[ DimitrijeZZ @ 09.06.2010. 11:00 ] @
Zdravo narode ! Ja sam novi ovde i sve vas pozdravljam.
Priča se ovih dana da je euro na klimavim nogama i proriče mu se skorašnji odlazak u neslavnu istoriju.

Jedno tumačenje je da su to spinovanja koja treba da strahom motivišu ljude da potroše eure koje čuvaju, u cilju
oživljavanja ekonomije.
Ali šta ako stvarno dođe do toga da se jake evropske države , to jest Nemačka, otarase eura , i taj novac se
brzinom dinara počne pretvarati u bezvredan papir ?
Ne bih da na ovoj temi bude fatalističkih predviđanja rata i te vrste tumačenja , ima toga dosta na drugim forumima.
Isto važi za bistrenje globalne politike, ovo nije tema za to, gubilo bi se mnogo prostora i išlo se u digresije.

Voleo bih da ako ima ljudi potkovanih ekonomijom, da kažu da li je propast i drastično obezvređivanje eura moguće.


A u vezi onog drugog dela naslova teme, "Šta sa ušteđevinom ?" , stvar je jednostavna:
Imamo u porodici godinama sakupljanih desetak hiljada eura, šta sa njima ?
U koje dobro ih pretvoriti , pa da se koliko toliko očuva vrednost ?
U našoj državi još uvek nije moguće kupovati zlatne poluge.

P.S. ja sam student, i voleo bih da kupim(o) za mene neki motorčić ili automobilčić O:)
Da li je to pametan trošak, ako pretpostavimo da će ekonomija ići nizbrdo ?
Znate ono, _ebeš kola kad nema benzina, a ne može ni da se maže na leba.
[ Vladokv @ 09.06.2010. 12:04 ] @
Bolje je da kupis kola nego motor, kolima mozes da taksiras, ili prevozis nesto drugo, sa skuterom mozes samo da koristis za licno uzivanje.
Plac moze dobro da cuva vrednost novca, cak sta vise i da budes na dobitku, ali zahteva dosta vremena dok se kupi ili proda.
Ne postoji nista sto je skroz sigurno resenje, ali nepokretnosti su dosta dobar izbor(valjda nece skorije da se ratuje)
[ mmix @ 09.06.2010. 12:10 ] @
Bar dok ne dodje promena poreske politike i posedovanje u srbiji konacno postane oporeziva kategorija. Onda drzanje praznih neiskoriscnenih parcela i objekata samo radi "stednje: vise nece biti isplativo.
Zlato ne mozes da kupis ovde ali mozes u inostranstvu, jedino sto nisi jedini koji se toga setio pa je cena zlata trenutno veoma visoka.

Ako si bas zabrinut za evro, ti malo diversifikuj svoju ustedjevinu, prebaci trecinu u svajcarce/jene, trecinu u dolare i sve oroci. Sve i da evro kao valta propadne (sto sumnjam), bice period konverzije u drugu stabilniju valutu (neue deutshmark)
[ DaliborP @ 09.06.2010. 12:18 ] @
Student sa ustedjevinom?? Nemoguce!
[ Horvat @ 09.06.2010. 12:19 ] @
kako mislis "posedovanje u srbiji konacno postane oporeziva kategorija"?
pa koliko znam,placas porez i na zemlju/plac/kucu,ne?
[ mmix @ 09.06.2010. 13:16 ] @
To sto placas je sica.

Porez varira od opstine do opstine, ali neki prosek u razvijenom svetu je 1.5%, tj na 100,000e nekretninu placas oko 1500e godisnje poreza. To je naravno nerealna cifra za nase uslove, niko ne placa 150000din godisnje porez, ali je i trenutna niska cena neiskorisceni potencijal za resavanje problema, pa imas situacije da vlasnici vila od 2 mil evra placaju 400e godisnje a radnicka klasa za svoje stanove placa 10, 20e.
[ tdjokic @ 09.06.2010. 15:32 ] @
Problem je i to sto kad je frka nekretninama cena pada a bas tad ti trebaju pare da prezivis ili da nastavis da dobro zivis, ako dobro zivis. A kad prodje frka, onda ti vise nije frka , pa ti nije ni vazno sto cene nekretnina pocnu da rastu ako i ti imas mogucnost da i bez prodaje nekretnine opet zivis dobro.

