[ t1988 @ 09.05.2010. 22:07 ] @
ovako....windowsi mi se ne podizu.....pritisnem tipku za paljenje kompa....komp se upali, znaci napajanje radi....ali nista...monitor se ne pali i ne cuje se onaj "bip" na pocetku paljenja....probao sam nekoliko puta ali nista....ne reagira....mislim da je problem sa maticnom...jer uploadao sam drivere i prilikom instalacieje doslo je do nekakve greske i sve je stalo....dosla mi je poruka da moram resetirat komp, i nakon restarta vise se nije palio....ima tko kakvo rijesenje? tnx
[ Binary Mind @ 09.05.2010. 23:27 ] @
Moze malo vise informacija o samoj konfiguraciji? Navedi sve komponente. Za svaku navedi proizvodjaca i model.

Prvi savet bi bio da iscupas napojni kabl iz kucista, otvoris kuciste i resetujes BIOS vadjenjem baterije iz ploce na nekoliko minuta nakon cega je vracas u leziste, ubadas napojni kabl nazad u napajanje, palis masinu i vidis da li ce da proradi.

I pored ovog saveta ocekujem da ces navesti tehnicku specifikaciju svog racunara tj. popis komponenata.

I naravno postoji tema sa istim imenom kao ova tvoja. Moze biti od koristi u tvom slucaju ako se ne plasis da raskomadas svoj racunar na sopstvenu odgovornost...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 10.05.2010. u 00:45 GMT+1]
[ t1988 @ 09.05.2010. 23:34 ] @
Maticna: MSI k8n neo v2.0
Procesor: amd athlon 3000+
Graficka: Ati radeo 9550pro

jos nesto?

ma vadio sam tu bateriju i nista....je li vazno vrijeme nakon koliko je vracam?
[ Binary Mind @ 09.05.2010. 23:42 ] @
Napajanje, hardovi, optika, dodatne PCI kartice... Bukvalno sve navedi. Treba malo sacekati, tj. ne treba vracati bateriju odmah nakon vadjenja. Ako to ne pomogne onda ne gine "karton dijagnostika" koja je opisana u temi koji sam linkovao, ali treba da je procitas celu. Naravno ako ni to ne pomogne pravac najblizi servis u kraju...
[ t1988 @ 10.05.2010. 11:08 ] @
znaci sve moram vadit van iz kompa?
[ t1988 @ 10.05.2010. 12:22 ] @
ovako....odspojio sam sve sa maticne....hard, ram, graficku, opticki...pustio samo procesor i hladnjak....izvadio bateriju...cekao 10 min....vratio je nazad....maticnu nisam vadio iz kucista.....upalio komp i cuje se pistanje....dugi bip, pauza dugi bip, pauza.....itd....sta to znaci?
[ Miroslav Cvejić @ 10.05.2010. 13:29 ] @
Da nedostaje RAM. :)
[ t1988 @ 10.05.2010. 13:33 ] @
da, skuzio sam...:) mislim da sam flashovao bios....slucajno naravno....zna tko kako da flasham maticnu ponovno?
[ t1988 @ 10.05.2010. 15:24 ] @
zna tko gdje mogu pronaci bios za svoju maticnu? osim na offisal sajtu....
[ Miroslav Cvejić @ 10.05.2010. 15:48 ] @
Zašto bi tražio igde osim na zvaničnom sajtu?
[ t1988 @ 10.05.2010. 16:55 ] @
jer tamo nema???
[ Nenad Vranjanac @ 10.05.2010. 17:05 ] @
bios ne mozes da flesujes slucajno, pogodovo ako se sistem ne dize.
drugo pitnje je, cak i da nadjes bios na natu, kako bi uopste flesovao kad nece ni da zapisti, kamo li da podigne sistem.

ako ni ono sto je binary opisao ne pomaze, najpametnije resenje je ipak servis. bios se moze naci na msi sajtu (nije bas jednostavno, ali moze) ali bolje da ti ne dajem link nego lepo poslusaj kako ti je receno.
[ t1988 @ 10.05.2010. 17:47 ] @
da, imas pravo...to sam se i ja pitao...:)

znaci, binary mind-ova "karton diagnostika mi ne gine" :) a sto tocno dobivam time? jer nisam bas shvatio onu temu di je to binary objasnjavao...

