[ mmix @ 25.05.2010. 16:07 ] @
Ja stvarno vise ne mogu da nahvatam ko je lud a ko zbunjen

Citat:
Dulić: Ukidanje goriva sa olovom:
Srbija je energetski neefikasna zemlja. Trošimo dva i po puta više energije od evropskog proseka. Samo po stanovniku trošimo 40 odsto više energije za grejanje i hlađenje u odnosu na prosečnog stanovnika u Evropskoj uniji.
Prosečna kuća u Srbiji je nedovršena i bez izolacije. Da bi se kuća od oko 100 kvadrata izolovala potrebno je oko dve i po hiljade evra, izračunali su u ministarstvu Olivera Dulića.
Naša namera je da mi finansiramo tu izolaciju kuće, a građani će se obavezati da plaćaju istu cenu energenta kao danas”, objašnjava on.


Dakle, nema veze sto je neko nabrzaka napravio divza grdanju na klizistu da bi iskoristio legalizaciju pohlepnih politicara ili poceo da gradi kucu za koju nije imao para da zavrsi, nego ce sad drzava jos da ga nagradi i sa novom izolacijom o nasem trosku, a on se eto obavezuje da ce da placa istu cenu energenta (i pride da plati manje zbog termo izolacije)?!? A koju bi inace placao? Jel to isto znaci da ce njemu cena da ostane ista i kad svima ostalima poskupi zbog inflacije? Stvarno nema kraja bezobrazluku. I ljudi jos u komentarima pisu kako je to SUPER ideja. A ti miljane, ko te je*e kad nisi bio bezobrazan, da si od svog problema napravio tudj problem sad bi imao kucu umesto sto zivis u rentanoj gajbi.

[ ArsenLupen @ 25.05.2010. 16:19 ] @
Citat:
da si od svog problema napravio tudj problem ...


Jako lepo receno. To mu dodje mega-resenje za vecinu problema u Srbiji:

Ne placas struju? Nema problema, sacekas 10 godina i dobijes popust ako si samo pola platio.
Svercas se u GSP? Nema frke, skupis 10 karata i platis samo 5 :D
Ne legalizujes kucu, ne placas vodu, vozis pogresnom trakom.... - sve je ok, samo treba biti bezobrazan, narod ce pozlatiti.

Jbt, socijalizam u Svedskoj je mala maca za ovaj nas...
[ HeYoo @ 25.05.2010. 16:58 ] @
Pa to i nije tako losa ideja ako sam dobro razumeo sta je cova hteo reci. To je kao neka vrsta kredita gde bi drzava finansirala izolaciju kuca, a to bi bilo vraceno kroz cenu ustedjene energije.
Izolacija se dosta brzo isplati inace pa se to svede na par sezona.
[ mmix @ 25.05.2010. 17:04 ] @
Pa nek uzmu kredit, al to nije ono sto pise. Ovde pise da ce budzet da calne 2500e a da ce vlasnik da placa istu cenu energenata. Znaci ako je placao x dinara kubik drva placace opet x dinara kubik drva, samo ce potrositi manje kubika. Znaci em je dobio izolaciju na poklon em jos i manje placa u apsolutnom iznosu, gde je tu kredit bilo koje vrste?
[ burex @ 25.05.2010. 17:06 ] @
Neka se poigraju sa privremenim ukidanjem PDV-a za poslove ugradnje izolacije ako su toliko zabrinuti.
A što se tiče goriva, dobro je da su se setili da se konačno izvučemo iz ove grupe:
Citat:

Egypt
Myanmar
Algeria
Iraq
Afghanistan
Yemen
Korea, Dem. People’s Rep of (North. Korea)
Serbia
Bosnia and Herzegovina
Macedonia, the Former Yugoslav Republic of
Kosovo
Montenegro
http://www.lead.org.au/fs/fst27.html

[ Yoba @ 25.05.2010. 17:19 ] @
jao jao sto neki ljude vole da lupetaju, naprosto toliko se nalupaju da nemam volje da pisem.



1. Pristojna izolacije tesko da moze da kosta 2.5 k evra (majstori+materijal), 4-5 k evra je ok cifra.


2. Nece niko dobiti nista za dz, vec je to kreda koju ce oni koji uzmu da vrate. Mozda bude manja kamatna stopa, nista spec, prati dalje


3. Termoizolacijija je i u ex-SFRJ imala nizi porez i subvencije da bi se stimulisalo, jer je energetska efikasnost dobra za drzavu. To je nesto sto postoji odanvo u EU, raspistajte se malo, nesto kao i LPG...


4. OD TOGA NEMA NISTA JER SE TA PRICHA VRTI ODAVNOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO. ISTO KAO STO NISTA NIJE BILO OD KREDE 300 k DIN TJ BILO JE, ALI ZA VEZARE ;-)



5. Neki su otkupili stanove za sicu drugi su zidali divlje, ne valja ni jedno ni drugo. Sta je resenje, pa nista, ovi prvi su isqlirali stvar a drugi ce da plate legalizaciju. Platis>legalizujes>gotova stvar.


6. Znam znam, sada ce svi da se povampire na izbeglice koji su uglanvom divlje zidali 90. Fakat, da je to guralo cash flow tada. Te placeve nisu kupili za dz, niti gradjeviski materijal i radove....
[ mmix @ 25.05.2010. 17:33 ] @
Jel ti citas sta pise uopste u toj vesti? Da je kredit pisalo bi "bice ponudjeni (beneficirani ili kakvi god) krediti". Pise "nasa namera je da MI finansiramo" a osim ako nije mislio na licni novcanik mi moze da bude samo budzet.

Iskreno bas me briga KO je i KADA je gradio te kuce, problem je sto nisu zavrsene i sto je sad to postao moj (i svaciji) problem. Nek je i 200e mnogo je a kamoli 2500e ili 5000e, nek u visem interesu bude da je to od nacionalnog znacaja pa da se ukinu porezi na materijal i rad, fine, nek drzava daje beneficirani kredit iz budzeta koji mora da se vrati, fine, ali ovo je vec placanje majstora, placanje materijala sve iz budzeta a stvorena vrednost na poklon pojedincu. Zasto jedan pojedinac koji u nekom normalnom drustvu ne bi ni mogao da legalizuje divza objekat (sama cinjenica da je to omogueno je poklon) sad dobija i materijalne poklone? Sta je sledece, oce da im plate vodu i hranu?
[ Yoba @ 25.05.2010. 17:47 ] @
^ma ni ti ne chitas....mislim, ajd da se b00dale prime, pa i da razumem, ali, tebe po postovima sam shvatio ozbiljnije, dakle


>>4. OD TOGA NEMA NISTA JER SE TA PRICHA VRTI ODAVNOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO. ISTO KAO STO NISTA NIJE BILO OD KREDE 300 k DIN TJ BILO JE, ALI ZA VEZARE ;-)



mislim, ako neko veruje, super, evo samo sto nije, bice odma' posle izbora, samo se strpite ;-)




//bese isto na estu tema o toj kredi od 300 k din, isto palo neko zesce smaranje. glavna rica je da barem 80% nece ni otici da traze kredu jer koji ce im (citaj nemaju para, vec su u kreditima). od onoga sto ostane, odbijes one koji ga ne mogu dobiti i ostane ti neka sacica ljudi, koji mozda dobiju kredu...i tako, hype na medijima, krede, subvencije, loodila, a para nigde :-)
tako ti je i ovo sada...
[ a1200 @ 25.05.2010. 17:47 ] @
Dakle ako sam dobro shvatio:

