[ stargatenow @ 03.06.2010. 15:31 ] @
Potrebna mi je mala pomoc u vezi uzimanja stambenih kredita, jer sto vise razmisljam i racunam, sve vise mi se cini da cu ispustiti neki bitan deo jednacine. Elem, situacija je ovakva:

- imamo 2 osrednja stana, svaki vredi otprilike 130.000 EUR
- potreban nam je jedan veci, od otprilike 230.000 EUR sa sredjivanjem

Koja od ovih varijanti je najbolja u pogledu toga sta treba da platimo i sta nam ostaje posle otplata kredita, ako ih uzimamo (npr. na 15 god):

1. Ne uzimati kredit: prodati oba, kupiti veliki i ostatak para sacuvati. Ne stedeti nista od plate i uzivati. Posle 15 god ostaje samo veliki stan (+ ostatak para) i onda smo u problemu kada treba poceti razmisljati o tome kako skućiti decu.

2. Ne uzimati kredit: prodati oba, kupiti veliki i ostatak para sacuvati. Onda mesecno stedeti onoliko koliko bi davali banci za kredit. Ovo mi se teorijski cini najbolje (ne placamo nikome kamate i provizije), ali problem sto ni ja ni zena nismo karakter, pa bi se vrlo tesko naterali da nesto ustedimo, sto nas vraca na varijantu 1.

3. Prodati oba, kupiti veliki. Onda uzeti kredit za neki mali stan (tipa 60000 EUR) na 10 god (+ ulaganje ostatka para od prodaje), sto bi nas nateralo da stedimo od plata nekih ~600 EUR mesecno (minus ono sto dobijemo za izdavanje malog stana, tako da bi mesecno davali za kredit ~400 EUR). Posle 15 god, ostaju nam veliki i mali stan, pri cemu smo 10 god izdvajali od plate.

4. Prodati jedan + uzeti kredit od nekih 100.000 EUR da bi kupili veliki stan. Drugi izdati za ~400 EUR mesecno. Kada se to oduzme od rate za kredit, mesecno bi placali takodje oko ~400 EUR. Posle 15 god, ostaju nam veliki i osrednji stanovi, pri cemu smo 15 god izdvajali od plate.

5. Prodati jedan i te pare orociti, i izdati drugi, i uzeti kredit na 230.000?


Da li je bolje ici na sigurno i uzeti kredit sa fiksnom kamatom (~8%), ili rizikovati i ici na promenljivu (trenutno oko ~5,5%)?

Thanks za bilo kakav savet.
[ nikolasue @ 03.06.2010. 22:21 ] @
Blago tebi sa takvim problemom...
Ja da sam na tvom mestu živeo bih u jednom od ta dva stana (gde god da su) a drugi bih izdavao i parama od te kirije pokrio
ratu kredita za još jedan stan u izgradnji npr. I kada dete poraste imaće svoj stan.
Ovo je iz ugla nekoga ko živi kao podstanar u Beogradu.
[ rikelme @ 03.06.2010. 22:49 ] @
Moj savet je da odvojite nekih sat, dva koliko je potrebno da se pročitaju svi postovi na forumu B92, ekonomija, nekretnine. Pa i postaviti tamo pitanje ovo. Posle toga, verujem da ćete odmah otpisati uzimanje kredita kao opciju, iz prostog razloga - što za njega nemate potrebe, što će vas puno novca koštati (kroz kamate) i što će vam jednostavno visiti nad glavom ta obaveza otplate. Možda trenutno možete da odvojite i preko 1.000e mesečno, ali nikada ne znate šta će biti za 5 godina (ne daj Bože neka nesreća, bolest...).

Novac kojeg ste u mogućnosti da uštedite možete na više načina da ostavljate sa strane - da uplaćujete neki vid životnog osiguranja, uplaćujete u neki vid štednje ili privatnu penziju. U svakom trenutku možete da otkažete to i da uzmete vaš novac nazad.

Slatke su vaše muke...
[ Java Beograd @ 04.06.2010. 08:00 ] @
3. ili 4. Svaka varijanta gde imaš dve stambene jedinice je neuporedivo bolja.

A pošto živim u kući (a od rođenja živeo u stanovima) ja ti preporučujem sledeće: prodaš jedan stan za 130.000 i od tih para sagradiš kuću iz snova (bukvalno !) A onaj drugi ti ostaje sa ekstra mesečnom rentom od 300 - 400 EUR. (Ne nadaj se da ćeš lako da postigneš 400).

Ako nemaš dobru lokaciju za "kuću iz snova", kupiš neku stariju, pa uložiš u renoviranje (sve u okviru pomenutih 130.000). Kad su kuće u pitanju neuporedivo je bolji odnos cena / kvadratura.
[ deki77 @ 04.06.2010. 12:38 ] @
Jedan prodas pa sagradis kucu ili kupis već izgradjenu.Netreba da ti bude problem oko kruga 2ke.(bilo koji grad) ili centra grada.Dugoročno gledano sve je veća gužva,sve je više vozila,buke a manje parkinga i mesta za opuštanje,odmor.
Drugi stan(novac) oročiš u banku(štednja).I kasiraš mesečno nekih +-500€.Koje možeš da iskoristiš kao kredit za 1 manji stan od nekih 300€ mesečno,a ostatak za dadžbine.Još taj manji nov, izdaješ za 2 studenta po 200€
Ja ga baš qomplikujem aaa!!
[ deki77 @ 16.06.2010. 22:23 ] @
Pozdrav,

Po meni najbolja varijanta je prodati ta dva i kupiti stan koji ce vama biti dovoljan.S ostatkom para uzivajte,putujte...
Ne razumijem ljude,prvo svoje roditelje,cijeli zivot nesto grade,prodje im zivot u tome.I kao sto to po obicaju biva na kraju ,djeca krenu svojim putem,neki prodaju,idu dalje,neki rasture,neki zele sami da steknu nesto (npr. ja :)).
[ sinisamilutinovic @ 24.12.2012. 13:39 ] @
Po meni najbolja ti je varijanta pod 5, iz vise razloga

1. Vrsis disperziju rizika te imas prinos na kamati i prinos od rente. Uglavnom je prinos od kamate veci od prinosa od rente, jer kod prinosa od rente treba racunati da ce postojati prazan hod kod izdavanja, imas takodje i amortizaciju i sl

2. Uzimas kredit gde ti prihod od kamate i prihod od zakupnine mogu pokriti ratu. Ukoliko zapadnes u probleme, uvek mozes da prodas jedan stan i zatvoris konstrukciju, jer kamate na prevremenu otplatu nemas.

3. U varijanti pod 5 posle 20-25 godina imas 2 stana, i kamacene pare, za koje mozes da kupis jos najmanje 1 stan ako ne i cela 2
[ Java Beograd @ 24.12.2012. 14:11 ] @
Citat:
sinisamilutinovic: Po meni najbolja ti je varijanta pod 5, iz vise razloga
Skapirao te je. Posle tri godine.