[ herzog @ 24.05.2010. 15:36 ] @



Primetio sam da prilikom prvog paljenja racunara nakon nekog malo duzeg
vremena n e s t a j e Hard Disk u POST-u (Pise -None-), vezan kao primary
master
(Ja sam odabrao neki tamo UDMA6 za njega, to je jedino sto sam menjao,
moguce je
da je stajalo lupam 4 . ...P4SGL-MX Asus je ploca)

Onda se ispise poruka "Boot disk failure" i posle CTRL+ALT+DEL sve radi
tj ne pise none na POST-u (Nego lepo, kako treba i kako je namesteno u BIOS-u, primary WD AAJB 320 i primary slave - HL DVD Ram. Tojest kad udjem u BIOS, na pri master i slave najcesce pise Auto ali kad odaberem stavku vidi se sta je). Jos sto mi je malo zbunjujuce je da se DVD pri POST-u ocitava kao CD-Rom Udma2 (Moze i 4 ako to treba da izmenim. Ali mene konkretno brine Hard Disk posto je nov i pod garancijom )a ne mogu da se setim sta je tu ranije pisalo.


[ Binary Mind @ 24.05.2010. 22:35 ] @
To se desilo kada si prckao u BIOS-u sa UDMA vrednostima ili se desavalo i pre nego sto si cackao BIOS?
[ herzog @ 25.05.2010. 08:55 ] @
Iz nekog razloga sam prckao UDMA vrednost. Mislim da je razlog upravo taj - sto su uredjaji bivali ne-prepoznati.
U jedan mah mi se ucinilo da radi, i tako sam ostavio.

Mislim da je jedina vrednost koju sam promenio - UDMA broj od optickog uredjaja.

Ali apsolutno mi nije jasno sta se desava.
[ Binary Mind @ 25.05.2010. 11:00 ] @
Hajde sad vrati BIOS na "Setup Defaults" i vidi da li se opet gubi hard. Da li je hard skoro kupljen i da li su problemi poceli da se javljaju od kako je dodat ili je sve radilo kako treba jedno vreme pa je od jednom pocelo da pravi probleme? Budi malo detaljniji u opisu problema.
[ bttp @ 25.05.2010. 21:22 ] @
Trebalo je da ostaviš na Autodetect i da ne diraš. Multiword DMA Mode 2 je normalan za optičke čitače/pisače.
[ herzog @ 26.05.2010. 12:20 ] @
Problemi su nastali nakon ubacivanja novog Hard Diska, particionisanja Acronis Disk Directorom
kada je *nestalo struje* Ne bih ovo sve da objasnjavam jer sam na kraju namestio klonirani
imidz sistema , koji koliko-toliko radi a ne verujem da ovo vise ima veze s tim.
U device manageru pise da je disk tip - Master Boot Record (0) - ne znam sta to znaci.
Sve ovo pisem teorijski jer je to masina u roditeljskom stanu.



Pod Auto-Detect , mislis na Auto kod Pri.Master/Slave uredjaja?
To treba tako da stoji, a ne konkretan uredjaj?

Da li da vratim na setup default tek tako, ili da uzmem na papir napisem sta sam izpodesavao (jer ovako napamet , tesko cu se setiti), nisam skoro nista prckao, mozda sam samo ubrzao malo .


Da li ta poruka , "Boot disk failure" moze biti uslovljena pogresnom Boot Sekvencom (prvi je DVD ram)?
Ako jeste, zasto to ne moze tako da stoji ?
[ Binary Mind @ 26.05.2010. 12:47 ] @
Vrati BIOS na "Setup defaults" i vidi kako se masina ponasa tada. Ako i dalje bude nestajao hard idemo dalje sa savetima. Ako bude radilo stabilno ne diraj nista. Nema tu sta bitno da se ubrzava. Po defaultu taj WD hard radi u UDMA5 rezimu (Ultra ATA/100) i tako ga treba ostaviti (ne dirati nista rucno u BIOS-u).
[ herzog @ 27.05.2010. 12:54 ] @
Postavio sam "Setup Defaults"
Primetio sam da je pomerio HD na prvo mesto u Boot Prioritetima.
Restartovao sam.