1) neko ko nema zavrshenu izolaciju (tj. nije je sam finansirao) na svojoj kuci, dobije od drzave besplatno izolaciju!
2) cena energenata ostaje ista - tj. visoka - i to za sve, i one koji su uzeli od drzave besplatno izolaciju i one koji nisu.
3) ovi koji su uzeli, sada manje trose istih tih energenata, i parakticno su besplatno dobili i izolaciju i ustedu na energentima koja sa boljom izolacijom ide
4) SVI OSTALI su platili tu njihovu izolaciju placajuci OBAVEZAN porez, tj. puneci BUDZET - a ostaje im da isto troshe na skupe energente, i za uzvrat nemaju nikakav boljitak od ovog programa!
5) last but not least, posto su to pare potrosene iz zajednickog budzeta, ostale oblasti koje mogu da se unaprede i koristile bi svima - npr. zdravstvo, gradnja mostova, popravka puteva, izgradnja skoli, obdanista... sada to nece moci da urade, jer su se pare potrosile na sponzorisanje likova koji zele o drzavnom trosku da izoluju svoje privatne fasade...

Do jaja.
[ stil @ 25.05.2010. 17:50 ] @
http://www.australian-governme.../Benefits/benefits-to-you.html
[ a1200 @ 25.05.2010. 17:52 ] @
Da je Australija na nivou kakvom je Srbija, sigurno ne bi trosila na izolaciju...
[ stil @ 25.05.2010. 17:55 ] @
http://www.australian-government-insulation-rebates.com/
[ mmix @ 25.05.2010. 18:06 ] @
Ahah, evo kako i zavrsavaju ti projekti

http://www.australian-governme...t-halts-insulation-rebate.html
[ stil @ 25.05.2010. 18:20 ] @
Unscrupulous installers - to pokazuje da loših ljudi ima svuda. Nisu odustali od toga, samo su pauzirali dok ne uvedu nova pravila igre.
[ mmix @ 25.05.2010. 18:53 ] @
Ima tu jos razloga na spisku. Ali sve i da je projekat u toku, mi nismo australijanci. Ovde svi sem veoma male manjine zive prilicno nategnutim zivotima i ljudima uopste nije neophodno da od svojih para finansiraju necije licne izolacije, fasada ili beneficirane stambene kredite. Ako ne znaju sta ce sa tim parama koje poklanjaju nek ih vrate poreskim obveznicima od kojih su ih uzeli.
[ stil @ 25.05.2010. 19:04 ] @
Znaš kako izolacija je jako korisna stvar, mi kao siromašna zemlja bi smo i više nego bogatije zemlje trebalo radimo na tome. Svaka kuća bi trebala da je ima. Uštede su velike. Na jednom od linkova koje sam gore postavio ima kratka računica.
[ a1200 @ 25.05.2010. 19:13 ] @
Sustina ovog projekata se ustvari moze iskazati sledecom recenicom:

Selo gori a baba se ceslja
[ mmix @ 25.05.2010. 19:14 ] @
Ma ok, to itekako stoji, manje rasipanje, itd, itd. Sta vise krajnje je vreme i da se za korisnike daljiskog grejanja uvede placanje po utrosenim kalorijama umesto sumarno gde i onaj sa izolacijom i onaj bez placaju istu cenu po kvadratu. Problem je sto ljudi koji od toga nemaju apsolutno nikakve koristi rade i zaradjuju i deo svog rada bez da su pitani "poklanjaju" nekom trecem licu da bi on dobio licnu materijalnu korist. Jos sa druge strane kukaju u vlasti kako im je deficit problem, odakle onda pare za ovo? Gde je druga strana jednacine koja ovo cini prihvatljivim (van ekologije).

Energenti treba da imaju relanu cenu i onda ce i skupoca nemanja izolacije da natera vlasnike nedovrsenih kuca da malo promene prioritete u svojim zivotima.
[ stil @ 25.05.2010. 19:25 ] @
Kako nemaš ? Da li mi energente uvozimo ? Da. Recimo gas. Štednjom energenata se smanjuje spoljnotrgovinski deficit, o smanjenju zagađenja da i ne govorim. To je nešto što je zajednički interes čak i da nemaš svoju kuću na koju ćeš staviti izolaciju imaćeš indirektne koristi od toga.
[ BluesRocker @ 25.05.2010. 19:26 ] @
Citat:
stil: Znaš kako izolacija je jako korisna stvar, mi kao siromašna zemlja bi smo i više nego bogatije zemlje trebalo radimo na tome. Svaka kuća bi trebala da je ima. Uštede su velike. Na jednom od linkova koje sam gore postavio ima kratka računica.

Ma svako pre svega treba da ima kuću, a ko nema kuću da dobije stan. Svi treba da imaju radna mesta, automobile, garažu, vikendice. Država treba to sve da obezbedi, i onda i tim ljudima sa kućom da uradi izolaciju besplatno. I svima svinjske polutke preko sindikata.
[ a1200 @ 25.05.2010. 19:28 ] @
mmix: kako ne shvatas, treba nekako pare iz budzeta prebaciti na privatne racune, odnosno izvrshiti "tranziciju" iz drzavnog/drustvenog u privatni kapital - a da se pritom sto manje radi, i to sto brze obavi (bez nekih kapitalnih i dugorocnih ulaganja). Dakle, firma koja je u talu sa politicarima ce dobiti dozvolu da stavlja izolaciju, za to ce joj biti placeno iz budzeta, a deo tog novca ce otici u dzep odredjenoj eliti - po dogovoru. Tako ce se stvoriti privid da se nesto radi, i ostvariti prvobitna zamisao konverzije kapitala (zbog koje se inace i postaje politicar i svim mogucim snagama bori da ostanes na vlasti, pa makar to bio i pakt sa djavolom)... naravno, narodu ce to biti servirano kao "napredna ideja", "ekoloski" opravdana... eto, i Australija to radi...

I sve to dok poplave unistavaju citava sela, jer odvodni sistem nije ociscen 50 godina... gazela samo sto se nije srusila... putevi su rupa do rupe, zakrpa do zakrpe... a para za operacije, analize, vestacke kukove i kolena nema... kao ni za usavrshavanje lekara, pa mistar zdravlja mora da ide na "manje invazivnu" operaciju u Minken...
[ stil @ 25.05.2010. 19:34 ] @
:) odvodmi sistem nije očišćen 50 godina. Ovi su 10godina na vlasti, šta je sa ostalih 40 :)
[ a1200 @ 25.05.2010. 19:36 ] @
Pa onda je uredu... ipak, pare za koje bi se mogle utrositi za takav projekat ciscenja, ce se mnogo bolje utrositi na recimo poklanjanje izolacije...
Tako treba. Mog'o bi i neki kredit da se uzme, da se narod dodatno zaduzi... nije problem, moze se...
[ stil @ 25.05.2010. 19:47 ] @
Šta sam hteo reći :) i jedno i drugo je korisno i neophodno. Greška je bilo koju od te dve stvari isključivati kad i jedna i druga donose benefit svima. I očišćeni kanali i izolacija.
[ Yoba @ 25.05.2010. 19:50 ] @
>>Problem je sto ljudi koji od toga nemaju apsolutno nikakve koristi rade i zaradjuju i deo svog rada bez da su pitani "poklanjaju" nekom trecem licu da bi on dobio licnu materijalnu korist




ok, ajde da se slozim u nacelu.


