[ NoAngel @ 07.05.2010. 21:29 ] @
E sad verovatno ima na sajtu vec nesto o ovome,ali ja bih bio zahvalan da mi ne obrisu ovaj post jer verovatno mnogima ce pomoci.

Da pocnem,znaci ja sam totalni pocetnik oko web dizajna (ne znam ni sta to znaci ustvari i da li sam to dobro rekao uopste)Znaci zamolio bih sve osobe koje se razumu i koji zele pomoci drugim ljudima da razumeju kako poceti sa web dizajnom.
Sedim za racunarom iz dosade i ni sam ne znam sta da radim sa njim,pa mi palo napamet (ajde nesto kkorisno da radim)pa sto da ne i najvise mi se se svidelo na prvi pogled izrada web sajta,ali ima jedan problem NEMAM POJMA kako poceti pa bi zamolio publiku da mi pomogne.
Prvo me interesuje koji su najbolji i najlaksi programi za izradu web sajta,kako oni rade i sta oni konkretno rade,sta je potrebno da znam odakle da pocnem da li je potrebno da znam i neki graficki program da koristim ako jeste koji,kakve vrste sajtova postoji.Sva ova pitanja me interesuju ali nemam pojma sta i kako koji radi da li je bolje odraditi u flash animaciji sajt ili samo neki obican.
Pa ako neko ima volje da pomogne bio bih mu jako zahvalan!
[ snake_master @ 08.05.2010. 01:12 ] @
Jeste da je dosta pisano na ovu temu, ali hajde da opet rezimiramo:


Postoje dva-tri dela u izradi web sajtova:

Prvi: backend programiranje - web programiranje i web aplikacije. Programiranje web sajtova - to je sve ono sto jedan web sajt izvrsava u pozadini na serveru. Svaki web sajt prikuplja neke podatke, vrsi obradu i upis u bazu podataka kao sto npr ovaj forum prikuplja obradjuje i zapisuje u bazi sve korisnike foruma, delove foruma i sve poruke koje korisnici pisu i salju.
Ukoliko imas smisla za matematiku, logiku, algoritme kreni sa ucenjem nekih web orijentisanih programskih jezika, npr: PHP uz to moras da naucis i MySQL. Ovo je put web developera iliti web programera :)

Drugi: web dizajn i front end programiranje - tu spada dizajniranje izgleda web sajta, prebacivanje u staticke HTML stranice koje browseri prikazuju, javascript programiranje... - Kreni sa photoshopom, izuci ga dobro, prvo osnove, pa posle sve vezano za web dizajn, nauci da dizajniras lepe i funkcionalne web sajtove kao na www.cssmania.com uporedno sa tim nauci HTML i CSS jer je osnova da znas da dizajn koji uradis u Photoshopu prebacis u stranice koje browseri prikazuju. Time si stekao osnovna znanja za web dizajnera, jos mozes da upotpunis znanje uceci Adobe Illustrator - program za vektorsku grafiku, npr dizajn logotipa, raznih ilustracija i sl. pa tako mozes da kreiras komplet vizuelni identitet nekog klijenta. Dalje mozes da prosirujes svoje znanje učeći Javascript (sve one fensi galerije slika koje vidjas po netu i jos mnogo toga vezano za funkcionisanje sajta se radi Javascriptom), naravno uz brdo iskustva i tonu napisanih JS funkcija stekao si znanje jednog frontend developera - HTML, CSS, JS :)

Treci ako se moze tako reci: jeste da krenes da ucis Flash i Action Script programiranje u flashu, posto je flesh davno prerastao da bude program za "animaciju" sada se dosta aplikacija radi kroz njega. Ali pre nego sto krenes sa Fleshom, potrebno ti je dobro znanje Photoshopa.

Pre svega potrebno ti je dobro opste znanje o racunarima i koriscenju istih da bi mogao bilo sta da radis.

Samo da napomenem, sta god krenes da radis, HTML i CSS su obavezni za znati, to je odprilike kao tablica mnozenja u matematici :)

U sustini bilo sta da pocnes da ucis ovo je posao koji zahteva stalan rad, ucenje, ucenje, ucenje i usavrsavanje, nijedno znanje ne moze da dodje preko noci pogotovo u IT oblasti u kojoj se svakodnevno desavaju promene koje moraju da se isprate, ali ako je to ono što volis onda samo napred :)


P.S. izvinjavam se ako sam nesto preskocio i ako sam nesto nerazumljivo napisao, bas mi se spava dok ovo kucam :D :D :D

[ NoAngel @ 08.05.2010. 08:36 ] @
Bogami ima ovde sto treba nauciti,da li imas neki savet kako da pocnem od cega da pocnem neki ebook ili nesto slicno?
[ snake_master @ 08.05.2010. 08:57 ] @
Imas dobrih video tutorijala na netu koji pruzaju osnove to ce ti za pocetak biti dovoljno ili uzmi neku knjigu vezano za temu koju si odabrao i kreni polako...
Bitno je da to volis da radis onda ces brzo napredovati, a ako ti je samo palo na pamet, "pa ne bi bilo lose da naucim da pravim web sajtove..." onda... :) Kao i sve drugo i ovo zahteva dosta vremena koje mora da se posveti temi da bi naucio ono sto zelis.
[ NoAngel @ 08.05.2010. 09:41 ] @
Sta je bitno da znam u vezi php?
Da li je pametno da pocnem sa php ili mi preporucujes nesto drugo za pocetak?
I samo da pitam,koja je razlika izmedju php i npr dreamweaver-a?
[ snake_master @ 08.05.2010. 09:54 ] @
Nisi procitao pazljivo moj prvi post.

Citat:
Samo da napomenem, sta god krenes da radis, HTML i CSS su obavezni za znati, to je odprilike kao tablica mnozenja u matematici :)


PHP je programski jezik, a Dreamweaver je alat za izradu web sajtova tj. izrada HTML statickih stranica, ali ukoliko hoces ovim ozbiljno da se bavis onda moras ručno kodiranjem da naucis da pises html stranice, znaci pravac na ucenje HTMLa i CSSa.

Inace PHP i DW nemaju nikakve veze jedan sa drugim :)
[ Stefan Jocic @ 08.05.2010. 18:34 ] @
Pročitaj i ovu temu, vrlo je korisna za početnike kako bi naučili šta je razvojno okruženje/web aplikacija/programski jezik.