[ Miladinovic @ 10.05.2010. 22:49 ] @
Evo prilike da se otarasite opomena
Citat:
Storniranje doplatnih karata i opomena

U bazi podataka GSP „Beograd“ nalazi se oko 197.000 opomena, napisanih za oko 150.000 lica. U cilju iznalaženja najpovoljnijeg rešenja za putnike i prevoznike, utvrđeni su popusti za storniranje doplatnih karata i opomena napisanih do 30. 04. 2010. godine. To znači sledeće:
Citat:
od 1 do 3 opomene - 1.000,00 dinara

od 4 do 9 opomena - 2.000,00 dinara

10 i više opomena - 3.000,00 dinara


Naši sugrađani koji imaju napisanu doplatnu kartu i/ili opomenu, mogu je stornirati lično na šalterima GSP, ili uplatom putem poštanske uplatnice. Proveru duga mogu da izvrše na sajtu GSP-a unošenjem matičnog broja, kao i lično na šalterima ili telefonom.



(kliknite na sliku da bi je uvećali)

Navedena akcija traje od 10. maja do 10. jula ove godine, a posle toga sledi utuženje svih onih koji ne iskoriste mogućnost storniranja.

Izvor: http://www.gsp.co.rs/


Na ovoj stranici je moguće proveriti koliko opomena imate: http://www.gsp.co.rs/jmbg.html

[ Java Beograd @ 11.05.2010. 08:07 ] @
Neverovatno. Ovako se (po stoti put u ovoj državi) pljuje u lice onima koji svoje obaveze (ili kazne, svejedno) plate na vreme.
Sećam se (ne)plaćanja struje, pa oprost dugova, pa neplaćanja komunalija - pa opet isto.
[ cozmo_im @ 11.05.2010. 09:24 ] @
Jedno je kazna a drugo je placanje racuna. Neko nema novca da plati racun (ili nema za pun iznos) pa moze dug da se oprosti ili podeli na rate. To blage veze nema sa onima koji imaju novca i uredno izmiruju obaveze. Ne stavljaju se bas svi u isti kos. Ako neko duguje, ne mora da znaci da nece da plati, vec mozda nema odakle ili moze da placa jedan deo, koliko mu primanja dozvoljavaju. Ne mozes tako optuzivati nekog.

Koliko znam ljudi koji imaju primanja od recimo 30.000 din za troclanu porodicu a moraju da se greju na struju jer ne postoji dimnjak u zgradi, niti uslov za centralno grejanje. Takvim ljudima niko nije izasao u susret i ponudio olaksice za placanje struje. I onda su oni krivi, ma da.

Krivi su oni koji to namerno rade, kradu i slicno, na ustrb nas postenih. Zato kazem nemozemo olako pljuvati po ljudima.

A sto se tice kazni, kazne moraju da se plate ako se utvrdi da neko namerno ne placa racun ili se, u ovom slucaju, svercovao u GSP-u.

Takodje, znam, stvarno znam, ljude koji su u takvoj materijalnoj situaciji da NEMAJU da kupe kartu za bus. Znaci jednostavno nemaju. Mozda ti ne razumes, mozda ja to ne razumem, ali takvih ljudi ima jako puno u nasem okruzenju. Ne zato sto hoce da izbegavaju zakon, vec jednostavno mora da plati opstanak a tek onda sve ostalo ako ostane.

Naravno, veliki broj se svercuje namerno ili ne placa racune namerno, moze im se ili rizikuju. Ali ne treba odmah sve optuzivati.

Primer komsinice penzionerke sa penzijom od 11.000 din koja je u invalidskoj i nema onu besplatnu jer nema dovoljno godina i nije 100% invalid. Zena jednostavno nije imala da kupi markicu ili kartu, nemocna je, ridzovan se drao na nju, pisao prijavu, zena sta ce, dala licnu kartu na uvid, cutala...
[ Ivan Dimkovic @ 11.05.2010. 09:46 ] @
Citat:

Takodje, znam, stvarno znam, ljude koji su u takvoj materijalnoj situaciji da NEMAJU da kupe kartu za bus.


Ako nemaju za bus, ne moraju da se voze busom.

Ni ja nemam love za Bugatti Veyron, pa ne bih pozajmio neciji da se provozam.
[ Java Beograd @ 11.05.2010. 09:51 ] @
Zapravo, ako realno sagledamo, i čitamo između redova, ovo znači: "Priznajemo da vam ništa ne možemo, i evo, ako 'oćete, platite bar malo, tek da ne bude da smo vam sve oprostili. " Biću slobodan da prognoziram uspeh ove akcije: 0,001% od onih koji imaju opomenu će se odazvati !
[ Java Beograd @ 11.05.2010. 09:53 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ako nemaju za bus, ne moraju da se voze busom.
Ni ja nemam love za Bugatti Veyron, pa ne bih pozajmio neciji da se provozam.


Vidiš, ovde nisi u pravu. Ma koliko može smešno da zvuči, javni saobraćaj je nešto poput esencijalne potrebe gradskog stanovnika. Dakle, nije hir, nije iz dosade.
[ Ivan Dimkovic @ 11.05.2010. 09:58 ] @
Sasvim se mi razumemo tu.

Zar socijalna kategorija ne placa specijalne povlascene cene?

Placa.

Dakle, nije problem u "socijalnoj kategoriji" vec je problem u kategoriji koja je iznad socijalne, ali bi da joj ostane za cigarete recimo.
[ StORM48 @ 11.05.2010. 10:00 ] @
Ništa novo. Onomad se buljuk genijalaca setiJo da živimo u tvorevini koja se zove SCG, pa je na foru bratstva i jedinstva "naivno" pomislio da može i primorske autiće da vozi, iako je decidno bilo milion puta ponovljeno da to nije dozvoljeno i da nemaju prava da kupuju i voze takva vozila.

Opravdanje je bilo "pa bili smo ista država". E pa jesmo bili možda ista država, ali nismo bili ista carinska zona.

I pored sveg talasanja, pojedinci su govorili da nikad neće namagarčiti pošten deo građana i dozvoliti preregistraciju, ni za koje pare, zbog Euro3 ograničenja. Ali eto - svi videsmo šta se desilo. Prema toj prevari, ovo sa GSP-om je čudo od pola sata.

Pozdrav
[ Miladinovic @ 11.05.2010. 10:54 ] @
Sada možete da se vozite do 10. jula i platite 1000 dinara ako vas uhvate 3 puta Evo još informacija

Citat:
Pojačana kontrola

Predloženi set mera i aktivnosti obuhvata i akciju pojačane kontrole, koja počinje 01.06.2010. godine. Ova akcija biće realizovana u saradnji sa nadležnim inspekcijskih službama i policijom.
U akciji će pored postojeća 164 biti angažovano i dodatnih 300 do 500 kontrolora. Oni će kontrolisati putnike u svim vozilima Integrisanog tarifnog sistema (GSP i privatni prevoznici).
Predviđeno je, između ostalog, da u slučaju kada putnik nema kartu, a ne želi da pruži podatke za identifikaciju, kontrola zaustavi autobus sve dok se neispravni putnik ne udalji iz vozila.

Promene u naplati doplatnih karata

Cena doplatnih karata za putnike koji nemaju overenu kartu ili važeću markicu ostaje 3.000 dinara. Uvodi se popust od 50% za sve one koji doplatnu kartu plate na licu mesta ili u roku od 15 dana od dana prekršaja. Po isteku roka od 15 dana sledi utuženje. Ovi predmeti će od strane pravosudnih organa biti rešavani u prioritetu.

Kondukteri

U određeni broj vozila biće uvedeni kondukteri. Njihova uloga je da kontrolišu vozne isprave i vrše prodaju karata putnicima koji ih nisu blagovremeno kupili. Cena karte u vozilu je 80,00 dinara za I zonu i 100,00 dinara za I i II zonu.


Umesto savremenog sistema naplate koji su najavili uvode konduktere!

S druge strane, po novom zakonu, vozila javnog gradskog prevoza moraju da zadovovljavaju sledeće uslove:

1) Ispravna kompletna svetlosna signalizacija
2) Ispravno napisan broj linije
3) Ispravan tahograf
4) Opšte stanje vozila što podrazumeva da trula vozila ne smeju biti u saobraćaju

Postupanje vozača

1) Pneumatska ili električna automatska vrata se mogu otvoriti samo kada je vozilo zaustavljeno
2) Konzumiranje cigareta u vozilima javnom gradskog prevoza je strogo zabranjeno kako za putnike, tako i za vozača, bez obzira što ima odvojenu kabinu
3) Vozač je dužan da pri dolasku na terminus promeni destinaciju na displeju.

Ovde sam samo izneo stavke koje se često krše, a o stanju vozila GSP-a ne treba pričati.

trola gr.br.108


Displej na autobusu na liniji 20

[ mmix @ 11.05.2010. 11:21 ] @
Citat:
Ovi predmeti će od strane pravosudnih organa biti rešavani u prioritetu.

Zlo kako god da okrenes. Ili je bulaznjenje i pilicarsko busanje u grudi ako nije tacno ili slika i prilika "nezavisnog" sudstva ako je tacno.

Majke mi, moram da probam to, evo kad nadjem posao napolju pa jedno mesec dana pre polaska da postanem gedza i da vidim u cemu je slast tog nacina zivota, na stranu sto se sociopatija kod nas tretira kao drustveno prihvatljiva norma, mora da postoji nesto intoksinirajuce u tome kad ima toliko poklonika.
[ BluesRocker @ 11.05.2010. 11:27 ] @
@Java Beograd
A zašto se neko vozi gradskim prevozom ako ne ide njime na posao a nema da plati kartu? Prodavnica mu je u kraju, dom zdravlja u kraju, opština, sud, pijaca, ... Za šta mu je neophodan gradski prevoz?
[ Ivan Dimkovic @ 11.05.2010. 11:28 ] @
I, jos vaznije, zasto mu je potreban svaki dan u mesecu pa da mora da placa pretplatnu kartu?

Mozda par puta mesecno mora da skokne negde dalje od svoje opstine - a za to para ima.

Jedno su socijalni slucajevi, koji imaju svoje povlastice... a sasvim drugo su ljudi sa niskim primanjima (ali NE socijalni slucajevi).
[ Pirossi @ 11.05.2010. 11:47 ] @
ja plaćam jer sam kreten.
mada, neka GSP krene da posluje kao normalna profitna firma a ne da je subvencioniše grad i tako im omogućava da zapošljavaju čuveni dvojac Kurtu & Murtu.
tad bi maltretiranje super-ridže imalo nekakvog smisla, a ne ovako, kaže ridža "ovaj autobus, gospodine ne ide na vodu", ja velim "jok gospodine, ide na kintu iz gradskog budžeta".
[ Java Beograd @ 11.05.2010. 11:51 ] @
Citat:
mmix: Zlo kako god da okrenes. Ili je bulaznjenje i pilicarsko busanje u grudi ako nije tacno ili slika i prilika "nezavisnog" sudstva ako je tacno.


Ma kakav prioiritet ! Ha, ha, ha ! Dobar vic. Da ovo naše ovakvo kilavo sudstvo prioritetno rešava 150.000 slučajeva švercovanja u GSB ? Pa uporavo ova molba za piliićarenjem svima govori da od tužbe i suda nema ništa niti će ikad biti !!!
[ vladd @ 11.05.2010. 11:56 ] @
Ne ne moze. Ne moze gradsko saobracajno da posluje kao profitna firma posto ne sluzeza ostvarivanje profita vec da obezbede javni saobracaj u gradu.

Nazalost, takva razmisljanja imaju i predsednici opstina(ako treba primer navescu) koji misle da "usteda" u budzetu i vracanje sredstava gradu, predstavlja "domacinsko poslovanje". Te pare su namenjene da se racionalno potrose na povecanje komunalnog kvaliteta zivota, a ne za "meru stednje".

Da ne pisem elaborat, nemoguce je da se profitno posluje, i nepotrebno, posto ionako deo prihoda budzeta sami gradjani popunjavaju.

Problem je opste nestasice novca i praznih fondova, pa se svaki sefcic dovija kako da uteruje dugove, poveca naplate...
Kabasta birokratija je pocela da smislja porez na vrapce..izbezumljena u nestasici, pa ko vele, daj sta das..makar i deo kazni, posto reformisano pravosudje moze da realizuje naplatu za jedno dve godine...

Poz
[ Odin D. @ 11.05.2010. 12:26 ] @
Uvijek kad je ovakva neka stvar u pitanju, o njoj se raspravlja kao da je sve ostalo u savrsenom redu, pa se iscudjavamo sto nekom pada na pamet da postupa ovako ili onako.

Moja poznanica radi na Bg sajmu gdje putuje svaki dan GSP-om iz Batajnice. Ovo je vec treci mjesec kako nije primila platu. A razlog zasto je jos uvijek na poslu je taj sto je vlasnik firme u kojoj radi, u vreme one krize uzeo od drzave neki kredit/bonus/pomoc-nemam pojma sta tacno- a koji ga je obavezuje da ne smije da otpusta radnike ne znam koliko vremena. On ih, kao sto vidimo nece otpustiti, ali u principu radi istu stvar nedavanjem plate.

E sad, ona jos uvijek placa taj GSP redovno, ali to joj u ovakvim okolnostima postaje prilican problem.
Novi posao trazi svakodnevno, ali najcesce to ne moze da se sredi tako brzo.

Sve u svemu, vjerujem da ima dosta ljudi koji iz slicnih i raznoraznih drugih razloga sistemske prirode nisu u mogucnosti da u nekom periodu izmiruju ni najosnovnije obaveze.

Medjutim, sve dok se budalastine kapitalnih razmjera svakodnevno odigravaju na mnogo visem nivou i to od mnogo vidjenijih ljudi i struktura u toj drzavi, smatram da je izlisno raspravljati o "neodgovornosti" malih ljudi koji se voze GSP-om, izbjegavanju placanja poreza od strane baba koje kod kuce drze 20 kokosiju pa prodaju jaja na kartonoskoj kutiji na pijaci i tome slicno.

Njihova jedina krivica je sto do sad nisu ustali na "kuke i motike" da malo srede te sistemske probleme, ali to je vec druga prica.

A ovo je biser bez premca:
Citat:
Predviđeno je, između ostalog, da u slučaju kada putnik nema kartu, a ne želi da pruži podatke za identifikaciju, kontrola zaustavi autobus sve dok se neispravni putnik ne udalji iz vozila.

Znaci, dovoljno bezobrazan mangup, moze uciniti da 200 ljudi kasni na posao. Satima.
Ako se 10-tak mangupa dogovore, mogu blokirati citavu liniju. Lijepo bogami, pravi samoupravni sistem preuzet iz najbolje prakse JNA: ako jedan zasere - ima svi da kopate rovove i radite sklekove.... Kolektivna odgovornost u najboljem izdanju.
Vjerovatno je uskoro biti predvidjeno da putnici sami izbacuju nesavjesnog neplatisu, ili da autobus ne krece dok putnici izmedju sebe ne skupe novac za naplatu kazne....
Treba i da se uvede da se nikom ne dopusta da napusti autobus dok se izgrednik ne smiluje da da licne podatke.
[ mmix @ 11.05.2010. 12:58 ] @
Zanimljivo kako imas dvojako vidjenje iste stvari. A sta ako je taj neispravni putnik ta tvoja poznanica koja nece da izadje iz autobusa da ne bi zakasnila ona i bas je briga sto ce drugi da kasne? Ipak ti drugi dobijaju platu a ona ne, mora biti da su i oni deo zavere. Isto sam siguran i da ce neki drugi Odin2 da prokomentarise kako je ona bezobrazni mangup, srecom pa nema 10 druagara mangupa inace bi celu liniju blokirali.

U ovoj zemlji nikad kraja Robin Hudovskim pricama.
[ BluesRocker @ 11.05.2010. 13:16 ] @
Citat:
mmix: Zanimljivo kako imas dvojako vidjenje iste stvari. A sta ako je taj neispravni putnik ta tvoja poznanica koja nece da izadje iz autobusa da ne bi zakasnila ona i bas je briga sto ce drugi da kasne? Ipak ti drugi dobijaju platu a ona ne, mora biti da su i oni deo zavere. Isto sam siguran i da ce neki drugi Odin2 da prokomentarise kako je ona bezobrazni mangup, srecom pa nema 10 druagara mangupa inace bi celu liniju blokirali.

U ovoj zemlji nikad kraja Robin Hudovskim pricama.

Pa da, za gradski prevoz ne važi zakon o održanju energije. :)
[ bachi @ 11.05.2010. 13:21 ] @
Citat:
Java Beograd: Zapravo, ako realno sagledamo, i čitamo između redova, ovo znači: "Priznajemo da vam ništa ne možemo, i evo, ako 'oćete, platite bar malo, tek da ne bude da smo vam sve oprostili. " Biću slobodan da prognoziram uspeh ove akcije: 0,001% od onih koji imaju opomenu će se odazvati !


Ne znam za druge, ali ja planiram da platim 1000 dinara, jer me imaju u evidenciji za jednu opomenu (iako su me u životu navatali tri puta). Zašto? Sutra dan će mi možda trebati povlastica, a neću moći da je izvučem ako me duže, a tada bih platio mnogo više nego tih 1000 dinara.

A ko zna, možda ova država i "proradi" pa stvarno krene sudstvo i počnu presude u korist GSPa i onda moraš da platiš kaznu + kamatu + sudske troškove.
[ Java Beograd @ 11.05.2010. 14:05 ] @
Citat:
bachi:A ko zna, možda ova država i "proradi" pa stvarno krene sudstvo i počnu presude u korist GSPa i onda moraš da platiš kaznu + kamatu + sudske troškove.

Baš si neozbiljan. Uostalom, plati. Nemoj samo posle nama da se žališ !
[ bachi @ 11.05.2010. 14:13 ] @
Pa o tome pričam, bolje platiti tih 1000 dinara, nego ne platiti i rizikovati sve gore navedeno.
[ Java Beograd @ 11.05.2010. 14:16 ] @
Citat:
bachi:A ko zna, možda ova država i "proradi" pa stvarno krene sudstvo i počnu presude u korist GSPa i onda moraš da platiš kaznu + kamatu + sudske troškove.
"Srbija je 2008. godine izgubila spor pred arbitražom u Parizu i pravosnažnom presudom je obavezana da plati izraelskoj kompaniji 36 miliona evra zbog nepoštovanja ugovora o iznajmljivanju špijunskog satelita, koji je 2005. godine potpisao tadašnji ministar odbrane Prvoslav Davinić. "

I !? Nikom ništa. Pojeo vuk magarca, a onda se izgubio u magli. A tebe će neko da tuži i osudi i prinudno naplati kaznu za šverc u autobusu ?! Siguran sam da je tvoj rizik 0,0000000000000000001% Ili manji

[ Odin D. @ 11.05.2010. 15:15 ] @
Citat:
mmix: Zanimljivo kako imas dvojako vidjenje iste stvari. A sta ako je taj neispravni putnik ta tvoja poznanica koja nece da izadje iz autobusa da ne bi zakasnila ona i bas je briga sto ce drugi da kasne? Ipak ti drugi dobijaju platu a ona ne, mora biti da su i oni deo zavere. Isto sam siguran i da ce neki drugi Odin2 da prokomentarise kako je ona bezobrazni mangup, srecom pa nema 10 druagara mangupa inace bi celu liniju blokirali.

U ovoj zemlji nikad kraja Robin Hudovskim pricama.


Nemam ja nikakvo dvostruko vidjenje. Zakljucio si iz mog posta ono sto si sam htjeo.
Ja sam rekao samo dvije stvari:

1) Da u moru tih koji ne placaju kartu moze biti i onih koji ne mogu da je plate iz ovog ili onog razloga. Nista nisam rekao u pogledu njihovog prava da se tako voze GSP-om. Nekome moze u nekom momentu biti vaznije da stigne od tacke A do tacke B nego eventualna zaprecena kazna ili postovanje nekih principa. Ljudi ce uvijek sami za sebe procjenjivati rizik i upustati se u njega, dao im neko na papiru to pravo ili ne, jednako kao sto igraju i ruski rulet.
Poseban aspekt koji mene u ovom slucaju zanima je da te sud jedne drzave osudi zbog neplacanja karte, a da u slucaju da se zalis istom sudu za neprimanje plate 3 mjeseca mozes isti da povuces za k...c. Nikad prva stvar nece funkcionisati kako treba bez ove druge.
Sustina ovoga je da ja smatram da se pojedine stvari ne mogu posmatrati i rjesavati izolovano. Covjek prvo mora primiti pare da bi sa njima nesto placao. A da bi ih primio mora ih prvo zaraditi radom, a da bi radio mora nekako stici do posla, a da bi stigao, mora prvo kupiti kartu.... Iz ovoga se vidi da je sve to u prilicnoj mjeri uslovljeno jedno drugim. Ako se nesto u tom nizu prekine, ne mozes se u ostalim djelovima praviti lud kao da se nista nije desilo i nadati se da ces tako rjesiti problem.

2) Druga stvar o kojoj sam diskutovao je idiotski sistem kolektivnog kaznjavanja. Uopste me nije briga da li autobus stoji zbog moje poznanice koja 3 mjeseca nije platila kartu ili bilo koga drugog sa jos nekim "dirljvijim" razlogom. Putnik u GSP-u je tu da bi odnekud stigao negdje, a ne da se solidarise sa bilo cijim problemima ili da zbog njih solidarno ispasta. Ja ako udjem u autobus GSP i platim kartu, ocekujem da budem prevezen na odgovarajuci nacin od tacke A do tacke B, a ne da sjedim u stojecem autobusu ko zna gdje i ko zna koliko jer neko ko nece da plati kartu ili nije primio platu 3 mjeseca je jos "zaboravio" da ponese i licnu kartu. Probleme koje GSP ima sa nekim putnikom ne treba da se ticu ostalih putnika ni na koji nacin i ni zbog kojeg razloga.
"Predvidjanjem" mjere u kojoj bi autobus sa putnicima stajao sve dok se problematicni putnik ne smiluje da sam izadje ili da se identifikuje je nista drugo nego prebacivanje svojih problema nekom drugom - u ovom slucaju direktno se racuna na rulju zeljnu linca.
To je isto kao kad bi banka donijela mjeru u kojoj je predvidjeno da ako neko ne izmiri dug, u tom slucaju zamrzne racune svih povjerilaca dok se taj dug ne namiri.
Idiotluk bez premca.

Uostalom, ti problemi sa neplacanjem karata su obicna sprdnja. U vreme kad su pored GSP-a vozili i privatnici nikad nisam vidio da je kod njih u autobusu bilo divljaka, neplatisa, glasnih filozofa, muzicara i uopste problematicnih putnika. Sto znaci da nije problem u putnicima nego u prevozniku. Nek prodaju GSP nekom privatniku pa cete da vidite kako ce odjednom svi ti problemi sa putnicima, ukljucujuci i neplacanje karte, preko noci nestati na neki volseban nacin.
[ the_tosic @ 11.05.2010. 15:23 ] @
STRASNO, nadam se da ce propasti. Msm bolje da nisu cimali ljude za te kazne nego sto su pljunuli svima koji su placali kartu u lice. Sto se mene tice od sada umesto markice mogu samo onu stvar da dobiju.

