[ Isak666 @ 31.05.2010. 14:25 ] @
Citat:
U intervjuu za Dojčlandradio, nemački predsednik Horst Keler je, upitan za mišljenje o vojnoj misiji u Avganistanu, dao odgovor koji je odmah izazvao mnoštvo reakcija i diskusija. Nakon što je zatražio „više poštovanja i priznanja“ za rad nemačkih vojnika u Avganistanu i istakao kako se oni bore za „našu bezbednost u Nemačkoj“ na bazi mandata Ujedinjenih nacija, on je dodao:


„Moja procena je, međutim, da smo generalno na putu da i u širokim slojevima društva shvatimo da jedna država naše veličine sa ovom spoljnotrgovinskom orijentacijom, pa tako i spoljnotrgovinskom zavisnošću, mora znati da je, u slučaju kada je to neophodno, potrebna i vojna akcija radi očuvanja naših interesa, na primer, slobodnih trgovinskih puteva, da bi, na primer, bila sprečena nestabilnost regiona koja bi se negativno odrazila na naše šanse kada je reč o trgovini, radnim mestima i prihodu. O svemu tome treba diskutovati i ja mislim da mi nismo na tako lošem putu.“

Iz redova opozicije, ali i samih Kelerovih demohrišćana, odmah su stigle kritike na račun ove izjave. Tipična je reakcija Tomasa Opermana iz poslaničkog kluba Socijeldemokrata: „Mi ne želimo ratove zbog privrede“.


Citat:
Noje osnabriker cajtung (Osnabrik): „Ogorčenje zbog Horsta Kelera deluje izveštačeno. Pre svega se SPD, uprkos boljem znanju, uzbuđuje zbog predsednika koji je privredne interese doveo u vezu sa vojnim intervencijama u inostranstvu. Je li ta stranka – koja je sada u opoziciji – zaboravila da je 2006. bila jedan od autora „Bele knjige o nemačkoj bezbednosnoj politici“, u kojoj je slobodna trgovina u svetu definisana kao nacionalni interes?

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5624384,00.html



I onda, tri dana posle -

Citat:
Nemački predsednik Horst Keler danas je saopštio da je podneo ostavku. Šef države je odlučio da ode sa funkcije zbog kritike povodom njegovog komentara o raspoređivanju nemačkih snaga u Avganistanu.

Horst Keler je na konferenciji za novinare u Berlinu izjavio da se povlači iz „poštovanja prema dužnosti saveznog predsednika“.

http://www.dw-world.de/dw/article/0,,5634759,00.html


Da je u pitanju rat protiv terora, vec bi dobio cestitke zbog ocuvanja medjunarodnog mira ;)
[ anakin14 @ 31.05.2010. 22:25 ] @
dal bi ovi nasi dali ostavku? :D
[ Hadžihalef @ 01.06.2010. 07:10 ] @
Hmmm....

Rat protiv terora...

Veoma muljava mantra...

Citat:
potrebna i vojna akcija radi očuvanja naših interesa, na primer, slobodnih trgovinskih puteva


Jel ovo beše opet neka mantra još iz doba kolonizacija...i pre...i dalje...i šire....

A šta ako je "Podrumar" nekako shvatio ovo:

"Krajnja slabost nasilja je ta što je to jedna spirala koja stalno ide prema dolje, rađajući istu onu stvar koju želi uništiti. Umjesto smanjenja zla,ono ga umnožava. Uz pomoć nasilja vi možete ubiti lažova, ali ne možete ubiti laž, niti uspostaviti istinu. Uz pomoć nasilja vi možete ubiti onoga koji mrzi, ali ne možete uništiti mržnju. U stvari, nasilje samo povećava mržnju...Vraćanje nasilja nasiljem povećava nasilje, donoseći još crnji mrak noći kojoj već nedostaju zvijezde. Mrak ne može otjerati mrak; samo svjetlost može to učiniti. Mržnja ne može otjerati mržnju; samo ljubav može to učiniti."

Dr. Martin Luther King
[ Ivan Dimkovic @ 01.06.2010. 07:27 ] @
Moze svako imati pravo na javno misljenje, ali to javno misljenje povlaci i odgovornost.

Za DE, za razliku od USA je ovo pitanje daleko od resenog i jednostavnog - i sa jedne "ujedinjujuce" i de-facto ceremonijalne pozicije, kao sto je pozicija DE predsednika, ovakve izjave su izuzetno pogresne i kontraproduktivne.

Prosla DE vlada je pokusavala da progura inicijativu za eliminaciju ogranicenja za DE ucesce u vojnim akcijama, i to je vrlo neslavno proslo. sa izuzetno jakim protivljenjem. To samo pokazuje koliko je podeljeno misljenje oko toga.