[ gargamel011 @ 21.05.2010. 21:43 ] @
Telenor: Telekom nas ograničava

"Telenor" će početi da pruža uslugu fiksne telefonije u roku od 12 meseci od dobijanja licence, ukoliko Telekom Srbija omogući korišćenje infrastrukutre.
Direktor za korporativne poslove "Telenora" Goran Vasić izneo je planove posle neuspeha pregovora sa kompanijom Telekom Srbija.

"Od trenutka dodele licence otpočeli smo pregovore sa 'Telekomom' koji su nedavno neuspešno okončani, te ćemo se po ovom pitanju obratiti Republičkoj agenciji za telekomunikacije kao zvaničnom regulatornom telu", rekao je Vesić.

On je ukazao da se nada da će RATEL doneti odluku u što kraćem vremenskom periodu i da će ona biti u skladu sa evropskom praksom.

"Osim što je 'Telenor' izrazio želju da širi svoje poslovne aktivnosti na srpskom tržištu, sam proces liberalizacije tržišta je bio osnovni cilj učešća na tenderu", ocenio je Vasić.



Telekom Srbija: Naše cene su zasnovne na evropskoj praksi

Direktor direkcije za komercijalne poslove 'Telekom Srbija" Vladimir Lučić je naveo da ta kompanija u pregovorima sa "Telenorom" prvenstveno insistira da se poštuje činjenica da je izgradnja infrastrukture skupa, ali i komplikovana sa stanovišta dobijanja dozvola.

"Naša ponuda zasnovana je na evropskoj praksi i ne tražimo bolje uslove za iznajmljivanje infrastrukture od uslova koji su u okruženju", rekao je Lukić i dodao da "Telekom" želi da konkurent što pre počne sa korišćenjem infrastrukture jer bi se na taj način smanjili izdaci.

Predsednik upravnog odbora RATEL-a Jovan Radunović rekao je da će odluka biti doneta 60 dana od momenta kada ih ovi operatori obaveste da se nisu dogovorili oko cene.

"Cene će biti odredjene u skladu sa troškovnim modelom tamo gde je to moguće", rekao je Radunović i dodao da će u suprotnom cene biti utvrdjene "benčmark" analizom.

Prema njegovim rečima, odluka će biti oročena na godinu dana sa kvartalnim proverama da li se nekom od operatora nanosi veća šteta nego što je to predviđeno.

Vest

Šta se moglo drugačije i očekivati?

A inače, kao dodatak ovoj poruci, TELENOR danas najavio otpuštanje 120 ljudi!!!
[ zvezdasbg @ 22.05.2010. 03:04 ] @
Telekomu hitno oduzeti vlasnistvo nad infrastrukturom koju su finansirali svi gradjani Srbije. Oni misle da su i dalje monopolisti. Koliko mi je poznato, Telenor je dobijanjem licence za fiksnog provajdera dobio mogucnost da zakupi infrastrukturu od Telekoma po realnim cenama. Posto se nisu dogovorili (Znajuci telekom nije ni cudo) sada RATEL treba da resi stvar i natera Telekom da spusti loptu.
[ Slobodan Milivojevic @ 22.05.2010. 11:54 ] @
Jedino normalno resenje je da se infrastruktura izdvoji u posebno javno preduzece koje ce ponuditi njeno koriscnenje svima po istoj ceni. Ako Nemci kupe i infrastrukturu za sitne novce, bice mnogo lose.
[ zvezdasbg @ 22.05.2010. 14:40 ] @
Slazem se, ali ne verujem da ce nasi politicki hoshtapleri to i uraditi.
[ gojnik @ 26.05.2010. 20:33 ] @
Citat:
PREDSTAVNICI KOMPANIJE TELENOR započeli su pregovore sa kablovskim operaterom SBB o potencijalnom zakupu njihove mreže za fiksnu telefoniju.

Telekom Srbije i Telenor su već ranije potvrdili da nije došlo do dogovora o zakupu mreže za fiksnu telefoniju. Iako Ratel (Republička agencija za telekomunikacije), kao posrednik, treba da usaglasi cenu koju nacionalni operater mora da ponudi za iznajmljivanju mreže, u Telenoru smatraju da će Telekom možda od suda tražiti privremenu meru. To se dogodilo i u slučaju kompanije MediaWorks, kada je pre godinu dana dobila licencu da razvija bežičnu fiksnu telefoniju.

Visoka cena koju Telekom Srbije traži za iznajmljivanje mreže za fiksnu telefoniju primorala je Telenor da potraži partnera među operaterima kablovske televizije. Najveći srpski kablovski operater SBB ima izuzetno dobro razvijenu kablovsku mrežu sa 700.000 priključaka, što se inače svuda u svetu koristi i kao osnova za fiksnu telefoniju.

U kompaniji SBB ističu da već pet godina imaju sve uslove da pružaju i usluge fiksne telefonije, ali da nemaju licencu, dok Telenor ima dozvolu, ali nema uslove da bez telekomunikacione mreže usluge i realizuje. (A.S.)


http://www.mikro.rs/main/index.php?q=vest&ID=13300
[ owim @ 27.05.2010. 06:29 ] @
Pitanja i činjenice:

SBB nema kapaciteta za Telenor a sami su hteli da budu fiksni
operater? Sad je "vrlo teško, a pre toga su konkurisali!" SBB: "Vrlo
teško na našu infrastrukturu možemo da "spakujemo" sopstvenu ponudu
naprednih televizijskih servisa i interneta i ponudu televizije,
interneta i fiksne telefonije, recimo Telenora"

Od SBB-a se nece hleba najesti jer je to jedna, prilično amaterska
ekipa koja na faktickom monopolu zgrće lepe pare godinama.

Šta je sa SBB ino-linkom koji koristite vec par godina unazad, iako
pravo na to ima samo Telekom? Verat i SBB su "izuzeti" godinama? Ratel
zna za to ali se cuti. SBB je gro svoje mreže izgradio na
potplaćivanjima i korupciji. Da ne govorim o tome sto im mrežu grade
automehanicari (ne možete zamisliti ekipu koja je bila u dva moja
stana).

Ako se Telenor okrenuo SBB-u, znači da je to poslednji kamen koji može
da podigne. Nema ničeg niže.

My 5 cents.
[ owim @ 27.05.2010. 06:30 ] @
SBB nema kapaciteta za Telenor

26. maj 2010.
Infrastruktura SBB nema dovoljno kapaciteta da pruži usluge SBB-a i
Telenora, rekao je predsenik UO SBB Dragan Šolak.


"Vrlo teško na našu infrastrukturu možemo da "spakujemo" sopstvenu
ponudu naprednih televizijskih servisa i interneta i ponudu
televizije, interneta i fiksne telefonije, recimo Telenora", kazao je
on.

Potvrdivši da je Telenor inicirao razgovor sa SBB-a, Šolak je naglasio
da liberalizacija korišćenja telekomunikacione infrastrukture na
srpskom tržištu ipak mora da počne od Telekoma Srbije.

"Stavljati u isti koš komercijalnog operatera (SBB) koji je vlastitim
sredstvima sagradio sve i Telekom Srbije koji se gradi pola veka
sredstvima gradjana, ne čini mi se ni realno, a ni fer", ocenio je
predsefnik Upravnog odbora SBB Dragan Šolak.

U beogradskim medijima se pojavila informacija o mogućim pregovirima
Telenora Srbija sa SBB, nakon nakon problema prilikom pokušaja
dogovora sa Telekomom Srbije o korišćenju infrastrukture te kompanije
za fiksnu telefoniju.

Direktor korporativnog razvoja Telenora u Srbiji Goran Vasić kazao je
agenciji Beta da ta kompanija očekuje od Republičke agencije za
telekomunikacije (Ratel) da u što kraćem roku donese odluku o
korišćenju infrastrukture Telekoma Srbije.

"Taj proces je trenutno u našem fokusu, jer je ključan za
liberalizaciju telekomunikacionog tržišta u Srbiji", kazao je on.

Od uslova koje Ratel ponudi, istakao je Vasić, zavisi u kojoj meri će
Telenor koristiti infrastrukturu Telekoma. On je kazao da je Telenor
otvoren za saradnju sa svim učesnicima na tržištu sa kojima pronadje
zajednički interes.

Vasić je podsetio da su direktni pregovori Telenora i Telekoma o
korišćenju telekomunikacione infrastrukture završeni neuspešno i da je
neophoda dokumentacija predata Ratelu na arbitražu.

Kompanija Telenor, koja već pruža usluge mobilne telefonije u Srbiji,
dobila je polovinom februara i licencu za fiksnu telefoniju, čime je
ukinut monopol državne kompanije Telekoma Srbije.

Prema uslovima licence koju je Telenor platio milion evra, rok za
početak pružanja usluga fiksne telefonije i ADSL intereneta je 12
meseci.


http://www.b92.net/biz/vesti/tema.php?id=131&nav_id=434056
[ calexx @ 27.05.2010. 09:05 ] @
Ako ja ovo dobro razumem, SBB je konkurisao za fiksnu telefoniju a Telenoru je potreban link za fiksnu telefoniju, ADSL internet i televiziju, što je ipak malo više. Što se ino linkova tiče, to je odavno legalno a pre toga je SBB manje-više testirao i ino link nije bilo baš ozbiljno korišćen.
[ owim @ 27.05.2010. 09:22 ] @
Citat:
Što se ino linkova tiče, to je odavno legalno

Od kad je legalno? Od kad znam, Verat godinama ima link ka Nemačkoj van Telekoma, što nije imao niko drugi. Ne znam od kad, ima ga i SBB, on je godinu dana potpuno nezavisan od Telekom ino-internet linka.
Citat:

Telenoru je potreban link za fiksnu telefoniju, ADSL internet i televiziju

Mislim da je Telenor sa SBB-om pregovarao samo oko fiksne telefonije za koju je SBB konkurisao.

Telenor za fixnu telefoniju ne može da se dogovori sa Telekomom, jer ovi hoće da pokupe kajmak, ne može sa SBB-om, poslednjom (nestabilnom) karikom u lancu. Ko je ostao sledeći?

U igru sada ulazi i Orion Telekom.
[ blocker @ 27.05.2010. 14:33 ] @
Isto se desavalo i kod nas.Telekom je bio jedan monopol koji je radio sta god pozeli .

Sta se desilo ?
SVI kablovki operatori koji pruzaju usluge kao kablovska televizija i kablovski internet su uveli telefoniju za 3-4 puta jevtinije cene od Telekoma .
Jedan od 3 mobilna operatora uveo je fiksnu telefoniju preko svoje mobilne mreze .
Pojavili se i 2 operatora koji imaju fiksnu telefoniju preko sopstvene Wi MAX mreze.

Sta sada radi telekom (T-Mobile kod nas u MKD)?
Kuka i place gde stigne ,jer je do sada izgubio oko 25% korisnika (200 000) za fiksnu telefoniju , a taj ce broj bidi daleko veci , jer sada dere one koji su ostali .

Isti je bio slucaj i sa internetom, gde sada sitacija je SAMO 15 % Telekom , 80 % kablovski operatori i 5% WI MAX .

[ mr. ako @ 27.05.2010. 15:54 ] @
Slazem se da je najbolje resenje izdvajanje infrastrukture u posebno preduzece pre nego Zie DZrmans kupe Telekom.

SBB je po svemu sudeci blefirao, ali ne verujem da ce propustiti priliku da za godinu dana (kada ce moci da konkurisu za licencu ponovo) udju na tel trziste.

Interesantno je pojavljivanje Orion Telekoma (SezamPro, Neobee, Medi Works) koji imaju licencu za CDMA. Izgleda da cemo ipak konacno da profitiramo mi, korisnici usluga...
[ zivanicd @ 27.05.2010. 17:21 ] @
Telenor hoce sve na gotovo... neka kopaju... znali su kakvo je stanje u Srbiji pre nego sto su trazili licencu.
Telekom je iskoristio svoje monopolsko pravo i postavio ovih godina optiku svuda i ugradio parice do krajnjeg korisnika. To vise niko nece uspeti jeftino da izgradi. A o dozvolama da ne pricamo.
Telekom je toga svestan i to maximalno iskoriscava. VP cena ADSL porta je 700 dinara.... normalno da je to previsoka cena, ali je telenor to znao. O cenama zakupa optike da i ne govorimo.
Posto je MediaWorks dobio na tenderu da umrezi sve sudove za opasnu kintu ja ocekujem da ce oni takodje imati mocnu BB opticku infrastrukturu po srbiji pa moze Telenor da vidi sa njima...

Sto se tice uvoza linka, vise od 15 provajdera ima mogucnostL da uveze link iz inostranstva. Ne samo Verat i SBB. Vise to nije taboo i u RATELu se do dozvola dolazi lako (ako provajder zeli da investira u Nere i ili SafTehnika linkove koji koristaju oko 8-12k evra par i placa oko 1200k evra godisnje koriscenje freq. kanala :) )

Licno sam protiv Telekoma jer je unazadio telekomunikacije u Srbiji.

Ali su se i korisnici razmazili. Mi kukamo da su nam cene velike, ali generalno nije tako. ADSL + free lokalni pozivi + IPTV je oko 25evra mesecno. To je isto ili cak i jeftinije nego na zapadu ili Hrvatskoj.

Ne mozemo da se poredimo sa Rumunijom ili Bugarskom gde je drvaza vlasnik optike i gde optiku ima svaka shupa pa 100mbps kosta 5-6 evra mesecno i gde je otvoreno trziste i ima 100 operatera i 10 miliona korisnika...

Neka Telenor placa... usao je u kolo - nek sada igra...

Uostalom jeftino je prosao za licencu.

[ zivanicd @ 27.05.2010. 17:42 ] @
Ocigledno su Telenoru "velika usta".

Sto se tice Interneta, medjunarodne linkove moze da zakupi vec sa 4-5 eura po megabitu na 1Gbps, ako ne i jeftinije. Mi imamo ponudu od Rumuna da zakupimo resurse minimum 200Mbps za 10eura/Mbps. Posto smo mali ISP ne treba nam toliko linka a posto smo daleko od svih ne mozemo da ga dalje prodajemo, tako da nam ova kombinacija visi u vazduhu...