PS Odine ljudi koje ja poznajem a ne placaju kartu, u 99% slucajeva imaju i te kako para, ali NECE da placaju kartu.

Inace mojoj kevi koja bukvalno za dve stanice kuca kartu, su pre dve godine napisali kaznu jer je otkucala nevazecu kartu. A ta nevazeca karta je kostala isto koliko i vazeca samo je bila druge boje, znaci stara serija ( karta koja se prodavala do 10 dana pre toga). Zena pojma nije imala al je njih bolela ona stvar.
[ BluesRocker @ 11.05.2010. 15:46 ] @
Citat:
Odin D.:1) Da u moru tih koji ne placaju kartu moze biti i onih koji ne mogu da je plate iz ovog ili onog razloga. Nista nisam rekao u pogledu njihovog prava da se tako voze GSP-om. Nekome moze u nekom momentu biti vaznije da stigne od tacke A do tacke B nego eventualna zaprecena kazna ili postovanje nekih principa. Ljudi ce uvijek sami za sebe procjenjivati rizik i upustati se u njega, dao im neko na papiru to pravo ili ne, jednako kao sto igraju i ruski rulet.
Poseban aspekt koji mene u ovom slucaju zanima je da te sud jedne drzave osudi zbog neplacanja karte, a da u slucaju da se zalis istom sudu za neprimanje plate 3 mjeseca mozes isti da povuces za k...c. Nikad prva stvar nece funkcionisati kako treba bez ove druge.
Sustina ovoga je da ja smatram da se pojedine stvari ne mogu posmatrati i rjesavati izolovano. Covjek prvo mora primiti pare da bi sa njima nesto placao. A da bi ih primio mora ih prvo zaraditi radom, a da bi radio mora nekako stici do posla, a da bi stigao, mora prvo kupiti kartu.... Iz ovoga se vidi da je sve to u prilicnoj mjeri uslovljeno jedno drugim. Ako se nesto u tom nizu prekine, ne mozes se u ostalim djelovima praviti lud kao da se nista nije desilo i nadati se da ces tako rjesiti problem.

Taj neko ko radi a ne prima platu mora nešto i da jede, i negde da stanuje, i da se obuče, i okupa, i leči. Kako plaća ostale stvari a baš za kartu nema? A ako nema, može da se prošeta do posla, može i biciklom ako mu je teško da šeta. To što se švercuje u autobusu mu neće rešiti ništa u životu.

Citat:
Uostalom, ti problemi sa neplacanjem karata su obicna sprdnja. U vreme kad su pored GSP-a vozili i privatnici nikad nisam vidio da je kod njih u autobusu bilo divljaka, neplatisa, glasnih filozofa, muzicara i uopste problematicnih putnika. Sto znaci da nije problem u putnicima nego u prevozniku. Nek prodaju GSP nekom privatniku pa cete da vidite kako ce odjednom svi ti problemi sa putnicima, ukljucujuci i neplacanje karte, preko noci nestati na neki volseban nacin.

Ja sam više puta prisustvovao takvim scenama u privatnom autobusu i uopšte nisu bile prijatne.
[ Odin D. @ 11.05.2010. 15:49 ] @
Citat:
the_tosic
PS Odine ljudi koje ja poznajem a ne placaju kartu, u 99% slucajeva imaju i te kako para, ali NECE da placaju kartu.

Pa to je zato sto se u ovoj drzavi ustalilo misljenje da si budala ako postujes zakone, zato sto za nepostovanje nemas nikakvih sankcija.

U GSP-u za Batajnicu: ulazi negdje kontroler i pregleda karte. Naidje na jednu zenu, izmrcvari je i izvredja dok ne iskamci pare ili podatke. Isto tako sa drugom i sa jos sa nekim cicicom. Dolazi do tipa od 90+ kg koji sjedi ispred mene: "Molim vas pokazite kartu." -"Mrs u p.... materinu!". Tu ocuti ko da se nista nije desilo i ode dva metra napred da gnjavi neku djecu.
U sustini, ne moras biti mrcina od 90+ kg da bi se dzaba vozio, dovoljno je samo biti dovoljno bezobrazan. Kaznu dobiju samo oni koji nisu dovoljno bezobrazni.

A to se vidi i ovom novom akcijom. Ko je bio dovoljno bezobrazan i istrajao u tome, sada je nagradjen smanjivanjem kazne. Ako istraje jos i dalje, bice na kraju i oslobodjen, ili ce dug zastarjeti.
Ko je na vreme placao - ispao je budala. To je super poruka savjesnim gradjanima.

To je slika i prilika svega u ovoj drzavi. Sistem je baziran na sisanju ovaca sa nedovoljno otpora ili bezobrazluka.
Ti koje spominjes sto imaju para, ali NECE da plate, vjerovatno tako rade i sa svime drugim s cim mogu. Medjtim, NEKO ipak na kraju mora da plati i za njih.
[ Odin D. @ 11.05.2010. 16:18 ] @
Citat:
BluesRocker:Taj neko ko radi a ne prima platu mora nešto i da jede, i negde da stanuje, i da se obuče, i okupa, i leči. Kako plaća ostale stvari a baš za kartu nema? A ako nema, može da se prošeta do posla, može i biciklom ako mu je teško da šeta. To što se švercuje u autobusu mu neće rešiti ništa u životu.

Mene to ne interesuje sta kako od cega zasto. Niti sam negdje rekao da neko treba dzaba da se vozi, ni da li ce to nekom rjesiti neki problem u zivotu.
Gdje sam ja to rekao da neko treba da se vozi dzaba, ako nema para?
Neki ljudi ce pokusavati da se svercuju pa kolikogod para imali i kakavgod prevoz bio. Njihovo je (pravo) da pokusavaju, na GSP-u je da ih hvata i kaznjava kako zna i umije.

Citat:
BluesRocker: Ja sam više puta prisustvovao takvim scenama u privatnom autobusu i uopšte nisu bile prijatne.

Ja pricam o redovnim pojavama, a ti o izuzecima. Ti da odes u Norvesku i naletis na neku toplu baricu nastalu od gejzirskog izvora dosao bi ovdje i tvrdio kako Norveska ima jednake uslove za vodeni turizam kao i Grcka.
[ mmix @ 11.05.2010. 19:34 ] @
Citat:
Odin D.: . Njihovo je (pravo) da pokusavaju, na GSP-u je da ih hvata i kaznjava kako zna i umije.


Pa zar nije i blokiranje autobusa jedan od nacina borbe protiv toga? Drkadzija koji je veci gedza od kontrolora moze da odbije da plati i da mu niko ne moze nista jer je fizicki napad na coveka u ovoj zemlji izjednacensa pljuvanjem na ulici, ali ono sto ne moze da uradi je da natera vozaca da vozi. I nad popom ima pop, naci ce se neko od 100+ kila sa placenom kartom koji ce ovog od 90 da isprati iz autobusa. I banka bi isto mogla svima da zamrzne depozite ako svi deponenti u banci pristanu na takve uslove poslovanja pri otvaranju racuna, to ti nije neki primer, isto tako si i ti sad svestan toga da je to praksa u GSPu i shodno tome odluci da li ces da ides GSPom ili nekim drugim. Sta vise, praksa blokade autobusa sa kupcima bez karata nije uopste nevidjena, London Metropolitan Bus radi tako, svi putnici moraju da prodju pored vozaca i da plate voznju na jedan ili drugi nacin, ako dripac prodje i ne plati ili se uvuce na zadnja vrata tokom izlaska putnika a vozac ga primeti, bus ne krece i vozac zove muriju.

A sto se tice tuznih beogradjana koji ne mogu da plate busku kartu, rasplakacu se. Sto se mene tice i to je oblik zivota iznad mogucnosti, zivot u velikom gradu iziskuje logisticke troskove ako neko nema para da ih pokrije onda zivi iznad svojih mogucnosti i krade od drugih (GSP) da bi obezbedio svoj opstanak u toj sredini. Nek se presele u neki manji grad, u Pancevu recimo ti bus ni ne treba, mozes peske svugde da stignes za pola sata.
[ Odin D. @ 11.05.2010. 20:32 ] @
Citat:
mmix:Pa zar nije i blokiranje autobusa jedan od nacina borbe protiv toga?

Jeste, samo je pitanje da li je i koliko adekvatan. Ako kontrola udje na stanici A i na pola puta do sledece stanice B otkrije nekog bez karte koji nece da se identifikuje, meni se uopste ne svidja da moram da izlazim iz autobusa koji je na 5km od najblize sledece stanice, i da po kisi moram da pjesacim do sledece stanice da bih uhvatio drugi autobus sa kojim moze da se desi isto. Ili da moram da gledam u pasulj da li ce neki taksi da se smiluje i dodje po mene.
I ko ce da mi plati kartu koju sam kupio, a za koju nisam dobio adekvatnu uslugu.

Citat:
mmix:I nad popom ima pop, naci ce se neko od 100+ kila sa placenom kartom koji ce ovog od 90 da isprati iz autobusa.

Taj "episkop" od 100+ kila moze biti samo budala, koja moze popiti noz, metak, ili tuzbu koja ce ga smjestiti u zatvor.
Obican putnik u GSP-u nije ovlascen da regulise probleme u prevozu niti ima zakonska prava za to. Pogotovo zakon civilnim licima ne daje pravo da nekog fizicki "obradjuju" jer nije platio kartu u prevozu. Tako bi RTS mogao ukinuti signal na par dana zbog neplatisa, pa onda dodje tvoj komsija od 100+ kg da te malo "nauci redu".
Ako ti mislis da je to rjesenje onda.....

Citat:
mmix:I banka bi isto mogla svima da zamrzne depozite ako svi deponenti u banci pristanu na takve uslove poslovanja pri otvaranju racuna, to ti nije neki primer,

Pa nadji mi neku banku u svijetu sa takvim uslovima poslovanja, i ljude koji su pristali na takve uslove, pa cu se sloziti da mi to nije neki primjer.

Citat:
mmix:isto tako si i ti sad svestan toga da je to praksa u GSPu i shodno tome odluci da li ces da ides GSPom ili nekim drugim.

Odlucio sam ja odavno za sebe, posto nisam imao dovoljan broj istomisljenika da bude za sve drugacije, a onima kojima odgovara takav kakav je ostavljam da se njime voze i uzivaju u tome za sta su se izborili.

Citat:
mmix:A sto se tice tuznih beogradjana koji ne mogu da plate busku kartu, rasplakacu se. Sto se mene tice i to je oblik zivota iznad mogucnosti, zivot u velikom gradu iziskuje logisticke troskove ako neko nema para da ih pokrije onda zivi iznad svojih mogucnosti i krade od drugih (GSP) da bi obezbedio svoj opstanak u toj sredini. Nek se presele u neki manji grad, u Pancevu recimo ti bus ni ne treba, mozes peske svugde da stignes za pola sata. 

Pretpostavljam da i u Pancevu moze da ti se desi da ti firma ne isplacuje plate. U tom slucaju ocigledno zivis preko svojih mogucnosti i treba da odes na neko selo i gajis kukuruz. Posto i tamo moze da ti se desi da ti neko "otkupi" ono sto si poznjeo, a da ti ne plati, pretpostavljam da je tvoj savjet da onda ode u sumu i tamo bere bobice, posto ocigledno zivi preko svojih mogucnosti.

Mislim, u cemu je poenta? Jel ti hoces da kazes da jedino oni Beogradjani koji bez problema mogu da placaju sve troskove zivota kad ne dobiju uzastopno tri plate ustvari zive u skladu sa svojim mogucnostima, a oni ostali jok? Koliko ti uopste mislis da u Srbiji ima takvih ljudi koji bez tri uzastopne plate nemaju nikakvih problema da zive jednako kao i da su ih primili?
[ Miladinovic @ 11.05.2010. 20:34 ] @
Citat:
Nek prodaju GSP nekom privatniku pa cete da vidite kako ce odjednom svi ti problemi sa putnicima, ukljucujuci i neplacanje karte, preko noci nestati na neki volseban nacin.


Veolia GSP merka odavno, samo je pitanje kolika će cena karte biti tada. U svakom slučaju preko 150dinara za jednu vožnju! Iz iskustva znam šta su uradili sa Litasom iz Požarevca, tačno je da je vozni park višestruko bolji, da je uvedena elektronska naplata karata, ali 3.900dinara mesečno dati za mesečnu za I zonu je previše, a pritom da vozilo saobraća samo par puta dnevno!!! Ja sam se zgranuo kada sam video cene. Inače, podaci govore da je naplativost karata solidna, samo što GSP-u nikad dovoljno, jer imaju 2000 radnika (mastiljara) viška, pa sad neke žele da raspodele u konduktere!

Najveća naplativost je bila dolaskom novih autobusa 2008. godine, za dva-tri meseca će stići 86 novih trolejbusa, koncesija privatnicima ističe, pa će i oni morati do kraja godine zameniti buseve, a uz to će do kraja godine stići i prvi novi tramvaj na probu.

Evo još nekih vesti:
Citat:
Nikolić dodaje da će do kraja juna biti sproveden tender za uvođenje sistema "tiketinga i monitoringa".
- Ako sve bude kako treba "monitoring", odnosno daljinsko praćenje vozila zaživeće do kraja godine - ističe prvi čovek GSP. - Uvođenje elektronskih karata trebalo bi da počne dogodine.
"Monitoring" sistem omogućiće daljinsko praćenje vozila gradskog prevoza. Uz pomoć mreže mobilne telefonije i putem interneta taj sistem će omogućiti da se prati kretanje, pozicioniranje i komunikacija između vozila. U centru za monitoring u svakom momentu biće dostupni podaci o poziciji, smeru i brzini kretanja vozila, čime će, ukoliko dođe do kvara, vozila brže moći da budu zamenjena.

ELEKTRONSKE KARTE
"TIKETING" je elektronski sistem naplate vožnje gradskim autobusima, tramvajima, trolejbusima, minibusima, ali i vozovima u "Gradskoj železnici". Ovaj sistem predviđa da putnici, umesto dosadašnjih pojedinačnih karata i pretplatnih markica, imaju elektronske dnevne, nedeljne i mesečne kartice, sa kojih će se automatski skidati iznos po "čekiranju" u vozilu, gde će biti postavljeni čitači. To znači da će svaki putnik platiti tačno onoliko koliko se vozi.

http://www.novosti.rs/code/nav...dd=kontrola%2C%20gsp%20beograd


Takav sistem recimo postoji u Londonu




Pitanje je koliko je taj sistem za nas, uzimajući u obzir činjenicu u toku svake veće utakmice razbijemo par vozila gradskog prevoza. Možda je ipak bolje da ostavimo ove bušene kartice, koje su nam Mađari poklonili na kvarno (200 komada) ne bi li kasnije morali od njih da naručimo još!!!
[ Ivan Dimkovic @ 11.05.2010. 20:38 ] @
Covece koliko patetike.

Jeste, svi koji ne placaju kartu GSP-u su bez plate... eto tako zive od vazduha i vozaju se busom a to im pomaze da prezive #@)*(&@#(*&

Ja stvarno ne znam koliko ce decenija trebati da se ta robinhudovska filozofija eliminise.
[ Odin D. @ 11.05.2010. 21:21 ] @
Dajte molim vas, ko je sta rekao o besplatnom vozikanju i Robinu Hudu.

Poenta mog stava je da se nista ne moze rjesiti jednostranim akcijama. Ako sudovi treba ekspresno da presudjuju za neplacanje karata, onda treba ekspresno da presudjuju i za sve drugo.
Ako nekog drzava osudi za neplacenu voznju, onda treba isto tako i da mu dosudi isplatu zaostalih plata. Ne moze jedno bez drugog.
Ne mogu se instrumenti prava primjenjivati selektivno i djelimicno.

Nije na GSP-u da se misli o tome da li neko ima para ili nema i kako ce od onoga ko je duzan uzeti novac. Drzava treba da obezbedi taj mehanizam.
Nije ni na radniku da misli kako ce od poslodavca da iskamci svoju platu. Drzava treba da obezbedi taj mehanizam.
Citava poenta je u tome da drzava treba da istovremeno obezbedi oba ta mehanizma. To je, valjda, smisao postojanja drzave.

Ja nisam Robinhudovski tip. Prije cu savjetovati narodu da sam pljacka i da se sam snalazi nego da ceka da mu neko na tacni donosi.
Sto se mene tice, zabole me neka stvar za pravdu u GSP-u i ostalim sferama. U pravu je i onaj sto ne placa kartu kao i onaj sto placa. Svako prema svojim mjerilima. Ako od toga kako cini ima koristi onda je u pravu, a ako nema onda nije u pravu i to je to. Tako je to kad se gleda sa licnog stanovista.
I vase licno stanoviste o nekim stvarima bi sigurno izgledalo drugacije 1. septembra 2010 nego sto je ovo danas, kad ne biste primili platu u junu, julu i avgustu i nemali nacina kako da je uzmete.

A posto vas to ne zanima, jer vas se ta situacija licno ne tice, onda isto tako i ne treba da vas se tice da li neko placa kartu ili ne placa i biva li kaznjen za to ili ne.




[ ArtCool @ 11.05.2010. 21:26 ] @
Citat:
Miladinovic:  Možda je ipak bolje da ostavimo ove bušene kartice, koje su nam Mađari poklonili na kvarno (200 komada) ne bi li kasnije morali od njih da naručimo još!!!


Ne znam ko nam je poklonio automate, ali ako njih uvozimo i jos "zavisimo" da nabavljamo nove, o cemu mi ovde pricamo.
Poredimo se sa najbogatijim (najlopovskijim drzavama sveta) a uvozimo metalnu kanticu koja zumba papirice !!!!!!
Kako smo mi glup i tup narod to je cudo (sto trpimo ove fundamentaliste na vlasti).
Verovatno ce nas ubediti da je jeftinije da uvozimo "gotovu" decu je je veliki trosak imati svoju, i prevelika su socijalna davanja, naravno jel se na uvozu moze uzeti procenat za svoj dzep...
Ih sto nisam u vlasti jos bi drao, sve do kosti :)
[ Odin D. @ 11.05.2010. 21:35 ] @
E ako mi jos kazete da su one zumbalice uvezene odnekud, onda do k....
[ Hadžihalef @ 11.05.2010. 22:21 ] @
Toliko toga rečeno, a gotovo sve u prazno....

Niko da postavi pitanje zakonitosti tih doplatnih karti(koje savršeno nikakve veze nemaju sa kartama).

I u ovom slučaju je u pitanju neustavna i nezakonita gradska odluka, kao i u slučaju parking servisa i njihovih doplatnih karti, pa ću vam stoga i usmeriti pažnju na jedan post u kome je to veoma lepo objašnjeno:
http://www.elitemadzone.org/t368733-3#2334694

pa odatle:

Predmetni pravni odnos između stranaka uređuje Zakon o obligacionim odnosima.
Poverilac bi, ukoliko bi dokazao osnovanost svog potraživanja, prema ZOO-u eventualno imao pravo samo na iznos propisane naknade za parkiranje (25 din.)((ili vožnju u GSP prevozu) sa zakonskom zateznom kamatom na taj iznos, od dospelosti do isplate.


pa dalje:

Stoga će izvršni dužnik, preko punomoćnika iz reda advokata, pokrenuti inicijativu za ocenu ustavnosti i zakonitosti sporne Odluke o javnim parkiralištima („Službeni list grada Beograda br. 18/2003 i 3/2006).(odnosno odgovarajućih propisa GSP i grada, kojima je definisana tzv.doplatna karta)


Da se razumemo, ne radi se uopšte o pružanju bilo kakve podrške švercerima, ali se svakako mora postaviti pitanje zašto ti propisi nižeg ranga nisu usklađeni u startu sa višim pravnim aktima, konačno ni sa ustavom???

i šlag na tortu sa istog linka:

Prica ide da posle ovakvog pisma upucenog sudu i JKP Parking Servis, dobijas poziv od parking servisa kojim te oni obavestavaju da ce ti ponistiti dug ako odustanes od pokretanja inicijative za ocene ustavnosti i zakonitostisporne odluke o javnim parkiralistima.

b]?!?!?!?!?![


Ko tu lovi u mutnom ???

Ponavljam, priča sa GSP-om je istovetna sa pričom Parking Servisa!

@Odin, od mene ti je svaka potpisana!
[ ArtCool @ 11.05.2010. 22:36 ] @
Citat:
Hadžihalef: Toliko toga rečeno, a gotovo sve u prazno....

@Hadžihalef, ne znam koliko je tvoja prica u "puno" recena, ali znam da se po starom dobrom obicaju nista nece promeniti.Tako je kako su naveli.
Forumi dobro dodju za razbi-brigu a ne za resi-brigu, tako neka te ishod ne iznenadi.
Nije tema ali sta bi sa Cancer-Lady, istrazni postupak vec traje 30 i vise dana, a tek onaj mucenik Taton...
Cuti dobro je, dok nas ne budu privodili za pljuvanje po ulicama, uvek moze gore.
Evo bas imamo "najkvalitetniji i najeftiniji" benzin u evropi.Ali nema veze sve je dobro dok ne predje 200din/litar.
Sad je tek 120 :))))))
[ Ivan Dimkovic @ 11.05.2010. 22:42 ] @
Ispada da su onima koji se svercuju ugrozena ustavna prava :)

Kada god je nesto NORMALNO i civilizacijski u pitanju, odma' se nadje kuka i motika da place i kuka kako ne moze to tako.
[ ArtCool @ 11.05.2010. 22:51 ] @
Gledano iz mog aspekta ne znam kome su ugrozena prava (lazem, sirotinji naravno), ali ja bih gde god mogu "kontra-drao" drzavu.Eskivirao sve sto se moze (a ne moze se puno jel smo dobro organizovani kada su naplate u pitanju, opet za sirotinju).
Kad im ti neplatis naplacuju kamate, a kad oni neizvrse svoje obaveze onda je to jer nema para.
Pa i ovi sto neplate na vreme nemaju para, ali ko te pita, opet ce se sve nadoknaditi preko sirotinje:)))
Stari dobri modus koji vec vekovima funkcionise, jer se mora voziti i "hraniti" Audi i kojekakve druge bestijalnosti.
[ Ivan Dimkovic @ 11.05.2010. 22:53 ] @
Nema problema - samo problem je sto 50% stanovnistva tako razmislja, pa bi svako svakog da za*ebe...