binary...ako ti nije problem....moze jos jednom....s obzirom da se radi o drugoj maticnoj i ne mogu pronaci te pinove koje trebam kratko spojit....
[ Binary Mind @ 10.05.2010. 21:34 ] @
Jesi li se snasao do sad ili ti jos uvek treba raspored front panel pinova na toj ploci? Najbolji nacin da nadjes sta ti treba je da pogledas u uputstva od ploce. Ako ih nemas imas u PDF formatu da skines sa MSI-evog sajta ;)
[ t1988 @ 10.05.2010. 22:55 ] @
ma nisam nista....cekao sam tvoj odgovor....skinuo sam upitstva ali ne mogu nac te pinove....ne pise....
[ Binary Mind @ 11.05.2010. 00:02 ] @
Potrazi na ploci grupu od 9 pinova za spajanje power switcha, reset switcha, HDD led-a i Power LED-a. Na MSI plocama se ta grupa pinova zove JFP (kao glavna grupa pinova za tu namenu naziv bi trebalo da bude JFP1). Kad nadjes JFP1 grupu pinova, trebalo bi da bude grupisano 9 pinova, power switch na toj ploci bi trebalo da se spaja na pinove obelezene crnom bojom u gornjem delu JFP1 gde se nalaze 4 pina od kojih su pinovi obelezeni zelenom bojom za power LED na kucistu a crni su za power switch (te treba da spojis da bi palio i gasio racunar na zivo). Reset switch pinovi (ove kratko spajas ako zelis da resetujes racunar na zivo) se nalaze ispod power switch pinova i trebalo bi da budu obelezeni plavom bojom... Ovaj pinout se sigurno nalazi i u uputstvu za plocu (ne verujem da govore o bojama ali sigurno ima koji pinovi cemu sluze)...
[ danijell @ 11.05.2010. 01:17 ] @
Za početak ti nemaš problema sa podizanjem Windowsa, nego BIOS-a :)
Što se tiče baterije, nema potrebe je držati par minuta, sati, dana, ... izvađenu. Dovoljno je da izvadiš bateriju i kratko spojiš kontakte za bateriju na matičnoj ploči. Držiš kratko spojeno barem 5 sekundi. Naravno napajanje iskopčano. :)
Problem je što vjerovatno jedina zvanična verzija za update BIOS-a dostupna preko The MSI Live Update online i Live Update 4. Zato ne možeš naći na sajtu BIOS za download.
Ovde možeš pronaći više informacija MSI forum, ali sumnjam da će ti pomoći ako ne možeš da dobiješ ni sliku na monitoru.
Vjerovatno bi prvi savjet bio nešto kao
Citat:
best will be to contact MSI to send you new BIOS chip for your board or to send board back for repair

Ako ne radi AGP slot, možda pokušati dobiti sliku sa PCI grafičkom karticom. Nažalost tvoja matična ploča nema opciju kao ASUS Crash Free Bios, ili GIGABYTE Dual BIOS i Xpress BIOS Rescue...
Ako je BIOS oštećen, a chip ispravan onda ga "samo" treba reprogramirati. :)
Pod uslovom da pronađeš odgovoarajuću verziju BIOS-a za tvoju matičnu ploču.
Ali to bi trebalo prepustiti nekome sa više iskustva i opreme. Programator ili kompatibilan model matične ploče.
Za drugu opciju nešto slično kao ovo.
Za prvu, i ovo prethodno je previše :)
Dodatak:uputstvo za matičnu, pogledaj 7. i 14. stranicu pdf dokumenta za kontakte koje spominje Binary Mind.

[Ovu poruku je menjao danijell dana 11.05.2010. u 02:28 GMT+1]
[ t1988 @ 11.05.2010. 10:11 ] @
probat cu prije ovu karton dijagnostiku...nasao sam sve potrebne pinove.....znaci, sad vadim van maticnu iz kucista i stavljam ju na kartonsku kutiju?
[ Binary Mind @ 11.05.2010. 12:49 ] @
Da s'tim sto bi mogao da nadjes neku antitstaticku kesu (to su kese u koje se pakuje elektronika ukljucujuci i matcne ploce) i stavis je na kutiju da je ploca ne dodiruje dirktno, mada moze i bez toga.

@danijell

Citat:
Što se tiče baterije, nema potrebe je držati par minuta, sati, dana, ... izvađenu.


Hm. Da si resetovao CMOS na vise hiljada ploca raznih vrsta ne bi ovako davao savete. Na MSI forumu cak i kazu "Wait a minute to be sure the CMOS has been cleared." mada mi cak ni to nije bitno, vec su mi bitni rezultati clear CMOS-a posle visegodisnjeg bavljenja servisom racunara (kao da je clear CMOS neka nauka pa sad treba da je razglabamo u sitna crevca.). Moze eventualno da se pritisne power dugme na kucistu ili da se kratko spoje power switch pinovi na ploci na nekoliko sekundi (isto kao i spajanje kontakta na bateriji) da se isprazne adekvatni kondovi, ali osnovno sto se savetuje pocetnicima je da sacekaju koji minut pre nego sto vrate bateriju kada resetuju CMOS tim metodom. Po nekim servisima gde sam radio clear CMOS je stvarno bio pretvoren u citavu nauku i to s'razlogom ali ne bih sad o tome. Ima ovde tema gde sam obradjivao kako se radi clear CMOS po PS-u. Mozemo da se pravimo pametni na tu temu i napisemo disertaciju ali nema potrebe za time...