Verujte da nije dzabe SBB dao bezvezne cene Interneta i kolje nas sa kablovskom i Total TVom. VP cena interneta u evropi je DZABE!!
Ubrzo ce i Telekom da da 4Mbps na 1450 dinara jer mu je to isplativije nego da smanji cene.
Ako TS ima 500.000 korisnika ADSL-a i smanji cenu za samo 100 din po korisniku to je gubitak kompanije od 500.000 eura mesecno.
A TS ce za 100.000 evra mesecno kupiti linka da svi svetlimo u mraku...
Bolje kupiti link za 100k evra i dati korisnici da briju nego da izgubiti 500k sa smanjivanjem cena...

:D

Telenoru su velika usta... Nek daje pola zarade Telekomu Srbija (jer to je trnutna praska sa ADSLom kod svih provajdera osim onih koji su po BGu postavljali svoje DSLAMove po zgradama) i nek cuti dok ne stavi optiku.
Ljubljanu su iskablirali optikom za 6 meseci. Nek Telenor zapne i postavi optiku po Beogradu i drugim vecim gradovima pa nek krene lagano optikom da daje vece brzine, voip i iptv.
Ovako kroz Telekom ADSL nema matematike...

Da pocne da radi neke ozbiljnije usluge kroz 3G, mora da pusti optiku do baznih stanica, sto je malo verovatno.

A od RATELa ja ne bih mnogo ocekivao. RATEL moze da donese pravilnike da se olaksa kopanje kablova po Srbiji. Ne verujem da ce naloziti Telekomu da smanji cene.
Na primer: VP cena Interneta (bez ikakvih dodatnih povlastica u vidu trajanja ugovora) kod Telekoma Srbija je 100 evra /Mbps. Kukali su svi provajderi na ove cene godinama, pa RATEL tu nista nije preduzeo.
Po ceni od 20Mbps kod Telekoma Srbija, uvezes 200Mbps iz Rumunije...

Eh da... i ustedis PDV u medjunarodnoj trgovini... :) :)
....
[ xtraya @ 28.05.2010. 03:39 ] @
Citat:
Da pocne da radi neke ozbiljnije usluge kroz 3G, mora da pusti optiku do baznih stanica, sto je malo verovatno.


pih, mnogo ce se ovajditi i tom optikom, sa overloadovanim 3G kanalima, gomilom telenor korisnika i interneta + vip romingom... i jos na sve to da puste neki WiFi ADSL i Voice...

haha da da, radice :)
[ mmix @ 28.05.2010. 10:03 ] @
Mene vise interesuje gde je sada ministarka i savetnici da objasne trenutnu situaciju na trzistu i kako je ovo zapravo "bolje od nicega" i kako zapravo nije ispalo onako pesimisticki kako smo govorili da ce ispasi.

http://www.elitesecurity.org/t...du-za-drugog-fiksnog-operatera

Btw, sto ova tema nije u fiksnoj telefoniji?
[ marko37 @ 28.05.2010. 15:09 ] @
Citat:
zivanicd: VP cena interneta u evropi je DZABE!!
Ubrzo ce i Telekom da da 4Mbps na 1450 dinara jer mu je to isplativije nego da smanji cene.


Nije trošak u backbone mreži, trošak je u pristupnom delu. Druga stvar, Telekom teško može svuda da ponudi jače pakete po istoj ceni, pošto mu je pristupna mreža na nekim delovima verovatno dovedena do maksimuma. A ne može sad da nudi za iste pare 4-8 Mbps na NBGu, gde je dobra infrastruktura, a do 2 Mbps u nekom mestu gde je infrastruktura lošija.

Citat:
Da pocne da radi neke ozbiljnije usluge kroz 3G, mora da pusti optiku do baznih stanica, sto je malo verovatno.


Ne mora optika, može i jači radio link. A to će i da rade uskoro. S tim što ograničenje nije u vezi do bazne stanice, već je ograničenje u kapacitetu bazne ka korisnicima.
[ Paunic91 @ 01.06.2010. 14:15 ] @
Iskreno, ja mislim da infrastrukturu sto je Telekom gradio, da treba da je zadrzi sa sebe, jer je proteklih 50 ili koliko vec godina konstantno ulagao u infrastrukturu i sad dodje neko sa strane i da se koristi time. Jel'te molim vas. Oces da budes fiksni operater? Kupi opremu, plati radnike i polazi kablove u zemelju.
[ easyyu @ 01.06.2010. 14:35 ] @
Citat:
Paunic91: Iskreno, ja mislim da infrastrukturu sto je Telekom gradio, da treba da je zadrzi sa sebe, jer je proteklih 50 ili koliko vec godina konstantno ulagao u infrastrukturu i sad dodje neko sa strane i da se koristi time. Jel'te molim vas. Oces da budes fiksni operater? Kupi opremu, plati radnike i polazi kablove u zemelju.

Kako sam ja upoznat nije Telekom ulagao, vec gradjani Srbije u infrastrukturu!
[ Paunic91 @ 01.06.2010. 16:14 ] @
Oces da kazes da gradjani placaju Telekomove radnike? Posredno, da. Ali je Telekom koji je sve izdvajao iz svog budzeta, i Telekomovi radnici su se grbili dan i noc. A ne Telenor ili gradjani. Situaciju najbolje poznaju dugogodisnji Telekomovi radnici, kao sto je moj cale, koji radi preko 25 godina u Telekomu.
[ JovanKKP @ 01.06.2010. 17:50 ] @
@zivanicd
"Ali su se i korisnici razmazili. Mi kukamo da su nam cene velike, ali generalno nije tako. ADSL + free lokalni pozivi + IPTV je oko 25evra mesecno. To je isto ili cak i jeftinije nego na zapadu ili Hrvatskoj."



?
Prosecna plata na Zapadu je preko 1000 evra dok je ovde 200, a negde i manje (van Beograda).
Pa sad ti vidi koliko % iz svog mesecnog budzeta oni izdvajaju za "ADSL + free lokalne pozive + IPTV" a koliko mi.Da ne spominjem razlike u brzini i sta JOS oni dobijaju u tum "skupljim" paketima. Porediti se NE MOZE.
[ bachi @ 01.06.2010. 17:50 ] @
Ti kao da si se juče rodio. Po selima i drugim mestima su stanovnici 100% sponzorisali uvođenje tel. linija.
[ Predrag Supurovic @ 01.06.2010. 21:34 ] @
Citat:
Paunic91: Oces da kazes da gradjani placaju Telekomove radnike? Posredno, da. Ali je Telekom koji je sve izdvajao iz svog budzeta, i Telekomovi radnici su se grbili dan i noc.


Niej baš tako. Ljudi moraju još uvek sami da izgrade prenosne vodove a onda su poptisivali ugovor sa Telekomom koji mu poklanjaju sve što su uradili - inače ne mogu da dobiju telefon.

Tako je i sa elektrodistribucijom - sve moraš sam da napraviš i onda pokloniš EPS-u.

[ Paunic91 @ 02.06.2010. 01:00 ] @
Citat:
Ti kao da si se juče rodio. Po selima i drugim mestima su stanovnici 100% sponzorisali uvođenje tel. linija.


Jedino ako je to selo ma vrh brda, ili negde u nekom krsu. Normalno je da Telekom hoce da pokrije svoje troskove. Jesi li ikad gledao kako se polazu kablovi?? Nije to samo otkopaj rupu, pa baci kabl na dno...
[ batancev @ 02.06.2010. 07:15 ] @
sta reci a ne zaplakati???
mnogo ti se napatio otac a i ti sa njim...sve te kablove je trebalo popstaviti po srbiji, cccc....
a zato sada jos uvek ima mesta koja nemaju nikakv telefon a veliki broj njih nema dovoljno
ne pricaj svasta nego prvo malo procitaj o temi pa komentarisi
tvoj otac je bio placen za svoj posao i to je to
nema sada nijedan radnik telekoma neka specijalna prava u odnosu na ostale
to je kao kada bi se sada javili svi radnici zeleznice i trazili svoj metar pruge beograd-bar ili beograd-nis
da nije tuzno koliko si naivan, bilo bi smesno
[ Paunic91 @ 02.06.2010. 18:13 ] @
Citat:
mnogo ti se napatio otac a i ti sa njim...sve te kablove je trebalo popstaviti po srbiji, cccc..


Kad nekome moras da crtas, pa to ti je.... Niko se nije napatio... A ne vidim da si ti uradio nesto znacajno
A koja su ta sela? Iza sedam gora, iza sedam mora... Cccc... Pa niko nece provesti kablove u neku nedodjiju...

Citat:
ne pricaj svasta nego prvo malo procitaj o temi pa komentarisi

a ti ne lupaj previse.. dobro znam o cemu pricam... nauci malo nesto.... Ako mislis da je lako prokopavati teren za kabl, lopatu u ruke i kreni.


[ marko1101 @ 02.06.2010. 19:32 ] @
PTT je vlasnik 80% Telekoma

PTT je drzavna firma

Drzava = Narod-gradjani (bar bi trebalo da je tako)

dakle telekom je moja firma isto koliko i tvoja i svakog drugog gradjanina srbije, a to se odnosi i na budzet telekoma.

ljudi koji rade u telekomu rade za gradjene, gradjani su njihov poslodavac.

budzet telekoma kontrolisu gradjani ... tako sto na izborima odrede ko ce biti vlast, pa taj postavi generalnog direktora u telekom.


e sad,

ta vlast je do "juce", trosila pare iz budzeta telekoma, na sve sem na uvodjenje novih tehnologija i telefona. (ratovi, sankcije , izbori ... itd...),

i naravno za plate zaposlenih u telekomu, koliko znam telekom svojim zaposlenima nije duzan ... dakle gradjani su odlican-uspeshan poslodavac !

a posto smo vec mnogo "zaglibili" u demokratiju ... vise ne moze da se te pare koriste kao do sad, jer bi taj koji to radi , kad tad prosao kao ovi za lokomotive, ...

dakle sad je doslo vreme da prodamo tu koku nosilju, jer "nama' nepada napamet, da budzet telekoma trosimo na jedino ispravno, a to je uvodjenje novih tehnologija i telefona itd...

a taj u selu na brdu (gradjanin-vlasnik telekoma), ima puno pravo da od para iz budzeta telekoma, dobije zicu i telefon.... pod isti uslovima kao i neko u gradu.


a ne rentabilnost telekoma je nadaleko poznata ... jedan primer ...
telekom za uvodjenje optike koristi 15 svojih ljudi + izvodjaci radova (busenje rupa i puteva itd..) ...
dok drugi npr. SBB, za isti posao ima 2 coveka.

a kad telekom bude privatna firma i on ce imati samo 2 coveka.

pa se zakljucuje , kad bi telekom placao samo 2 coveka umesto 15, mogao bi kablove da iznajmi za mnogo manje pare, ... a do sad o tome nije morao da razmilja, jer je samo on imao kablove, sad kad i drugi imaju kablove, morace da smanji cenu, a samim tim i radnike na 2.


... bilo jednom jedno pile, postade koka nosilja ... i na kraju (nadajmo se) bice dobra supa ...

jos je ostalo da tu supu podelimo/dodelimo vlasnicima tog pileta. (nama)

[ batancev @ 02.06.2010. 19:38 ] @
mnogi nisu kopali kanale ali su zato platili da se ti kanali kopaju pa zato nijedan radnik koji je placen za taj rad nema nista veca prava nego bilo ko drugi

i uopste ne razumem sta je ovde tvoj odgovor na ono sto sam ja napisao
samo si ponovio sve kao papagaj
a to ko ovde lupa gluposti se vidi po broju onih koji se na sve strane pa i na ovom forumu slazu sa tvojim infantilnim stavovima i misljenjima
da ti pojednostavim: tih i takvih skoro da nema
[ IvanR. @ 03.06.2010. 11:03 ] @
Citat:
Paunic91: Jedino ako je to selo ma vrh brda, ili negde u nekom krsu. Normalno je da Telekom hoce da pokrije svoje troskove. Jesi li ikad gledao kako se polazu kablovi?? Nije to samo otkopaj rupu, pa baci kabl na dno...


Evo moje selo nije ni na na brdu, niti je u nekom krsu, pa su o5 moji "razvlacili" kablove i postavljali bandere da bi dobili telefon, a selo je na nesto vise od 50km od centra Beograda....zato se prvo informisi, pa pricaj svasta...
[ Zeka_SD @ 03.06.2010. 13:43 ] @
I "moje selo" se nalazi na 50km od centra Beograda, godišnje izveze preko 1 milijarde € proizvoda, luka pretovari preko 5 miliona tona robe, i moji roditelji su morali da plate 1480 maraka pre nekih 10-12 godina za uvođenje telefona, plus smo sami morali da prokopamo kanal do razvodne kutije u ulici! I onda smo, kao i svi koji su uveli telefon, MORALI sve to da poklonimo Telekomu!!! Leko ti kažu ljudi, informiši se, i mani nas tih "potresnih" priča zaposlenih u javnim preduzećima na državnoj sisi!
[ evolution @ 03.06.2010. 21:38 ] @
Citat:
Srbiji preti tužba Telenora

Odštetni zahtev bio bi nekoliko puta veći nego u aferi „satelit“ * RATEL očekuje žalbu Telekoma sudu što bi takođe moglo da omete Telenor


Autor: I. Radak

Beograd - Ukoliko srpski parlament na sednici koja počinje u ponedeljak usvoji zakon o elektronskim komunikacijama, a pre toga ne imenuje novi upravni odbor Republičke agencije za telekomunikacije (RATEL), Srbija bi mogla da se suoči sa tužbom norveškog operatera Telenor za odštetu teškom i do 100 miliona evra, saznaje Danas. U slučaju da zakon bude usvojen bez imenovanja upravnog odbora po starom propisu, na izbor po novom zakonu moraće da se čeka najmanje šest do osam meseci.