To naravno funkcionise bas onako kako funkcionise, posto je resursa za "za*ebati" ogranicena kolicina, pa na kraju svi ispadnu kratki :)

Hajducija se isplati mozda ako si pod okupatorom (mada i to je diskutabilno) - medjutim ti autobusi su u vlasnistvu svih gradjana - pa se gradjani svercuju na sopstveni racun zapravo.
[ Odin D. @ 11.05.2010. 23:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Kada god je nesto NORMALNO i civilizacijski u pitanju, odma' se nadje kuka i motika da place i kuka kako ne moze to tako.

U svim normalnim i civilizovanim drustvima riba smrdi od glave, a ne od repa. U necivilizovanim je isto tako, samo sto neki gore, izabrani od onih dolje, laprdaju da smrdi od repa, a oni dolje koji su ih izabrali uzivaju u statusu letargicnih ovaca.

I uostalom, kakav je smisao uvodjenja normalnih i civilizacijskih tekovina u drustvo bazirano na nenormalnosti i necivilizaciji!?
Citava zemlja se bazira na principu "ko ce koga 3ayebati", pocevsi od odnosa "drzave" prema gradjanima, i sad neko ko je jos na nivou ovisnosti o GSP-u treba da misli o boljitku drzave, kulturi i civilizaciji!?
Pa ne pravi se drzava i civilizacija kupovinom GSP karata, placanjem RTV pretplate i nebacanjem papirica po parku - to su price koje su meni pricali kad sam isao u osnovnu skolu, pored toga sto smo na fizickom plesali u kolu i pjevali "Mlada partizanka bombe bacala...."
Zna se kako se pravi kultura, civilizacija i drzava: - giljotina, streljacki vod, kuka i motika. I to redovno ponavljati cim sjecanje na prethodno "pravljenje" pocne da blijedi. Ostalo su price za malu djecu.
[ ArtCool @ 11.05.2010. 23:34 ] @
Iha, to je ona vatra o kojoj pricam sad smo na pravom putu...

Dakle:
Citat:
Ivan Dimkovic: Nema problema - samo problem je sto 50% stanovnistva tako razmislja, pa bi svako svakog da za*ebe...

To naravno funkcionise bas onako kako funkcionise, posto je resursa za "za*ebati" ogranicena kolicina, pa na kraju svi ispadnu kratki :)

Hajducija se isplati mozda ako si pod okupatorom (mada i to je diskutabilno) - medjutim ti autobusi su u vlasnistvu svih gradjana - pa se gradjani svercuju na sopstveni racun zapravo.


Uz duzno postovanje Dimkovicu, dosta si u zabludi oko naroda i hajducije.
Ja sam ovde pricao o zaje**vanju drzave (vlasti-korupcionaskog sitema) a ne mog prvog komsije koji ima ogromnu dogu od 70 kila u 35 kvm i ne mogu da je smislim zbog dlaka i nereda.Doga mi smeta ali drzavu (vlast i spregu mafije sa njom) bi totalno abortirao.
Inace to oko hajducije se slazemo, ali mi i jesmo pod okupatorom koji radi samo za svoje interese.Sve sto vredi u drzavi je raspaljeno i nije drzavno i za koga ja to treba nesto redovno da placam.I pored svega za ciju dobrobit, da se neki preparirani predsednik oseti konforno u 600.000 evra autu, i da merka on-line kupovinu novog Falkona.
Ja razumem sa koje tacke ti gledas, ali to ovde ne funkcionise niti ce ikada...
Kad bolje pogledam nikada i nije. Mi smo stalno u nekim previranjima.
Ono malo muke kada je bilo fino i diktaturu hazara necu ni da pominjem, to je imalo debelu cenu i pozadinu.

@Odin D.
Kapiramo se na keca ;)
Nazalost ali je tako.
[ Miladinovic @ 12.05.2010. 00:57 ] @
Citat:
ArtCool: Ne znam ko nam je poklonio automate, ali ako njih uvozimo i jos "zavisimo" da nabavljamo nove, o cemu mi ovde pricamo.
Poredimo se sa najbogatijim (najlopovskijim drzavama sveta) a uvozimo metalnu kanticu koja zumba papirice !!!!!!


Ovo su mađarske mašinice


Pre par godina kada sam bio u Budimpešti primetio sam da imaju identične poništavače karata, posle sam pronašao informaciju da su nam 200 komada poklonili, a za ostatak vozila smo kupili, tačnije za autobuse su naručeni žuti, za trole crveni dok su privatnici dobili plave.

Poništavačai u tramvaju u Budimpešti
http://www.caboodle.hu/uploads/pics/old-tram.jpg

Trolejbus
http://ic2.pbase.com/g4/39/617139/2/59912508.20594137.jpg

Primećujete da su potpuno identični. U novijim samo imaju automatske bušilice, ne treba da vučete samo ubacite karticu i električna mašinica sama probuši

A karte su ovakve (bar su bile takve kada sam ja bio)
http://www.hudin.com/img/box/1175.jpg

Pre devedesith GSP je imao poništavače koji su štampali datum, vreme i još neke kontrolne brojeve, što je omogućilo i prodaju dnevnih karata



Eto vidite koliko smo nazadovali

[Ovu poruku je menjao Miladinovic dana 12.05.2010. u 02:16 GMT+1]
[ Hadžihalef @ 12.05.2010. 07:38 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ispada da su onima koji se svercuju ugrozena ustavna prava :)

Kada god je nesto NORMALNO i civilizacijski u pitanju, odma' se nadje kuka i motika da place i kuka kako ne moze to tako.

Ivane, vidi, veoma pažljivo pročitam ono što si u postovima,na temu, rekao, jer sam, kao i tvoj kolega Nebojša Milanović, a i priličan broj ostalih, uveren da je to jedan način komuniciranja na forumima itekako poželjan.

Dakle, hteo ti to ili ne, preuzeo si ulogu postavljača poželjnih standarda na forumima.

Ali, time si preuzeo i teret i odgovornost za izrečeno, koje nekome može delovati kao neki standard, o kome se ne raspravlja, aksiom !

Pogledaj samo ovu tvoju drugu rečenicu, u citiranom postu, i dobro razmisli o težini i značaju izrečenog.

Školovan si, načitan, elokventan, umeš itekako da razmišljaš i rezonuješ, pa stoga ni u kom slučaju ne mogu tebi da pripišem ulogu tvorca dvostrukih aršina na nesvesnom nivou !

Država, jer u širem kontekstu svake priče, je uvek ta na kojoj se kola lome i ti sada, ovakvim stavom, praktično podržavaš nezakonito i neustavno ponašanje te države, a i njenih satrapa, u ustanovljavanju niže regulative u apsolutnoj dubiozi, dok s druge strane bukvalno sve one koji se tome na bilo koji način suprotstavljaju, pokušavaš da izvrgneš ruglu i podsmehu !?!?

Priznaćeš da ovo jeste za čuđenje.

Međutim, tebi za utehu, mogu ti reći da te je tvoj kolega @pajaja apsolutno prevazišao:

http://www.elitemadzone.org/t347416-1#2136653
Citat:
Ne shvatam poentu ove teme, a kradja je krivicno delo.
--------------------------------------------------------------------------------


To reče i spali temu !?!?
Citat:
Đordano Bruno (1548 — 17. februar 1600), je bio italijanski filozof, astronom, i okultist pogubljen kao jeretik, jer su njegove ideje bile u suprotnosti za doktrinom katoličke crkve.

Citat:
Prevarom je doveden u Veneciju gde ga hapsi inkvizicija i živog spaljuje na lomači 1600. godine. U završnom pasusu presude Brunu je pisalo: „Kazniti dakle brata Đordana blago i bez prolivanja krvi“.[


A, da, da ne zaboravim, link:
http://sr.wikipedia.org/sr-el/...%D0%91%D1%80%D1%83%D0%BD%D0%BE

Možete me i spaliti...navikao sam već...

...ako smatrate da je jeres ukazivati na nepoštovanje zakona od strane države!



[ Count Zero @ 12.05.2010. 08:42 ] @
Nije mi jasna poenta: je l' sad svako treba po sopstvenoj proceni da plati ili ne kartu?
Neko ne prima platu 3 meseca, ali da bi išao na taj isti posao, mora da koristi autobus, koji ne plaća zbog nemanja plate?!
A ko će na kraju da plati troškove prevoza? Valjda neko mora da plati? Ili će prevoznici da propadnu. Ali kako će onda taj radnik što ne prima platu da ide na posao?
Dolazimo do pitanja - koliko treba da si "kratak" da bi preskočio plaćanje karte? Ako u džepu imaš manje od 500 dinara? Od 1000?
Državu treba menjati s glave - u redu. Šta ćemo sad - dok se ne regulišu međunarodni dugovi, dok ne vrate KiM i dok ne pohapse sve kriminalce, bacaćemo papiriće unaokolo, pljuvati po ulici, parkirati se gde stignemo... U stvari, ne moramo da se parkiramo - šta će nam auto, kad se vozimo javnim saobraćajem za dž.

[Ovu poruku je menjao Count Zero dana 12.05.2010. u 09:53 GMT+1]
[ mmix @ 12.05.2010. 09:00 ] @
rofl, djordano bruno, heroj i i uzdanica srpskog shervuda . Jos samo da serif nije izabran od strane tih istih robin hudova pa da snimamo film. Obaveza placanja za robu i usluge je aksiom i standard, uzimanje robe i usluga bez placanja je kradja sa ili bez bruna (lol), i pajaja je vise nego u pravu. Mozete da pravdate to koliko hocete time sto je i vlast kao izabrana tvorevina ovog naroda u razumljivo slicnom fazonu, ali rezultat je upravo taj o kojem Ivan prica. Oni koji placaju se na kraju voze u razdrndanim autobusima sa gomilom gerilaca koji u inat nece da plate kartu. Divota.


@odin, DA, ako ne mogu da finansiraju ni opstanak u pancevu treba da idu na selo, sto je to toliko strasno? Nije selo za ljude? Vi treba bre da ljubite ovu vlast u oba djona od obraza sto vam omogucava da zivite u ovom kvazi-komunistickom rezimu u kome gomila ljudi cak bez realnih izvora prihoda zivi u velikim gradovima tako sto nista ne placa i zaobilazi ponudu/potraznju za uslugama. Vi necete da se situacija ikad ispravi jer ako se situacija isrpravi tvoja prijateljica ce morati da ode iz beograda, niko je na silu nece oterati ali ce je oterati skupa logistika i veliki rezidencijalni porezi uz nedostatk posla koji to moze da plati i to ce se isto desiti sa hiljadama ako ne destetinama hiljada porodica. Ne moze u zemlji od 7 miliona ljudi 30% da zivi u jednom gradu, to stvara ogramon disbalans koji se vestacki odrzava.
[ Odin D. @ 12.05.2010. 13:54 ] @
Citat:
mmix: @odin, DA, ako ne mogu da finansiraju ni opstanak u pancevu treba da idu na selo, sto je to toliko strasno?

Ponovicu jos jednom i onda odustajem, jer ako sad ne uspijem da ti objasnim razliku izmedju onoga sto sam ja rekao i onoga sto ti repliciras onda mislim da je uzaludno dalje pokusavati:

Jedna je stvar primati svoju platu redovno i nemati dovoljno za zivot u Bg, a sasvim je druga stvar ne primati 3 plate uzastopno i nemati dovoljno za zivot u Bg. Prvo je posljedica nemogucnosti da finansiras odredjeni standard, a drugo je posljedica kriminala koji te zadesio i od koga te drzava ne stiti.
A po zakonu bi trebala. Kao sto bi po zakonu trebalo i da se placa karta. A ako jedna strana ne postuje zakon u cemu je smisao da ga se druga slijepo drzi?
U cemu je civilizacijski smisao jednostranog postovanja zakona i cemu to, po tebi, vodi?

Mislim, to je razmisljanje na nivou ovaca i tovne stoke i letargicnih ljudi koji i nisu nizasta bolje. Zbog takve pasivnosti, slijepe poslusnosti i neaktivnosti stanje je upravo onakvo kakvo i odgovara za doticnu sredinu.

Gomila budala koja ce urlikati oko placanja karti u GSP-u, dok bleje poput ovce dok se vode ratovi, rasipaju i kradu milioni, rasprodaje sta ko stigne, padaju afere i NATO bombe, a prevare, lazi i pljackanja kapitalnog nivoa mu dodju redovna rubrika u vjestima poput vremenske prognoze.

Ono sto ti dalje govoris je da ako ti poslodavac ne isplacuje zaradjene plate, treba da se odselis na selo!? Pa tom logikom mozemo isto reci: ako putnici ne placaju karte GSP-u i to mu je neki problem, onda GSP treba da se pokupi i ode na selo da prevozi sijeno, a doci ce neki drugi prevoznik koji ima dovoljan standard da moze da vozi po Bg-u i bez naplacivanja karata. Mislim, ako neka firma u Bg-u ne moze da posluje bez naplacivanja svojih usluga, onda nek se seli u Pancevo, pa iz Panceva na selo, sta je tu toliko strasno?

I druga stvar: NIKO ne moze da zivi u Bg ako mu se ne isplacuju plate. Neko poslije mjesec, neko poslije dva, neko poslije 6, neko poslije 60. Ali nije rjesenje toga da se svi sele na selo, nego da se obezbedi isplata zarada, a gdje ce ko i kakvim standardom da zivi njegova je licna stvar, a ne tvoja ili drzavna.


[ BluesRocker @ 12.05.2010. 14:43 ] @
@Odin D.
Iz tvog posta zaključujem da je veliki problem kada živiš u Beogradu a firma ti ne plaća redovno platu, ali da su ti svi problemi čarobnim štapom rešeni tako što ćeš se švercovati gradskim autobusom na posao. Kako rešavaš problem hrane, stanarine, grejanja, infostana? Kako glasi onaj zakon o održanju energije koji si pominjao? :)
[ Odin D. @ 12.05.2010. 15:11 ] @
Citat:
BluesRocker: @Odin D.
Iz tvog posta zaključujem da je veliki problem kada živiš u Beogradu a firma ti ne plaća redovno platu, ali da su ti svi problemi čarobnim štapom rešeni tako što ćeš se švercovati gradskim autobusom na posao. Kako rešavaš problem hrane, stanarine, grejanja, infostana? Kako glasi onaj zakon o održanju energije koji si pominjao? :)

Kako zakon o odrzanju energije vazi za autobus isto tako vazi i za radnika. Nije covjek perpetum mobile pa da radi beskonacno bez plate.

U pitanju je princip koji ti nisi u stanju da razumijes: necu da postujem zakon jednostrano - ako potrazivanja GSP-a i moja potrazivanja nisu jednaka pred zakonom, onda me postovanje istog ne interesuje. Cak sta vise, smatram da je jednostrano postovanje gore od potpunog nepostovanja, zato sto vodi u zaglupljivanje. Ako nista ne trazis neces nista ni dobiti. Tako je i sa pravdom.

Ako autobus ne ide bez benzina, ne idem ni ja bez leba. Sta ti tu nije jasno? Sta se tu neuklapa u zakon o odrzanju energije? Mozda ima pojedinaca koji jedu ukrug sami svoj izmet i tako mogu beskonacno da funkcionisu, ali ipak vecina ljudi ne moze tako.

Kad covjek dobije platu, platice karte i nema problema. Zasto bi on izmirivao tudja potrazivanja na vreme, kad njegova niko ne izmiruje? Ne moze placati racune prije nego dobije svoje pare. Niko ne prima kamencice i licse kao sredstvo placanja.
Mozda ti, ali ti vjerovatno nemas autobus, hidroelektranu, apoteku i prodavnicu prehrambenih proizvoda u kojima bi covjek mogao placati kamencicima za kupljenu robu i usluge.

Kako se neko snalazi bez plate i prezivljava, nije ono o cemu ja pricam. Ja pricam o principu.
Da ja nisam dobio svoje tri plate nemarom drzave, ne bih placao ni struju, ni telefon, ni vodu, ni prevoz, ni porez, ni parking ni kredit, sve i da sam dobio 10 miliona evra na lutriji. Iz principa. To je visi koncept svjesti nepoznat leminzima, tako da ne ocekujem da ce neki znacajan broj vas to razumjeti.


[ ArtCool @ 12.05.2010. 15:14 ] @
Citat:
BluesRocker:
Iz tvog posta zaključujem da je veliki problem kada živiš u Beogradu a firma ti ne plaća redovno platu....


Ti dosada verovatno nisi ziveo u gradu ako tek sada "zakljucujes" da je veliki problem ziveti u gradu bez plate.
Prosto nemas u gradu kao u selu okucnicu gde mozes imati bastu i neku pilad pa cim se okrenes imas hranu, a u obliznjem sumarku drva.Svi energenti prakticno free.
Gsp markice su samo izvucene iz opste bestragije u ovoj drzavi.Mozemo tako pricati o nerealnim cenama:
-goriva
-domace hrane koja je skuplja kod nas nego u okolini
-enormnom uvozu bespotrebnih stvari (meso Brazila, luk Kina, psenice, jabuka...)
-nelegalne gradnje
-korupcije u svemu sto covek dodirne i pomisli
-bestijalnim cenama stanova i polovnih (krsina) od kola
-visokim cenama skolarine za platicu od 30-40,ooo din
-troskovima zdravstva
-...
-...
-Gsp markica
-monopol na kablovsku ( i dizanju cene kako se kome hoce)
-koliko toga ima sve ovo puta 1000000...

Nisu problem GSP karte (apsolutno se podrazumeva placanje istih), ali je problem milion drugih stvari koje dodju na platni spisak +GSP karte.
I problem je sto nema na vidiku da ce u bilo cemu biti bolje, nema jasne inicijative, strategije plana i programa razvoja itd.
Spekulise se o ulasku (razvijaju drzave da bi dosla na nivo EU) tek oko 2025god...

Imam ja prosto resenje mnogo lakse nego sto mi lupamo glavu.
Uraditi isto ono sto i "glavni zagovornik visokih'' standarda na forumu, i onda iz te perspektive (i geografske pozicije) biti lezeran i zagovornik evropskih normativa, jel to se samo moze iz uredjene drzave.
Jer ko je god putovao po svetu video je koliko smo mi bed i jada u svakom smislu neracunajuci na krug "dvojke" u Beogradu, koji je leglo zaostale partizanstine, iskompleksiranih Crnogoraca ( e mora ti djeticu biti krug dvojke ili nista drugo), mafije, dobro situiranih izbeglica, ogromnog broja studenata iz unutrasnjosti, sezonske najamne radne snage i dobrog dela svetskih kompanija i obavestajnih slubi.
Najmanje ima izvornih Beogradjana, kojima GSP ni ne treba jel su najcesce motorizovani.
[ ArtCool @ 12.05.2010. 15:36 ] @
Citat:
Odin D.: To je visi koncept svjesti nepoznat leminzima, tako da ne ocekujem da ce neki znacajan broj vas to razumjeti.


E pa druze dosli smo do onog glavnog visi koncept svjesti.
To je upravo ono sto namontirana vlast ne zeli kod svog naroda, i to je razlog zasto ljudi ne reaguju.
Ljudi nisu glupi, poznato je da kada se Srbin rodi odma se razume u fudbal, politiku i ekonomiju ;)
To vec govori o nasoj pameti :))))
Ali Srbin nema svest da u sta on misli da se razume nema blage veze sa realnoscu i mogucnoscu prosudjivanja sta se stvarno desava i zbog cega.
Vec zadnjih par decenija u narodu uvek vlada strah pri svakoj promeni vlasti od neizvesnosti da li ce im nova dati 'leba, pa im je uvek moto "neka cuti dobro je ima za leba, pivo i cigare" a za ostalo ce biti bolje...
Princip je glavna stvar, jer redovnim placanjem obaveza novac se ne akumulira i racionalno trosi na razvoj infrastrukture i modernizaciju iste, vec samo na puko odrzavanje postojece, koja je krvavo zaduzena kod stranih banaka, a resto para odlazi partiskim funkcionerima koji cute i dalje urusavaju sistem.I naravno stalno apeluju na izmirenje obaveza, kako bi se ustvari njima izmirile redovne mesecne "enormne" plate, beneficije i ostale potrebstine.
Recimo skolovanje (pomodarno-debilozne-pojma nemam nista-jel tatica placa-od narodnih para) dece u inostranstvu, svalerke, skupi stanovi koje niko ne zna kako odplacuju...

Neka cuti dobro je , da mi izmirimo obaveze pa u lokalnu "mehanu" na pivo, sta ce nam vise a za bolje ni nismo jel oni tako kazu, a vlast se mora slusati.
[ BluesRocker @ 12.05.2010. 15:43 ] @
Citat:
Odin D.: Kako zakon o odrzanju energije vazi za autobus isto tako vazi i za radnika. Nije covjek perpetum mobile pa da radi beskonacno bez plate.

U pitanju je princip koji ti nisi u stanju da razumijes: necu da postujem zakon jednostrano - ako potrazivanja GSP-a i moja potrazivanja nisu jednaka pred zakonom, onda me postovanje istog ne interesuje. Cak sta vise, smatram da je jednostrano postovanje gore od potpunog nepostovanja, zato sto vodi u zaglupljivanje. Ako nista ne trazis neces nista ni dobiti. Tako je i sa pravdom.

Ko kaže da tvoja potraživanja i GSP-a nisu jednaka pred zakonom? Ako ti plata kasni, prijavi poslodavca inspekciji rada. Nemoj da radiš za onog ko te ne plaća. Koliki je Beograd, može da se nađe posao koji se plaća redovno. Dok god ima vas "leminga"(TM) koji pristajete da radite a da ne primate platu, dotle će postojati i takve firme koje ne plaćaju.

Ono što ti hoćeš da kažeš je - Pera radi za Žiku, Žika ga ne plaća, Pera je ljut na Državu jer svevideće oko Države nije videlo da ga Žika ne plaća i nije to sankcionisalo (a nije otišao pravo u policiju/inspekciju), pa sad Pera misli da i on treba da troši nečiju naftu a da je ne plati, jer nafta ionako izvire iz bušotine, ima je dovoljno za sve. I onda će Pera još da se žali kako se vozi u raspalim autobusima, kako ne idu na vreme, kako mora da se gura u njima. Samo što ne plaća Pera GSP na odloženo, kao što plaća struju, nego ne plaća uopšte. Platiće samo 300 din po opomeni ili će sačekati da slučaj zastari. A i zašto bi kada je našao "foru"(TM) da se vozi a da ne plaća. Platiće "leminzi" za njega.

[Ovu poruku je menjao BluesRocker dana 12.05.2010. u 16:57 GMT+1]
[ Hadžihalef @ 12.05.2010. 17:40 ] @
Citat:
mmix:  Obaveza placanja za robu i usluge je aksiom i standard, uzimanje robe i usluga bez placanja je kradja sa ili bez bruna (lol), i pajaja je vise nego u pravu.

Zašto troluješ temu???