Mislim da na tvoja dva pitanja nema pouzdanih odgovora. Ta tema se kroz nase zivote provlaci vekovima, i kroz nase i kroz zivote ljudi po drugim drzavama. Seti se samo - u Americi privredna kriza, ljudi ostaju bez icega preko noci, skacu sa zgrada u smrt. Tako je bilo 30-tih godina proslog veka, nesto slicno se dogadja i sada, mada imam osecaj da u dosta manjoj meri. Ima problema, ali nisu kod svih tako drasticni da bi se ubijali sebe i porodicu, mada i toga ima i danas.
[ Majstor_Pućko @ 09.06.2010. 15:41 ] @
Najzgodnije je rasporediti stednju u vise valuta, najmanje 3, i tako covek moze biti siguran. Moj licni izbor bi bio E/$/CHF + jos bih i dodao cetvrtu NOK.
[ vladd @ 09.06.2010. 16:38 ] @
Pa ako je inflacija(ne mislim monetarna nego opsta), ne mogu da verujem da neko pomislja da ce nekom "stednjom" da kompenzuje pad kvaliteta zivota.

Samim tim, moguce je zakljuciti da u trenucima krize, stednja na vise nacina pokazuje svoj karakter. Ili odmah pomaze, ili dugorocno odmaze. U svakom slucaju, kontrolori novcanih tokova su na dobitku, finansijskom, a stedisama sledi glavobolja.

Pa prema zeljama i kolicina glavobolje.
[ Shadowed @ 09.06.2010. 17:25 ] @
Pa, sto se tice pada eura, on nije konstantan vec postoje osciliranja (ide malo gore, malo dole), samo sto vise ide dole. Te oscilacije se mogu iskoristiti da se naizmenicnom zamenom valuta zaradi vise od izgubljene vrednosti eura. Naravno, kao i svaki drugi posao donosi izvestan rizik :)
[ Onaj @ 09.06.2010. 23:12 ] @
Citat:
Shadowed:Te oscilacije se mogu iskoristiti da se naizmenicnom zamenom valuta zaradi vise od izgubljene vrednosti


A gde to uraditi a da se stvarno isplati (tj. da te ne oderu za proviziju)?
[ Shadowed @ 09.06.2010. 23:33 ] @
Poceti odavde: http://en.wikipedia.org/wiki/Foreign_exchange_market

Pa onda pronaci neku kompaniju koja pruza uslugu forex trgovine. Ja licno mogu da preporucim http://en.wikipedia.org/wiki/Oanda
[ Horvat @ 10.06.2010. 13:01 ] @
@mmix,pa dobro sto je sica,ali postoji
ni ne treba da bude 1,5% od "vrednosti" (i meni za kucu pise da vredi xxx dinara, al to sto su oni procenili da vredi toliko,mozes obesiti macku o rep ;) )
po meni ni ne treba da bude veci porez na nepokretnosti
[ Onaj @ 10.06.2010. 15:39 ] @
@Shadowed

Hvala na informacijama, proucicu forex trgovinu, to bi mogao da bude bas zanimljiv "hobi"...
[ DimitrijeZZ @ 05.07.2010. 18:34 ] @
Evo opet mene , sa jubilarnom drugom porukom (jeeeee !!!)

Prvo, neko reče: Student sa ustedjevinom?? Nemoguce! , Pa lepo sam napisao da je to porodično skrpljeno,
i to godinama.

Zatim, dobra je ovo taktika da se ponešto promeni u neku drugu stabilnu valutu, ali ako dođe do svetske
krize, da li je baš Švajcarac toliko imun ? Mislim, ipak je u sred Evrope , nije da baš Švajcarska ne bi osetila
sr_nje kad bi cela evro-zona zaglavila ? A tek dolar, pa od njih je i krenulo.
Ali važnije pitanje sa moje tačke je : gde menjati uz najmanju proviziju ? Pa dobro, to je stvar pešačenja do banaka ili menjačnica.

Do kraja ispade da je kupovina placa , jer desetak iljada nije ni za k od kuće , najsigurniji način. Osim ako se ne
pojave neki novi partizani koji će nacionalizovati imanja ?

