[ pakipakac @ 20.05.2010. 21:45 ] @
Pozdrav svima...Prošao sam osnovni kurs iz C-a i C++ -a na Elektrotehničkom fakultetu , sad bih volio malo da ga usavršim , tj. da pravim neke malo ozbiljnije programe i aplikacije, ali na netu nalazim samo tutorijale o osnovnim stvarima , a to sve već znam .... pa ako biste mogli da mi preporučite neku dobru knjigu ili link da naučim nešto novo, da vidim kakve su sve mogućnosti ovog jezika , u obzir dolazi i Visual C++ . Može i na srpskom i na engleskom , svejedno. Hvala unaprijed :)
[ RF MasterX @ 25.05.2010. 15:24 ] @
Pozdrav tebi.

Kazes da si na Elektrotehničkom fakultetu i da zelis raditi ozbiljnije programe, OK.
Mozda te interesuje pisanje drivera, ako da onda pogledaj ovde:
http://www.jungo.com/st/windri...iver_development_software.html

A ako ne lepo bi bilo da preciziras sta te interesuje npr:
Operativni sistemi
Driveri
Sistemske aplikacije
Poslovne Aplikacije(ovo ima mnogo podvrsta)
Multimedijalne aplikacije....

Odluci se.
[ pakipakac @ 25.05.2010. 21:58 ] @
Pa sad :) ne znam šta ti misliš pod ozbiljnijim programima , možda si ti baš iskusan programer , a ja početnik. U glavnom , volio bih da se malo odmaknem od standarnih programa koje smo pisali na ova dva kursa iz C++ , koji se oglavnom odnose na ispis na ekran (smor) , računanje nekih formula itd. Za početak, poslovne aplikacije zvuče primamljivo , to bih volio da probam :) Instalirao sam nedavno Visual C++ , šta sve može da se radi u njemu?
[ glorius @ 26.05.2010. 20:22 ] @
Mozes poceti sa MFC koji se nalazi u okviru Visual C++. Koristi se za izradu GUI ( Graphics User Interface ) aplikacija kakve svakodnevno vidjas ( dijalozi, dugmad,.... )
oGooglaj sa 'MFC', imas na netu mnogo tutoriala, knjiga....

Postoji mnogo tehnologija, biblioteka klasa koje mozes koristiti ( takozvani API-ji - Application Programming Interface ).

MFC je dobar za pocetak a ja cu ti ukratko napisati sta jos moze C++ u zavisnosti od toga sta ti je potrebno pa mozes da pogledas.


GUI aplikacije:
Qt - http://qt.nokia.com/products ..... Kao MFC, koristi se za izradu GUI aplikacija. Drugacije je osmisljen od MFC-a.

2D grafika:
SDL - http://www.libsdl.org/ .... Koristi se za izradu 2D aplikacija. Jednostavan je za koriscenje i u njemu se cesto prave 2D video igre.

3D grafika ( verovatno je neces uciti u ovom stadijumu mada sam je ja ucio uporedo sa C++-om :) ):
OpenGL - http://en.wikipedia.org/wiki/OpenGL ..... Prilicno jednostavan API za koriscenje ako ti treba za neke prostije 3D simulacije mada se u njemu mogu uraditi i daleko slozenije aplikacije.
DirectX - http://en.wikipedia.org/wiki/DirectX ..... Napredan API za pravljenje 3D aplikacija. Gotovo sve moderne igre za PC su napravljene koriscenjem ovog API-ja.

Verovatno postoje i neki API-ji za rad sa elektrotehnikom, elektronikom ali nisam u tim vodama. Googlaj, googlaj :)

Nadam se da te nisam previse bombardovao informacijama, ova lista je samo da dobijes detaljniju sliku o C++ i gde se sve koristi. Za sad mozes poceti sa MFC pa ako ima problema slobodno pitaj.




[ pakipakac @ 26.05.2010. 21:18 ] @
Ej hvala puno , odlično si razjasnio. Počinjem sa MFC , to je baš ono što sam htio :)
[ deerbeer @ 27.05.2010. 08:33 ] @
Moj glas ide za QT. Mislim da je mnogo laksi za pocetnika od MFC-a .
[ glorius @ 27.05.2010. 12:08 ] @
Slazem se da je Qt laksi i, po meni, mnogo bolji API od MFC-a posto sam dosta radio u oba.

