[ tasicss @ 10.05.2010. 03:47 ] @
Pre par dana kupio sam novu nokiu 5800 od prodavca iz podruma dakle nije kupljena u ovlascenoj prodavnici ali tek malopre primetim pri jakom svetlu da se ispod stakla tj izmedju stakla i ekrana ima nekoliko dlaka sto svakako nije uslo samo a i ne verujem da je to propust fabrike, pa me interesuje dali sam prevaren prodajom polovnog telefona ili se pak ovaj telefon otvara prilikom dekodiranja. Najhitnije mi je potreban odgovor dali da vracam telefon prodavcu ili je pak to normalno. Hvala unapred na svakom savetu!
[ Obby @ 10.05.2010. 08:48 ] @
Ja imam taj telefon već više od godinu dana i nema ni jedne dlake unutar ekrana. Najverovatnije je telefon otvaran, ko zna zbog čega. Ne verujem da je to urađeno prilikom dekodiranja jer se to danas sve radi preko kompa i kablova ali opet... ko će ga znati. Pokušaj da vratiš fon ali pitanje je da li će ti priznati to kao argument jer može da te optuži da si ga ti otvarao i čačkao nešto po telefonu.
[ espresso @ 10.05.2010. 09:46 ] @
Vrati ga. Dao si tolike pare a oni bi ti daju otvaran a možda i popravljan telefon. Inače prašina a tek dlake ne mogu tek tako da dospeju u novi telefon. Pogledaj na Tjubu kako Nokija testira telefone na prašinu. Ubace ga u džak pun prašine i mućkaju. Na kraju telefon mora biti čist unutra. Tako da vrati ti njega odmah.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.05.2010. 10:24 ] @
I ne boj se da li ce ti reci da si ga ti mozda otvarao. Udjes i kazes da si primetio da su u telefonu dlake, sto se moglo desiti samo ako su ti prodali koriscen telefon. Trazi da ti daju ili novi telefon ili da ti vrate novac. Ako budu nesto pametovali, kazi da ces biti primoran da zoves inspekciju, pa ako ni to ne upali, pozovi odmah inspekciju iz radnje.
[ tasicss @ 10.05.2010. 11:19 ] @
Evo kasnije idem da ga vratim prodavcu, ne mogu da verujm sta se sve desava kod nas, prvo mi i nije dao fiskalni racun, kao poznajemo se pa mi uvali otvaran telefon, popizdeo sam nacisto, sinoc posle posta sam skinuo zadnju masku, na srafovima, ispod svakog ugla na dnu srafa ima tackica koja je verovatno od srafcigera. Nema mi druge ako ne zameni telefon bicu primoran da zovem trzisnu inspekciju i zbod racuna i zbog prevare prodajom.
[ Mobtel @ 10.05.2010. 12:09 ] @
Mnogo zanovetas!sto ga nisi kupio po redovnoj punoj ceni ?
sa kupovinom po ovoj ceni sam pristajes na takozvanu macku u dzaku.
ja ti ne bi vratio pare.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.05.2010. 12:12 ] @
Sa kupovinama ispod pulta kupac pristaje da ima garanciju od 3 meseca, a ne godinu dana, da ne dobije memorijsku karticu, da prodavac ne zna da odgovori na sva pitanja o telefonu i sl.
Niko normalan ne očekuje da kupovinom novog telefona dobije polovan.

Prodavac treba da odgovara, na ovaj ili onaj način za obmanu.
[ n1tr0 @ 10.05.2010. 12:45 ] @
Citat:
Mobtel: Mnogo zanovetas!sto ga nisi kupio po redovnoj punoj ceni ?
sa kupovinom po ovoj ceni sam pristajes na takozvanu macku u dzaku.
ja ti ne bi vratio pare.
Ne bi vratio pare, ali bi ti zato inspekcija opalila kaznu samo tako...