A zasto onda nisi postavio temu, sta ja koji zivim u x selu pored Bgd (a u sklopu je Bgda) i placam grejanje po punoj ceni (u smislu struja, gas, cvsrto) imam od toga sto oni koji zive u stanovima (recimo npr ti) i placaju subvensionisanu cenu grejanja?


i kazem po x put, smanjite hype, to su sve jefitniji politicki marketing....isto ko auto-put/koridor/metro, evo ga samo sto nije gotov ;-)
[ a1200 @ 25.05.2010. 19:52 ] @
Citat:
Šta sam hteo reći :) i jedno i drugo je korisno i neophodno. Greška je bilo koju od te dve stvari isključivati kad i jedna i druga donose benefit svima. I očišćeni kanali i izolacija.

Da, samo sto para za obe NEMA... odnosno, gore ti je navedeno nekoliko stvari koje su sigurno mnogo veci prioritet, i cine mnogo vishe koristi celoj zajednici, nego "izolacija" na privatnim kucama... :)
[ Yoba @ 25.05.2010. 19:55 ] @
^kapiras relativnost tvoje izjave, ono prioriteti zavise od pojedinca


http://www.youtube.com/watch?v=a0nsl38fQxI


[ Horvat @ 25.05.2010. 19:55 ] @
jbte umesto da podsticu ljude da postavljaju solarne kolektore (za grijanje i toplu vodu), da voze ekoloskija vozila...
oni ce da ti prave izolaciju
(oce, al u teheranu, nece ni k od ovoga biti, blize se izbori kanda')
[ ArsenLupen @ 25.05.2010. 19:56 ] @
Citat:
4. OD TOGA NEMA NISTA JER SE TA PRICHA VRTI ODAVNOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO. ISTO KAO STO NISTA NIJE BILO OD KREDE 300 k DIN TJ BILO JE, ALI ZA VEZARE ;-)


i najvažniji deo:

Citat:
BILO JE, ALI ZA VEZARE ;-)



Neka je tih vezara bilo samo hiljadu. To je tričavih 300.000.000.00 dinara.

Malo li je?


Neka se sad dokopa te izolacije još hiljadu partijskih i stranačkih članova/simpatizera, ono, za dnevnik i novosti. To je još cirka 250.000.000.00

Da mi napravimo 1000 pereca?

[ noreniou @ 25.05.2010. 20:13 ] @
Citat:
stil: :) odvodmi sistem nije očišćen 50 godina. Ovi su 10godina na vlasti, šta je sa ostalih 40 :)


U ovome je srz svih problema u Srbiji, uvek kad se nesto ne uradi iako je moglo i jelte trebalo/moralo da se odradi, javlja se izgovor
> ma nismo mi losi Mi smo Odlicni,
ipak oni pre nas su bili mnogo mnogo gori a nek mi samo vladamo vremenski koliko i oni i ima more sve da odradimo sto se treba odraditi
i pride ce se graditi dodatni autoputevi, luke, spejs-satlovi i ostala cudesa a sve u skladu sa 'europskim' standardima.

Princip Odgovornosti rada i odluka drzavne birokratije (koja je 'masno' placena, prima novce do 5. u mesecu radila ne radila, a koja se menja samo na izborima na osnovu rezultata politickog dogovara stranki/interesnih grupa) jednostavno NE POSTOJI.
Primer su ti odvodi, jebga za 10 god. nije se moglo ocistiti jer zaboga nije ni za zadnjih 40., a i onako birokrate na drzavnoj sisi razmisljaju
poplave se desavaju nekoliko puta tokom 100 god tako da i nije na sirem razmatranju neka steta kad se desi
ovo sto se desava sada. Nit je ko juce, nit je ko danas i najverovatnije nit ce iko sutra odgovarati zbog ovog nemara.
>Prodjoh danas bajsom preko Rakovice ka Avali na trasi takozvanog tranzitnog saobracaja > opet se raducka tunel Strazevica (par radnika) iako se isti
radio prosle godine jedno 4 meseca, asfalt do iskljucenja za Avalu rupa do rupcine iako je prosle godine takodje radjeno postavljanje novog sloja
al onaj ko je radio posao je krao zesce i stanjio sloj asfalta koji je ko za bajs stazu (tanko/tanje) a ne za opterecenje tipa kamiona 30tonca. Jel odgovarao iko zbog te kradje- Jok more, bio tender> javilo se vise firmi > firma koja je dala najjeftiniju ponudu dobila posao> posao trebao da se odradi za odredjen vremenski period >usled famoznih 'ne predvidjenih' troskova (iliti :podmazivanja i cascavanje gde treba) cena posla znatno porasla a i vremenski period za koji je trebao da se odradi sve, takodje znatno probijen >>> I jel i 1 birokrata odgovao, popio otkaz > Jok more, svi su na svojim mestima, nema odgovornosti vec samo kombinacija tebi posao a onim birokratama koje su na vrhu masni koverat kao znak paznje. I tako u krug do novih izbora a onda dolazi nova garnitura na drzavnoj sisi koja bi i deo profita sa poslova koje se obavljaju.

[ stil @ 25.05.2010. 20:33 ] @
Gledaj ja nisam bio dovoljno precizan pa je ispalo kao da ih branim. Ne branim ih samo kažem da je ideja dobra i da ima smisla. Ukoliko je moguće obezbediti novac i investirati ga u izolaciju onda je to dobro uložen novac. Veoma brzo se vide efekti bilo da je leto ili zima. Što se tiče kanala nije nikakav izgovor što nisu očišćeni to što nisu prethodnih 40. Tu se slažem i treba vršiti pritisak da se to učini što pre a čini mi se da se to i radi tako da ma ko da je na vlasti mora raditi ono što je u interesu građana, ako ne rade vršiti pritisak da to čine ako i to ne pomaže kazniti na izborima i to je to.
[ Yoba @ 25.05.2010. 20:38 ] @
>>ArsenLupen

vezare su izvan konkurencije, snaci ce se na ovaj ili onaj nacin...nisu predmet diskusije (da l' mazno 300 k kredu, izolaciju, nvo, ili nesto slozenije, who cares...imaju oni svoje sheme;)
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2010. 21:02 ] @
Tja... drzava i ekologija.

Kada god neka drzava pomene ekologiju, prihvatite se za novcanik.

Svi ti ekoloski cirkusi su samo drugo ime za uzimanje novca od gradjana i poboljsavanje zivota drzavnih birokrata.
[ žutokljunac @ 25.05.2010. 21:07 ] @
Egypt
Myanmar
Algeria
Iraq
Afghanistan
Yemen
Korea, Dem. People’s Rep of (North. Korea)
Serbia
Bosnia and Herzegovina
Macedonia, the Former Yugoslav Republic of
Kosovo
Montenegro
http://www.lead.org.au/fs/fst27.html


Koje Društvo. Severna Koreja, Avganistan, Mianmar, Jemen.... hahahaha baš nam je tu mesto. Među najgorima od najgorih. E jbt... I baš nas tako i tretiraju. I nas i Bosance i Makedonce. Kao poslednje smeće.
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2010. 21:11 ] @
Ko >vas< to tretira?

Izbacite prokleto olovno gorivo pa necete biti na listi. Svasta. Jel treba neka mama da dodje da to uradi?

