokusacu da se izvucem od toga,ali problem mi je sto ce na kraju ako/kad to bude prestalo da radi,ili potrebe korisnika prevazidju sam software, pasti na mene da osmislim rijesenje i da izvlacim kestenje iz vatre.


[ p.zivanovic @ 07.05.2010. 14:04 ] @
@Vic: Pa nije baš tako.... "Konsultanti" služe da menadžmentu PREDLOŽE koje rešenje da usvoje, nakon toga se kontaktira ovlašćena firma za implementaciju (ako je u pitanju strano rešenje) ili proizvođač (ako je u pitanju domaće rešenje) i oni dalje preuzimaju stvar u svoje ruke, tj. angažuju "Project Managere" ili šta već.... Problem je tu što će velika većina "Konsultanata" predložiti rešenje koje već poznaju ili od koga imaju največe koristi (finansijske). Primer: da si mene angažovao kao konsultanta, ja bih ti predložio naše rešenje ! :)

Pozdrav.
[ dejande @ 07.05.2010. 14:15 ] @
ja sam radio u Bluesoftu i to bas gradjevinu , i iskreno batali to u sto shirem luku . posebno batali ako ce i jedna osoba koja radi na unosu podataka biti malo manje spretna i vicna , cimace te svaki cas ( kao i mene sto su ) da brishes kada nesto zanu ili pogresno unesu .

program kao program nije tezak ali pravi dosta greshaka i po meni nije pouzdan jel uvek moras da uradis kontrolu da bi bio siguran da je podatak iz njega sigurno tacan.

meni nekom prilikom nije povukao dobro fakturu PDV pogresno izracunat i bila kazna 100.000 ... ja nebih reskirao sa njim nikada vise

p.s. ako ti treba vise informacija slobodno pitaj pa cu odgovoriti
[ Vic @ 07.05.2010. 14:19 ] @
Citat:
p.zivanovic: @Vic: Pa nije baš tako.... "Konsultanti" služe da menadžmentu PREDLOŽE koje rešenje da usvoje, nakon toga se kontaktira ovlašćena firma za implementaciju (ako je u pitanju strano rešenje) ili proizvođač (ako je u pitanju domaće rešenje) i oni dalje preuzimaju stvar u svoje ruke, tj. angažuju "Project Managere" ili šta već.... Problem je tu što će velika većina "Konsultanata" predložiti rešenje koje već poznaju ili od koga imaju največe koristi (finansijske). Primer: da si mene angažovao kao konsultanta, ja bih ti predložio naše rešenje ! :)

Pozdrav.


Ne bih se slozio, predlaganje menadzmentu je sasvim druga prica, kojekakvi prodavci nude nesto i management se odlucuje za neko od resenja i u tome ucestvuju (barem bi trebalo) ljudi iz IT-a i samog biznisa. Kada se odluce za ERP resenje, neki podizvodjac salje kompletnu ekipu za implementaciju ERP-a. Situacija kolege kome je ovaj posao poveren je krajnje neozbiljna. Zamislite da vam dodje menager i kaze "kupili smo SAP ili JDE ili nesto trece, ajde implementiraj to". Na kraju krajeva... ERP nije moguće kupiti kao Win XP CD, pa ga instalirati. Ne kažem da je nemoguće tako odraditi, ali je neozbiljno.
[ Radovan__III @ 07.05.2010. 16:29 ] @
Kod bilo kog ERP resenja podrska je jedan od najvaznijih faktora kao i mogucnost prilagodjavanja potrebama samog poslovnog sistema na koji zelis odredjeno resenje da primenis.