Znaci:
Citat:
-V-O-Y-A-G-E-R-: I ne boj se da li ce ti reci da si ga ti mozda otvarao. Udjes i kazes da si primetio da su u telefonu dlake, sto se moglo desiti samo ako su ti prodali koriscen telefon. Trazi da ti daju ili novi telefon ili da ti vrate novac. Ako budu nesto pametovali, kazi da ces biti primoran da zoves inspekciju, pa ako ni to ne upali, pozovi odmah inspekciju iz radnje.
Meni se ista stvar desila sa gitarom...
Znaci isto sam trazio zamenu posto je bila ostecena, a vlasnik je pametovao. Onda sam lepo pomenuo da cu pozvati inspekciju da ona vidi ko je u pravu. Odmah cim sam to pomenuo, dobio sam odgovor - novu gitaru dobijas kroz najdalje 3 dana - i dobio sam je... :)
Dakle - trazi da ti zameni za novi ili da ti vrati pare, ako nece pitaj da li trebas da zoves inspekciju, a ako ni tada ne pristane onda zovi inspekciju - on ce dobiti kaznu, a ti pare ili novi telefon.
Jos da ne pominjem sto nisi dobio fiskalni racun... ccc...
[ tasicss @ 10.05.2010. 13:57 ] @
Upravo sam se vratio od prodavca, bilo je svega i svacega drvlja i kamenja, svadja naravno, prvo je pametovao kao da to ustvari nije moguce da se desi, da sam ja ugurao tu dlaku, pa da je usla slucajno ali kada sam mu rekao da je nemoguce jer okolo displeja svaki mobilni telefon ima diht sundjer, rekao je da se desava, zvao je svog dobavljaca, reako da ce da mi javi do kraja dana sta da radimo, rekao am da mi vrati 10eur manje od cene na osnovu koriscenja telefona za 5 dana sto mislim da je korektno sa moje strane pa cemo da vidimo, inspekiju nisam pominjao,ali ako ne zameni ili vrati novac to mu sleduje i za racun i za obmanu.
[ espresso @ 10.05.2010. 14:15 ] @
Ne treba da ti vraća 10 € manje na osnovu korišćenja s obzirom da ti imaš zakonsko pravo da vratiš telefon u roku od 7 dana ako uočiš nepravilnosti. Prošlo je 5 dana, molim lepo. Nemoj samo da prođe tih 7 dana. Traži pare nazad i idi kod drugog prodavca.
[ tasicss @ 10.05.2010. 15:27 ] @
Upravo mi je nudio da telefon posalje u servis da izvade te dlake iz njega, ali ja na to ne pristajem, nisam dobio niti fiskalni niti gar.list kako ja mogu da ostvarim svoje pravo kod trzisne inspekcije, dlai imam pravo na zalbu?
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 10.05.2010. 15:38 ] @
Nažalost, vrlo moguće da nećeš moći ništa uraditi po pitanju žalbe.
Da si dobio neki paragon blok, kao račun, umesto fiskalnog, na kome je njihov pečat i ime robe koju si kupio, sve bi bilo ok, ali ovako na tvoje "prodali su mi polovan telefon", oni pred inspekcijom mogu da kažu da te nikad nisu videli i da mora da si pogrešio nešto.

Možeš probati sa inspekcijom, jer možda nisi jedini kojima su u toj radnji nešto prodali što nije trebalo da se proda ili na način koji nije dozvoljen, pa će možda cvikati da im inspekcija ne uđe i ne proleti kroz knjige, ali osim toga nemaš nekih dokaza da si telefon zaista tamo i kupio.

Zato je fiskalni račun bitan. Država će dobiti porez, a između kupca i prodavca se stvara odnos koji i jednima i drugima garantuje neka prava.
[ tasicss @ 10.05.2010. 15:45 ] @
Upravo sam proverio da je ta radnja pirat, tj da je odjavlena ali i dalje radi, mislim da cu tako imati neke sanse sto objasnjava da nisam mogao dobiti racune.
[ flighter_022 @ 10.05.2010. 17:21 ] @
I supruga i ja smo uzeli 5800 (u razmaku od 15 dana), i posto ga ona (hehe) mnog ovise koristi jedini problem koji imamo je da kod nje olovka ispadne ako telefon nije u futroli. Inace, ovde u Nigeriji nikom ne pada na pamet da kupi telefon ako nije sve u kompletu u kutiji koja nije otvarana (ovo ipak ne vazi za neke "leve" prodavnice i divljake.
[ tasicss @ 10.05.2010. 18:22 ] @
I ja do sada nisam kupovao tako na divljaka, obicno sam kupovao u Nemacko gde platis skuplje u startu ali sve zapakovano i nikad otvarano, ali eto sad kupih ove i odmah problemi, da sam znao bezao bih od tog mesta ko djavo od krsta ali sad sta je tu je, jedino trzisna moze da mi pomogne, videcemo, javicu ja sta sam uradio, mozda nekad nekome pritreba ova tema da ne prodje slicno kao ja.
[ Obby @ 10.05.2010. 18:30 ] @
Citat:
tasicss: Upravo sam proverio da je ta radnja pirat, tj da je odjavlena ali i dalje radi, mislim da cu tako imati neke sanse sto objasnjava da nisam mogao dobiti racune.