4 poslednje zemlje u Evropi sa tim otrovom... a mogu da se kladim da bar 2/3 stanovnistva pojma o tome nema i koje su posledice izduvnih gasova nastalih sagorevanjem benzina sa olovnim dodatkom.
[ mmix @ 25.05.2010. 21:12 ] @
Subvencionisano grejanje djavola, za godinu dana ja platim za stan 600e za grejanje a veci deo zime zapravo regulisem temperaturu utisavanjem i zavrtanjem radijatora. Ja svoju iskoriscenu energiju preplacujem debelo, da nemam grejanje i da sam se grejao na struju manje bih platio jer je stan dobro izoliran (sem kad je kosava onda tu pomoci nema makar imao fuzioni reaktor u kuci). Al tu mozda mogu da me zavrcu i da kazu kako ti tako i ostali, vazi. Al ovo, ovo je bezobrazno bez obzira na "veliku sliku". Svi ti vlasnici kuca koje su legalizovane imaju raspolozivi kapital u tim kucama, izvolite lepo u prvu komercijalu banku i hipoteka na deo kuce, uzmu 5k evara i izoliraju kucu.

I stil to nije investiranje, jer mi ne investiramo te pare. Ono ce mozda doneti neki boljitak in general ali zasto samo deo populacije da placa za taj boljitak a da drugi deo populacije dobije i taj boljitak a i vidljivi kapital od x hiljada evra i nevidljivi od jos y hiljada kroz vecu maretabilnost kuce (izoliranu i fasadiranu kucu mozes da prodas za vise para). Da te podsetim oni nisu pasivne zrtve tog fenomena, oni su uzrocnici time sto kuce nisu zavrsili. Ako ce peri i ziki da daju 3000e da zavrse izolaciju nek daju i meni neki ekvivalent toga, sto sam ja copav i rogat? I ja pravim trgovinski defici kupujuci kvalitetniju stranu robu, nek investiraju mojih 3k u kvalitetniju domacu industriju i nek mi daju deonice u toj vrednosti, eto i ja dobijem pare a i ekonomija dobije konkurentnijeg proizvodjaca ciji proizvod mogu da kupim umesto iz uvoza. Prica je upravo ekvivalentna tome.
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2010. 21:14 ] @
Citat:
mmix
Da te podsetim oni nisu pasivne zrtve tog fenomena, oni su uzrocnici time sto kuce nisu zavrsili.


A ne ne ne ne mmix, nisu oni izazvali to, oni su jadne zrtve. Naravno da su morali da sagrade svoje polu-gotove kuce ilegalno, pa zar nisi video sta se sve drugo radilo !?!?!

E kad sve drugo bude sredjeno - e onda ce i oni da se srede.

Tako to "ide" na brdovidom Balkanu.
[ Yoba @ 25.05.2010. 21:33 ] @
2mmix

kako to da ste uvek tako liberalno-pametni, po principu ko te terao kada je tudje dupe u pitanju...a za sebe imas izgovore.


dakle, kada bih ja bio bezobrazan kao ti, ja bih te pitao a ko je tebe terao da iznajmis taj stan pa placas papreno...i na svaki tvoj odgovor, sledi, a ko te terao, ko te bije po usima...vidis ovaj Dimkovic chovek misli da su ljudi zidali kuce zato sto su imali viska vremena i para, komedija jbt xD

i da, tek ces da placas papreno, vise od ti 600 jura kada ne bude subvencionisanja cena...silom prilika, bas sam upucen u materiju, mark my words.


p.s. ja sam kesirao 900 jura za plin proslu sezonu, i zemao kredu od 5+ k jura za izolaciju, ali, ne radi se o meni i tebi vec je u pitanju siri kontekst. sta se drzavi isplati vise, da se neracionalno razbacuje energija ili da se kreditira izolacija.
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2010. 21:42 ] @
Citat:
Yoba
.vidis ovaj Dimkovic chovek misli da su ljudi zidali kuce zato sto su imali viska vremena i para, komedija jbt xD


Ma slusaj.. apsolutno je nebitno zasto su oni bas hteli kuce da sazidaju onolike kolike imaju, i na taj nacin. Zidali su ilegalno, a sada drzava to jos i nagradjuje kroz poklone.

Bas kao sto su i oni uvozili kola na CG table, pa ih je drzava nagradila.

Oni koji kradu struju... pa i njih nargradise.

I tako dalje.

Ako je to tebi normalno, svaka cast.

Citat:

da se neracionalno razbacuje energija ili da se kreditira izolacija.


WTF bre, pa onaj ko neracionalno razbacuje energiju NJU TREBA DA PLACA. I CENA treba da ga natera da se racionalizuje. Trosis mnogo struje, ona skupa - pa ces da vidis kako ce da se nadje za izolaciju.

A ne da drzava jos nagradjuje ilegalce koji neracionalno trose energiju. O kakvom to "vecem trosku" pricas za drzavu? Cena struje treba da bude komercijalna - pa ako je neko bogat toliko da moze da je neracionalno koristi, neka ga - to je onda NJEGOV trosak, a ne trosak drzave. A ne ovako.

To sa poklanjanjem izolacije je nista drugo nego sulud koncept.

Ali dobro, to je Srbija. Razume se onda.

Pretpostavljam da su sledeci na redu direktni lopovi, dzeparosi i slicni... zasto da se pravimo Tose, pa i ti lopovi kradu sigurno zato sto nemaju (ha ha ha, sta vi mislite, da oni kradu jer im je to zanimljivo, A A A?) - treba ih nagraditi onda.

Mukice.
[ HeYoo @ 25.05.2010. 21:47 ] @
da bre liberalci do mojega.. i mami su odbiajli dojku.. sami svoji ljudi od prvog meseca postojanja... nijednu pomoc nisu prihvatili nikad... sve se moze po njima iskazati u novcu. Svaki ima etiketu s cenom iznad glave pa mogu medjusobno da se porede ko je uspesniji u zivljenju.

@topic
ako bi to bilo normalno organizovano ne vidim zaista nista lose ali cisto sumnjam da se tu nece nesto preliti gde ne treba ako to nije samo-reklama kao i obicno.
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2010. 21:49 ] @
Ma kakvi bre liberalci.

O cemu bre vi pricate? Drzava bi da pokloni silne pare ilegalcima verovatno i da se ugrade neke "povlascene" privatne firme u vlasnistvu politikosa u celom procesu.

Po kojoj bolesnoj logici to treba da bude isplativije drzavi? Tu nema logike. Ti sto trose vise struje jer su im lose gradjevine je, logicno, vise i placaju, dakle - osim ako cena struje nije subvencionirana, a ne treba da bude, nema drzava nista da gubi od toga. Vuces puno - platis puno. Kraj price.

Vi forsirate nagradjivanje svih antisocijalnih i nelegalnih pojava. Postavlja se pitanje zasto bi onda bilo ko radio nesto normalno i legalno?

I posle vam cudno sto je sve nenormalno u Srbiji - pa eto, izmedju ostalog i zbog ovog nacina razmisljanja.

Ovo je samo mali korak od direktnog davanja plate lopovima... sa sve nekom hipi-socijalnom pricicom.

