[ MAshUP @ 09.06.2010. 17:31 ] @
Dobar Dan

Zelim da upisem gotov heh fajla (http://www.automatika.rs/index...neobican-sat-sa-at89c2051.html) koji je namnenjen za mikrokontroler AT89c2051 u mikrokontroler ATtiny2313.
Prvo pitanje da li je to moguce? Jel koliko sam gledala attiny2313 datasheet i at89c2051 datasheet, vidim da su pinovi isti, samo razlicite familije kontrolera.
Treba mi savet ili pomoc na sta treba da pazim prilikom upsia koda. Ovo radim jer zelim da naucim malo vise stvari o AVR kontrolerima i da naucim kako stare kodove da koristim za novije mikrokontrolere. Ako neko moze da pomogne!!!
Hvala
[ bogdan.kecman @ 09.06.2010. 17:56 ] @
ne, nije moguce

ta dva kontrolera imaju razlicito jezgro, razlicitu arhitekturu, razlicite asm instrukcije, razlicit broj registara ...

ako imate sors kod u nekom visem jeziku (basic/pascal/c) teoretski bi mogli da ga malo prepravite i rekompajlirate za attiny. ako je source u asm-u onda mozete jedino da vidite algoritam na osnovu kog je taj program radio na 51 i da ga napisete ispocetka za attiny. Ako imate samo hex, obzirom na ovo pitanje, onda ste u problemu


EDIT: ako bas hocete da pravite nesto sto je neko drugi radio, google pa "pov clock attiny2313" (pov je "persistance of vision") ili "propeller clock attiny2313" i nacicete vec projekte koji rade nesto slicno / isto tom projektu sa 51
[ MAshUP @ 09.06.2010. 18:01 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ne, nije moguce

Ima i bin fajl, ako ista pomaze!!!
Za programiranje attiny2313 imam sve potrebno, a za at89c2051 fali mi razvojna ploca ili neki programator. Mada pokusala sam da napravim vec 3 programatora (jedan od programatora http://www.mytutorialcafe.com/...0Programmer89c2051%20Part1.htm) ali krajnje su nepouzdani...
[ bogdan.kecman @ 09.06.2010. 18:16 ] @
bin je "isto sto i hex samo malo drugacije" .. nikakva vajda od njega ... sve sto moze da se uradi je da se disasemblira taj bin/hex da se vidi "kako to radi" pa da se napise ispocetka za attiny ... sto nema svrhe posto taj kod ne radi nista inteligentno, ima primera na netu (persistance of vision clocks) mnogo koji rade to isto .. sa atmega ima cak i da rotira 3d objekte (pogledaj: http://www.youtube.com/watch?v=l4F8UbM-1t4 ), dosta je primera i sa picovima sa atmelima za te razne display-e sa satovima slikama sa mrdajucim ledarama .. ima i verzija sa akcelerometrom tako da kada mrdnete rukom objekat on ostavi sliku ..

taj '51 je istorija, nemoj da gubis vreme sa njim .. ni sa primerima za njega .. inace taj blowit programator radi 1/1 ali je neophodno da imate "pravi" paralelni port i dos .. sa XP mislim da moze da radi sa nekim softwerom za programiranje ali ne sa svakim .. generalno dos + blowit na masini od pre 15tak godina radi 1/1.



[ MAshUP @ 09.06.2010. 18:24 ] @
Hvala na brzim odgovorima!!!
Neke stvari su mi jasnije, ostaje sada da vidim sta mogu sa ovim attiny2313. Jer mehaniku i elektroniku za projekat sat sa at89c2051 imam uradjenu, ostaje samo da se upise kod. Medjutim to bas nece!!!

A sto se tice ovih ostalih projekata sto ste naveli, to vec imam uradjeno. Nije prestavljalo problem za pravljanje. Ovaj je zanimljiviji jer ima piezo snezor, koji detektuje pomeranje njihalice (sillu opruge) i na taj naci dolazi do aktiviranja dioda (ispisa vremena).
[ bogdan.kecman @ 09.06.2010. 18:51 ] @
super, sada lepo instalirajte avr studio i probajte sami da napisete program za attiny da radi to sto hocete .. nisam zagledao semu ali ako se secam '51 nema adc znaci taj pieze samo daje signal u jednoj poziciji .. tako da merenjem vremena izmedju dva "okidanja" na tom pinu vi znate kojom se brzinom pomera "display" i na osnovu toga palite i gasite led diode.
[ MAshUP @ 09.06.2010. 19:00 ] @
Avr vec instaliran! Samo kako da izvrsim diasembliranje ovog hex fajla (da vidim sta je pisac zeleo da kaze), bice lakse da se pise kod ako imam neki pocetak. Ako mozete da izvrsite diasembliranje, slucajno, molim vas da mi poslajte taj kod na mejl. Jer to vec nisam nikad radila.
Hvala jos jednom za ovo divno znanje!
[ bogdan.kecman @ 09.06.2010. 19:25 ] @
potrazite "disassembler 8052" .. to ce vam dati gomilu disasemblera .. zakaceno je rezultat jednog od njih
[ bogdan.kecman @ 09.06.2010. 19:28 ] @
btw. nemojte me drzati za rec za kako tacno to radi .. moguce da ovaj i ima neki adc ili bar mogucnost za sadc .. nisam pipnuo 8051/8052 ima preko 20 godina
[ MAshUP @ 09.06.2010. 19:50 ] @
Nisam ni ja, vecinom koristim ATmega... Zato i jeste ovakva muka za programiranje, jer treba da provalim taj hex fajl... I da prokontam sve to... Ooooo kako bi bilo lepo da se moze upisati ovaj hex u AT89c2051... Ali zasto jednostavno, kad moze komplikovano. ;)

Ako neko slucajno moze da isprogramira (hex u AT89c2051) nek se javi, da kaze koji programator je koristio... Do tada cu ja da radim AVR...
[ MAshUP @ 28.06.2010. 18:06 ] @
Uspesno upisan kod!!! Samo imam problem da mi je ispis vremena prestavljen u ogledalu...
Ali i to ce da se sredi...
Jedino sto ostaje je to da sad i mene zbunjuje rad ovog piezo senzora...