Ja bih rekao da si se ti žestoko zaj...o! Znam da ne vredi plakati nad prosutim mlekom, ali zar ti nije palo na pamet da proveriš tu "radnju" u kojoj si planirao da kupiš telefon? Znam da niko nije lud da otvara sajt APR-a i proverava svaku radnju u koju planira da svrati u toku dana, bilo da ona prodaje mleko i jogurt bilo da su u pitanju plazma televizori ali opet... Prvo, nisi rekao koliko si ga platio! S tim u vezi, zar nisi posumnjao u tu neku, eventualno, veliku razliku u ceni između njega i drugih prodavnica u gradu? Treće, SVI prodavci (čast izuzecima!) u oglasima stavljaju da su u pitanju original telefoni ali stvarnost je potpuno drugačija. Više puta sam pisao na ovu temu i znam šta sam pisao ali evo opet: radio sam tri godine u Ericsson-u u Beogradu i znam kako treba da izgleda original telefon - kutija ne sme da bude otvorena, mora da ima hologramsku nalepnicu koja se pocepa prilikom otvaranja, u kesi u kojoj se nalazi telefon (ili u kutiji) mora da postoje tri nalepnice sa IMEI brojem koji se mora slagati sa brojem ispod baterije i u softveru telefona (*#006# za proveru). Zakonski garantni rok za sve telekomunikacione uređaje je 12 meseci od dana kupovine! Račun, pisani i fiskalni, opečaćena garancija i potpis prodavca se podrazumevaju. U ne malom broju slučajeva, dobiješ telefon u kutiji na kojoj je odštampano NOKIA, ERICSSON ili nešto treće, unutra sve nabacano (nema onih finih ležišta za fon, punjač...), na telefonu oznaka TIM, ORANGE...

Ne želim da te pljujem i držim slovo, tvoja je bila odluka da kupiš telefon baš tu kod tog "prodavca" ali kao što neko reče, bez fiskalnog ili bilo kakvog drugog dokaza da si ti taj telefon kupio tu, pred inspekcijom može da bude njihova reč protiv tvoje. Kraće rečeno, gledaće te bledo i praviti se blesavi. Mislim da ti je jedini način da izađeš iz cele frke da se dogovoriš sa prodavcem da ti vrati pare, punu sumu jer nisi u obavezi da umanjuješ vrednost telefona zbog par dana korišćenja i da odeš. U protivnom, ja bih otišao u inspekciju i prijavio ceo slučaj i zamolio ih da oni lično provere da li ta radnja i dalje radi, tj. da nije odjavljena kao što kažeš da jeste. U tom slučaju, ako naletiš na nekog pametnijeg inspektora, možda on poveruje da u celoj priči ima istine jer ne dolazi mu svaki dan neko sa pričom da je kupio telefon u radnji koja je odjavljena i da zbog toga nije dobio fiskalni.

Srećno ti bilo u svakom slučaju i izvini ako si se osetio prozvanim u ovom postu, želim samo da ti pomognem.
[ tasicss @ 10.05.2010. 19:29 ] @
Ne naprotiv, sve je istina sto si rekao, pozdravljam ceo post. Telefon je placen 210eur. Covek se jednom zezne kao ja sada,a li nek ovo bude za nauk svima koji odu da kupe telefon, plazmu, dvd vec sve sto se kupuje. Reak je da ce da me pozove u toku veceri, videcemo, ako ne pozove odoh ja u inspekciju, ako i oni nista ne urade a dobra vecina njih se pravi gluva u mom gradu onda cu morati da slucaj priavim nekom visem telu, mozda ministarstvo, iako ne zelim da ovo ode bas toliko daleko ja moram da vraim svoj novac mukom zaradjen, ionako mi je to bila cela mesecna plata.
[ voja_pfc @ 10.05.2010. 22:08 ] @
Tacno je da si se zeznuo samom kupovinom u takvoj radnji i da realno nemas pravi dokaz sa kojim ces ici pred inspekciju, ALI sama cinjenica da je radnja odjavljena, a i dalje radi te stavlja opet u odlican polozaj, jer nije ni on lud da se zeza sa tobom jer mozes da ga debelo kostas, mnogostruko vise od tog telefona (koji ce on opet na zalost nekom drugom uvaliti).

Inspekcija ce jedva docekati da dodje kod njega, ako ne na osnovu takvog telefona onda na osnovu jos gorih stvari, tako da samo budi uporan, ja bih trazio da mi vrati novac, ako nece da da reci da ces otici u inspekciju, ako stvarno radi na crno, poletece da ti vrati pare. Samo moras zauzeti stav da te nista ne zanima osim vracanja para ili novog telefona.
Ako opet nece pravac inspekcija, mozda nemas osnov za drugi telefon, ali on ce zestoko naj*****.

Inace u vecini radnji u gradu ce ti za 5800 reci jednu cenu bez fiskalnog (otprilike ta, mozda +10-20 evra), a drugu sa fiskalnim, nokia garancijom.

Samo se drzi svoje price i siguran sam da ce ti vratiti novac.
Sutra ga zovi, obavezno spomeni inspekciju i ne smanjuj ni za 1e.

