[ filipx3m @ 06.05.2010. 15:48 ] @
Meteorit je na vrlo velikoj udaljenosti od Sunca imao brzinu nula. Izračunati brzinu meteorita pri padu na Zemlju smatrajući da se Zemlja kreće po kružnoj orbiti brzinom v1= 29,8 km/s Z v i da meteorit pada prema Suncu u ravni Zemljine orbite. Rotaciju Zemlje i otpor vazduha zanemariti. Poluprečnik Zemlje je R = 6370km, a ubrzanje gravitacije na površini Zemlje g = 9,81m/s2 .


E sad ja sam pokusao uraditi ovaj zadatak primjenom zakona odrzanja energije i resenje koje dobijam je v=sqrt(2*v1^2+2gR) a u rjesenju se dobija v=sqrt(3*v1^2+2gR) e sad ne znam gdje grijesim.Kako to da negdje ispustim v1^2.
Ja sam ovdje samo primjenio zakon odrzanja energije tj da je ukupna energija koju ima meteorit jednaka nuli jer mu je brzina daleko od sunca jednaka nuli i napise se jednacina energije koja je jednaka nuli tj: kineticka energija meteorita pri udaru u zemlju+gravitaciona potencijalna izmedju meteorita i sunca+gravitaciona potencijalna izmedju meteorita i zemlje kad je meteorit na zemlji:I da je sve to jednako nuli i odatle se lako dobije rezlutat koji sam ja dobio a koji ocigledno nije tacan pa mi nije jasno u cemu grijesim pa ko bi neko mogao da pomogne.



[ NicholasMetropolis @ 06.05.2010. 22:20 ] @
Mislim da je u pitanju greška u rešenju. Ja sam dobio isti rezultat kao i ti i ne mogu da smislim ni jedan razlog pojave dodatnog (barem ne nakon par minuta koliko mi je trebalo da rešim zadatak i razmislim o rešenju).