Srbija se razmece sa parama poreskih obveznika kao da je hebeni Monako a ne bedna zemlja u teskom deficitu koju nema pseto za sta da ujede. Nesto cisto sumnjam da je Srbija toliko bogata da moze da izigrava majku Terezu za divljake... ali eto, izgleda da i to moze... sve ce to narod platiti.
[ mmix @ 25.05.2010. 21:56 ] @
Yoba o cemu ti pricas, kakav izgoovor? naravno da me niko nije naterao da uzmem ovaj stan, moja odluka i samim tim moja i obaveza da placam sto ja i cinim. Da je moj stan (a nije) ja bi se bez pardona odjavio sa centralnog grejanja, u ovoj zgradi je bar moguce jer svaki stan ima svoj centralni ventil (ne ide x vertikala kroz stanove po commy fazonu vec centralna vertikala koja se grana na stanove gde postoji ventil za svaki). Ali gazda to nece i moja je obaveza i ne kukam zbog toga, a da sam preplatio po utrosenim kalorijama jesam sigurno jer u stanu ima 56 rebara od kojih smo mi drzali uljuceno samo 20 (dnevna soba i kupatilo) jer nije bilo potrebe za vise, nismo se smrzavali da dokazujemo nesto, temperatura je bila za majcu i duks cak i kad je bio minus napolju. Mogao sam i ja da budem dripac i da upalim svih 56 non-stop i da se setam u gacama i majci i da drzim otvorene prozore i kukam kako previse greju al cu da im naplatim svaki dinar koji mi uzmu makar se skuvao, al nisam. Ako cemo da pricao o doprinosu cuvanja energije ja sam i taj deo pokrio. Meni bi najvise odgovaralo da mi na radijatore stave merace i da platim REALNU cenu, koja god ona bila, ako je i 900e bar znam da sam je ja potrosio i da je to samo moja odgovornost.

Zato i nemam obzira prema asocima ove zemlje. Hoces kucu, to kosta! Kosta vlasnistvo, kosta izgradnja, kosta odrzavanje. Ako ti to predstavlja problem, prodaj kuci postani podstanar, da vidis kakva divota od zivota.





[ HeYoo @ 25.05.2010. 22:00 ] @
Dimkovicu ko je rekao da je to samo za ilegalce. Evo kuca u kojoj zivim nije dobro izolovana a savrseno je legalna. Sad ako bi nam neko dao drzavni kredit pod ok uslovima naravno da bi prihvatili. Ne vidim kakav je to luksuz ili bahacenje ni za drzavu ni za pojedinca.

To za odgovornost u gradnji se moze pricati gde gradnja nije toliki luksuz kao kod nas. Naravno da ima idiota sto prave kuce sa n spratova sa sve lavovima na fasadi na sred neke livade ali nisu svi takvi i nemoj da generalizujes.
[ Yoba @ 25.05.2010. 22:08 ] @
prva i osnovna stvar, ovo saopstenje je sturo i iz njega se ne vidi koncept (*)
sto ste vi uzeli zdravo za gotovo, jer vam ide u prilog pa meljete do besvesti


dakle, fakat da nesto placa drzava, nesto korisnik, postoje prava i obaveze

“Naša namera je da mi finansiramo tu izolaciju kuće, a građani će se obavezati da plaćaju istu cenu energenta kao danas”, objašnjava on.


da li je mislio da kaze da ce da placaju isti iznos kao pre pa kroz tu razliku da se vraca, ili sta, nejasno je, ali fakat da to nije za dz kako se uporno predstavlja



(*) naravno da koncept nije jasan kada od toga ima veliko NISTA.




dalje, kada se na temi o vojsci (ili freakovanje policije...ili...) lelemuda kako da se izbegne vojna obaveza isti liberalni lelemudi mu kazu, pa jbga, takav je zakon moras da ides...bla bla...pa jbga...takava je uredba bila da moze da se preregistruje sa CG tabla (ne, nisam ja preregistrova, mada bih bolje prosao da jesam)


fakat je da se lelemuda kako kome odgvara, kada mi zakon ide na ruku onda se mantra o postovanju zakona, kada mi ne odgovara onda se lelemuda leminzi, komunizam, tata drzava -- svaka dalja diskusija je prilicno besmislena
[ mmix @ 25.05.2010. 22:09 ] @
Aman, ne pricamo o kreditima. Kredit mozes sad da uzmes u nekoj komercijalnoj banci, i za razliku od iditskih kredita za dvometarske plazme i letovanja ovaj kredit je itekako rezonski i pametan, platis manje energente, za razliku ili za jos neku dodatnu kintu se ispruzis koliko mozes na 3, 4,5,6 godina i otplatis ga i ostane ti vrednija kuca, ti platio, ti otplatio, tvoja. Niko nema nista protiv toga. Ali da drzava sad dodje i kaze HeYoo, izolacija ti losa, evo ti repa, al nemoj da vracas, dobri smo, samo da si ti srecan? Jer o tome se radi, ne o kreditima.
[ Yoba @ 25.05.2010. 22:15 ] @
>>Ako ti to predstavlja problem, prodaj kuci postani podstanar, da vidis kakva divota od zivota.


been there, done that...90-tih placao stan 500 DEM-ova (to su tada bile velike pare u odnosu na danasnjih 250/500 jura, za mene je 1dem->1jur)...i nisam se zalio, mogao sam da zivim u jefitnijem stanu, nisam hteo, placao sam, drali me.
poznajem sve cari selidbe, spec zgrade bez liftova ;-)


e sada, ti objasni da sam trebao i narednih 10 godina da bude podstanar dok se drzavna administracija dovede u red i pocne da izadje dozvole za gradnju...pa javna je tajna da se ne izdaju dozvole za gradnju dok gazda mile ne zavalja u bellvile....mislim, ne mroamo ici u teoriju zavere, bio ministar na ti-vi da objasni zasto je izdato tako malo dozvola za gradnju, zaboravih stupidni odgovor.



edit:

>> Meni bi najvise odgovaralo da mi na radijatore stave merace i da platim REALNU cenu, koja god ona bila, ako je i 900e bar znam da sam je ja potrosio i da je to samo moja odgovornost.

pa, eto, cena benzina od ~100 din, ono REALNO da se sipa na pumpi kosta toliko (koliko kosta akciva vs sirovina tema za tebe)....mora da si presrecan jer placas REALNU cenu.
koja bre realna cena u srbiji, ne budi lud.
oces da ti skeniram racun za gas, pise
stanje brojila x, na taj i taj dan y, potroseno z=y-x, pazi sada, za OBRACUN q (pri tome je q~=z+300din)
REALNO, kradu me a da ne umeju ni da objasne, ni da sakriju, izbmislili kategoriju za obracun i naplate ti vise nego sto si potrosio :-)
[ HeYoo @ 25.05.2010. 22:19 ] @
Mislim da nece biti nista od toga ali i kad bi bilo sigurno ne bi bilo za dz.. nego samo drzavno stimulisanje masovnog izolovanja kroz povlascen nacin otplate/kreditiranja. Bankarski krediti su pljacka i uzimaju se samo u nuzdi.. opet ima ljudi koji uzimaju nepotrebne kredite ali ne treba opet generalizovati.
[ BluesRocker @ 25.05.2010. 22:37 ] @
Citat:
HeYoo: Bankarski krediti su pljacka i uzimaju se samo u nuzdi..

Izvini, a po čemu su pljačka? Kamatnu stopu određuje tržište, a bar u bankarskom sektoru postoji konkurencija u Srbiji (preko 40 banaka). A da zanemarimo tržište i da razmišljamo socijalistički - kolike banka ima troškove pa da na osnovu toga odredimo kamatnu stopu? Ako peri plaća 8% kamate na ulog a Žiki naplaćuje 15% za kredit, u tih 7% razlike mora da naplati i zakup lokala i plate zaposlenih, i struju, telefon, internet, troškove štampanja i papira, amortizaciju opreme, rizika da neko neće moći ili hteti da vraća kredit ... Naravno da ti izgleda puno ako pozajmljuješ od rodbine i prijatelja bez kamate.

