[ MizaLO @ 16.05.2010. 17:15 ] @
Da li neko moze da mi kaze kako da napravim motor za Wireless antenu od nekog elektromotora i sta mi je sve potrebno od delova.....
[ mantas @ 16.05.2010. 17:34 ] @
wi-fi signal je jako usmeren signal,nekada je za upucavanje signala potrebno dosta vremena da se to uradi kako treba(sto je pristupna tacka dalje upucavanje je teze), pokretanje antene putem el.motora to bi bilo vrlo ne usmereno posto su milimetri u pitanju!!tako da pokretanje antene putem el.motora u wi-fi slucaju i nije tako dobra ideja!!
[ Horvat I @ 16.05.2010. 19:52 ] @
Vidis mantas ja 3-4 meseca koristim tu
Citat:
mantas: tako da pokretanje antene putem el.motora u wi-fi slucaju i nije tako dobra ideja!!
i mogu potvrditi da stvarno nije dobra ideja nego je odlicna
Ja sam upotrebio raspadnutu kinezku obrtnu antenu.
Izvode motora direktno povezao na prikljucke za koax, a umesto njega upotrebio PPL 2 X 1,5mm2
Nesmes koristiti antenu velikih gabarita!
[ mantas @ 17.05.2010. 07:24 ] @
ako je taj el.motor toliko pecizan da antenu postavi u naj bolji polozaj slazem se(ali garant nije upucan signal do masimuma tj radi to ali moze jos bolje za to je je potrebna ruka da mrdne milimetar ili 2 levo ili desno), znam koliko je mukotrpan posao upucati signal kako treba rucno!!jedno pitanje koliko si wi-fi antena video da ima montiran motor??i da li si video da neka ozbiljnija firma koja se bavi wireless-om montira antenu sa el.motorom!!!to mozda radi na nekoj blizoj razdaljini voleo bi da vidim da upucas link na 10-20 km sa montiranim el.motorem na anteni!!!
[ tox master @ 17.05.2010. 15:18 ] @
Slazem se sa obe konstatacije ali ipak mislim da bi se to moglo napraviti sa odgovarajucim motorom.
Ja sam svojevremeno stavljao wireless antenu na rotator od satelitske antene (sada je na njemu obicna zemaljska tv antena) i i to je radilo fino.
Signal sam upucavao prateci jacinu signala preko softvera kartice i tu nije bilo greske.
A mislim da ce se svi sloziti da nije nista teze upucati wireless antenu od satelita za koji treba ista preciznost ili cak veca.
[ mantas @ 17.05.2010. 15:56 ] @
ako vasa iskustva u vezi toga govore da je moguce i da to radi onda je tako!!ja nisam to isprobavao ali znam kljuc u ruke lap pored mene networkstumbler i mi po mic.nekako sam ubedjeniji da sam izvukao maximum iz linka kada ja to na licu mesta sa krova odradim stegnem tu antenu i to je to!
[ Horvat I @ 17.05.2010. 22:18 ] @
Imam pristupne tacke skoro ukrug, raznih mreza, i to je bilo jedino resenje.
[ mantas @ 18.05.2010. 06:46 ] @
ako menjas pristupne tacke,a imas samo jedan set opreme onda je to jedna od boljih solucija koje rade posao zakljucujem iz gore navedenih postova,i ja sam na vise pristupnih tacki ali za svaku po jedna antena i jedan ap.
[ Predrag Supurovic @ 18.05.2010. 12:39 ] @
Ne zaboravi da wireless antena treba da se podesava i po horizontalii po vertikali, a neretko treba da se okrece polarizacija...
[ Amater011 @ 22.05.2010. 23:12 ] @
e stvarno ste ludaci ! pazljivo sa strujom, nije to za decu !! i zaista, osim levo - desno treba cesto da je pomerate i gore - dole kao i da okrecete polarizaciju. ocigledno vam je dosadno pa se malo igrate...
[ marko37 @ 28.05.2010. 14:53 ] @
Citat:
mantas: i da li si video da neka ozbiljnija firma koja se bavi wireless-om montira antenu sa el.motorom!!!to mozda radi na nekoj blizoj razdaljini voleo bi da vidim da upucas link na 10-20 km sa montiranim el.motorem na anteni!!!