Pošto sam, kao i trećina države , stanovnik BG-a , i kao i većina ne bih da se udaljavam mnogo, osim ako se ukaže
šansa za udaljavanje preko aerodroma , ima li saveta u kojem prigradskom kraju gledati placeve, gde su dobri
za neku priču tipa , mogla bi tu da se nekada sklepa neka vikendičica ? Znate ono, ima struja i voda, ali nije baš
u nekoj faveli gde se divlje naselje širi geometrijskom progresijom . Jer mi porodično maštamo o nekoj oazi
nadomak grada, matori stalno govore, kad ja počnem da zarađujem imaćemo više para, pa bi moglo ovo ili ono


Ali pravi razlog što sam napisao sve ovo je da bih, valjda nije zabranjeno , još jednom podigao temu na listi
da bi možda još neko video i dao neku ideju: šta sa desetak hiljada u ova vremena ?
[ noreniou @ 05.07.2010. 19:46 ] @
sa tim novcem
Stednja u banci > svake godine pocetkom novembra banke nude znatno vece % na ulozene novce negoli tokom ostalog vremenskog perioda
tipa prosle godine nudili su osnovno i do 9,5%, a u slucaju vecih depozita i preko 10% (za iznos od recimo 30000e posto sam video jedan takav ugovor o stednji)
Dakle na 10k godinu dana pri 9,5% uzima se bruto 950 - porez na stednju, se vratio, od 20% (mozda spuste na 10%) znaci ostaje cisto 760e > i jeste i nije neka cifra.
Otpocinjanje nekog biznisa sa 10k evra, a da nije u pitanju proizvodnja robe za izvoz i pozeljno poznatog kupca, veoma tesko ce da omoguci neki pristojan profit (tipa frizerski salon, neka prodavnica i slicno).

Menjanja eur u $/CHF je generalno najbolje odraditi u menjacnici - kojoj > tesko za odgovor posto se odnos menja svaki dan.
pri trenutnom omeru 10k EUR vredi 13,356.08 CHF ili 12,536.91 USD
sledece godine u ovo vreme moze da vredi i recimo preko 15000$/CHF il manje od 10000$ il CHF, ali sa sigurnoscu to moze retko ko da predvidi (i normalno zgrne mnostvo novaca ako se pokaze da je tacno predvidjao ili ako je pogresio da pukne zesce )
-
za Bg recimo mnostvo manjih placeva moze da se nadje po relativno niskim cenama u Rusnju, Surcinu, Jakovu, Petrovcicu, Progaru, Umci... :)
e sad koliko treba uloziti tu za neku kucicu -> cena manjeg placa + cena, recimo, montazne kuce od 70ak km sa dovodom struje i vode/kanalizacije prelazi 10k evra znaci treba vise para. Plac bez kuce, dakle samo da sluzi kao zalog za buducu prodaju lokacije moze da donese znatan prihod al samo na duge staze > tipa gradice se za +7-8 god pored neki (auto)put, na krace staze oni koji znaju gde ce se sta graditi su vec pokupovali sta im treba/
[ Onaj @ 07.07.2010. 09:35 ] @
Ne treba da budeš previše brzoplet. Evro se u poslednje vreme oporavlja.
[ Izvoljski @ 07.07.2010. 14:25 ] @
jednostavno.

Ako evro pocne da pada onda ce ljudi kao i u slucaju dinara bezati u stednju medju neke cvrsce valute.

Medjutim ako bi se ceo fin. sistem zapada slomio znaci: evro, dolar, funta, franak, krune sve da ode u k. onda bi i stednja sva propala. Kupovina stvari ne vredi jer niko neista nece hteti da proda. Ko se tad zatekne sa kesom n.j.b-je.
[ Onaj @ 07.07.2010. 15:50 ] @
Citat:
Izvoljski
Medjutim ako bi se ceo fin. sistem zapada slomio


Negde 3235. godine pretpostavljam?
[ NoneVi @ 07.07.2010. 16:11 ] @
Citat:
Onaj: Negde 3235. godine pretpostavljam?