Pojavila se poruka
Hardware Monitor found an error . Enter Power Setup for details.

Usao sam i posle malo prckanja - nasao sam da ne valja RMP ventilatora,
te sam tu stavio -ignore- . Ovo su vrednosti:
Fan RPM - 2463 do 2481 (jedino u momentu kad ulazim u tu stavku BIOS-a
pokaze
znatno vise na momenat, cak 5000 i onda odmah padne na ovo sto sam napisao)

Kada stavim ignore, radi.
/Nakon restarta pojavila se poruka - Update ESCD Succesfully./
[ Binary Mind @ 28.05.2010. 01:31 ] @
Koji ventilator? Jel' ventilator od CPU hladnjaka?

[Ovu poruku je menjao Binary Mind dana 28.05.2010. u 12:32 GMT+1]
[ herzog @ 28.05.2010. 18:26 ] @
Iako sam cesto otvarao kompjuter - nisam pogledao ... Od CPU, ili - od
napajanja (?) Drugo ne moze biti, jer je sve integrisano. Ne znam.





/ ...Jos cu probati da postavim DVD za prioritet pri boot-u , cisto da vidim da li je to bio razlog "Boot-disk failure" poruke /
[ Binary Mind @ 28.05.2010. 19:10 ] @
Od napajnja ne moze biti jer ga ploca ne proverava sto znaci da je CPU ventilator. Ako se racunar stabilno ponasa, i ne pregreva (proveri u BIOS-u) mozes slobodno da ignorises tu gresku... Sto se tice stavljanja DVD-a kao first boot device, to ne bi trebalo da pravi probleme jer pri POST-u se onda prvo proverava da li ima neki butabilni medij u optickom uredjaju i ako nema prelazi se automatski na drugi uredjaj tj. hard, floppy itd. dok se ne nadje uredjaj sa koga moze nesto da se podigne. Pre ce biti da je prckanje sa UDMA vredostima zasluzno za boot failure greske.
[ herzog @ 29.05.2010. 08:16 ] @
Nisam jos proverio promenu Boot sekvence. I meni je logicno, a tako se i secam ,
da ukoliko se ne nadje boot media u uredjaju - ide se dalje.
Predpostavljam da Load Setup Defaults vraca normalne UDMA vrednosti.

A da li moze da smeta to sto mi baterija (vidim da vreme nije tacno na racunaru)
izgleda dotrajala? Sta se desava sa CMOS ukoliko baterija ne valja?
[ Binary Mind @ 29.05.2010. 10:02 ] @
Znao bi da ti je baterija otisla. Najbanalniji primer je stalno resetovanje vremena u BIOS-u a zbog toga i u Windows-u, dok su najekstremnije situacije kad racunar uopste ne moze da POST-uje zbog neispravnosti baterije.
[ herzog @ 29.05.2010. 10:20 ] @
u Windows je sat vec godinu dana u teskom kasnjenju , cim ga postavim - pa za nekoliko dana se skroz pokvari.
A u BIOS-u nisam ni gledao. Treba li imati novu bateriju?
[ ChanMaster @ 29.05.2010. 10:23 ] @
Na ovakvu plocu je greh stavidi IDE HDD (ako sam dobro razumeo posto pominjes pri master sec master)

Ja bih na tvom mestu odvojio par evrica i tutno s-ata hdd i uzivao u brzini a dvd mozes ostaviti na IDE...

Problemi bi trebali nestati...
[ Binary Mind @ 29.05.2010. 17:42 ] @
@herzog

Ako u Windows-u vreme stalno kasni a postavis ga, onda mozes probati i sa promenom CR2032 baterije na ploci.