Ja licno dati sitem koji pominjes nisam video ali ako nemas dobru podrsku mozda je bolje da potrazis neko drugo resenje.
[ S A J A @ 07.05.2010. 17:42 ] @
Veličina firme po broju zaposlenih ili prometu nije pouzdan pokazatelj da li firma treba da ima ERP od pola miliona eura ili neki jednostavniji poslovni program. To određuje kompleksnost posla. Treba napraviti analizu poslovanja i potrebe firme za poslovnim sistemom i to tako što će taj neko ko pravi analizu morati da se uputi u celo poslovanje i da popriča sa zaposlenima na raznim nivoima. Na osnovu svih tih informacija se dobija precizan zahtev šta poslovni sistem treba da ispuni i kreće se u potragu. Na domaćem tržištu ima više solidnih programa, kako stranih tako i domaćih, kontaktiraju se prodavci/proizvođači i putem sastanka ili prezentacije se sučelje potreba firme i mogućnosti programa. Za takve programe se gleda kakve su im mogućnosti i kakva je podrška. Naravno, treba saznati i kod kojih je firmi instaliran taj sistem i čuti njihova mišljenja. Treba imati u vidu da će prilikom prezentacije ili dogovora načešće dotični program biti svemoguć a kad dođe situacija da se to zaista primeni, sa neba će se pojaviti razni problemi koje treba rešavati tako da treba otvoriti četvore oči prilikom odabira. Kad se izabere najbolje rešenje, započinje se posao implementacije. Podrška za poslovni softver, bar kod većih firmi, treba da se sastoji od interne podrške i eksterne podrške. Interna podrška je čovek ili više njih koji je zaposlen u firmi i koji treba da poznaje program na nadprosečnom nivou (administratorskom) kao i da je dobro upućen u poslovanje u firmi. Njegov zadatak je da što bolje nauči program, kako na nivou korisćenja tako i na nivou održavanja i sitnijih prepravki. On treba da minimizuje zavisnost firme od eksterne podrške i da kordinira njihov rad kad se za njihov rad pojavi potreba. Kad krene implementacija on mora da prati apsolutno svako dešavanje i da se trudi da što više nauči (kako o programu, tako i o specifičnostima svakog pojedinačnog radnog mesta u svojoj firmi koje možda do tada nije toliko detaljno poznavao). Eksterna podrška predstavlja podršku samog prodavca/proizvođača softvera. Ti ljudi trebaju da odlično poznaju kompjuterske veštine ali i da imaju knjigovodstveno/računovodstveno/poslovno znanje. Kombinacija svega toga na visokom nivou je dosta retka i uglavnom su takvi ljudi dosta skupi. Nikako ne treba dozvoliti da firma, bar one malo veće, zavisi samo od eksterne podrške. Iskustva pokazuju da svi koji se kompletno oslone na podršku prodavca/proizvođača poslovnog rešenja na kraju budu prilično nezadovoljni jer sam sistem ne može da dostigne onaj nivo kakav bi imao da imaju čoveka iz svojih redova koji je sposoban i sa željom da se time bavi.
[ Miroslav Jeftić @ 07.05.2010. 20:20 ] @
^^Odlično rečeno.
[ range @ 10.05.2010. 10:11 ] @
Citat:
ognjenizrs
Da u pravu ste informacije jesu malo sture,mogu da pruzim jos podataka ako bude potrebno ali iako nemam nikakvog iskustva u radu sa Bluesoft(osim instalacije serverske-klijentske varijante ) mislim da je to malo klimavo rijesenje za IS u vecoj firmi.
Ja to znam i vi to znate ali su mi potrebne neke cinjenice koje bih iznijeo pred managment i obrazlozio zbog cega to nece funkcionisati.



Kazem, ja ne poznajem Bluesoft da mogu da ti kazem tacno sta tu "ne valja". Oni sami za sebe kazu da su za male i srednje firme. Vi, barem po broju ljudi ste definitivno veliko preduzece. U praksi, ja mislim da sa tolikom kolicinom podataka koju pravite, mislim da bi vama programeri sedeli dan-noc i "budzili" sistem ne bi li radio.
Koliko sam ja pogledao njihovu prezentaciju, oni su prvenstveno knjigovodstveni softver. Sto ce reci, ne vidim nigde traga o nekom menadzerskom izvestavanju. Ja kada bih ulagao u IS, ocekivao bih neki added value u smislu da lakse/brze/kvalitetnije dolazim do informaicja koje mi trebaju da bih doneo neke odluke, a ne da ljudi koji rade na sistemu umesto na papir, upisuju podatke u neki program. Sto naravno ne mora da bude kod vas slucaj.

Sto se tice toga da li je velicina firme reper za to koji/kakav softver treba da uvede, firma cim izraste do odredjene velicine, ona ima jednostavno previse procesa, tako da jeste po defaultu komplikovana i kandidat za ERP.