[ tasicss @ 10.05.2010. 22:18 ] @
Tako cu i uciniti ako ne pristane na zamenu ili vracanje novca! Malocas me je zvao i rekao da spakujem telefon i da mu odnesem sutra a on ce poslati dobavljacu a taj dobavljas svome dobavljacu pa da proba da zameni telefon. Koji zacarani krug. Ja ne popustam, posteno sam platio i hocu novi telefon ili svoj novac natrag!
[ stonex @ 10.05.2010. 23:16 ] @
Eh , samo kada bi ti znao kakvi su to ''dobavljači'' ... :) :) :)
[ tasicss @ 10.05.2010. 23:58 ] @
Verujem da su i oni ispod pulta :)
Neznam koliko je pametno da sutra ujutru pozovem Centar za zastitu potrosaca broj je: 0800 103 104 (besplatan poziv) da im kazem o cemu se radi, tj da evidentiram slucaj 6-ti dan pa u slucaju da mi opet vrati isti telefon i kaze da je proslo tih 7 dana za vracanje kupljene robe da mogu da ga teretim kao obmanu, jer veoma verovatno da mozda zeli da kupi vreme jer sam mu skrenuo paznju da imam zakonski rok od 7 dana od kojih su prosli vec 6 za vracanje kupljene robe ukoliko nisam zadovoljan jer on dok posalje pa dok se vrati telefon sigurno ce proci nekih 5-6 dana a onda vise nemam pravo. Sta mislite?

Ukoliko nekom treba,a da ne treba nikada:

Sajt ministarstva trgovine i usluga Republike Srbije: http://www.mtu.gov.rs/cms/index.php
Brojevi telefona lokalnih trzisnih inspekcija: http://www.mtu.gov.rs/cms/?page_id=304
Centar za zastitu potrosaca: 0800 103 104 (besplatan poziv)
Odsek za zastitu potrosaca (dezurna sluzba) sektora trzisne inspekcije 011/2699-610
Trzisna inspekcija - Prijava nepravilnosti u radu inspektora: 0800 102 101 (besplatan poziv) 00-24
Sektor za trgovinu, cene i zastitu potrosaca: 011/ 3616-623
Sektor trzisne inspekcije: 011/ 3614-334

[ Obby @ 11.05.2010. 08:59 ] @
Citat:
tasicss
Neznam koliko je pametno da sutra ujutru pozovem Centar za zastitu potrosaca broj je: 0800 103 104 (besplatan poziv) da im kazem o cemu se radi, tj da evidentiram slucaj 6-ti dan pa u slucaju da mi opet vrati isti telefon i kaze da je proslo tih 7 dana za vracanje kupljene robe da mogu da ga teretim kao obmanu, jer veoma verovatno da mozda zeli da kupi vreme...


Ovo ti nije loša ideja jer ćeš sebe zaštititi koliko-toliko pred inspekcijom pričom da od početka pokušavaš da rešiš problem ali da ipak znaš svoja prava i da nećeš da ispaštaš zbog tuđeg bezobrazluka.
Da ti barem malo olakšam dušu, reći ću da sam sinoć razmišljao šta bih ja uradio da sam u tvojoj koži. Ako odbacimo činjenicu da bih skoro sigurno poneo pištolj u radnju (jbg, takav sam ) ja bih taj telefon slikao a posebno deo ispod baterije da se vidi IMEI broj i takođe ekran nakon što ukucam *#06# kod. Jasno ti i je i zašto bih to uradio - ko zna da li će on taj telefon da uzme, zadrži ga par dana, otvori ga, očisti i vrati ti isti uz priču da je od "dobavljača" uspeo da izvuče nov! Za dve sekunde ćeš ustanoviti da li te farba ili ne!
[ tasicss @ 11.05.2010. 12:14 ] @
Dobru ideju si mi dao, slikao sam telefon ispod baterije, kada se ukuca *#06# displej teleofna, imei na kutiji, ceo telefon napred-nazad kao i kutiju. Prijavio sam slucaj centru za zastitu potrosaca oni su rekli da ce mi javiti pa cemo da vidimo. Inace sto se tice nedobijanja fiskalnog racuna po novom zakonu vaze i dva svedoka kao dokaz o kupovini, tako su mi barem rekli.
[ Obby @ 11.05.2010. 13:07 ] @
Drago mi je da sam pomogao. Ako hoćeš, pošalji mi na pp svoj mejl pa ću ti poslati kako izgleda moja 5800 sa sve original kutijom, računom i sl. Ne da bih se hvalio originalom, već da imaš predstavu kako to treba da izgleda kad je sve legalno.
[ tasicss @ 11.05.2010. 15:28 ] @
Dobio sam odgovor od Centra za zastitu potrosaca i rekli su da nemam pravo zalbe bez fiskalnog racuna, sto me uopske nije ni iznenadilo. Ostavio sam telefon prodavcu da pokusa da zameni.

