[ leksi @ 16.05.2010. 19:41 ] @
Dragi forumaši, imam jedan specifičan problem na svojoj električnoj gitari. Reč je o gitari slammer by hammer, kopiji less paul-a sa naravno dva hambaker magneta. Problem je u brumu koji se javlja prilikom okretanja potenciometara za jačinu. U krajnjim položajima, min i max, bruma nema, ali kako okrećete potenciometar brum se javlja, a najjači je otprilike na nekom središnjem položaju potenciometra, a zatim opada do krajnjeg položaja. Da li je problem u magnetima ili u nečem drugom. Menjao sam potenciometre za volume, stavio skupe dimarzio 500k i ponovo ima bruma.
Unapred zahvalan.
pozdrav.
[ acaradio @ 17.05.2010. 10:36 ] @
Moze da bude do magneta, jer su na jeftinijim gitarama magneti cesto lose konstruisani i veoma osetljivi na elektromagnetne smetnje...isto tako moze da bude do lose (nepravilne) veze elemenata u samoj gitari. Ako unutra postoji zastita u vidu aluminijumskog sloja (folije), budi siguran da je to pravilno vezano na zajednicku masu.
Ima na netu dosta sema povezivanja "struje" u gitarama, tako da bi valjalo i to da proveris.
Ako se brum javlja na medjupolozajima, problem moze da bude i u nekoj neprilagodjenosti impedanse.
Da li si to proveravao na raznim pojacalima ili si to ustanovio samo na jednom?
[ leksi @ 17.05.2010. 11:20 ] @
Evo ovako, isprva je brum bio na svim polozajima pot. a narocito je bio jak na krajnjim polozajima gde ga sada nema, a izgubio se kada ga je jedan moj drug, koji je inace elektronicar po struci prepovezao elektroniku koristeci semu gibson wiring iz 50-ih godina. Od onda bruma nema na krajnjim polozajima, ali ga ima na sredini potenciometra, kao sto sam vec objasnio. Isto se ponasa i na drugim pojacalima, moje je inace vox vt15.
U principu magneti se odlicno ponasaju, gitara ima odlican, pravi gibson zvuk, vrat je odlican, finis takodje, jedino me to zeza i smeta mi jer ne mogu da koristim jedan od glavnih aduta gibson gitara, da bridge magnet koristim za "patos" na pola snage, a neck za solo u punoj snazi.