[ Horvat @ 15.05.2010. 10:38 ] @
iz nekog razloga me zanima kako je regulisano koriscenje ovih frekvencija

gledao sam plan namene sa ratelovog site-a,ali mi nije to bas najjasnije,pa ako moze pomoc od vas,iskusnih, radio amatera
[ pbenka @ 15.05.2010. 12:06 ] @
432.000 do 438.000 MHz je opseg koji u Srbiji pripada radio-amaterima, za ostalo ne znam.
[ Horvat @ 15.05.2010. 12:41 ] @
da li je striktno neophodna neka dozvola za rad sa tim frekv.?

koja je "probojna" moc radiotalasa na tim ucestanostima? (da li moze da prodje kroz zid kuce npr?)

i dalje me i za ostale zanima (mozda neko drugi zna)

hvala inace
[ pbenka @ 16.05.2010. 09:28 ] @
Za ovaj opseg 432-438 MHz je potrebna RA licenca i dozvola za RA stanicu i unutar tog opsega je tačno predviđeno kojom modulacijom sme da se radi. Konkretno 433 mislim da je ulazna frekvencija za RU0 (repetitor) i koristi se prenos govora putem FM modulacije. Domet zavisi od puno faktora, ali za ilustraciju, u takmičenju ovog meseca ja sam na ovom opsegu napravio vezu sa jednom stanicom iz Češke, rastojanje 611 km sa snagom mog predajnika oko 20W, antenski sistem od 4 jagi antene po 9 elemenata i sa nadmorske visine 260m (Fruška gora).
[ Horvat @ 16.05.2010. 10:56 ] @
aha,to mi bas ne odgovara :S

ali sa tako malom snagom si baaas dobacio
[ Horvat I @ 16.05.2010. 16:56 ] @
Citat:
Horvat
ali sa tako malom snagom si baaas dobacio

Dobacile antene!
@pbenka Sta je od antena Ceh imao? (Napisano je na QSL_u)
[ Horvat @ 16.05.2010. 19:19 ] @
^^stoji to svakako,a i pozicija odakle je slan signal,ali opet sa relativno malom snagom relativno veliki domet (da,pravo pitanje si postavio,kakvu opremu je prijemna strana imala)

da dopunim svoje prvobitno pitanje (teski laik sam u rf vodama,ali zelim to da popravim, barem malo)

teoretski,koliko moze da se dobaci sa ovim frekvencijama s izlaznom snagom -7dBm (po nekim preracunima sto sam nasao,to je 1mW, tako?)
dakle,ne zanima me s vrha planine,nego u realnijim uslovima,recimo otvorena poljana, kao i grad (kroz zgrade i to)
[ Horvat I @ 16.05.2010. 20:44 ] @
Par stotina metara. Jer dok ti pitas
Citat:
Horvat:kroz zgrade i to
Onda podrazumevas ugradjenu "pendrek" antenu koja nije prilagodjena, a i inace na tim malim snagama niko ne obraca paznju na prilagodjenje.
[ Horvat @ 16.05.2010. 21:15 ] @
da dobijem relevantije podatke - konkretno me zanima za ovaj primopredajnik (bez dodatnih pojacavaca)
za ono sto sam zamislio mi ne trebaju kilometri,vec prvenstveno bas par stotina km

nasao sam info (isto na microchip-u) da mi za 868 i 915 mhz treba "antena" (parce zice) duzine ~8cm (sto mi je zadovoljavajuce malo),za razliku od 433 za koji bi mi trebalo barem duplo vise (sto mi nije zadovoljavajuce), tako da sam se odlucio na 915 mhz
[ pbenka @ 16.05.2010. 22:12 ] @
Takmičenje je bilo pre 2 nedelje, još je rano za QSL. Kad stigne QSL, napisaću ovde.
[ Horvat I @ 17.05.2010. 22:08 ] @
Oprema vise nije sastavni deo raporta?
[ pbenka @ 19.05.2010. 15:58 ] @
U takmičenju ide samo ocena čujnosti, redni broj veze u takmičenju i QTH lokator iz koga se izračunava razdaljina. Inače, kada su uslovi za prostiranje promenljivi (tipično npr. na 50 MHz), onda se gleda i u običnoj vezi da se što brže veza završi, tako da se daju samo minimalne informacije.