GSP Beograd -Akcija storniranja >>doplatnih karata i opomena<<

Lepo je to kada braniš svoje kolege, ali i ovaj put, kao i za ono zašta ih braniš, u pravu si samo u tolikom što i ti i oni istupate sa pozicija sile.

Da bi se uverio u ovo što kažem, moraš udovoljiti samo jednom uslovu, da pažljivije pročitaš temu.

Kad to uradiš, odgovorićeš mi samo na jedno pitanje:da li su doplatne karte GSP-a (a i parking servisa) zakonite ?
[ Odin D. @ 12.05.2010. 17:59 ] @
@BluesRocker
Ne sekiraj se ti sta drzava vidi. Vidi drzava svaku uplatu, isplatu i neuplatu na svaciji racun, pogotovo ako je regularno zaposlen.
Samo nije nesto zainteresovana za neuplate.
Svi se prvo zale po slovu zakona kod "nadleznih institucija", pa poslije nekog vremena predju na blokade pruga, mostova, autoputeva, strajkove gladju i sjecenje prstiju i tako se time mogu zanimati godinama, sto se tice "drzave" i njene silne brige za obespravljene iz nizih socijalnih slojeva.

Meni su lopovi opljackali stan. Zna se koji su i sta su, ali ih niko nikad nije dirao jer imaju veze u policiji, a meni je policija zapretila da se "primirim" u vezi mog "dosadjivanja" sa pitanjem kad ce vec jednom nesto da se ucini povodom toga.
Ako se ne odgovara za pljacku, ako se ne odgovara za odvrtanje muzike tako da komsiji plesu slike po zidovima, ako se ne odgovara za neisplacivanje plate, ako se ne odgovara za namjestanje tendera, ako se ne odgovara za primanje mita, ako se ne odgovara za zloupotrebu polozaja, ako se ne odgovara za prevare, namjestaljke, lazi, klevete, nebeske autoputeve, brze pruge... u cemu je onda poenta postovanja zakona?!

Niucemu. Normalan covjek moze samo da pokusa da nadje dovoljan broj istomisljenika da proba nesto da promjeni. Ako ih ne nadje dovoljno moze samo da se skloni odatle ili da ostane i trpi i snalazi se kako zna i umije.
A poslednje sto mu treba je da mu neko iz preostale mase mesa popuje o kulturi i civilizaciji.
A koliko vidim, najveci zagovornici borbe za srbijansku kulturu i civilizaciju su ili vec zapalili odatle ili se spremaju da odmagle.
A zasto, kad je tako lijepo zivjeti u Srbiji postujuci "pravila"?

Koliko to u Srbiji uopste ima "uspjesnih" ljudi koji su uspjeli sve po redu i zakonu? Ja ne znam nijednog.
Da li je u Srbiji uopste moguce uspjeti bez eskiviranja zakona? Nisam cuo ni za jedan slucaj.

Mislim, lijepo je vjerovati da se placanjem karti u GSP-u mogu rjesiti sistemski problemi, ali to je samo izgovor za nemanje volje da se uradi nesto drugo sto bi trebalo.

Sto se mene tice, smatrama da u postojecoj situacijii, svako ima pravo da svojevoljno odluci kako ce se licno postaviti prema drzavi i drzavnoj imovini. Isto kao sto i ta, nazovi, "drzava" nema jednake arsine prema svim svojim gradjanima, tako se ni gradjani ne moraju uniformno odnositi prema njoj.
Onaj kome je drzava obezbedila platu na vreme neka placa kartu, a onaj kome nije nek radi kako oce.
Ne zamjeram ni jednom ni drugom.

A kad meni neko zakine tri plate, onda cu se i ja naci prozvanim da popujem onome koga je to zadesilo, a sve dok svoju primam redovno ne pada mi na pamet da pricam onome ko nije te srece, kako gdje i na koji nacin da zivi.
A kad bih ja u autobusu sreo covjeka koji nije primio tri plate uzastopno ja bih ga prvo pitao: "Pa kako prezivljavas covjece!?"
A sve dok su u vecini oni koji bi ga prvo pitali: "A jesi li platio kartu?" moze biti siguran da nece dobiti ni cetvrtu.
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 18:12 ] @
Je li bre, koliki je % Beogradjana kojima nisu isplacene 3 plate?

Ono kako se to u Beogradu, najskupljem gradu u Srbiji (a i sire), prezivljava ako nemas 3 meseca prihode? Lovis golubove?

Citat:

Koliko to u Srbiji uopste ima "uspjesnih" ljudi koji su uspjeli sve po redu i zakonu? Ja ne znam nijednog.
Da li je u Srbiji uopste moguce uspjeti bez eskiviranja zakona? Nisam cuo ni za jedan slucaj.


TAKO JE!

Ali zasto onda stati na svercovanju?

Ako ne stizu plate.. pa valja se i da se drpi nesto iz prodavnice, mislim... treba ljudi nesto da jedu? Hoce li neko misliti na decu?

A i ti autobusi nisu najbolji nacin da se stigne do posla na kome se ne isplacuje plata... sto ne bi pozajmili i auto od komsije?
[ Odin D. @ 12.05.2010. 18:26 ] @
Ne znam uopste koliko je takvih ljudi, a sto se mene tice nije ni bitno. Kakve veze ima taj broj?! Koliko uopste ima ubistava u usporedbi za neisplacenim platama. Ima ih jos manje. Znaci li to da nije vredno da se bavimo ubistvima?!

Ono sto ja hocu da kazem je da ne vidim smisla u odrzavanju postojeceg stanja i licno mislim da je bolje ici u bilo koju stranu nego vjecno "visiti" tu gdje je sad.

Citat:
Ivan Dimkovic
TAKO JE!

Ali zasto onda stati na svercovanju?

Ako ne stizu plate.. pa valja se i da se drpi nesto iz prodavnice, mislim... treba ljudi nesto da jedu? Hoce li neko misliti na decu?

A i ti autobusi nisu najbolji nacin da se stigne do posla na kome se ne isplacuje plata... sto ne bi pozajmili i auto od komsije?

TAKO JE!
Zasto uopste stajati i trpiti nepravdu na svojoj kozi. Uciniti nesto za promjenu bilo bi pravo osvjezenje. Znas ono, porazbijas izloge, bacas molotovljeve koktele, povjesas diktatore, streljas mafijase.... Pokazes da si covjek, a ne ovca....
To ja sve vreme govorim!
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 19:22 ] @
Citat:
Odin D.
Ne znam uopste koliko je takvih ljudi, a sto se mene tice nije ni bitno


Sto se tebe tice nije bitno, ali sto se ove diskusije tice mislim da jeste bitno.

A bitno je zato sto je ta grupa ljudi smesno mala i koristiti njihov primer u odbrani cistog antisocijalnog ponasanja nema nikakvog smisla.

No dobro, sta da se radi - situacija je takva kakva je, svako malo se nesto "legalizuje" i ljudima koji postuju zakone i propise se zvekece samarcina samo takva, ono - sa natpisom iznad njih "ispali ste budale".

A onda ce svi da cekaju nekog Isusa V2.0 da dodje i da im sredi situaciju u zemlji.
[ Odin D. @ 12.05.2010. 19:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A bitno je zato sto je ta grupa ljudi smesno mala i koristiti njihov primer u odbrani cistog antisocijalnog ponasanja nema nikakvog smisla.


Ja sam misljenja da ne moze postojati antisocijalno ponasanje u antisocijalnoj drzavi. To iskljucuje jedno drugo. Antisocijalno mozes da se ponasas u socijalnoj drzavi.
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 19:57 ] @
Drzava je antisocijalna jer je kriticna masa gradjana antisocijalna.

Drzava nije nista drugo nego skup gradjana.

Medjutim, posto skoro svaki ceka vec pomenutog Isusa v2.0 - bice da ce ostati antisocijalna na neodredjen rok.
[ Hadžihalef @ 12.05.2010. 20:16 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sto se tebe tice nije bitno, ali sto se ove diskusije tice mislim da jeste bitno.


Koje diskusije ?

Jel ove:

GSP Beograd -Akcija storniranja doplatnih karata i opomena

Storniranja čega ?

Nečega što je protivzakonito oformljeno ?

I sad oni hoće od tog nezakonitog samo malkice, pola, kol'ko daš?

Promisli malo o ovome, jer si i ti počeo da troluješ...

Citat:
koristiti njihov primer u odbrani cistog antisocijalnog ponasanja nema nikakvog smisla.

Kad izvrneš činjenice i kreneš van teme, onda nema...

...dakle, reč je o doplatnim kartama, a kad je već reč o njima, valjda je logično raspravljati i o zakonskoj osnovi toga, čime se ni u najmanjoj meri ne dira u obavezu plaćanja robe i usluga.

Ovakva tvoja priča se svodi samo na:
Lako đavolu da svira u frulu, kad u bari ima trske.


[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 20:22 ] @
Citat:
Hadžihalef
dakle, reč je o doplatnim kartama, a kad je već reč o njima, valjda je logično raspravljati i o zakonskoj osnovi toga, čime se ni u najmanjoj meri ne dira u obavezu plaćanja robe i usluga.


Dok sud ne presudi da je naplata doplatnih GSP karata protivzakonita, one su vazece. Tj. vise ocigledno nisu jer Srbija kao i obicno jos jednom lupa samarcinu ljudima koji postuju zakon i jasno stavlja do znanja da se antisocijalno ponasanje isplati.

Sve lepse od lepseg... naplata doplatnih karata protivzakonita svi imaju po bar 2 doktorata iz prava i znaju da su u pravu, osnovno ljudsko pravo voziti se bez karte ako ti kasni plata (C) Odin D., itd...

Srbija stvarno jeste izuzetak u svemu normalnom.
[ Odin D. @ 12.05.2010. 20:24 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Drzava je antisocijalna jer je kriticna masa gradjana antisocijalna.

Po mom gledistu, ta antisocijalnost se ogleda u apatiji i letargicnosti da se ucini neki licni napor koji bi doveo do bolje situacije.
Ne vjerujem da postoji neki znacajan broj ljudi koji bi izbjegavao placanje uobicajenih obaveza i dazbina, kad bi zivio u normalnoj drzavi.
Ali isto tako ne vjerujem da postoji neki znacajan broj ljudi spreman da se investira u stvaranje normalne drzave.

Uostalom, nigdje nije zapisano da nesto mora da uspije. Tako da, svaki brod plovi prema svom kompasu, a ko je svjestan da se nalazi na pogresnom brodu - ne treba ga ni zasta kriviti... Niko se nije svojom zaslugum tu rodio i ne treba ga kriviti ako se ne slaze sa ostatkom posade.

Citat:
Ivan Dimkovic:Drzava nije nista drugo nego skup gradjana.

... i posljedica njihovog proslog i sadasnjeg djelovanja.
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 20:31 ] @
Elem...

Ovo je moj komentar na sve to:

[ Odin D. @ 12.05.2010. 20:40 ] @
Man'te se tog kasnjenja plate.

Da je po vasem, kad covjeku kasni plata, on bi po zakonu trebao da umre, jer po zakonu, ne moze bez para da dodje do osnovnih sredstava za zivot. Ne moze da podnese ni tuzbu sudu, jer se za to mora platiti taksa. A ne moze ni da stigne do suda, jer nema para za prevoz. A i da mu nekako prime tuzbu, vjerovatno bi crkao od gladi dok dobije poziv na rociste. Ako nekako i prezivi do tada, npr. pomocu sungazing-a, crkao bi do rjesavanja spora. Prema tome, vas zakon predvidja da covjek postovanjem zakona jednostavno "sve uredno i po zakonu" crkne.
Medjutim, u stvarnosti to se nece nikad desiti zato sto ce covjek na ivici gladi da se posere na zakon i u Srbiji i u Kanadi i u Svedskoj i na Novom Zelandu.

Utopija je da ce se neko postovati zakone kad se nadje u nezahvalnoj situaciju u koju je dospio zbog bezakonja. I nikad drzava Srbija, i niti jedna druga, nece moci ubijediti narod da postuje zakone, ako narod svakodnevno gleda drzavne organe kako to ne cine.
To je ono: "Do as I say, not as I do".
Oce to, samo prekosutra.


[ Hadžihalef @ 12.05.2010. 20:55 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Dok sud ne presudi da je naplata doplatnih GSP karata protivzakonita, one su vazece.

Citat:
Sve lepse od lepseg... naplata doplatnih karata protivzakonita svi imaju po bar 2 doktorata iz prava i znaju da su u pravu,

Ovo neću ni da komentarišem, jer si sam sebe prokomentarisao, baš kao da si sebe u drugom citatu naveo.

Konačno, nema više svrhe...SAPIENTI SAAT .

[ Odin D. @ 12.05.2010. 21:10 ] @
Vrlo je tesko vecini ljudi objasniti da jedno te isto socijalno ponasanje moze u razlicitim okolnostima dovesti do razlicitih rezultata i posljedica.
Ako neko smatra da je jednako korisno i civilizovano postovati zakone u Svjevernoj Koreji kao i u Kanadi, onda ne vredi gubiti vreme.
[ BluesRocker @ 12.05.2010. 22:24 ] @
Citat:
Odin D.: Ako neko smatra da je jednako korisno i civilizovano postovati zakone u Svjevernoj Koreji kao i u Kanadi, onda ne vredi gubiti vreme.

Znaš kako, probaj da ne poštuješ zakone u Severnoj Koreji. :)

Tema uopšte nije poštovanje zakona već što se GSP ponaša kao Robin Hud i na taj način šalje poruku da samo budale plaćaju kartu. Ti sad počinješ temu o socijali, ali to nikakve veze nema sa GSP-om. Ko nema para, umreće od gladi. Ne pomaže mu šverc u autobusu. Postoji socijalna pomoć, crveni krst, postoje kramp poslovi za one kojima treba para. Ti sad prosipaš priču da u gradu od 2 miliona ljujdi gde je prosečna plata 500€ (za razliku od južne Srbije gde je 150€) ljudi umiru od gladi i u isto vreme putuju svaki dan na imaginarni posao na kome ne primaju platu i švercaju se u prevozu. Samo kreni kroz Beograd i videćeš gomilu oglasa da neko traži radnike u pekari, prodavnici, trafici, brzoj hrani, kafićima ...
[ ArtCool @ 12.05.2010. 23:17 ] @
Citat:
BluesRocker
Ti sad prosipaš priču da u gradu od 2 miliona ljujdi gde je prosečna plata 500€ (za razliku od južne Srbije gde je 150€) ...


Uz duzno postovanje verovatno Ti imas 500 evra odnosno 50.000din ili vise i sa takvima se druzis pa mislis da je toliki gradski prosek.
Ne znam mozda ne zivimo u istom gradu, ali gradski prosek je 35-40.000 dinara.
Ili da bolje definisem najveci deo ljudi se vrti sa toliko para ili mozda i manje.Pojedinci koji mesecno zaradjuju 1000 proseka sigurno nisu referentni da se dele u prosek.
Znas ono neko kupus neko meso i u proseku sarma.
Ili jos bolje noge u pec a glavu u friz (tecni freon), a mud*ma bas kako treba, tesko to ide.
Takav nacin statistike odavno i u svetu postoji i on je cista prevara.
Ali mi volimo da zivimo u lazi, valjda nam je tako lakse ;)

Da li postoji sledeca statistika;
Koliko ljudi u Beogradu (egzaktno procentualno) ima do 40.000 platu a koliko preko toga ?
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:23 ] @
Citat:
ArtCool
Takav nacin statistike odavno i u svetu postoji i on je cista prevara.


Jbt... Znaci, koliko se na ovom forumu puta moze cuti rec "prevara"..

Prevara je izuzetno teska rec. Ono, u vecini slucajeva tzv. "prevara" koje se pominju na srpskom govornom podrucju, nema apsolutno nikakve prevare.

Statistika prosecnih primanja je statistika i nista drugo - nije to prevara zato sto neki mali Perica ne zna sta je prosecna vrednost ili nesto drugo sto se vec koristi. Taj mali Perica treba da uzme knjigu u sake, da ne ispada da ga svi "varaju".
[ Odin D. @ 12.05.2010. 23:27 ] @
@BluesRocker
To sve nista ne mijenja ono sto ja mislim, a to je da ne treba pristajati na polu-pravdu, polu-drzavu, polu-rjesenja i sva ostale kvazi-drzavna kvazi-dostignuca.
Vec sam rekao: da imam 10 miliona evra odnekud, ne bih placao neke stvari iz principa. Nije uopste potrebno da budem gladan da ne bih placao TV-pretplatu.
Necu da budem poslusni i primjerni gradjanin u drzavi za koju smtram da to ne zasluzuje. I necu da se solidarisem sa ljudima koji nisu moga misljenja i kojima odgovara stanje koje se meni ne svidja i kojima odgovara tempo promjena koji se meni ne svidja i kojima odgovara smjer u kome se drzava krece a koji se meni ne svidja i koji mogu da trpe ono sto ja ne mogu.
Cemu onda uopste imati drugacije misljenje ako radis onako kao i oni koji imaju "isto" misljenje? Eto, ja mislim da bi svima bilo bolje da se bace na opstu gradjansku neposlusnost, a ako to ne upali onda na revoluciju, ustanak, linc itd. Evidentno je da je sa svakim novim danom sve gore i gore i sta onda ide u prilog toj tezi da ce daljnjim trpljenjem i "postivanjem" ove drzave to dovesti do neceg boljeg?
Pa ne popravlja se drzava "odzada" - uvodjenjem sitnica kojima se dokoni politicari bave kad su sve sustinske stvari odavno sredjene. Nego obratno - prvo pravna drzava, pa poslije laprdaj o bacanju papirica, skupljanju kerecih govana sa trotoara i krivim krastavcima.

Svaki dan se neki pametnjakovic dosjeti nekog novog nacina za izbijanje i poslednjeg dinara iz naroda: od suludih cijena svega i svacega, do poreza na macke i dzukele, nepostojecu ekologiju, suludih cijena legalizacije (ko da je narod kriv sto se za 90% terena nije ni mogla dobiti dozvola jer ne postoje ni GUP-ovi ni DUP-ovi; sta je trebalo - da zive ljudi 50 godina u satorima dok se neko sjeti da ucrta nesto u katastar!?), taksi za rasvjetu, za vazduh, za vodu....

Samo vi opravdavajte sve to, i mastajte kako imate "drzavu", mozda bolje niste ni zasluzili, ali izostavite mene iz tih vasih "drzava" i "kolektiva".... Mozete mi oteti moje ovce i koze, ali me necete ubijediti da ih dobrovoljno predam u tu vasu "zadrugu".
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:32 ] @
Citat:
Odin D.
Svaki dan se neki pametnjakovic dosjeti nekog novog nacina za izbijanje i poslednjeg dinara iz naroda
Samo vi opravdavajte sve to,


Ono... de-stimulisuca cena svercovanja je apsolutno normalna stvar svuda na zemaljskoj kugli.

Nisu je izmslili Srbi - doduse, kao sto se vidi, izmislili su "legalizaciju" svercovanja sto vrlo verovanto jeste unikat.

Ako je tebi tu normalnu tekovinu civilizacije tebi neki "pametnjakovic" smislio i da to ne treba "opravdavati" onda nemoj stati tu... sto bi placali struju, vodu, ... sve su to tamo neki pametnjakovici smislili i posto, je li, "nema drzave" kakvu ti zamisljas (Isus V2.0 jos nije stigao da od Srbije napravi Singapur magicnom batinom) onda ne treba nista od toga placati.

U inat!

Citat:

Mozete mi oteti moje ovce i koze, ali me necete ubijediti da ih dobrovoljno predam u tu vasu "zadrugu".


I ne treba, nisi ti jedini. Zato i treba da postoje kaznene mere.

Ali, eto, u Srbiji je moderno da se solidarise sa onima koji hvataju krivine. Pa tako mozes da isterujes svoje pravde bez bojazni da ces to morati da platis.

Uzivaj.

Citat:

Necu da budem poslusni i primjerni gradjanin u drzavi za koju smtram da to ne zasluzuje. I necu da se solidarisem sa ljudima koji nisu moga misljenja i kojima odgovara stanje koje se meni ne svidja i kojima odgovara tempo promjena koji se meni ne svidja i kojima odgovara smjer u kome se drzava krece a koji se meni ne svidja i koji mogu da trpe ono sto ja ne mogu.


Zasto ne promenis drzavu?

A ne, ti bi da ti Isus v2.0 da neku bolju drzavu pa ces ti da se udostojis da postujes njene zakone.

Ono... tu ima jedan sitan problem - a znas koji je? Sto bar 50% ljudi razmislja isto kao ti. Svi bi oni da im sve bude po taman, pa tek onda ce da razmisle o tome da se ponasaju kako dolikuje uredjenom drustvu.

Imam lose vesti - Isus v2.0 ne postoji, bas ni kao deda mraz... i drzava nece postati onakva kakvu zamisljas sve dok se ljudi ne krenu ponasati kako dolikuje gradjanima takve drzave.

A do tad... budi hajduk, sto da ne...

[Ovu poruku je menjao Ivan Dimkovic dana 13.05.2010. u 00:44 GMT+1]
[ Odin D. @ 12.05.2010. 23:42 ] @
Zasto uopste rasprava o tom placanju/neplacanju?

Neka uvedu odgovarajucu kontrolu/tabacinu/izbacivace/utjerivace - cijene prevoza nek povecaju u skladu sa porastom troskova zbog dodatnih kontrola i mjera naplacivanja i gotovo.
Cemu filozofiranje o dobrovoljnom placanju neplacanju?

Ja ne tvrdim da ne treba placati, nego da to placanje ne treba zasnivati na dobrovoljnosti duznika i patetisati o "opstem dobru i odgovornosti svakog pojedinca", te njegovoj "drustvenoj svjesnosti" i ostalim glupostima.

ALI, ako drzava obezbedi GSP-u prisilnu naplatu od duznika koji duguje za kartu, treba istovremeno da obezbedi i prisilnu naplatu duga koji neko duguje tom duzniku.
To je sve. Nek mi neko konacno objasni jasno i nedvosmisleno sta je tu pogresno!?

Citat:
I ne treba, nisi ti jedini. Zato i treba da postoje kaznene mere.

Sasvim se slazem o potrebi postojanja tih mjera. A kad budu postojale te mjere, ali za sve, onda cu i ja misliti kao ti. Problem je sto si ti umislio da te mjere vec postoje. A sa umisljenim kaznenim mjerama covjek ne moze racunati na pravdu, isto kao i sto ne moze napuniti stomak sa umisljenim platama.
[ Ivan Dimkovic @ 12.05.2010. 23:46 ] @
Citat:
Odin D.
ALI, ako drzava obezbedi GSP-u prisilnu naplatu od duznika koji duguje za kartu, treba istovremeno da obezbedi i prisilnu naplatu duga koji neko duguje tom duzniku.


Treba - ali to sto nesto drugo ne funkcionise tebe ne cini ovlascenim da isterujes to kako se tebi cefne.

