[ mmix @ 11.06.2010. 21:26 ] @
Mi tupimo o migracijama i busevima u Beogradu a za to vreme ovo:

Citat:
Starica u Dobrotinu umrla od gladi:

U selu Dobrotin kod Leskovca, osamdesetogodišnja Vidosava Stanković je umrla od gladi.
Njen sin Petar, sa kojim je živela, tvrdi da je Vidosava umrla jer su četiri meseca čekali da dobiju socijalnu pomoć.
U Centru za socijalni rad demantuju da u čitavom slučaju postoji njihova odgovornost.
U kući bez struje, vode, vrata i sa jednim prozorom sada živi samo 54-godišnji Petar Stanković. Njegova majka Vidosava izgladnela i bez lekova umrla je 5. juna.
Petar je bio građevinski radnik i nadničar, pre godinu dana preživeo je infarkt i od tada nije mogao da zaradi da prehrani sebe i majku.
“Moja majka je umrla jer nismo imali šta da jedemo. Živeli smo, sakupljali smo pečurke i trave. Mi smo predali dokumenta za socijalnu pomoć i ništa nema do sada. Tri meseca. I tako je umrla gladna”, kaže on

Danica Ivković iz Centra za socijalni rad u Leskovcu priznaje da je postupak trajao malo duže i dodaje da u toj instituciji nisu obavešteni o smrti Vidosave Stanković.
Ivkovićeva, ipak, negira da Centar snosi bilo kakvu odgovornost. “Porodici je priznato pravo na materijalno obezbeđenje i isplata će ići retroaktivno vezano za period 19.3. Znači, retroaktivno će biti isplaćeno sve unazad. Mali zastoj je bio u našoj organizaciji rada i iz tog razloga je kasnilo i dostavljanje ovog rešenja”, kaže ona.


Za slobe su bar bacali vekne izgladnelima. Bruka nad brukama, sramota nad sramotama. I posle ovoga mi neko prica o autoputevima, pravu na voznju, o biranju izmedju ustava i adsla i slicne prozaicne teme. OVO je Srbija 2010e u kojoj stari i zanemocali umiru od gladi dok administrativci kafenisu i caste sebe bonusima.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 21:34 ] @
Citat:
mmix
I posle ovoga mi neko prica o autoputevima, pravu na voznju, o biranju izmedju ustava i adsla i slicne prozaicne teme


mmix, ne lici na tebe da se sluzis necim sto zvuci kao jeftina patetika, ne prilici ti. Teme o kojima pricamo nemaju blage veze sa tom nesrecnom staricom niti se uopste mogu dovesti u istu ravan.

Ova vest je strasna, i ti odgovorni ljudi moraju biti kaznjeni. Ali ova vest apsolutno nema veze sa drugim problemima u Srbiji niti se problemi trebaju rangirati tako. A cak je i priroda ovog problema drugacija:

Citat:

Danica Ivković iz Centra za socijalni rad u Leskovcu priznaje da je postupak trajao malo duže i dodaje da u toj instituciji nisu obavešteni o smrti Vidosave Stanković.
Ivkovićeva, ipak, negira da Centar snosi bilo kakvu odgovornost. “Porodici je priznato pravo na materijalno obezbeđenje i isplata će ići retroaktivno vezano za period 19.3. Znači, retroaktivno će biti isplaćeno sve unazad. Mali zastoj je bio u našoj organizaciji rada i iz tog razloga je kasnilo i dostavljanje ovog rešenja”, kaže ona.


Ovde se radi o strahovitoj neefikasnosti drzavnih sluzbi - koje su, u ovom slucaju, kostale jedan ljudski zivot.

Ovde NIJE u pitanju NOVAC - ovde je samo u pitanju NERAD i BEZOBRAZLUK.

Ovim ljudima iz centra za socijalni rad ne treba VECI BUDZET, vec BATINA.

I upravo ovo pokazuje da je SVAKI ekstra dinar ulozen u tu bednu "vlast" bacen, jer sve te pozicije zauzimaju odvratno nekompetentni i bahati ljudi. Hebe se njima za to sto je ta starica umirala - sve i da su imali milijardu EUR budzeta. On bi bio potrosen na automobile, a ne na bilo sta drugo.

A za ovu izjavu kako "ce biti sve isplaceno retroaktivno unazad" bi doticnu radnicu trebalo sutnuti sa tog posla i permanentno joj zabraniti zaposlenje u bilo kakvoj socijalnoj sluzbi. Takva drskost i drcnost, to samo pokazuje da ti ljudi definitivno misle da su iznad svih normi i zakona :(
[ srdjee @ 11.06.2010. 21:46 ] @
Al ce zato onaj "bonus" od 5000 din... biti isplacen... ekspresno...
[ combuster @ 11.06.2010. 21:49 ] @
Citat:

Teme o kojima pricamo nemaju blage veze sa tom nesrecnom staricom niti se uopste mogu dovesti u istu ravan.


I ne dovode se, vec je ispravno reci da ta starica koja je umrla od gladi je daleko veci problem (tj uzrok ovog problema) od bilo cega drugog o cemu se pricalo. :(
[ mmix @ 11.06.2010. 21:54 ] @
Nije patetika, u ovom trenutku osecam bes. I radi se upravo o tome, da mi pricamo o apstraktnim stvarima i drugi pricaju i deluju o apstraktnim pojmovima dok iza svega toga ne funkcionise ni najosnovniji minimum ljudskosti da se ne dozvoli da neko umre od gladi u zemlji koja NIJE saharska ni pod sankcijama ni pod diktaturom, a potrebno je veoma malo. I itekako ima veze sa svim ostalim problemima u zemlji jer nas vode ljudi kao sto su ti iz tog socijalnog centra, tiha armija birokrata, usta su im puna interneta, autoputeva i buducnosti a ljudi umiru od gladi. Sve je to povezano i kako ocekjues da to kazem a da ne zvuci pateticno. Potrebno je puno vremena da neko umre od gladi.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 21:59 ] @
Citat:
combuster: I ne dovode se, vec je ispravno reci da ta starica koja je umrla od gladi je daleko veci problem (tj uzrok ovog problema) od bilo cega drugog o cemu se pricalo. :(


Sasvim je jasno da je pravo na zivot daleko iznad prava na voznju auto putem.

Medjutim, mmix je rekao, citiram: " I posle ovoga mi neko prica o autoputevima, pravu na voznju, o biranju izmedju ustava i adsla i slicne prozaicne teme."

Ne znam na koga tacno mislis, mmix, ali ako mislis na ove nase diskusije na ES-u - svakako necemo prestati da diskutujemo o bilo cemu dok se ne rese elementarni problemi u Srbiji.

Ako mislis na politicare i njihove price - tu se slazem, mada ja to sve vreme i tvrdim. Da su nesposobna bagra koja ocigledno nije u stanju ni da obezbedi osnovne uslove za zivot nekim ljudima koji su ugrozeni - a kamo li bilo sta drugo :(
[ vlada131 @ 11.06.2010. 22:02 ] @
Citat:
mmix:...da se ne dozvoli da neko umre od gladi u zemlji koja NIJE saharska ni pod sankcijama ni pod diktaturom, a potrebno je veoma malo...


Nažalost, ovakve zemlje i narodi mogu da funkcionišu koliko-toliko samo pod diktaturom ili okupacijom. Potreban je "neko" da bi nas spasio od nas samih, 'sloboda i demokratija' u ovakvim društvima, sa ovakvim mentalitetom, se uvek završe isto, u mutljavini totalne anarhije, kleptokratije, nepotizma i teške bede...za većinu ljudi. Vest je zaista strašna, bez daljnjeg
[ Lesli Eldridz @ 11.06.2010. 22:40 ] @
Jeste, ali je potreban diktator ili okupator (za ovu teritoriju nema zaintersovanih da je okupiraju onako kako neki zamisljaju, ono, da sad dodje okupator pa zavede red, mada ima zainterseovanih da je urede kad domoroci izumru) sa ciljem i planom a ne onako djuture. Znaci, da ima viziju koja ce da bude malo udaljena od cistog razvijanja sitnosopstvenistva i "liberalizma". Na zalost, ili na srecu, to ostaje da se vidi, vreme ideologija je proslo, ono, ovo sad je postideoloski svet, tako da ce tesko nesto da pokrene "narodne mase" u pravcu da razvijaju nekakvu drustvenu svest, onoliko koliko je to moguce jer je diskutabilno da li "svest" kod ljudske vrste uopste postoji, tako da ja mislim da ce Srbi kao narod da dozive sudbinu Hazara. Ne da me je briga, to tako i treba, slabi i treba da propadnu, ama zalosno je sto vise nista ne moze da pokrene ljude. Opsti jedan nihilizam. Prirodno stanje, sta da radis, tako je to u slobodi. Niste hteli ropstvo, sad uzivajte u slobodi i ne placite, pa ko prezivi neka pise memoare.
[ a1200 @ 11.06.2010. 22:45 ] @
Citat:
Danica Ivković iz Centra za socijalni rad u Leskovcu priznaje da je postupak trajao malo duže i dodaje da u toj instituciji nisu obavešteni o smrti Vidosave Stanković.
Ivkovićeva, ipak, negira da Centar snosi bilo kakvu odgovornost.


Odgovornost - sta to beshe u Srbiji. Naravno da niko nije odgovoran™. Dj*brad nesposobna.
Bitno je da u "globalu sistem funkcionishe", kako da ne... jadna zena.
[ burex @ 11.06.2010. 22:46 ] @
Šta rade ovi debili iz socijalnog? Samo su tamo od 9 do 14h da ispišu kome treba isplatiti crkavicu, a kome ne? Trebala bi jedna velika čistka među njihovim redovima jer je zbog njihovog nemara i bezobraznosti jedna osoba izgubila život... OPET! Dovoljno je videti u kakvoj kući žive ti ljudi i zaključiti da nadležne boli svaki pedalj njihovih guzova za osobe sa posebnim potrebama.
[ Lesli Eldridz @ 11.06.2010. 22:50 ] @
Kakve nadlezne? Ta nisu se oni tamo nagurali puzajuci kroz more partijskih anusa da bi radili i resavali probleme drustva, nego da bi primali platu oz budzeta. Moras da ih razumes. Nisu se oni za to borili, da rade. Nego da kafenisu i lupaju pecate. A teska je to rabota. Ozbiljno, Mene kad bi neko naterao da radim to sto oni rade samo nedelju dana, da mastiljraim po ceo dan kroz onegomile papira bez ikakvog smisla, garantovano bih postao serijski ubica. Oni su jos i dobri. Samo se ne mesaju u svoj posao.
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 22:52 ] @
Srbija je verovatno po pitanju socijalnog sistema daleko slicnija Americi nego Evropi tj. od drzave se ne moze ocekivati skoro nista po pitanju brige o socijalnim slucajevima - u takvom stanju stvari je verovatno pametnije ici na otvaranje nekih nevladinih sistema za distribuciju hrane.

U USA su to religiozne organizacije na primer - a kako je u Srbiji bar deklarativno stanovnistvo religiozno mahom, to bi bio dobar "kanal".

A eto i mogucnosti za religiozne organizacije da urade nesto korisno za promenu... Umesto "fonda za izgradnju Hrama Sv. Save" npr.
[ Lesli Eldridz @ 11.06.2010. 22:56 ] @
Aha, hoce evo trce. A ko ce onda da se bavi visokom politikom i nacianalnim pitanjem. Ja sam licno video kad je svojevremeno dolazila pomoc iz Grcke kako su popovi silne slepere pomorandzi progurali kroz privatne prodavnice, a u podrumima cuvali mleko u prahu godinama pa ga bacili. Verovatno nisu imali vremena kad da to podele trazeci po 100 maraka (tad su bile marke, to je bilo devedesetih) za krstenja new age vernika, do juce drugova clanova, i slicno.
[ voja_pfc @ 11.06.2010. 23:03 ] @
Naravno da prica ovde o adsl-u nije uzrok smrti jadne zene, ali razumem coveka u potpunosti. Sad sam procitao vest i ne mogu da opisem bes i nemoc.
Jos drskost ove "socijalne" radnice koja prica o retroaktivnoj isplati.

Kad otvoris vesti samo se** o putevima za Mars, izgradnji ovoga i onoga, a i oni jako dobro znaju za probleme, i problemi se prijavljuju, ali nigde niko ne reaguje. Svi mi za 95 % situacija unapred znamo kako ce se na kraju zavrsiti (npr. zakon o saobracaju koji je jedino uveo svetla danju). Dzabe sve dok smo korumpirana nacija, gov** na svakom koraku, u bolnicama nema sapuna i toalet papira, prepisanih injekcija koje su obavezne nakon operacije nema nigde, kao da smo u 90tim (licno iskustvo). Da ne idem u off veoma sam ogorcen, i na zalost mislim da za nas nema nade, bar ne u narednih par generacija. Jedni lisajevi odu, dodju drugi, a svi dolaze iz istog naroda, ista stvar 20tih, 50tih, 90tih i danas.

Na b92 blogu videh malopre snimak "sta sam jeo", gde neki kreten maltretira verovatno majku, ali bolesni umovi su napravili remixe, snimili svoje verzije, jer je njima to smesno. Narodu je to zanimljivo (ne kazem svima, ali na zalost izgleda vecini).

Kao i uvek pisace se o ovome jos par dana pa tisina, do narednog slucaja u nekom drugom mestu....
[ Horvat @ 11.06.2010. 23:15 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: A eto i mogucnosti za religiozne organizacije da urade nesto korisno za promenu... Umesto "fonda za izgradnju Hrama Sv. Save" npr.


mislim da caritas radi tako nesto,sad da li konkretno pomaze s hranom ne znam

sto se vesti tice,naravno,niko nije kriv,pojeo vuk magarca (glad babu) i kraj price
zivele veze kumovske i partijske,zivela birokracija,ziveo bonus od 5000!
[ Lesli Eldridz @ 11.06.2010. 23:22 ] @
Ali opet, ti ne razumes njihove motive. U pitanju je svijetli obraz i velike stvari, oni ljudi imaju misliju. Kako ce oni sad da priznaju da imaju probleme sa tim malim stvarima i da se bave time. Ne moze to. To je isto kao kad je Andrej Cikatilo ili ovde kokao i jeo ljude na angro u ex SSSR, i kad je onaj policajac koji je prokljuvio o cemu se radi to rekao drugovima iz politbiroa, jedini odgovor koji je dobio je bio "u SSSR nema serijskih ubica, to je produkt dekadentnog za-pada" (Citizen X) . Tako i u Srbiji. Nista sto ne valja ne postoji. Ima samo grand sou, lepe devočke, aka radodajke sponzoruse, fino čivas moloko, splavovi, mercedesi bemve honda el em el me bonda bonda, bogatluk na sve strane. Kakva sirotinja? Toga ovde nama. Tranzicija bato.
[ maliradojca @ 11.06.2010. 23:29 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic

A eto i mogucnosti za religiozne organizacije da urade nesto korisno za promenu... Umesto "fonda za izgradnju Hrama Sv. Save" npr.

Kazes religiozne organizacije, a onda pominjes hram Svetog Save. Zasto nisi pomenu neku katolicku ili islamsku bogomolju?
Budi komunista do kraja i napisi lepo, Srpska Pravoslavna Crkva ne pomaze, a moze.

A da li ti do sada pomagao siromasne i gladne, a pod uslovom da si mogao, bilo novcano ili delima?
[ Lesli Eldridz @ 11.06.2010. 23:36 ] @
Zasto on da pomaze? On nije covek humanista kao neki, nego se brine samo za sopstvenu straznjicu, kao sto je i red. Posteno. A ne kao neki.

A ako bas hoce da znas, baptisticka crkva je za vreme 90-ih sve sto je dobila u te svrhe razdelila sirorinji, ulje, brasno, mleko u prahu, konzerve, trte mrte. Koliko je razdelio Filaret? Mislim komada metaka i decjih lobanja, da ne bude zabune.

[ maliradojca @ 11.06.2010. 23:52 ] @
Lesli, crko ti je DNS. Kucaj IP adresu foruma b9*.
[ Lesli Eldridz @ 12.06.2010. 00:07 ] @
Pu pu, daleko bilo. Trudnjace nikad. Ovde dolaze samo fine ribe.
[ Pirossi @ 12.06.2010. 00:26 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Zasto on da pomaze? On nije covek humanista kao neki, nego se brine samo za sopstvenu straznjicu, kao sto je i red. Posteno. A ne kao neki.

