[ cbb @ 14.05.2010. 18:01 ] @
Kroz školovanje sam stekao afinitet prema Javi (konkretno me zanimaju web aplikacije),
pa sam shodno tome želeo da za diplomski uzmem temu vezanu za to polje.

Međutim, profesor koji bi mi bio mentor nije redovan profesor na mom fakultetu, što znači da ga je vrlo
teško "uhvatiti". Čak do te mere da je problem naći ga radi dogovora oko same teme.

Sa druge strane, imam prilično dobar odnos sa profesorom čiji se kursevi odnose na .NET.
Pritom, osećam da moj diplomski rad ne bi mnogo izgubio na kvalitetu (imam dovoljno iskustva sa .NET-om).

Moje pitanje je: Koliko će mom potencijalnom budućem poslodavcu biti relevantno to što se javljam na konkurs za Java programera, a na CV-u stoji "diplomirao na temu (ubaci .NET vezanu temu)"?
[ Sapphire @ 14.05.2010. 18:09 ] @
Zavisi od područja koje izabereš za temu. Ako odebereš nešto usko vezano za .NET, kao recimo Windows Forms Data Binding, što nema skoro nikakve primjene u Javi - onda ti neće puno pomoći. Ipak, ja bi ti preložio da nikad i ne odabireš takve teme za diplomski, jer je bolje da uzmeš nešto na univerzalnome principu kvalitetnog programiranja - recimo arhitektura aplikacije (napredna upotreba design pattern-a, šta je IoC - dependency injection / data mapping / itd...

Super tema ti može biti i NHibernate - nije baš identičan port Hibernate-a, ali princip ORM alata je ionako isti u većini slučajeva...
[ cbb @ 14.05.2010. 18:21 ] @
Da, slažem se, nisam ni mislio da se vežem usko za .NET.
Mene ustvari zanima, koliko je to bitno pri zapošljavanju? Da li to uopšte iko gleda? :)
[ Sapphire @ 14.05.2010. 18:27 ] @
Pa ako konkurišeš za juniora u nekoj firmi, i nemaš skoro nikakvog iskustva - onda uzmeš od diplomskog i napraviš profesionalan rad koji govori u tvoje ime. Ujedno, što se više potrudiš oko toga, to ćeš i ti više znati, znači win-win situacija. Samo pazi da ti tema bude što relevantnija za današnji mainstream programiranja. Možeš evo recimo uzeti MVC pattern ako te zanima web (a i ako te ne zanima, ima on svoju primjenu i drugdje) ... Uglavnom, gledaj oglase, u boljim firmama jasno se navede šta se traži, i šta je poželjno. Sve što te istakne od mora većine ostalih kandiata koji su ionako bez mozga samo završili fakultet - dobro će ti dođi.

[ cbb @ 14.05.2010. 18:40 ] @
Hvala puno.
[ Sapphire @ 14.05.2010. 19:01 ] @
Ako ti nije problem, reci nam šta si odlučio

Sretno !
[ cbb @ 14.05.2010. 19:57 ] @
Pa, pomogao si mi da shvatim da ja sem diplomskog neću imati mnogo toga konkretnog da priložim kad budem tražio prvi posao,
tako da ću ipak juriti "Java profesora" kako bih mogao da se "raspištoljim" u izradi diplomskog. :)
Hvala još jednom.
[ Horvat @ 15.05.2010. 17:22 ] @
a taj profa nema mail?
[ djoka_l @ 15.05.2010. 18:01 ] @
@cbb Kada sam ja bio u komisijama za prijem pripravnika, tema diplomskog mi je bila bitna otprilike isto toliko kao i spisak hobija.

Činjenica:
1. Kada se prima pripravnik, ne traži se radno iskustvo (ovde je caka), nego završen fakultet.
2. Svako ko je završio fakultet, uradio je diplomski.
3. Diplomski po svom obimu i ozbiljnosti je daleko jednostavniji od bilo kog realnog projekta.

