[ Genie_1984 @ 30.05.2010. 12:36 ] @
Hteo bih da napravim induktivni senzor...to jest senzor koji bi detektovao prolazak metala na maloj udaljenosti (5-10mm). Na izlazu treba da saje logičku 1 ako je predmet bluzi a 0 ako nije (ili obrnuto,nije od važnosti jer bi ga priključio na atmega8 pa softwerski mogu da prilagodim)
Tražio sam po internetu i nisam baš bio uspešan

Najbliže što sam našao je ovo



Da li neko ima bolju šemu? ili neku ideju?
[ shpiki @ 30.05.2010. 13:43 ] @
Jel baš mora induktivni senzor? Ako će samo metal prolaziti (kuda god) možeš neki drugi senzor...
[ Genie_1984 @ 30.05.2010. 14:18 ] @
Naravno da ne mora isključivo induktivni ali sam kontao da se to može realitivati "homemade"
Razmatrao sam i kapacitivni....ali nalazio sam isključivo realizacije sa velikom pločama (tipa 10x15cm) a to mi je veliko

To mi treba za brojač obrtaja remenica na kombajnu...Kod za AVR sam manje više odradio...ostao mi je samo problem senzora....

[Ovu poruku je menjao Genie_1984 dana 30.05.2010. u 16:32 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 30.05.2010. 14:25 ] @
sto ne stavis obican kartonski disk i optokapler (ako ti je nebitan pravac nego samo brzina) ili 2 optokaplera ako ti je bitna i brzina? to napravis za 10min ..

ne znam kako izgleda remenica na kombajnu .. ali ako imas na sta da zakacis disk koji se okrece ... karton, lim, plastika .. + optokapler i to ti je super resenje ... ako nemas nego hoces sa kaisa da skidas, zalepis na kais parce reflektivne folije ... ledara i ldr .. ima jos ideja sve zavisi kako to fizicki izgleda i sta mora da trpi (prljavstina, voda, blato) ...

imas isto foru sa reed releom .. zalepis magnet, on prolazi i okida reed rele .. to je prilicno zgodno ako je sve mnogo prljavo pa optika nece raditi posao (blato i slicno)
[ Genie_1984 @ 30.05.2010. 14:39 ] @
Zbog prašine sam izbacio optičkr senzore iz opcija....
Reed relej (odnosno više sam razmišljao o hall senzoru kao npr. TLE4905) mi je opcija ako ne nađem ništa bolje. jer bi u tom slučaju morao magnete da "lepim" na remenice a sa induktivnim senzorom za tim nemam potrebe jer sve remenice koje bih "kontrolisao" su manje više "šuplje". kao na slici
[ Genie_1984 @ 30.05.2010. 14:49 ] @
Probaću da napravim nešto na ovom principu

http://www.elitesecurity.org/p1343643

predpostavljam da će raditi i sa metalom...pa ću videti...
[ bogdan.kecman @ 30.05.2010. 14:53 ] @
ovi tockovi su poveliki :) ja bi tu nalepio magnet i ne bi razmisljao, neki dvokomponentni epoxi ce da ga zalepi da nema sanse da otpadne a prljavstina mu nece moci nista ..