A ako bas hoce da znas, baptisticka crkva je za vreme 90-ih sve sto je dobila u te svrhe razdelila sirorinji, ulje, brasno, mleko u prahu, konzerve, trte mrte. Koliko je razdelio Filaret? Mislim komada metaka i decjih lobanja, da ne bude zabune.


gnusna foto-montaža.
svi znaju da je nosio lebac.
Citat:

a ovo za b92 ne da ti je spustio...
[ maliradojca @ 12.06.2010. 00:53 ] @
Citat:
Lesli Eldridz: Pu pu, daleko bilo. Trudnjace nikad. Ovde dolaze samo fine ribe.

Citat:
a ovo za b92 ne da ti je spustio...
Sjajno. Kako glupa fora

edit: Slika rezultata izbora 2000-ite. Jugo-istok je kao negro bombona. Mozda ovo nema veze sa temom..







[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 12.06.2010. u 03:53 GMT+1]
[ Bata @ 12.06.2010. 04:45 ] @
Stidim se da se priključim ovoj temi, jer to znači da sam bio i dovoljno dokon da je pročitam.

Svi redom, od pokretača teme, ste promašili poentu, a Ja ću evo da je pogodim:

Odgledao sam snimak vesti na linkovanoj stranici, i po svemu što se tamo vidi, u pitanju je
tragična zakazalost odnosa lokalne zajednice prema toj porodici, a ta porodica (pokojna majka i snimljeni intervjuisani sin)
je po snimku sudeći tipičan slučaj nefunkcionalne porodice koju čine, iz ovog ili onog razloga, neprilagođene ličnosti.


Pod lokalnom zajednicom za ovaj slučaj ne podrazumevam ustanovu socijalnog rada pri opštini toj-i-toj,
već to selo. Šta kaže reportaža: svi su znali kako ovo dvoje žive, ali nikakve inicijative (ljudskosti,
savesti, sažaljenja...) prema njima nisu preduzeli prve komšije, možda i nekakvi rođaci.
Dalje kaže da je to tipično gastarbajtersko mesto: ljudi dolaze , odlaze, vode svoje "tamo-vamo" živote
i ne misle mnogo o tome ko to tamo živi u neomalterisanoj kući pored koje možda prođu kolima kad izađu iz garaže.

Da ne konstruišem dalje, valjda vam je jasan mehanizam otuđenja među ljudima u zajednicama koje teže
konzumerizmu...

A možda je slučaj bio za koji stepen još gori: klasična posvađanost i mržnja, iz nekog razloga ih nisu voleli i nije ih
uopšte bilo briga. Jel se takve stvari danas zovu mobing ?

Pa nemojte mi reći da samo u Srbiji ugrožene grupe umiru neopažene u svojoj nemoći i socijalnoj neprilagođenosti ?!
(starci, invalidi, ljudi sa psihijatrijskim ili emotivnim poteškoćama, narkomani... ili sve to zajedno i ko zna šta još...)


Socijalna ustanova je ovde zakazala , to su i sami priznali , znali su za slučaj, ali je birokratizam odneo još jednu žrtvu
koja je u tom aparatu samo jedan papir među mnogim papirima. Došlo je do kašnjenja u papirologiji i novac nije isplaćen.

Ali još gore je zakazala ljudskost u tom selu, a to nije krivica vlasti ni u opštini ni u državi, to je Narod.
[ ventura @ 12.06.2010. 05:02 ] @
Ima tu svega, ali verujem da je u ovom slučaju najveća odgovornost sina za smrt majke... Ne može normalan čovek tek tako da sedi i čeka da se desi ono najgore, osim ako tu nisu neka druga posla (a po svemu sudeći jesu)... Rekao bih da je to sličan slučaj kao onaj snimak "šta sam jeo" koji se vrti na susednoj temi, gde kreten maltretira neku stariju ženu, verovatno svoju majku...
[ Onaj @ 12.06.2010. 08:37 ] @
Citat:
maliradojca: Srpska Pravoslavna Crkva ne pomaze, a moze.

A da li ti do sada pomagao siromasne i gladne, a pod uslovom da si mogao, bilo novcano ili delima?


Nije meni upuceno ali ja licno verujem da jesam pomogao mnogo vise siromasnima i gladnima od prebogate Srpske Pravoslavne Crkve. Iz navedene crkve pruzaju ruke ka narodu samo kad treba nesto da mu uzmu a ne i da daju.
[ stil @ 12.06.2010. 08:50 ] @
Utopio se pop što nije ruku dao

Ukrcaju se u jedan čun pet-šest prostaka i jedan pop da se prevezu preko jedne rijeke blata, dok na jedan mah puhne žestoki vjetar i izvrne se čun te svi u blato. Po sreći svi su znali plivati do samoga popa, dok načnu se topiti, te se svaki od njih uhvati za čun i preplivaju na drugu stranu. Kad se vrate kući kažu popadiji sve kako je bilo, i da se pop bez pameti i bez potrebe utopio. Stane u sav plač popadija kukati kao kome je nevolja, pak ih zapita:

— Kako se utopio?

A oni joj odgovore:

— Kad se izvrnu čun i mi svi u vodu panusmo, svi jednogrlice zavikasmo: „Daj, pope, ruku! Daj pope, ruku!" i on mogaše lasno dati tek da hoćaše, ma ne htede i utoliko se utopi.

— Znam ja, kukavna kukavica — reče popadija — da je tako! Ma da ste mu zavikali: ,,Na, pope, ruku", hoćaše skapulati, jer je vazda — teško mene! — naučio uzimati, a ne davati.

http://dankir.ru/content/view/10096/92/

[ voja_pfc @ 12.06.2010. 08:57 ] @
Citat:
ventura: Ima tu svega, ali verujem da je u ovom slučaju najveća odgovornost sina za smrt majke... Ne može normalan čovek tek tako da sedi i čeka da se desi ono najgore, osim ako tu nisu neka druga posla (a po svemu sudeći jesu)... Rekao bih da je to sličan slučaj kao onaj snimak "šta sam jeo" koji se vrti na susednoj temi, gde kreten maltretira neku stariju ženu, verovatno svoju majku...


Upravo se o tome radi, ako si pogledao snimak video bi da covek uopste ne deluje normalno. To sam se i ja prvo zapitao, sta je radio sin, ali po snimku deluje da ni o sebi ne moze racionalno da se brine.
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 15:10 ] @
Citat:
maliradojica
Budi komunista do kraja i napisi lepo, Srpska Pravoslavna Crkva ne pomaze, a moze.


Ja komunista? :-))) Hahahahaha... svidja mi se ta binarna logika.

Da, vazi isto sto sam rekao i za ostale prodavce magle - islam, katolike i ostale naravno.

Mogu da pomognu - leze na parama (pogotovu katolici). A SPC sam pomenuo jer se u Srbiji naplacuje globa za postanski saobracaj za izgradnju njihovog Hi-Fi sega centra. Ono, sa tim parama koje su proneverili za tu ludost su mogli verovatno da konstantno hrane sve socijalne slucajeve u Srbiji.

Ali to valjda nije dovoljno jak PR - velike zgradurine su mnogo bolje.

Cela ta "verska" prica je pomenuta jer u USA jako dobro funkcionise sistem pomoci siromasnima pri crkvama. Kako je u USA drzava apsolutno nezainteresovana da se bavi socijalnim pitanjima, ti centri su i te kako bitna zamena za drzavnu socijalnu sluzbu.

Mislim propovednicima kojekakvih vera su usta puna navodne brige za stado... mozda bi mogli stadu da udele fizicku hranu umesto prazne price.

Citat:

A da li ti do sada pomagao siromasne i gladne, a pod uslovom da si mogao, bilo novcano ili delima?


Naravno da jesam. Da li opet treba da skeniram neke cekove za pomoc??
[ Izvoljski @ 12.06.2010. 17:36 ] @
u Njujorku mogu da se kladim dnevno umre 15 ovakvih baba pa niko se ne pita zasto se kreci nacionalna katedrala u vasingtonu ili ne daj boze sto ratujemo sirom sveta.
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 18:17 ] @
U USA doduse ne placas "taksu za hram" kada posaljes pismo USPS-om, u Srbiji placas cak i ako nemas nikakve veze sa doticnim prodavcima magle... A i nije bitno koliko baba umre u USA, vec da su tamo verske organizacije daleko aktivnije po pitanju igranja uluge pruzaoca usluga socijalne pomoci.

U Srbiji to nije slucaj, zato sto je Srbija deklarativno drzava sa socijalnim sistemom koji se, na papiru, brine da do ovakvih stvari ne dodje. Kao sto rekoh, u praksi je Srbija daleko bliza Americi po pitanju nivoa socijalne zastite koju jedinka ima - pa je mozda pametnije primeniti USA model gde se ta uloga prebacuje na nevladin sektor kao sto su religiozne organizacije.

Ocekivati od bezobraznih, prepotentnih, nesposobnih, korumpiranih, zaposlenih preko veze drzavnih cinovnika u Srbiji bilo kakvu popravku ovoga je utopija.
[ Izvoljski @ 12.06.2010. 18:45 ] @
Citat:
Ocekivati od bezobraznih, prepotentnih, nesposobnih, korumpiranih, zaposlenih preko veze drzavnih cinovnika u Srbiji bilo kakvu popravku ovoga je utopija.


:- zev

ima nesto novo ?
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 18:46 ] @
Ima - umrla je jedna starica.
[ Izvoljski @ 12.06.2010. 19:32 ] @
zezas me ?
[ maliradojca @ 12.06.2010. 19:42 ] @
Citat:
Kao sto rekoh, u praksi je Srbija daleko bliza Americi po pitanju nivoa socijalne zastite koju jedinka ima - pa je mozda pametnije primeniti USA model gde se ta uloga prebacuje na nevladin sektor kao sto su religiozne organizacije.

Eto resenja. Sektasi da hrane siromasne.
Dobijes obrok, pa odradis normu -> da povuces za rukav 50 ljudi, da pokucas na 20 vrata, i da udomis 20 knjiga.
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 19:59 ] @
Pa pazi, umesto sto samo prodaju ispiracinu mozga - sa hranom bi bar uradili nesto korisno za promenu.

A svima njima su usta puna brige za covecanstvo, slatkorecivosti i dobrote... eto prilike da se pokazu.

Mogle bi da im se pridruze i kojekakve NGO, isto koje su jako zabrinute za probleme u zemlji... javnih kuhinja nikad dosta.
[ mmix @ 12.06.2010. 20:02 ] @
Privatni/religiozni charity sektor u Srbiji bi bio katastrofalan. U situaciji sve veceg bespuca tako se formiraju armije poklonika raznih kultova, kako licnosti tako i partijskih. Nahrani izgladnelog coveka a onda mu daj glasacki listic ili pusku u ruke, kako vec interes nalaze. Zato je presudno da glad bude elimiinsana na javnom drustvenom nivou u neutralnom "okruzenju" gde se ta glad ne moze zloupotrebljavati. A broj ljudi nije uopste beznacajan, po ministarstvu (a oni uvek lazu za svoj gros) ima 36000 ljudi kojima je to jedini obrok sto znaci da ih sigurno ima vise, preko 60000 ljudi je ispod granice siromastva sto znaci da ce i oni svi uskoro zavisiti od te hrane.

http://www.rtv.rs/sr_lat/drust...e-kuhinje-u-srbiji_187391.html

Clanak govori sam za sebe, od 69 narodnih kuhinja zatvoreno 21. Toliko o tome.
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 20:06 ] @
Pa nema diskusije da je daleko bolji nacin organizovana briga o tim ljudima od strane organizacije ciji je to iskljucivi cilj.

Problem je sto ta organizacija u Srbiji postoji, ali kao da ne postoji - ovaj primer samo pokazuje koliko im je kvalitetna "pomoc" i koliko dolazi na vreme.

Sta onda?

Imas drzavu koja je ocigledno apsolutno nesposobna da se bavi bilo cime kompleksnijim od uvodjenja poreza i trosenja tih para za potrebe birokratije... Jedino da uleti tu neko novi ko bi kako-tako to pokrio.

Ja licno ne polazem puno nade u to da ce zvanicna socijalna sluzba u Srbiji postati bolja u skorijoj buducnosti.

Sto se sektasa i crkvenjaka tice - oni su tu i ovako i onako i glavni im je posao sirenje svojih "armija", pa ako nista drugo - bolje bi bilo da rade nesto korisno za promenu.
[ maliradojca @ 12.06.2010. 20:20 ] @
U Crnoj Gori nema ni jedne narodne kuhinje. http://www.dw-world.de/dw/article/0,,4903684,00.html
[ Ivan Dimkovic @ 12.06.2010. 20:23 ] @
Crna Gora jeste po mnogim parametrima gora od Srbije... tako da ova stvar ne cudi.

Ovo je jos ljudje:

Citat:

Ali ima i onih koji drugačije misle: "Iako postoji potreba za otvaranjem narodnih kuhinja, teško bi ovdje zaživjele. Ljudi zbog ponosa ne bi tamo odlazili", kaže jedan od građana.


EJ... znaci, neko misli da iako nisi nista jeo 7 dana da ces zbog ponosa kategoricki odbiti da jedes u narodnoj kuhinji, pa makar i umro od gladi.

Ludilo...

Ljudi koji ovako nesto mogu da izjave su moroni, sta reci.
[ Hadžihalef @ 12.06.2010. 21:46 ] @
Citat:
Ljudi zbog ponosa ne bi tamo odlazili", kaže jedan od građana.

Ma, svaki kuka za onim što nema...
[ Isak666 @ 12.06.2010. 22:45 ] @
Sto se pomoci preko crkava tice, mislim da je to odlicna uloga koju mogu preuzeti, pisao sam vec negde na nekoj drugoj temi o tome.
Ako vec imaju nacelo pomoci bliznjem svom, onda neka tako i funkcionisu u praksi, pa ako se jos uvede crkveni porez kao u par evropskih zemalja koji bi placali oni koji se izjasne kao vernici i tako se skinuli sa budzeta - eto super situacije.

Posle 2000. par godina glavni sponzor narodnih kuhinja u Srbiji je bio Crveni Krst Nemacke i SAD, a pre toga Medjunarodni Crveni Krst.


Protestanti, a odmah za njima i katolici su poprilicno uspesni u svim formama humanitarnog rada, a razlog zasto je to manje uspesno u Srbiji moze ovaj deo teksta pojasniti:

Citat:
Magistar Irena Ristić iz Centra za politikološka istraživanja i javno mnjenje Instituta društvenih nauka:

„Ne bih rekla da pravoslavlje direktno poziva na siromaštvo, ali pravoslavni pojedinac, ukoliko želi da služi Bogu, jednostavno manje pažnje posvećuje radu, sticanju dobara i vlasništva. Samim tim pravoslavni pojedinac manje pažnje posvećuje preuzimanju odgovornosti unutar zajednice, kako prema samoj zajednici, tako i prema onima koji nemaju i kojima bi država preko socijalnog sistema trebalo da pomogne. Jer država čiji građani rade samo minimalno nema priliv sredstava kojima bi finansirala ustanove koje pomažu onima kojima je to moguće. Umesto toga država mora da se oslanja na neredovne i proizvoljne dobrovoljne priloge bogataša što sprečava jednu sistematsku i ravnomernu raspodelu dobara”, kaže ona.

.......

Shodno tome protestantizam propoveda aktivnost, a ne misaono posmatranje sveta. Protestantizam veri prilazi razumno i putem razuma želi da je shvati i praktikuje. Pojedinac pri tome ne treba pasivno i bez pogovora da prihvati sudbinu sveta neupitno joj se pokoravajući, već mora da ovlada svetom.

http://www.manastir-lepavina.org/vijest.php?id=530


Problem slabe drustvene aktivnosti SPC nije neka novost, pa se i ona sama tim problemom vec odavno bavi
http://radnaetika.org/content/view/212/48/lang,srl/
pa je pokrenuta fondacija Covekoljublje, ali to je sve slabo.

I to je steta, jer bi mogla pokrenuti neku korisnu pricu kad vec ima dosta pristalica koji se nacelno pridrzavaju principa pomoci bliznjem i uz dobru organizaciju bi se taj resurs mogao dobro iskoristiti - manje bi bilo ovakvih slucajeva.