Opširnije: http://www.danas.rs/danasrs/ek...telenora.4.html?news_id=191977
[ MyWay @ 03.06.2010. 21:49 ] @
Kako je profa došao do cifre od 100 miliona??
Nije loša fora - platiš licencu 1 milion, ništa ne uložiš (koliko se sećam intervjua, Telenor je planirao da uloži čak par miliona evra u razvoj infrastrukture), a onda sačekaš godinu dana i tražiš i (po profi) dobiješ 100 miliona. Biznis da ti Mišković pozavidi :-)

Elem, dušebrižnog profu muče druge brige, a to je oko izbora UO Ratela, ali je smislio bombastičan scenirao da gura neke druge priče
[ Slobodan Miskovic @ 04.06.2010. 06:54 ] @
Pa koliko je gubitak ako ne krenes sa radom? :) Sigurno nije 1 milion.
[ MyWay @ 04.06.2010. 07:21 ] @
Gubitak je srazmeran izgubljenoj dobiti za period kašnjenja plus amortizacija uloženih sredstava i verovatno neki dodatak zbog narušavanja ugleda firme.
A pošto je planirani (!) godišnji ulog bio par miliona, vrlo teško se dođe do računice od 100 milja u odštetnom zahtevu.

Jedino sa čim bi se složio sa profom je to da ako nas tuže da država da izgubi spor :-)
[ mmix @ 04.06.2010. 09:45 ] @
Zaboravljate na neke druge stvari, a to su ugovorne obaveze Telenora po preuzimanju licence, pocev od toga da mora da pocne da pruza usluge bez obzira ne nepostignut dogovor. To sto ce tuziti drzavu ne odlaze njihove obaveze jer ako ne urade sta su se obavezali drzava u sporu moze da tvrdi da je ugovor raskinut krsenjem obe strane (baj baj blo kakva odsteta). Dakle Telenor ce morati u tom periodu da udje na trziste, i onda moze komotno da napravi vanzemaljski nerealan biznis plan kojim ce da tuzi drzavu, u ovakvim slucajevima se to i radi, polazis od maksimalne izgubljene zarade i maksimlano izgubljene penetracije trzista koja vodi ka maksimlanim gubitcima eksploatacije tokom celog veka trajanja licence (10 godina). To je piramidalna sema, ako imas 10 puta rast od 20% za 10 godina od osnove jedan dobijas 1.2^10 = 6.19, ako skratis za godinu dana zbog tudjeg nemara i neispunjavanja njegovih obaveza onda je bilans 1.2^9 = 5.15, sumarno izgubljeni porift za sve godine je 5.2 baznih jedinica u apsolutnom iznosu, sa inflacijom od 10% NPV za to vreme je 10.35, nek je bazna jedinica bila 5mil evra to je vec NPV gubitak od 50mil, plus pomerena amortizacija oprema, plus plate, itd. Plus media works.

Ne vidim sto bi Radunovica zuljalo sve ovo, on ako hoce bice novi predsednik UO i po novom zakonu. Ja ga se secam sa faksa jos, taj sta naumi taj to i uradi i dobro je potkovan politicki. Moze samo da bude da nece rezibor pa da ne bude.
[ MyWay @ 04.06.2010. 16:17 ] @
Meni nije jasno ovo:
Citat:
Telekom je u obavezi da iznajmi opremu

U licenci koju je za fiksnu telefoniju dobio Telenor piše da je dominantni operater na tržištu (Telekom) u obavezi da omogući norveškoj kompaniji tzv. otvaranje petlje, iznajmljivanje linija, pristup kanalizaciji i bazama. „To piše u licenci i pravilniku koji je donelo Ministarstvo i napravljen je i u saglasnosti sa Telekomom. To je obaveza države i ako to ne bude ispunjeno Telenor ima puno pravo ne da vrati licencu nego da traži odštetu zbog toga što mu nije omogućeno poslovanje“, napominje Radunović.
Otkud osnova za tužbu - nije da Telekom neće da iznajmljuje, nego Telenor tvrdi da mu nisu odgovarajuće cene.
A ne sviđaju im se ni SBB-ovi uslovi, odnosno infrastruktura... Bemliga, jesu pravo i logika fazno pomereni, ali mi se čini da nema neke velike osnove za tužbu
[ owim @ 04.06.2010. 20:24 ] @
"Gubitak je srazmeran izgubljenoj dobiti za period kašnjenja plus
amortizacija uloženih sredstava i verovatno neki dodatak zbog
narušavanja ugleda firme."

Gubitak je srazmeran PRETPOSTAVLJENOJ izgubljenoj dobiti...

Medjutim, kad neko nije ni usao u biznis, ova "pretpostavljena
izgubljena dobit" je veoma arbitrarna. Obično se uzme neki (ostvareni)
parametar iz proslosti i uporedi sa (neostvarenim) biznis planom --
otuda se pretpostavi izgubljena dobit (opportunity loss). Uostalom,
mmix je to lepo objasnio, da moze u odštetnom zahtevu da se napravi
nerealan bilans, maksimalno ucesce na trzistu.

S druge strane, koliko je politicki, strateštki dobro za drzavu da se
spori sa kompanijom koja je ulozila preko 1,5 milijarde evra u zemlju?
I obratno.
[ MyWay @ 04.06.2010. 21:06 ] @
Ne mogu se praviti fantomski biznis planovi zarad maksimizacije vrednosti odštetnog zahteva.. bar to ne bi uradila nijedna ozbiljna kompanija, a tu računam Telenor.
O planiranim investicijama je g. Ćel davao intervju pre par meseci - reda par miliona evra za godinu, tako da bi naknadno kvantno naduvavanje biznis plana bilo jasan pokušaj prevare, a takvu blamažu sigurno ne bi sebi dozvolili.

Uostalom, oko ovog se ne oglašava Telenor već dušebrižni Joca i dve ministarke, jedna sadašnja i jedna bivša. Ovo prvo dvoje su i pravili tender i organizovali celu priču da bi Srbija dobila neviđene investicije u infrastrukturu (a sad je bitka i pretnja tužbom oko rente a ne izgradnje) a ova treća nije toliko bila aktivna ni u vreme mandata...

btw gde nam se dede savetnik?
[ milancle @ 04.06.2010. 23:53 ] @
Oko cene:
Ukoliko Telenor i Telekom nisu u stanju da se dogovore oko cene za interkonekciju, RATEL je duzan da odredi istu.
Ovo je iz zakona o telekomunikacijama samo prepricano. Takodje, po istom zakonu svi operateri su duzni da omoguce jedan drugom interkonekcije. A ko tu koga i za koje pare... videcemo.
Odoh da ucim zakon, spremam ispit za licencu, ako naidjem na taj clan veceras, citircu ga. Ako ne zaspim
[ mr. ako @ 05.06.2010. 05:47 ] @
^ Zasp'o si......
[ owim @ 05.06.2010. 22:23 ] @
"Ukoliko Telenor i Telekom nisu u stanju da se dogovore oko cene za
interkonekciju, RATEL je duzan da odredi istu."

Tu postoji jos jedan problem, najbolje da ostavim u izvornom obliku:

==============citat============
Još jedno škakljivo pitanje koje bi moglo da dovede državu u problem
sa Telenorom jeste i slaba sudska praksa u oblasti koju reguliše
RATEL, navodi predsednik upravnog odbora Jovan Radunović.

On podseća da je, u slučajevima kada operateri ne mogu međusobno da se
dogovore, RATEL nadležan da donese odluku koja zamenjuje ugovor između
operatera. Ta odluka je konačna i izvršna, ali operater koji smatra da
je oštećen može da se žali sudu.


Međutim, pošto u ovom trenutku ne postoji sudska praksa za ovakve
slučajeve, iz bojazni da sud ne napravi grešku, može se desiti da
stavi privremenu meru na izvršenje odluke RATEL-a.
Na taj način, sud
onemogućava regulaciju. Ne sporim sudsku odluku i ne mislim da utičemo
na sud, ali ako donese privremenu meru to utiče na regulaciju i pomaže
operatoru koji se žalio”, ističe Radunović.

On podseća na primer kada je kod rešavanja problema interkonekcije
između Telekoma i Medija vorksa RATEL morao da donese rešenje na koje
se Telekom žalio sudu. Sud je doneo privremenu meru obustave
sprovođenja tog rešenja.


„Tako je sud zaštitio Telekom da ne mora da sprovede našu odluku i to
će se dešavati i dalje
“, ističe Radunović i dodaje da očekuje da
Telekom podnese žalbu sudu i na rešenje koje će uskoro biti doneto u
sporu Telenora i Telekoma i da i na taj način norveška kompanija bude
sprečena da počne da pruža usluge.


Izvor: B92 Biz, http://www.b92.net/biz/vesti/tema.php?id=131&nav_id=436308
[ owim @ 07.06.2010. 23:43 ] @
Ratel presudio u korist Telenora

Izvor: B92, Beta, Tanjug

Beograd -- Republička agencija za telekomunikacije (RATEL) donela je
odluku o ceni po kojoj je Telekom Srbija dužan da Telenoru iznajmi
infrastrukturu.

RATEL međutim, nije saopštio koliku je cenu odredio za iznajmljivanje
infrastrukture, iako upravo ona bila sporana prilikom prethodnog
direktnih pregovora ovih operatora.

Telekomu Srbija i Telenoru, RATEL je dao rok od 30 dana da "urede
svoje međusobne odnose i sprovedu odluku", i takođe naložio da podnose
izveštaje svaka tri meseca.


Lučić: Očekivana odluka Ratela

"Stavovi kompanija Telekom i Telenor prilikom pregovora oko
iznajmljivanja infrastrukture, iako nije postignut sporazum, nisu bilo
toliko daleki, te je današnja odluka Ratela u skladu sa evropskom
praksom u ovakvim situacijama", rekao je direktor direkcije za
komercijalne poslove kompanije Telekom Srbija Vladimir Lučić.

On nije mogao da precizira po kojoj ceni će Telekom iznajmljivati
infrastrukturu Telenoru, ali je naveo da očekuje da ona bude
kompromisna. ''U svim evropskim zemljama je praksa da nakon dodele
licence operatori razmene mišljenje, pa ako nema dogovora onda
regulatorno telo tj. Republička agencija za telekomunikacije donosi
odluku'', izjavio je Lučić.

Prema njegovim rečima, najbolje je posmatrati iskustva i praksu
evropskih zemalja sa liberalizovanim tržištem telekomunikacija.
''Očekujemo da Ratelova odluka bude na tom nivou, jer je naš cilj da
prvenstveno zaštitimo krajnjeg korisnika'', zaključio je Lučić.
[ m.petrovic @ 08.06.2010. 19:09 ] @
Cene se mogu videti ovde...

Detaljno iscitavanje je preporucljivo za svakog koga ovo zanima :)
[ Paunic91 @ 08.06.2010. 22:41 ] @
Kolike su cicije, ko da gledam da ce da uzmu zajednicku petlju.. Nego, koliko sam razumeo, tacka 6 znaci da ako jednom telenor zakupi npr 1 opticko vlakno pod 6.1 (mada ce trebati i 6.2), morati da drzi zakup 15 godina, i ako prekine sa pruzanjem usluga kranjim korisnicima pre isteka, hoce li morati da otplati preostale godine kao neku globu ili?

[Ovu poruku je menjao Paunic91 dana 09.06.2010. u 01:28 GMT+1]
[ Bockyman @ 09.06.2010. 12:26 ] @
Da li će ovo biti isplativo Telenoru,a i nama kao njihovim eventualnim korisnicima?

http://www.mondo.rs/s172543/Ek...ora_382_evra_po_korisniku.html

Izvinjavam se,sve cene se mogu videti i u dokumentu u gornjem postu,dva posta iznad mog...
[ Slobodan Milivojevic @ 09.06.2010. 12:37 ] @
~4.6eur Telekom trazi korisnicima za telefonsku liniju, a Telenoru ce samo za paricu traziti 6.3eur?! + 150eur lezarina mesecno za novu centralu/msan koje treba Telenor da kupi?! Lepo su oni to smislili nema sta... + cena za interkonekciju (terminitanje poziva izmedju operatera) + zakup optickih vodova.

Pa ja ne verujem da ce samo telefon sa nesto sitno uracunatog saobracaja kod Telenora kostati manje od 1000din mesecno... Sto je uzasno lose! Samo da podsetim da je vecina parica placena od strane korisnika, i poklonjena Telekomu.

U ovoj drzavi se sve radi naopako!

I, da kolko se uopste Telenoru isplati da stavlja MSAN u Telekomov objekat ako negde bude imao manji broj korisnika? Da li ce Telenor svuda ponuditi fiksni telefon? Moje misljenje je da nece.

Ako sam ja nesto lose zakljucio, neka me neko ispravi?

[Ovu poruku je menjao Slobodan Milivojevic dana 09.06.2010. u 14:28 GMT+1]
[ MyWay @ 09.06.2010. 15:47 ] @
Citat:
Slobodan Milivojevic:  Samo da podsetim da je vecina parica placena od strane korisnika, i poklonjena Telekomu.
Samo da podsetim da je ovo potpuno netačno.
Citat:
Slobodan Milivojevic: I, da kolko se uopste Telenoru isplati da stavlja MSAN u Telekomov objekat ako negde bude imao manji broj korisnika? Da li ce Telenor svuda ponuditi fiksni telefon? Moje misljenje je da nece.
Sigurno mu se isplati, više nego da gradi/kupuje/iznajmljuje i održava taj isti prostor... A kad (i gde) bude izračunao da mu se ne isplati, neka sam nalazi prostor, što da se petlja sa kolokacijama...