Vidis, i to sto tebi neko duguje, mozda taj neko isto tako "isteruje" nesto svoje.

Rekurzivna hajducija bato, product of Serbia(TM) :)
[ BluesRocker @ 12.05.2010. 23:57 ] @
Citat:
Odin D.:ALI, ako drzava obezbedi GSP-u prisilnu naplatu od duznika koji duguje za kartu, treba istovremeno da obezbedi i prisilnu naplatu duga koji neko duguje tom duzniku.
To je sve. Nek mi neko konacno objasni jasno i nedvosmisleno sta je tu pogresno!?.

Kakva crna prinudna naplata? Cela priča je o tome da neko ko je 10 puta uhvaćen bez karte može za kaznu da plati cenu jedne mesečne markice i da se izvuče. A ostali koji redovno kupuju markicu su leminzi?
[ Odin D. @ 13.05.2010. 00:01 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Treba - ali to sto nesto drugo ne funkcionise tebe ne cini ovlascenim da isterujes to kako se tebi cefne.

Vidis, i to sto tebi neko duguje, mozda taj neko isto tako "isteruje" nesto svoje.

Rekurzivna hajducija bato, product of Serbia(TM) :)

Mozda, mozda... Ali nazalost, ja mogu da zivim samo u svojoj kozi i o svoj racun, a taj neko drugi, kao sto i sam kazes, "istjeruje" nesto svoje, a ne moje.
Tako da ja ne znam nikog drugog sem mene samog ko bi istjerivao to moje i ko je ovlasceniji od mene da se bavi tim istjerivanjem. Cak i da je neko ovlascen, sumnjam da bi bio raspolozen.

Mozda ti imas da mi das neki savjet ili znas nekoga ko bi se bavio mojim problemima dok ja zivim o njegovom trosku?
[ Odin D. @ 13.05.2010. 00:07 ] @
Citat:
BluesRocker: Kakva crna prinudna naplata? Cela priča je o tome da neko ko je 10 puta uhvaćen bez karte može za kaznu da plati cenu jedne mesečne markice i da se izvuče. A ostali koji redovno kupuju markicu su leminzi?

Upravo tako.
Ali ti tu stvar dozivljavas pogresno. Za Srbiju nije problem sto ce neko da se izvuce od placanja kazni.
Problem je sto ima suvise leminga zbog kojih je to moguce.
Leminzi su problem. Leminzi, leminzi...
Covjek koji ne placa kartu moze biti bezobrazan, moze biti djubre, moze biti sta god - ali nije leming.
Mozes napraviti funkcionalnu drzavu od lopova, stoke, bandita, smutljivaca i ostale bagre - ali ne mozes od leminga.

Skupi 100 lopova na gomilu i oni ce vrlo brzo ustanoviti stroga pravila medjusobnih odnosa i mehanizme kojim ce ih sprovoditi, i koja ce biti jednako postena kao i da si skupio 100 narodnih heroja iz NOB-a.
Skupi 100 leminga i dobices 95 leminga koji ce "vjerovati" da ce onih 5, koji su se nekako izlaktali da se popnu gore, svojom dobrotom uspostaviti pravdu medju svima, i nastavice beskonacno da vjeruju u to bez obzira sta se stvarno desavalo. @Dimkovic bi rekao da ce cekati nekog Leminga v2.0 da donese pravdu i red.

Ne pravi se drzava tako sto se dostizanje pravde bazira na necijoj dobroj volji da se sam prijavi u policiju ili zatvori u zatvor.
Moraju da se uspostave mehanizmi sile koji ce obezbediti izvrsenje pravde bez obzira da li neko ima ili nema savjest/svijest/zelju za pravdom.

A dok je stanje takvo da je postovanje zakona bazirano na dobrovoljnoj osnovi, ja ne zelim biti u onoj grupi "postovalaca" koji ce time biti ovce za sisanje onoj bezobraznijoj grupi.
Eto, ako moram da biram, vise volim biti bezobrazan nego ovca. Mada ne sporim nikome pravo drugacijeg izbora.


[Ovu poruku je menjao Odin D. dana 13.05.2010. u 01:27 GMT+1]
[ ArtCool @ 13.05.2010. 00:51 ] @
Postovani Dimkovicu, nisi valjda sebe prepoznao u liku i delu malog Perice pa ti treba naknadno stivo za obrazovanje.
Odlicno znas na sta sam mislio, a i pored svega ako mislis da se svet zasniva na vladavini prava i postenja,
bojim se da ti cca 12k poruka nije puno pomoglo u edukaciji.
Prosek plata se racuna tako da prikaze bolju socijalnu priliku u drzavi a ne realnost.Moja bliza okolina (komsiska, vrti se sa oko 25.000 din) Maksi, trafike,pijaca..
Moja (profesionalna) okolina izmedju 80-150.000 din i koliki je prosek "mog" drustva i mene sa njima, 50-80k din ????
Verujem da bi to ovi u trafikama i Maksiju voleli ;)
Ne moze se pricati pausalno jel jako puno ljudi radi na crno, ispomoc dijaspore itd.
Ako pricamo o postenju lep je bio primer Mercedesove korupcije, Simensovog lobiranja za monopol na trzistu ....
Hahahaha, citajte deco knjige u njima sve pise, ali samo onako kako nekome odgovara
Valjda ti je poznat izraz oblikovanje javnog mnjenja i svestan si koju vrstu podobnosti znaci.
Odlicno mi je poznat izraz suma para / broj zaposlenih, ali samo u istoj socijalnoj kategoriji, sto bi rekli za kola u istoj klasi.
Tako me briga za Miskovicev i Bekov profit i njihovo jednacenje i deljenje samnom.
[ Hadžihalef @ 13.05.2010. 07:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Jbt... Znaci, koliko se na ovom forumu puta moze cuti rec "prevara"..

Razumem u potpunosti zašto se tome čudiš, ali mislim da bi bolje bilo da si pre no što si to rekao, lepo legao da spavaš...

...jutro je pametnije od večeri!

A evo zašto(iako vidim da te je @ArtCool već podsetio na to):
Citat:
Statistika prosecnih primanja je statistika i nista drugo - nije to prevara zato sto neki mali Perica ne zna sta je prosecna vrednost ili nesto drugo sto se vec koristi. Taj mali Perica treba da uzme knjigu u sake, da ne ispada da ga svi "varaju".

Ajde, 'leba ti, prosvetli nas i objasni nam koja je to opšta korist od statistike?

Jeste mnogo toga u knjigama, ali malji Perica nema kud, nego da uči iz života.

Međitim, jako je teško, pa reći ću nemoguće, učiti iz života ispod elitističkog staklenog zvona, zato ti i ne razumeš znanje maljog Perice.(ili još jednostavnije, ne odgovara ti da ga razumeš).

Međutim, ono što tebi odgovara u ovoj diskusiji je da zaobilaziš suštinu,kao mačka vruću kašu, a to je zakonitost, apsolutno pravo ( ne pravda, jer to je već sasvim nešto drugo, nešto što će zafunkcionisati tek kad na scenu stupi apsolutno pravo).

A, ako se složimo ti i ja da je apsolutno pravo čista utopija, onda slobodno možeš zaključati temu.
[ Hadžihalef @ 13.05.2010. 08:59 ] @
Izvinjavam se što fabrikujem poruke, ali lakše mi je ovako dovršiti misao iz prethodne...
Citat:
Ivan Dimkovic
(Isus V2.0 jos nije stigao da od Srbije napravi Singapur magicnom batinom)
.........................................................................................................
A ne, ti bi da ti Isus v2.0 da neku bolju drzavu pa ces ti da se udostojis da postujes njene zakone.
.............................................................................................................
Imam lose vesti - Isus v2.0 ne postoji, bas ni kao deda mraz...

Pa, dobro, takav kakvim ga ti predstavljaš nije nikada ni postojao, a i apsolutno je nebitno kako se zove, bitno je ono što je ostalo i do dan danas, a to je ko ima uši neka čuje, ko ima oči neka vidi.

Šta ?

Pa, tada se to zvalo vest i širio ju je Isus, danas je za to prikladniji izraz informacija, i gle čuda, širi je neko kome ime isto počinje na "I", INTERNET !

Istovetno kao kod besede na gori, mnogo je onih danas, koji vest primaju putem novog mesije, INTERNETA.
Samo iz razloga što ovaj savremeni mesija mnogo efikasnije i masovnije razvaljuje vest, neko je morao da pribegne masovnom kloniranju Kajafe!
[ jablan @ 13.05.2010. 09:23 ] @
Citat:
Odin D.: Eto, ako moram da biram, vise volim biti bezobrazan nego ovca. Mada ne sporim nikome pravo drugacijeg izbora.

Interesantan stav i definitivno ima neke logike. Ali barem što se (ne)švercovanja u prevozu tiče, mislim da grešiš. Ne kupujemo mi "leminzi" karte zato što mislimo da će se time izmeniti nečija svest. Ja kupujem zato što sam vaspitan da platim nešto što uzmem ili iskoristim i mislim da se od tih para barem delom finansiraju isti ti busevi i šoferi. I naravno nervira me selektivna pravda o kojoj pričaš.

Ali imam jedno pitanje za tebe kao buntovnika opšte prakse. Do kog stupnja (ne)uređenosti države misliš da iskazuješ svoj protest na taj način? Jeste da je Srbija danas užas živi, ali mislim da ni u jednoj državi nećeš da nađeš apsolutnu pravdu. I šta onda?
[ mmix @ 13.05.2010. 09:34 ] @
Pa dok on ne preuzme uzde Onda je to pravedna vlast
[ Odin D. @ 13.05.2010. 09:44 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic:Zasto ne promenis drzavu?

A ne, ti bi da ti Isus v2.0 da neku bolju drzavu pa ces ti da se udostojis da postujes njene zakone.

Ono... tu ima jedan sitan problem - a znas koji je? Sto bar 50% ljudi razmislja isto kao ti. Svi bi oni da im sve bude po taman, pa tek onda ce da razmisle o tome da se ponasaju kako dolikuje uredjenom drustvu.

Ova drzava ne moze da se promjeni zato sto bar 50% ljudi razmislja kao ti.
Cuti i trpi, ponasaj se kao da zivis u Svedskoj, postuj zakone i sve ce biti u redu.
U svih ovih 20 godina, ljudi u Srbiji su samo jednom otkazali "poslusnost", a to je bilo 5. Oktobra. Ne vjerujem da je samo taj jedan dan uzrok svega ovoga stanja.
Prije ce biti da je slijepo postovanje "zakona" svih ostalih 7300 dana dovelo do ovoga.

Citat:
Ivan Dimkovic:Imam lose vesti - Isus v2.0 ne postoji, bas ni kao deda mraz... i drzava nece postati onakva kakvu zamisljas sve dok se ljudi ne krenu ponasati kako dolikuje gradjanima takve drzave.

A do tad... budi hajduk, sto da ne...

A kako to dolikuje ljudima da se ponasaju u drzavi poput Srbije? Jel' treba da se ponasaju kao da su u Svedskoj?
Kako su se ponasali Francuzi 1789?
Nikad u istoriji budjavu Srpsku drzavu nisu popravljali mirni i poslusni seljaci urednim placanjem svoje trecine/desetine/GSP-ine... nego hajduci i ustanici.

Samo ovcama dolikuju da se u kriminalnoj drzavi ponasaju kao da se nalaze u kulturnoj drzavi, zato sto je cilj kriminalne drzave da odrzava to stanje, a ne da ga popravlja, i nikad ga ovce nece popraviti svojim blejanjem.
Ljudima dolikuje da pljunu na kriminalnu drzavu, a ovcama da je postuju.

Teoretski je moguce okretanjem i drugog obraza popraviti drzavu, ali za jedno 50 godina. Posto ja smatram da se principom "oko za oko - zub za zub", to moze uraditi za 3 godine, i posto nisam zainteresovan da okrecem drugi obraz u sledecih 50 godina, nego i da na nesto pametnije potrosim svoj zivot, to me novozavjetovsko rjesenje problema ne interesuje.

Ova drzava nema problem zbog toga sto ja necu dobrovoljno da postujem zakone, nego sto se vi ostali ne mozete dogovoriti sa mnom da postovanje zakona obezbedimo silom i funkcionalnim pravnim sistemom, kako za mene tako i za sve ostale. Ono sto trenutna vlast hoce je da narod dobrovoljno postuje zakone, da ne bi morali da uvode funkcionalan pravni sistem koji bi njima smetao u nepostovanju istog. Da se mi nalazimo u sredjenoj drzavi, i da se narod ponasa kako dolikuje sredjenoj drzavi, 99% naseg "rukovodstva" bi sjedilo u Zabeli, ukljucujuci i sluzbene sofere i spremacice iz skupstine.
To bi bilo ponasanje koje dolikuje narodu u ovoj drzavi, a ne trcati okolo i traziti kantu u koju ce kulturno da ubaci papiric i smatra da time popravlja svoju drzavu. To sto vi predlazete dolikuje ovcama i tim famoznim leminzima.
[ Java Beograd @ 13.05.2010. 09:52 ] @
Ne znam šta mi je, u poslednje vreme se Odin i ja mnogo slažemo, što nije dobro. Potrudiću se da to promenim narednih dana, ali za sada smo istomišljenici


@Svi ovi koji bi platili prevoz u GSB, po cenu sopstvenog života (ili bolje tuđeg)

Kažu da ne treba biti veći katolik od pape. Dakle, pogledaj malo oko sebe, čoveče, vidi gde živiš pa onda pričaj o principima demokratije, tekovinama civilizacije i sličnim glupostima. Ajde da malo vidimo šta je taj GSB i šta sve ima tamo ? Ko sve tamo radi, i ko je sve tamo zaposlen ? Čije je to ? Kako se to održava ? Gde sve idu pare od plaćenih karata, u čije se džepove preliva ?

GSB je jedno ruglo od javnog transporta, nažalost jedino koje nam je na raspolaganju. Da imam alternatiu koristio bih je. Ali nemam. Dobro, ja 50% idem kolima na posao, ali žena i dva sina koriste GSB svaki dan. Autobusi su prljavi, smrdljivi, stari, zapušteni, neodržavani. Vozači drski, puše u autobusu, koriste mobilni za vreme vožnje. Organizacija prevoza očajna. U cenu karte (koju ja ipak plaćam) su uračunate plate za više stotina neradnika koji su nepotizmom došli do radnih mesta u društvenoj firmi (gde nema otkaza). I pored izuzetno visoke cene za jednu vožnju, cela firma je u teškoj dubiozi i gubicima, pa se obilato dotira iz gradskog budžeta koji svi mi Beograđani punimo. Kažu da se dnevno u GSB proneveri nekoliko tona dizela !?

Sa racionalmom potrošnjom i dobrom organizacijom, uz uslov da rukovodioci smanje apetite ličnog bogaćenja, GSB bi odavno mogao da bude firma za primer ! Šta ja plaćam kad kupim kartu ? Ili pravilno je pitanje: kome sve plaćam reket ?

Kad pričate o plaćanju usluga - naravno da ću da platim frizera kad uđem u dućan i tražim šišanje. A ako mi se nije svideo, sledeći put ću da odem kod konkurencije. Nema to blage veze sa GSB-om i plaćanje "usluge" prevoza.

Ja kupujem mesečnu pretplatnu kartu iz dva razloga: nije mi problem da izdvojim 20 EUR, i neću da se blamiram da budem uhvaćen od strane ridža. Da imam manje godina ili manje para - ne bih je kupovao.

I na kraju da se nadovežem na Odinove reči: Ovce su da se šišaju. Ali nismo baš svi mi ovce.

[ Odin D. @ 13.05.2010. 10:21 ] @
Citat:
jablan: Interesantan stav i definitivno ima neke logike. Ali barem što se (ne)švercovanja u prevozu tiče, mislim da grešiš. Ne kupujemo mi "leminzi" karte zato što mislimo da će se time izmeniti nečija svest. Ja kupujem zato što sam vaspitan da platim nešto što uzmem ili iskoristim i mislim da se od tih para barem delom finansiraju isti ti busevi i šoferi. I naravno nervira me selektivna pravda o kojoj pričaš.

Ali imam jedno pitanje za tebe kao buntovnika opšte prakse. Do kog stupnja (ne)uređenosti države misliš da iskazuješ svoj protest na taj način? Jeste da je Srbija danas užas živi, ali mislim da ni u jednoj državi nećeš da nađeš apsolutnu pravdu. I šta onda?


Ja uopste ne tvrdim da karte ne treba placati. Ono sto ja govorim je da SVI TREBAJU SVE PLACATI. Kad kazem SVE, mislim zaista na sve - i svoje prestupe, i svoje troskove, i svoje greske i svoje racune i svoje dugove i svoje radnike - ne samo GSP karte.
Pitanje je samo kako iz ovog usranog stanja stici do toga dobrog stanja.

Neki tvrde da treba pasivno trpiti postojece stanje i glumiti da je sve u redu, dok se na neki volseban nacin ne stigne do tog cilja.
A ja mislim da treba pruzanjem aktivnog otpora usranom stanju ubrzati propast istog i poceti praviti to bolje stanje.

A kako se odupirati usranom stanju? Pa od neceg moras poceti: neplacanjem poreza, otkazivanjem poslusnosti, demonstracijama, ignorisanjem pravila - sve su to metode koje nisu primjerene uredjenom drustvu - ALI MI NISMO UREDJENO DRUSTVO.
Ne mozes ocekivati da ces mafijasku vlast srediti tako sto ces svakog prvog u mjesecu otici i odnijeti svoju platu pred skupstinu, baciti je njima i reci: "Evo vam - sram vas bilo!" Oni ce je jednostavno svaki put uzeti bez imalo crvenila u licu i nastaviti kao i do sada.
Iluzorno je ocekivati da ce se lopovi postati posteni tako sto ce posteni nastavljati dobrovoljno da se ponasaju posteno.

Nikad lopov nece postati posten, sve sto mozes je da ga silom onemogucis da se ponasa lopovski.
A "posteni" ljudi u Srbiji nisu raspolozeni za uvodjenje te sile, zato sto to zahtjeva mnogo vise angazovanja od prostog placanje tv-pretplate i gsp-karata.
Lakse je zivjeti u zabludi da se pruzanjem pravog primjera stoka moze preobratiti u dobricinu, nego pogledati realnosti u oci i vidjeti da moras ustati iz fotelje, propustiti nekoliko epizoda "Velikog brata" i otici da udaris stoku sakom medju rogove, sa sve rizikom da te ubode.

Citat:
Jeste da je Srbija danas užas živi, ali mislim da ni u jednoj državi nećeš da nađeš apsolutnu pravdu. I šta onda?

Ne smeta meni nista sto nema apsolutne pravde - nisam ja idealista.
Ali mi smeta beskonacno stagniranje (beskonacno - iz ugla trajanja mog zivota). Da se stvari imalo pomjeraju - u redu, guraj polako, ide nekako. ALI NE POMJERAJU SE. To mi tesko pada. Neko to trpi lakse neko teze. Ja teze.

Neki odavde su prije nekoliko dana pljuvali drvlje i kamenje na drzavu sto ta "drzava" mukom zaradjene pare od onih sto rintaju uzima i dava radnicima u Kragujevcu sto leze kuci i lelemudaju, i isto tako prekobrojnoj drzavnoj administraciji koja igra povazdan tetris na poslu.
I sad da ja kazem - ne treba placati porez - poceli bi da arlaucu o primjerenom ponasanju u kulturnoj drzavi!?
Pa dobro gospodo - sta vi predlazete, posto je evidentno da dosadasnje uzorno placanje poreza vodi i dalje poklanjanju plata ljudima sto sjede kod kuce i ljudima koji slazu pasijans na poslu?
Sta vi predlazete da se povodom toga radi, osim da se ne bacaju papirici po ulici i ne sutiraju kucici po parkovima?
Posto je grandiozni plan spasa "Nije tesko biti fin" propao, sta je sledeci pokusaj? "Nije tesko biti glup"?
[ Odin D. @ 13.05.2010. 10:26 ] @
Citat:
Java Beograd:Ne znam šta mi je, u poslednje vreme se Odin i ja mnogo slažemo, što nije dobro. :) Potrudiću se da to promenim narednih dana, ali za sada smo istomišljenici
 
Dobro je, vec nas ima 3-4, mozda ipak ima nade :)
[ deerbeer @ 13.05.2010. 11:03 ] @
Resenje je jednostavno :
Super Ridza :D


[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 11:59 ] @
Citat:
Odin D.
Dobro je, vec nas ima 3-4, mozda ipak ima nade :)


Nemoj da se brines, ima vas sigurno 3-4 miliona :-)
[ Count Zero @ 13.05.2010. 12:13 ] @
Odine, hajde-da-kažemo da je "građanska neposlušnost" opravdana, u nekom smislu. Ali, masa je onih koji pod plaštom "kriva mi država", izbegavaju plaćanje svega i svačega, a to bi radili (ili bar pokušali) i da ih sad baciš u neku idealnu državu. To im dođe kao neka preventiva, uzimanje depozita od države. Primera ima u socijalno orijentisanim zemljama (Švedska npr.): zloupotrebe socijalnih beneficija itd.
Takvih ima puno i to je problem. Svi bi da menjaju sistem, ali u tom novom sistemu mora da se rmba, nema 13-e plate itd. Za političare vrlo nepovoljno takođe - ko god da krene sa reformom, ali pravom reformom, rizikuje da brzo izgubi vlast ili čak nadrlja na neki ekstremniji način.
Zato se srpski lonac krčka, zuji i zagoreva, ali nikako da provri.
A ovo sa bacanjem papirića i sličnim "detaljima": mislim da nikako ne treba dozvoliti da te sistem toliko deprimira da izgubiš osnovnu kulturu, degradiraš se na nivo ekstra-gedže. Zrela osoba se ne može dobro osećati u takvoj ljusci.
[ Java Beograd @ 13.05.2010. 12:22 ] @
Citat:
Count Zero: Odine, super je što ti (i tvoji "saborci") primenjujete "građansku neposlušnost" - verujem da je to hajde-da-kažem opravdano, u nekom smislu. Ali, masa je onih koji pod plaštom "kriva mi država", izbegavaju plaćanje svega i svačega, a to bi radili (ili bar pokušali) i da ih sad baciš u neku idealnu državu. To im dođe kao neka preventiva, uzimanje depozita od države. Primera ima u socijalno orijentisanim zemljama (Švedska npr.): zloupotebe socijalnih beneficija itd.
Takvih ima puno i to je problem. Svi bi da menjaju sistem, ali u tom novom sistemu mora da se rmba, nema 13-e plate itd. Za političare vrlo nepovoljno takođe - ko god da krene sa reformom, ali pravom reformom, rizikuje da brzo izgubi vlast ili čak nadrlja na neki ekstremniji način.
Zato se srpski lonac krčka, zuji i zagoreva, ali nikako da provri.
A ovo sa bacanjem papirića i sličnim "detaljima": mislim da nikako ne treba dozvoliti da te sistem toliko deprimira da izgubiš osnovnu kulturu, degradiraš se na nivo ekstra-gedže. Zrela osoba se ne može dobro osećati u takvoj ljusci.