U Vojvodini su aktivni i Caritas i dijakonijski centri protestantskih crkava
http://www.caritas.rs/stari.htm
http://ehons.org/download/KartaUsluga042010.pdf

[ Izvoljski @ 12.06.2010. 22:58 ] @
pravoslavna crkva nije nikad imala kao prioritet bavljenje socijalnim programima jer to u krajnjoj liniji i nije misija nase crkve.

Crkva bi trebalo da se bavi primarno duhovnim stvarima i to joj je ihahaj posla, a socijalnom pomoci treba da se bavi drzava. Naravno svako ko hoce moze i da pomogne.
[ Isak666 @ 12.06.2010. 23:08 ] @
^^
Pa to je upravo problem ;)

Procitaj ovo http://radnaetika.org/content/view/212/48/lang,srl/ i to je odprilike sustina problema, koji ima dosta duboke korene koji zvuce slicno ovome sto si ti rekao.
Ali to je onda vec dualisticki pogled na realnost, koji nije izvorno hriscanski, nego manihejski koji se smatra za jeres.
[ Izvoljski @ 13.06.2010. 00:27 ] @
hm, pa sad jel treba svako da radi svoj posao ili ko sta stigne ?
[ ventura @ 13.06.2010. 08:17 ] @
Onaj ko zbog ponosa ne ide u narodnu kuhinju, njemu ta kuhinja ni ne treba... U suštini ta narodna kuhinja je baš baš last resort... Kada se iscrpe sve opcije, onda dolaziš na to...
[ Isak666 @ 13.06.2010. 08:54 ] @
Citat:
Izvoljski: hm, pa sad jel treba svako da radi svoj posao ili ko sta stigne ?


Ne kontam poentu.

Zasto posao SPC ne bi bio rad sa starim licima o kojima nema ko da brine ili prikupljanje odece za siromasne i sl, kao sto rade katolici i protestanti, obzirom da je osnovni princip hriscanstva ljubav prema bliznjem i sama pravoslavna crkva ne smatra razdvajanje telesnog i dusevnog kroz princip dualizma za svoje ucenje?


Drzava pomaze gladne jer ima princip smanjenja siromastva kao deo svrhe svog postojanja ili zbog prava na zivot koje je garantovano Ustavom, crkve pomazu jer imaju princip ljubavi prema bliznjem, civilne organizacije kroz nacela humanizma i tako.
Zasto bi postojao monopol na pomoc starima?

Ista oblast, razliciti motivi, opsta korist.
[ Onaj @ 13.06.2010. 09:16 ] @
Nemojte da racunate na SPC. Posao SPC je pre svega da naplacuje i da se bogati (a povremeno se organizuju za masovni fajt monaha). Sto se tice pomoci siromasnima a tek sto se tice duhovnosti - pa ne moze se sve postici, zar ne?


Evo iz prve ruke sta kaze iskren pop:



[ Isak666 @ 13.06.2010. 09:35 ] @
^^
Svuda ima budala.


Ali funkcionisanje nekih velikih projekata ne zavisi od njih.



SPC bi mogla da ulozi malo u obrazovanje kadrova iz oblasti menadzmenta, socijalnog inzinjeringa, pedagogije i sl na bogoslovskom i da sistematicnije podrzi eventualnu jacu socijalnu angazovanost.
[ Hadžihalef @ 13.06.2010. 09:58 ] @
I šta ti misliš da su pop-Ćira i pop-Spira sposobni za tako nešto?
[ Isak666 @ 13.06.2010. 10:08 ] @
Citat:
Hadžihalef: I šta ti misliš da su pop-Ćira i pop-Spira sposobni za tako nešto?


Naravno da jesu, jer imaju podrsku strucnih i voljnih da pomognu ljudi.
Poznajem izvrsne pedagoge koji ucestvuju u raznim projektima SPCa.

http://www.covekoljublje.org/projekti_zso.html

Samo to je jako slabog inteziteta i zato sam i rekao da treba sistematska podrska kroz skolovanje kadrova koji mogu razvijati dalje te programe.
Uvodjenje poreza za vernike bi se obezbedio redovan izbor prihoda i mogucnost planiranja, kao i sklonio problem drzavnog finansiranja verskih institucija.
[ Izvoljski @ 13.06.2010. 10:21 ] @
Citat:
Ne kontam poentu.


da li si ti pravoslavac ?

[ maksvel @ 13.06.2010. 10:21 ] @
Citat:
SPC bi mogla da ulozi malo u obrazovanje kadrova iz oblasti menadzmenta, socijalnog inzinjeringa, pedagogije i sl na bogoslovskom i da sistematicnije podrzi eventualnu jacu socijalnu angazovanost.

Za socijalni inženjering su valjda već dovoljno dobro potkovani.
[ Isak666 @ 13.06.2010. 10:23 ] @
Citat:
Izvoljski: da li si ti pravoslavac ?


Zasto je to bitno?

Mislim da sam dosta precizno postavio misao da pomoc drugima nije pitanja monopola - i to sluzeci se ne svojim vidjenjem tog problema, nego vidjenjem same pravoslavne crkve.

Citat:

Za socijalni inženjering su valjda već dovoljno dobro potkovani.


Ako mislis na ovo onda su toliko tanki, da su koordinatori programa pri Covekoljublju "uvezeni" iz civilnog sektora.
Mada i to je iskorak od predjasnjeg stanja, gde nije bilo nicega.
[ Horvat @ 13.06.2010. 11:40 ] @
beltrammmi, tako je! treba da crknu gamad, da odu "bogu na ispoved", skroz je po toj tvojoj bibliji, sirotima smrt,bogatima pokajanja ;)
[ Hadžihalef @ 13.06.2010. 11:43 ] @
Citat:
Ako mislis na ovo onda su toliko tanki,

Pa dobro,majku mu, koliko još hiljada godina treba da prođe, da bi oni počeli da rade onako kako pričaju, ili, ajde još bolje, koliko milenijuma još reba da nas lažu da bi ljudi konačno shvatili da ono što oni pričaju, ama, blage veze nema sa onim što rade!?!

Bilo koja, oficijelna ili ne, religija!!!
[ mmix @ 13.06.2010. 11:55 ] @
Crkva, bar kod nas, nema nikavu potrebu da se bavi socijalnim inzenjeringom niti postavlja sebe u ulogu odgovornog fatktora. Kao prvo nas mindset je drugaciji i vernici mahom ni ne ocekuju da crkva to radi (sto se vidi i iz postova ovde gde se tvrdi da je uloga crkve isklucivno duhovna) a drugo crkva savrseno lepo funkcionise kroz psiholoske pritiske, peer pressure, stigma, itd i ima vec maksimalan broj poklonika koji je finansiraju. Istrcavanje u domen narodnih kuhinja je njima samo trosak bez vidne koristi.
[ Horvat @ 13.06.2010. 11:57 ] @
Citat:
vec maksimalan broj poklonika koji je finansiraju

zasto onda tera i nevernike ili vernike druge vere da je finansiraju ;)

i tebi je beltrammi reper kakvi su ostali vernici?!?!?
[ Onaj @ 13.06.2010. 12:02 ] @
Citat:
Isak666: Uvodjenje poreza za vernike bi se obezbedio redovan izbor prihoda i mogucnost planiranja


Vernici da placaju porez jer su vernici?

Hmm... A na koji nacin crkva placa porez na silnu lovu koju uzme od vernika? Jel vam pop nekad izdao nekakav crkveni racun za svoje usluge (krstenja, sahrane, slave, itd)? Kako drzava evidentira prihod crkve? Jel ste nekad mozda uplatili uslugu popu na racun crkve cija bi provera bila moguca od strane poreznika? I jel crkva placa taksu za isticanje firme (posto se vec ponasaju tako surovo komercijalno)? Cak su i ogromne krstove poceli kao bilborde da seju i pored puteva... Posle sejanja krstova ide sejanje straha.

I onda crkva nekome da pomogne? Da, da, kako da ne, kako da ne....
[ Isak666 @ 13.06.2010. 12:18 ] @
@mmix

Mislim da bi uvodjenje poreza resilo upravo problem da vernici svojom voljom finansiraju crkvu, a ne prilozi vernika plus drzavni budzet.
Porez bi uveo i redovan prihod koji omogucuje planski rad.
SPC vec radi drustveni inzinjering, ali onako organizovano kako se i sve ostalo u Srbiji radi.
Ja navodim da tu postoje resursi za jos bolje rezultate, navodim pozitivna iskustva iz drugih zemalja, ali i iz Srbije - a kako ce se to resiti i razvijati, zavisi od Srbije i vernika.

@Onaj

u zemljama koje imaju taj porez, vernici ne placaju troskove usluga koje nudi crkva.
Poreska politika je individualna stvar u svakoj zemlji, pa tako i njeno efikasno sprovodjenje.
Ne moras mi persirati, a nisam imao priliku da placam bilo koju uslugu bilo koje crkve i ne znam detalje toga

Citat:
Hadžihalef: Pa dobro,majku mu, koliko još hiljada godina treba da prođe, da bi oni počeli da rade onako kako pričaju, ili, ajde još bolje, koliko milenijuma još reba da nas lažu da bi ljudi konačno shvatili da ono što oni pričaju, ama, blage veze nema sa onim što rade!?!

Bilo koja, oficijelna ili ne, religija!!!


Isto koliko i drzavama i politicarima.
Dobro dosao u stvarni svet.

Svuda postoje pozitivni primeri, kao i losi.
Po svojoj prirodi gledam na pozitivno i sansu da se nesto iskoristi u nesto dobro.
I ovde spominjem stvari koje se prakticno sprovode u gomili zemalja i ne pricam o slanju na Mesec prvog monaha, nego sistem prikupljanja odece kroz npr kontejnere i distribuciju kasnije, dnevne centre za stare ili kuvanje pasulja.
To se vec radi po Vojvodini od strane drugih crkava, pa ne mislim da su pravoslavci manje sposobni da slicne stvari organizuju.
Prednost prvih je upravo stalni izvor prihoda, sto SPC jos nema reseno.

Ali to je samo moje razmisljanje i meni te babe i dede koje umiru nisu blizi nego li tebi.
[ maliradojca @ 13.06.2010. 12:32 ] @
Citat:
Po svojoj prirodi gledam na pozitivno i sansu da se nesto iskoristi u nesto dobro.

Sa ovakvim stavom pripadas manjini na forumu, rekao bih.
[ Izvoljski @ 13.06.2010. 13:35 ] @
Citat:
beltrammmi, tako je! treba da crknu gamad, da odu "bogu na ispoved", skroz je po toj tvojoj bibliji, sirotima smrt,bogatima pokajanja ;)


zar sam ja ovo rekao ?
[ Horvat @ 13.06.2010. 15:01 ] @
rekao si da se crkva treba baviti samo "duhovnim" stvarima,a ne i ovim (prehranjivanjem nemocnih) socijalnim pitanjima (odnosno brigom o svojoj "zajednici", jer bi crkva upravo to trebala biti - zajednica, a ne cist brainwashing)
[ maliradojca @ 13.06.2010. 15:59 ] @
U XII veku preživljavalo se i sa 170 neradnih dana godišnje
Citat:



Život ljudi u srednjem veku nije bio nimalo lak, ali činjenica da oni nisu znali za dugove mogla bi da posluži kao inspiracija za korigovanje savremenog ekonomskog ponašanja, smatra jedan britanski ekonomista. Poznato je da srednji vek karakterišu bolesti, nasilje i oskudica hrane, ali je to ujedno razdoblje bez zaduživanja u kome su ljudi imali "zdrav skepticizam prema radu i novcu", navodi Dejvid Bojl iz Nju Ekonomiks fondacije.

On tvrdi da srednji vek obiluje pozitivnim stvarima kao što su život bez dugova, veliki broj praznika, odsustvo krute radne etike, smisao za "pravednu cenu" dobara, značaj zanatstva i zdraviji, duhovniji odnos prema novcu.

Tako je, na primer, u XII veku u Velikoj Britaniji jedan mali zemljoradnik mogao da preživi i sa 170 neradnih dana godišnje.

Tokom godina, medjutim, rad je počeo da poprima sve veći značaj. Oko 1500. godine, bilo je dovoljno raditi 15 nedelja godišnje da bi se zaradilo dovoljno novca za godinu dana života, a samo vek kasnije, ljudi su već morali da rade dva i po puta duže.

U savremenom ekonomskom sistemu za opstanak prosečne britanske porodice potrebno je da oba supružnika rade puno radno vreme.

http://www.smedia.rs/biznis/detalji.php?id=14006
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2010. 16:36 ] @
Nema sta... hajde da se ugledamo na srednji vek ;-)

Ima tu par problemcica, kao npr... da nas ima "malo" vise nego u srednjem veku za pocetak, te da ni u teoriji ne bi bilo dovoljno zemlje da se vecina bavi zemljoradnjom kao u ranom srednjem veku.

Za ovo "resenje" bi bilo potrebno da desetkujemo broj ljudi na zemaljskoj kugli... ko hoce da bude dobrovoljac? :)
[ Izvoljski @ 13.06.2010. 17:06 ] @
znas sta Horvat, kada god crkva krene da izlazi iz duhovnih okvira sto je njena prevashodna delatnost stvari se ne zavrse dobro, kao uostalom kad god neko krene da se bavi stvarima koje mu nisu struka.

Tvoj predlog da crkva treba da prehranjuje gladne je upravo bizaran. Danas kada je toliko mladih nezaposleno treba onda popularisati ta socijalna istrazivanja da se ljudi uposljavaju. Jedan svestenik ionako ima vec dovoljno posla u crkvi i oko crkve i zasto bi on uzimao posao hiljadama mladih koji mogu biti: andragozi, socijalni radnici, kuvari, negovatelji itd i to sve pod pokricem drzave. Pored toga, da bi crkva tako nesto radila trebala bi imati na raspolaganju ogromne svote novca a to hm bi dalje izazvalo mogucnost zloupotrebe pa bi onda sigurno se javile i mahinacije i kao sto rekoh opet se ne bi dobro zavrsilo.

Helou ? Briga starih, nemocnih, pa nije ovo srednji vek, valda postoje nadlezne sluzbe, strucno osposobljena lica i dr ? Naravno svako ko hoce moze uvek da pomogne, kao sto svako ko je dopao takve ustanove ima pravo na bogosluzenje ili da bude ateista !!!

Svako treba da radi svoj posao. Zamisli odes u crkvu i cekas da pocne liturgija, a onda jave da nece biti bogosluzenja jer vladika je morao hitno da otputuje u Backu Palanku posto je grom prekinuo dalekovod i oni nemaju struje. Ti se cudis kakve veze vladika ima stim, a onda ti neki "Horvat" prekori i kaze : "covece, stidi se, kakav si ti hriscanin, u BP hiljade ljudi je bez struje, a tebi je do liturgije !" Sutra odes u EPS da otvoris ugovor, a oni svi stali, namestili ikonu na trafo i citaju tropar svetitelju. Sta bi ti rekao ?

[ Horvat @ 13.06.2010. 17:25 ] @
o kakvim duhovnim kakama ti pricas? :D
hahahaha :D

duhovno je nesto vise od te tvoje liturgije,ali to ti nikad neces skontati ;)

jesam rekao da popo licno treba da stoji iznad lonca i sipa u tanjire klopu?:D



Citat:
valda postoje nadlezne sluzbe, strucno osposobljena lica i dr ?

pa evo ti konkretan primer da NE POSTOJE (ili postoje,ali ne zele da rade svoj posao ;) )



ali zato treba drzava da "duhovno" finansira crkve, da posta "duhovno" gradi atmosferske kupole, skroz "duhovno",nema sta
da ne pominjem dzipove, krstace od pola kile zlata oko vrata, veliku krstacu kao nadgrobni spomenik gradu i tako dalje

puca od duhovnosti


Citat:
Sutra odes u EPS da otvoris ugovor, a oni svi stali, namestili ikonu na trafo i citaju tropar svetitelju. Sta bi ti rekao ?

isto sto i za finansiranje raznih sekti i kultova iz budzeta, gradnju raznih idiotluka (ne renoviranje kulturnih spomenika!) finansirano DIREKTNO (nezaobilazno) preko slanja posiljki...