I da podsetim - MTID i RATEL su pravili tender da privuku jakog i bogatog ulagača u izgradnju TK infrastrukture...a sad se pitamo jel ovo/ono malo ili mnogo?
Ako im je mnogo i ovo, uvek imaju opciju da sami grade, zato su dobili licencu za celu milju evra..
[ Slobodan Miskovic @ 09.06.2010. 15:56 ] @
@MyWay

A ko je kupio i od kojih para parice? I u cijem vlasnistvu je ta firma i od koga ubira sredstva za rad? :)
[ MyWay @ 09.06.2010. 16:45 ] @
Niko nije kupio ništa, ne znam na šta misliš. Ako misliš na izgradnju infrastrukture, to je bar jasno - svaka (normalna) kompanija ulaže u razvojne i investicione planove i programe, tako da je Telekom (po podacima sa sajta) uložio prošle godine preko 14 milijardi dinara u investicione planove, a od toga nešto manje od četvrtine je uloženo u izgradnju infrastrukture.
I tako je svake godine rađeno - ne vidim gde je tu nešto kupljeno ili plaćeno...
[ Slobodan Miskovic @ 09.06.2010. 17:01 ] @
Pa tih 14 milijardi nije palo sa neba? Ili ipak jeste? :)
[ Laki_Gen @ 09.06.2010. 17:19 ] @
A taksu koju smo placali za uvodjenje telefona (neki stotine maraka, neki 6 hiljada dinara) smo dali za sta?
Da se ne pravimo bas mnogo naivni...
[ Ivan Dimkovic @ 09.06.2010. 18:29 ] @
Taksa za uvidjenje telefona uopste ne pokriva investiciju i izgradnju telefonske pristupne mreze - da se ne pravimo naivni.

Za 6000 din ces tesko da zamenis WC solju, a ne da stvoris tehnicke uslove za telefon.

Naknada za ukljucenje telefona pokriva administrativni i tehnicki rad na povezivanju parice sa odgovarajucim uredjajima, kreiranje pretplatnickog naloga za billing, izlazak kvalifikovane osobe na teren kako bi se izvrsilo merenje itd...

Ta naknada NE POKRIVA izgradnju same mreze. U odredjenom broju slucajeva su sami gradjani gradili tu mrezu placajuci to opstinskim vlastima - ali to je sasvim druga prica, i tu se radilo o daleko vecim sumama.

--

A sto se ostalog tice - ovo sto se desava je UPRAVO ONO sto su mnogi, ukljucujuci i moju malekost, govorili da ce se desiti. NEMOGUCE je na tako smesan i nemust nacin sprovesti deregulaciju telekomunikacionog trzista, i ovo vise nego dokazuje da su u RATEL-u ili najobicniji amateri ili jednostavno najobicniji "talking shop" kojim upravljaju politicki faktori kontrolisani od strane izvrsne vlasti i specijalnih interesa kojima je cilj da status quo ostane na snazi sto je duze moguce.

Deregulacija telekomunikacionog trzista zahteva drasticnu promenu na nacinu kontrolisanja ex-monopoliste POGOTOVU u domenu interkonekcija i pristupa pretplatnickoj petlji, drasticnu promenu u komplikacijama oko dobijanja dozvola za izgradnju telco. infrastrukture i, naravno, drasticnu promenu u birokratiji iza svega toga.

Prodati jednoj firmi parce papira tj. "dozvolu" na smesnom tenderu i to nazvati deregulacijom trzista je nista drugo nego udar na inteligenciju svake iole tehnicki obavestene osobe.
[ svedok @ 09.06.2010. 21:14 ] @
@Jovankkp
gde je to 25 evra,mozd OSNOVNIPAKET,ja sve to placam oko 4500 mesecno sa paketom click2,iptv,imam isdn. i imam malo razgovora ovo su samo usluge, navedene.
[ MyWay @ 09.06.2010. 21:31 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Pa tih 14 milijardi nije palo sa neba? Ili ipak jeste? :)
Nije palo naravno obzirom da Telekom nije na budžetu. To je deo prihoda kompanije koji je uložen u dalji razvoj, zaista mi nije jasno o čemu pričaš?!
[ Slobodan Miskovic @ 09.06.2010. 21:52 ] @
Telekom je kompanija u vecinskom drzavnom vlasnistvu. Drzava = gradjani koji zive u njoj.

Takodje sve sto je finansirano jeste finansirano od para koje je drzavna firma (firma u vecinskom drzavnom vlasnistvu) dobila na racun usluga od strane gradjana iste drzave.
[ MyWay @ 09.06.2010. 22:39 ] @
Citat:
Slobodan Miskovic: Telekom je kompanija u vecinskom drzavnom vlasnistvu. Drzava = gradjani koji zive u njoj.

Takodje sve sto je finansirano jeste finansirano od para koje je drzavna firma (firma u vecinskom drzavnom vlasnistvu) dobila na racun usluga od strane gradjana iste drzave.
To što je kompanija u državnom vlasništvu, to toj istoj državi daje za pravo da je proda kada treba zakrpiti provalije u budžetu.
To što je finansirano je finansirano od para dobijenih fakturisanjem usluga koje su pružene korisnicima, i to je univerzalni princip, nevezano za granu privrede i strukturu vlasništva. Isto će biti i kad se proda Telekom, investicije će biti finansirane delom prihoda od usluga koje su pružene verovatno istim tim korisnicima, zar ne?

Telekomunikaciona infrastruktura jeste Telekomovo vlasništvo (i ogromnim delom je uknjižena tako), ostaje samo na vlasniku da odluči da li će kompaniju prodavati iscela ili će pre prodaje izdvojiti deo za gazdovanje infrastrukturom ( i izgradnju iste) i ostaviti ga u državnom vlasništvu.. Mada svi već znamo za koju će se varijantu odlučiti... i zašto :-)
[ Ivan Dimkovic @ 09.06.2010. 22:47 ] @
Mislim da je potpuno nepotrebno i apsolutno kontraproduktivno baviti se pitanjima ko je gradio pristupnu mrezu i sl... sto samo vodi ka besmislenom raspravljanju o necemu sto danas vise nije bitno (desilo se to sto se desilo u proslosti, tada je bilo savrseno legalno i to bi bilo to)

Mnogo veci problem je ovo:

Citat:
Slobodan Milivojevic
~4.6eur Telekom trazi korisnicima za telefonsku liniju, a Telenoru ce samo za paricu traziti 6.3eur?! + 150eur lezarina mesecno za novu centralu/msan koje treba Telenor da kupi?! Lepo su oni to smislili nema sta... + cena za interkonekciju (terminitanje poziva izmedju operatera) + zakup optickih vodova.


U normalnim zemljama je posao regulatornog tela da PRISILI ex-nacionalnog monopolistu da svoju pristupnu mrezu daje u zakup pod uslovima koji omogucavaju konkurenciju. To su oni "fer i nediskriminisuci" uslovi.

Prodavati pristup pristupnoj mrezi pod uslovima koji cine konkurente AUTOMATSKI skupljim i, samim tim, nekonkurentnim je klasican primer da liberalizacija fiksnih telekomunikacija u Srbiji ne da ne postoji, nego ne postoje osnovni uslovi da se ona desi.

A za to su zaduzeni upravo RATEL i nadlezno ministarstvo - gde je savetnik Twiddle bio vrlo optimistican kada su ostali nazvali onaj patetican tender pravim imenom.
[ MyWay @ 09.06.2010. 23:21 ] @
Ja tu ne vidim problem - ako neko misli da će Telenor da zakupljuje parice da bi pružao servis preko full unbundled parice (jer tu cenu citirate) da bi pružio servis korisnicima koji će koristiti samo fixni telefon i to približno u vrednosti pretplate, taj treba da se zapita da li ima smisla da se uključuje u dalju diskusiju..
A što se tiče cene za kolokaciju, mislim da je vrlo povoljna u odnosu na cene iznajmljivanja prostora u npr Bgd-u, ko ne veruje neka proba da obezbedi odgovarajući prostor sa svim neophodnim papirima u istom gradu :-)

Ajd opet da podvučem - nema potrebe toliko analizirati cene zakupa ovog ili onog, ili terminacije, pa tender je bio pravljen za velikog ulagača a ne za velikog zakupca infrastrukture, zar ne? :-)
[ Slobodan Milivojevic @ 09.06.2010. 23:30 ] @
Upravo to, da se razumemo, ja ne koristim usluge fiksne telefonije (sem ADSL-a na jednoj lokaciji gde je to jedini nacin za broadband, mada i to ide na wireless cim provajder zavrsi prosirenje mreze na to podrucje). Za voice/sms/mobilni internet mi je sasvim dovoljan mobilni sa istom cenom ka celoj Srbiji.

Ali da drugi operater placa (ex) monopolisti za fizicku paricu vise od pune cene fiksne telefonske linije kod tog istog (ex) monopoliste, i da im na to dodaju jos dodatne troskove za cuvanje njihove telekomunikacione opreme + naplata interkonekcije?! To ne razumem uopste.

Neka mi neko (najbolje MyWay) objasni kako tacno Telenor moze da drzi opremu nezavisno od telekoma (pretpostavimo u posebnoj zgradi), a da ne izgradi celu last mile infrastrukturu? Dakle kako, i da li ce u praksi biti moguce da Telenor koristi Telekomove parice, a da ima svoj smestaj za MSAN recimo i svoju optiku? Kako fizicki povezati korisnikovu paricu a da se recimo Telenorov MSAN ili sta vec nalazi na lokaciji fizicki odvojenoj npr. 20ak metara? Da li je ovo moguce?

Znam da cete reci da Telenor moze da uradi kompletno nezavisnu infrastrukturu, ali kolko je to isplativo (i moguce) u uslovima kakvi vladaju u Srbiji?

I kako da Telenor ponudi osnovnu fiksnu liniju (bez dodatnih usluga) korisniku za iole pribliznu cenu za koju to radi Telekom? I zasto bi telekom uopste zadrzao sadasnju cenu pretplate od 4.6eur, kad Telenor i da hoce ne moze da ponudi manju cenu pretplate od npr. 7eur? Da nije mozda skriveni cilj da pretplata za fiksni i kod Telekoma ode na 10eur?

Mozda sam nesto propustio?

EDIT: MyWay, kazes da citiramo cenu full unbundled parice, pa kolko sam ja razumeo to je cena koju Telenor mora da plati da bi kroz Telekomovu paricu korisniku uopste ponudio fiksnu liniju? Druga cena se odnosi samo na neke dodatne usluge (internet, IPTV...) a u tom slucaju usluge fiksne linije daje idalje Telekom? Da li gresim?
[ batancev @ 10.06.2010. 05:40 ] @
Citat:
MyWay: ...pa tender je bio pravljen za velikog ulagača a ne za velikog zakupca infrastrukture, zar ne? :-)


cenis, a?
ja ipak mislim da tender nije "pravljen" vec sklepan uz pomoc stapa i kanapa
zato je i tako mnogo stvari i uslova ostalo nedefinisano ili u fazonu: lako cemo
zato mi nemoj pricati o nekakvim master planovima, molim te
jer tih i takvih planova u srbiji nema za mnogo vaznije stvari a ne za telekomunikacije
[ Tyler Durden @ 10.06.2010. 08:28 ] @
MyWay se po obicaju pravi naivan.
Kako ti nisi u politici na nekom visokom i istaknutom mjestu, za mene je prava misterija ;-)
[ kalimero 011 @ 10.06.2010. 09:12 ] @
MyWay je sa pozicije nekog ko vodi računa o svojoj imovini potpuno u pravu (drugo je pitanje da li je dobro da je Telekom vlasnik celokupne infrastrukture, država to može da reši vrlo lako, ako želi ;). Osnovni problem sa ovom pričom oko zakupa leži u činjenici da Telenor nema nameru da ulaže u mrežu tj. infrastrukturu, već samo da (lobiranjem i eksploatacijom imidža drugog operatera koji je pandan zlom Telekomu) izboksuje mogućnost da koristi postojeću infrastrukturu kad god mu to odgovara (a odgovaraće mu, naravno, samo ponegde - tamo gde su pare). Sve ovo samo po sebi nije ništa loše i bilo bi lepo da se ista mogućnost kao Telenoru pruži svima koji bi da se bave telekomunikacijama, ali (kao što sam već napisao onomad) ceo tender za drugog operatera je napravljen planski - da bi se Telenor doveo u poziciju da može ovako da se ponaša.
[ Tyler Durden @ 10.06.2010. 10:55 ] @
Ma uopste nije sporno da svi tu smrde i da je sve odradjeno onako kako se stvari ovdje rade vec godina.
Na mufte i drzi vod dok majstori ne odu - uz tal, gdje i koliko god je to moguce.
[ Dejan2003 @ 10.06.2010. 12:10 ] @
Kako se zove to kad 300 gradjana 90-tih pljune u to vreme po 3000DM po broju (ko je zaboravio to je skracenica za nemacku marku) za telefonsku liniju, i jos 1000 DM za "spojni put" pa sve to puta 300 domacinstava za izgradnja mreze je glasila na Telekom AD i xxx-yyy privatnu firmu, da bi 96' 97' takve mrezze presle u vlasnistvo telekoma.

Da star bude crnja, telekom po prijemu takvih mreza nove prikljucke je naplacivao 200 ili 400 DM ne secam se, sad zamislite one jadne ljude koji su prodavali sta su imali da uvedu telefonsku liniju za 4000 DM, ko ce njima da vrati pare, koliko takvih mreza/centrala ima, ja sam samo mojih mreza prebrojao jedno 25000 pretplatnika

Koliko je takvih mreza MayWay?
I kako se to zove MayWay?
I cija je mreza koju oni zovu "Nasa Mrezza"

PS 3000 DM 90 tih je ko sada cirka 6000€
[ MyWay @ 10.06.2010. 15:38 ] @
Uuuuf ajde redom:
Citat:
Slobodan Milivojevic:1. Neka mi neko (najbolje MyWay) objasni kako tacno Telenor moze da drzi opremu nezavisno od telekoma (pretpostavimo u posebnoj zgradi), a da ne izgradi celu last mile infrastrukturu? Dakle kako, i da li ce u praksi biti moguce da Telenor koristi Telekomove parice, a da ima svoj smestaj za MSAN recimo i svoju optiku? Kako fizicki povezati korisnikovu paricu a da se recimo Telenorov MSAN ili sta vec nalazi na lokaciji fizicki odvojenoj npr. 20ak metara? Da li je ovo moguce?

2. Znam da cete reci da Telenor moze da uradi kompletno nezavisnu infrastrukturu, ali kolko je to isplativo (i moguce) u uslovima kakvi vladaju u Srbiji?