Ali, opet bih ostao pri MFC-u kao sledecem logicanom izboru pocetnika iz nekoliko razloga.

- MFC ne zahteva instalaciju i konfigurisanje kao sto to Qt zahteva i Visual C++ direktno nudi wizard za pravljenje kostura aplikacije ( ok, Qt ima Visual Studio Integrator koji se, opet, mora eksterno instalirati i konfigurisati)
- Rad sa resursima, vec na pocetku ucenja neophodan signal/slot design pattern, externi kompajleri.... sve to moze na pocetku zbunjivati korisnika koji se do sada nije sretao sa GUI programiranjem. Hocu reci da je to kod MFC sve vise/manje automatizovano tako da se korisnik moze vise 'igrati' sa MFC-ovim kontrolama.
- Pocetnicima je lakse da uce iz literature koja je prevedena na njihov jezik ( za MFC i VisualC++ kod nas postoji dosta prevedenih knjiga dok za Qt nisam video mnogo knjiga prevedenih na nas jezik. Kupio sam Qt 3 knjigu u vreme kada sam ucio Qt 4 posto nisam mogao da nadjem ni jednu drugu :) ). Mozda se sada situacija promenila otkad je Qt postao popularniji pa ima vise knjiga ali generalno je lakse naci knjige za MFC. Naravno, ovo i ne mora da bude + za MFC za one ljude kojima ucenje iz engleske literature ne smeta.
- Qt mozda moze razmaziti programera koji ce posle njega zeleti da nauci MFC ili neki drugi gui API. Meni je npr. prelazak sa MFC-a na Qt bilo pravo osvezenje. Obrnut prelazak bi mi verovatno znacio mucenje i negodovanja tipa "gde je ovde signal/slot processing ili zasto ne mogu na tako jednostavan nacin da ubacim combobox u status bar - ne verujem da ce ovo ikome ikada trebati ali je mnogo lakse uraditi u Qt-u" tako da je ovo jedan subjektivan razlog zasto bih preporucio MFC kao polaznu tacku.

Ovo je moje licno misljenje tako da ne mora znaciti da sam u pravu. Da sam se prvo sreo sa Qt-om umesto sa MFC-om verovatno bih imao drugacije misljenje tako da bi bilo dobro cuti i jos necija razmisljanja i iskustva. :)

[Ovu poruku je menjao glorius dana 27.05.2010. u 14:45 GMT+1]
[ deerbeer @ 27.05.2010. 12:59 ] @
Slazem se sa skoro svim sto si rekao .
I moje je iskustvo isto kao tvoje kad sam sa MFC malko presao na Qt.

Na internetu je mfc komuna za helpove i tutoriale mnogo veca nego za qt ,ali ce se situacija sigurno promeniti .

Rad sa vizualnim kontrolama u MFC moze da bude jako konfuzan i tezak,
jer se skoro ceo taj framework nije menjao godinama od (vc6.0), i sto cim probas
da napravis neku nestandardnu kontrolu ili dijalog moze da bude dosta komplikovano za nekog pocetnika
plus sto je MFC jako usko vezan sa eksplicitnim programiranjem u win32 api koji je opet prica za sebe sto se tice ucenja

Sa druge strane Qt interfejs za GUI je jako intuitivan i jednostavan , a nudi dosta vise i slozenijih kontrola za rad.
Ne secam se da sam nesto mnogo konfigurisao QT (uglavnom je sve automatiziovano ) i samo se dodaju moduli po potrebi .
Ali kad se menjaju default kompajleri , integracija sa VS-om , kompajliranje phonon subsistema modula (directx za win i gstreamer za linux)
onda pocinje nightmare .
[ glorius @ 27.05.2010. 14:52 ] @
Citat:
Na internetu je mfc komuna za helpove i tutoriale mnogo veca nego za qt ,ali ce se situacija sigurno promeniti .


I ja se iskreno nadam :)

Well, teska odluka, posebno za programere koji nisu radili ni u jednom API-ju. Mozda treba isprobati oba ali ja se u pocetnom stadijumu ne bih toliko brinuo jer je u svakom slucaju vrlo korisno raditi u bilo kom od ova dva spomenuta API-ja.