--
ali izgleda da po tebi crkva sluzi samo za brainwashing i kradju gradana i podanika crkve (odnosno sto i sada radi ;))

---
Citat:
Pored toga, da bi crkva tako nesto radila trebala bi imati na raspolaganju ogromne svote novca

a inace je jadna,smrc,sirota
[ Isak666 @ 13.06.2010. 17:42 ] @
@beltrammi

Ipak narod ima crkvu kakvu zasluzuje i obrnuto.

Ti stvarno mislis da su popovi jedini deo crkve i da je liturgija jedini nacin ispoljavanja vere, kao i da jedino drzava treba da pomaze drustvu?


Citat:
Misija
Čovekoljublje, kao dobrotvorni fond Srpske Pravoslavne Crkve, odgovara na duhovne i egzistencijalne potrebe čoveka i zajednice, doprinosi smanjenju patnje i pruža ljubav, veru i nadu bližnjima.


Vizija


Čovekoljublje vidi društvo kao zajednicu u kojoj ljudi, ljubeći kao Bog, pomažu bližnjima.


http://www.covekoljublje.org/ocove.html

[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2010. 17:48 ] @
Citat:
Izvoljski
Sutra odes u EPS da otvoris ugovor, a oni svi stali, namestili ikonu na trafo i citaju tropar svetitelju. Sta bi ti rekao ?


Isto sto bih i rekao da odem u postu, hocu da posaljem pismo ili posiljku, a posta kaze da moram da platim "pomoc za izgradnju The Hram-a".

Znas sta je razlika? Razlika je u tome sto tvoja EPS prica jeste plod tvoje maste, a obaveza placanja izgradnje SPC Hi-Fi centra za svakog ko zeli da posalje pismo u Srbiji je bila realnost.

Ali dobro, znas kako se kaze - svaki narod na kraju ima i vlast i drzavu kakvu zasluzuje. Bice da je to.
[ Izvoljski @ 13.06.2010. 18:12 ] @
Citat:
a obaveza placanja izgradnje SPC Hi-Fi centra za svakog ko zeli da posalje pismo u Srbiji je bila realnost.


? + ovo sam se prekrstio.

Nisam znao za to. Odmah cu poslati kevi pare da mi napise 40 pisama.
[ Horvat @ 13.06.2010. 18:16 ] @
hahahahahahahah

a sto pa ne bi poslao direkt crkvi kes za to?
nego TREBA preko postanskih markica finansirati

toliko o tvojoj (i sekte kojoj pripadas) duhovnosti ;)
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2010. 18:16 ] @
Eto, nema nista nego kada se drzava trudi da pomogne...

Ta sramota je trajala nekoliko godina - uveo je Velja Ilic, a i nouveau demokrate nisu imale nista protiv. Mnogo je hrane moglo da se kupi za te pare... ali su bacene u "fond" bez ikakve kontrole sa zvanicnim ciljem bacanja jos malo novca u tu gradjevinu koja se gradi decenijama.

Verovatno su umesto cigli od tih para ninje kupile V8 motore za svoju "duhovnu" flotu.

Srbija je verovatno bila jedina drzava na svetu sa postanskim sistemom koji sufinansira izgradnju verskog objekta i to namece kao obavezu svim ljudima...

No... cega se pametan covek stidi, budala se ponosi.
[ Izvoljski @ 13.06.2010. 18:34 ] @
Citat:
Robespjer: Srbija je verovatno bila jedina drzava na svetu sa postanskim sistemom koji sufinansira izgradnju verskog objekta i to namece kao obavezu svim ljudima...


reci to pothitno Berluskoniju. Svake godine placam taksu rai 100 evra.
[ Horvat @ 13.06.2010. 18:36 ] @
rai je televizija (ili mislis na nesto drugo)
placas preko postanskih markica? ;)
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2010. 18:38 ] @
Citat:
Izvoljski
Svake godine placam taksu rai 100 evra.


Kakve veze ima TV taksa sa finansiranjem izgradnje crkvenih hramova nametnutim preko postanskog sistema?

Nema nikakve, naravno.

Kao sto rekoh, ceka se normalan covek stidi - budala se ponosi. A na Balkanu se ide i dalje - budalastine se kodifikuju u zakone i "uredbe". Takoreci, zakonski garantovana budalastina... Srbija(TM).
[ Izvoljski @ 13.06.2010. 18:42 ] @
a Frncuska taksa za Pariz od 2% ?

Ej Dimke, aj zovi pajajaju da zakljuca temu, vis da ti ne ide ? axaxax
[ Horvat @ 13.06.2010. 18:43 ] @
je l razlikujes ti razne harace za SEKTE i za neke "prave" stvari (tv/grad/tujac-palac)?

[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2010. 18:45 ] @
Citat:
Izvoljski
a Frncuska taksa za Pariz od 2% ?


Pariz je sekta ili udruzenje naratora bajki?

Ne bih rekao.

Elem... cega se pametan stidi, budala se ponosi. A budalu je vrlo lako moguce razdvojiti od njegovog novca, takodje.
[ Izvoljski @ 13.06.2010. 18:47 ] @
d d da

zivis u Monpeljeu a krecis Notr Dam


SPC nije sekta ni u katolickoj Italiji, a nekmoli u pravoslavnoj Srbiji. Morone.
[ Horvat @ 13.06.2010. 18:47 ] @
nego sta je nego sekta
kojoj je jedini cilj da zgrce lovu ;)
[ maliradojca @ 13.06.2010. 18:49 ] @
Citat:
Kakve veze ima TV taksa sa finansiranjem izgradnje crkvenih hramova nametnutim preko postanskog sistema?

Ti i Horvat imate shvatanja kao da radite na pilani. Zar nije lepo/korisno da bilo koja zemlja ima lepe gradjevine koje ce trajati vekovima? Cesto su te gradjevine bas crkve/dzamije/katedrale, nebitno koje religije.

Sta fali Istambulu sto ima Aja Sofiju? Mozda ce malo turista da dodje da vidi crkvu/dzamiju i potrosi koji EUR-o? Malo ta crkva znaci turskoj(a i svetskoj) kulturi? A da ne pricamo o evropskim gradovima i njihovim crkvama.

edit:
Citat:
nego sta je nego sekta

Horvate ja sam vernik SPC i vredjas me takvim recenicama.
[ Horvat @ 13.06.2010. 18:50 ] @
a nema dovoljno crkvi?

je l aja sofija napravljena u poslednjih 20 godina?
ili od haraca od postanskih markica?

nek grade, od svoje love (koju daju "vernici" direkt, a ne iz budzeta i postanskih markica)

edit:@radojica, nije mi zelja da te uvredim, ali jeste sekta, samo "ozvanicena"
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2010. 18:51 ] @
Sekta, kult, verska organizacija, pripovedaci bajki za malu decu - sve se to svodi na istu stvar, sto bi se na srpskom reklo "isto sr*nje drugo pakovanje".

Normalna drzava se ne bavi finansiranjem necijih fantazija - ko zeli da veruje u deda mraza, uvek moze da mu uplati nesto na racun dobrovoljno.

No, od Srbije i ne cudi izbor iracionalnih i bizarnih mera.

Citat:
maliradojica
Sta fali Istambulu sto ima Aja Sofiju? Mozda ce malo turista da dodje da vidi crkvu/dzamiju i potrosi koji EUR-o? Malo ta crkva znaci turskoj(a i svetskoj) kulturi? A da ne pricamo o evropskim gradovima i njihovim crkvam


Ne 'fali nista - a ni jedna normalna drzava u 21-vom veku ne finansira te objekte od drzavnog novca, niti forsira ljude da to placaju. Ko pripada tim organizacijama - moze uvek da uplati koliko hoce. Ako vec toliko "veruju" i zele da pripadaju toj grupi, red je i da "pripomognu".

A inace, u Srbiji sve puca od "vernika" - dokaz za to je da taj hram grade decenijama i da su na kraju morali da ucene i prisile sve gradjane da ga finansiraju to ludilo (uplaceno je vise miliona EUR samo od te postanske globe). Ne znas sta je bizarnije - il "vernici" ili "kadar" verske organizacije sa dzipovima.

Govori dosta toga.
[ Onaj @ 13.06.2010. 18:51 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic
Ta sramota je trajala nekoliko godina - uveo je Velja Ilic, a i nouveau demokrate nisu imale nista protiv.


Nisu nouveau demokrade imale nista protiv ni kada je iz nastavnog plana izbacena teorija evolucije (zalosno je stideti se svojih predaka, majmuni su jbg ali su nam ipak preci). Mislim, mogli su da uvedu i lekciju iz geografije o zemlji kao ravnoj ploci, sto da ne...
[ maliradojca @ 13.06.2010. 19:10 ] @
Samo sam hteo da kazem da je konkretno hram Sv. Save lepa gradjevina, i da na taj nacin znaci Beogradu, ako nista drugo onda makar turisticki.
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2010. 19:12 ] @
Interesantna je gradjevina, to stoji.

Problem je samo u takvom nacinu finansiranja. Drzave su gradile verske hramove u srednjem veku. Mislim na evropske drzave.

Danas to rade samo dzamahirije. A organizovane religiozne organizacije i te kako imaju dovoljno svog novca da grade svoje objekte... cak ni porez ne placaju.
[ Shadowed @ 13.06.2010. 19:28 ] @
I ćele kula je bitno turisticko mesto. Treba li praviti jos neku?
[ kelja @ 13.06.2010. 19:36 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Interesantna je gradjevina, to stoji.

Problem je samo u takvom nacinu finansiranja. Drzave su gradile verske hramove u srednjem veku. Mislim na evropske drzave.

Danas to rade samo dzamahirije. A organizovane religiozne organizacije i te kako imaju dovoljno svog novca da grade svoje objekte... cak ni porez ne placaju.


Apsolutno.
Mnogo megalomanska gradjevina za tako malu drzavu. Ups, uzgred, mi smo jos uvek sekularna drzava, ako se ne varam.
[ maliradojca @ 13.06.2010. 19:47 ] @
Citat:
I ćele kula je bitno turisticko mesto. Treba li praviti jos neku?

Sta je ovde poenta?
[ Shadowed @ 13.06.2010. 19:51 ] @
Poenta je da ne treba dozvoljavati sve samo da bi se napravila turisticka atrakcija.
Turisticka atrakcija nije opravdanje za pljacku.
[ maliradojca @ 13.06.2010. 19:56 ] @
Citat:
Ups, uzgred, mi smo jos uvek sekularna drzava, ako se ne varam.

Sekularna, a hram sem duhovne vrednosti ima i kulturne/turisticke/estetske vrednosti, pa je logicno da i drava ucestvuje u izgradnji.

Inace, svi ste jako zabrinuti za drzavni novac(narodne pare), a verovatno ni ne znate ko vas sve potkrada.
[ kelja @ 13.06.2010. 20:13 ] @
Sto je najgore, znamo.
[ Ivan Dimkovic @ 13.06.2010. 20:23 ] @
Citat:
maliradojica
a hram sem duhovne vrednosti ima i kulturne/turisticke/estetske vrednosti, pa je logicno da i drava ucestvuje u izgradnji.


Svasta je "logicno" u zemlji Srbiji, to vec svi znamo ;-)

Logicno je i da drzava ne dozvoljava da ljudi lipsu od gladi i da im se ne isplacuje socijalna pomoc... ali vazno je da se znaju prioriteti.

Citat:

Inace, svi ste jako zabrinuti za drzavni novac(narodne pare), a verovatno ni ne znate ko vas sve potkrada.


Sto treba da znaci da treba da podrzavamo potkradanje.

Odlicna strategija, nema sta.
[ Hadžihalef @ 13.06.2010. 21:28 ] @
Takva strategija u glavama ljudi najčešće (ma gotovo uvek) je posledica poistovećivanja vere i institucionalizovanih religija.

Vera je lični stav, a institucionalizovana (ili ne) religija njome manipuliše, u večitom nastojanju da bude produžena ruka vlasti, a u ranijoj istoriji, čak i sama vlast!

Sva zbrka u glavama vernika nastaje upravo zbog nesposobnosti razlučivanja ove dve stvari koje ne moraju biti jedna drugom uslovljene, pogotovu ne vera religijom.

Vera u sebe i sopstvene mogućnosti može samo biti poljuljana mešetarenjem raznoraznih dušebrižnih crkava.

Komunizam je takođe bio najobičnija religija sa svim prepoznatljivim elementima oficijelnih religija.
[ bachi @ 13.06.2010. 21:43 ] @
Danas sam video flajku benzina na ulici, baja prodaje... Koji flashback.
[ Shadowed @ 13.06.2010. 22:01 ] @
Znam ja tipa koji nikad nije ni prestao.
[ tdusko @ 13.06.2010. 22:13 ] @
^Ihahaj, ja sam do prosle godine vozio auto koji ide na D2 i svih ovih godina kupovao sam naftu iz bureta, 10% jeftnijije, malo li je. Sad vozim EURO 3 motor pa se pravim fin i kupujem na pumpi i dusha me boli.
[ Onaj @ 14.06.2010. 00:39 ] @
Citat:
tdusko: Sad vozim EURO 3 motor pa se pravim fin i kupujem na pumpi i dusha me boli.


Eto, osetio si da te dusa boli - dokazao si postojanje duse!
[ ainspirationN @ 22.06.2010. 12:19 ] @
Devedete su nista za ovo sto je danas...devedesetih si bar mogao da kazes rat je, sankcije su... ceo svet je protiv nas...ali danas stvarno nema izgovora...
[ Suns @ 22.06.2010. 14:44 ] @
Dali je gore?

Da li si čekao u redu za litar ulja mesečno?
Da li si se sa posla lomio noge i trčao da stigneš u prodavnicu da kupiš sardinu, 2 jaja i pola bajatog hleba, jer za sat vremena nećeš moći ni žvaku za te pare da uzmeš!?
Da li si većinu svog detinjstva i tinejdzerskih dana provodio bez struje, vode i zimi grejanja?
Da li si imao račun u Dafininoj banci?

Razmisli malo da li je ovih dana BAŠ TOLIKO LOŠE ILI JOŠ GORE nego devedesetih...

U mnogome je sada BOLJE nego 90-ih, samo ljudi jako brzo (ne znam zaista kako) zaboravljaju neke strašne stvari koje su se tada dešavale. Ne kažem da je sada idelano vreme, jer NIJE i nikada u Srbiji neće to vreme ni doći, ali da je bolje nego 90-ih to sigurno jeste.


P.S Litar krvi = litar benzina!
[ ainspirationN @ 22.06.2010. 15:26 ] @
Cekao sam u redu za ulje i hleb ali ga je bilo za sve!!! Radnje su bile prazne nisam morao da gledam sta bi sve mogao da kupim kada bi imao para...
Racun u banci nisam imao jer je akutelni predsednik rekao da zaobidjemo banku i ja sam ga poslusao ! (srecom)
Proveo sam detinstvo bez struje jer ona morala da se prodaje da bi se kupilo oruzije... i srecan sa zbog toga jer je danas imamo republiku Srpsku u kojoj je ostalo pribilzno 1.800.000 Srba... da si i oni prognani ovde koliko bi tek bila nezposlenost u Srbiji?
Za vreme devedesetih sam od doktora dobio recept i sa njime otisao u apoteku bez novcanika...
Secam se da je moja mama koja je bila nezaposlena dobijala socijalnu pomoc, a danas ne znam nikoga ko je prima...cak iako je nezaposlen vise od nekoliko godina
Secam se takodje da nije bilo bonovske deklaracije kojim moras poloziti sve ispite da bi ostao na budzetu....

Da cinjenica jeste da devedesete nisu bile sjajne ali secam se da je i kriza prolazila tako da sam '98 isao na more u svoju drzavu...

[ Suns @ 22.06.2010. 16:05 ] @
Code:
Cekao sam u redu za ulje i hleb ali ga je bilo za sve!!!


Nije tačno! Barem ja znam da to nije tačno, jer je uvek oko mene ostajalo (pa i ja medju njima) barem 5x više ljudi nego što je ulja bilo, a takva situacija je bila u svim C marketima u Srbiji. A po tvojim ironičnim psotovima vidim da to za tebe nije ništa strašno i da je to sasvim OK da se čeka u redu za ulje, brašno ili pola hleba!? Strašno...