Osim toga, kada kupuješ automobil ne moraš da čekaš 5 godina da skupiš pare nego ga dobiješ odmah, a zatim ga otplaćuješ sledećih 5 godina. Mnogi nisu disciplinovani već bi taj novac potrošili na nešto drugo što im realno ne treba. A kolika je vrednost što ti 5 godina imaš nešto što nisi mogao sebi da priuštiš? I to ima cenu, pa ako ti se sviđa plati, ako ne ne moraš.
[ Ivan Dimkovic @ 25.05.2010. 22:43 ] @
Pa jesu bankarski krediti pljacka, kad imas drzavicu da otme od svih i da onima koji su "se snasli" :-)))

Zvuci skroz logicno :)

Da li je neko od vas koji bi da poklanjate "nicije" ikada razmisljao odakle te pare treba da dodju?
[ anakin14 @ 26.05.2010. 01:37 ] @
Citat:
Izvini, a po čemu su pljačka?


zato sto je u Srbiji sve sto nije besplatno i za sta moras da ukljucis glavicu da razmislis jer sam odgovaras >>> PLJACKA.

pljacka je i kad ne dobijes besplatno stan,placene odmore,polutke od zadruge, dobro placen posao sa svim sledovanjima sto idu... sve je to PLJACKA

a nije PLJACKA kada neko placa drugom izolaciju novcem PORESKIH OBVEZNIKA...

u ovoj zemlji treba ad se uradi dan upozorenja drzavi, gde ce svi preduzetnici i preduzeca ceo dan dati popust narodu u iznosu PDV-a od 15.25 posto a uskratiti birokratama tih 15.25...

[Ovu poruku je menjao mmix dana 26.05.2010. u 09:46 GMT+1]
[ HeYoo @ 26.05.2010. 02:10 ] @
dimkovicu sve je otimanje s jedne ili druge strane.

Zasto bi bila pljacka ako bi drzava pomogla delu populacije i dala kredit koji se razlikuje od bankarskog samo u visini kamate. Tj odrekla bi se dobiti na tom kreditu.
Tako teba da pomaze i male privrednike i zapocinjanje poslova. Treba da omoguce povoljno kreditiranje na svim projektima gde su vrlo verovatni pozitivni efekti po drzavu u celosti a ne sve da ide u prostu potrosnju.
I da se ne bi mazali previse to postoji u dosta zemalja kapitalistickog zapada.



[Ovu poruku je menjao mmix dana 26.05.2010. u 09:47 GMT+1]
[ mmix @ 26.05.2010. 09:19 ] @
Ne mozes da poredis ova dva oblika kreditiranja.
Subvencionisanje i beneficiranje iz javnih prihoda ima smisla i potrebno je samo kad i ako vodi ka smanjenju drugih pritisaka na javne prihode. Startup kredit je super jer ce za svakog zaposlenog biti jedan manje na sisi biroa a jedan vise koji placa poreze i doprinose. Drzava onda moze da sracuna "svaki nezaposleni me kosta XYZ, za otvaranje jednog radnog mesta treba ABC para, ako je razlika kamata na ABC izmedju komercijalne i beneficirane manja od XYZ javni prihodi su na dobitku". U surpotnom je to lose gazdovanje javnim prihodima, onda je bolje da drzava komercijalnoj banci pozajmi pare, veca kamata nego subvencionisana a cvrsce garancije da ce biti vracena.

Subvencionisanje tvoje izolacije nece imati ni blizu isti efekat. Ne postoji cak ni socijalni rezon da ti se da beneficirani kredit jer ti nisi socijalni slucaj. Svako ko ima kucu u vlasnistvu nije socijalni slucaj, poseduje kapital koji visestruko prevazilazi cenu izoliranja.
[ HeYoo @ 26.05.2010. 18:53 ] @
ajde da ne pricamo o mojoj izolaciji
pricam uopsteno.. Ne znam kako ti zamisljas drzavu ali po tvome ne treba ni obnavljati puteve, vodovode.... jer ce drzava vise zaraditi ako pozajmi pare komercijalnoj banci
Postoji nesto sto se zove javni interes i ako drzava oce da smanji nezaposlenost, smanji rasipanje energije, poveca efikasnost mora aktivno da deluje. Ako se bude cekala prirodna selekcija, razni umisljeni zakoni trzista u zemlji gde to trziste nije razvijeno niti ce ikad biti otici cemo do qrca. Neke investicije se ne ogledaju samo kroz novcane jedinice i ne moze se sve izmeriti u novcu pa da njega uzmemo kao kljucni element u sistemu vrednosti. Postoji i siri drustveni interes. Porodice propadaju, klinci se ubijaju (igraju se dzungle i prezivljavanja od malena).. vlada opsta netolerancija. Zato sam i ukazivao na suzenje svesti pojedinaca ovde iako si obrisao taj deo posta.

Porediti nas sa razvijenim zemljama je isto toliko glupo koliko porediti sa africkim. Ne mozes apelovati na odgovornost kad ljudi nemaju sa cime da budu odgovorni. To je kao da imas brodolomnike u dve grupe.. jedni imaju bure pijace vode, a drugi jednu litru. Ovi prvi mogu da se kalkulisu i budu odgovorni, a ovi drugi nemaju sa cime da budu odgovorni jer neku kolicinu vode moras pa moras popiti.

[ a1200 @ 26.05.2010. 18:57 ] @
Moze to i ovako da se predstavi... zivis u kuci koja se raspada, samo sto se nije srusila, voda curi u kupatilu, prokisnjava krov, a struja mora da se gasi kad je vlazno... kad je kosava, kroz dnevnu sobu duva promaja, a zima polako dolazi... umesto da krenes da popravljas kucu kako bi sastavio jos jednu sezonu i izbegao smrzavanje, ti uzimas one pare koje imas i ulazes u lakiranje parketa i kupovinu LCD televizora. Kad te komsija pita da li si normalan, ti mu ladno odgovoris da u Shvedskoj svi imaju LCD i ekstra lakiran parket... :)

...
Nego kad smo vec kod LCD-a, da li ste znali da on trosi oko 150W kad radi, a 1W kad je na 'stand by'... dakle mnogo manje nego stari katodni. Mogla bi vlada da se otvori i subvenishe kupovinu LCD televizora, josh bolje, mogla bi svakom da pokloni po jedan u zamenu za stari CRT!!! Genijalno, tako bi se na duze staze smanjila potrosnja struje, samim tim i energenata, i popravila ekonomska situacija u Srbiji... mozda bi to moglo da se pridoda ovoj genijalnoj ideji o besplatnoj izolaciji...
[ HeYoo @ 26.05.2010. 19:26 ] @
Citat:
a1200: Moze to i ovako da se predstavi... zivis u kuci koja se raspada, samo sto se nije srusila, voda curi u kupatilu, prokisnjava krov, a struja mora da se gasi kad je vlazno... kad je kosava, kroz dnevnu sobu duva promaja, a zima polako dolazi... umesto da krenes da popravljas kucu kako bi sastavio jos jednu sezonu i izbegao smrzavanje, ti uzimas one pare koje imas i ulazes u lakiranje parketa i kupovinu LCD televizora. Kad te komsija pita da li si normalan, ti mu ladno odgovoris da u Shvedskoj svi imaju LCD i ekstra lakiran parket... :)

...
Nego kad smo vec kod LCD-a, da li ste znali da on trosi oko 150W kad radi, a 1W kad je na 'stand by'... dakle mnogo manje nego stari katodni. Mogla bi vlada da se otvori i subvenishe kupovinu LCD televizora, josh bolje, mogla bi svakom da pokloni po jedan u zamenu za stari CRT!!! Genijalno, tako bi se na duze staze smanjila potrosnja struje, samim tim i energenata, i popravila ekonomska situacija u Srbiji... mozda bi to moglo da se pridoda ovoj genijalnoj ideji o besplatnoj izolaciji...


