[ Zlokrst @ 08.05.2010. 09:36 ] @
Pozdrav.

Imam Intel Pentium4 1,62 GHz 1 GB rama
Problem mi je to sto mi komp radi usporeno,kao da je jako losa konfiguracija. Nemojte molim vas samo pisati kako treba da kupim novi komp,zato sto imam bolji lap top,a ovaj mi sluzi samo za igranje Warcrafta i surfovanje na netu.

Da li neko zna sta bi moglo biti u pitanju? :(

Unapred hvala...
[ Binary Mind @ 08.05.2010. 10:56 ] @
Kao prvo i osnovno navedi kompletne tehnicke specifikacije svog racunara (bukvalno sve komponente [za svaku navedi proizvodjaca i model], koji operativni sistem itd.) da bi ljudi koji mogu da ti pomognu imali malo dublji uvid u to sta bi mogao biti problem. Ovako na osnovu tvoje prve poruke, mozemo samo da nagadjamo sta je problem...
[ Zlokrst @ 08.05.2010. 12:44 ] @
Da li postoji program za to da ga pustim da skenira pa da vam izbacim?
Komp je mator do zla boga. Ko zna od cega je. :P
[ Binary Mind @ 08.05.2010. 17:23 ] @
Ni jedan program ti ne moze pomoci ako nisi upoznat sa svojim racunarom i sta je unutra i oko njega od komponenti Postoje programi kao sto su Everest, HWiNFO, Sandra, Piriform Speccy (ovaj je bespaltan, mali i dobar za tu namenu) i drugi, ali velike su sanse da neces znati gde da gledas da nam pruzis informacije koje trazimo + ti programi nece skenirati komponente kao sto su napajanje koje takodje spada u bitne komponente koje cesto prave probleme. Najbolje bi bilo ako imas tehnicke specifikacije racunara istampane na nekom papiru. To se obicno dobija pri kupovini racunara pod uslovom da kupujes celu sklopljenu konfiguraciju na jednom mestu...
[ Zlokrst @ 08.05.2010. 20:55 ] @
Komp je mator ko biblija (mozda 03 godiste). Znam samo da ima Radeon 9000. Da li da se okockam i probam sa everestom? Mislis da cete naci nesto? :D
[ Binary Mind @ 08.05.2010. 21:10 ] @
Bolje skini Piriform Speccy posto je dosta jednostavniji i pregledniji od Everesta, ali pazljivo pogledaj sve njegove delove da bi dobili sto vise informacija o racunaru. Pretpostavljam da je operativni sistem Windows XP (navedi koji service pack).
[ Zlokrst @ 08.05.2010. 21:57 ] @
Operating System
MS Windows XP Professional 32-bit SP2
CPU
Intel Pentium 4
Willamette 0.18um Technology
RAM
1.0GB DDR @ 134MHz 2.5-2-2-6
Motherboard
i845ITE8712 (Socket 478)
Graphics
Default Monitor @ 1280x1024
64MB RADEON 9000 SERIES (Gigabyte)
64MB RADEON 9000 SERIES - Secondary (Gigabyte)
Hard Drives
78.15GB Hitachi Hitachi HDS721680PLAT80 (IDE) 37 °C
Optical Drives
HL-DT-ST DVDRAM GSA-4163B
Audio
Creative EMU10K1 Audio Processor (WDM)

To je ukratko. Da li hoces neke od tih posebno da otvorim? :)
[ Binary Mind @ 09.05.2010. 18:47 ] @
Ako koristis Speccy, dalje otvaraj za maticnu plocu (motherboard) i za RAM. Interesuju me podaci ko je proizvodjac (manufacturer) i za RAM svi podaci vezani za SPD gde se nealzi i ime proizvodjaca. Ovo sto si prilozio su samo bazicni podaci koji govore o chipsetu ploce i o okvirnim specifikacijama za RAM module... Takodje ako ima neka mrezna/LAN kartica prilozi i o njoj podatke. Naravno bitno je da li se ta masina kaci na internet i preko cega, i kakavo je napajanje (proizvodjac i nazivna snaga u vatima), a za to ces vec morati da otvaras kuciste