Citat:
Secam se takodje da nije bilo bonovske deklaracije kojim moras poloziti sve ispite da bi ostao na budzetu...


Ništa te nisam ni pitao za fakultet, prema tome ne širi bezveze neke leve informacije, jer to što si upravo napisao nema nikakve veze sa ratom i sankcijama koje ti ovde "podržavaš" i ne vidiš ništa loše u tome.

P.S. Ako si ti srećan što si detinjstvo provodio bez struje, vode i grejanja i ne vidiš ništa loše u tome, samo napred ali nemoj pričati kako je to "sasvim normalno" jer se takav utisak stiče iz tvojih odgovora a svakako da je sve samo ne normalan.
[ sonus70 @ 22.06.2010. 18:06 ] @
I meni je bilo bolje devedesetih.
Žena mi bila još uvek devojka i imala 15 godina manje nego sada.
[ Horvat I @ 22.06.2010. 20:20 ] @
Citat:
Suns:
Da li si se sa posla lomio noge i trčao da stigneš u prodavnicu

Eto vidis da je danas mnogo bolje, ovo ti se ne moze desiti jer se nema gde raditi!
[ MicrosoftCorporation @ 22.06.2010. 20:38 ] @
Citat:
ainspirationN
Secam se da je moja mama koja je bila nezaposlena dobijala socijalnu pomoc, a danas ne znam nikoga ko je prima...cak iako je nezaposlen vise od nekoliko godina


Pa i ne treba. Ko je danas nezaposlen ( a radno sposoban) vise od nekoliko godina znaci samo jedno - NECE DA RADI. Sto bi takav uopste dobijao bilo sta ??
[ 3way @ 22.06.2010. 20:44 ] @
Nesto se ovde ne slaze:
Citat:
ainspirationN:
Cekao sam u redu za ulje i hleb.....
Radnje su bile prazne.....
Racun u banci nisam imao....
Proveo sam detinstvo bez struje.....


A pre toga:

Citat:
ainspirationN: Devedete su nista za ovo sto je danas...devedesetih si bar mogao da kazes rat je, sankcije su... ceo svet je protiv nas...ali danas stvarno nema izgovora...


Ono, danas je daleko od dobrog, u najmanju ruku - isto...Te price da je tada bilo bolje su sulude...
[ Suns @ 22.06.2010. 20:59 ] @
Citat:
Horvat I: Eto vidis da je danas mnogo bolje, ovo ti se ne moze desiti jer se nema gde raditi!


Ovo je prosto ne tačno! Posla ima koliko hoćeš, samo što je bagra u Srbiji navikla da NE RADI i da dzabalebari po ceo dan po forumima i internetu i da kuka kako nema posla, a ni prstom kamoli dupetom svojim da mrdnu i da ga nadju.

Za one koji žele da rade, posla uvek ima...
[ iron eddie @ 22.06.2010. 21:08 ] @
neko je kriv! http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...arina-Rebraca-prevarila--i-oca mozda je jos neko ovakav al nepoznat?
[ maliradojca @ 22.06.2010. 22:07 ] @
Citat:
Suns: Ovo je prosto ne tačno! Posla ima koliko hoćeš, samo što je bagra u Srbiji navikla da NE RADI i da dzabalebari po ceo dan po forumima i internetu i da kuka kako nema posla, a ni prstom kamoli dupetom svojim da mrdnu i da ga nadju.

Mi bagre sa foruma ocemo da budemo gazde kao sto si ti, zavidimo ti. Necemo da radimo, nego da gazdujemo.
[ Suns @ 23.06.2010. 00:33 ] @
Uffff pretera ga pa niste vi sposobni da budete gazde i da imate svoju firmu i da je održavate, da je tako svaka šuša u ovom gradu bi imala privatni biznis zar ne?

Mada nije reč o sposobnosti, već o lenjosti koja je ovde u srbima već nekako genetski nasledna (loša) osobina.
[ maliradojca @ 23.06.2010. 01:16 ] @
Citat:
da je tako svaka šuša u ovom gradu bi imala privatni biznis zar ne?

Gazda, oces da ti odgovorim na ovo ili ces sam?
Citat:
Mada nije reč o sposobnosti, već o lenjosti koja je ovde u srbima već nekako genetski nasledna (loša) osobina.

Niko ti nije kriv sto si nesposoban ili neskolovan da organizujes firmu i da zaposlis prave radnike.

edit: Eurostat statistika o standardu. Srbija je na bednom mestu, u rangu sa Albanijom, BIH i Makedonijom.
http://pressonline.rs/sr/vesti...bija+na+37+proseka+Evrope.html


[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 23.06.2010. u 04:49 GMT+1]
[ ainspirationN @ 23.06.2010. 06:44 ] @
Citat:
MicrosoftCorporation: Pa i ne treba. Ko je danas nezaposlen ( a radno sposoban) vise od nekoliko godina znaci samo jedno - NECE DA RADI. Sto bi takav uopste dobijao bilo sta ??


Ovo je takva glupost da ne mogu da verujem .... oces da kazes da vise 20% ljudi u Srbiji NECE da radi ....samo mi reci gde to da se zaposle...u fabrikama koje su zatvorene ili pretvorene u magacine ?!!?!
[ Hadžihalef @ 23.06.2010. 07:18 ] @
Pa, sad...

...da je to baš glupost, kako ti to kažeš, onda bi ova naša vukoiebina bila prva perpetuum mobile država na svetu!?!?

Lepo svi na sisu centra za socijalno staranje, pa odatle pravo u penžiju!

Veruj mi da bi ti na ovakvom stavu i mišljenju đetići požaviđeli samo tako.
[ ainspirationN @ 23.06.2010. 08:11 ] @
E ali tih prica da Srbi, Hrvati i Bosnjaci boluju od bolesti lenjosti su mi se popele na vrh one stvari....ajde da platimo jednog engleza, francuza , nemca... jedno 300 e da radi prosecno 10h dnevno... da vidimo koliko ce dugo raditi....
[ mmix @ 23.06.2010. 08:29 ] @
Da su okolnosti iste kao kod nas radili bi dok god budu morali. Za razliku od vecine nas koji nismo prisiljeni da radimo, oni uglavnom jesu, za njih nema mesta kod matoraca na gajbi, nema besplatnog rucka, ili radis ili gladujes. Ali to je besmisleno pitanje jer oni ne moraju da rade za 300e, mozda bas zato sto su spremni da rade i za te pare ako treba. Izuzev francuza, naravno, oni su zapadnoevropska varijanta nas. lol
Vidis, sve te nacije su pocele svoje bogacenje jos na samom pocetku industrijske revolucije, njihovi prvi radnici koji su dolazili iz sela u gradove da upravljaju prvim masinama nisu imali nimalo lep zivot i radili su za pare koje su bile drasticno manje nego ekvivalent danasnjih 300e i radili su u mnogo gorim uslovima nego sto su danas cak i u Kini, pa su ipak radili jer im je bilo bolje od nadnicenja na selu.
[ ainspirationN @ 23.06.2010. 08:35 ] @
Ne bi se bas slozio da bi Nemci radili ... njima kada je kriza oni bi odma da ratuju....a ti price da evropljani ne zive kod roditelja su gluposti...normalno da ne zive kod roditelja kada su im krediti povoljni...a ne ko kod nas lopovski velike kamate...
[ mmix @ 23.06.2010. 08:44 ] @
Kao sto sam rekao i na drugoj temi, prica o tome je prozaicna, srbija nije nemcka ni engleska, mozemo se neslagati oko toga zasto nije ali je cinjenica da nije. Kao lokalitetna specificnost plata ovde je 300e, uzmi ili ostavi.
[ vladd @ 23.06.2010. 09:09 ] @
Pa nije bas problem ni u poslu ni u 300evra, bar ne krucijalan.

Posla ima ali "gazde" bi da ne placaju. Osladio im se rad na crno, kao i zapadnjacima:).

Sa druge strane drzava je poprilicno svesna idiotskog ambijenta koji je formiran, pa bi da se takmici sa hostaplerima.

Niko se u zemlji Srbiji nije obogatio spretnoscu, pamecu, radom ili organizacijom posla, ali su se obogatili zloupotrebama, nepotizmom, kradjama i organizovanim kriminalom.

Poz
[ mmix @ 23.06.2010. 09:50 ] @
Poslodavci placaju na crno zato sto im se moze, kao prvo nikakve inspekcije ne mogu da rese taj problem naoricto zbog masovnosti istog, sudska i tuzilacka podrska za whistleblowere je nikakva a usteda je velika jer su nameti na zaposlene neverovatno veliki. Kad pogledas realnu bruto sumu koju poslodavac izdvaja za radnika naspram sume koju radnik odnese kuci (kad je legalno sve) to su neverovatno nameti u rangu svedske ali nam socijalna zastita nije ni iz bliza kao svedska, sve je to posledica lose poreske politike koju ministarka Dragutinovic polkusava da promeni ali je veciti ministar vecito poklapa i u javnosti a sigurno i u vladi. Ali o tom aspektu mozemo da pricamo u nekoj temi koja se bavi socijalnom zastitom na nekom vecem nivou. Fail ove teme je da je neko umro od gladi, neko cije odrzavanje u zivotu kroz jednu kuvanu corbu ili pasulj dnevno ne kosta ni blizu prosecne plate u Srbiji ni blizu ostavrenih ili propustenih javnih prihoda.

[ Izvoljski @ 23.06.2010. 09:58 ] @
Citat:
E ali tih prica da Srbi, Hrvati i Bosnjaci boluju od bolesti lenjosti su mi se popele na vrh one stvari....ajde da platimo jednog engleza, francuza , nemca... jedno 300 e da radi prosecno 10h dnevno... da vidimo koliko ce dugo raditi....


tesko da bi mrdnuli medjunoznom opremom za te pare. Slicno, gomila nas Srba sasvim dobro i posteno radi na Zapadu gde je adekvatno placena.
[ Izvoljski @ 23.06.2010. 10:03 ] @
Citat:
Poslodavci placaju na crno zato sto im se moze, kao prvo nikakve inspekcije ne mogu da rese taj problem naoricto zbog masovnosti istog, sudska i tuzilacka podrska za whistleblowere je nikakva a usteda je velika jer su nameti na zaposlene neverovatno veliki. Kad pogledas realnu bruto sumu koju poslodavac izdvaja za radnika naspram sume koju radnik odnese kuci (kad je legalno sve) to su neverovatno nameti u rangu svedske ali nam socijalna zastita nije ni iz bliza kao svedska, sve je to posledica lose poreske politike koju ministarka Dragutinovic polkusava da promeni ali je veciti ministar vecito poklapa i u javnosti a sigurno i u vladi. Ali o tom aspektu mozemo da pricamo u nekoj temi koja se bavi socijalnom zastitom na nekom vecem nivou. Fail ove teme je da je neko umro od gladi, neko cije odrzavanje u zivotu kroz jednu kuvanu corbu ili pasulj dnevno ne kosta ni blizu prosecne plate u Srbiji ni blizu ostavrenih ili propustenih javnih prihoda.


U vezi placanja na crno. Ne vidim razlog da gazda placa nekoga na crno. Samo kaci probleme sebi na vrat. Naravno sve je to masovno pa niko nema vremena da ispita stvar, ali sta ako sutne radnika pa mu ovaj nakrkaci inspekciju ?

Svaki radnik hoce da ima platu, ali hoce i zdravstveno i penziono osiguranje. E pa molim. Evo tebi radnice 50,000 dinara toliko me kostas, a ja nisam kriv sto ti hoces ta osiguranja, kao sto me bas briga da li ces kupiti auto pa ces morati da ga osiguras ili ces stedeti i ici biciklom.
[ mmix @ 23.06.2010. 10:10 ] @
Ne radi on na crno skroz, radi za minimalac a ostalo dobija na ruke, ako dodje inspekcija papiri pokazuju legalni minimalac. Sa druge strane, ti pricas o punoj isplati bruto plate, ja sam valiki fan toga ali razmisli, kako ce jedan nisko placeni nisko kvalifikovani radnik da obracunava svoje poreze? Opet mora da placa knjigovodje, da se mlati sa time, itd. Firme treba da obracunavaju takve stvari za svoje radnike, manje vremena za novine i kafice za racunovodstvo.
[ Ivan Dimkovic @ 23.06.2010. 10:44 ] @
Citat:
ainspirationN: Ne bi se bas slozio da bi Nemci radili ... njima kada je kriza oni bi odma da ratuju....a ti price da evropljani ne zive kod roditelja su gluposti...normalno da ne zive kod roditelja kada su im krediti povoljni...a ne ko kod nas lopovski velike kamate...


Nemci su prilicno radili posle WWII posto im je zemlja bila sravljena sa zemljom sa razlogom :) Do nekih 70-tih je tamo bio pasji zivot i rmbalo se samo tako a standard je bio nizak. Prica ide da je u tadasnjoj SFRJ 60-tih radnik solidno bolje ziveo nego u Nemackoj.

A posledice tog zivota se i danas mogu videti kod starih ljudi ovde u DE - koji i dalje ne bacaju nista od hrane do poslednje mrvice.

Sto se price o roditeljima i deci tice - znas kako vecina dece ovde kada se osamostale ne pocinju sa kupovinom stana, to ide kasnije kada vec imas nekoliko godina radnog iskustva i platu da pokrije kredit. Ali i do tada se rade flat-share kombinacije iznajmljivanja stana, sto je opet po meni bolje nego zivot sa matorima jer se ljudi uce da budu samostalni, peru svoje stvari i zive samostalan zivot.
[ ainspirationN @ 23.06.2010. 13:21 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Nemci su prilicno radili posle WWII posto im je zemlja bila sravljena sa zemljom sa razlogom :) Do nekih 70-tih je tamo bio pasji zivot i rmbalo se samo tako a standard je bio nizak. Prica ide da je u tadasnjoj SFRJ 60-tih radnik solidno bolje ziveo nego u Nemackoj.





Nemci su sa razlogom bili sravljena zemlja,ali ne zaboravimo da su na njenoj izgradnji radili i "lenji balkanci" . Srbija je takodje bila sravljena posle '99 pa je pocela izgradnja... a onda je dosao 5. oktombar.... i od tada su se izgradile samo bajke o evropskoj uniji koja nas toliko voli i zeli da nas i nasu decu pocastila bombama. Danas Srbija realno nema razloga zasto se nebi razvijala jer niti imamo rat niti sankcije kao devedesetih....stvar je samo u tome sto zapad ne zeli razvijen balkan i istocnu evropu... sto je sasvim logicno jer ne zele konkurenciju pa tako kupe nasu firmu koja radi zatvore je da bi njihova u Nemackoj ili Austriji ostala bez konkurencije... Moglo je tako i devedesetih da se sve rasproda pa bi bilo i za ulje i za hleb i za struju i ne bi bilo redova... pitanje je sta ce biti sa nama kada sve rasprodamo...


Citat:


Sto se price o roditeljima i deci tice - znas kako vecina dece ovde kada se osamostale ne pocinju sa kupovinom stana, to ide kasnije kada vec imas nekoliko godina radnog iskustva i platu da pokrije kredit. Ali i do tada se rade flat-share kombinacije iznajmljivanja stana, sto je opet po meni bolje nego zivot sa matorima jer se ljudi uce da budu samostalni, peru svoje stvari i zive samostalan zivot.


Slazem se sa tobom da je bolje ziveti odvojeno od roditelja pa makar da bude postanar...ali da bi ti primera radi recimo prao svoje stvari nisu ti dovljne samo ruke treba ti i prasak za ves, omeksivac.... za koji takodje trebas zaraditi. U Srbiji da bi mlad covek bio sposoban da se osamostali treba da ga mama i tata postave u drzavnu firmu gde ce imati veliku platu i moci da placa krediti ili stanarinu ili da je jednostavno jako dobar u necemu (recimo poznaje nove tehologije) i time sebi obezbedi dobru zaradu... Ali onda se opet postavlja pitanje , jel bolje da dize kredit,bude podstanar ili da zivi kod roditelja i steka lovu.... :-)
[ MicrosoftCorporation @ 23.06.2010. 23:49 ] @
Citat:
ainspirationN: Ne bi se bas slozio da bi Nemci radili ... njima kada je kriza oni bi odma da ratuju....a ti price da evropljani ne zive kod roditelja su gluposti...normalno da ne zive kod roditelja kada su im krediti povoljni...a ne ko kod nas lopovski velike kamate...