A šta, ja kao ne rmbam ? Šta, kao plata mi pada s neba ? Imam 12 plata, ni jednu više. Kao, uostalom, 99% zaposlenih u Srbiji.

I šta čujem svaki dan na vestima ? Koliko je dato za Miladina, koliko je spiskao Davinić, koliko je političara kupio koji narko diler. I - nikom ništa. kao što rekoh, pojeo vuk magarca, pa se izgubio u magli. A cifre su tolike da ne mogu da ih zaradim, pa makar živeo i radio 200 godina. Onda sačekam ]ebeni smrdljivi GSB, dođem u firmu i pročitam na forumu kako je "No-no" da se ne plaća prevoz. To nije demokratski, to nije civilizovano. Šta bi bilo kad svi ne bi plaćali GSB ? ]ebe mi se šta bi onda bilo. Onda bi bio neki drugi GSB koji bi možda morao da se plaća, i to je to.
[ BluesRocker @ 13.05.2010. 12:25 ] @
@Odin D.
Možemo mi da menjamo sistem i uređujemo državu sto godina, ali uvek će biti takvih kao ti koji za sve imaju opravdanja, i zašto ne plaćaju kartu, i zašto ne prijavljuju radnike, i zašto kasne sa isplatom plata radnicima, i zašto ne plaćaju struju i infostan. A kad takve zaposliš u državnu upravu, onda igraju pasijans i ne žure da reše nečiji slučaj dok ne dobiju 200g kafe ili kovertu (zavisi koliko je ozbiljan slučaj). Ako hoćeš da promeniš sistem, promeni prve sebe i svoj način razmišljanja.
[ Count Zero @ 13.05.2010. 12:35 ] @
Citat:
A šta, ja kao ne rmbam ? Šta, kao plata mi pada s neba ? Imam 12 plata, ni jednu više. Kao, uostalom, 99% zaposlenih u Srbiji.

Ma verujem da rmbaš, upravo zato nikada ti i ostali "saborci" ne možete napraviti kritičnu masu, jer je mnogo više onih "neposlušnika" koji su već i zaboravili ko je koga počeo da zakida i u svakom bi slučaju hteli da naprave državu u kojoj važe zakoni i prava, al' da su oni malo ravnopravniji od drugih.


Da dodam i ovo: smejemo se Švajcarcima kako imaju referendume svaki čas, ali ne bi ni nama škodilo malo više plebiscitarnog izjašnjavanja. Npr. za RTS-pretplatu. Referendum: plaća se kroz pretplatu ili: finansira se iz budžeta. I gotovo. Ako ukinu pretplatu, nek' smisle drugi sistem.


[Ovu poruku je menjao Count Zero dana 13.05.2010. u 13:46 GMT+1]
[ Odin D. @ 13.05.2010. 13:54 ] @
@BluesRocker, @CountZero i ostali

Vi propagirate kulturne "zapadne" standarde drustva cime implicitno govorite da je to nesto cemu Srbija treba da tezi.
Uzamajuci u obzir, da je na taj zapad, otislo sve pametno, sposobno i skolovano iz Srbije, jer se nisu mogli uklopiti u divnu Srpsku drzavu jer ili su bili previse "necivilizovani, nekulturni i nesavjesni, neradnici i dzabalebarosi", onda dolazimo do paradoksa - kako je to taj fini zapad rasirenih ruku docekao nase divljake!?

Prije ce biti gospodo, da ste vi tamo koji ste najurili one koji se sa vama i vasom bajnom drzavom ne slazu, obicni primitivci koji nemaju pojma kako se pravi drzava, jer da imate napravili biste je vec odavno.

Prema tome, kad budete imali rezultate onda mi pricajte kako se pravi drzava. A da nekome solite pamet o pravljenju drzave i pri tome mu masete ispred nosa tim ruglom od drzave koju ste napravili... mislim uozbiljite se malo.
A dok sam ja primitivac bio tamo kod vas: radio sam na crno, stanovao bez ugovora, lijecio se na crno, bio pljackan bez prava na zastitu i tako dalje, i nista mi nije pomoglo sto sam redovno placao GSP! Da, gospodo, dobro ste culi - placao sam ga i sad ga placam kad se tamo zateknem.

Pa ipak, tako necivilizovan nemam nikakvih problema da u nekoj drugoj zemlji placam prevoz, poreze, stambene ugovore, zdravstveno i socijalno osiguranje, i sve drugo, jednom rjecju - da ne budem divljak i primitivac. Znaci, nije problem u meni, nego u vama.

Dakle, uzivajte vi u svojim drzavnim dostignucima i u svom prevozu, a o mom divljastvu i nekulturi ima i kompetentnijih drzava da procjenjuju nego sto je srbijanska.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 14:14 ] @
Civilizovana drzava nije nikakva "zapadna" tekovina - Srbija je bila civilizovana i za vreme Titovog socijalizma.... Zato je tada i licila na nesto normalno a ne na deponiju smeca.

Citat:

Pa ipak, tako necivilizovan nemam nikakvih problema da u nekoj drugoj zemlji placam prevoz, poreze, stambene ugovore, zdravstveno i socijalno osiguranje, i sve drugo, jednom rjecju - da ne budem divljak i primitivac.


Aha... nemas problem ne zato sto ti to volis, nego zato sto su kazne za svercovanje takve da se ne isplati svercovati se - i, najvaznije, naplative su. Probaj da se svercujes mesec dana, i bar jednom ili dva puta ima da te opale sa kaznom. Probaj da ne platis, pa ces da vidis kako funkcionise pravna drzava. A to si ti verovatno vec provalio, zato i pricas kako si human i civilizovan.

I, nemaju dovoljno magistara prava da ih zeznu i dokazu da je protivustavno da se naplacuju kazne.

Znam jednog genija koji nije platio kaznu za bahato parkiranje i mislio je da ce procedura da traje u nedogled k'o u majcici Srbiji. Zavrsilo se sa druzenjem u stanici na kraju i izboru da plati tada vec 10x vecu kaznu ili da provede godisnji odmor u zatvoru.
[ Odin D. @ 13.05.2010. 14:17 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nemoj da se brines, ima vas sigurno 3-4 miliona :-)

Samo sam se salio :)
Mene i mojih istomisljenika ima mozda 3-4 miliona, ali van Srbije. U Srbiji ih ima mozda bukvalno 3-4, i koliko ja znam, svi placaju GSP kad se njime voze.
Tako da nemamo narocitih "zasluga" za tamosnje uspone i padove.

Citat:
Aha... nemas problem ne zato sto ti to volis, nego zato sto su kazne za svercovanje takve da se ne isplati svercovati se - i, najvaznije, naplative su. Probaj da se svercujes mesec dana, i bar jednom ili dva puta ima da te opale sa kaznom. Probaj da ne platis, pa ces da vidis kako funkcionise pravna drzava. A to si ti verovatno vec provalio, zato i pricas kako si human i civilizovan.

Ako bi bio dovoljno ljubazan da citas postove ljudi kojima repliciras, primjetio da je sve za sta se ja zalazem upravo naplativost kazni i funkcionisanje pravne drzave.
Ono sto vi zagovarate je glumatanje kulture u drzavi koja ne funkcionise. To glumatanje mene ne zanima.

Mislim, potrudi se bar da procitas sta pisem, ako vec hoces da mi odgovaras. Ovakvo polemisanje je nekulturno.
[ Ivan Dimkovic @ 13.05.2010. 14:18 ] @
Citat:

U Srbiji ih ima mozda bukvalno 3-4, i koliko ja znam, svi placaju GSP kad se njime voze.


HAHAHAHAHAHHAHAHAHAHAHAH :) Ma... da :-)
[ Odin D. @ 13.05.2010. 14:29 ] @
3-4 pojedinca, ne 3-4 miliona....
Hahaha... evo da se i ja malo nasmijem....
[ MicrosoftCorporation @ 14.05.2010. 09:26 ] @
Citat:
Odin D.: Pa ne pravi se drzava i civilizacija kupovinom GSP karata, placanjem RTV pretplate i nebacanjem papirica po parku - to su price koje su meni pricali kad sam isao u osnovnu skolu, ....".


Pa sad nekom skola sluzi da nesto nauci, nekom ocigledno i ne ;)
[ Odin D. @ 14.05.2010. 10:27 ] @
Filozofirati mozes koliko oces.
Ali situacija na terenu te malo yebuckava u tom filozofiranju.
Pogledaj na sta ti lici ta drzava koju ste pravili na taj nacin, pa onda pricaj.

Nasli se stanovnici banana republike da nekog uce kako se pravi drzava.
Oce to oce....
[ BluesRocker @ 14.05.2010. 11:57 ] @
Citat:
Odin D.: Pogledaj na sta ti lici ta drzava koju ste pravili na taj nacin, pa onda pricaj.

Ne pričamo ovde o pravljenu države, ni o EU standardima, već je reč o starom dobrom seljačkom običaju da se roba/usluga plati.
[ Java Beograd @ 14.05.2010. 12:28 ] @
Citat:
BluesRocker: Ne pričamo ovde o pravljenu države, ni o EU standardima, već je reč o starom dobrom seljačkom običaju da se roba/usluga plati.

Koja usluga ? Neko je nekog uslužio ?
[ Odin D. @ 14.05.2010. 12:43 ] @
Citat:
BluesRocker: Ne pričamo ovde o pravljenu države, ni o EU standardima, već je reč o starom dobrom seljačkom običaju da se roba/usluga plati.

Mene je vrlo lako ubijediti u te dobre stare seljacke obicaje.
Ali, ne radi se ovdje o meni. Ja vec vjerujem u te obicaje.
Medjutim, probaj znacaj tog dobrog starog obicaja objasniti nekom ko nije primio 3 plate, a da te ne pljune.
[ BluesRocker @ 14.05.2010. 13:16 ] @
Citat:
Odin D.: Medjutim, probaj znacaj tog dobrog starog obicaja objasniti nekom ko nije primio 3 plate, a da te ne pljune.

Verovatno i na pijaci pljune prodavca kad kupuje sir a ovaj mu kaže da mora da plati? Pobogu, treba svi da se osećamo krivim što Žika Peri dođe 3 plate, a Pera nije otišao pravo u inspekciju. Ako ne prima platu, to znači da nema posao i da je malouman što nekome radi besplatno (ovo govorim iz iskustva :( ). Čim ne primiš platu na vreme, pedala. Odmah traži drugi posao, bilo kakav, samo da se plaća solarno (pare na sunce).
[ Odin D. @ 14.05.2010. 13:52 ] @
Citat:
BluesRocker:  Pobogu, treba svi da se osećamo krivim što Žika Peri dođe 3 plate,

Pa kad se ti ne osjecas krivim sto Pera ne dobija platu na vreme, koji k.... bi se on osjecao krivim da li tebi dolazi autobus na vreme.

Citat:
BluesRocker:Ako ne prima platu, to znači da nema posao i da je malouman što nekome radi besplatno

Ako ne primas zadovoljavajucu uslugu od GSP-a to znaci da si malouman sto im placas kartu.

Citat:
BluesRocker:Čim ne primiš platu na vreme, pedala. Odmah traži drugi posao, bilo kakav, samo da se plaća solarno (pare na sunce).

Cim ti ne stigne autobus na vreme - pedala. Odma trazi drugi prevoz, bilo kakav, samo da stize na vreme.



Tebe nije briga za njegovu platu, njega nije briga za tvoj autobus. Idi u policiju pa se zali sto GSP ne vozi kako treba, kao sto i ti njemu savjetujes da ide u policiju da se zali sto ne dobja platu.

Vidis kako se sve da rjesiti na lijep nacin.
[ BluesRocker @ 14.05.2010. 15:50 ] @
Kakve veze ima njegovo neplaćanje sa tim što autobus ne ide na vreme? Ako on ne koristi autobus, GSP će imati istu zaradu kao i ako se švercuje. On već ima fiksne polaske i mora da ide bio prazan ili pun. Ovde je reč o tome da ti hoćeš da koristiš neku uslugu a da ne platiš. To ne može.

Jeste, autobusi su u lošem stanju. Ne održavaju se dobro. Voze ih kao da su unutra vreće s krompirom a ne ljudi. Ne idu na vreme. Ali i to zadovoljstvo se plaća, pa kome ne valja neka ide peške ili sopstvenim prevozom, a ako ide s njima treba da plati kartu.
[ Odin D. @ 14.05.2010. 16:41 ] @
Citat:
BluesRocker: Ovde je reč o tome da ti hoćeš da koristiš neku uslugu a da ne platiš. To ne može.

Moze, moze. Vidis kako poslodavac moze da koristi usluge radnika, a da ga ne plati.
U cemu je razlika izmedju neplacanja radnika i neplacanja GSP-a?

Kad ti i tvoji istomisljenici dokucite da tu nema razlike onda mozemo preci i na sledecu lekciju o socijalnoj svjesti.
[ BluesRocker @ 15.05.2010. 11:53 ] @
A ko su to moji istomišljenici? Ja sam mišljenja da treba sve da se plati pa i nečiji rad (na vreme). Ali, ako je neko prevaren ne treba zbog toga da to prenosi na druge koji mu nisu ništa krivi. Da ti neko ukrade auto, ti bi uzeo pajser i ukrao neki drugi?
[ Odin D. @ 15.05.2010. 14:05 ] @
Citat:
BluesRocker: Ja sam mišljenja da treba sve da se plati pa i nečiji rad (na vreme).

Ali si za neplacenog radnika rekao "ko ga jbe, nek ide pa trazi drugi posao koji se placa na vreme", sto znaci da te za njegovu nepravdu nije briga,
a za jadnog GSP-a si se zdusno brinuo kako ce da radi bez para.

Meni nije jasno kako si se ti odlucio boriti bas za GSP, a ne za tog radnika - bacanjem novcica, izvlacenjem slamke...
Citat:
BluesRocker:Da ti neko ukrade auto, ti bi uzeo pajser i ukrao neki drugi?

Nije problem da ti neko ne da platu, ako ti prosetas do nadlezne drzavne sluzbe koja se time bavi i - zamisli cuda - dobijes svoju platu.
Problem je kad ne dobijas zastitu drzave i kad drzavu boli neka stvar za tvoju platu, pa se sudis 20 godina i sve u svemu, pravis budalu od sebe.

Da bi se GSP uredno placao, potrebno je da se zivi u pravno uredjenoj drzavi, a drzava se ne uredjuje placanjem karata u autobusu.
Uhvate covjeka bez karte:
- Plati kaznu.
- Necu, nemam para.
- Pisacemo tuzbu.
- Pisite.
Stigne na sud:
Sudija: - Sto nisi platio kartu?
Optuzeni: - Nemam para, nisam primio platu.
Sudija: - A sto nisi tuzio poslodavca za kasnjenje plate?
Optuzeni: - Jesam.
Sudija: - Kome.
Optuzeni: - Tebi majmune, prije 3 godine i jos nisam vidio ni p od plate, a i ono para sto sam imao spisako sam na podneske, advokate i fotokopiranje!
Sudija: - Dosta za danas, zakazujemo sledece rociste za tacno 6 mjeseci, a ako taj dan slucajno budem prehladjen onda za 9 mjeseci.

Na sledecem rocistu se optuzeni ne pojavi, pa se sledece zakaze za jos 6 mjeseci. Na sledecem optuzeni posalje dopis da je krenuo u tijesnim cipelama pa ga nazuljalo pa morao da se vrati kuci da obuje druge te tako zakasnio na rociste, pa se sledece zakaze za jos 4 mjeseca....
A ako se pitas gdje je optuzeni naucio sve te trikove... Eee, pogadjaj 16 puta...




[ BluesRocker @ 15.05.2010. 18:12 ] @
Citat:
Odin D.: Ali si za neplacenog radnika rekao "ko ga jbe, nek ide pa trazi drugi posao koji se placa na vreme", sto znaci da te za njegovu nepravdu nije briga,
a za jadnog GSP-a si se zdusno brinuo kako ce da radi bez para.

Za njegovu nepravdu me nije briga kao što nikog nije bilo briga za moju. I meni se dešavalo da ne primim 3 plate (koje verovatno neću nikad ni videti). Moja je krivica što sam na to pristao. To mi je i trebalo da me nauči da ne radim nikada za džabe, samo za platu.

A što se tiče izgrađivanja države i institucija, to je potrebno za nepoštene ljude a pošten i čestit čovek će uvek da plati ono što je kupio. Ne treba mu ni sud, ni inspekcija da bi se tako ponašao.

BTW, što se tiče siromaštva u Srbiji, naročito u dvomilionskom Beogradu gde prodavci sportske opreme rade za 30.000 sa punom prijavom, sreo sam juče jednu školsku drugaricu posle dosta vremena. Ona se odmah posle srednje škole udala i otišla na selo. Kaže da su ona i muž sami svojim radom od ničega napravili farmu koja jako dobro posluje samo što mora da se radi po ceo dan. Tako je to kad se živi tržišno a ne u socijalističkom uređenju.
[ Odin D. @ 15.05.2010. 19:04 ] @
Citat:
BluesRocker: Za njegovu nepravdu me nije briga kao što nikog nije bilo briga za moju.

Vidim da svaki put masis poentu bez izuzetka.
Procitaj bajku o vuku i tri vola, mozda ces uspjeti razumjeti zasto je nefunkcionisanje pravne drzave i tvoj problem, iako ti trenutno niko ne duguje 3 plate.
[ BluesRocker @ 15.05.2010. 19:28 ] @
Citat:
Odin D.: Vidim da svaki put masis poentu bez izuzetka.
Procitaj bajku o vuku i tri vola, mozda ces uspjeti razumjeti zasto je nefunkcionisanje pravne drzave i tvoj problem, iako ti trenutno niko ne duguje 3 plate.

Vidim ja da ti ne čitaš moje postove već samo odgovaraš. :) Upravo ti rekoh da mi trenutno neko duguje 3 plate i da ih verovatno nikad neću videti. :) A sve vreme dok sam radio bez polate plaćao sam prevoz. I (ne)funkcionisanje pravne države nema nikakve veze sa plaćanjem. Ako si normalan i pošten čovek, platićeš, ako nisi nećeš.
[ 3way @ 15.05.2010. 19:36 ] @
Citat:
BluesRocker: . I (ne)funkcionisanje pravne države nema nikakve veze sa plaćanjem.


Ako si lopov, pa imas vremena da uzmes sa strane onda nema.

Citat:
BluesRocker:
Ako si normalan i pošten čovek, platićeš, ako nisi nećeš.


Platices ako si budala. Davno smo mi izasli iz okvira normalnog i postenog.
Te price - ako si normalan ovo ono, nije tesko biti fin i slicno, su izasle iz mode pre nekoliko godina i price su za malu decu.
Znaci, plati platu, zastiti me od raznih dripaca, zastiti me od ovoga i onoga i ja cu radosno da placam kartu u autobusu...Ovako...kada imas klosare koji jednostavno povuku svoj privatni autobus iz saobracaja - ma pali...
Platicu kad postanem invalid, u suprotnom kondukter samo moze da dobije batine sto mi uopste trazi kartu...
[ Odin D. @ 15.05.2010. 22:46 ] @
Citat:
BluesRocker: Upravo ti rekoh da mi trenutno neko duguje 3 plate i da ih verovatno nikad neću videti. :)

Ja ti upravo sve vreme pricam da ti je pametnije da se bavis time kako da dobijes te svoje 3 plate nego kako da naceras komsiju da placa GSP.
Ako natjeras drzavu da natjera tvog duznika da ti plati dug ucinices mnogo vise za GSP nego da si natjerao sto komsija da kupuju karte u prevozu.
No vidim da ti to tesko ulazi u glavu.

Vidim i da ti objasnjavanje pomocu bajki nije pomoglo, probacu jos i sa narodnim poslovicama, pa ako to ne upali onda ti ne mogu vise pomoci:

"Bez poticaja covjek nece postati cestit, kao što se ni zvono nece oglasiti bez laganog udarca."
"Zemlja nije ugrožena od ljudi koji zlo cine, vec od ljudi koji dopuštaju da se zlo cini."
"Ako neko cini samo ono što se od njega traži, on je rob. Ako cini više no što se od njega traži, on je slobodan covjek."
"Ako želiš znati svoju prošlost, gledaj svoje sadašnje stanje. Ako želiš znati svoju buducnost, gledaj svoje sadašnje djelovanje."
"Bog ne može pomoci onome ko se ne koristi prilikama."
"Bolje je osušiti suze jednom seljaku negoli dobiti hiljadu osmijeha od ministra."
"Bolje je pomoci sam sebi nego moliti drugoga za pomoc."
"Borac koji pobjegne može se opet boriti. "
"Kad gori komsijina kuca, i sam si u opasnosti ako ne priskociš u pomoc."
"Kad je zid ruševan, svako ce ga pogurati."
"Kad kraljevic prekrši zakon, treba biti kažnjen kao bilo tko drugi."
"Kad neko upre prstom na Mjesec, budala gleda u prst."
"Kad se pjevaju zahtjevne pjesme, malo ce se ljudi pridružiti zboru."
"Kad slijepac vodi slijepca, obojica ce pasti u vodu."
"Pocetak mudrosti je da nazivaš stvari njihovim pravim imenima."
"Postoje dva savršeno dobra coveka, mrtav i nerodjen."
"Ne boj se sporog napretka, vec stajanja u mestu."
"Mnogi cuju optužbu, ali je malo onih koji cuju obranu."
"Na zajednickom magarcu svi jašu."
"Najbolje vrijeme za sadnju drveca bilo je prije dvadeset godina. Sledece najbolje vrijeme je danas."
"Ne možeš ocekivati od konja da juri ako ga nisi pustio da se napase."
"Ne ruši istocni zid da bi od njegovih cigala popravio zapadni."
"Nemoj graditi novi brod od starog drveta."
"Pad u jarak opamecuje."
"Pravda je državi mnogo korisnija od prihoda."
"Pripremi sanduk i gledaj kako se bolesnik oporavlja."
"Sa zakonima je kao s vodenim branama: kad se na jednom mjestu probiju, sve ostalo je bezvrijedno."
"Teret što ga nosi drugi ne cini se tako teškim."
"Zatvor je zatvoren danju i nocu, pa ipak je stalno pun; hramovi su stalno otvoreni, a u njima nema žive duše."

Meditiraj nad ovim poslovicama jedno sat-dva i mozda ti sine da bi se prije GSP-a trebale rjesite neke druge stvari, i zasto se GSP ne moze popraviti prije nego se poprave te druge stvari.