[Ovu poruku je menjao tasicss dana 12.05.2010. u 02:12 GMT+1]
[ akiko1 @ 11.05.2010. 15:51 ] @
On ce ti sada izvaditi tu dlaku ili sta vec i opet ce ti vratiti isti telefon! Trebao si traziti i uzeti pare, ili ako si vec momak od "zadatka" (https://s-hphotos-ash1.fbcdn.net/hs323.ash1/28327_392908260740_621195740_4632024_5004431_n.jpg)
trebao si taj dio s utokom sprovesti danas u djelo! Najbitniji ti je nastup kod tog prodavca jer on je svercer i zajebant tako da zna kako zezati i prevariti ljude, a po mogucnosti povedi i neke jarane da ti "prave drustvo" i izvrse pritisak na njega ukoliko covjeku ne pukne film pa on vas ne rastjera pistoljem ili...
[ calexx @ 11.05.2010. 16:49 ] @
Vidim da na početku piše da je telefon kupljen kao nov ali se posle pominje i dekodiranje. Novi telefoni se ne dekodiraju a ako se to radi, onda su skidani sa mreže i valjda više nisu novi. Sve što nije upakovano i sa hologramom ima velike šanse da je korišćeno, obično zamene masku i bateriju i telefon je praktično nov novcijat. ;) Verovatno je pri toj zameni bio neki serviser kome samo malo više opada kosa pa se desilo, sada će to pažljivije da očiste i dobiješ telefon koji si i platio. Koliko se cena razlikuje od one koju traže kod zvaničnih zastupnika?
[ voja_pfc @ 11.05.2010. 17:13 ] @
Citat:
tasicss: Dobio sam odgovor od Centra za zastitu potrosaca i rekli su da nemam pravo zalbe bez fiskalnog racuna, sto me uopske nije ni iznenadilo jer kao i obicno nikad nema drzave kada je potrebna zastita gradjana. Ostavio sam telefon prodavcu da pokusa da zameni a ako me je odradio za telefon i novac onda idem utokom u radnju, nema mi druge nazalost.


Ne razumem te, sta da pokusa da zameni.
Vec je apsolvirano to da bez fiskalnog nemas neke mogucnosti, ali idi na kartu prijavicu te da radis na crno ako mi ne vratis novac (ja bih trazio samo novac). Inspekcija ti nece pomoci za telefon, ali ce on nadrljati zbog ugasene radnje koja i dalje radi.
Ne isplati mu se nikako da zbog telefona toliko rizikuje. Kao sto vec rekoh, na zalost uvalice on taj isti nekom drugom.

Idi obavezno sl. put sa nekim drugom koji je 2x2 i malo jaci na jeziku.

Jesi mu ti uopste spominjao inspekciju ili si samo malo bio bucniji, ali ga na kraju ga pustio da igra po svom?

I ja mislim da ce samo ocistiti i vratiti ti isti, a to ne bi trebalo da prihvatis ili je cela ova tema besmislena.
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 11.05.2010. 17:31 ] @
Da, samo ti Inspekcija, tj. njeno pominjanje može pomoći, jer Centar za zaštitu potrošača ima neku drugu funkciju.
[ tasicss @ 11.05.2010. 17:42 ] @
Nesmem da zovem jarane, oni su malo ludi pa bilo bih tu svasta, sto se tice Inspekcije pretio sam mu ali on ne popusta i nece da vrati novac, svadjao sam se ali ne bre i ne, ne znam koji je razlog za tako nesto, ne razumem, ja bih vratio pare. Naravno da necu da prihvatim isti telefon, ne treba mi otvaran telefon, da sam tako nesto hteo kupuo bih polovan upola cene.
Ja sam platio telefon 210eur, kod zvanicnika je sigurno 250eur. Bilo kako bilo ne bih da ja njega prijavljujem jer su kazne za takav prestup prevelike i svestan sam toga da moze debelo da zaglavi a sigurno od toga hrani decu.

[Ovu poruku je menjao tasicss dana 11.05.2010. u 19:13 GMT+1]
[ Tehnoman @ 11.05.2010. 18:00 ] @
Citat:
tasicss: Dobio sam odgovor od Centra za zastitu potrosaca i rekli su da nemam pravo zalbe bez fiskalnog racuna, sto me uopske nije ni iznenadilo jer kao i obicno nikad nema drzave kada je potrebna zastita gradjana. Ostavio sam telefon prodavcu da pokusa da zameni a ako me je odradio za telefon i novac onda idem utokom u radnju, nema mi druge nazalost.


Država nije bog zna kakva ali najčešće može da te zaštiti od nesavesnih prodavaca ali nikako od tebe samog.
Pristao si da platiš i preuzmeš telefon.... bez fiskalnog računa...... Dobrovoljno, svojevoljno.....

Odjednom si se setio svih svojih mogućih prava a preskočio si svoju osnovnu
obavezu: da tražiš i dobiješ fiskalni račun. A iz diskusije ovde se vidi da znaš šta je
fiskalni račun i čemu služi, i da je prodavac u OBAVEZI da ga izda. Ma koliko platio telefon: dinar, 100 dinara ili 200 Evra.