Kao stoti rece Ivan. Sticajem okolnosti imao sam prilike da poznajem bracni par posleratnu generciju - Nemci - sad vec pokojni. Obadvoje su bili zaposleni u drzavnoj sluzbi ( poštari) i vecinu svoje mladosti 50-ih i 60-ih su proveli rmbajuci za sitan novac po sadasnjim merilima, uzimajuci u obzir sta su mogli da kupe za njega - a to je, taman toliko da imaju da se prehrane, i ako bi danas bacili pola hleba sutra bi ceo dan gladovali. Ovo ocigledno nama deluje nezamislivo ( pogledati drugu temu o potrosackoj korpi) i kao sto je Ivan primetio velika vecina Nemaca (bar starija generacija) ni dan danas nece ni mrvicu hrane baciti u kontejner - dok se ne pojede - i jos nesto ( sto je meni kao prosecnom Balkancu naviklom na razbacivanje bilo nezamislivo) prosecan Nemac (starije generacije ) ce recimo ako mu treba mleko, a isto u radnji pored njega kosta 50 din - bez problema otpesaciti na drugi kraj grada da to isto kupi za 48 din.

A, ovo drugo - da je glupost da ko hoce ima gde da radi, sta da ti kazem, mrzi me da ti objasnjavam ali sam spreman da za opkladu svakoj radno sposobnoj osobi koja HOCE da radi a nema posla ( ne znam samo od cega zivi sve te godine, ako nema ni posao ni socijalnu pomoc ?) nadjem posao u roku od dva dana ;)

i da - balkanci su u Nemacku otisli da rade tek krajem 60-ih i pocetkom 70-ih kad se Nemacka masinerija vec uveliko zahuktala i kad je pocelo da im ponestaje radne snage medju Nemcima.
[ maliradojca @ 24.06.2010. 03:48 ] @
Druga su to bila vremena, tako je bilo nekad. Sada je 2010.
[ mmix @ 24.06.2010. 07:35 ] @
Da, 2010 je siromastvo potpuno drugacija kategorija nego sto je bila 50e. Danasnji ljudi ako ne jedu nece umreti... Cek, cek,...
[ MicrosoftCorporation @ 24.06.2010. 10:44 ] @
Citat:
maliradojca: Druga su to bila vremena, tako je bilo nekad. Sada je 2010.


jeste kod njih - nama tek predstoji slican put da bi dostigli 2010 :) Naravno pritom ne mislim na prosto okretanja stranica kalendara.
[ maliradojca @ 24.06.2010. 11:51 ] @
Dugaciji su uslovi u Nemackoj 1950-60 i 2010, a i stanje u Srbiji nema blage veze sa stanjem u Nemackoj ni tada ni sada(sem mogucnosti za gastarbajterisanje).
[ Ivan Dimkovic @ 24.06.2010. 11:57 ] @
Citat:
ainspirationN
.stvar je samo u tome sto zapad ne zeli razvijen balkan i istocnu evropu...


Kakve veze ima zapad sa razvojem Srbije? Sta, doci ce neko sa zapada da bije onoga ko se prihvati posla i lopatu u sake?

Doci ce neko sa zapada da bije ako neko vrednije radi?

Doci ce neko sa zapada ako se Srbija razracuna sa politickim kriminalom i korupcijom?

Hm...

Citat:

sto je sasvim logicno jer ne zele konkurenciju pa tako kupe nasu firmu koja radi zatvore je da bi njihova u Nemackoj ili Austriji ostala bez konkurencije...


Ovo je apsolutno netacno - istocna EU je meka za zapadne firme koje rade zesci outsourcing i relokaciju produkcije. Firma sa kojom aktivno radim, lider u automobilskoj elektronici, premesta skoro svu proizvodnju iz Nemacke u Madjarsku i Cesku, a to je klasicni slucaj sa skoro svakom industrijom ovde. Gotovo sve veliko ide u zemlje centralne i istocne EU, dok se u zapadnoj EU samo zadrzava visoki R&D i servisni sektor.

A to povlaci i finansijske investicije jer je ROI daleko veci po istocnoj Evropi (pogledati sve investicione fondove koji se bave ulaganjima po CEE), pa to onda ima domino efekat jer se stvara finansijska masinerija investicijama gradjanstva i banaka koji jure veci ROI i to i te kako pokrece ulaganja u jeftiniju proizvodnju po istocnoj EU. Ako ti je ROI u zapadnoj Evropi 5-6%, a u istocnoj 10% - zna se sta se radi.

Jedna Ceska, Madjarska, Slovacka itd... su se poprilicno razvile i pokupile enormnu kolicinu zapadne proizvodnje zbog toga. Krajnji rezultat za njih su daleko pojacana infrastruktura (putevi, mostovi, nove nekretnine) i visoka zaposlenost ljudi koji konacno mogu da se nazovu srednjim stalezom posle dugo vremena. A ta srednja klasa stvara jos jaci sektor servisa i domace proizvodnje za njih, dakle jos radnih mesta i infrastrukture.

Malo li je.

Srbija je van svega toga jer je 10 godina bila anti-protivna celom kontinentu na kome se nalazi, a za to vreme se razvio bolestan sloj drustva koji je uspostavio apsolutnu kleptokratiju - tj. korupciju na svim nivoima. A sistemska korupcija je ubica svakog razvoja.

A sada je taj metastazirani sloj na svim nivoima, i sprecava bilo kakvo menjanje statusa quo.

Citat:

Moglo je tako i devedesetih da se sve rasproda pa bi bilo i za ulje i za hleb i za struju i ne bi bilo redova... pitanje je sta ce biti sa nama kada sve rasprodamo...


Opet... za sve to krivac nije neka Evropa vec sopstvena nesposobnost vlasti tj. bolesni nivo nepotizma i korupcije videti paragraf gore.

I za to nisu krivi zapad, Evropa i neko deseti vec Srbija i niko drugi sto su dozvolili da im se zapati citav jedan sloj beskorisnih mediokriteta koji su izuzetno opasni jer je jedina stvar koja ih zanima u zivotu da nesto DRPE, po svaku cenu, pa makar i cela drzava propala zbog njih.

To je rak-rana Srbije.
[ Kovacevic Vladimir @ 24.06.2010. 12:31 ] @
Ivane!
+1

Pozdrav
[ ainspirationN @ 24.06.2010. 13:23 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Ovo je apsolutno netacno - istocna EU je meka za zapadne firme koje rade zesci outsourcing i relokaciju produkcije. Firma sa kojom aktivno radim, lider u automobilskoj elektronici, premesta skoro svu proizvodnju iz Nemacke u Madjarsku i Cesku, a to je klasicni slucaj sa skoro svakom industrijom ovde. Gotovo sve veliko ide u zemlje centralne i istocne EU, dok se u zapadnoj EU samo zadrzava visoki R&D i servisni sektor.



Da ovo nije tacno ubedi one ljude koji su ostali bez posla, jer je dosao svaba kupio firmu i pretvorio je u magacin ili je skroz zatvorio....

Istina jeste da stranci otvaraju firme koje se mahom bave razvojem softvera...ali otvaraju ih zato sto mi imamo ljude koji dobro znaju pozao mozda cak bolje nego Nemci, Francuzi,Holandjani/.. a spremini smo da radimo za 5 puta manje para + imamo imam neke ugovore sa Rusima i time se oni lakse i jeftinije da prodaju svoj proizvod Rusiji... + u Srbiji moze svako da radi sta hoce samo ako ima pre...a oni ih imaju :-)
[ 3way @ 24.06.2010. 13:36 ] @
Citat:
ainspirationN:...jer je dosao svaba kupio firmu i pretvorio je u magacin ili je skroz zatvorio...


Cekaj, koja je logika da kupis firmu, pa da je zatvoris? Zar nije isplativije uposliti ljude koji ce raditi za mnogo puta manje pare nego u vaterland?
Uostalom, propale su uglavnom firme koje su kupovali nasi...
[ Ivan Dimkovic @ 24.06.2010. 13:41 ] @
Citat:
ainspirationN: Da ovo nije tacno ubedi one ljude koji su ostali bez posla, jer je dosao svaba kupio firmu i pretvorio je u magacin ili je skroz zatvorio....

Istina jeste da stranci otvaraju firme koje se mahom bave razvojem softvera...ali otvaraju ih zato sto mi imamo ljude koji dobro znaju pozao mozda cak bolje nego Nemci, Francuzi,Holandjani/.. a spremini smo da radimo za 5 puta manje para + imamo imam neke ugovore sa Rusima i time se oni lakse i jeftinije da prodaju svoj proizvod Rusiji... + u Srbiji moze svako da radi sta hoce samo ako ima pre...a oni ih imaju :-)


Nije uopste tacno da se radi samo o firmama koje proizvode softver.

Evo ti nekoliko primera:

- Nokia, prebacila pogon za proizvodnju mobilnih telefona iz Nemacke u Madjarsku
- Harman International, pogon za proizvodnju automobilske elektronike iz Nemacke u Cesku i Madjarsku
- Volkswagen kupio Skodu kako bi proizvodio jeftinije automobile bez kompromitacije originalnog brenda, u Ceskoj
- Reno, ista prica sa Daciom, Rumunija

Ono... mozemo ovako do sutra. I nista od toga nisu nikakvi magacini, vec kompletni proizvodni pogoni. Bosch, Siemens, itd... gomila proizvodnih jedinica prebacena u Slovacku, Madjarsku, Cesku. Gotovo sva potrosacka elektronika i bela tehnika proizvedena u Evropi se danas proizvodi u istocnoj Evropi (sve je "Made in Hungary", "Made in Slovakia" i sl).

A o softveru tek mozemo da pricamo. Inace, nije uopste tacno da istocni EU radni sat u razvoju softvera kosta 5x manje - to te je neko debelo lagao, svaka ozbiljna firma iz istocne Evrope danas naplacuje svoje softverske usluge min. 50% cene zapadne EU a cesto vise od toga. Obrati paznju da ne pricamo tu o Peri i Ziki koji rade iz svog potkrovlja neki PHP web sajt za "strance", vec o ozbiljnim firmama koje rade ozbiljne projekte, sa inkluzivnim projektnim menadzmentom i long term podrskom.

Firma za koju sam radio je radila sa jednom takvom firmom iz Rumunije - ozbiljan posao na kome je radilo stotinjak developera... u najboljem slucaju mozemo da pricamo o ~40% ustede, i to ako si srecan. Stavise, cesto se na kraju pokaze da je insourcing tu bio zapravo i jeftiniji.

Citat:

a spremini smo da radimo za 5 puta manje para


Ne, spremni ste da radite koliko trenutno vredite u Srbiji. Cist zakon ponude i potraznje.

Citat:

imamo imam neke ugovore sa Rusima i time se oni lakse i jeftinije da prodaju svoj proizvod Rusiji..


Jos im je lakse da otvore pogon u Rusiji direktno i da pare koje bi potrosili na potkupljivanje vlasti u Srbiji potrose na lobiranje u Rusiji - sigurno niko sa Srbijom ne radi posao zbog Rusa.

Primer - Fiat, a Srbija NEMA pravo da izvozi automobile u Rusiju bez carine - a da ne pricamo da Fiat i ovako i onako ima istorijske dilove sa Rusima.
[ karadima @ 24.06.2010. 14:07 ] @
Ja stvarno nisam cuo da je neki stranac dosao i kupio nesto ovde i onda ga zatvorio. To je neisplativo i totalna je nebuloza sto neko prica da se tako ubija konkurencija... mislim... koja konkurencija? Ne znam ni jednu firmu u Srbiji koja je toliko konkurentna nekoj firmi iz bilo koje druge razvijene zemlje da bi ta neka firma morala na taj nacin da eliminise konkurenciju.

Dimke je lepo objasnio kako se to radi i sta treba da se radi. Cak je objasnio i zasto mi ovako zivimo. To je sve kula od karata i dokle god imas u temelju isklrivljene karte cela kula ce da se rusi iznova i iznova bas zbog tih krivih karata .


Ostajanje bez posla je nekima ovde strasna stvar jer su navikli da zive kao u staroj SFRJ , tj. da se zaposle sa 19 godina i dozive penziju u istoj firmi. Ta vremena su prosla odaaavno. Privatni sektor je dzungla gde treba da kidas i da ujedas i da grebes za svoje deo.

Jel sam ja kriv nekome ko je zavrsio srednju zavarivacku sto je ostao bez posla jer danas postoje roboti koji rade to sto on radi i to 100 puta brze od njega i vise. Prekvalifikacija bato.


Ja se izvinjavam sto sam otisao malo u off. Nece da se ponovi .

Da ima gladnih i nemocnih , ima... i to treba da se regulise na drzavnom nivou , da se uradi revizija rada Socijalnih sluzbi. Nikome ko je umro od gladi ne pomaze retroaktivno uplacivanje sovijalne pomoci... .koji ce mu kad je umro?

Socijalna sluzba je jedna od najkorumpiranijih sluzbi kod nas u drzavi i znam dosta ljudi koji dzabalebare u istim na pozicijama setaca papira iz kancelarije u kancelariju i za to dobijaju dobre plate. Tamo svako moze da zavrsi neku pomoc sem ljudi kojima ta pomoc zaista treba.



[ maliradojca @ 24.06.2010. 14:25 ] @
Citat:
karadima: Ja stvarno nisam cuo da je neki stranac dosao i kupio nesto ovde i onda ga zatvorio.

Ima mnogo neuspesnih primera privatizacije, kupci su i domaci i stranci.
Kupe, ne uloze pare koje su trebali, ne bave se delatnoscu kojom bi trebali, rasprodaju imovinu, i posle 2-3 godine ministarstvo utvrdi da se nisu pridrzavali ugovora koji su potpisali pri kupovini. A za to vreme se imovina i zemljiste raspoda, napune dzepove oni koji su trebali i onda se kao ponisti privatizacija. To bi trebalo da bude neka drugobitna akumulacija kapitala u Srbiji(posto je Kraljevina Jugoslavija to prosla jednom).

edit: Evo i o tome zapadno evropske firme "ne vole" korupciju, samo nemojte da kazete da su bili primorani da se bave korupcijom jer je to normalno u toj nekoj zemlji.
http://www.pbs.org/frontlinewo...bery-was-just-a-line-item.html
I ove firme sto su dosle u Srbiju su se verujem lepo snasle sa srpskim mitomanima na polozajima.



Nadam se da Srbija nece da izgleda kao film Gomorra


[Ovu poruku je menjao maliradojca dana 24.06.2010. u 16:05 GMT+1]
[ Ivan Dimkovic @ 24.06.2010. 15:29 ] @
Citat:
maliradojica
edit: Evo i o tome zapadno evropske firme "ne vole" korupciju, samo nemojte da kazete da su bili primorani da se bave korupcijom jer je to normalno u toj nekoj zemlji.
http://www.pbs.org/frontlinewo...bery-was-just-a-line-item.html
I ove firme sto su dosle u Srbiju su se verujem lepo snasle sa srpskim mitomanima na polozajima.


Naravno da su primorani, i naravno da nije na tim firmama da resavaju probleme korupcije.

Ako hoces da poslujes u nekoj bantu zemlji po pitanju korupcije kao sto je Srbija - zna se kako se posluje tamo, tako sto se plati "provizija". Ako to ne uradis, dobices nogu iz te zemlje i doci ce tvoja konkurencija koja je spremna da potplati koga treba.

Nisu privatne firme, pogovotu ne strane, obavezne niti duzne da uredjuju poslovnu klimu u nekoj levoj zemlji. To je posao DRZAVE i samo drzave.

Kompanije nisu ljudska bica, sa "dusom", "moralima" i slicnim - njih interesuje samo i iskljucivo profit, i to maksimum profita bez losih posledica. A Lose posledice u slucaju ponasanja firmi koje steti drustvu treba da proizvede DRZAVA kroz organe zakona.

A ne naopako - jer se naopako nikad nece desiti.