Cuo sam da Belgiji oblazu kuce LCD televizorima.. kazu da je mnogo efikasnije od ove primitivne izolacije.
[ a1200 @ 26.05.2010. 19:38 ] @
Ne nego tamo ne subvencionisu izolaciju kuca, ako im se putevi, zdravstvo i generalno svaka oblast za koju je drzava zaduzena raspada...
[ HeYoo @ 26.05.2010. 19:47 ] @
Tamo ne placaju ni uslugu satelita koju nisu ni koriscene pa nikom nista. Ne placaju ni MIladine, ni abnormalnu korupciju, ne pomazu "posrnulim" tajkunima, ni prodavanje puntica pa niko nista.
Za sve je kriva izolacija iz ocigleno propagandne vesti koja se btw jako brzo isplati.

Jel si tako i protiv kredita za stanove??
[ a1200 @ 26.05.2010. 21:42 ] @
Nisam, zato sto oni resavaju zivotno pitanje novih porodica. To nisu bacene pare jer ih oni koji su ih uzeli vracaju... dok se ovde prica o poklonu drzave, ne kreditu. Ako vec treba da se daje kredit 1000x je bolje dati ga za reshavanje stambenog pitanja, i izgradnju subvencionisanih stanova (ekonomskih isplativih, tako da drzava prakticno izlazi iz posla sa pozitivnom nulom) nego za termo izolaciju. Postize se isti efekat (uposljavanje radnika i preduzeca) a resava se mnogo znacajniji problem. Takodje ti ljudi, kad reshe stambeno pitanje, u vecini slucajeva zasnivaju porodice i prave decu, ostaju u vecem broju ovde jer imaju nesto u vlasnistvu/sredili su se... sto je isto jako bitno sa demografskog stanovista i generalno buducnosti ove jadne zemlje.
[ stil @ 26.05.2010. 21:52 ] @
Termodinamika
[ a1200 @ 26.05.2010. 22:03 ] @
Pa slobodno, nek izoluju stanove u izgradnji, za koje se uzima i odplacuje kredit, a ne privatne kuce... :)
[ stil @ 26.05.2010. 22:10 ] @
Zakoni u termodinamici ne poznaju politiku i njih ljudi po svom nahođenju ne mogu menjati. Zato ponovo kažem izolacija stambenih prostora je jako korisna stvar i donosi velike uštede na duži rok. Svakog meseca od trenutka postavljanja više novca ostaje za druge stvari. To isto važi i za kurte i za murte koji dolaze i odlaze sa vlasti. Ako bilo ko od njih kaže nešto smisleno ja ću to podržati.
[ a1200 @ 26.05.2010. 22:13 ] @
Da ali limitirana kolicina novca iz budzeta, itekako poznaje prioritete, i ima svolje limite. I zato te pare treba upotrebiti za neuporedivo bitnije stvari.
[ Shadowed @ 26.05.2010. 23:01 ] @
Pa, ne postoji bitnija stvar jer je ovo glupost. Sve sto nije glupost je bitnije :)

Elem, sama cinjenica da ces trositi manje energenata i ustedeti kasnije treba da coveku bude dovoljan razlog da sam uradi izolaciju. Coveku se to isplati samo po sebi, ne treba drzava da mu sugerise.
E sad, postoji situacija kada neko bas nema para na gomili da uradi izolaciju ali razvuceno preko godine placa grejanje. I ok, njemu treba drzava da pomogne da uradi gore pomenutu stvar. Ali da mu pomogne, ne da mu pokloni. Sasvim logican nacin bi bio namenski kredit (dakle, da ne moze da potrosi na nesto drugo) kojim bi se uradila izolacija. Pri tome taj kredit ne bi imao kamatu (ili bi imao na nivou inflacije). Taj kredit bi se otplacivao narednih nekoliko godina od para ustedjenih od grejanja.
E, to ima smisla. Drzava nije na gubitku, ljudi su na dobitku jer su dobili izolaciju i manje placaju grejanje. Oni kojima to nije trebalo a placaju porez nisu zavrnuti za te pare. I sve je na mestu.


Medjutim, to bi se i uradilo tako kada bi cilj bio taj koji oni predstavljaju. Cilj je sasvim drugi - da povlasceni dobiju izolaciju dzabe i da to urade povlascene firme. Pera odlucio da Pera&sin doo uradi Peri izolaciju o drzavnom trosku.
[ HeYoo @ 26.05.2010. 23:05 ] @
a1200 nisi bas dosledan.. isto kao sto je tebi bitan stan za zasnivanje porodice tako je nekome bitna kuca ili mislis da po manjim mestima i kucama ne zive ljudi. Ja ne vidim razliku sem sto ce izolovanje tvog stana biti placeno kroz kredit za taj stan.
Poklanjanje para za to je spomenuo jedino postavljasc teme na osnovu nejasne izjave doticnog ministra. Mi raspravljamo o hipotetickim stvarima ili sta bi bilo kad bi drzava stvarno obezbedila povoljno kreditiranje termoizolacije bas kao i za te stanove.

Digoste frku oko nicega, a slicne stvari su prosle vec 1000 puta i niko se nije bunio. Ali kad se to gleda kroz stereotip ilegalnih nedovrsenih kuca na 4 sprata u kojima su smestene izbeglice drukcije se reaguje.
Isto se tako moze reci da je stan u bg-u luksuz (sto doista i jeste), a u obliznjim mestima mozes kupiti kuce za smesne pare. Ali tu je i gradjevinski lobi pa je cena nekretnina takva kakva je bas zbog tih kredita. To je doista LCD montiran u shupi.

Po meni su jos veca bahacenja i bacanja para oni subvencionisani puntici. Cemu to doprinosi?
[ HeYoo @ 26.05.2010. 23:07 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, ne postoji bitnija stvar jer je ovo glupost. Sve sto nije glupost je bitnije :)

Elem, sama cinjenica da ces trositi manje energenata i ustedeti kasnije treba da coveku bude dovoljan razlog da sam uradi izolaciju. Coveku se to isplati samo po sebi, ne treba drzava da mu sugerise.
E sad, postoji situacija kada neko bas nema para na gomili da uradi izolaciju ali razvuceno preko godine placa grejanje. I ok, njemu treba drzava da pomogne da uradi gore pomenutu stvar. Ali da mu pomogne, ne da mu pokloni. Sasvim logican nacin bi bio namenski kredit (dakle, da ne moze da potrosi na nesto drugo) kojim bi se uradila izolacija. Pri tome taj kredit ne bi imao kamatu (ili bi imao na nivou inflacije). Taj kredit bi se otplacivao narednih nekoliko godina od para ustedjenih od grejanja.
E, to ima smisla. Drzava nije na gubitku, ljudi su na dobitku jer su dobili izolaciju i manje placaju grejanje. Oni kojima to nije trebalo a placaju porez nisu zavrnuti za te pare. I sve je na mestu.