3. EDIT: MyWay, kazes da citiramo cenu full unbundled parice, pa kolko sam ja razumeo to je cena koju Telenor mora da plati da bi kroz Telekomovu paricu korisniku uopste ponudio fiksnu liniju? Druga cena se odnosi samo na neke dodatne usluge (internet, IPTV...) a u tom slucaju usluge fiksne linije daje idalje Telekom? Da li gresim?
1. Koliko mi se čini ne postoji način a da nije neka varijanta kolokacije, ako se ova odnosi i na pasivnu opremu.
2. A koliko je je isplativo (i moguće) u ovim uslovima bilo kome u Srbiji? Zašto lament samo nad Telenorom?
3. Za zajednički pristup je cena 2.5 evra, a to je pružanje usluga van govornog opsega (300-3400Hz). Ne vidim šta je tu problem, milion puta je spominjana varijanta SIP-a... nemojte se puno nadati da će iko da se bavi klasičnom fixnom telefonijom, rešenje je korišćenje zajedničkog raščlanjenog pristupa i BB servisa

U žurbi sam, kasnije ću odgovoriti na besmislice potonjih učesnika (?) u temi, ovo je bilo konkretno pa je bilo red i odgovoriti..
[ MyWay @ 12.06.2010. 13:40 ] @
Citat:
Dejan2003: Kako se zove to kad 300 gradjana 90-tih pljune u to vreme po 3000DM po broju (ko je zaboravio to je skracenica za nemacku marku) za telefonsku liniju, i jos 1000 DM za "spojni put" pa sve to puta 300 domacinstava za izgradnja mreze je glasila na Telekom AD i xxx-yyy privatnu firmu, da bi 96' 97' takve mrezze presle u vlasnistvo telekoma.

Da star bude crnja, telekom po prijemu takvih mreza nove prikljucke je naplacivao 200 ili 400 DM ne secam se, sad zamislite one jadne ljude koji su prodavali sta su imali da uvedu telefonsku liniju za 4000 DM, ko ce njima da vrati pare, koliko takvih mreza/centrala ima, ja sam samo mojih mreza prebrojao jedno 25000 pretplatnika

Koliko je takvih mreza MayWay?
I kako se to zove MayWay?
I cija je mreza koju oni zovu "Nasa Mrezza"

PS 3000 DM 90 tih je ko sada cirka 6000€
Odgovori su sledeći:
- 1 DEM ~ 0.5 EUR kada je vršena konverzija, tako da si obrnuo priču, 3K DEM je 1.5K€
- ajde jednom za svagda da se reši pitanje basnoslovnih ulaganja napaćenog naroda u Srbiji u Telekomovu infratstrukturu: u vreme ugovora o zajedničkoj (!) izgradnji cena priključka je bila nešto preko 1000 DEM, gde je po ondašnjoj računici bilo oko polovine trošak izgradnje pristupne mreže a druga polovina je bila cena uređaja (sa svim pratećim opremama). Prema ugovorima o zajedničkoj izgradnji meštani, tj mesne zajednice, su bili u obavezi da izgrade pristupnu mrežu (~500 DEM) a PTT prostor+prateća oprema. Meštani su sa svojom MZ sami pronalazili i ugovarali projektovanje i izgradnju tih mreža, i prosto samo sebe trebaju da pitaju zašto nešto što državnu firmu košta 500 DEM, njih košta par hiljada istih. Ali njihov novac je njihova stvar, greška PTT je u tome što su ulaskom u ovakve poslove samo dali legitimet raznoraznim pojednicima i firmama.
- koliko je mreže izgrađeno na taj način- nemam tačan podatak ali je zanemarljiv broj u odnosu na nekih 4.5-5 miliona parica koje su u upotrebi u mreži Telekoma, uostalom svako može doći do toga jednostavnom logikom,razmislite i raspitajte se da li su i kojoj meri takve mreže građene u BG, NS, NI, SI, ZR, PA, Kš, KV, UE, ČA, ZA.. Sami ćete doći do zaključka koliko je glupo potencirati izuzetak a ignorisati prosto pravilo, da je Telekom/PTT skoro u potpunosti sam izgradio svoju mrežu
Citat:
Tyler Durden
Kako ti nisi u politici na nekom visokom i istaknutom mjestu, za mene je prava misterija ;-)
Ne pravim se naivan, ne zanima me politika i ovakav komentar smatram uvredljivim i smatram da ti je bolje da se boriš protiv ovakvih izjava a ne da ih sam rasejavaš po forumu.
[ Baja Gaša @ 12.06.2010. 14:25 ] @
@MyWay

E neće biti da ti je logika ispravna, izgleda kao da je smislio sam Telekom.

Najpre, računa se da se za svakih 20 godina vrednost valute obezvredi za 50%.

Znači da je 1.000 maraka pre 20 godina vredelo kao sada 2.000 maraka, odnosno 1.000 evra u apsolutnom iznosu.

Ako uzmemo u obzir preindeksiranje cena do koga je došlo pri uvođenju evra, to znači da bi tadašnjih 1.000 maraka imalo vrednost kao sada 1.600-1.700 evra. A ako ti računica nije jasna (i nemoj da se vadiš na apsolutne iznose, pošto ti je logika bez osnova - gledaj KUPOVNU MOĆ), potraži na Internetu udžbenike ekonomije pa će ti verovatno postati jasnije o čemu pričam.

Dalje, nemoj da mi kažeš da Srbiju čini tih 10 gradova koje si nabrojao. Tamo su uglavnom građeni soliteri, a veoma dobro znaš koliko je jeftinija infrastruktura u tom slučaju. Čak i pored toga, SVA prigradska naselja u okolini Beograda, plus stotinak naseljenih mesta u Srbiji, su uglavnom SAMI gradili svoje priključke.

A tvoja pristrasnost prema jednom učmalom, pregojenom i osionom trutu, kakav je Telekom koji ima 50% radnika viška i nikada mu nije dosta kolača, može samo da ide na živce.

a. Godinama su pretplatnike (koji su, da te podsetim, SAMI sebi izgradili priključke) prebacivali na dvojničke priključke bez ikakvog obrazloženja i bez obaveštavanja korisnika (ako ih pitaš, kažu - u ugovoru piše da tako smemo, drugim rečima ko te šiša). Znači da su istu liniju naplaćivali DVAPUT.

b. Takođe godinama, pozive ka inostranstvu (koje smo plaćali kao klasične, po zelenaškim cenama od 25-30 din za minut) su rutirali kao VoIP pozive (dokaz: moj sagovornik u Nemačkoj je dobijao identifikaciju kao da zovem iz Lesotoa (bez zezanja)), što će reći da je naš bezobrazni monopolista pozive lepo rutirao ka nekom serveru, plaćao siću za interkonekciju, a od korisnika naplaćivao cene od kojih su nam gorele uši. Šta je to nego potkradanje, da ne upotrebim grublji izraz?

c. Dugo su tvrdili da je terminacija poziva koju vrši fizičko lice (znači ako imaš mali gejtvej koji ti VoIP poziv prosleđuje na telefonsku liniju, za privatne potrebe) protivzakonita, što je potpuno besmisleno. Još gore, pokušavali su da nas ubede da je samo korišćenje Skajpa takođe nedozvoljeno!

d. Svaki radnik Telekoma ima besplatnih 80 sati ADSL-a mesečno, navodno za potrebe posla (ne znam kako to mogu da izmere, pošto ne znam da postoje DSLAM-ovi koji mogu da kontrolišu vreme pristupa, ali ajde).

e. Godinama su se dripci iz Telekoma kačili na tuđe telefonske parice u centrali, zvali rođake širom sveta i razne hot lajn servise, a mogućnost da to dokažeš je bila ravna nuli!

Makar samo zbog ovih svinjarija, a ima toga još oho-ho, Telekom pod hitno mora da se skine sa državnih jasli i da i drugima omogući pristup pod JEDNAKIM uslovima. Muka mi je od laži, ucena, prevara, javašluka koji moramo da trpimo poslednjih pedeset godina.

Infrastruktura? Vidim, ostaće namučeni monteri Telekoma goli i bosi, oni koji su "sami izgradili svoju mrežu".

Kad budeš uspeo da argumentovano osporiš ove teze, izvoli i javi se - samo molim bez demagogije i opštih mesta.



[ zexoni70 @ 12.06.2010. 16:58 ] @
Citat:
Baja Gaša:
e. Godinama su se dripci iz Telekoma kačili na tuđe telefonske parice u centrali, zvali rođake širom sveta i razne hot lajn servise, a mogućnost da to dokažeš je bila ravna nuli!


E za ovo uopste nisi u pravu!
Ako si ikada bio ili znas nekoga iz centrale,onda si morao da znas i to da tamo postoje bar 2 do 3 sluzbene linije koje se ne tarifiraju i sluze za potrebe Telekoma!Tako da to da je neko od radnika iz centrale pozivao ne pije vodu,nego bilo je vec reci o hot-line razgovorima negde ovde na forumu i da se nekako na kraju uvek ispostavi da je neko od ukucana pozivao neki kviz ili hot-line!A i svi telefonski kvizovi takvog tipa rade po principu identifikacije poziva,tako da bi eventualnu nagradu na kraju i onako dobio vlasnik telefonskog broja!:-)I koju bi korist od toga imao radnik Telekoma? Pozzz!
[ Baja Gaša @ 12.06.2010. 17:33 ] @
Citat:
zexoni70: E za ovo uopste nisi u pravu!
Ako si ikada bio ili znas nekoga iz centrale,onda si morao da znas i to da tamo postoje bar 2 do 3 sluzbene linije koje se ne tarifiraju i sluze za potrebe Telekoma!Tako da to da je neko od radnika iz centrale pozivao ne pije vodu,nego bilo je vec reci o hot-line razgovorima negde ovde na forumu i da se nekako na kraju uvek ispostavi da je neko od ukucana pozivao neki kviz ili hot-line!A i svi telefonski kvizovi takvog tipa rade po principu identifikacije poziva,tako da bi eventualnu nagradu na kraju i onako dobio vlasnik telefonskog broja!I koju bi korist od toga imao radnik Telekoma? Pozzz!


Ne govorim o kvizovima nego o klasičnim hot lajn uslugama koje su bile popularne pre desetak godina (horoskopi, erotika, čuda jedna). Možda su se u međuvremenu opametili, ali lično znam nekoliko primera na starim, analognim centralama (gde je teško, skoro nemoguće da se uđe u trag pozivaocu) kada su pozivi upućivani u vreme kad nikoga nije bilo kod kuće (ljudi na odmoru, u inostranstvu itd).

Takođe mi je lično poznato kada ti poznanik koji radi u Telekomu prijateljski ponudi da sa inostranstvom razgovaraš "besplatno"... Teško da se to može uraditi sa tih nekoliko linija koje se ne tarifiraju.

Na tim starim centralama stanje se uzimalo tako što se pravila fotografija brojača (analognog) u centrali, pa sad ti vidi kakve su sve zloupotrebe bile moguće. :|

Što se koristi tiče - pa valjda je jasno kakvi su ti likovi koji zovu hot lajn odakle se javlja neka jadnica koja šapuće i uzdiše u slušalicu, preko snimljene trake. I to preko broja na Kajmanskim ostrvima, recimo.
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 18:11 ] @
Citat:
MyWay
Ja tu ne vidim problem - ako neko misli da će Telenor da zakupljuje parice da bi pružao servis preko full unbundled parice (jer tu cenu citirate) da bi pružio servis korisnicima koji će koristiti samo fixni telefon i to približno u vrednosti pretplate, taj treba da se zapita da li ima smisla da se uključuje u dalju diskusiju..


Gresis.

Sustina problema je u tome da, kada je pristupna infrastruktura u pitanju (koja je gradjena uz pomoc drzavnog monopola), Telenor u startu istu placa skuplje od Telekoma.

To je distorzija trzista - a sama osnova deregulacije je kompenzacija vestacki stvorenog dominantnog polozaja stecenog uz pomoc drzavnog monopola.

To je, naravno, ako se uopste zeli deregulisati trziste i ispraviti distorzija nastala u neka druga vremena.

Ako se ne zeli, onda naravno - sto da ne, pustiti Telekomu da formira cene tako da su konkurenti automatski skuplji... Cunning Plan sto bi rekao Baldrick :)

Citat:

A što se tiče cene za kolokaciju, mislim da je vrlo povoljna u odnosu na cene iznajmljivanja prostora u npr Bgd-u, ko ne veruje neka proba da obezbedi odgovarajući prostor sa svim neophodnim papirima u istom gradu :-)


Nije pitanje koliko je jeftina ili skupa cena kolokacije - vec da li ta cena mora biti limitirana od strane drzavne regulatorne agencije kako bi se kompenzovalo nesto sto je ucinjeno ranije.

Ako se Telekomu Srbija ostavi na slobodu da formira cene zakupa svoje opreme za konkurente, potpuno sam siguran da ce menadzment Telekoma te cene formirati tako da zastiti sopstvenu dominaciju i onemoguci konkurentne usluge od strane drugih. Sto je i normalno, da se razumemo - ali za jednu privatnu kompaniju koja nije stekla monopol uz pomoc drzave.

Citat:

Ajd opet da podvučem - nema potrebe toliko analizirati cene zakupa ovog ili onog, ili terminacije, pa tender je bio pravljen za velikog ulagača a ne za velikog zakupca infrastrukture, zar ne? :-)


Mislim da i ti i ja znamo da tender uopste nije ni "pravljen" nego je ocigledno ta dozvola bila deo nekog tala sa Telenorom.

Inace, sve ovo samo dokazuje da ceo taj Tender i ceo hype oko njega blage veze nemaju sa deregulacijom trzista.
[ MyWay @ 12.06.2010. 19:23 ] @
Citat:
Baja Gaša:Dalje, nemoj da mi kažeš da Srbiju čini tih 10 gradova koje si nabrojao. Tamo su uglavnom građeni soliteri, a veoma dobro znaš koliko je jeftinija infrastruktura u tom slučaju. Čak i pored toga, SVA prigradska naselja u okolini Beograda, plus stotinak naseljenih mesta u Srbiji, su uglavnom SAMI gradili svoje priključke.