Koliko je stara instalacija Windowsa. Ako dugo nije vrsena instalacija sistema, mozda je vreme da malo razmislis u tom pravcu. To znatno ume da ubrza racunare koji tokom eksploatacije "uspore". Da li si imao probleme sa virusima na toj masini? Mozda racunar nije otvaran davno pa se zaprljao te su komponente su pocele da se pregrevaju pa treba malo ocistiti unutrasnjost kucista i komponente... Naravno pre nego sto odgovoris na sva ova pitanja prvo prilozi trazene informacije iz prvog pasusa

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 11.05.2010. u 20:24 GMT+1]
[ Zlokrst @ 09.05.2010. 23:10 ] @
Motherboard
Model i845ITE8712
Chipset Vendor Intel
Chipset Model i845D
Chipset Revision 04
Southbridge Vendor Intel
Southbridge Model 82801BA (ICH2)
Southbridge Revision 05
BIOS
Brand Award Software International, Inc.
Version 6.00 PG
Date 09/30/2002
==============================================
RAM
Memory
Type DDR
Size 1024 MBytes
DRAM Frequency 134.4 MHz
CAS# Latency (CL) 2.5 clocks
RAS# to CAS# Delay (tRCD) 2 clocks
RAS# Precharge (tRP) 2 clocks
Cycle Time (tRAS) 6 clocks
SPD
Number Of SPD Modules 1
Slot #1
Type DDR
Size 1024 MBytes
Manufacturer Kingston
Max Bandwidth PC3200 (200 MHz)
Part Number K
Serial Number 722DBB3F
Week/year 34 / 08
SPD Ext. EPP
JEDEC #2
Frequency 200.0 MHz
CAS# Latency 3.0
RAS# To CAS# 3
RAS# Precharge 3
tRAS 8
Voltage 2.500 V
JEDEC #1
Frequency 166.7 MHz
CAS# Latency 2.5
RAS# To CAS# 3
RAS# Precharge 3
tRAS 7
Voltage 2.500 V
================================================
Network
You are connected to the internet
Connected through CNet PRO200 PCI Fast Ethernet Adapter - Packet Scheduler Miniport
IP Address 192.168.1.2
External IP Address 93.86.136.88
Adapter Type Ethernet
ISP TELEKOM+SRBIJA
Host 93-86-136-88.dynamic.isp.telekom.rs
Location YU-Yugoslavia
WinInet Info
LAN Connection
Local system uses a local area network to connect to the Internet
Local system has RAS to connect to the Internet
Wi-Fi Info
Wi-Fi not present
WinHTTPInfo
WinHTTPSessionProxyType No proxy
Session Proxy
Session Proxy Bypass
Connect Retries 5
Connect Timeout 60000
HTTP Version HTTP 1.1
Max Connects Per 1.0 Servers INFINITE
Max Connects Per Servers INFINITE
Max HTTP automatic redirects 10
Max HTTP status continue 10
Send Timeout 30000
IEProxy Auto Detect No
IEProxy Auto Config
IEProxy
IEProxy Bypass
Default Proxy Config Access Type No proxy
Default Config Proxy
Default Config Proxy Bypass

================================================
Operating System
MS Windows XP Professional 32-bit SP2
Installation Date: 23 February 2010, 17:58
================================================
Formatiran je znaci relativno skoro (s obzirom da ja svoj lap top nisam formatirao od juna prosle godine,ovo je malo ;) )

Ajde da vidimo prvo da li moze nesto iz ovoga da se izvuce,jer mi je taj komp kod devojke pa ga necu videti do petka (sto se tice napajanja :P).
Da je prasnjav,moguce... :D :D :D
[ Binary Mind @ 11.05.2010. 19:34 ] @
Ne moze nista konkretnije sto se tice ploce dok je za memoriju sve OK. Mnogi proizvodjaci su svojevremeno pravili ploce sa tim Intelovim chipsetom. Kad budes bio blizu racunara otvori kuciste i vidi oznaku na ploci. Moje je misljenje da racunaru nista hardverski ne fali, vec se treba obratiti paznja na stanje operativnog sistema, a najbolji nacin je ponovna instalacija ako nije davno radjena. Ako je kuciste prasnjavo malo i to treba srediti. Postoje na ES-u teme o tome. Potrazi to i procitaj...
[ Zlokrst @ 15.05.2010. 19:53 ] @
Poz opet. :)
Napajanje je:
Mercury
300W
model" KOB AP 4300X CE
www.kobian.com
ME02XA

