[ jazz911 @ 31.05.2010. 11:58 ] @
Pozdrav.
Ja sam vrhunski matematičar i diplomirani programer.
Želeo bih da se bavim bazama podataka i da posle niza godina postanem vrhunski stručnjak u ovoj oblasti.
Znam da ovaj svet funkcioniše na bazama podataka i da se tu nalazi enorman novac.
Ali isto tako želeo bih da ceo svoj radni vek provedem u ovoj zemlji.
Interesuje me koliko i šta se i na kom nivou od toga dešava u Srbiji? Koje firme se ovde bave projektovanjem, programiranjem i ostatkom posla oko baza podataka a da nisu sitni igrači? Ima li šta od toga ovde, a kada pomislim o postojećim korisnicima trebalo bi itekako da postoje oni koji to rade.
Kada sam tražio posao oko nove godine, tri meseca u oglasu nisam vidjao da neko traži učenike, a ni seniore za taj posao.
Hvala unapred, odgovori na ovo pitanje će mi jako značiti
[ Vic @ 31.05.2010. 12:03 ] @
Citat:
jazz911: Pozdrav.
Ja sam vrhunski matematičar i diplomirani programer.


Jel ovaj post ozbiljan ili neka pošalica?
[ jazz911 @ 31.05.2010. 15:11 ] @
Ne mogu sad da se bavim tvojom ljubomorom.
Potreban mi je odgovor na ovaj post.
Molim samo ozbiljne odgovore
[ biske86 @ 01.06.2010. 00:26 ] @
Naravno da ima, ja nemam lično iskustvo ali znam iz iskustva drugih ljudi koji kažu da ima dosta firmi u našoj zemlji koje imaju ozbiljne baze podataka koje rade na Oraklu ili MSSQL Serveru. Dovoljno je samo da zaviriš u neku od malo većih kompanija i uverićeš se u to. Da ne pričam o bankama. Ali ima i dosta ljudi koji ne žele da otkrivaju detalje oko toga koje baze koriste i uopšte ima mnogo vrhunskih developera a posebno administratora baza podataka koji nisu učlanjeni na forum tako da ćeš morati malo da se potrudiš oko toga da saznaš ko i šta koristi od baza u svojim firmama.
To što si vrhunski matematičar bi ti dosta pomoglo kad bi se bavio programiranjem a u bazama to ti i nije neka prednost. Pogotovo kod administracije. Ja sam developer ali čini mi se da i tu nećeš velike koristi videti od matematike. Najbitnija stavka u oba posla ti je iskustvo koje se stiče godinama rada na projektima. Baza podataka u banci mora da radi 24 časa dnevno, ne sme se desiti da bankomat zakaže u bilo kom trenutku a posebno kada korisnik hoće da podigne pare. E zato moraš imati ogromno iskustvo da administriraš ovakvu bazu podataka, to ti mogu potvrditi iskusniji korisnici na forumu.
Još jednom ti kažem samo kreni da radiš neki konkretan projekat, opredeli se za određenu bazu (lideri su Orakl i MSSQL Server) i idi napred.
[ Vic @ 01.06.2010. 08:26 ] @
I dalje mi tvoji postovi deluju kao sala, naročito posle ovoga sa ljubomorom. Diplomirani programer a takvi postovi... šta reći!
[ jazz911 @ 01.06.2010. 10:20 ] @
Biske, taj developing je ozbiljno pravljenje celih projekata ili neko dokrpljavanje već postojećeg koda?
Recimo taj koji ti radiš.
Hvala
[ mkaras @ 01.06.2010. 12:17 ] @
On 1.6.2010 11:20, "jazz911" wrote:
Citat:
Biske, taj developing je ozbiljno pravljenje celih projekata ili neko dokrpljavanje već postojećeg koda?
 Zar misliš da su ove silne banke koje su došle kod nas iz belog sveta počele da razvijaju baze tek kada su se ovde pojavile? Svi oni donesu nešto iz svoje matične postojbine i prilagode propisima i konkretnim okolnostima. Sve se svodi na održavanje i neke relativno male dopune i izmene. Shvati da se još uvek vrte poslovni programi pisani u Cobol-u, viđao sam i stare pentijume kako još uvek vrte Windows 3.11. Retko se počinju projekti od samog početka, pa i tada se nabavi neki kostur koji se dorađuje. Znači, pravih početaka više nema.
Nego, bez ikakve uvrede, gde si stekao, i kakvu, diplomu programera?
[ biske86 @ 01.06.2010. 12:50 ] @
Kao što rekoh u prethodnom postu ja nemam lično iskustvo rada sa velikim firmama na polju baza podataka pošto sam još student ali sam ti preneo moje viđenje trenutne situacije na osnovu komentara drugih ljudi i na osnovu svojih zapažanja. Recimo na fakultetu mi predaje profesor koji je radio za velike firme i dosta nam je pričao ovako neformalno kako to funkcioniše u praksi. Kad smo radili replikaciju ili backup baze on bi nam dao konkrenan primer iz firmi za koje je radio tj. kako su to u toj firmi implementirali. Na primer tačno nam je crtao šeme da postoje 2 ili 3 servera u Beogradu i da su ostali serveri u Novom Sadu, Nišu, Subotici, Kragujevcu itd. Pa nam je onda objašnjavao kad se vrši replikacija, backup, na koji način, da li diferencijalni backup ili potpuni itd. Sve ti ovo pričam da bi shvatio da sigurno ima stručnjaka koji rade na baš ozbiljnim bazama podataka. Slažem se i sa konstatacijom da banke verovatno donose svoje gotove proizvode ali taj koji ih održava mora da bude baš ekspert da bi to uspešno radio. Eto sad se setih čini mi se da ima nekoliko stvarno dobrih Orakl administratora koji posećuju i ostavljaju komentare na sajtu www.baze-podataka.net pa ih kontaktiraj da naprave jedan članak na ovu tvoju temu.
I ne znam da li ti je jasna terminologija administrator i developer pa nije na odmet da to iznesem, a ti ako znaš nemoj da se uvrediš. Developer baze podataka je onaj čovek koji kreira šemu baze podataka, koji kreira tabele, procedure, trigere, indekse, i ostale objekte baze podataka. Administrator je čovek koji je zadužen za ispravan rad Sistema za upravljanje baza podataka. Na primer on je odgovoran za to da baza radi non stop, da se ispravno vrši backup podataka, on mora da optimijuje bazu podataka da bi se prilagodila trenutnom projektu. Na primer Orakl je jedan od najboljih SUBP (sistema za upravljanje bazama podataka) ali ako nije dobro optimizovan onda slaba vajda od njega. Oni koji rade na oraklu znaju sigurno zašto ovo pričam, tu ima mali milion stvari koje mogu da se odrade. E sada šta je bolje od ova dva da radiš to zavisi od tebe. Sigurno je da je administrator bolje plaćen ali za to moraš da imaš sve u malom prstu.
Što se mene tiče ja sam diplomirao na predmetima informacioni sitemi i baze podataka (naravno imalo je tu i dosta programiranja). To je bilo za sticanje bačelor diplome i odradio sam informacioni sistem biblioteke uz pomoć ljudi sa ovog podforuma i podforuma Akses (rad možeš pogledati na adresi http://biske.hyperphp.com/viewtopic.php?f=5&t=4 ili u top temi "Interesantni linkovi" na ovom podforumu). Rad je dosta mali ali je tad za mene bio ogroman. Sad kad pogledam on ima 20 tabela i to je smešno. Trenutno radim master rad i to je informacioni sistem za studentsku službu za jedan fakultet. Rad nije samo teorijski već mora biti odrađen do kraja i implementiran i testiran. Ova baza ima oko 90 tabela sa tendencijom da se taj broj poveća. Znači to što ja radim je developing baze i radim je od nule, nema nikakvog krpljenja, krenuo sam sa skupljanjem zahteva a onda to pretočio u šemu baze podataka i još uvek je dorađujem.