A tvoja pristrasnost prema jednom učmalom, pregojenom i osionom trutu, kakav je Telekom koji ima 50% radnika viška i nikada mu nije dosta kolača, može samo da ide na živce.

a. Godinama su pretplatnike (koji su, da te podsetim, SAMI sebi izgradili priključke) prebacivali na dvojničke priključke bez ikakvog obrazloženja i bez obaveštavanja korisnika (ako ih pitaš, kažu - u ugovoru piše da tako smemo, drugim rečima ko te šiša). Znači da su istu liniju naplaćivali DVAPUT.

b. Takođe godinama, pozive ka inostranstvu (koje smo plaćali kao klasične, po zelenaškim cenama od 25-30 din za minut) su rutirali kao VoIP pozive (dokaz: moj sagovornik u Nemačkoj je dobijao identifikaciju kao da zovem iz Lesotoa (bez zezanja)), što će reći da je naš bezobrazni monopolista pozive lepo rutirao ka nekom serveru, plaćao siću za interkonekciju, a od korisnika naplaćivao cene od kojih su nam gorele uši. Šta je to nego potkradanje, da ne upotrebim grublji izraz?

c. Dugo su tvrdili da je terminacija poziva koju vrši fizičko lice (znači ako imaš mali gejtvej koji ti VoIP poziv prosleđuje na telefonsku liniju, za privatne potrebe) protivzakonita, što je potpuno besmisleno. Još gore, pokušavali su da nas ubede da je samo korišćenje Skajpa takođe nedozvoljeno!

d. Svaki radnik Telekoma ima besplatnih 80 sati ADSL-a mesečno, navodno za potrebe posla (ne znam kako to mogu da izmere, pošto ne znam da postoje DSLAM-ovi koji mogu da kontrolišu vreme pristupa, ali ajde).

e. Godinama su se dripci iz Telekoma kačili na tuđe telefonske parice u centrali, zvali rođake širom sveta i razne hot lajn servise, a mogućnost da to dokažeš je bila ravna nuli!

Makar samo zbog ovih svinjarija, a ima toga još oho-ho, Telekom pod hitno mora da se skine sa državnih jasli i da i drugima omogući pristup pod JEDNAKIM uslovima. Muka mi je od laži, ucena, prevara, javašluka koji moramo da trpimo poslednjih pedeset godina.

Infrastruktura? Vidim, ostaće namučeni monteri Telekoma goli i bosi, oni koji su "sami izgradili svoju mrežu".

Kad budeš uspeo da argumentovano osporiš ove teze, izvoli i javi se - samo molim bez demagogije i opštih mesta.
Ovo što si naveo nisu teze, nego gomila nabacanih neistina ili, najblaže rečeno, poluistina, prosto se pitam da li ima smisla polemisati sa tobom. No hajde deo po deo:
1. iza onih 10 gradova stoje tri tačke tako da valjda sad razumeš šta je to trebalo da znači. Zanimljiva je 'teza' o tome da su uglavnom soliteri po gradovima, možeš li malo potkrepiti tezu?
2. kažeš sva (sa caps-om) prigradska naselja (u okolini) Beograda imaju infrastrukturu koju su (opet uglavnom?!) gradili sami meštani - ajde nabroj sva ta mesta (i deo onih 100-nak) za koje imaš takve podatke
3. ono sa IP terminacijom odlaznih međunarodnih poziva je totalni nonsens - doduše jasno ukazuje da je nepoznavanje materije dovelo do pogrešnog zaključka, ideja da možeš zaključiti o tipu saobraćaja na osnovu identifikacije je laička
4. za terminaciju poziva koje radi fizičko lice postoji čitav set zakona koji je prekršen a da nemaju veze sa operaterom, počevši od licence, neregistrovanog obavljanja delatnosti, poeza i sl... A naravno tu je i čuveni monopol
5. Još jedan nonsens je tvoja priča o pozivanju sa tuđih brojeva, možda najjači od svih - da li treba da objašnjavam kako zvuči kad pročitaš ideje da neko poziva sa tuđih brojeva (pored možda i 10-tak načina koji su mu na raspolaganju) i još pri tome izgleda prati kad su ljudi van kuće ili na odmoru :-) Daj malo pojasni tezu kako se dolazi do informacije da nema nikog i da je linija slobodna tako da može da se sluša dahtanje sa Kajmana?

E, umalo da zaboravim za dvojnike - znaš već i sam, nonsens :-)
[ MyWay @ 12.06.2010. 19:37 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sustina problema je u tome da, kada je pristupna infrastruktura u pitanju (koja je gradjena uz pomoc drzavnog monopola), Telenor u startu istu placa skuplje od Telekoma.
Ne slažem se - građena je od sopstvenih sredstava koja su sticana u periodu monopola i van njega. Građena su u skladu sa zakonom o planiranju i izgradnji i kasnije zakonom o telekomunikacijama i imaju (osim prastarih) sve papire zaključno sa upotrebnom dozvolom. Po pitanju zakona Telekom je vlasnik infrastrukture, ne može se govoriti o tome kome je šta jeftinije - jedini način da se uradi ono o čemu ti pričaš jeste da se izdvoji deo za gazdovanje infrastrukturom iz Telekoma i da on ostaje državni, a da se proda ostali deo... što se naravno neće desiti, zbog radi para :-)
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 19:47 ] @
Citat:
MyWay
Ne slažem se - građena je od sopstvenih sredstava koja su sticana u periodu monopola i van njega


Telekom je imao de-jure monopol do 2005 a do te 2005-te je verovatno izgradjeno danasnje >90% pristupne mreze. A de-facto je monopol Telekom imao sve do momenta raspisivanja tendera za drugog operatera - dakle, to pokriva 100% mreze.

I, da, tacno je da je to bilo "po zakonu" i po tadasnjim strategijama, svasta - naravno da je bilo po zakonu jer je drzava usvojila taj zakon i omogucila taj monopol - to je tada bilo resenje koje je bilo standardni model za uvodjenje telekomunikacione infrastrukture.

Ista ta drzava, takodje, moze da koriguje efekte tog monopola - ako zeli - specijalnim tretmanom infrastrukture Telekoma Srbija, kako se to inace radi u EU jos od sredine 90-tih na primer.

To je cisto pitanje drzavne strategije i nicega drugog - da li drzava zeli da koriguje distorziju trzista koju je napravila ili ne. U EU je to, takodje, obaveza koja proizilazi iz evorpskih zakona, dok van EU npr. u Srbiji to jeste na cistoj slobodnoj odluci drzave. Kao sto i ti i ja znamo, Srbija nema neku nameru da to koriguje - i ovaj "tender" i nacin na koji RATEL ne radi svoj posao samo pokazuju da u Srbiji nema nikakve zelje da se bilo sta promeni po tom pitanju.

Dakle, mozemo samo konstatovati da u Srbiji na nivo drzave ne postoji ama bas nikakva zelja da se trziste telekomunikacija devede u red kompatibilan sa EU drzavama - niti da se ozbiljnije radi na uvodjenju konkurencije. Naravno da je stvar u parama, to i moja baba zna - i naravno da su na gubitku upravo gradjani Srbije, koji trenutno nemaju izbor u pogledu fiksne telefonije.

A Telekom Srbija se, naravno, ponasa bas onako kako bi se ponasao bilo ko drugi sa takvim zakonskim ambijentom - nisu oni tu nista specijalno losi. Mislim, da sam ja generalni direktor Telekoma Srbija, i meni bi bilo u cilju da Telenor sto vise oderem za koriscenje moje infrastrukture i to obavezno tako da budu automatski skuplji od mene, jer tako garantujem sebi dominantni polozaj koji sam nasledio od bab... pardon, od vremena kada je firma imala zakonski monopol ;-)
[ MyWay @ 12.06.2010. 21:24 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: I, da, tacno je da je to bilo "po zakonu" i po tadasnjim strategijama, svasta - naravno da je bilo po zakonu jer je drzava usvojila taj zakon i omogucila taj monopol - to je tada bilo resenje koje je bilo standardni model za uvodjenje telekomunikacione infrastrukture.
Ne, ne, propustio si bitnu stvar, kad sam spominjao izgradnju po ZPI (koji nema nikakve veze sa monopolom) to znači da je svaki objekat (u ovom slučaju telekomunikacione infratsrukture) građen kaoi svaki drugi objekat (zgrada, poslovni objekat...) jer ga ZPI tako i tretira. I na osnovu svih tih papira ima pravo na korišćenje i sada značjno: dokaz o vlasništvu. Nije jednostavno zakonski oduzeti nekom valasništvo i naterati da ga da bude zakupac, ali nije ni nemoguće - stvar je, kao što rekoh, šta će država prodavati, odnosno koliko joj para treba..
Ajde napravi ti malo predlog šta bi se moglo učiniti da se kvallitetno reguliše situacija po ovom pitanju reguliše - u svakom pogledu.
Citat:
Ivan Dimkovic: Mislim, da sam ja generalni direktor Telekoma Srbija, i meni bi bilo u cilju da Telenor sto vise oderem za koriscenje moje infrastrukture i to obavezno tako da budu automatski skuplji od mene, jer tako garantujem sebi dominantni polozaj koji sam nasledio od bab... pardon, od vremena kada je firma imala zakonski monopol ;-)
Nema to veze sa Telekomom - Ratel je izbacio cenovnik i on je sada jedini merodavan. A Ratel je obrazložio način formiranja cena za svaku uslugu kao uprosečenu i koigovanu vrednost adekvatne usluge zemalja u okruženju... a tu su i tri zemlje iz EU, zar ne?
Ne znam zašto spominješ onda 'dranje' Telenora?!
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 21:43 ] @
Pa nema potrebe menjati necije vlasnistvo - postoje drugi nacini da se to resi bez promene vlasnistva.

Sto se RATELa i cena tice - nisam citao dokumentaciju tako da ne mogu puno to da komentarisem, ali treba pomenuti da nije problem u samoj ceni, vec u tome koliko ex-monopolista INTERNO to placa vs. koliko to placaju ostali.

Ako je cena za neku radnu jedinicu Telekoma ista kao i cena za Telenor - onda moze biti i milion dinara za paricu ;-)
[ MyWay @ 12.06.2010. 22:27 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sto se RATELa i cena tice - nisam citao dokumentaciju tako da ne mogu puno to da komentarisem, ali treba pomenuti da nije problem u samoj ceni, vec u tome koliko ex-monopolista INTERNO to placa vs. koliko to placaju ostali.
Zaboravljaš da tu infrastrukturu treba i dalje graditi i održavati, nevezano ko je koristi.
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 22:28 ] @
Ne zaboravljam.

Cena treba da bude komercijalna, dakle da pokrije i odrzavanje.

Kao sto rekoh, nije akcenat na samoj ceni - vec se mora obezbediti da Telekomove druge radne jedinice placaju tu istu cenu.
[ MyWay @ 12.06.2010. 22:47 ] @
Mislim da bi to otišlo predaleko, i još bi lako moglo da se desi da troškovi održavanja nadmaše rentu i šta bi onda?
Ne govorim o klasično srpskoj varijanti šticovanja i nabijanja troškova održavanja, već i komplikacija tipa koji npr pristup računati. Cena održavanja parice je ista nevezano da li ( i ko) je koristi za potpuni ili zajednički pristup, šta ćemo ako je ta cena veća od 2.5 evra (čini mi se da je to cena zajedničkog pristupa petlji)? Da neće neko da doplaćuje Telekomu, ili će Telekom biti prinuđen da reže troškove održavanja a to će pre ili kasnije dovesti do urušavanja mreže po kojoj rade oba operatera.
Ne zaboravi i činjenicu da Telenor plaća samo onu petlju koju želi a da Telekom mora da održava sve parice.
Zato mislim da je jedino rešenje za formiranje cene i bila neka korelacija sa zemljama u regionu, kao što je urađeno..
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 22:52 ] @
Citat:
MyWay
Mislim da bi to otišlo predaleko, i još bi lako moglo da se desi da troškovi održavanja nadmaše rentu i šta bi onda?
Ne govorim o klasično srpskoj varijanti šticovanja i nabijanja troškova održavanja, već i komplikacija tipa koji npr pristup računati.


Pa lepo - odvoji se infrastruktura u posebnu radnu jedinicu i ona napravi svoj biznis plan tako da cena zakupa parica bude takva da pokrije odrzavanje. Ako se ONI preracunaju, uzmu kredit pa to pokriju (poslovni rizik) - a cenu koriguju, kako bi povratili izgubljeno.

Citat:

Da neće neko da doplaćuje Telekomu, ili će Telekom biti prinuđen da reže troškove održavanja a to će pre ili kasnije dovesti do urušavanja mreže po kojoj rade oba operatera


Zasto bi to moralo da se desi? Ukoliko je doslo do neadekvatne cene to je poslovni gubitak za RJ koja se time bavi - ona to moze pokriti bankarskim kreditom, a dalje probleme iste prirode spreciti povecanjem cena.

Citat:

Zato mislim da je jedino rešenje za formiranje cene i bila neka korelacija sa zemljama u regionu, kao što je urađeno.


Na zalost, mislim da to nije resenje - bar ne kompletno.

Nije resenje zato sto ne resava osnovni problem - a taj problem je automatska nelojalna konkurencija ex-monopoliste, ako taj isti ex-monopolista istu tu uslugu dobija po drugacijim uslovima.

U takvom stanju stvari, ex-monopolista opet ima prednost koja je vestacka, i koja druge cini manje konkurentnim u startu.
[ Baja Gaša @ 12.06.2010. 22:59 ] @
Laik svakako jesam, ali je to verovatno preko 90% Telekomovih korisnika, tako da svoje probleme sagledavam isključivo iz laičkog ugla: stručna opravdanja, lingo i mumbo-jumbo smatram zasenjivanjem prostote i umem da saberem dva i dva, pogotovo kad pola od gore navedenog osetim na svojoj koži i džepu (konkretno: debelo plaćanje priključka (i moja porodica i još otprilike 3/4 ljudi u jednom manjem gradu u Srbiji), linija koju skoro pet godina nisam mogao da koristim vikendom zato što nije bilo nikoga da resetuje nešto u centrali, prebacivanje na status dvojnika bez ikakvog obaveštavanja, sa sve grubim i ironičnim odgovorom, uz citiranje nekakvog dokumenta da oni nisu dužni da me obaveste itd, da ne oduzimam dalje prostor na forumu).