ovo sa feritom, pobudnim i kontrolnim namotajem - sumnjam :( mada - lako je probati zar ne :) ... problem je sto su svi ti kapacitivni senzori spori .. tako da ako se tocak obrce sa 1rpm sigurno ce sljakati ali .. za vece brzine .. ti ces citati konstantu vrednost kondenzatora preko nekog rpm-a
[ shpiki @ 30.05.2010. 15:10 ] @
Najlakse resenje je magnet, kao sto ti je kecman rekao, malo rada a "radi posao".
Nemoj sebi dodatno da komplikujes zivot ako ne moras...
Pozdrav.
[ Genie_1984 @ 30.05.2010. 16:19 ] @
Jeste najlakše i ozbiljno ga uzimam u obzir...jedino što me brine u slučaju reed releja je kako će se ponašati pri vibracijama? da li će dolaziti do lažnog okidanja(pošto ih nikada nisam koristio)?
[ bogdan.kecman @ 30.05.2010. 16:22 ] @
ako imas neki hal senzor to ti je jos bolje (apropo vibracija) ... ja sam trosio reed relee i nikad nisam imao problema sa vibracijama i uvek sam se cudio sto .. mada ima ih raznih, mnogo bolje da uzmes hal - nemas mrdajucih delova koji mogu da riknu i imas mnogo cistiji izlaz od onoga sa reed relea
[ introitus @ 30.05.2010. 18:01 ] @
>
Ciklokompjuteri (brzinomeri) najcesce koriste reed prekidac i magnet za
brojanje/merenje svih informacija vezanih za brzinu, predjen put itd.
Retko se desava da taj sistem zakaze i to je obicno u izuzetno vlaznim i
blatnjavim uslovima.
Od 2003 koristim isti brzinomer i samo jednom mi je "zalepio" reed, u
stvari, mislim da je bio hladan lem u pitanju...?
Ono sto sam hteo da kazem je da ti resenje bazirano na reed-u
najednostavnije, a verovatno, i najjeftinije.
[ bogdan.kecman @ 30.05.2010. 23:17 ] @
da vidis, kad spomenu ciklokompjuter ... oni svi trose reed relay a svi znamo koliko vibracija ima na tocku bicikla i na viljusci - i rade 1/1 godinama ...
[ Genie_1984 @ 31.05.2010. 00:08 ] @
Probaću prvo sa reed-om...pa ćemo videti....ako budu izdržali i jednu godinu biće dobro....lako ih menjati novim
Ne znam samo da li bi mogli oni u zatvorenom kućištu?
Mada,nastaviću da tražim induktivni senzor....čisto radoznalosti radi

[Ovu poruku je menjao Genie_1984 dana 31.05.2010. u 01:20 GMT+1]
[ grabik @ 31.05.2010. 07:47 ] @
Citat:
bogdan.kecman: da vidis, kad spomenu ciklokompjuter ... oni svi trose reed relay a svi znamo koliko vibracija ima na tocku bicikla i na viljusci - i rade 1/1 godinama ...


Vibracije na tim remenicama su puno vece nego na viljusci bicikla. Postoji konstantno proklizavanje na remenicama i povecava se sa opterecenjem kombajna.
Takodje velika prasina i povremeno pranje stroja da ne bi doslo do pozara.

Ako nema lanac za praznjenje statickog elektriciteta i na njega mozes racunati.

Takodje kod pucanja remenja racunaj da ti moze otkinuti zice sensora, ili napraviti stetu na elektronici ili zicama.

Mislim da su najbolje rjesenje gotovi industrijski induktivni sensori.

Pitanje je ako je dao za polovni kombajn 10-20k E , a ne moze da se rastane od 200E za induktivne sensore onda jbg.


[ lumpy986 @ 31.05.2010. 12:57 ] @
Cena induktivnih senzora je smesna, npr, omron NO/NC koji detektuje na daljini od 5mm kosta oko 17e. Uz to ti treba samo jedan relej. Takodje bih preporucio i Truck-ove induktivce, extra su kvaliteta i krecu se oko 22e.
[ Genie_1984 @ 09.06.2010. 02:00 ] @
Citat:
grabik:
Takodje kod pucanja remenja racunaj da ti moze otkinuti zice sensora, ili napraviti stetu na elektronici ili zicama.

Mislim da su najbolje rjesenje gotovi industrijski induktivni sensori.

Pitanje je ako je dao za polovni kombajn 10-20k E , a ne moze da se rastane od 200E za induktivne sensore onda jbg.


A kod industriskih senzora ne mogu da se pokidaju žice? Sve je to stvar kako se sve reši (obezbedi)

A meni jeste problem 200e jer ih nemam...tako da "smešna" cena od 20e/kom meni nije smešna... pa mi je velika razlika u ceni izmedju hall switcha koji košta oko 60-70din i induktivnog koji košta 2000 din...pogotovo jer meni treba nekih 8 komada....

Zbog toga se okrećem alternativnim rešenjima...i za sada hall vodi...


[ macedo @ 09.06.2010. 08:24 ] @
Citat:
pogotovo jer meni treba nekih 8 komada....

