[ BaCkSpAcE @ 18.01.2004. 02:17 ] @
Ovako stvari stoje: imam jedan posao sa nekim "piscem", odnosno on je izdao sada neku knjigu (roman) petu valjda po redu, i sad, on bi ako moze taj posao da se prosiri, znaci neki inostrani izdavaci. Da li je neko upucen u to, i kako i s kim bi trebalo da stupim u kontakt kako bi nasao neke zainteresovane da prevedu tu knjigu i da je prodaju na nekom od svetskih jezika, naravno uz obostranu korist, znaci jedan deo nama jedan njima... Ima li neko iskustva sa ovim ? Bilo kakva pomoc bi mi dobrodosla...

[ Dragan Varagic @ 18.01.2004. 08:53 ] @
Prvo sam mislio da pošaljem temu u Čekaonicu, ali ima rešenja za vaš problem koji se tiču Interneta, i najverovatnije su najjeftinija.

Moj je predlog da naplatite vaše usluge koje mogu ići u tri pravca:

1. Napravite sajt na engleskom jeziku (ili nekom drugom na koji autor želi da prevede knjigu) koji predstavlja knjigu.

2. Izvršite istraživanje putem Interneta o potencijalnim izdavačima (veoma je bitno o kojoj se oblasti radi, obzirom da postoje veoma specijalizovani izdavači) i krenite u pregovore sa njima. Upućujte izdavače na sajt da vide detalje o knjizi.

3. Možete pronaći specijalizovane PR agencije koje vam mogu pronaći izdavača. ali i pokrivanje medija i ostale promotivne aktivnosti oko knjige. Ovo nije nimalo jeftino (red veličina oko 5.000 $ US mesečno, nekih 3 meseca npr.), ali je veoma efikasno. "Sa parama se prave pare". U SAD bez zastupnika teško da ćete bilo šta ozbiljno uraditi.

Napomena: Skoro svi izdavači i PR agencije napominju da morate precizno objasniti zašto mislite da ćete imati uspeha na tom tržištu i tražiće nezavisnu evaluaciju o tome koliko je knjiga stvarno dobra. Nemojte se iznenaditi negativnim odgovorima.

4. Moj vam je savet da ako je knjiga u redu, prevedite je na engleski i objavite je kao elektronsku (pdf) knjigu. Uzmite CIP i ISBN, i sa ovim poslednjim možete postaviti knjigu na Amazon.com. Ako se zarade pare, nije posle problem sam platiti izdavanje u inostranstvu.

5. Potrebno je da uradite dosta istraživanja o tome gde bi trebalo da sve postavite vašu knjigu da se prodaje, što se tiče sajtova koji već prodaju slične knjige.

U svakom slučaju, to je dosta posla (višemesečni angažman), i ako niste motivisani finansijski, bolje da ne krećete u ovu priču.
[ McKracken @ 18.01.2004. 12:56 ] @
Za pocetak, mozete ici i na Print on Demand i raditi prodaju samo preko Interneta.