Qt je definitivno bolji za velike aplikacije zbog lakseg odrzavanja i lakog prosirivanja. Pravljenje custom kontrola je pravo uzivanje u odnosu na MFC. Mnogo je lepsi kod... itd, itd...

Ali postoji jedna stvar na koju treba obratiti paznju. Verujem da mnoge firme imaju programe koji su zasnovani na MFC koje i dan danas odrzavaju, izbacuju nove verzije, cak se i projekti od pocetka prave u MFC. Ako je neko odlucio da mu programiranje postane profesija i pozeli da se zaposli u nekoj firmi kao C++ programer u kojoj se izradjuju aplikacije ovakvog tipa, MFC je skoro neizostavna stavka koja se mora nalaziti u CV-u.

Mislim da je trenutna situacija ovakva ali da ce se ubrzo promeniti jer se MFC, kao sto si napomenuo, godinama nije menjao a Qt se menja iz dana u dan :)
[ the.mjolnir @ 27.05.2010. 15:59 ] @
Ne stoji baš da MFC stagnira...

http://msdn.microsoft.com/en-us/magazine/ee336130.aspx
[ pakipakac @ 27.05.2010. 21:20 ] @
Samo još jedno pitanje , da li se MFC nalazi i u sklopu besplatne verzije Visual C++ Express 2008 ? Pošto je kod mene ta verzija.
[ Mihajlo Cvetanović @ 28.05.2010. 07:57 ] @
Nema ga u ekspres verziji. Ako hoćeš MFC moraš da imaš neki Visual Studio koji se plaća.
[ pakipakac @ 28.05.2010. 12:25 ] @
Kako mogu nabaviti taj što se plaća , i koliko košta?
[ deerbeer @ 28.05.2010. 12:30 ] @
Evo ovde na primer :
http://www.cet.co.rs/soft/inde...k=view&id=27&Itemid=53
Cena standard edicije sto ti je sasvim dovoljno je oko 200$

[ Mihajlo Cvetanović @ 28.05.2010. 12:45 ] @
Problem je što je sad aktuelna verzija Visual Studio 2010 koja ne poseduje Standard ediciju. Nadogradnja sa nekog prethodnog Standarda na VS2010 Professional (najniži u hijerarhiji koji nije Express) je nekih 300$ (sudeći po linku http://www.microsoft.com/visua...cts/2010-editions/professional), ali ovi u CET-u kao da nemaju tu opciju...
[ pakipakac @ 28.05.2010. 22:52 ] @
Uh čovječe , baš je skupo ...imam nešto ušteđevine , ali to sam planirao za laptop :( ......... Pa šta mogu sa ovim Visual C++ 2008 Express-om ? Ispada kao da imam standarni C++ , a ovo Visual ništa :D
[ the_tosic @ 28.05.2010. 23:01 ] @
Au bre pa skini pirata. Ili upisi neki tehnicki fakultet pa legalno skini sa msdnaa za dzabe.
[ Mihajlo Cvetanović @ 28.05.2010. 23:19 ] @
C# je besplatan, .NET biblioteka je besplatna, C# je čak i lakši za učenje i lepši za rad. C++ ti zapravo i ne treba. A možeš i da uzmeš taj Qt (ili wxWidgets) umesto MFC-a. Ili sačekaj par godina da ovima u Microsoftu sine, pa će vratiti MFC u verziju Visual Studija koja manje košta. I pirat je opcija, teško da će te neko goniti što koristiš pirata za učenje. Privređivanje piratom je već druga priča.
[ pakipakac @ 29.05.2010. 00:07 ] @
Citat:
the_tosic: Au bre pa skini pirata. Ili upisi neki tehnicki fakultet pa legalno skini sa msdnaa za dzabe.

To sam već pokušao... Studiram na ETF-u u Banjaluci , ali na tom sajtu naš glupi faks nema na spisku fakulteta iz BiH tako , da nisam mogao besplatno skinuti :( Ima par fakulteta iz federacije a nijedan iz RS. Ma ništa , ganjaću nešto samostalno.... Hvala svima na pomoći :)