[ kuleedo @ 31.05.2010. 21:32 ] @
Može li mi neko da odgovori?, da li se moze nastimati na konfiguraci ospf protokola da salje pakete u dva razlicite rute. Jedan paket tamo jedan vamo i sve tako?
I jos nesto.. U njega je metrika count, i sad na jednoj ruti je manja i salje pakete tamo sta ce biti sa ovom drugom rutom gdje je veci count da li ce slati pakete ikako?
Hvala! i nadam da sam se da ste shvatili pitanje..
[ Marco87 @ 31.05.2010. 22:15 ] @
Nece, niti to mozes konfigurisati u OSPF-u.

Btw, metrika u OSPF-u je cost.
[ dragansar @ 31.05.2010. 22:16 ] @
OSPF koristi SPF algoritam da kreira topolosku tabelu, tj stablo svih ruta.Metrika mu je "cost" (ili ti cijena puta), nju određuje na osnovu bandwidth-a na datom interfejsu.Npr Eternet=10, E1=48, 1285kbps=781, 56k=1785....idt.
Ako imas vise redurantnih ruta onda ce biti u upotrebi ona sa najmanjim cost-om.
Na interfejsima mozes i manuelno podesavati bandwidth, tako da mozes podesiti da imas dvije razlicete putanje sa istim cost-om.Teoretski ces imati Load Balancing, sto ustvari tebi i treba. Nisam provao dali radi i kako, ali mozes progoolati na tu temu.
Jel ti ovo radis kao neku vjezbu ili ??
[ Marco87 @ 31.05.2010. 22:52 ] @
Naravno, mozes manuelno podesavati cost na interfejsima , al to su onda vec rute sa jednakom metrikom.
Medjutim load-balancing nece raditi sa nejednakim cenama ruta, kao sto je to slucaj kod EIGRP-a, koji proporcionalno metrici radi load-balancing.

@dragansar

Sto se tice podesavanja na interfesjsu, treba izbegavati bandwidth komandu(bandwidth konfigurisan na interfjesu koristi i EIGRP, i razne tehnike QoS-a...). Ako ti treba takvo podesavanje koristi ip ospf cost komandu.
[ kuleedo @ 01.06.2010. 19:10 ] @
Hvala vam puno.
A sto se tice pitanja oko ospf. Pomalo iscitavam i vezbam malo preko packet tracer-a. Pa ako ima neko neke dokumentacije nek mi psalje hvala.
[ dragansar @ 01.06.2010. 21:34 ] @
Najbolje ti je da koristis cisco-ov Exploration u CCNA kursu.Progooglaj i naces ga vec negdje.
[ kuleedo @ 03.06.2010. 15:51 ] @
moze li mi jos neko reci kako ide uspostavljenje veze izmedzu dva routera sa paketima hello itd. neki redosled.
[ Marco87 @ 04.06.2010. 01:10 ] @
http://www.cisco.com/en/US/tec...ech_note09186a0080093f0e.shtml