Nikakva inspekcija ti ne mođe pomoći. Dva svedoka? Huh.... A onda on nabavi dva svedoka da te nikada nije video????
I tako u krug. Ne idu ipak tako stvari.


I sada pretiš nekome "utokom"???? E u tom delu poslovanja ti teško ko može pomoći. Jer tu cev uvek ima dva kraja......
Moraš i toga biti svestan.

Da se razmemo: ne branim prodavca bez radnje, bez fiskalne kase, bez dovole, bez traga, bez obraza.
Ali dokle god ima takvih koji kupuju od njih dotle će oni i postojati. Kad niko ne bude kupovao od njih sami će nestati.

[Ovu poruku je menjao Tehnoman dana 11.05.2010. u 20:25 GMT+1]
[ Obby @ 11.05.2010. 18:23 ] @
Citat:
tasicss: Nesmem da zovem jarane, oni su malo ludi pa bilo bih tu svasta...


Daj mi, majke ti, pozajmi te jarane samo na dan-dva da pozavrsavam neka posla jer mi je vise muka od tegljenja utoke u svaku radnju!

p.s. A nemam ni dozvolu za nosenje, samo za posedovanje!
[ zunomiljan1 @ 11.05.2010. 18:54 ] @
Citat:
Tehnoman: Država nij bog zna kakva ali najčešće može da te zaštiti od nesavesnih prodavaca ali nikako od tebe samog.
Pristao si da platiš i preuzmeš telefon.... bez fiskalnog računa...... Dobrovoljno, svojevoljno.....

Odjednom si se setio svih svojih mogućih prava a preskočio si svoju osnovnu
obavezu: da tražiš i dobiješ fiskalni račun. A iz diskusije ovde se vidi da znaš šta je
fiskalni račun i čemu služi, i da je prodavac u OBAVEZI da ga izda. Ma koliko platio telefon: dinar, 100 dinara ili 200 Evra.

Nikakva inspekcija ti ne mođe pomoći. Dva svedoka? Huh.... A onda on nabavi dva svedoka da te nikada nije video????
I tako u krug. Ne idu ipak tako stvari.


I sada pretiš nekome "utokom"???? E u tom delu poslovanja ti teško ko može pomoći. Jer tu cev uvek ima dva kraja......
Moraš i toga biti svestan.

Da se razmemo: ne branim prodavca bez radnje, bez fiskalne kase, bez dovole, bez traga, bez obraza.
Ali dokle god ima takvih koji kupuju od njih dotle će oni i postojati. Kad niko ne bude kupovao od njih sami će nestati.


Slazem se da je u najmanju ruku licemerno da trazis sada pomoc drzave kada si izigran, a i sam si bio svestan da ces kupovinom telefona na crno izbeci PDV( otprilike si ga toliko i jeftinije platio). E sad nije problem sto si ti to hteo, vec je problem prodavaca kao sto je taj. Mislim da nisi trebao da ga dajes na servis vec da trazis pare nazad jer je ocigledno da telefon nije nov. U slucaju bilo kakve prepirke trebao si zvati prijatelje, pa ako radnja nije prijavljena lepo uzmes i demoliras istu. Ko tebe kamenom, ti njega bejzbolkom.
[ akiko1 @ 11.05.2010. 19:25 ] @
Posto te taj prodavac lijepo i kulturno nasamario i izigrao, nemoj biti iznenadjen ukoliko ti ne vrati sada ni mobitel ni pare ako nastavis da mu dosadjujes placljivim glasom i sa milion pitanja. On na osnovu svega iznesenog ima "zakonsko" pravo da se napravi lud i da kaze da te nikada nije vidio!

Jesi li dobio ikakav papir ili nesto slicno da je radnja preuzela od tebe mobitel i da je isti na servisu? Ili si mu opet vjerovao i dao mob na "lijepe oci"?
[ Cudnovati Kljunas @ 11.05.2010. 20:02 ] @

Koliko god mi mislili da kupovinom proizvoda ispod pulta pomazemo sebi, tako sto prolazimo s boljom cijenom, mi radimo sasvim suprotno, jer se dobija ovaj negativni povratni efekat, ne u svim slucajevima, ali u vecini njih :( I ako bas hoces da kupis nesto na "krivi" nacin, onda kupi od nekoga koga znas ili od nekoga koga neko tvoj zna, da imas bar neku, pa ma i minimalnu garanciju :))) A najbolja je kupovina legalno, da ne bude da zagovaram kupovinu ispod pulta :):):)
A sto se tice vracanja para ili novog telefona, izgleda da se to samo svodi na dobru ili losu volju tog tvog prodavaca, nazalost :(
[ Horvat @ 11.05.2010. 21:44 ] @
ukoliko ti ne daju fiskalni racun nisi duzan da platis robu