A izgleda da Telekomu (moćnom, sveznajućem Telekomu!) nije baš u potpunosti jasno da kao privatno lice imam pravo da terminiram poziv u svojoj kući ako to ne činim u komercijalne svrhe. To što neki Telekomov propis (ili pogrešno tumačenje zakona od strane Telekomovih pravnika) kaže suprotno teško da bi ubedilo iole nepristrasnog sudiju koji se drži zakona, a zakon u tom konkretnom slučaju - ćuti! A po ćitapu koji važi i u ovoj zemlji, ono što nije izričito zabranjeno - dozvoljeno je. Izvolte, probajte pa ćete videti. Pogotovo ako je gejtvej legalno kupljen u Srbiji i ima sve potrebne ateste. Ergo, kupio u radnji, instalirao, nikome drugome ne prodajem/iznajmljujem/poklanjam, i u čemu je problem? U tome što nisam hteo da plaćam suludu međunarodnu tarifu koju ste godinama primenjivali?

A to da Telekom nije rutirao na VoIP... Je l treba da mu verujemo na časnu reč? Čoveče, pa insajder iz Telekoma mi je na direktno pitanje direktno odgovorio!

E da... Zaboravio sam da kažem da sam morao da se obraćam direktno RATEL-u da bih se zaštitio od spama koji je nedeljama dolazio od Telekomovog ADSL korisnika. Šta misliš, da li sam dobio spor? Hint: Telekomovo opravdanje je bilo da je trebalo prvo da se obratim njima a ne da ih tužakam. I, dalje, da li misliš da se Telekomu nisam obraćao, civilizovano, bez vređanja, više puta pre toga? I da li mi je iko odgovorio? Nije, pojela maca! Mislim, vi u firmi treba ozbiljno da se pozabavite komunikacijom između pojedinih službi! A da ne pričam da je u tom konkretnom slučaju Telekom mesecima kršio zakon (dozvoljavanje neovlašćenog reklamiranja), dok se nisam iznervirao dovoljno da presavijem tabak i podnesem prigovor RATEL-u. Šta da kažem kada sam ja (laik i neznalica, je l te) mogao da otkrijem IP adresu pošiljaoca, a da je Telekomu za to bio potreban obavezujući nalog RATEL-a...


Ono za hot lajn... I sam znaš da je toga bilo. Nigde nisam tvrdio da su službenici znali ko je gde, nego da su ti srećnici u inostranstvu mogli da dokažu da su bili odsutni. Stotine drugih nisu bili te sreće pa su morali da plaćaju svinjarije neodgovornih radnika Telekoma. A to da li je linija slobodna ili ne... Mislim, stvarno... Otkad je to problem za Telekom?

Ti nastavi da braniš svoju firmu, ja ću nastaviti da je napadam sve dok ne dokaže da je naučila tržišno da se ponaša, dok ne otpusti onu gomilu ikebana što vata zjala po kancelarijama širom Srbije. Isto kao što napadam i Telenor, VIP, Telekom/MTS, EPS i sve ostale lenjivce i gramzivce. Čoveče, pa mogu da zamislim kako bi se tek tvoja firma ponašala kada bi whistleblowerima bila zapušena usta!

Zato smatram da je ono što kaže Ivan Dimković u vezi sa odvajanjem dela Telekoma sasvim u redu. Ostalo - svima pod jednakim uslovima: i Telenoru, i drugim organizacionim jedinicama Telekoma. To što je nešto bilo po zakonu (koji su pisale birokrate sličnog mentalnog sklopa) ne znači da je bilo i pravično. I nemojte da se ponašate kao debeli klinac koji sam hoće da pojede celi kolač.
[ MyWay @ 12.06.2010. 23:17 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Pa lepo - odvoji se infrastruktura u posebnu radnu jedinicu i ona napravi svoj biznis plan tako da cena zakupa parica bude takva da pokrije odrzavanje. Ako se ONI preracunaju, uzmu kredit pa to pokriju (poslovni rizik) - a cenu koriguju, kako bi povratili izgubljeno.
Čiju RJ? Telekomovu? Recimo da je prodat Telekom na ovaj način i da si ga ti kupio - kakvu bi ti imao poslovnu strategiju za ovu RJ (i kakvu za ostale)?
Ako si mislio na neku RJ van (privatizovanog) Telekoma, koja je ostala državna i gazduje infratsrukturom to je nešto drugo, ali tu je problem male cene za ostatak Telekoma.. a rupe u budžetu zjape :-)
[ MyWay @ 12.06.2010. 23:27 ] @
Citat:
Baja Gaša:A izgleda da Telekomu (moćnom, sveznajućem Telekomu!) nije baš u potpunosti jasno da kao privatno lice imam pravo da terminiram poziv u svojoj kući ako to ne činim u komercijalne svrhe. To što neki Telekomov propis (ili pogrešno tumačenje zakona od strane Telekomovih pravnika) kaže suprotno teško da bi ubedilo iole nepristrasnog sudiju koji se drži zakona, a zakon u tom konkretnom slučaju - ćuti! A po ćitapu koji važi i u ovoj zemlji, ono što nije izričito zabranjeno - dozvoljeno je. Izvolte, probajte pa ćete videti. Pogotovo ako je gejtvej legalno kupljen u Srbiji i ima sve potrebne ateste. Ergo, kupio u radnji, instalirao, nikome drugome ne prodajem/iznajmljujem/poklanjam, i u čemu je problem? U tome što nisam hteo da plaćam suludu međunarodnu tarifu koju ste godinama primenjivali?
Možeš li malo detaljnije da opišeš slučaj? Da se razumemo, ti imaš apsolutno pravo da terminiraš poziv u svojoj kući i tu ti niko ne može ništa, ni zakon ni Telekom. Ne znam ni na šta si mislio u vezi zabrane Skype-a,to ti niko ne brani - i ja kao i svaki drugi komuniciram sa prijateljima u inostranstvu preko Skype-a?!
Ne koristiš Telekomovu mrežu kad terminiraš u svojoj kući i Telekom nema nikakvog osnova da te tuži, svi koji su imali problema jeu oni koji su koristili Telekomovu mrežu za terminiranje svojih poziva bez dozvole.
[ Baja Gaša @ 12.06.2010. 23:41 ] @
Citat:
Možeš li malo detaljnije da opišeš slučaj? Da se razumemo, ti imaš apsolutno pravo da terminiraš poziv u svojoj kući i tu ti niko ne može ništa, ni zakon ni Telekom. Ne znam ni na šta si mislio u vezi zabrane Skype-a,to ti niko ne brani - i ja kao i svaki drugi komuniciram sa prijateljima u inostranstvu preko Skype-a?!
Ne koristiš Telekomovu mrežu kad terminiraš u svojoj kući i Telekom nema nikakvog osnova da te tuži, svi koji su imali problema jeu oni koji su koristili Telekomovu mrežu za terminiranje svojih poziva bez dozvole.



Problem? U tome što je prethodna ministarka telekomunikacija (Aleksandra Smiljanić) braneći Telekom javno, pred kamerama, govorila upravo to: da je protivzakonito i terminiranje poziva u rođenoj kući, pa čak i korišćenje Skajpa. E sad, teško da je ministarka sama došla do tog epohalnog zaključka. Pre će biti da joj je tu ideju prišapnuo neki vezir iz Telekoma. Ovi sad makar ćute... Valjda im je neko rekao da je to nonsens.
[ OffShore @ 13.06.2010. 00:07 ] @
U Bosni je to dobro odradjeno :)
Telekom Srpske je vlasnik kanalizacije ali je obavezan da da pristup svim licenciranim telekomima (alternativnim) i ako to ne uradi slijedi mu rigorozna kozna do 10% bruto prihoda za godinu u kojoj krsi pravilo.
http://www.politika.rs/rubrike...enu-a-ne-po-svaku-cenu.sr.html

Od 01.08.2010 krece i prenosivost brojeva i u mobilnoj i fiksnoj mrezi
http://www.cra.ba/bs/public-affairs/pressr/default.aspx?cid=5504

U praksi ce izgledati ovako: korisnik napusta telekom i prelazi kod alternativca koji na primjer ima pretplatu 5KM (2.5 evra) jer je kod telekoma 10 evra, alternativni telekom ce MORATI placati 3 KM za zakup linije do pretplatnika a njemu ostaju 2 KM + napravljeni racun.

Daleko smo mi ispred Srbije:)
[ Iksi @ 13.06.2010. 00:56 ] @
pozdrav!
Paaa ne bih se ja bas slozio sa ovim da je telekom bas sam izgradio
kompletnu infrastrukturu. Naime, npr u kaludjerici je bas tih 90-tih godina
uvodjenje telefona kostalo par hiljada maraka, inace ovo je naselje sa cak
63 hiljade stanovnika pa ti sad vidi... Na zalost data je vecina ljudi uvelo
telefone jer nisu znali da ce lelekom kasnije omoguciti sve to za cirka 10
hiljada din...
Kazem na zalost jer je neko pokupio ooogromaaan kajmak u tolikom naselju.
[ Paunic91 @ 13.06.2010. 01:01 ] @
Kako god, monopol i dalje ostaje, sve dok Ratel ne spusti cene iz onog dokumenta na konkurentski nivo, jer je po ovim cenama, Telenor bukvalno preprodavac od Telekoma. (naravno, svi gledaju da prodju sto jeftinije)
[ Iksi @ 13.06.2010. 01:22 ] @
hmmm ti mora da si neki direktor u lelekomu u najmanju ruku kad ih ovako
branis :D
[ MyWay @ 13.06.2010. 08:17 ] @
Citat:
Baja Gaša: Problem? U tome što je prethodna ministarka telekomunikacija (Aleksandra Smiljanić) braneći Telekom javno, pred kamerama, govorila upravo to: da je protivzakonito i terminiranje poziva u rođenoj kući, pa čak i korišćenje Skajpa. E sad, teško da je ministarka sama došla do tog epohalnog zaključka. Pre će biti da joj je tu ideju prišapnuo neki vezir iz Telekoma. Ovi sad makar ćute... Valjda im je neko rekao da je to nonsens.
A ti baš veruješ svemu što kažu ministri? I onom što se kaže na TV-u?
Ne sećam se te izjave (imala ih je malo za vreme mandata - više je sada aktivna?!) a ako je rekla kao što kažeš onda je izjavila nešto što je telekomunikacioni i pravni nonsens, ali dobro ne mogu se očekivati čuda od naših ministara..
[ Iksi @ 13.06.2010. 10:19 ] @
hmmm, a kakva je platezna moc ljudi u regionu citaj slovenija hrvatska i
madjarsska a kakva kod nas?
Ljudi imaju problem i sa ovom predplatom kolika je sad a zamisli ako bude
tipa 1000 din i jos skoce cene inpulsa?
[ MyWay @ 13.06.2010. 10:44 ] @
Ako se ne varam računate su i Makedonia, Bosna, CG.. Ne verujem da će skakati cene impulsa, odnosno, ubeđen sam da će samo padati i da će doći do toga da imaš za određenu pretplatu besplatno telefoniranje u mreži (nekakav flat rate).
[ maliradoznalac @ 14.06.2010. 15:45 ] @
Telekom, EPS i ostala "javna - za dobrobit gradjana" preduzeca su iskoristili monopol i sad im je naravno tesko da se monopola odreknu. Zaposleni zastupaju interese preduzeca jer im je jasno da nece vise nigde sa toliko malo rada biti toliko dobro placeni. U mom gradu u prodavnici Telenora radi po jedan zaposleni u smeni i razbija se od posla, dok u MTS-u u smeni radi njih nekoliko. Neznam tacan broj jer ih tesko izbrojati kao kad Radovan III broji Vilotice :-) ali imaju cak i obezbedjenje. Sto je najbitnije, skoro uvek je prazna prodavnica

Sto se tice ulaganja, ajde da probamo da to posmatramo iz ugla obicnog smrtnika koji nije imao prilike da oseti cari monopola.
Zamislite da dodjete u prodavnicu da kupite npr gace. Prodavac vam se nasmeje i kaze, "Nabavite gace a ja cu vam onda te iste gace naplatiti onako masno."

Sta bi uradili nasmejanom prodavcu???

Slucajno znam za situaciju od pre par godina u Nemackoj prilikom podnosenja zahteva za fiksni telefon.
Svega sat-dva nakon podnosenja zahteva stigli su monteri sa sve telefonskim aparatom na poklon zbog toga sto je izabrana njihova kompanija. I za nas iz Srbije je bilo prosto neverovatno da niko nije trazio da se postave jedno dve tri bandere i da se kupi 600 metara samonoseceg kabela... Cak niko nije trazio ni litru vinjaka

Ja sam licno morao da napravim visemesecno obilazenje saltera i raznih kancelarija i da nosim vinjake prilikom preseljenja "svog 30 godina upotrebljavanog" broja i sve to jer je neki pametnjakovic ili ti STRUCNJAK procenio 1988 godine da na zgradu od 23 stana ne treba vise od 20 parica.

[Ovu poruku je menjao maliradoznalac dana 14.06.2010. u 23:02 GMT+1]
[ Dejan2003 @ 15.06.2010. 13:03 ] @
kakva zamena teza
ovim ne samo sto vredjas inteligenciju ES forumasa, nego i vredjas 50% pretplatnika od ukupnih 4 500 000

Citat:
MyWay: - ajde jednom za svagda da se reši pitanje basnoslovnih ulaganja napaćenog naroda u Srbiji u Telekomovu infratstrukturu: u vreme ugovora o zajedničkoj (!) izgradnji cena priključka je bila nešto preko 1000 DEM, gde je po ondašnjoj računici bilo oko polovine trošak izgradnje pristupne mreže a druga polovina je bila cena uređaja (sa svim pratećim opremama). Prema ugovorima o zajedničkoj izgradnji meštani, tj mesne zajednice, su bili u obavezi da izgrade pristupnu mrežu (~500 DEM) a PTT prostor+prateća oprema. Meštani su sa svojom MZ sami pronalazili i ugovarali projektovanje i izgradnju tih mreža, i prosto samo sebe trebaju da pitaju zašto nešto što državnu firmu košta 500 DEM, njih košta par hiljada istih. Ali njihov novac je njihova stvar, greška PTT je u tome što su ulaskom u ovakve poslove samo dali legitimet raznoraznim pojednicima i firmama.