Na kraju još jednom ti kažem idi po ovim podforumima vezanim za baze podataka i raspituj se malo i pitaj ljude koji mogu da ti pomognu. Ja sam student ne radim ni u jednoj od firmi o kojima pričamo pa ne mogu da budem kompetentan za dalju diskusiju samo sam hteo da ti iznesem svoje mišljenje.
Pozdrav i svako dobro.
[ jazz911 @ 01.06.2010. 13:32 ] @
Hvala Biske, vrlo iscrpan odgovor. Da se proslaviš sa master radom i da ti ga kupi svaki faks u Americi.
Znam dobro pojmove sa ispita Baze Podataka i baš ovo prvo što si opisao, developer, je ono čim poslednje 3 godine baš želim da se bavim.
@mkaras, Matematički fakultet, računarski smer.
Jedva čekam da neko od ovih developera koje je Biske opisao ostavi neki svoj post, da vidim koliko i kakvog toga ima ovde
[ igor.vitorac @ 03.06.2010. 16:27 ] @
Citat:
jazz911: Biske, taj developing je ozbiljno pravljenje celih projekata ili neko dokrpljavanje već postojećeg koda?


Bojim se da su pojmovi "ozbiljno" i "celih projekata" otisli u istoriju.

Software se "izbacuje" ko salata. Business suvise brzo "gura" sve ispred sebe. Da bi se napravio kvalitetan i "ozbiljan" software potrebno je dosta para.
[ bogdan.kecman @ 05.06.2010. 15:14 ] @
evo jedan kratak odgovor od mene ...