Te firme kao sto je Siemens ne mogu da rade totalnu korupciju u svojim maticnim zemljama jer tamo DRZAVA funkcionise tako da se takvo ponasanje sankcionise cim se otkrije i to po kratkom postupku (bas u slucaju Siemens-a recimo). A ne zato sto su te kompanije "dobre", "ne vole korupciju" i sta ti ja znam...
[ ainspirationN @ 24.06.2010. 15:58 ] @
Da sad kojim slucajem zivim negde u inostranstvu prema prethodnim postovima vratio bi se u Srbiju koja ispade da je raj na zemlji....ako se tako otvaraju firme zasto je onda tolika nezaposlenost ?!!? Ne mozemo reci da su vise od 20 % ljudi lenji...cak i da jesu...do sada bi se vec smorili :-)))) Jbt ne moze neko da mi kaze da mlad covek od 25-35 godina ne zeli da zaradi pare da ode na more ili kupi sebi neka kola....

Citat:
3way: Cekaj, koja je logika da kupis firmu, pa da je zatvoris? Zar nije isplativije uposliti ljude koji ce raditi za mnogo puta manje pare nego u vaterland?
Uostalom, propale su uglavnom firme koje su kupovali nasi...



Logika je ako neki Pera iz Nemacke recimo ima firmu koja se bavi necim cime se bavi firma u Srbiji, Hrvatskoj, Madjarskoj... ili bi u blizoj buducnosti mogla da bavi time ... on je lepo kupi i zatvori da ne bi imao konkurenciju na trzistu....ovo sigurno ne bi smeo da uradi u Nemackoj ili nekoj drugoj normalnoj drzavi....
[ Ivan Dimkovic @ 24.06.2010. 16:04 ] @
Citat:
ainspirationN
Da sad kojim slucajem zivim negde u inostranstvu prema prethodnim postovima vratio bi se u Srbiju koja ispade da je raj na zemlji....ako se tako otvaraju firme zasto je onda tolika nezaposlenost ?!!? Ne mozemo reci da su vise od 20 % ljudi lenji...cak i da jesu...do sada bi se vec smorili :-)))) Jbt ne moze neko da mi kaze da mlad covek od 25-35 godina ne zeli da zaradi pare da ode na more ili kupi sebi neka kola....


Koliko se secam, ja sam rekao da je u Srbiji sistemska korupcija na svim nivoima vlasti (od opstinske do republicke) koja unistava mogucnosti za brz razvoj.

Ako je to tebi "raj na zemlji" onda... :)

Sa druge strane, ljudi koji su snalazljivi i vredni mogu i u takvom najgorem sistemu da zive dobro - ali za to je potrebno biti ekstra vredan i ekstra pametan, a nisu svi ljudi tog kova.

Citat:

Logika je ako neki Pera iz Nemacke recimo ima firmu koja se bavi necim cime se bavi firma u Srbiji, Hrvatskoj, Madjarskoj... ili bi u blizoj buducnosti mogla da bavi time ... on je lepo kupi i zatvori da ne bi imao konkurenciju na trzistu....ovo sigurno ne bi smeo da uradi u Nemackoj ili nekoj drugoj normalnoj drzavi....


To bi imalo smisla da je Srbija uopste imala nesto sto bi moglo biti konkurent Nemackoj. A ni tada ne bi imalo nikakve logike tj. prakticne mogucnosti jer firma koja je zaista konkurentna nekoj profitabilnoj zapadnoj firmi obicno ne moze da se kupi za kikiriki. Za kikiriki se mogu kupiti samo propale drustvene firme u dugovima koje mogu da proizvode samo strajkove.

A i kada bi kupio neku dobru firmu (konkurentnu tvojoj) za kikiriki - pa to je bre onda TVOJA firma, zasto bi je unistavao? Ti mislis da vlasnika neke firme zanima gde su mu radnici? Aha, sve im puca srce za njima ako mogu da ih zamene jeftinijim negde drugde :-)

Daj nemojte se zanositi - pre par meseci su dozvolili Srbiji da izvozi najobicniji krompir u EU pa se ispostavilo da je krompir proizveden u Srbiji skuplji nego EU krompir... ono...

Konkurencija smo samo takva.
[ vladd @ 24.06.2010. 16:29 ] @
Sve je to sticaj okolnosti i spisak prikrivenih zelja.

Po toj logici, Srbija se pravila da nesto sredjuje, a u stvari su samo gledali u fondove i kredite, kao Grcka i jos par slicnih. Cak smo zahvatali iz istog valova kao i Rumunija i Bugarska.

A na terenu slaba promena, u infrastrukturnom smislu. A to nece proci, bar ne u ovoj konstelaciji dogadjaja u Evropi.

Citat:
Daj nemojte se zanositi - pre par meseci su dozvolili Srbiji da izvozi najobicniji krompir u EU pa se ispostavilo da je krompir proizveden u Srbiji skuplji nego EU krompir... ono...


Paaa?

U cemu je problem, u nasem skupom a dobrom ili EU jeftinom a losem krompiru?

Po toj logici i Mercedes(i tvoj BMW) nemaju prodju u EU jerbo su ...hm...znacajno skuplji od drugih limuzina...recimo Punta...ili svajcarski satovi, koji su besmisleno i nepotrebno skupi..a ima kineskih za pola evra

Nije nego, nego proste nema "slobodnog" trzista, i sve se prilagodjava beneficijama vodecih EU zemalja.

Nasli bi taj "skupi" krompir i "skupe" maline ekskluzivne kupce koji zele kvalitet, pre svega, nije McDonalds reper za hranu..
[ MicrosoftCorporation @ 24.06.2010. 16:31 ] @
Citat:
maliradojca: Dugaciji su uslovi u Nemackoj 1950-60 i 2010, a i stanje u Srbiji nema blage veze sa stanjem u Nemackoj ni tada ni sada(sem mogucnosti za gastarbajterisanje).


Pa nema jer ne vidim volju, ni u vlasti - ni medju gradjanima, da se ozbiljno krene putem izlaska iz krize i bede , a put i nije tako komplikovan kako to na prvi pogled izgleda, zato sam i naveo primer Nemacke . Dovoljno je samo malo dobre volje i malo vise rada i odricanja ;)

Ali razumem ja zasto niko i ne razmislja u tom pravcu - gradjani ne zele da rade mnogo za malo para, ne zele odricanja a vlast zeli da je na vlasti - sto ne moze ako su gradjani nezadovoljni :)

Pa tako imamo situaciju da se razmiljsa ( a o ovome moze da razmislja samo bogata i razvijena drzava) o povecanju PDV-a , povecanju penzija, deljenju bonusa i 19-ih plata umesto da se:

- smanji administracija i nacini efikasnijom
- poostri kriterijum za odlazak u penziju
- smanji PDV i stimulise svaki oblik privredjivanja
- donosi strategija za dodatnu stimulaciju privrede i zaposljavanja
- ogranice na minimum davanja svima koji nece da rade a radno su sposobni
- jos smanji administracija radi ustede i ogranice primanja zaposlenih u drzavnim / opstinskim sluzbama jer su trenutno relativno visoka primanja u drzavnoj sluzbi generator pritiska na privredu koja ako, u ovom trenutku i sa ovom radnom snagom, ide sa povecanjem primanja postaje nekonkuretna.
- maksimalno ulaze u infrastrukturu ( putevi, zeleznica. ulice etc..)
- vodi odlucna borba protiv svakog oblika kriminala i korupcije na sve nacine - pa makar to izsikivalo i mere zbog kojih cemo se zameriti ostatku sveta i NVO..
- stvaraju uslovi i klima za prave i ozbilje strane investicije.
- ulaze u obrazovanje, nauku , tehnologiju i razvoj
- stimulise stednja a destimulise rasipnicko ponasanje u energetici, i svemu ostalom
- propagiraju kroz skolstvo, medije itd ... poziivne vrednosti ( obrazovanost, kultura, umerenost, marljivost, postenje) a negiraju i suzbijaju sve devijantne pojave ( trenutno jako odamacene) - lenjost, bahatost, korupcija, netolerancija, lopovluk, neodgovornost, neznanje ...
....

e sad da li bi gradjani na ovo pristali - ne verujem ..
da li ce vlast X preduzeti bar deo ovih mera - nema sanse - ovo bi kao direktnu posledicu imalo raspisivanje vanrednih izbora i vlast X bi ostala partija koja postoji samo na papiru i ne moze da predje ni cenzus ;)

onda preostaje sledece,

deljenje bonusa, povecanje penzija kad penzioneri pritisnu, otpustanje kuma iz drzavne admin - a odmah potom zaposlavanje kume ;), moljakanje za jos jedan kredit, rasprodaja onog sto jos moze da se proda, trange frange igranje sa kursom dinara, izmisljanje novih taksi .....

a dokle ce ovakav finansijski pepetum mobile moci da traje, to je vec pitanje od milion....(necega) ;)
[ ainspirationN @ 24.06.2010. 16:53 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Sa druge strane, ljudi koji su snalazljivi i vredni mogu i u takvom najgorem sistemu da zive dobro - ali za to je potrebno biti ekstra vredan i ekstra pametan, a nisu svi ljudi tog kova.


Ne znam sta si podrazumevao pod "snalazljivi"...da li sposobni da skontaju koga treba da podplate da bi dosli do svog cilja :-))_... ako je po tebi snalazljivost nesto drugo bice da je takvih jako malo Srbiji i uopste na Balkanu .... ko god je vredan i pametan pobegao je odavde... a u sustini to i jeste problem ove drzave....sto ljudi koji nista ne znaju vode drzavu (ekspreti sve moj do m.....) , a ljudi koji znaju oni odlaze....

Citat:
vladd

U cemu je problem, u nasem skupom a dobrom ili EU jeftinom a losem krompiru?



Moze Srbija da proizvede i jeftin i dobar krompir...ali treba postaviti prave ljude na pravo mesto....


Ironija je sto se toliko divimo toj evropi, a samo najgore od nje uzeli...ali nebi sad o tome .... Hocu da kazem da Srbija itekako ima potencijal da postane ekonomski mocna bar koliko i Svedska.... a po meni treba najvse da ulazi u poljoprivredu, inforastrukturu, informacione tehnologije....ali i obrazovanje.... sta reci za drzavu u kojoj stpendiju prima neko ko je za 18ti dobio kola od 30.000e .... sta reci a ne zaplakati... cinjenica je da su devedesete bile gadne...danas nije nista puno bolje (iako nema sankcija i ratova).. pitanje je kako ce nam tek biti u drzavi u kojoj mamini i tatini sinovi dobijaju diplome preko noci...sposobni ili potkradaju svoju drzavu ili beze od nje glavom bez obzira...jer ovde ako ostanu odma ispada da su lenji, glupi ili da nece da rade....

[ the_tosic @ 24.06.2010. 16:53 ] @
@Microsoft Josh samo da nadjemo nekog ko to SME i ZELI da uradi.
[ Isak666 @ 24.06.2010. 17:01 ] @
Citat:
ainspirationN: Moze Srbija da proizvede i jeftin i dobar krompir...ali treba postaviti prave ljude na pravo mesto....


Ma kakvo postavljanje pravih ljudi na pravo mesto?

Ko je postavljen nekom popljoprivredniku?
Proizvode samo u sezoni, mole boga da ne udari led i ne ulazu nista u tehnologiju proizvodnje, pa Srbija uvozi voce i povrce.
Ne pokrivaju ni srpsko trziste, kakvo trziste EU.
[ morihei ueshiba @ 24.06.2010. 17:19 ] @
Citat:
Hocu da kazem da Srbija itekako ima potencijal da postane ekonomski mocna bar koliko i Svedska


Svaka zemlja u Evropi ima taj potencijal,ako mislis na prirodne resurse.Svaka ima nesto-jedna more,druga sume,treca neke druge pogodnosti. Nismo mi nista specijalno po pitanju prirodnih bogatstava i polozaja.

Ono sto nas izdvaja je veoma siromasan ljudski potencijal,koji nema snage i pameti da izabere dostojnu elitu koja ce da upravlja zemljom na smislen nacin. I sve smo siromasniji u tom pogledu.

I nemamo nista da ponudimo za izvoz. Nista. Osim upornih i pametnih mladih ljudi koji hoce da napuste zemlju i da odu,sad vec nekoliko godina unazad bilo gde. Ali to nije izvoz,tu se ne dobija nista za uzvrat osim povremenih doznaka u jakoj valuti za porodice,koje ovi lesinari ocekuju ko ozebo sunce da malo manipulisu sa kursom i jos napune dzepove.I tako godinama. Ma....
[ ainspirationN @ 24.06.2010. 17:22 ] @
Citat:
Isak666: Ma kakvo postavljanje pravih ljudi na pravo mesto?

Ko je postavljen nekom popljoprivredniku?
Proizvode samo u sezoni, mole boga da ne udari led i ne ulazu nista u tehnologiju proizvodnje, pa Srbija uvozi voce i povrce.
Ne pokrivaju ni srpsko trziste, kakvo trziste EU.



Poljoprivrednicima treba dati kredite ( kad kazem krediti ne mislim da dozivotnu robiju vec nesto povoljno) koji bi omoguculi ulaganje u nove tehnologije proizvodnje....Mislim kada mi moramo da uvozimo ono sto i sami imamo... govori do koje mere smo neorganizovani.....ali ne ne najveci problemi u Srbiji su to sto gej populacija ne moze da usvoji decu, to sto su nekoj duzkeli odsekli papke (a koliko je puta samo pas ujeo dete) i ostale slicne gluposti.... a to da li ce seljak moci da prezivi to nije bitno...sram ga bilo lenjcuga jedna kako je samo dozvolio da led pogodi useve... :-))))
[ KrkaCiC @ 24.06.2010. 17:31 ] @
Da se malo i ja ukljucim :)
Cale radi u TRAYAL-u od 80-tih godina. Pre par godina kupila ih je bugarska korporacija BRIKEL (pre dve godine im je upucan finansijski direktor-znaci sigurno nije mafijaska korporacija). Da bi primili platu rade mesec dana a mesec dana strajkuju. Zadnjih pola meseca nemaju proizvodnju ni u jednom pogonu,cak ni u fabrici eksploziva i protivgradnih raketa a inace traze im se dosta. E sad pitanje: U cemu je stos? Taj baja Bugarin kupio firmu,nece da radi pokrece proizvodnju a nece ni da je proda ili vrati drzavi. Mozda samo kroz papire firme pere pare? Necu ni da pricam o tome kako je na tenderu TRAYAL dobio bas BRIKEL. I inace za smesan novac. Slazem se da je korupcija odradila svoje. Trayal je samo primer firme u Srbiji a ima ih ovakvih dosta. E sad,neko imao srece da radi u zastavi,pa prima platu iz budzeta kao neko javno preduzece a,pogodicete,ne zaradjuju ni za topli obrok. A sta je sa Merimom? Svojevremeno mnogo jaka firma,kupio je Henkel i ostavio par pogona da rade,uglavnom na pakovanju. Znaci nije je kupio zbog jeftine radne snage,vec da je skoro skroz zatvori i da mu sluzi za pakovanje,jer je na taj nacin kupio i deo trzista u Srbiji.
[ Odin D. @ 24.06.2010. 17:38 ] @
Citat:
ainspirationN:Poljoprivrednicima treba dati kredite ( kad kazem krediti ne mislim da dozivotnu robiju vec nesto povoljno) koji bi omoguculi ulaganje u nove tehnologije proizvodnje....

Tako je.
Ispod hrama Svetog Save ima jedan ogromni podrum. Tu se nalaze nebrojene vrece novaca, dukata i dragog kamenja.
Samo treba da se pojavi neki ekonomski strateg koji ce se sjetiti da te pare ulozi u pravljenje plastenika, mostova, fabrika, autoputeva, univerzitetskih centara, lansirnih rampi, brodogradilista i tako toga...
[ morihei ueshiba @ 24.06.2010. 17:40 ] @
A vecinu poljoprivrednika treba uhvatiti za usi pa na predavanje o stetnosti paljenja strnjista i opasnostima koje takvim svojim idiotskim ponasanjem mogu izazvati. Pa jos na mnoga predavanja o stetnosti prekomerne upotrebe herbicida i pesticida,pogotovu na proizvode koje ce sutra izneti na pijacu. Pa da ne nabrajam. A kad sve lepo nauce i poloze ispite,onda opauciti po dzepu i baciti u tjorku svakog idiota koji prodaje juce prskan krastavac danas na pijaci i truju nasu decu vise nego osiromaseni uranijum.

