[ euripyd @ 22.05.2010. 23:54 ] @
Pozdrav!

Da li je neko uspeo da nadje na netu neki od vertikalnih fontova?

Naime interesuje me font (recimo Times, Arial, Verdana, ili slicno) koji je okrenut 90 stepeni CW ili CCW.

Pokusao sam sam da uradim jedan font u Font Forgeu ali su mi znaci uglavnom bili pogresno rasporedjeni (pogresan razmak, pogresna visina).

Problem je u tome sto program u kojem radim ne moze da menja tekst na taj nacin, vec mora da postoji "custom" vertikalan font.

VELIKO HVALA!!
[ koska @ 23.05.2010. 10:51 ] @
Zasto bi tako radio? U vecini programa mozes da vertikalni ispis teksta...

...mada nisam siguran, ustvari, da li sam najbolje razumeo sta ti treba...
[ euripyd @ 23.05.2010. 11:05 ] @
Citat:
koska: Zasto bi tako radio? U vecini programa mozes da vertikalni ispis teksta...


U doticnom programu ne moze da se uradi vertikalan tekst.
Zato treba da se koristi vertikalan font.

Evo primera:


Znaci, potreban je font okrenut za 90 i -90 stepeni.

Ovde je Andale Mono, ali nije dobar. Bilo bi dobro kada bi postojao Times ili slican.
Probao sam da uradim u FontForge, ali je rezultat bio takav da su uvek neka slova izlazila iz linije, tj. pogresno pozicionirana, ili je razmak bio ocajno veliki.....

Bio bih zahvalan ako neko zna da li takav font postoji.....
[ skemamen @ 24.05.2010. 07:43 ] @
Nikad nisam cuo da postoji font koji je pravljen da bi bio vertikalan, jer kapiram da se cela situacija oslanja na to da ce svaki softver imati opciju da se tekst rucno rotira... Ukoliko neki sofver nema tu opciju, onda bi promenio softver...
[ euripyd @ 24.05.2010. 09:31 ] @
Pa znam, to je jedna mana ovog softvera.
S obzirom da je softver skup i da sam ga vec "apsolvirao" voleo bih ako bi neko mogao da mi pomogne u izradi fonta.

Imam instaliran FontForge i bio bih zahvalanako moze neko da me posavetuje na koji nacin da dodjem do zeljenog rezultata.
[ koska @ 24.05.2010. 09:48 ] @
Fora je sto onaj font (Piano) nije "vertikalan" nego je cela rec zarotirana za 90°.
U sustini, ni nemam ideju kako bi to moglo da se uradi, jer, na primer, TTF fajl sadrzi podatke o svakom slovu pojedinacno, sto znaci, da bi ti opet kucao "s leva na desno", a cela rec/recenica bi bili zarotirani za 90 stepeni.

Ono sto bi mogao da probas je, posto predpostavljam da si probao sva podesavanja samog programa, da pretrazis neke njegove setup fajlove (nekada su to obicno bili fajlovi sa INI ekstenzijom, sad nema vise pravila) i da ukucas drugo ime fajla/fonta.

Ili, recimo, da rucno deinstaliras taj font i da ga pustis da vidis koju ce zamenu da koristi.
[ euripyd @ 24.05.2010. 10:36 ] @
Citat:
koska: Fora je sto onaj font (Piano) nije "vertikalan" nego je cela rec zarotirana za 90°.


Ja sam sam ovaj font okrenuo za 90 stepeni u FontForge.
Tekst je kucan na sledeci nacin:
o
n
a
i
P

I onda primenjen font koji sam okrenuo.

Problem je to sto sam ovu sliku dobio preko print-screen medjutim prilikom printanja u PDF ili printer isti font "puca", pa postoje samo mrlje od fonta...




Sajem vam attachment fonta, da li mogu iskusni da ga pogledaju i da vide sta nije u redu, i kako eventualno da se ispravi...

http://forum.makemusic.com/att...px/15708/OCTOECHOS-AndaleL.ttf
http://forum.makemusic.com/att...px/15709/OCTOECHOS-AndaleR.ttf
[ deks007 @ 25.05.2010. 00:17 ] @
Da ne pametujem a dali ti je resenje da te note snimis dao psd ili jednostavno kao jpg pa onda u photoshopu samo dodas tekst kada ti dosad niko nije ponudio resenje da u tvom programu to odradis . Pozdrav !
[ euripyd @ 25.05.2010. 09:08 ] @
I to je ok. Ako imas jednu stranicu da to odradis.
Ali ako imas partituru sa 500 stranica, i na svakoj stranici 6 takvih oznaka onda je to posao koji je uzasavajuc.

Treba mi samo jedna stvar: vertikalan font....
[ deks007 @ 26.05.2010. 18:45 ] @
http://www.google.com/url?sa=t...CNE6-r7GeeFiEmdWBNeaf12XLaRhfg Ne razumem se u ovo ali mozda ti pomogne ili te neko uputi ako sa ovim mozes da zavrsis posao . Pozdrav !
[ iMiki @ 03.06.2010. 13:37 ] @
@euripyd

Napravi font koji za neko slovo umesto okrenutog znaka ima okrenutu celu rec, ako nema previse razlicitih reci.
Tako da kad otkucas malo slovo p dobijes okrenutu rec Piano koja se cita od dole na gore a kad otkucas veliko slovo P dobijes okrenutu rec Piano koja se cita od gore na dole. Naravno, ovo je budzevina.

Gresio si, verovatno, sto font koji si prepravljao nisi podesio da bude MONO t.j. da sva slova (znakovi) imaju istu sirinu.

Probaj da iskopiras slova iz Times-a u taj font Andale.
Pazi kako radis paste, nemoj samo da obelezis slovo i pejstujes novo preko njega, otvori ga (obrisi postojece) i onda pejstuj. Time ces izbeci da iz Times-a iskopiras i metricke vrednosti slova i time pokvaris podesavanja u Andale fontu da bude MONO.