4 banke kod nas koriste oracle
2 banke kod nas koristi db2
ne znam sta koriste ostale banke

2 velike (mozda najvece) firme kod nas koriste db2 za enterprise aplikaciju
ne znam malih firmi na db2 mozda ih ima
4 velike firme kod nas koriste oracle za enterprise aplikaciju
mnogo malih firmi je na oraklu
pola drzavnih institucija koristi oracle, pola koristi mssql (i prebacuju i ostatak sa oracla na sql gde god mogu) uglavnom niko ne koristi nista drugo da je znacajno veliko

Telekomi uglavnom koriste mysql cluster (sva tri mobilna operatera) u kombinaciji sa oraklom, db2 i jos nekim manje poznatim sistemima
elektrodistribucija koristi orakl za glavnu bazu i mysql + pgsq za testiranje

srednje firme uglavnom koriste ili mssql ili mysql / pgsql

ovi sto rade mssql su obicno m$ zaslepljeni i znaju/rade samo to .. ovi sto rade mysql / pgsql obicno rade oba ali uvek preferiraju jedan (neki mysql, neki pgsql, u srbiji ja mislim da pgsql ima malo vise pristalica nego mysql)

male firme koje rade "brze kratke aplikacije" koriste SVE - dakle sta koji klijent trazi to mu naprave...

buducnost ..
sto se sredine tice zavisi od mnogo cega .. mssql postaje sve gori i gori, kako su prestali da dobijaju "hintove" od sybase-a postaju polako neupotrebljivi (vec odavno su neupotrebljivi za bilo sta ozbiljnije) ... oracle ima cilj da od mysql-a napravi za*ebano dobru bazu koja ce u svakom pogledu da kolje mssql (videcemo dal ce to da naprave ili ne, ja sam skeptican .. no ..) sto bi podiglo mysql u visine i prilicno ugusilo mssql a pgsql bi ostao negde gde je i sada ... opet, vrlo je moguce da ce oracle da use*e mysql (sto sa glupim idejama, sto sa licencama, sto sa diferencijacijom) tako da ce mysql da bude tamo u rangu sa onim patetikama kao sqlite ili firebird a pgsql ce da se digne u visine ...

sto se velikih tice oracle ce da ostane u vrhu, prosto nije bas da bilo ko moze da im parira danas a i verovatno u buducnosti posebno sada kada imaju i ceo hw iza sebe .. jedino ako nesto gadno ne za*eru mada imaju previse firmi vezanih za sebe da bilo sta tu drasticno moze da se promeni ... DB2 isto .. tu isto nema velikih promena ... ovi ostali su tu ali previse specijalizovani da bi bili znacajniji faktor.

sto se tice malih, tu ostaje njih nekoliko .. + par specijalizovanih malih koji mozda preskoce u sredinu mada tesko

ono sto je od svega najbitnije ... potpuno je nebitno koja je baza u pitanju ..
1. teorija baza, normalizacija, optimizacija ... sve to moras ISTO da radis za svaku bazu
2. "trikovi" za ubrzavanje u 99% slucajeva su svuda isti (trigeri, stored procedure, denormalizacije)

ono sto se razlikuje su limiti i specificnosti odredjenog sistema koje realno u praksi naucis za vrlo kratko vreme i trikovi koje isto tako, ako imas nesto u glavi, skontas vrlo brzo ... toliko je blogova, forma .. na temu "kako ovo bolje", "zasto ovo brze" i slicno, posebno na ovom srednjem trzistu (mysql, pgsql, mssql) da kad naidjes na problem u 99% slucajeva ti google nalazi resenje na prvoj strani.. ono sto je jako pozitivno u sredini su mysql/pgsql koji pored toga sto imas source, pa mozes sam da vidis sta se tu tacno desava (rece da si odlican programer i matematicar, u bazame se i jedno i drugo mnogo koristi, matematika posebno, tj posebno relaciona algebra) , ti sistemi imaju ogroman community sastavljen od pametnih ljudi. Retko ces na formumima i blogovima videti nekoga da odgovara o mysql-u ili pgsql-u neke gluposti. mssql ima veliki community ali je na zalost 90% istog sacinjeno od vb kliktaca koji ne znaju ni sta je to index a kamoli koji indexi postoje i kako se koriste i zasto .. tako da je tu prevelika kolicina smeca da bi se doslo do korisnih informacija ... cak i neke prilicno skupe knjige o istom su pune pogresnih informacija...

ukratko - os da pocnes negde - pocni od orakla - dzaba je za ucenje (full verzija, ne neke osakacene verzije), imas mnoooogo dokumentacije, sto na papiru sto online .. neces pogresiti, sve sto naucis tu mocices da primenis na sve ostale rdbms
[ bogdan.kecman @ 05.06.2010. 15:18 ] @
vezano za "prave" projekte ...

primer .. VERIZON .. projekat vredan oko 40M US$ .. (content distribution system) .. projekat je zamisljen da radi na ORACLE RAC sistemu da bi na pola projekta dizajneri odlucili da ga prebace na MYSQL + MYSQL CLUSTER posto ORACLE RAC nije mogao da im obezbedi potrebne performanse ni potrebnih pet devetki. Dakle pazi - u pola projekta je zamenjen kompletan RDBMS i projekat je zbog toga kasnio manje od 1% vremena !!!

toliko o tome koliko je RDBMS bitan "el ovaj il onaj" ... uzmes onaj cekic koji je najbolji za ekser koji oces da zakucas ... al generalno kad naucis da koristis cekic znaces da koristis sve njih ... mozda budes spretniji sa onim od 300g al ces se snalaziti i sa onim od po kile i sa onim tapetarskim ..