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 11.05.2010. u 14:44 GMT+1]
[ t1988 @ 11.05.2010. 13:45 ] @
dobro....napravljeno...bez te antistaticke vrece jer nemam ju....dalje?
[ Binary Mind @ 11.05.2010. 13:50 ] @
Citaj temu sto sam linkovao... Ako se ne snadjes, tek onda vici za dalje savete, i naravno napisi gde je zapelo.
[ t1988 @ 11.05.2010. 13:55 ] @
vazi care...javim se...:)
[ t1988 @ 11.05.2010. 14:02 ] @
probao....spojio na maticnu ram, gaficku, napajanje, kratko spojio i nista....zavrti se ventilator od procesora.....nema nikakvog beepa, nikakve slike.....
[ Binary Mind @ 11.05.2010. 14:06 ] @
OK. Hajde probaj samo sa procesorom, da vidimo da li ce ploca da daje beepove da nedostaju RAM i graficka. Izvadi sav RAM i graficku, uradi clear CMOS i pali...
[ t1988 @ 11.05.2010. 14:15 ] @
nema nikakvih beepova.....cudno...prije je davala beep da nedostaje ram....sad ni to....mozda sam pogrijesio sa Clear CMOS?
[ Binary Mind @ 11.05.2010. 14:24 ] @
Proveri da li si dobro spojio napajanje. Ako nisi spojio onaj 12V 4-pinski konektor na gornjem delu ploce mozda je zbog toga.
[ t1988 @ 11.05.2010. 14:29 ] @
je, spojen je....mislis da je crkla?
[ danijell @ 11.05.2010. 15:13 ] @
@Binary Mind
U svakom slučaju je par hiljada veće od par stotina. Pa će tvoje iskustvo da izvojuje pobjedu. Da nisam studirao ETF možda bih se mogao i ja pohvaliti sa 1k+ :)
Ako je to mjera znanja ili uspjeha u pražnjenju CMOS-a, u smislu čiji je veći. I znam da mnogo toga ne znam, ali i znam da nešto malo ipak znam. Ja sam samo pokretaču teme pisao u vezi njegovog pitanja koliko je dovoljno da drži bateriju izvan računara. Moje skromno iskustvo mi govori da je u većini slučajeva dovoljno kratko spojiti kontakte na matičnoj ploči gdje se postavlja baterija. A o uklanjanju zaostalog elektriciteta, resetu BIOS-a iz DOS-a, jednog i drugog pomoću PS ... možemo kao i što si rekao nepotrebno pametovati. Vjerovatno izgledam kao neko ko daje savjete šaljući linkove, a bez ikakvog iskustva. Neću više. Obećavam. pozz
[ Binary Mind @ 11.05.2010. 15:52 ] @
@danijell

Opusteno. I ja sam preterano reagovao misleci da me ispravljas.

@t1988

Nisam jos siguran da je bas ploca otisla, mada nije ni iskljuceno. Rekao si da ti je to drugi racunar. Ako imas neko drugo napajanje sa kojim bi mogao da probas da upalis plocu na zivo bilo bi dobro da i to pokusas. Takodje u onoj drugoj temi sam obradjivao i ciscenje pojedinih komponenti a pomenuo sam da i kratki spojevi umeju da prouzrokuju ovakve simptome, tj. da se ploca ne budi (to je ujedno i bio problem u temi koju sam linkovao.). Ocisti/ocetkaj malo plocu nekom cistom cetkicom za farbanje ili za sminku. Ocisti tako i sve slotove (DIMM, AGP/PCI-E i PCI). Sve kontakte svih kartica i memoriskih modula koji ulaze u slotove obrisi gumicom za olovke pa probaj ponovo da dodajes jedno po jedno pri dijagnostici ako uspes plocu da ozivis nekako. Mislim da ce ipak biti efikasnije ako racunar odneses u neki servis, jer tamo imaju sa cim da testiraju dok si ti kuci ogranicen manjkom rezervnog hardvera za ovakvu vrstu dijagnostike.
[ t1988 @ 11.05.2010. 16:34 ] @
ma znam, da bi servis bio najbolji....ali bolje da ustedim 30-50 evra na kupnju novog djela kompa....nego da ih tamo dajem pa da mi kazu istu stvar kao i ti....
[ Binary Mind @ 11.05.2010. 17:08 ] @
Kako hoces. Bez detaljne dijagnostike ne moze da se utvrdi koja je komponenta u kvaru ako je uopste neka komponenta u kvaru. Dobro opremljeni servisi imaju i rezevne komponente i sav potreban merni alat za dijagnostiku kvarova kod racunara. Kad se ploca ne budi (Zargon za to kad se ploca pali a ekran ostaje crn to jest kad ploca ne prolazi POST.) vise komponenata unutar kucista, kao i kratki spojevi mogu da izazovu takvo ponasanje tako da mora da se izoluje kvar pre nego sto se pristupi bilo kakvom resenju problema. Dao sam neke savete, linkovao do teme gde je slican problem resen. Ostalo je na tebi da odradis ako mozes...
[ t1988 @ 11.05.2010. 18:23 ] @
hvala ti....imas plus kod mene....