[ flighter_022 @ 17.01.2004. 21:11 ] @
Imamo, recimo, 2 racunara povezana preko HUB-a. Sve komponente (network adapteri, HUB) podrzvaju i 10 i 100 Mbit, i full duplex.

U vecini slucajeva (govorim o razlicitim racunarima), desava se da pri ukljucenju Full Duplex-a, brzina prenosa opadne drqasticno, kao da je 1 a ne 100 Mbit. Zasto i kako resiti problem (pa da moze da radi full duplex)?
[ markom @ 17.01.2004. 21:14 ] @
Hubovi ne mogu biti full duplex.

Marko.
[ VinDiesel @ 13.03.2004. 22:37 ] @
Meni se npr. desilo da Full-Duplex ne radi sa switchom iako ga ovaj podrzava. Doduse, bio je to neki soho (ili tako nesto) 8 port switch.
[ Gojko Vujovic @ 13.03.2004. 22:48 ] @
Gledajte i da ne palite autosensing duplex-a već da se striktno postavi na FULL ili HALF. To "pregovaranje" zna isto da pravi probleme. Inače je kod tebe osnovni problem verovatno što si mislio da možeš koristiti hub za full duplex komunikaciju. HUB to ne omogućava.
[ VinDiesel @ 14.03.2004. 00:21 ] @
Citat:
Gojko Vujovic:
Gledajte i da ne palite autosensing duplex-a već da se striktno postavi na FULL ili HALF.


Pa da. To sam i uradio, switch je pokazao full-duplex konekciju, medjutim dobio sam 10mbps protok.
[ markom @ 14.03.2004. 08:02 ] @
Mislim da sam o ovome već negde piso po forumu.

Kao prvo, pregovaranje duplexa na 10baseT mrežama nije definisano standardnom. Ukoliko se uključi auto duplex na 10baseT interfejsu, to je isto kao da se on postavio u half duplex.

Drugo, ako je u vezi jedna strana podešena na auto, a druga na full, strana podešena na auto će uvek biti half. Ukoliko su obe strane auto i ukoliko je fizička veza ispravna, uređaji će se dogovoriti prvenstveno za full duplex. Ukoliko to ne upali, i jedna i druga strana će se automatski prebaciti u half duplex. Samo da napomenem da je daleko bezbolnije za mrežu da bude half duplex nego da postoju "duplex mismatch". Korisnici Cisco opreme (koja radi pod IOS-om) mogu da utvrde da postoji duplex mismatch komandom "show interface". Ukoliko postoje zakasnele (late) ili odložene (deferred) kolizije, ovo ukazuje na duplex mismatch. Za korisnike ne Cisco opreme, duplex mismatch se otkriva tako što mreža radi sporadično veoma dobro, a onda od jednom sav protok stane na par trenutaka i nastavi dalje.

Marko.