"napacenog naroda u SRB"
gde nalazis konstrukcije za ovakve tvrdnje?


[ JovanKKP @ 15.06.2010. 18:56 ] @
Sirom Srbije, van Beograda
[ misha topola @ 23.06.2010. 12:17 ] @
Ljudi, da li se zna kada će Telenor da počne sa pružanjem usluga i da li će uopšte početi?
[ dusanissimus @ 27.06.2010. 12:22 ] @
Citat:
Iksi: hmmm, a kakva je platezna moc ljudi u regionu citaj slovenija hrvatska i
madjarsska a kakva kod nas?
Ljudi imaju problem i sa ovom predplatom kolika je sad a zamisli ako bude
tipa 1000 din i jos skoce cene inpulsa?

cene iMpulsa odnosno minuta ce izvesno skakati, to je globalni trend, ALI, bice paketa usluga, npr 1000 minuta 1000 dinara ili 3000 flat telefoniranje i slicno, pa bundle-ovano sa adsl iptv uslugama i slicno, paketi za porodicu i tako dalje...ima mnogo modela, a telekom telenor i svi ostali imaju cela odeljenja koja sve sto rade je da lome brojke kako se to NJIMA najvise isplatia da ispadne da prosecan potrosac misli da manje kosta...
sve je ovo prazna prica samo tako...cela poenta je da u srbiji fale regulatorna tela koja rade posao i monopolistima, oligopolistima, kartelima i slicnima sa naoruzanom policijom upadaju u racunovodstvo i za svaki prekrsaj ih kaznjavaju sa milion evra...pa tako dvadeset puta na godinu...a direktore malo na ladjenje u pozarevaci mitrovicu...
tu postoi jos jedan bitan faktor a to su sami potrosaci...neverovatno je kako su penzioneri i zaludne domacice, koji su inace kicma svakog pokreta potrosaca kod nas pre spremni da brane kosovo nego sopstvene potrosacke korpe, ali to je pak pitanje tema koje marketinski timovi svih redom (ukljucujuci i opoziciju, da se razumemo, o kojoj ja mislim sta mislim) serviraju.
summa summarum
regulatorna tela ne rade svoj posao
nadzorna tela nemaju alat da sprovedu svoj posao
telekom daje mnooogo para u budzeta a nikoga nije briga da li te pare dolaze iz mog dzepa.
i jos jedna stvar...s kim mi i o cemu bre pricamo...kad bi sutra bio donesen zakon da se telefonirati i komunicirati moze samo ako oko neke proizvodnje i slicno telefonski saobracaj bi spao na 2% sadasnjeg....
sve ovo sto mi radimo je presipanje iz supljeg u prazno...
[ Paunic91 @ 27.06.2010. 12:48 ] @
Ispeci pa reci.. :))

LM, sve je to isto.. I Telenor, i Telekom i Era i Pera.......... Svi rade da bi namlatili sto vise para, i svi pljuju po onom drugom a rade isto... Sve ovo su corava posla...
[ saymon85 @ 29.06.2010. 09:03 ] @
Citat:
misha topola: Ljudi, da li se zna kada će Telenor da počne sa pružanjem usluga i da li će uopšte početi?


najkasnije godinu dana od datuma izdavanja licence za fixnu telefoniju sto znaci janura/februar sledece godine(tacnog datume ne mogu da se setim)sem ako ne dobiju neko odlaganje sto i nije nemoguce... :)
[ gargamel011 @ 07.07.2010. 16:39 ] @
Telenor tužio Ratel zbog visokih naknada

Kompanija Telenor podnela je danas Upravnom sudu tužbu protiv Republičke agencije za telekomunikacije (Ratel) zbog diskriminatorske i previsoke naknade za pozive iz mobilne mreže te kompanije u fiksnu mrežu Telekoma Srbije.
Generalni direktor Telenora u Srbiji Ćel-Morten Jonsen je kazao da je ta cena "terminiranja" poziva oko četiri puta veća od cene koju Telenor naplaćuje konkurenciji u Norveškoj.
"Nema razloga da Telenorov korisnik mobilne mreže više plaća pozivanje fiksne mreže Telekoma Srbije nego što to plaća Telenorov korisnik fiksne telefonije, pošto su troškovi za Telekom Srbije jednaki", kazao je Jonsen.
Telenor to ne može da prihvati, istakao je, i u skladu sa srpskim zakonodavstvom podneo je tužbu Upravnom sudu u Beogradu da se to pitanje konacno reši.
"Ne vidim razlog da se taj spor ne reši na poslovan način. Očekujemo da će sud biti nepristrasan", kazao je Jonsen.
Prema odluci Republičke agencije za telekomunikacije (Ratel) o cenama pristupa infrastrukturi Telekoma Srbije i naknadama za interkonekcije, naknada za pozivanje iz fiksne mreže Telenora u fiksnu mrežu Telekoma iznosi 0,68 dinara po minutu u vreme jakog saobraćaja, dok je cena terminiranja poziva iz Telenorove mobilne ka Telekomovoj fiksnoj mrezi 1,83 dinara po minutu.
Jonsen je kazao da je Telenor ranije podneo Ratelu predlog o prihvatljivom iznosu naknade zasnovan na principu "troškovi plus", od kojeg je Agencija odstupila.
Podnošenje tužbe, istakao je, neće uticati na odluku Telenora da posluje i investira u Srbiji i dodao da je to normalan problem koji se dešava u poslovanju.
Jonsen je naveo i da zbog visokog iznosa naknade koju je Ratel odredio za "otvaranje petlje" Telekoma Srbije odnosno korišćenje bakarne parice do pojedinačnih korisnika za usluge ADSL interneta Telenor ne vidi prostora za ozbiljnija ulaganja u tu oblast.
"To je kristalno jasno. Ne možemo da ulažemo u ADSL pristup internetu iz milostinje", kazao je generalni direktor Telenora u Srbiji, kompanije koja je najveći pojedinačni strani investitor na srpskom tržištu.
Jonsen je naveo i da se zahvaljujući odluci Ratela o naknadama za pristup telekomunikacionoj infrastrukturi Telekoma Srbije, napreduje u realizaciji tog projekta, ali da je iz tehničkih razloga potrebno određeno vreme za povezivanje.
Kako je naveo, Telenor će početi da koristi infrastrukturu Telekoma Srbije i dodao da se paralelno napreduje i u širenju Telenorove infrastrukture.
"Telenor ne želi samo da koristi infrastrukturu Telekoma Srbije, već da izgradi i sopstvenu. Telenor želi da uloži novac u zemlju, da kroz celu Srbiju da obezbedi odgovarajuću infrastrukturu", istakao je Jonsen.
Prema zakonskim propisima, Ratel je 7. juna doneo odluku o korišćenju telekomunikacione infrastrukture pošto nisu uspeli direktni pregovori Telenora i Telekoma. Rok da se odluka primeni ističe danas.
Kompanija Telenor, koja već pruža usluge mobilne telefonije u Srbiji, dobila je polovinom februara i licencu za fiksnu telefoniju, čime je ukinut monopol državne kompanije Telekoma Srbije.
Prema uslovima licence koju je Telenor platio milion evra, rok za početak pružanja usluga fiksne telefonije i ADSL intereneta je 12 meseci.


Odgovor iz RATELA Telenor vrši pritisak na Agenciju

Očekujem da vidim na šta se Telenor žali, ako ima žalbu, ali ovo je faktički pritisak na RATEL, s obzirom da još nismo završili ceo postupak, rekao je za Emg.rs predsednik upravnog odbora Republičke agencije za telekomunikacije Jovan Radunović.

„Ne znam odakle sada ta izjava kada postupak nije završen. Ja očekujem da će se žaliti i Telenor i Telekom jer se svako bori za svoja prava i da sebi obezbedi lagodne pozicije nauštrb drugog, ali mi smo regulatori i mi odlučujemo šta je ravnopravno. Logično je da se svako žali i želi da obezbedi najbolje za sebe, ali to tako ne može. Regulatori zato i postoje. Danas je zadnji rok da Telekom i Telenor pošalju sve papire. Ima još nekoliko stvari koje treba da završimo, tako da očekujem da će postupak biti gotov narednih dana“, rekao je Radunović i ocenio da su izjave iz Telenora „neumesne“ i da predstavljaju pritisak na Ratel kao regulatorno telo.

Izvor vesti
[ IvanPHP @ 11.09.2010. 00:19 ] @
@all

Samo citah sta pisete, pa rekoh ajd da odlezi sve do septembra dok se svi ne vrate sa letnjih odmora i iznesu svoja misljenja.

Zanimljivo je sta je sve ovde napisano bez poznavanja sustine problema. Svi ovde pisete o nekim nevidljivim silama u Telekomu i Ratelu koje drze monopol i otimaju od gradjana. Promasili ste temu gospodo, glavna bitka vodi se oko terminacije. Simptomaticno je da niko ovde ne pomene cenu terminacije za koju Telekom galantno nudi komercijalne ugovore po 0.04€/min a da pritom sam vrlo uspesno prodaje u inostranstvu po ~0.375€/min.

Ali, ni to nije sustina stvari, vec se radi o tome da vecina politickih stranaka ima svoje PRI-jeve koji su skinuti sa nadzora te ih tako koriste za sopstveno finansiranje. Dakle, politicki konsenzus je ostvaren i bitno je i dalje mutiti vodu da bi stranke mogle finansirati.

Sto se Telenora tice, pokusajte da u Srbiji napravite interkonekciju na njihovu GSM mrezu, pa ako posle razmene misljenja ne budete zadovoljni, zalite se Ratelu ili jos bolje, obracunajte gubitke pa ih tuzite.



Mozete sporiti moje reci koliko vam volja i traziti izvor mojih navoda, ali pre toga stavite prst na celo, dvaput.

Unapred da napomenem da necu odgovarati na komentare. Hvala.
[ vladavs @ 10.11.2010. 20:32 ] @
I šta se sada dešava, ima li kakvih informacija?

Takođe, ja ne sumnjam da će se ranije ili kasnije "oni" dogovoriti (ko god sve to bili "oni"), pa imam pitanje, zna li neko šta Telenor radi po pitanju priprema da čim se "dogovore" ponude što pre svoje usluge, konkretno šta će nuditi (telefonija, ADSL, IPTV), da li će ići na mass market ili će ponuditi uslugu koja je tehnički i po sadržaju ispred drugih i slično.

Mene npr. najviše zanima IPTV, da li će biti odmah ponuđen sa više HD kanala i mogućnošću dobijanja više od dva STB-ova (i da pri tome ove stvari ne koštaju kao još čitava jedna pretplata na osnovni paket).
Drugo, da li će npr. da ponude slanje/prijem SMS-ova sa fiksnih telefona, ovo bi moglo da bude jako zanimljivo itd..

Znam da je verovatno sada prerano za ovakva pitanja ali ako neko ima neku informaciju, more than welcome...

[Ovu poruku je menjao vladavs dana 10.11.2010. u 23:14 GMT+1]
[ gargamel011 @ 09.02.2011. 16:06 ] @
Beograd -- Telenor bi u naredna dva do tri meseca građanima mogla da ponudi usluge fiksne telefonije, kažu u Republičkoj agenciji za elektronske komunikacije (RATEL).

Direktor RATEL-a Milan Janković kaže da je Telenor počeo pružanje komercijalne usluge fiksne telefonije u roku koji je predviđen licencom.

Dalja dinamika zavisi od same kompanije, naveo je Janković dodajući da su trenutno u prvom planu biznis, a ne rezidencijalni korisnici.

On je podsetio da je proces uređivanja odnosa između Telenora i Telekoma, čiju infrastrukturu treba da koristi, trajao do 31. decembra kada je tek potpisan ugovor o interkonekciji.

Telenoru je licenca dodeljena sredinom ferbuara, a kako nije postignut dogovor između ove dve kompanije, Agencija je tek u junu 2010. godine donela odluku o uslovima međusobnog poslovanja, što može da odloži neku širu ekspanziju fiksne telefonije među rezidencijalnim korisnicima, kazao je Janković.

Ministarka za telekomunikacije i informaciono društvo Jasna Matić je navela da je pružanje usluge fiksne telefonije prvenstveno zavisi od poslovne strategije Telenora, ali da bi u njegovom interesu bilo da to uradi do kraja ove godine.

„Zakonom o elektronskim komunikacijama propisana je liberalizacija fiksne telefonije od 1. januara 2012. godine. Tada će svi koji raspolažu infrastrukturom, uključujući i kablovske operatere, moći da pružaju ovu uslugu“, zaključila je Matić.

Izvor
[ owim @ 09.02.2011. 22:49 ] @
^ Wow, znaci za 10 meseci i SBB je u igri, E pa da vidim kako ce da
naprave kartel sa 10-ak igraca tada!

Samo da ne bude kao sa liberalizacijom uvoza nafte od 1 jan 2010, pa
da od 1. jan 2012. uvedu akcize na razgovore ako nisu kod
Telekoma/Deutche Telekoma! :(
[ bachi @ 10.02.2011. 08:50 ] @
owim napisa:
> ^ Wow, znaci za 10 meseci i SBB je u igri, E pa da vidim kako ce da
> naprave kartel sa 10-ak igraca tada!

Misliš da Telesmor i SjBB isto tako neće da uvedu obaveznu
mesečnu pretplatu u iznosu od _______ (popuniti po želji) dinara? Samo
se nadam da će biti pametniji i da iako bude obavezno da plaćaš mesečno
nnn dinara, da ćeš imati flat razgovore u fiksnoj telefoniji i slično.