Ma srušiće njih braća Kinezi i braća Rusi!
[ Izvoljski @ 07.07.2010. 17:07 ] @
Zapad se vec suocava sa za njih stravicnim problemima. Doduse, suocavanje je olaksano ogromnim nagomilanim kapitalom, ustedjevinama i dr. Zamislite ako Srbin moze sa roditeljima da zivi do 30 godine i nista ne radi, da kulira, onda budite sigurni da Nemac zajedno sa roditeljima i njihovom bracom moze da ode kod babe i dede i da mu opet bude ok.

Problem Zapada je sto se industrija odliva u zemlje sa jeftinijom radnom snagom. Da, super je ideja imati majicu koja kosta 5 evra umesto 25 evra, medjutim problem je rast nezaposlenosti. Veca nezaposlenost znaci manju kupovnu moc i slaba je uteha ona jeftinija majica jer generalno se siromasi. Kada se zatvori fabrika tekstila u Italiji gde ce ti ljudi ? U Italiji mladi do 30 godina imaju nezaposlenost 26% ! Da li ce oni za 10 godina biti zaposleni ? Tesko, ako se ovaj trend nastavi. Bice samo stariji, bez radnog iskustva u struci, a i ono sto su ucili nece vise vredeti. Jos ako im drzava ne da neku pomoc ili baba ne ostavi stan da izdaju gastosima hm...

Plan da bi Zapad trebao da se bavi osvajanjem tehnologija, a ostatak sveta manje bitnim stvarima (kao sto npr ugledni hirurg ima kucnu poslugu) nece uspeti iz dva razloga. Prvo, ne mogu svi npr. Holandjani da budu istrazivaci jer nemaju svi kefalo. Pogotovu danas kada su nauke veoma odmakle pa vam treba minimum PhD prestiznog univerziteta da bi ste nesto zagrebali u nauci, a o tehnologijama i da ne govorim. Drugo ne istrazuje samo Zapad. Da, kod nas se ljudi, na zalost veoma mladi smeju od samih reci Kina, Indija i Rusija. Te zamlje, pak, strahovito su ozbiljno pristupile sopstvenom razvoju, svaka na svoj nacin i vec dobro ugrozavaju Zapad na polju ekonomije. Stavise, razmazenom i hedonistickom zapadu oni su potrebniji nego zapad njima ! Njima fali jos malo pa da ovladaju onim tehnologijama koje jos moraju da uvoze i krece igranka.






[ tdusko @ 08.07.2010. 11:07 ] @
Evro je danas 1.26 u odnosu na dolar, a pre par nedelja je bio 1.19. Trend je takav da evro jaca svakog dana i izgleda ce se oporaviti totalno uprkos tvrdnjama svih ekonomskih naucnika(svetskih i domacih) koji su tvrdili da ce dugo da tavori ispod 1.2. Neki su cak i predvidjali da ako padne ispod 1.2 da ce ubrzo biti blizu 1.
[ etjen @ 08.07.2010. 12:26 ] @
ma, slabo ćemo mi ovde provaliti šta će se dešavati sa Evrom, ma koliko god postova da bude.

Evro je valuta Evropske unije i kao takva postojaće dokle god postoji i unija. Ekonomski krah je svakako moguć scenario, ali od njega nisu imune ni druge valute, tako da nekog univerzalnog recepta za čuvanje ušteđevine nema.
Može se ulagati u nekretnine, ali niko ne garantuje šta će biti sa cenama nekretnina u budućnosti.
Kad se samo setim divljanja cena m2 po Beogradu pre 2 godine i kako su kvazi stručnjaci cenili da će m2 da bude samo skuplji.... Gluposti.

Najplastičniji primer je onaj nesretni Belvill sa predprodajnom cenom od oko 1900 Eura i to samo za Delzin menadžment, a sada se prodaje za iste ili niže pare i to nema kupaca...

Sve se može promeniti, a po meni, Evro je još jedna od najstabilnijih komponenti svetske ekonomije.
jbga ako Evro ode, ode i Evropa ondak...
''Vis major'' što bi rekli stari Latini
[ zmau @ 08.07.2010. 13:17 ] @
Citat:
Imamo u porodici godinama sakupljanih desetak hiljada eura, šta sa njima ?
U koje dobro ih pretvoriti, pa da se koliko toliko očuva vrednost ?