ti si svojevoljno pristao na "drugarsku trgovinu" (ispod cene,bez fiskalnog racuna)

nema tu nikakve inspekcije,mozes jedino da se prepires s likom i neko ce se prvi smoriti i popustiti,ili ti ili on, ja tipujem da ces se ti prvi smoriti
[ tasicss @ 11.05.2010. 22:05 ] @
veruj mi da sam se smorio, nemam ja zivaca da se raspravljam, verujte mi, sve to mi je preo ku**a, mada necu ni da popustim za ono sto je moje. Ne trazim mu noivac nazad, nek mi da novi telefon sa opremom koja ide uz njega i sve je u redu. Meni da tako neko dodje i kaze da sam ga zeznuo za to i to ja bih onda promenio dobavljaca. U principu dobavljaci muljaju najvise, prvo ti da garanciju na softver? Pa to nema nigde!
[ -V-O-Y-A-G-E-R- @ 12.05.2010. 01:02 ] @
Nije niko rekao da će prijavom inspekciji čovek dobiti novac nazad, nego je inspekcija tu više kao faktor zastrašivanja, ne bi li prodavac pristao da vrati novac ili zameni polovan uređaj novim.
[ dragancesu @ 12.05.2010. 07:04 ] @
Nije mi namera da ti sipam so na zivu ranu, samo da nesto dodam.

Nedavno je kolega hteo da menja telefon i kad sam mu predlozio tu nokiju otiso je na net i procitao da su prve serije bile felericne, crkavao je mikrofon, i kad se zameni crkne. Nokija je priznala gresku pa serija od februara 2009 i novije ima ispravljenu gresku.

Mislim da je telefon extra, video sam da ima za 210 eur, novo, kutija, nalepnice, mislio sam da fali neka kartica ali ne. Vidim da sjajne prodavnice drze cenu oko 300.

Nije mi jasna tako niska cena, ali izgleda ljudi jos nisu navikli na tako savremen dizajn, mislim na touchscreen pa se slabije prodaje. Ne znam koliko ti je bitan taj model, ali imas za nijansu slabiji 5230 koji nema podrsku za wifi.

[ koja_hc @ 12.05.2010. 11:56 ] @
I ja sam imao slican problem ali sa automobilom! Znaci narucio sam auto iz inostranstva (polovan naravno), idiot dao kaparu (i to ne malo para) i to covjeku kojeg poznajem i koji ima firmu i radi sa automobilima da bi mi dovezao automobil u stanju kako se nismo dogovorili! Stvar slicna, dao dio para unapred na lijep obraz (napominjem da znam covjeka i nase familije se znaju), niti kakvog ugovora, niti racuna, niti ikakvog papira koji potvrdjuje da sam dao pare, a sve kontam bice sve OK... ali ajd' ne lezi vraze sav se taj dogovor izjalovio! Prvo je poceo odugovlaciti, pa nikako da ga doveze, te ovo, te ono i na kraju kada ga je dovezao samo marka automobila je odgovarala dogovoru... I onda je krenula prica sve se to da srediti, ja cu to o svom trosku itd, samo pare da ne vraca... doduse, auto je bio samo izgreban (i kilometar sat vracen jedno cca 100.000 naravno!) ali dogovor je dogovor kontam ja.... i nakon skoro tri mjeseca naguravanja da vrati pare ili da mi doveze auto kako smo se dogovorili ipak sam uzeo auto... zasto? Zato sto sam izgubio zivce nastojeci da na lijep i kulturan nacin to rijesim, i preostalo mi je jedino da uzmem auto ili da uzmem pistolj i ubijem djubre... onda kontam, zasto lezati u zatvoru zbog djubreta?! Mali je svijet, srescemo se opet u drugim ulogama...

Poenta sve ove price je ta da ako mislis da ces problem rijesiti na fin nacin VARAS SE! Sa takvim tipovima ili budi djubre ili bjezi od njih! A nakon svega ovog sto sam dozivio ni materi svojoj ne vjerujem! A kamoli da mi padne na pamet da nekom dajem pare za nesto sto nisam vidio...

Sto se tice samog modela, 5800XM je extra telefon u svom cjenovnom rangu! Posjedujem taj model nekoliko mjeseci (placen 220e u full-u u prodavnici ovaj put :) ) i za svo to vrijeme eksploatisanja telefona jedino me symbian zna izbiti sa vremena na vrijeme... ali ajd', hardware je sasvim OK, mada plastika malo skripucka, sta's kad je plastican :)