[ Count Zero @ 15.05.2010. 23:23 ] @
He, zanimljive poslovice.
Nego, šta me zanima:
Radnik ne prima platu 3 meseca. Vozi se GSP-om bez karte.
1. Do kada će ići na posao?
2. Ako produži da ide na posao još mesec dana, a onda gazda dobije kredit ili nebitno na-neki-način dođe do para za platu (i volje da plati) i isplati ga, da li će radnik onda platiti kartu?
3. Koja će sve plaćanja radnik da izbegne:
a) sva moguća,
b) samo ona koja na direktan način imaju veze sa državom (porezi, doprinosi, takse...),
c) samo GSP i sličnu "režiju" od koje mu zavisi pohađanje posla
Hipotetički, naravno - ne znamo koji je tačno radnik, ali sledeći ovaj sistem.
[ Odin D. @ 16.05.2010. 00:27 ] @
Pa, nije daleko od pameti da se pretpostavi da doticni radnik nije zombi.
Inace bi crkao od gladi i za manje od tri mjeseca.

Snalazi se nekako:
"Bog ne može pomoci onome ko se ne koristi prilikama."
Ako u takvim prilikama ne iskoristi mogucnost da ne plati ono sto ne mora, bio bi budala.

Inace, nije problem osudjivati nekog ko dobija redovno platu, a nece da plati.
Problem je pametovati nekom ko nije dobio 3 plate a za sta tebe savrseno boli uvo da bi njega trebalo da bude briga za tvoj autobus.

Zasto bi se on solidarisao sa tobom u nastojanju da obezbedite bolji gradski prevoz, kad se ti ne solidarises sa njim u nastojanju da obezbedite bolju kontrolu isplate zarada? Moze i tebe sutra da zadesi da ne dobijes svoju zaradu, ili da te neko na drugi nacin osteti, a drzavu boli uvo za tvoj problem. I sta onda? Dodje ti komsija da ti kaze da treba da kupis tablu GSP karata i sve ce biti u redu...
"Kad gori komsijina kuca, i sam si u opasnosti ako ne priskociš u pomoc."

Tesko da drzava moze nekog osuditi na placanje kazne zbog neplacanja necega ako je do tog neplacanja doslo zato sto ista ta drzava nije obezbedila tom covjeku da dobije svoj novac koji je zaradio po zakonu.
"Ne možeš ocekivati od konja da juri ako ga nisi pustio da se napase."

Ne vredi sminkati posljedice. GSP nije u zalosnom stanju zbog toga sto se nisu placale karte.
Evo sad da karte poskupe na 100 dinara i da SVI bez izuzetka pocnu da placaju, sta bi bilo?
Pa odjednom bi se stvorio neki "visak" para (ne stvarni visak nego visak u odnosu na prethodno vreme). I sta bi se uradilo sa tim viskom:

1. Izmislila bi se odmah nova radna mjesta za rodjake glavonja koji imaju moc zaposljavanja. Tako bi se ubrzo pojavile pozicijie za rodjake sa sela:
Kuvarica cajeva, kuvarica espreso kafa, kuvarica duplih espreso kafa, kontrolor lijevih prozora tramvaja, kontrolor desnih prozora tramvaja, podesavac retrovizora, kontrolor lijevih prozora autobusa, kontrolor desnih prozora autobusa, stimer srednjih vrata, stimer zadnjih vrata, pumpadzija prednjih guma,....
Zatim sijaset menazerskih i PR poslova za sinovce i sinovice iz grada koji imaju nesto od srednje skole...

2. Raspisali bi se tenderi tipa: "Aj' Pero da moja firma kupi od tebe one gume za avtobus po 'iljadu evra komad, pa se posle raskusuramo kod Mike u kafani..."

3. Posto je GSP gradsko preduzece, dio tog viska bi se prelio u neka druga gradska preduzeca kanalima koje ni Scherlock Holmes ne bi otkrio.

4. Ostatak bi direktno zavrsio u necijim dzepovima, a neko bi tvrdio kako nikakvih povecanih prihoda nikad nije ni bilo, te kako su troskovi jos veci, a para sve manje..

[ BluesRocker @ 16.05.2010. 00:59 ] @
Citat:
Odin D.: Ja ti upravo sve vreme pricam da ti je pametnije da se bavis time kako da dobijes te svoje 3 plate nego kako da naceras komsiju da placa GSP.
Ako natjeras drzavu da natjera tvog duznika da ti plati dug ucinices mnogo vise za GSP nego da si natjerao sto komsija da kupuju karte u prevozu.
No vidim da ti to tesko ulazi u glavu.

Vidim i da ti objasnjavanje pomocu bajki nije pomoglo, probacu jos i sa narodnim poslovicama, pa ako to ne upali onda ti ne mogu vise pomoci:


Mene savršeno zabole koliko para GSP zarađuje, koliki procenat ljudi plaća, da li će da poprave stanje ili će da bude još gore. Ja na posao idem peške a GSP-om kad me mrzi da pešačim i onda platim kartu. Zato što se sve plaća. Meni smeta što se rukovodstvo GSP-a pravi robin hudovima radi sticanja jeftinih političkih poena kod onih koji ne plaćaju karte, a u isto vreme pravi majmune od ljudi koji plaćaju. To je negativan uticaj na opšte vaspitanje. Ako postoji kazna za kršenje nekog zakona, ona mora da bude stroga da bi se to poštovalo. Ako se pravi sprdnja sa kaznama za GSP, manje će se poštovati i ostali zakoni.

A ta tvoja priča sa opravdanjima je smešna. Ne može država da natera firmu da isplati radnike ako firma te pare nema. Kada bi radnik promenio firmu i otišao tamo gde se redovno plaća bilo bi više koristi i za državu (porezi), i za radnika (redovna plata) i za tu novu firmu koja je uspela da zaposli dobrog radnika, i za GSP (karte). A po tvojoj logici (socijalističkoj) radnik treba da se trudi da sačuva stalan i siguran posao, ide mu staž, biće plata samo ne zna kad, pozajmi nešto od prijatelja, rodbine, kuka svima kako mu plata kasni i kako su poslodavci skotovi i ne plaćaju, kako je kapitalizam surov, kako je bilo lepo u Titino vreme, kako nema nade. I naravno švercovao bi se u prevozu jer zašto bi on plaćao prevoz kada ni on ne prima platu. I lepo te Count Zero pitao ako kojim slučajem dobije sve plate i primanja mu budu redovna, hoće platiti GSP-u za sve što se švercovao?
[ 3way @ 16.05.2010. 03:12 ] @
Citat:
BluesRocker:
A ta tvoja priča sa opravdanjima je smešna.


Ne da nije smesna nego je kljucna.
Da su svi bili zombiji i pravili se da je sve po zakonu, onog 5. oktobra nikad ne bi ni bilo. U stvari, zasto ga je i bilo, ako je sve po zakonu.
E sad, posto je taj 5. oktobar cista glupost, a ljudi se nalozili da je to nesto do jaja i kao poceli da postuju zakone, a ovi drugi koji drze kapital ih ne postuju i prave ove prve ovcama....e to je problem.
Znaci...kako rece drug, a i drugi drug "Ovo je jedno veliko ludilo sastavljeno od bezbroj malih ludila". U svetlu toga samo naivan covek moze da misli da ce placanjem karte ili placanjem parkinga doprineti nekom boljitku...
[ Odin D. @ 16.05.2010. 09:50 ] @
Citat:
BluesRocker: Ne može država da natera firmu da isplati radnike ako firma te pare nema.

U normalnim i uredjenim drzavama o kojima sanjas, drzava zatvori firmu koja ne ispunjava svoje obaveze, blokira racun, zaplijeni imovinu vlasnika, proda onoliko te imovine koliko je potrebno da se namire dugovanja i gotovo. U nasoj drzavi takvi vlasnici zive u vilama i voze dzipove od 70 'iljada evra, a drzava nema odakle da naplati. Ajde nadji neko zabaviste pa se zaposli kao pricac bajki tamo....

Citat:
BluesRocker:Kada bi radnik promenio firmu i otišao tamo gde se redovno plaća bilo bi više koristi i za državu (porezi), i za radnika (redovna plata) i za tu novu firmu koja je uspela da zaposli dobrog radnika, i za GSP (karte).

Kad drzava ne bi natjeravala firme da placaju radnike, radnik bi mogao citave godine da seta od jedne do druge firme i radeci u svakoj po mjesec dana (jer se plata ne/isplacuje na kraju mjeseca). I sta treba, svaki put kad mu neko ne plati platu, 'ajd trazi drugi firmu. A ne bi bilo puno firmi koje bi placala kad nikog poput tebe ne boli neka stvar da se takvo ponasanje kazni, vec je "kriv" radnik sto mu neko ne placa.

On moze da ide da trazi drugi posao - ali to ne znaci da treba da zaboravi na plate koje mu nisu isplacene!. Ako drzava natjera sve da izmiruju svoje obaveze na vreme, nece biti neisplacenih plata, nece biti sudjenja, nece biti promjene posla itd...
Nije rjesenje da svako je6e svakoga i da se sam snalazi. To je upravo situacija koja je sad na snazi - ne moras se uopste boriti za nju, vec jeste tako.

[ BluesRocker @ 16.05.2010. 12:00 ] @
Citat:
Odin D.: U normalnim i uredjenim drzavama o kojima sanjas, drzava zatvori firmu koja ne ispunjava svoje obaveze, blokira racun, zaplijeni imovinu vlasnika, proda onoliko te imovine koliko je potrebno da se namire dugovanja i gotovo. U nasoj drzavi takvi vlasnici zive u vilama i voze dzipove od 70 'iljada evra, a drzava nema odakle da naplati. Ajde nadji neko zabaviste pa se zaposli kao pricac bajki tamo....

U normalnim i uređenim državama isto postoji D.O.O. što znači da vlasnik firme finansijski odgovara samo onim što je uložio u firmu. Ne može niko da mu zapleni imovinu. A radnik koga pominješ sumnjam da bi želeo da firma ode pod stečaj pa da mu se iz stečajne mase isplate zaostale plate. Jok, on ide na posao jer mu ide staž (šta god to značilo) i nada se da će platu dobiti kad tad. I ne pada mu na pamet da potraži drugi posao gde su plate redovne.

Citat:
Odin D.: Kad drzava ne bi natjeravala firme da placaju radnike, radnik bi mogao citave godine da seta od jedne do druge firme i radeci u svakoj po mjesec dana (jer se plata ne/isplacuje na kraju mjeseca). I sta treba, svaki put kad mu neko ne plati platu, 'ajd trazi drugi firmu. A ne bi bilo puno firmi koje bi placala kad nikog poput tebe ne boli neka stvar da se takvo ponasanje kazni, vec je "kriv" radnik sto mu neko ne placa.

Probaj na trenutak da razmišljaš logički. Kad ga jednom neko zayebe, misliš da se sledeći put neće dobro raspitati kakvi su uslovi u sledećoj firmi?

Citat:
Odin D.: Ako drzava natjera sve da izmiruju svoje obaveze na vreme, nece biti neisplacenih plata, nece biti sudjenja, nece biti promjene posla itd...

Ko sad priča bajke? :)
[ Odin D. @ 16.05.2010. 13:01 ] @
Odustajem.
Priznajem, za drzavu je mnogo vaznije da prevareni gradjanin redovno placa kartu u GSP-u, neko da funkcionise pravosudni sistem.

Jest da bi funkcionisanje pravosudnog sistema automatski obezbedilo i naplatu karata u GSP-u, a da naplata karata u GSP-u nema nikakve veze sa funkcionisanjem pravosudnog sistema, ali nema veze.

Vazno je da mozes osnovati D.O.O. firmu ciji ces ti biti direktor, a svi zaposleni iz tvoje porodice. Onda prebacis sve racune (struja, voda, benzin, karte) na svoju D.O.O firmu i potrudis se da firma ne posluje sa vecim profitom od 14 dinara mjesecno. I onda tako arcis i troskaris, a kad dodje vreme za naplatu - mogu da te povuku za neku stvar - jer tvoja D.O.O. firma nema sredstava da pokrije troskove.
Divota.

[ Miladinovic @ 18.05.2010. 00:21 ] @
Hrvati nam se rugaju

'Veliko sniženje' za ljubitelje švercanja u tramvajima
http://www.tportal.hr/vijesti/...je-svercanja-u-tramvajima.html

Što se modernizacije tiče, GSP je tužen zbog nepopisnog i neadekvatnog obeležavanja vozila. Sve ovo je počelo pošto su putnici počeli da prijavljuju kvarove na vozilima.


Detalji:
http://i41.tinypic.com/2nu117r.jpg
http://i40.tinypic.com/124ww9w.jpg
http://i40.tinypic.com/mjah4y.jpg
http://i39.tinypic.com/5l8dug.jpg
http://i43.tinypic.com/t03yjd.jpg



U svakom slučaju ko plati uslugu, on za uložen novac očekuje kakav-takav kvalitet usluge, ako ne budemo plaćali ništa se neće popraviti, s druge strane nije rešenje ni da plaćamo, a da nas voze u krševima, te s toga im nekako treba dati doznanja da više ne može tako. Svedoci smo lošeg odražavanja vozila, ove godine dogodile su se nesreće sa udarima struje u trolejbusima itd. Neverovatna je činjenica da imamo tako mlad vozni park autobusa, prosečno starih 6 godina, a svi izgledaju kao da imaju najmanje 20 (http://gsp.rs/statistika1.htm) Trenutno ima mnogo privatnika i oni su posebna priča. U svakom slučaju ukoliko Sekretarijatu za saobraćaj pošaljete osnovu primedbu na rad prevoznika sa tačnim podacima, što uključuje garažni broj i liniju na kojoj vozilo saobraća, još ako imate sliku odgovoriće vam sigurno. Bar meni odgovaraju, a i deluju što se privatnika tiče, jer su oni osetljivi pošto im skidaju subvenciju za svako vozilo koje je neispravno izašlo tog dana ;)

http://bgsaobracaj.rs/index.ph...id=1&Itemid=35&lang=sr

Ovo mora biti prošlost
[ m257 @ 01.06.2010. 23:00 ] @


Malo se kasnije uključujem u priču. Sve je to super, ali ako se zalažemo za neko poštovanje pravila kako bi bilo da se fotografije ne koriste tako što se kopiraju sa drugih mesta bez dozvole njihovih autora, čak i bez navođenja izvora!? Znam da je jako lako copy-paste jer autorska prava ne znače mnogo u ovoj zemlji ali ipak... ;)

Izvor:
http://gspbeograd.iz.rs/forum/...3&t=69&start=140#p9840
[ MilojkoPetrovic @ 14.06.2010. 00:25 ] @
Hehe... Odusevila me ova akcija. Imam 3 kazne za zadnje 3 godine, znaci 300 din godisnje za neogranicenu voznju, hehe... Milina :)
Ipak, i dalje cu nastaviti da ne placam karte, jeftinije je, jednostavnije.
Cak i ovo sa markicom mi je glupost. Kupis jednu kartu, drzis je u dzepu za svaki slucaj, pa kad nalete ili ponistis ili izadjes, ili u najgorem slucaju napisu ti kaznu koju neces platiti.
Sto neko rece, sad su priznali da nam ne mogu nista, jedino me plasi ako ne puste konduktere ponovo.
[ Miroslav Cvejić @ 14.06.2010. 01:54 ] @
Sad je pravo umeće ne videti kontrolu. Nose žute prsluke na kojima piše GSP i idu u kompletu troje ili četvoro. :)
[ mmix @ 14.06.2010. 08:30 ] @
Sta ce da rade, da te vezu i premlate :)
[ Odin D. @ 14.06.2010. 13:26 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić:  idu u kompletu troje ili četvoro. :)

To je pretpostavljam iz bezbedonosnih razloga.

Na linijima ka Batajnici, ima neko naselje tamo negdje oko Galenike ciji stanovnici mlate kontrolore kad ih spaze. I zato na potezu od Zelenog Venca pa do te tacke nikad nema kontrole. Cim prodje ta stanica oni kao "iskacu odnekud" ili se od dotad skrusenih i neupadljivih obicnih putnika najedared "transformisu" u kontroloere.
Tako je bilo do skora, ne znam jel' se sta u medjuvremenu promjenilo, nisam bio tamo u skorije vreme.
[ Hadžihalef @ 14.06.2010. 14:07 ] @
Citat:
Nose žute prsluke na kojima piše GSP i idu u kompletu troje ili četvoro.


Svako čudo za tri dana!

Ma, nema toga na šta se ova raje nije i neće navići, tako i ova halabuka oko naplate prevoza.

Cela priča je mnooogo, mnooogo složenija, no što to oni i žele da predstave.
[ bachi @ 14.06.2010. 15:39 ] @
Citat:
Miroslav Cvejić: Sad je pravo umeće ne videti kontrolu. Nose žute prsluke na kojima piše GSP i idu u kompletu troje ili četvoro. :)

Yep, i zahvaljujući tome, više nikad u životu neću kupiti kartu. :D Hvala im. :D
[ Onaj @ 18.06.2010. 23:49 ] @
@bachi

Ipak kupi kartu, odrastao si covek nemoj da brukas to dete.
[ Pirossi @ 19.06.2010. 11:22 ] @
juče u 3-ci kod mostara ulaze tri tipa sa fluoroscentnim prslucima, pola busa izleće napolje.
ja sedim jer imam kartu.
ovi u prslucima nikoga ništa ne pitaju nego sedaju. a na leđima im piše "Gradsko zelenilo"
[ bachi @ 19.06.2010. 12:43 ] @
Citat:
Onaj: @bachi

Ipak kupi kartu, odrastao si covek nemoj da brukas to dete.
Ma kupujem kartu, šalim se. Jedino ne kupujem ako idem dve autobuske stanice, ali ako se vraćam busom kući, onda kupim.

No, moja opaska ostaje. Onaj ko se švercuje, ovo je sada meka za njega, jer ovi GSP momci svetle i u mraku.
[ xenox @ 20.06.2010. 08:41 ] @
Nemam ideju koji je stepen retardiranosti onog sto je smislio ove prslucice. Pre neki dan vidis kako ljudi izlaze iz autobusa u koji su usli kontrolori i ulaze u autobus iza. Na sledecoj stanici kontrola prelazi u ovaj iza, a "putnici" pretrcavaju u onaj prethodni. Osta samo nas par u busu. Prestao sam da koristim povlasticu od kad su ukinuli nocni prevoz posto cesto zaglavim u istom. Em mora da ga placam, em su u isti zaseli vozaci GSP koji ne placaju karte. Zato sacekam 2:10 - tad ih nema.

Sa ovim prslucicima me bas nekako mame da ne kucam kartu. Mogu da je otkucam kad ih vidim na stanici (ako se ne napravi guzva) ili da izadjem. Slabo su i prisutni, bar na linijama kojima se krecem.

Ehm, da, oni "putnici" preletaci gore navedeni su bili uglavnom decurlija, ali tim i pitanje, cemu se oni uce? Da izbegavaju obaveze? To mislim da vec znaju - videli smo od mladjanog Kolesara i ostale javno eksponirane "elite".

I ovaj popust na neplacene kazne, koji su uveli, je izgleda smislio isti retardirani tip. Losa poruka. Opet se pokazalo da biti normalan, i placati obaveze na vreme - nije isplativo. A takvih primera gde god hoces... A ako platis infostan do 15. u mesecu dobijes samo 5% :)

[ newtesla @ 21.06.2010. 10:43 ] @
Mene zanima samo jedno, što se tiče "popusta" na napisane kazne: zar nije, po zakonu o obligacionim odnosima, zastarevanje naplate dugovanja u roku od jedne godine, osim u slučaju kada je pokrenut postupak pred sudom?

A nešto mi se čini da je GSP ovim priznao da nije sudovima još uvek predao nijedno potraživanje na ime kazni.

Što direktno znači da, kad istekne rok za popust na kazne (valjda 10. juli), sve kazne starije od godinu dana su zakonski zastarele?

...mislim da je logika, kojom se DžiEsPi vodio, ta da se pokuša naplatiti maksimum, koji je moguć. A inače, isti taj GSP navodi da daje rok od 15 dana za izmirenje kazne, pa onda sledi utuženje... čini mi se da godinama nisu predali nijednu tužbu.
[ Java Beograd @ 21.06.2010. 10:57 ] @
Citat:
newtesla: ... čini mi se da godinama nisu predali nijednu tužbu.

Ma kakva tužba ! KO će to da procesuira ?
100.000 tužbi za GSP
1.000.000 tužbi za RTS
[ Hadžihalef @ 21.06.2010. 19:23 ] @
Citat:
newtesla zar nije, po zakonu o obligacionim odnosima, zastarevanje naplate dugovanja u roku od jedne godine,

Da, ali zakoni nastupaju u svom punom suverenitetu tek u postupku pred državnim organom, u sudskom, prekršajnom i ponekom upravnom postupku.

Dok se takvi postupci ne aktiviraju odredbe zakona i nemaju neku snagu, osim da mahanjem ispred nosa nekome teraju komarce.
Citat:
Što direktno znači da, kad istekne rok za popust na kazne (valjda 10. juli), sve kazne starije od godinu dana su zakonski zastarele?

Tako da to direktno NE znači,i GSP niko ne sprečava, pogotovu ne zakon, da pokrene eventualne sudske postupke, u kojima će se tek steći uslovi za pozivanje na zastarelost, a ako tog poziva nema, sud presuđuje u korist GSP-a.
[ newtesla @ 23.06.2010. 13:26 ] @
Direktno, ili posredno - to znači baš to!

U principu me baš zabole da li će iko, ne samo GSP, da me tuži, ko mu je optužnica neosnovana, i veoma lako može biti presuđena u moju korist... Ma, za takva suđenja, moj advokat bi mi još i bio zahvalan - nikad lakše, a još mu i kane neka kinta.... di ćeš bolje!
[ grado @ 25.06.2010. 20:34 ] @
Godinama sam redovno i uredno kupovao markicu da bi sada konstatovao da sam ipak ispao budala, iako sam želeo sve najbolje.
Kako sam ja u prethodnim godinama plaćao i za sebe i za druge, sada će u narednih nekoliko godina drugi plaćati za sebe i mene zajedno.
Kontrolora možete totalno ignorisati jer vam ne može i ne sme ništa. Putnik bez karte je u prekršaju, to nije sporno, a kontrolor koji bi pokušao da nekoga na silu izbaci pravi krivično delo i zbog toga bi mogao, u zavisnosti od ishoda sukoba, da ide čak i u zatvor. Kontrolor ne sme ni prstom da vas pipne. Jedino što može je da zove policiju, a može da se desi i da policija u civilu ide zajedno sa njima. Zgodno je i držati jednog policajca na nekom čvorištu, npr. na Starom sajmištu i ordinirati na linijama jednu stanicu ispred i iza pa ako putnik nema kartu i neće da se legitimiše onda je sajmište uvek ona sledeća stanica na kojoj je priređena sačekuša i putnik tu nema nikakav manevarski prostor. Dakle, ako nema policije, samo gledati kroz prozor i potpuno ignorisati kontrolora.
GSP je smrdljiva firma sa gomilom preko veze primljenih neradnika sa ogromnim platama. Kradu naftu, a kada napuštaju firmu onda sami sebi dodeljuju ogromne otpremnine, a na upražnjeno mesto zapošljavaju svoje najmilije pa opet jovo nanovo. Moj dinar više neće videti.
[ Odin D. @ 25.06.2010. 21:40 ] @
Stani! Nemoj to da radis! Izdrzi jos malo!
Jos nam samo malo fali da sve bude bolje i da udjemo u EU gdje ce sve biti jos vise bolje.
Nemoj sad na kraju sve da uprskas!
[ mmix @ 25.06.2010. 21:52 ] @
Jel ima neka statistika koliko je pala prodaja markica od ove ingeniozne mesavine opreosta i pretnje?
[ BluesRocker @ 26.06.2010. 00:57 ] @
Citat:
mmix: Jel ima neka statistika koliko je pala prodaja markica od ove ingeniozne mesavine opreosta i pretnje?