Medjutim, to bi se i uradilo tako kada bi cilj bio taj koji oni predstavljaju. Cilj je sasvim drugi - da povlasceni dobiju izolaciju dzabe i da to urade povlascene firme. Pera odlucio da Pera&sin doo uradi Peri izolaciju o drzavnom trosku.


Upravo je u tome poenta
[ stil @ 26.05.2010. 23:07 ] @
@ Shadowed

Kako god u to neću da ulazim. Ako ti potrošiš manje nekakvog energenta za grejanje koje se uvozi ili potrošiš manje struje za hlađenje sveukupni bilans rashoda države se poboljšava. Vidi se na primeru Australije da si u pravu za to što kažeš za zloupotrebe ali neka to bude učenje na tuđim greškama.
[ BluesRocker @ 26.05.2010. 23:33 ] @
Citat:
HeYoo: Po meni su jos veca bahacenja i bacanja para oni subvencionisani puntici. Cemu to doprinosi?


Država ništa ne daje već se odriče dela PDV-a, a zauzvrat značajno povećava zaposlenost (porez na plate), povećava domaću proizvodnju, smanjuje uvoz (jer se manje automobila uvozi, a više kupuje domaći punto), povećava izvoz, a zapošljava se čitava mreža kooperanata u okolini Kragujevca koji će proizvoditi delove. To sve znači više para od poreza državi, ali i stalan posao i bolji životni standard mnogima. Iako sam protiv bilo kakvih državnih subvencija, ova se pokazala kao prava stvar u pravo vreme. Ne bih se bunio da se na taj način otvori još 5 fabrika automobila u Kragujecu. Sve dok je nezaposlenost velika treba podsticati velike firme da kod nas pokreću proizvodnju.
[ Zeka_SD @ 26.05.2010. 23:52 ] @
Jbt, već četiri stranice komentarišete izjavu "stručnjaka za sve" Dulića (koji je, btw, stručno procenio da izolacija kuće košta 2500 €), a isti taj Dulić je pre tri dana izjavio da će rušiti iste te kuće!!!
[ Shadowed @ 27.05.2010. 01:05 ] @
Citat:
stil: @ Shadowed
Ako ti potrošiš manje nekakvog energenta za grejanje koje se uvozi ili potrošiš manje struje za hlađenje sveukupni bilans rashoda države se poboljšava.


Da, samo sto se manje poboljsava tim robinhudovskim principom.
[ stil @ 27.05.2010. 04:26 ] @
Citat:
BluesRocker: Država ništa ne daje već se odriče dela PDV-a, a zauzvrat značajno povećava zaposlenost (porez na plate), povećava domaću proizvodnju, smanjuje uvoz (jer se manje automobila uvozi, a više kupuje domaći punto), povećava izvoz, a zapošljava se čitava mreža kooperanata u okolini Kragujevca koji će proizvoditi delove. To sve znači više para od poreza državi, ali i stalan posao i bolji životni standard mnogima. Iako sam protiv bilo kakvih državnih subvencija, ova se pokazala kao prava stvar u pravo vreme. Ne bih se bunio da se na taj način otvori još 5 fabrika automobila u Kragujecu. Sve dok je nezaposlenost velika treba podsticati velike firme da kod nas pokreću proizvodnju.



Pazi, dobro je da se otvaraju fabrike u kojima ljudi stvarno nešto rade ali tek kad proizvod te fabrike počnemo da izvozimo ovde se može videti neki napredak. Čitaj ovde će početi da raste standard. Sve ostalo je cirkulisanje novca u okviru sistema a to ima manji efekat nego kad neki proizvod prodaš negde napolju i u sistem uneseš svež novac. To treba biti cilj ako se želi razvoj.
[ mmix @ 27.05.2010. 08:11 ] @
Citat:
HeYoo:  Upravo je u tome poenta


To je u praksi nemoguce izvesti. Subvencionisani kredit sa grejs periodom nikad ne moze da ide ispod legalne kamate ostvarive rezidencijalnom licu jer su moguce zloupotrebe ogromne za nekog ko ima kintu. Pogledajte samo sta su radili sa tim startup kreditima, uzmu od drzave kredit za 2% sa grejsom i odmah sutradan ga pozajmi nekom za 10%, papirima se lazno pokrije i gotovo, a to su pravna lica kojih ima par hiljada. Kakvih bi sve muvanja bilo sa izolacijom i stotinama hiljkada kuca, to je tek vanredno, uzimali bi kredit ljudi sa gotovim izolacijama (suskica u dzep sluzbenika da potpise da nije bilo izolacije) i onda se pare obrnu po realnim kamatama i drzavi vrati po subvencionisanoj. Itd, i tako nasiroko.
[ stil @ 03.06.2010. 05:24 ] @
Pa dobro da li je problem uvesti kontra meru na koja bi sprečila to što si naveo. Na primer obavezno fotografisanje objekta pre i posle. Kažem, ideja je dobra samo se treba postarati da ne dodje do zloupotreba. Onome ko stvarno želi da ugradi izolaciju to neće smetati a onaj ko želi da napravi prevaru nema prava da se buni i ok.
[ vladd @ 03.06.2010. 10:40 ] @
MA daaj, ne mislis da dotocni glupavi predlozi sluze svrsi.

Prosto klepanje para, samo treba dokuciti mehanizam.

Verovatno ce se fingirati broj kuca i skloniti pare, ili ce se prosto fiktivno dodeliti poverljivim vlasnicima sa postojecom izolacijom(i par neduznih, zarad kamera), a ostatak ce se preliti verovatno u sake uvoznika ili povezanih lica..

Slicno je sa kreditom mmf-a za "nauku. Odvojice se 400 milki za "stanove za mlade istrazivace", otkupice se Belvil po jezivim cenama, Misko ce da zaokruzi poslic, neki ce se ovajditi, i deo novca vratiti u (davno osnovani) "stambeni fond"(u kome podobni vec primaju masnu apanazu), beneficiranim kreditom, a gradjani ce da vracaju kredit..kroz smanjenje standarda, vece marze, akcize i poreska davanja..

Sto se izolacije tice, verovatno cemo otkriti ko je iza poslica sa uvozom, recimo izolacionog materijala.

Ekologija postaje unosan biznis u povoju, krecu ekoloski kontejneri, centri za reciklazu, vec se povezani maheri razvijaju u tom oslu..

Uskoro slede ostri propisi, pa ce gradjani dodatno platiti podizanje nivoa ekoloske svesti, naravno nesrazmerno efektima, srazmerno zeljama odredjenih grupacija da otimaju novac.

Poz
[ stil @ 03.06.2010. 11:14 ] @
Gledaj vladd verovatno ima istine u tome što govoriš . Međutim situacija što se tiče izolacije objekata nije dobra svakog dana se uludo razbacujemo energijom kao da smo neko ko je ima na pretek kao da je besplatna. Status kvo koristi jedino uvoznicima energenata. Tako da, neko rešenje se mora naći.
[ vladd @ 03.06.2010. 13:40 ] @
Naravno da nije dobra. Tehnicki su u pravu, najveci je problem sto se "problem" vise formalno resava, ili preciznije, realan problem se koristi kao izgovor za petljavinu..

Pa napavise bruku od dodele pomoci..dali dedi jednu litru ulja a trazili da potpise 10..

I kako to marketinski zvuci.."podelii xxx miliona dinara pomoci..", odvojenih iz fonda od strane socijalnoodgovorne ekipe, a do korisnika pristiglo jedno 10%...

Poz