Ono što je bitno kod prijema su: dužina studija, prosečna ocena (ne previše ali ipak pokazuju koliki je trud uložen u studiranje), preporuke i iskustvo. Naravno da pripravnik nema neko iskustvo, ali ako može da pokaže da je radio nešto mimo fakulteta, to se veoma mnogo ceni. Znači, ako možeš negde da volontiraš, uradiš deo nekog većeg projekta, pokažeš neke svoje radove koji nisu vezani za fakultet, kao i da si samostalno naučio nešto što je van normalnog školskog programa to je jak pokazatelj da si zainteresovan za napredovanje u svojoj struci i da želiš da se usavršavaš.

Toliko od mene. Samo ti diplomiraj, bez obzira na temu, ali bolje je da nešto ozbiljno uradiš do diplomiranja...
[ abitbp6 @ 15.05.2010. 18:04 ] @
Mentor ne mora da ti bude profesor koji ti je predavao gradivo sa kojim je tema tvog diplomskog rada u vezi. Tema nije bitna, ali je poželjno da uradiš nešto što će tebi značiti, jer to uvek možeš izvući kao dodatnu referencu. Mene su na dva mesta pitali šta mi je bila tema rada. Ako je tema dobra, možda od nje može da se napravi nešto komercijalno.
[ nkrgovic @ 15.05.2010. 19:00 ] @
Citat:
djoka_l: @cbb Kada sam ja bio u komisijama za prijem pripravnika, tema diplomskog mi je bila bitna otprilike isto toliko kao i spisak hobija.
....
Ono što je bitno kod prijema su: dužina studija, prosečna ocena (ne previše ali ipak pokazuju koliki je trud uložen u studiranje), preporuke i iskustvo. Naravno da pripravnik nema neko iskustvo, ali ako može da pokaže da je radio nešto mimo fakulteta, to se veoma mnogo ceni. Znači, ako možeš negde da volontiraš, uradiš deo nekog većeg projekta, pokažeš neke svoje radove koji nisu vezani za fakultet, kao i da si samostalno naučio nešto što je van normalnog školskog programa to je jak pokazatelj da si zainteresovan za napredovanje u svojoj struci i da želiš da se usavršavaš.

Toliko od mene. Samo ti diplomiraj, bez obzira na temu, ali bolje je da nešto ozbiljno uradiš do diplomiranja...

Ovo je sustina. Tema diplomskog moze da bude i iz politicke ekonomije, nebitno. Super je to sto si zavrsio fakultet, ali, osim ako neko nema vremena da te on uci kako se programira (a cesto nema), zelece da imas konkretno radno iskustvo. Jako je malo onih koji su voljni da prime nekoga ko ima samo fakultet, a nikakvo iskustvo u praksi. Vodi racuna, rad na fakultetu nema veze sa realnim radom.

Znam - zvuci glupo: kako naci posao bez iskustva, kad svuda treba iskustvo. E, pa za programere je bar lako. Sedni i radi na OSS projektima. Pravi nesto za siru upotrebu. Bilo sta! Ako te interesuje web programiranje napravi par sajtova, pisi module za gotove CMS-ove, BILO STA. Sve to ce vredeti neuporedivo vise nego duzina studija, prosek ocena ili diplomski. Ako imas iza sebe jedan ozbiljan modul za npr. joomla-u ili drupal (ili sta god...) - to ce tvom potencijalnom poslodavcu upaliti jedno sest razlicitih lampica. Dobar prosek, brzo zavrsen fakultet i dobar diplomski ce te izdvojiti od ostalih koji imaju to slicno, ali samo jedan pravi projekat ce sve to baciti u zaborav.

Realno, bar za programera, neko sa 2-3 dobra projekta ce pre naci posao bez ikakvog fakulteta nego neko sa masterom i doktoratom, ali bez ikakvog iskustva u praksi.