@ChanMaster

Na kakvu je to plocu je greh staviti IDE HDD? Asus P4SGL-MX je najobicnija S478 integrusa sa SiS chipsetom i nema onboard SATA portova tako da bi morao da kupi i PCI SATA kontroler karticu da bi mogao da koristi SATA hardove. To se sa takvom plocom apsolutno ne isplati.
[ ChanMaster @ 30.05.2010. 12:22 ] @
Nisam obratio paznju kad sam trazio po netu (nabrzinu sam dosao do ove)

http://pcdrivers.de/photos/A/s...X-SE,-P4S-X,-P4SE-U2-1-pic.jpg



Najblentavije od mene sto i na ploci pise koja je u pitanju....

[ herzog @ 02.06.2010. 13:53 ] @
Ja sam negde procitao da su razlike u brzinama _samih diskova (PATA, SATA , itd) neznatne. Nemam pojma koliko je to tacno. Sta bih dobio ugradnjom PCI kontrolera?

-Pomerio sam HL Dvd Ram na prvo mesto u Boot sekvenci. I sada, kada nema dvd/cd medija, prelazi se na sistem sa HD-a stvarno ne znam u cemu je stvar bila. Nikako mi nije jasno. Vise nema poruke "Boot disk failure"
[ Binary Mind @ 02.06.2010. 15:01 ] @
Sa dodavanjem PCI SATA kontroler kartice ne bi dobio nista bitno sa masinom takva kakva je sada, osim mogucnosti da dodajes SATA hard diskove koji su sada standard. Ako vise nema greske na koju si se zalio prckanje po BIOS-u je krivo za istu.
[ herzog @ 06.06.2010. 14:31 ] @
Ima iste te greske, pardon. Ako je DVD postavljen kao prvi boot uredjaj, kada se upali PC bez stavljanja
boot cd-a/dvd-a u drajv - javlja se poruka "Boot disk failure". Nakon Ctrl+Alt+Del, sistem se normalno
podize sa Hard Diska.
[ Binary Mind @ 06.06.2010. 15:36 ] @
Kako je jumperisan WD hard disk?
[ herzog @ 07.06.2010. 18:13 ] @
Na ekranu pre POST-a pise : Primary Master : WDC , Primary Slave : HL-Dvd Ram .(Iako u post-u stoji
CD-Rom UDMA-2 za ovaj DVD rezac)

Gotovo sam siguran da to odgovara onome kako je i zapravo izdzamperisano.
Ako treba , otvoricu racunar ponovo (Mada sam ga tek pozatvarao fino).


[ Binary Mind @ 07.06.2010. 21:55 ] @
Otvori kuciste i proveri jumpere na hardu a mozes i na optici. PATA WD-i po defaultu dolaze bez jumpera. To je podesavanje za master single tj. kada je WD hard jedini EIDE/PATA uredjaj na IDE grani. Da bi se podesio da radi kao master sa slejvom jumper treba da se stavi na pin 5 i 6 tj. sredisne pinove na hardu... Kao safety varijantu mozes kupiti jos jedan IDE kabl i prebaciti optiku kao master na sekundarnom IDE kanalu.
[ herzog @ 17.06.2010. 16:50 ] @
Tek sad je doslo na red.
Otvorio sam. Dzamper na hardu je u sredini (deset ili devet pinova ima)
To smo rekli da je master (ili master w slave). Optiku ne mogu da vidim, a nisam odsrafljivao.
Predpostavka da BIOS dobro pokazuje.

Baterija... Skroz je bila riknuta i na jedvite jade sam je izvadio.
Dalje cemo videti kako se ponasa.
[ herzog @ 22.06.2010. 18:36 ] @
Nije do baterije.

Ista greska - hard disk se ne identifikuje (pise none) prilikom ukljucivanja, tek nakon prvog restarta.
Dzamper je u sredini za hard disk, za optiku ne vidim (otvoricu). Hard je vezan kao prvi na kablu,
optika kao druga.

Da li postoji nekakva shema za dzampere za WD opsteg tipa (ako je u sredini m/w slave, kako treba staviti
za samo master)? - ovo da bih evetnualno premestio optiku na poseban kabal.


