[ flamenco @ 16.05.2010. 12:03 ] @
Ideja je sledeca:

Pribaviti sirov internet putem optike od sbb, telekona ili nekog slicnog, zatim taj internet ponuditi zakupcima (firme) koji se nalaze u istoj zgradi.

Pitanja su:

1. Ako bi se internet naplacivao od zakupaca da li firma koja vrsi naplacivanje mora da bude registrovana kao provajder-podprovajder? (Sta ako se internet nudi u paketu sa zakupom poslovnog prostora?)
2. Ima li neko preporuku u pogledu softvera i hardvera za izvodjenje ovakog sistema sa sledećim karakteristikama:
- u zgradi postoji jedan LAN-a u okviru svake firme bi postojao rutere ili bi bio samo jedan racunar
- korisicimia bi se nudili samo flat paketi
- korisnik bi birao: javna ip adresa ili privatna
- softver za pracenje korisnika - iskljucivanje/ukljucivanje, definisanje bandwidth-a , klasicne analize za pracenje kvaliteta saobracaja i dr.
[ Predrag Supurovic @ 16.05.2010. 14:19 ] @
1. da

2. Mikrotik + Radius
[ flamenco @ 16.05.2010. 16:55 ] @
Hvala na odogovru. Ako ima 50-ak korisnika zanima me sta predlazete za resenje za sa sviceve? Prvenstveno mislim da zabranim korisniku da u okviru zajednickog dela LAN-a postavi DHCP server kao i blokiranje nekih drugih nepotrebnih servisa odnoso protokola.
[ Predrag Supurovic @ 16.05.2010. 19:15 ] @
Nema svrhe da korisniku zabranjujes da ukljuci lokalni DHCP, dovoljno je da obezbedis da ako on to i uradi ne moze da smeta drugima, vec samo sebi.

Za to je najbolje da stavis upravljive switcheve jer njiam mzoes da prakticno poptno izolujes korsinike jedne od drugih. Drugi nacin je da umesto switcheva korsitis rutere (mikrotik ima jeftine mnogoportne rutere koji su za to idealni) pa da celu lokalnu mrezu izrutiras i ruterima izolujes korisnike medjusobno.

Sto se tice drugogo granicavanja,s ve to mozes da radis na ruteru preko koga ide izlaz na Internet ali ne bi trebalo to da radis postoje to pilciarenje. Ako prodajes korisnicima Internet onda im ga prodaj u full-u a nek se oni brinu oko toga kako ce da ga koriste.
[ djricky @ 16.05.2010. 23:38 ] @
Citat:
Predrag Supurovic: Drugi nacin je da umesto switcheva korsitis rutere (mikrotik ima jeftine mnogoportne rutere koji su za to idealni) pa da celu lokalnu mrezu izrutiras i ruterima izolujes korisnike medjusobno.


sve dok su svi u istom broadcast domenu, ili VLANU, ovo sto Pedja kaze nema svrhe, tj. nije dobro...

jedini ispravan nacin je koriscenje upravljivih switcheva i posebnih VLAN'ova za svakog korisnika...
[ flamenco @ 17.05.2010. 17:12 ] @
Da li mozete da mi preporucite neke povoljnje (odnos cena kvalitet) upravljive sviceve a da nije Cisco?
[ djricky @ 17.05.2010. 22:51 ] @
bilo sta sto podrzava 802.1q bi trebalo da radi posao, ne mora da bude Cisco... teoretski bi i neki TPlink trebao da radi posao, mada priznajem da ih nikad nisam koristio...

ovih dana treba da testiram Mikrotik RB250 switch, koji bi trebalo da sve to moze da odradi za neke smesne pare...
[ Predrag Supurovic @ 18.05.2010. 12:53 ] @
Citat:
djricky: sve dok su svi u istom broadcast domenu, ili VLANU, ovo sto Pedja kaze nema svrhe, tj. nije dobro...

jedini ispravan nacin je koriscenje upravljivih switcheva i posebnih VLAN'ova za svakog korisnika...


Pa to sam i ja rekao. Mislim, koja je svrha upravljivih svitceva ako ne da bi se mogli razdvojiti korisnici po VLAN-ovima?

Ruteri su druga opcija, koja takodje radi posao, jer onda klijenti vise nisu u broadcast, a dodatno se mogu izolovati blokiranjem konekcija na ruterima. Ruteri imaju i drugih prednosti izmedju ostalog i u jensotavnosti podesavanja i ceni u odnosu na upravljive sviceve.
[ flamenco @ 31.05.2010. 07:23 ] @
Zaima me da li neko iz iskustva moze da mi napise koliki minimalan protok treba da obezbedim za 100 poslovnih korisnika ako svako od njih ima ogranicenje na 2 mbit/s?
[ Predrag Supurovic @ 31.05.2010. 07:52 ] @
Zavisi kakav internet hoćeš da im prodaš. Ako hoćeš da radiš maksimalno kvaltietno, treba ti 200mbps, a možeš da prođeš i sa 20 ili čak 2mbps, ako nemaš problem što će stalno da ti kukaju.

Najbolje je da za početak kreneš sa nekim mannim kapacitetom, zatim da pratiš opterećenje linka i povećavaš kapacitet sve dok ne prestanu da se pojavljuju zagušenja.