Živiš li u kući ?
Ulaganje u energetsku efikasnost bi moralo da bude isplativo. Nabavi toplotnu pumpu. I/ili solarne panele za grejanje vode, a možda čak i za generisanje struje.
Ako ti se to ne radi, pozajmi meni pare za toplotnu pumpu :).

Naravno, ako nemaš izolaciju, prvo odradi nju. A za nju ti je dosta i 1000 evra.



[Ovu poruku je menjao zmau dana 08.07.2010. u 14:54 GMT+1]
[ Shadowed @ 08.07.2010. 13:20 ] @
Citat:
tdusko: Evro je danas 1.26 u odnosu na dolar, a pre par nedelja je bio 1.19. Trend je takav da evro jaca svakog dana i izgleda ce se oporaviti totalno uprkos tvrdnjama svih ekonomskih naucnika(svetskih i domacih) koji su tvrdili da ce dugo da tavori ispod 1.2. Neki su cak i predvidjali da ako padne ispod 1.2 da ce ubrzo biti blizu 1.

Pa, povratio je otprilike pola onog sto je pao od kako je postalo aktuelno vo sa Grckom. Medjutim, Euro pada jos od decembra kada je bio 1.51 sto je jos uvek daleko iznad sadasnje vrednosti.
[ tdusko @ 08.07.2010. 14:37 ] @
Citat:
Shadowed: Pa, povratio je otprilike pola onog sto je pao od kako je postalo aktuelno vo sa Grckom. Medjutim, Euro pada jos od decembra kada je bio 1.51 sto je jos uvek daleko iznad sadasnje vrednosti.


Pa da ali i to je ekstremum kao sto je bio ovaj 1.19. Prosek za proslu godinu je bio 1.4 tako da je jos uvek daleko od proslogodisnjeg proseka.
[ Onaj @ 08.07.2010. 16:54 ] @
Citat:
etjen:
Može se ulagati u nekretnine,


A to ne, pa ako se slucajno zameris nekome iz vlasti pa da ti oduzmu nekretnine po onom zakonu za oduzimanje imovine.
[ tdusko @ 15.07.2010. 13:59 ] @
Jacanje evra se nastavlja, evo ga vec na 1.285 prema dolaru. To je sada maximum u poslednja dva meseca.
[ Onaj @ 15.07.2010. 14:23 ] @
Citat:
tdusko: Jacanje evra se nastavlja


Lepo sam rek'o da ne treba da bude brzoplet.
[ tdusko @ 16.07.2010. 13:48 ] @
Neverovatno je kolike su oscilacije. Danas vec dogurao do 1.3. Ako ima takvih koji su znali da ce se ovo desavati mogli su fine pare da zarade na oscilacijama kursa.

decembar 2009 - 1.5
Maj 2010 - 1.3
Jun 2010 - 1.19
Jul 2010 - 1.3
[ Dexic @ 16.07.2010. 14:02 ] @
Na Forexu mogu mnogo vece pare da se zarade u toku dana ;)
Jos samo da ne zivimo u Srbiji pa da to moze lagodno da radi.
[ tdusko @ 06.10.2010. 18:04 ] @
Evro je prema dolaru stigao do 1.4 sto je proslogodisnji prosek tako da se moze reci da se potpuno oporavio. Pre dvadeset dana bio je 1.28, a danas 1.4. Ustedjevina je sigurna :)
[ Bubnjar2 @ 06.10.2010. 18:28 ] @
E sad ko je u panici nakupovao dolare moze samo da place...
[ tdusko @ 06.10.2010. 18:49 ] @
Ja primam platu u dolarima i non stop pratim kurs i citam neke tekstove po eminentnim sajtovima od eminentnih strucnjaka i niko ali N I K O u trenutku kada je dolar bio oko 1.2 za euro nije pricao da ce posle samo par meseci da bude 1.4. Svi do jednog su bili u fazonu da ce ici ispod 1.2 i da ce do kraja godine biti oko 1 pa cak i ispod 1. Sreca pa to citam cisto informativno inace ko se prima na to i veruje svakakvim "naucnicima" moze samo da nahebe