http://www.neraworld.com/en/products/PointLink/
[ glackop @ 28.05.2010. 15:54 ] @
Nijedna pristupna tacka nije u istoj horizontali sa drugom tako da nema osnova praviti nesto sto ce se u praksi pokazati neupotrebljivim.
[ mantas @ 28.05.2010. 17:22 ] @
@marko37
ta antena to moze ali se tu ne spominje bilo koji od 802.11a,b,g,n standarda.vidi na kojoj frenkvenciji radi antena pomenuta u tvom linku Frequency band: 6-40 GHz znaci to nema veze sa 802.11a,b,g,n!ko se bavi wireless-om po gore navedenim standardima zna da to moze da funkcionise(antena sa el.motorom) ali to nije to.
[ marko37 @ 29.05.2010. 01:43 ] @
Znam dobro kako radi uređaj, u kom opsegu i sl.
Sve to nema nikakve veze, umeravanje antene se radi na isti način, bilo da je reč o 802.11b na 2.4 GHz ili ovakav link na 38 GHz.
I može se raditi motorima (rotatorima).
[ Horvat I @ 29.05.2010. 09:01 ] @
Raznoraznim teoreticarima je krivo ako praksa dokaze da nisu u pravu, tada izmisljaju krive drine
[ mantas @ 29.05.2010. 09:07 ] @
nisam teoreticar i nije mi krivo!bavim se wireless-om 6 god i znam sta pricam,a koliko vidim nisam jedini koji misli suprotno!!
[ marko37 @ 29.05.2010. 09:54 ] @
Evo nečeg iz CG:

http://tesla.rcub.bg.ac.rs/~vmarko37/slike/rotatori1.jpg

http://tesla.rcub.bg.ac.rs/~vmarko37/slike/rotatori2.jpg

Ona velika loga je VHF/UHF, a "ašov" je log antena za opsege do 3000 MHz. Rotatori vrte antenu i po azimutu i po osi polarizacije.
Inače su deo automatizovanog sistema za praćenje nelegalnih emisija.
[ mantas @ 29.05.2010. 12:07 ] @
@Horvat I
Citat:
Ja sam upotrebio raspadnutu kinezku obrtnu antenu.

nisam rekao da je ne moguce ali sa opremom koju mi imamo ili sa kojom raspolazemo to nije to!cela se prica vrti oko toga!jos neko da stavi sliku iz NASA (National Aeronautics and Space Administration) KAKO ONI ROTIRAJU ANTENE I DA KAZE ETO VIDIS STA ONI MOGU!!
[ vujce @ 29.05.2010. 13:46 ] @
Da li za malo para može da se rotira antena? Da! ima rotora za TV anteen koji nijesu skupi.

Da li je moguće dobro usmjeriti antenu? - Jeste! i to nije pitanje, ali pitanje je koliko to košta i da li je to onome ko usmjerava antenu isplativo?

Za dobro pozicioniranje antene neophodni su adekvatni nosači i step motori sa pužnim prenosom koji su u stanju da prave "predvidive"/precizne korake i da onemogucavaju vjetru da okreće antenu kako hoće. Traća stvar je opciona i može biti riješena na više načina i to je pozicioner (uređaj ili software) čiji je zadatak da "pamti" predefinisane položaje antene i ili da prati određenu antenu čiji se azimut mjenja (niskoorbitalni sateliti, brodovi i radio-goniometri).

Recimo i da se satelitske antene usmjeravaju kontrolom motora kroz isti coax kroz koji se prenosi i korstan signal (DiSECq), što je podržano od strane firmware-a određenih prijemnika, pa je posao pozicioniranja u potpunosti automatizovan uz primjetan lag prilikom promjene kanala koji se ne nalaze na istom satelitu.

U situaciji gdje je korisnik okružen velikim brojem AP-a koji su u WDS-u, pri čemu AP nijesu ugaono "preblizu" jedan drugom moguće je i manje precizno podešavanje u koliko antena ima veći upadni ugao (širu lepezu u dijagramu zračenja). U ovom slučaju bitno je pažljivo planiranje WDS ćelije (snaga, ugao zračenja sektorskih antena, radni kanali...).

Dakle može biti jednostavno, ali i vrlo komplikovano u zavisnosti od zahtjeva.



-------------------------------------------------------------------------------------
Sačuvajmo prirodu - mislimo energetski i ekološki efikasno!
Moja rasvjeta je "zelena", a Vaša?

Save the future by saving Nature!!!
Think on ecological and energy efficient way.
I have "green" lights! You?
-------------------------------------------------------------------------------------
[ tox master @ 29.05.2010. 13:57 ] @
Otislo se dosta u offtopic i pocelo je diskusija koja nema veze sa naslovom teme i pitanjem koje je postavljeno u prvom postu.
Zakljucak je da je moguce napraviti dobar rotator (ili koristiti fabricki) za wireless antenu ali je pitanje koliko je to isplativo a sto je fino objasnjeno u postu pre ovoga.