A ko hoce da izvozi meso od zivotinja koje su nekontrolisano kljukane hormonima i antibioticima,pa posle kuka kako nas ceo svet mrzi jer to ne moze nigde da se uvali,njega treba posebno u tjorku na duze vreme,zajedno sa onim bizmismenima koje bas takvo meso uvoze iz nama bratskih SSSRepublika.

Kakvi crni krediti! Prvo u skolu bajo,pa onda kredit...mozda. Znam ja X njih koji su te kredite uzimali pa kupovali deci stanove po novim sadovima,a za resto love se provodili po duginim poselima. Ne moze kredit.Tacka
[ maliradojca @ 24.06.2010. 17:43 ] @
Citat:
the_tosic: @Microsoft Josh samo da nadjemo nekog ko to SME i ZELI da uradi.

Niko nije lud da to radi.

Citat:
Ivan Dimkovic: Naravno da su primorani, i naravno da nije na tim firmama da resavaju probleme korupcije.
Ako hoces da poslujes u nekoj bantu zemlji po pitanju korupcije kao sto je Srbija - zna se kako se posluje tamo, tako sto se plati "provizija". Ako to ne uradis, dobices nogu iz te zemlje i doci ce tvoja konkurencija koja je spremna da potplati koga treba.
Nisu privatne firme, pogovotu ne strane, obavezne niti duzne da uredjuju poslovnu klimu u nekoj levoj zemlji. To je posao DRZAVE i samo drzave.


Verovatno da stranci ucestvuju u korupciji i u Srbiji i to na visokom nivou, kako onda ocekujes da DRZAVA (kako ti kazes), odnosno ucesnici u tim mutnim radnjama da hapse sami sebe. Nemoj da si smesan.

I u pravu je forumas sto kaze da ce u nekoj drzavi velikim delom biti kako odluce druge velike zemlje, tako je uvek bilo i bice.
[ KrkaCiC @ 24.06.2010. 17:43 ] @
Jos nesto:roditelji se bave,skoro pa amaterski,proizvodnjom i prodajom poljoprivrednih proizvoda-uglavnom paprike,krompira. Tu je veliki problem drzava,jer se malom cenom poljoprivrednih proizvoda odrzava "socijalni mir". Inace drzava zatvara granice i za ulaz i izlaz povrca i voca-mislim na sitnije ljude a ne na Miskovica i ekipu. Kad drzava dozvoli izvoz,npr Rusi dolaze na velike Kvantaske pijace i kupuju dosta proizvoda i tako se proizvodu podigne cena jer je veca potraznja. A sta ako neko proizvede necega mnogo,a nema ko da kupi?-pa naravno cena je mizerna. Samo se zapitajte sta bi bilo da paprika i krompir kostaju kod nas kao i u nekim jacim zemljama-sta bi jeli siromasni? Da ne napomonjem sto da bi ste mogli izvoziti trebate imati registrovano poljoprivredno gazdinstvo,jos gomilu papira i dozvola,pa ovo ono-i naravno da se ni nece extra isplatiti kad se sve to izracuna.Poenta cele price je da jake zemlje (za koje forumasi kazu da hoce da premeste proizvodnju kod nas i tako te bajke) zele da od nas naprave trziste za plasiranje svojih proizvoda-reci cete da mi i nismo neko trziste,sa cim se slazem,ali zrno po zrno pogaca :)
A to da Srbija treba da uvozi voce se slazem ako su u pitanju proizvodi koji ne uspevaju kod nas-a za ostale nikako.
[ KrkaCiC @ 24.06.2010. 17:47 ] @
Naravno da kako odluci neka Velika zemlja ima da bude u Srbiji. Lakse je da potkupis vrh Srbije-koji je "tesko podkupljiv"- nego da politicki i ekonomski dodjes do resenja.
[ Igor Gajic @ 24.06.2010. 17:50 ] @
@KrkaCiC

TRAYAL je prodat preko jednog domaceg tajkuna koji se javno hvalio kako je sve svoje veze stekao preko stranih obavestajnih sluzbi. Zakljucak donesi sam sta se radi po ovoj zemlji.

Mislim da je B92 pisao o tome.

Izguglacu malo kasnije o kome se radi.

@morihei ueshiba

To sto ti predlazes je nemoguca misija u Srbiji. To su pokusavali veterinari u zadnjih 20 godina u Srbiji, da edukuju seljake i da im kazu koje su moderne metode uzgoja. Ali ne, ne mozes ti njima objasniti sta je dobro. Ako je mog dede tata radio tako, tako cu i ja da radim, makar propao.

Inat, made in Serbia(tm).
[ Isak666 @ 24.06.2010. 17:58 ] @
A sto ne bi poljoprivrednik uzeo kredit od banke za posao od kojeg ce da vrati novac, posto postoji velika sansa za to jer se proizvodi samo u sezoni -uglavnom- i postoji potreba na trzistu za to?

Ok je pomoci, sto npr AP Vojvodina radi kroz kreditiranje poljoprivredne mehanizacije, ali ne moze se ocekivati da sve podrzi drzava.
Sto ne bi to radila drzava i taksistima ili pekarima ili nekom drugom?

[ KrkaCiC @ 24.06.2010. 18:00 ] @
A sto se tice prskanja povrca i voca raznim hemikalijama-tako je da bi se dobio neki proizvod. Stavite se u poziciju da ako nesto ostavite neprskano bice zdravo i nakakvo,malo-i niko ga nece kupiti zato sto je ruznog izgleda-a ako izgleda extra privuci ce musterije. da ne idem OFF previse,i u EVROPI se proizvodi tretiraju svakakvim hemikalijama,nije to samo kod nas. Kod nas u Srbiji je problem sto skoro da imamo vise administracije i radnika finansiranih iz budzeta nego onih koji donose novac-firmi i fabrika. S obzirom da je u jednoj drzavnoj firmi plata dosta veca nego u nekoj privatnoj-racunajte koliko radnika treba da radi da bi zaradilo za sebe i za nekog tamo u opstini ili poreskoj? Bice nam bolje kad se iskoreni korupcija,srodstvo,kumstvo itd i kad pocne da nam dolazi novac sa strane tj da nam izvoz bude mnogo veci nego uvoz-i naravno da taj novac ne ostane u necijim dzepovima ili u budzetu kao plata za 1000001 radnika zeleznice ili kojekakve administracije. To bi znacilo da nase firme treba da budu dosta uspesne po pitanju proizvodnje recimo-a kako kad je mehanizacija i svest o tehnici na nivou 70-tih. Znaci nikad. (setio sam se slike s pocetaka 2000-te na kojoj sloba pokazuje srednji prst a ispod pise "predsednik najavio obnovu zemlje")izvinjavam ako sam previse OFF
[ the_tosic @ 24.06.2010. 18:03 ] @
Nije problem da li su jagode prskane, nego kad su prskane i cime. Necu da jedem nesto sto nije dovoljno "odlezalo" od poslednjeg prskanja.
[ Isak666 @ 24.06.2010. 18:04 ] @
@Krkacic

u EU je jasno propisano sa cim se sme tretirati povrce i kontrola je stroga.
Pored toga postoje i Bio proizvodi koji se takodje strogo kontrolisu i Bio zig ne moze kao u Srbiji svako staviti.

To je ludilo unosan posao, jer ne gledaju svi samo izgled.
[ ainspirationN @ 24.06.2010. 18:07 ] @
Citat:
morihei ueshiba

Kakvi crni krediti! Prvo u skolu bajo,pa onda kredit...mozda. Znam ja X njih koji su te kredite uzimali pa kupovali deci stanove po novim sadovima,a za resto love se provodili po duginim poselima. Ne moze kredit.Tacka


Pobogu nisam mislio da im dam gotovinske kredite pa da oni odu u prvu prodavnicu i kupe LCD od 42" i hvala se kako prvi u selu gledaju svetsko prvenstvo u HDu....:-)))))
[ Igor Gajic @ 24.06.2010. 18:08 ] @
Vec kad ste napisali par poruka da dodam ovaj citat u vezi Trajala:


Citat:


Beograd - Kruševački „Trajal“, čajetinsko turističko preduzeće „Zlatibor turist“, zgrada Saveznog SUP-a u centru Beograda i pojedini hoteli i rudnici u Srbiji biće prvi na spisku provera Jedinice za finansijske istrage u slučaju Sretena Jocića zvanog Joca Amsterdam, ekskluzivno saznaje „Blic“.

Protiv Jocića je finansijska istraga pokrenuta pre nekoliko dana, a na proveri će biti i poslovanje njegovih najbližih saradnika u zemlji i inostranstvu, preko kojih je ostvario profit od nekoliko desetina miliona evra.

- Preko stranih tajnih službi Jocić je uspeo da uspostavi kontakte sa najuticajnijim svetskim biznismenima.Kao prvooptuženi na suđenju za ubistvo Ive Pukanića, Jocić je priznao da je sarađivao sa šest tajnih službi. Ta saradnja je trajala dvadeset godina i donela mu profit koji se meri milionima evra - kaže za „Blic“ izvor uključen u finansijsku istragu protiv Jocića. Pojedini Jocićevi kontakti sa stranim tajkunima, kako navodi naš izvor, već su utvrđeni.

- Jocić je u Srbiju doveo bugarskog biznismena Hrista Kovačkog koji je preko svoje firme „Brikel ead“ 2006. godine kupio kruševački „Trajal“ za 12 miliona evra i investiciju od 25 miliona. Ono što će Jedinica za finansijske istrage morati da ispita je da li je Jocić zbog ovog posla dobio suvlasnički udeo u „Trajalu“ koji mu je donosio godišnju dividendu ili je za uslugu isplaćen u novcu, kao i gde je taj novac otišao - kaže naš izvor.


Ispitivanje saradnje Jocića i Kovačkog, najbogatijeg bugarskog tajkuna, neće, kako tvrdi naš izvor, biti završeno samo na slučaju privatizacije „Trajala“.
- Biće provereno i da li je Jocić omogućio Kovačkom da kupi još neka preduzeća u Srbiji, među kojima je i Rudnik uglja Kovin, ali i još desetak firmi koje se dovode u vezu sa njim, kao i da li je učestvovao u njihovom poslovanju - kaže naš izvor.
Kovački, kako je do sada utvrđeno, nije jedini bogataš sa kojim je Jocić pravio dilove o investiranju u Srbiju, a čija se ulaganja mere milionima evra.

- Žarko Pavlović, Jocićev prijatelj, bio je zastupnik „Plaza centra“ koji je za više od trideset miliona evra kupio zgradu Saveznog MUP-a u Ulici kneza Miloša u Beogradu. „Plaza centar“ je multinacionalna kompanija u vlasništvu izraelskog milionera Motija Zisera - kaže izvor „Blica“ i navodi da će i u ovom slučaju biti ispitano da li je i za koliko posle kupovine zgrade SUP-a povećano Jocićevo bogatstvo.

Glavni čovek za Jocićeve bankarske transakcije i pranje novca, kako je utvrđeno u dosadašnjoj istrazi, bio je njegov kum Slobodan Đurović zvani Kardinal, koji je u Hrvatskoj uhapšen u oktobru 2008. godine, sedam dana posle ubistva Ive Pukanića.

- Istragom Đurovićevog poslovanja je i otkriven račun na koji je uplaćeno više od 800.000 evra isplate za Pukanićevo ubistvo, a koje je sad zakonski osnov za pokretanje finansijske istrage protiv Jocića. Dalji trag poslovanja vodi ka brojnim bankovnim računima, preko kojih su obavljane milionske transakcije - kaže naš izvor. On navodi da se deo tog novca zatim prao u Srbiji kroz privatizaciju preduzeća, koja je uglavnom obavljana preko Milomira Joksimovića zvanog Miša Omega, a na koga se, preko dvojice sinova i supruge vodi na desetine preduzeća. Poslovnu saradnju sa Jocićem preko Joksimovića imao je i crnogorski biznismen Veselin Rutović, koji je u februaru 2008. kupio beogradski hotel „Splendid“, a čija će se privatizacija sada u finansijskoj istrazi naći na proveri policije.


http://www.blic.rs/Vesti/Hroni...o-proviziju-od-prodaje-Trajala
[ KrkaCiC @ 24.06.2010. 18:31 ] @
@Igor GajiC i na tome se zavrsava. Sta radnici Trayala imaju od toga sto znaju da ih je neko kupio preko nekog,za nekog itd. Inace Trayal ne postuje ugovore vec par godina od kad je kupljen,tj plata ne sme kasniti,proizvodnja mora da radi,25 mil e koje je trebalo da budu ulozeno-a nije itd. Prema tome Agencija za privatizaciju bi trebala zbog nepostovanja ugovora Trayal oduzeti Brikelu-kao dodju da provere papire (dodju po proviziju) i zakljuce da je sve ok. ------------Ma ja sam se odusevio kad sam jednom u novinama procitao kako je Trayal pokrenuo proizvodnju i radi extra,a u stvari niti se radi niti se lata prima.------------@IgorGajiC hvala za citat
[ Ivan Dimkovic @ 24.06.2010. 19:03 ] @
Citat:
Igor Gajic
- Preko stranih tajnih službi Jocić je uspeo da uspostavi kontakte sa najuticajnijim svetskim biznismenima.Kao prvooptuženi na suđenju za ubistvo Ive Pukanića, Jocić je priznao da je sarađivao sa šest tajnih službi


Hahaha, lik koji ce da fasuje robiju se brani tajnim sluzbama :-) Ja nesto njemu ne bih bas verovao ;-)

Razmisli zasto bi taj lik uopste govorio miligram istine.

Citat:
maliradojica
I u pravu je forumas sto kaze da ce u nekoj drzavi velikim delom biti kako odluce druge velike zemlje, tako je uvek bilo i bice.


To vazi samo za korumpirane banana drzave. Imas u Evropi ohoho malih drzava koje su prilicno bogate i uticajne - ponajvise zahvaljujuci tome sto su se nekada davno obracunale sa lokalnom fukarom za pocetak :-)
[ Igor Gajic @ 24.06.2010. 19:16 ] @
@Ivan

A kome verovati u ovoj drzavi ? Vidim TRAYAL je prodat postenim, radnim ljudima koji su ga uzdigli.

A i poznata je stvar da je nasa BIA uglavnom vrbovala kriminalce za "prljave" poslove. Ubistva, reketiranje i sl...
[ Ivan Dimkovic @ 24.06.2010. 19:20 ] @
Nemam pojma kome verovati u Srbiji, ali znam da svakako ne bih uzimao za ozbiljno bilo kakve izjave krimosa na optuzenickoj klupi.

Sto se privatizacije u Srbiji tice - da, cela ta procedura je cist primer bahatluka i korupcije i verovatno firme koje nesto vrede i koje su prodate normalnom vlasniku treba da slave.
[ KrkaCiC @ 24.06.2010. 21:05 ] @
Mislim da ne postoje firme koje su prodate normalnom vlasniku. Inace posto su svi koji mogu da kupe firmu "drcni za pare" sigurno je da ce gledati da radnike maltretiraju max za min novac,pa makar to bio i najposteniji NEMAC-jer zasto bi nesto placao i ispunjavao kad ne mora. A u sustini,dovoljno je da radnike plati malo iznad proseka i radnici bice zadovoljni.
[ vladd @ 25.06.2010. 01:08 ] @
Doticni nije obican krimos, vec organizator velike grupe. I prica o tajnim sluzbama je solidno tacna.

Pa ne mislis da neko sedi u sobici, malo bilduje i odluci da postane vrhunski kriminalac, trenutne bosove pozove na dvoboj i pobedi

Mora neka sluzba da stoji iza toga, a ako je vise njih, jos bolje.

U stvari, JEDNA sluzba trenutno se rascepila ne nekoliko, pa je odatle, mozda brojka 5, ali svakako da bez aminovanja sa neke slicne pozicije od formiranja takvog kriminalca ne bi bilo nista..oduvali bi ga za milisekundu..

Naravno da to ima nekih korisnih segmenata za bezbednost drzave(bilo koje), ali kada se ta aktivnost sluzbe otrgne kontroli, i kriminal, uz zgrtanje novca postane sam sebi cilj, onda nastaju "banane"

Poz
[ Horvat @ 27.06.2010. 15:49 ] @
za smejati se ili za plakati, jedan od glavnih narko dilera evrope je posredovao u trgovini trayal-a (izmedju ostalog) :S