Izvili na malo glupom pitanju,ali gde da vidim to za maticnu? Gledao sam malo unutra i nisam nasao. :S
[ Binary Mind @ 15.05.2010. 21:50 ] @
Pise na ploci samo treba naci. Evo primera:

1. Gigabyte:


2. Asus:


3. Foxconn:


4. MSI:

Sve zaokruzeno crvenim je vazno. Ako ne mozes na ploci da nadjes ime pogledaj hladnjake na kojima cesto postoji ime proizvodjaca. Na Foxconn plocama glavna oznaka modela je na barkodu na ploci itd. Intelove ploce nemaju nikakve oznake vec, posto se uglavnom radi o OEM plocama, unutar kucista postoji nalepnica sa modelom ploce. Ni ploce u brandname konfiguracijma (IBM, HP, FS itd.) uglavnom nemaju nikakve oznake. Proizvodjaca ima jos mnogo i uglavnom treba da vidis sta pise na ploci na osnovu ovih primera koje sam dao. Nadam se da ces se snaci.

[ Zlokrst @ 16.05.2010. 09:50 ] @
Ovo mi pise na cooleru:
A65061-001
020209P
109X9112T5H036
DC12V o 16A PAT

a ovo mi je nesto sto mi je najvise upalo u oci:
RTN660-109R
19455QI 1401

Nadam se da sam pogodio. :)
[ Binary Mind @ 16.05.2010. 12:38 ] @
Nisi pogodio Oznake koje si dao su sa hladnjka za procesor a neke stvarno ne znam sta su... Pogledaj stampu na ploci kao u primerima. Sto se tice hladnjaka mislio sam na chipset hladnjke na ploci koji su uglavnom pasivni (bez ventilatora) a ne na CPU hladnjak. Hajde za pocetak, koje je boje stampa na ploci? U primerima imas plavu, zuckastu i crvenu... Jos je i najbolje, da ne komplikujemo, ako imas digitalni fotoaparat, da slikas plocu i da okacis sliku ovde da mi vidimo...
[ Zlokrst @ 16.05.2010. 17:23 ] @
Joj nasao sam! :(
Problem je sto ga graficka zaklanja a ne znam kako da je uklonim. Nikada to nisam radio do sad. :S
Ploca je zuckasto-zlatne boje i zadnje slovo je P. To je sve sto mogu da ti kazem. :P
[ Binary Mind @ 17.05.2010. 17:49 ] @
Pa skini graficku karticu i vidi. Nije tesko. Dal' kuciste ima onaj limic koji drzi sve kartice ukljucujuci i graficku ili je graficka kartica zashrafljena za kuciste? Sa obzirom na komponente sumnjam da je kuciste neko sa toolless namestanjem kartica.

Ako je kartica samo zasrafljena za kuciste, samo odsrafi sraf koji je drzi i izvadi je iz slota. Ako kuciste ima limic koji drzi sve kartice ukljucujuci i graficku, njega skini (odsrafi srafove koji taj limic pricvrscuju za kuciste i skini ga sa kucista.) i izvadi graficku iz slota...
[ Zlokrst @ 22.05.2010. 09:10 ] @
Joj Binary moram te razočaram.
Uzeo sam i produvao sam ga malo i radi kao podmazan. Džabe nam sve muke. Izvinjavam ti se,mada mi je drgao,jer sam naučio nešto novo... :)
[ Binary Mind @ 22.05.2010. 14:34 ] @
Znaci prljavstina je pravila problem (vec sam to napomenuo kao mogucnost).
[ Zlokrst @ 24.05.2010. 08:37 ] @
Znaci...oprosti na cimanju. :(