Shta bi to trebalo da znaci? Brojiti obrtaje kod jedne ili svih remenica ili imati signalizaciju obrtaja? Ko bi to mogao da nadgleda.
Svako reshenje razlicito od korishcenja induktivnih senzora ti je cista improvizacija. Induktivni senzor mozesh izloziti vodi, prashini i on ce opet odradjivati posao, a hall iskoristi za neke neznije stvari imajuci u obzir konkretan slucaj.
[ Genie_1984 @ 09.06.2010. 12:16 ] @
Zamišljeno je da broji obrtaje na 7 senzora + da meri temperaturu motora....i u slučaju da nešto otkaže sighnalizira odgovarajućom LED diodom
Pri tome sam ubacio i da možeš da limitarš minimalni broj obrtaja ispod kojeg bi signalizirao kvar
Naravno moguće je prikazivati samo jedno očitavanje (1 LED displej prikazuje koja je osovina/temp prikazana + 4 displeja za prikaz br obrtaja/temp)

Ništa me ne košta da probam da rešim sa hall senzorima...pa oako ne uspe uvek mogu priključiti induktivne....
[ grabik @ 10.06.2010. 12:48 ] @
Vidim da nemas blage veze kako kombajn uopste radi. Da bi napravio neku elektroniku za nadgledanje nekog stroja treba da znas sta "otprilike" to radi i sta treba da radi tvoja elektronika odnosno softver.

Neznam zbog cega ti treba mjerenje obrtaja na 7 mjesta, to mozes da prepolovis. Sve remenice su povezane i dobijaju pogon od jedne pogonske. Broj obrtaja dizel motora "skidas" sa alternatora. Treba da rjesis "prepoznavanje" promjena broja okretaja na tkz. varijatoru kojom upravlja kombajner, da ih tvoj softver ne detektuje kao proklizavanje ili zagusenje kombaja.

Ovaj put cu se uzdrzati oko komentara da hall sensori mogu zamjeniti industrijske induktivne davace.

[ Genie_1984 @ 10.06.2010. 13:47 ] @
Možda "nemam blage veze" kako kombajn radi ali ako već proveravam da li se neka remenica vrti nije veliki problem prikazati broj obrtaja,pa ako ćaletu to pomogne onda dobro ako ne nikom ništa. A 7 je jer sam imao toliko slobodnih portova. Kontao sam ako pri odredjenom broju obrtaja neka remnica se okreće X puta i odjednom se promeni broj obrtaja te remenice ispod te granice onda nešto nije u redu (ležaj,kaiš,lanac preskače ili slično). Možda to nešto pomogne možda ne...ali već pravim tako da mi je svejedno....

Završio sam softwer i elektroniku...ostala je montaža...možda kada završim javim kako funkcioniše...

Pošto ova tema sad više prelazi u neku diskusiju o mehanici a ne elektronici misli da nema više svrhe pratiti je....

Pozz
[ tisovac @ 14.12.2010. 19:41 ] @
za smanjenje broja senzora koristi se kontrola zadnje osovine u pogonskom nizu .Ako bilo koja ispred proklizi to će registrovati zadnja pogonska osovina.
[ D.Krajc @ 31.01.2014. 22:00 ] @
Pozdrav svima,zovem se Dragan,bavim se poljoprivredom i treba mi mala stručna pomoć
Tragajući za rešenjem mog problema sam našao ovaj forum pa se nadam da mi možete pomoći
Hteo sam da napravim jednostavan uređaj za kontrolu rada kombajna,
to znači da prati rad tri osovine i da signalizira ako neka stane tj. da upali led diodu i neki zvučni signal (piskavicu i sl.)
mislio sam postaviti na osovine indutivne senzore...
Da pređem na stvar,muči me elektronika pa ako neko ima neku jednostavnu šemu nekog uređaja koji bi se mogao primeniti u tu svrhu i taj posao mogao odraditi.
Znači ne zanima me broj obrtaja i sl. samo dal se okreće il ne
[ elektrostudio @ 04.02.2014. 20:13 ] @
Pogledajte sheme sa NE555 gde induktivni prekidac stalno resetuje vreme tajmera te ukoliko ne resetuje tajmer u odredjenom vremenu doslo je do prestanka rada osovine.
[ D.Krajc @ 05.02.2014. 14:41 ] @
Jel treba i u tom slučaju da se radi neko programiranje
Kad sam postavio pitanje mislio sam da je taj uređaj jednostavniji tj. verovatno je za elektroničara to smešan posao
Meni treba nešto što bi bilo bez programiranja
npr. nešto ovako
[ ZAS011 @ 05.02.2014. 14:45 ] @
NE555/LM555 se ne programira, surova elektronika.
[ D.Krajc @ 07.02.2014. 13:39 ] @
Ipak taj posao moram poveriti nekom ko je za to stručan...
Još jedno laičko pitanje...šta je potrebno da se senzori i još neki analogni davači povežu sa računarom npr. tablet?