Ne razumeš ti. Oni su taj oprost načinili da bi prikupili još koji dinarčić koji im fali. Nemoguće je da zbog tog oprosta dodatno opadne prodaja markica. To bi značilo da taj genijalni mozak koji je sve isplanirao nije shvatao vezu između uzroka i posledice.
[ Suns @ 26.06.2010. 14:42 ] @
Imam kola pa se uglavnom vozim kolima svuda gde treba, ali nekada kada idem u centar BG-a (Kneza Miloša, Nemanjina, Takovska, tu je najefikasnije i najbrže ići busom) idem GSP-om.

Ja sam rekao davno, kada njihovi autobusi budu imali klimu, grejanje, higijenske uslove i normalne vozače, ja ću vrlo rado kupiti i dve karte za sebe ako treba, do tada neka im trunu oni jadni autobusi i tramvaji što se raspadaju od prljavštine i razdrndanosti, a vlasnici GSP-a neka se voze u automobilima od par stotina hiljada evra.
[ deerbeer @ 29.06.2010. 14:51 ] @
Citat:

Ja sam rekao davno, kada njihovi autobusi budu imali klimu, grejanje, higijenske uslove i normalne vozače,






A sad novi "tackasti sistem" kontrole putnika
http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...set-kontrolora-u-jednom-vozilu
[ mmix @ 29.06.2010. 15:07 ] @
Zamisli to, zaustave bus na stanici i nema mrdanja dok oni ne obave proveru to je sila bato, njihov bus njihova pavila, tvoje pare
[ Hadžihalef @ 29.06.2010. 15:54 ] @
Citat:
Svi putnici koji nemaju kartu moraće odmah da izađu iz vozila gde će platiti doplatnu kartu od 1.500 dinara ili ćemo im pisati kaznu - priča Radoslav Nikolić, direktor GSP “Beograd”.
http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...set-kontrolora-u-jednom-vozilu

Jesam u principu za plaćanje, međutim ni u kom slučaju ne mogu da prihvatim tipično proseravanje nekog kome je već i to malo vlasti udarilo na vijuge.

Kada navedene bisere budu pokrili i zakonskim rešenjima, moći će onda da legalno i legitimno pune kase, koje će potom bezdušno pljačkati.

Očigledno je da su već dobrano ojadili sve dostupne im kase, pa ni vremena više nemaju da uopšte i provere ima li njihovom lupetanju mesta u bilo kom zakonu.
[ SlobaBgd @ 29.06.2010. 18:10 ] @
Čekaj, kako naplaćuju doplatnu kartu kad sam izišao iz busa?! Šta doplaćujem? Doplatna karta se plaća kad putnik nema validnu kartu i želi da završi vožnju. Qrtsa u šeširu slamnatom!
Inače, danas na prvoj stanici posle Pančevaškog mosta u Krnjači stajala su tri (i slovima tri) zglobna busa dok su fluorescentni vršili kontrolu. Pitam ih je l' ja plaćem kartu da se vozim ili da bus stoji u stanici pet minuta, ne kazaše mi ništa, odoše dalje.
Misimmmm...
[ Shadowed @ 29.06.2010. 18:14 ] @
Kad izadjem iz busa mogu samo da me povuku :)
[ times12 @ 29.06.2010. 18:27 ] @
Nisam citao celu temu pa se izvinjavam unapred ako je bilo.

Elem, zar ne bi bilo prostije da se iz plata izdvaja odredjeni procenat koji bi isao lokalnom drzavnom prevozniku?
Tako bi se izbegle peripetije sa kontrolorima i mogli bi da se prebace u sektor koji cisti i pere autobuse (tramvaje,trole).


[ Hadžihalef @ 29.06.2010. 18:36 ] @
Pa moglo bi, a-što-ne-bi-moglo?!

Jedva bi dočekali takvu cuclu, a sisavaca na tom valovu kol'ko te volja!

Onda bi 'ladno mogli dnevno da klepaju i po deset tona nafte, a ne samo pet, kako je to već neko naveo.
[ grado @ 07.07.2010. 06:17 ] @
Ovih dana sam se malo bavio istraživanjem vezano za procedure kada putnik nema kartu.
Ono što sam u praksi video je da mnogi putnici koji nemaju kartu jednostavno kažu da nemaju ni kartu niti ličnu kartu, a ni pare. Kontrolor im jednostavno kaže da izađu na sledećoj i oni ga uglavnom poslušaju. Ličnu kartu daju uglavnom oni putnici koji se zbune i uplaše, a što je najinteresantnije, većina njih posle pisanja kazne odmah napusti vozilo.
Neplatiše su uglavnom đaci i studenti, pretpostavljam da je starije ljude sramota da se nađu u toj situaciji.
Kontrolori uglavnom ne podržavaju akciju storniranja neplaćenih kazni i sami priznaju da nemaju nikakav način da naplate kartu od putnika koji to ne želi. Neki kontrolori, navodno, zaustave autobus kada putnik neće ni da plati, a ni da izađe.
1. Ne znam šta se onda dalje dešava jer takvoj situaciji nisam prisustvovao. Ako ima ličnih iskustava...
Interesuje me kako izgledaju te tačkaste kontrole kada se ceo autobus privremeno isključi iz saobraćaja:
2. Da li su vrata zatvorena i kako prolaze putnici koji kažu da nemaju kartu, ličnu niti pare?
3. Može li kontrola pisati bilo šta osim doplatne karte, a doplatna karta je karta sa kojom putnik nastavlja i dovršava započetu vožnju. Ako putnik napusti vozilo, mišljenja sam da više nije moguće pisati doplatnu kartu jer se radi sada već o bivšem putniku koji je prekinuo vožnju i nema nameru da je nastavi. Postoji li neka kazna koju kontrolor može da naplati zato što se putnik vozio bez karte?
Ovo su bile situacije bez asistencije policije, a ako je prisutan policajac, moja pitanja su sledeća:
4. Ukoliko je policija napolju, kakvu kaznu policajac piše nakon što legitimiše bivšeg putnika i da li on ima pravo da tu ličnu kartu prosledi kontroloru da bi ovaj pisao doplatnu kartu i to sada kada je vožnja već prekinuta (mislim da ne sme tako da zloupotrebljava instrument prisile i moje podatke daje trećem licu - ako sam u nekom prekršaju, onda mi kaznu piše policija i ja plaćam MUP-u, a ne GSP-u)
5. Da li se išta menja u proceduri ako je policajac zajedno sa kontrolom u vozilu, a putnik nema kartu i želi da napusti vozilo?
Želim da vidim neka lična iskustva i odgovore 1-5, naročito ako ima pravnika koji se dobro razumeju u tu materiju.
[ Bata @ 09.07.2010. 04:52 ] @
http://www.blic.rs/Vesti/Beogr...nje-dane-da-bi-izbrisali-kazne


I evo ga, da, da... to je taj stari dobri bleferski fazon ! " Sada smo stvarno, ali stvarno ozbiljni ! Nema popuštanja! Ne, ne, ni makac !" ... "Dobro, izaćićemo vam u susret, ali samo još ovaj put." ... "Samo još ovo produženje roka , a onda više nema popuštanja ! " .... i tako dok se i poslednji naivčina ne upeca, i dok ljudi ne zaborave na medijsku akciju pod nazivom "Molimo vas šverceri dobrovoljno platite kaznu, jer inače nemamo drugog načina da vam iste naplatimo". Ko će se do septembra uopšte sećati ovog blefa ? A do tada će i oni da se primire sa ovom bleferskom kampanjom, i nikom ništa. Gledam juče te vajne kontrolore, ista priča kao ranije: prošetaju kroz autobus i ne trude se ni da zastanu kod onih koji ne pokazuju kartu . Foliranti obični koji su samo popunili to lažno radno mesto.
[ grado @ 09.07.2010. 09:35 ] @
Juče sam u nekoliko navrata video kontrolore kako sede na stanici i uopšte ne ulaze u autobuse. Pre nego što autobus stane, neki putnici otkucavaju karte, a neki izađu napolje. Scena je krajnje smešna (i kontrolori se smeju) jer oni koji su izašli idu peške do sledeće jer im je glupo da stoje na stanici zajedno sa kontrolorima i čekaju opet isti bus. Oni koji su otkucali gunđaju jer ispada da su bacili 42 din. Policiju nigde nisam video. Ti kontrolori su samo privremeno, dok traje ta njihova ''akcija'', a posle ih vraćaju što kući što natrag u kancelarije da kafenišu. Pre dve godine plata kontrolora je bila 46.000 + procenat (iz prve ruke). Posle su im smanjili na 34.000+ (malo li je).
[ Exodusbgd @ 09.07.2010. 23:30 ] @
Prepricava drugar na FB-u: ulaze u tramvaj trojica likova u drecavo-zelenom prsluku, a nastaje panika medju putnicima - trecina iskace napolje, druga trecina juri ka automatima.. a na ledjima prsluka im pise "MOSTOGRADNJA" :D :D :D


A sada je vec ocigledno da su uveli ovoliki broj kontrolora u drecavim prslucima samo zbog uticaja na svest ljudi da su oni tu. Ovako ce lakse narod uociti koliko uopste ima kontrolora. Video sam najmanje 5 puta licno da kontrolori samo sede u prevozu ili samo udju unutra, popune formular kod vozaca, a i ne proveravaju putnike.

I cini mi se da su tu angazovali cak i ljude preko omladinskih zadruga da im rade kao kontrolori :D
[ bachi @ 10.07.2010. 09:51 ] @
Heh, pre neki dan se vraćam 48micom kući, otkucao kartu i na stanici ulazi kontrola, njih trojica. I meni palo na pamet da se Pravim blesav™. I ništa, okrenuo se ja, gledam kroz prozor, ne mrdam i sve su cimali da im pokažu kartu/povlasticu, sem mene. :)
[ mmix @ 13.07.2010. 20:37 ] @
Novotarija, tj opet imitiranje Londona

Citat:
Od sutra ulazak u gradski prevoz samo sa kartom ili markicom
Tanjug | 13. 07. 2010. - 16:16h

Zbog sprečavanja švercovanja u gradskom prevozu, putnici će od sutra morati da pokažu kartu ili mesečnu markicu na polaznim stajalištima, saopšteno je iz GSP "Beograd".
Na početnoj stanici će se ulaziti isključivo na prednja vrata, gde će se karta ili markica dati na uvid vozaču ili radniku GSP-a.
U suprotnom, ko ne pokaže kartu ili markicu, neće moći da koristi prevoz, upozoreno je u saopštenju.


Pitam se samo sta ce da bude ako udje covek i ne pokaze kartu i samo produzi i sedne?
[ Shadowed @ 13.07.2010. 21:57 ] @
Hm, pa u ns-u je tako (tj. slicno). Jedino ranije nije moralo da se ulazi na prednja vrata. Dakle, ulazak na prednja vrata, kupovina karte kod vozaca ili pokazivanje mesecne karte vozacu.


Citat:
mmix: Pitam se samo sta ce da bude ako udje covek i ne pokaze kartu i samo produzi i sedne?

Vozac ne krece.
[ BluesRocker @ 13.07.2010. 22:53 ] @
To je samo na početnim stanicama. Ostali koji uđu kasnije neće morati nikom da pokazuju kartu. Naravoučenije, ko hoće da se švercuje a živi blizu okretnice moraće da se prošeta do sledeće stanice. :)
[ grado @ 14.07.2010. 08:20 ] @
Suština je da nema načina da se putnik prisili da kupi kartu. Dakle, putnik može da se vozi bez karte sve dok mu prevoznik to dozvoljava. To što se u prevoz može ući bez karte je slabost njihovog sistema. I nema načina da se putnik kazni zato što se vozio bez karte. Jedino što mogu da urade je da odbiju da voze sve dok putnik bez karte ne izađe napolje - sam ili uz asistenciju policije. U ovom drugom slučaju kazna se plaća MUP-u, a GSP-u se ne plaća ništa jer nema nikakvog pravnog osnova. Ukoliko putnik sam dobrovoljno napusti vozilo na prvoj sledećoj stanici, nema nikakvih posledica. Ende.
[ Marko_L @ 14.07.2010. 09:34 ] @
Citat:
Na početnoj stanici će se ulaziti isključivo na prednja vrata, gde će se karta ili markica dati na uvid vozaču ili radniku GSP-a.
U suprotnom, ko ne pokaže kartu ili markicu, neće moći da koristi prevoz, upozoreno je u saopštenju.

E ovo bih voleo da vidim, pogotovo u špicu, kada su ogromne gužve i ljudi se bukvalno pobiju ko će da uđe prvi i zauzme mesto. Saće kao oni odjednom da se naređaju na prednja vrata i polako jedan po jedan ulaze u bus. Pa ima autobusi po 15-20 minuta da stoje na stanici, pogotovo kod linija gde se putnici ne primaju na okretnici gde autobus čeka svoj vozni red (primer, okretnica 31, 17 i 19 na Konjarniku).
[ newtesla @ 18.07.2010. 08:15 ] @
^ili na početnoj 46/511/601, ž. stanica.... Budu li to pokušali, bez da drastično povećaju broj autobusa na liniji - ulaziće im putnici i kroz šoferku!
[ bachi @ 18.07.2010. 11:27 ] @
Ma nema ništa od toga. Na početnim stanicama ljudi normalno ulaze na bilo koja vrata, bez pokazivanja karte/povlastice.

Povećanje broja autobusa, da svako može da sedne u njima i tek onda ulaz na prednja vrata, gde bi se kupovala karta ili pokazivala povlastica, a izlaz na srednja i poslednja.

Sa ovim brojem autobusa i ovakvim gužvama, ideja je neizvodljiva.
[ Hadžihalef @ 18.07.2010. 12:27 ] @
A da malo odu ovi kvakoseri iz beogradskog GSP-a do svojih kolega u Novi Sad...

...pa sad il' nek' se oni maknu, il' nek' beograđane transformišu u novosađane...
[ Exodusbgd @ 18.07.2010. 13:49 ] @
Situacija od pre 3 dana:

Cekam 9a autobus, kojem je btw interval polazaka na Slaviji na svakih 8 minuta, u periodu 18:45 - 19:35. Znaci, celih 6 polazaka nije ostvareno?!?!?!? I ko ce sad da odgovara za to? Naravno, niko. Bitno je da im kupim markicu, a za red voznje ih bas svrbi...

Voleo bih da se nekako presaltaju ovi nasi vozaci GSP-a npr. u London, pa da vide koliko bi im bilo oduzeto od plate za toliko kasnjenje. U stvari, prvo bih voleo tamo da vidim otpravnike, jer po nekoj mojoj zamisli, oni su glavni i jedini krivci sto ne znaju da organizuju rad vozaca.
[ the_tosic @ 18.07.2010. 14:02 ] @
Realno vozac je najmanje kriv za kasnjenje. Sta da radis kad je guzva u gradu. Sto se ostalog tice GSP treba zapaliti.
[ mulaz @ 18.07.2010. 14:14 ] @
Pa evo, u Ljubljani se ulazi samo na prednja vrata, a izlazi na (sva) zadnja. Kod prvih vrata se nekad ubacivao zeton/pokazala mesecna, a sad se provuce rfid kartica preko senzora. Svake toliko udju kontrolori (stalno menjaju autobus, proveravaju me ~1nedeljno)

Glavni problem nije u guzvi kod ulaza u autobus, nego, kad se neko (obicno neki penzioner), zasustavu na uzem delu autobusa, negde oko sredine, pa se na prednjem delu autobusa napravi guzva, a zadnji je prazan. Naravno onda se vozac dere (cak ima dugme, gde po zvucnicima snimljen glas kaze da se svi pomere prema kraju autobusa).

Drugi problem je, da je vecina svercera klinaca ispod 18g, pa da obicno, vise od izbacivanja, kontrolori nista ni ne urade. :/


Vise mi se svidja Pariski metro sistem... Na izlazu iz stanice zaustavi kontrola, a pre njih stoji policajac u civilu, pa ako bezis, zaustavi te on. Posto je voznja vec zavrsena, vecina ljudi se ni ne plasi vise, ni ne gleda gde su kontrolori. Problem je opet, sto su kazne relativno male (~40eur(?))
[ 3way @ 18.07.2010. 14:26 ] @
Citat:
Exodusbgd:
Cekam 9a autobus, kojem je btw interval polazaka na Slaviji na svakih 8 minuta, u periodu 18:45 - 19:35. Znaci, celih 6 polazaka nije ostvareno?!?!?!? I ko ce sad da odgovara za to? Naravno, niko. Bitno je da im kupim markicu, a za red voznje ih bas svrbi...


NIko, normalno. Da postoji neka pravda te lenstine bi odavno radile na gradjevini i vukle cement...Al sta ces, teraju te da platis, a njih boli uvo i ti im ne mozes ama bas nista. Osim, naravno, da ne placas kartu.
[ 3way @ 18.07.2010. 14:27 ] @
Citat:
the_tosic: Realno vozac je najmanje kriv za kasnjenje. Sta da radis kad je guzva u gradu. Sto se ostalog tice GSP treba zapaliti.


:)
Da, pogotovo kada 2-3 autobusa stoji na stanici, al ne ide se nigde dok se ne odigraju domine, ne pojede burek il popije jogurt.
[ Exodusbgd @ 18.07.2010. 14:46 ] @
Aman poredite konstantno iskustva u placanju karata iz Londona, Pariza, Holandije, itd.

Ja ne verujem da cu ikada docekati da vidim ovde redovan, prvenstveno redovan, a onda i kvalitetan prevoz.

Sto se tice toga da vozaci GSP-a nisu krivi...hm... nisam ubedjen ni 5% u to..

Moj matori je radio u Lasti kao vozac na 78-ici 3 godini, i ubijao se od posla (radio i po 12 sati dnevno), satnica se pazila, ako mu se pokvari vozilo odmah izlazi zamensko iz Laste na teren, i to sve za 30.000. (sreca pa vise ne radi).

U GSP-u ih boli uvo za sve: imaju platu 45.000, rade 5-6 sati dnevno, a sto se tice kvaliteta rada, ccc

Razgovor jednog vozaca iz GSP-a sa mojim caletom (2005.godine):
-Jesi ti luud? Pa nijedan vozac trolejbusa ne izveze regularan broj tura u toku dana? Samo se isfoliras da ti nesto ne radi, ili nastelujes da ti ne radi, i ides pravo u garazu.

Znam da, dok sam se vozio sa caletom, on je bas gledao vreme, jedino nije obracao paznju kada je neki veliki belaj u gradu.
Ovi sada vozaci GSP-a ili voze kao po jajima, ili zure da sto pre stignu na okretnicu da popiju kafu sa kolegama --- nema sredine.

[ Paunic91 @ 18.07.2010. 18:50 ] @
Secam se kad sam cekao 51 dva sata da bi potom dosla tri autobusa odjednom.....
[ Exodusbgd @ 18.07.2010. 21:58 ] @
Evo opet... isao do grada, i cekao budjavu 9-ku 25 minuta... Na okretnici su bila 3 autobusa, i nijedan da krene.
Naravno, posle tih 25 min. su dosla 2 odjednom.

Ko je bre ovde lud?

[ milosgaga @ 20.07.2013. 12:38 ] @
Mozda nije za ovu temu, ali da li neko mozda zna kolika je plata kontrolora u GSP? Hvala.
[ ekof9 @ 20.07.2013. 14:50 ] @

Oko 30k + %.
[ milosgaga @ 22.07.2013. 15:53 ] @
Nazalost ne.
Ako nekog interesuje danas sam bio na razgovoru i plata je 19000.
[ Exodusbgd @ 22.07.2013. 16:45 ] @
<SARCASM>Ko te to slagao, pa oni imaju 700EUR plus procenat, bagra jedna neiživljena?</SARCASM>
[ milosgaga @ 22.07.2013. 20:30 ] @
Vozacima da.
Ali kontrolorima 19000-20000. Ja danas bio na razgovoru za posao. To je plata, ne placalju nikakve putne troskove ni topli obrok, ni nista.
[ jnk @ 23.07.2013. 13:08 ] @
+ se radi preko omladinske zadruge.

Jesi bio u busplusu ili u gradu za ove gradske kontrolore?
[ milosgaga @ 25.07.2013. 15:38 ] @
Bas u GSP, oni zaposljavaju kontrolore.
[ rale2rale @ 29.07.2013. 08:49 ] @
GSP zapošljava kontrolore, a šta radi onda busplus čiji bi to trebalo da bude posao, naplata i kontrola prevoza?

Polako ali sigurno priča o busplusu odlazi na tamo gde je od početka trebala da bude, da je nema, ali bitno je da se rodjo ugradio...
[ jnk @ 29.07.2013. 09:07 ] @
I busplus ima kontrolore, gsp-ovi su oni u sivim majcama. I ja bih voleo da čujem zvanično objašnjenje kako to da gsp angažuje kontrolore ako je to obaveza busplus-a.
[ Burgos @ 29.07.2013. 10:39 ] @
U poslednjih mesec dana sam video jednog Bus+ kontrolora.
[ rale2rale @ 29.07.2013. 12:13 ] @
Citat:
jnk:
I busplus ima kontrolore, gsp-ovi su oni u sivim majcama. I ja bih voleo da čujem zvanično objašnjenje kako to da gsp angažuje kontrolore ako je to obaveza busplus-a.



To,to!
Možda će uskoro i gsp početi da prodaje svoje karte sa popustom od 8% ;-)
[ ekof9 @ 30.07.2013. 06:42 ] @
Citat:
jnk:
I busplus ima kontrolore, gsp-ovi su oni u sivim majcama. I ja bih voleo da čujem zvanično objašnjenje kako to da gsp angažuje kontrolore ako je to obaveza busplus-a.


Svi imaju iste majice.