Sta moze biti uzrok ovog problema?
[ Binary Mind @ 22.06.2010. 21:28 ] @
Ako planiras WD3200AAJB da ostavis sam kao master na primarnom IDE kanalu skini jumper sa harda jer je to Master podesavanje ako ce taj hard biti jedini na primarnom IDE kanalu.
[ herzog @ 23.06.2010. 17:48 ] @
cisto hipoteticki da pitam - sta se desava ako skinem dzamper sa harda i sve ostavim kako je (na istom kablu, prvi hard, druga optika , verovatno slave )
[ calexx @ 23.06.2010. 21:50 ] @
Ništa, verovatno neće da radi. Kod WD hardova je različito podešavanje za master i za single pa ako postaviš na single a bude master ... verovatno neće da ga prepozna.
Skini džamper i nemoj da povezuješ optiku, ostavi samo hard, možda optika pravi problem. Ne sećam se da li si pisao ali ako možeš poveži i optiku na drugi solo kabl jer je to uvek bolja varijanta.
[ herzog @ 24.06.2010. 16:26 ] @
hvala, calexx.

Jos jedno pitanje bih ovde postavio. Da li uzrok ovog problema
moze biti losh kabal ? Ako da, kakav da trazim , i ima li ih jos uopste (80pin,40pin?)
[ calexx @ 24.06.2010. 17:21 ] @
To je prvo što se proveri. U svakom slučaju uzmi 40 pinski sa 80 žica. ;)
[ i4004 @ 27.06.2010. 00:35 ] @
tu vjerovatno imaš loš kondenzator na matičnoj koji proradi nakon što se malo zagrije....stara je to ploča.

ja sam imo sličan problem, di je trebalo čekat (u biosu, ili pri odabiru os-a za butanje) da se sistem malo zagrije, a ako se nije čekalo, ugasio bi se. i ja sam baš zagrijavanjem(fenom) kondenzatora vido da se radi o tome. promjenio ih i ploča radi ok.

alternativno te zeza sam bios, i prvo bi trebo probat resetirat cmos pa vidit kako se ponaša...ali pošto si to napravio samim vađenjem baterije, sad ti i ne preostaje puno opcija.

ne vjerujem da će kabel pravit problem samo prvi put(prvi prvom butanju), a onda kasnije ne.

ništa, zezni ga...drži pc stalno u stby(s3 stby, koji ugasi cpu fan i hdd-ove) pa vidi jel to rješi stvar.
i valjalo bi probat s nekim drugim hdd-om, da si siguran da nije do njega itd.
[ herzog @ 28.06.2010. 18:26 ] @
Bateriju sam samo izvadio i za tili chas ubacio novu, bukvalno sekund. Ne znam jesam li ga resetovao.

Na kabl sumnjam od ranije, buduci da optika reze / rezala (ne probam tako cesto taj kompjuter)
dvd disk 55 min. trebalo bi ponovo da pokusam , u device manageru je dma, ne vidim zasto tako dugo reze.
sada su oba uredjaja upravo na tom kablu, ali HD uredno brzo radi .

( Sto se tice zamene kondezatora, ne znam kako bih to mogao , ako je do toga .
Sad ce Binary Mind da me upozori da ja ni ne zelim da resim kvar : ])

[ i4004 @ 29.06.2010. 23:40 ] @
onda prvo pošteno resetiraj cmos, prema uputstvu od matične.

točno je da nije svakome lako promjenit kondenzator i u biti to se radi jedino ako ti ta ploča puno znači itd.
[ herzog @ 06.07.2010. 17:21 ] @
Nisam resetovao CMOS.

Uzeo sam slobodan kabal , i u prvo mesto na njemu utakao HD. (Na drugom je ostao DVD kao slave)
Nista nije moglo biti preoznato .

Onda sam ovo isto nacinio, samo zamenivsi ta dva ista kabla (Nadam se da je jasno, jednostavno sam "swap"ovao)
Sve radi OK. Neverovatno.

i Jos nesto... Komp sad ide mnoogo brze u hibernaciju Neverovatno.