Neka ti je sa srecom i pamet u glavu sledeci put!
[ tasicss @ 12.05.2010. 13:11 ] @
Naravno, sada samo pamet u glavu, jednom se covek opece za nauk. I ja sam ovog lika znao veoma dobro bio sam kod njega kuci, kupio par telefona od njega i svi su bili ok do ovog poslednjeg, pa kontam hajd da upim oped kod njega dosada me nije zeznuo ali za sve postoji prvi put. Eh da sam dao tih 40eur vise sada da me uopste ne boli glava nego ja da ustedim, ali lepo kaze nas narod: "Ko ne plati na mostu platice na Cupriji".
[ miki069 @ 12.05.2010. 20:40 ] @
Problem je što je plaćen 210e.
To je maloprodajna cena full 5800xm sa 8GB memorijskom.
Kutija sa IMEI, nezaključavana za EU tržište.
Samo oštro i traži nov telefon ili pare.
To je otvaran telefon i bog zna koliko je star.
[ tasicss @ 14.05.2010. 19:30 ] @
Evo nakon natezanja sa prodavcem, upornosti i gubljenja zivaca dobio sam drugi telefon koji je ok, koliko sam video nikad nije otvaran jer nema ulubljenih srafova kao onaj predhodni za sada je sve ok, uz telefon sam dobio opremu od predhodnog tj sve od predhodnog pa cak i bateriju. Moj savet buducim kupcima telefona da NE KUPUJU TELEFON OD PRODAVACA IZ PODRUMA, UVEK TRAZITE FISKALNI RACUN I GARANTNI LIST da ne bih dolazili u situaciju u koju sam ja bio. Ako mogucnosti dozvoljavaju uvek je najbolje dati jos 20-30eur vise za telefon koji se prodaje u ovlascenim prodavnicama naravno treba da bude zapakovan u kutiji tj ne otvarana kutija na telefonu ne smeju biti okrljeni srafovi i obavezno obratite paznju na detalje, u mom slucaju je bila dlaka ispod ekrana koji nikad ne bih primetio da nisam slucajno zagledao. Pamet u glavu od koga kupujete i srecno!
[ maleksa @ 14.05.2010. 19:59 ] @
Dobro je sto se ovaj put istrajnost isplatila!

Pa iz ovakvih slucajeva moze puno da se nauci.

Sretno sa novim mob-om.
[ tasicss @ 15.05.2010. 00:41 ] @
@Maleksa Naravno drugar, nek ova tema bude za nauk svakome sta sve moze da mu se desi ako nabavlja ne samo telefon vec bilo sta ispod ruke da ustedi koju paricu, na kraju bude mnogo skuplje! Hvala, nadam se da ce ovaj novi biti odlican, dodse bilo bih i red posle svega onog.. :)
[ anon70939 @ 19.05.2010. 16:51 ] @
Mozda nema veze sa ovom temom, ali recimo da sam ovog momenta ja prodavac iz podruma i da nudim HP iPAQ Voice Messenger (FB142AA, ne model 510, ima LED a ne TFT za razliku od njega i jos neke sitnice) za 170E potpuno nove.
HP kutija "sa svim pregradicama", bez dlaka :), nisu kradeni, i jos je pismena garancija od godinu dana (od registrovane firme koja nije podrum :)). Znaci telefon koji nije sigurno u nekom bulk pakovanju.


Nov taj isti telefon je trenutno u winwin-u 37000 dinara, a u ostalim radnjama i preko 40 000 dinara.

Da li vredi kupiti od mene podrumdzije taj isti telefon koji oni prodaju za toliko novca? Ja sam ih isto kupio od drugog podrumdzije za mnogo manje para i prezadovoljan sam.

Ovo nije reklama, nego samo hocu da kazem da ljudi cesto imaju velikih razloga da kupe od "podrumdzije", i sumnjam da su razlike u ceni od nepodrumdzija samo 20-30E, kao sto je u mom slucaju. Isto tako sam mnogo puta prodavao razlicite hardware-e duplo i 3 puta jeftinije od trenutne cene na trzistu.


Naravno, najbolje je ne razmisljati o novcu, i imati ga na sve strane, pa ni ne razmisljati o novcu pri kupovini. Ali mi u Srbiji smo prisiljeni da u svakoj sferi zivota prodjemo sto jeftinije, do te mere da ljudi kupuju i budjave toalet papire pa zarade suljeve, a da ne pricamo o mobilnim telefonima. Mada, s druge strane gledano, za prezivljavanje nam nisu ni potrebni telefoni od 200E :-)

A sto se tice pistolja, lepo je neko rekao da svaki pistolj ima "dve strane". I oni koji pricaju kako prete pistoljima, prvo treba da posahranjuju sve one koje su poubijali do sada...

Jbg, mi podrumdzije kao sto kaze tasicss isto moramo da hranimo decu, a u Srbiji ziveti samo od jedne legalne platice je nemoguce (zato jer je vecini kao tasicu cela plata nazalost poput vrednosti tog telefona). Sve se to vrti u krug.... Kupi za malo novca, jer ne zaradjujes dovoljno novca, a kupujes od onog ko nema dovoljno novca, pa mora da mulja da bi pokrio sve rupe.