[ gm2004 @ 11.06.2010. 22:39 ] @
Da li je ovaj pad eura samo privremen, ili treba drzati svu ustedjevinu u chf? Znam da je nezahvalno predvidjati, ali me interesuju vasa misljenja i u kojoj valuti vi cuvate ustedjevinu?
[ Ivan Dimkovic @ 11.06.2010. 22:48 ] @
Ja ne cuvam nista u novcu direktno, ali stvari (fondovi) koje imam su oko 50% USD i 50% EUR

Ako zelis da se zastitis od valutnih fluktuacija ti diverzifikuj svoju stednju pa drzi jedan deo u USD, drugi u EUR a treci u CHF na primer.

Sto se tice pitanja "kuda ide EUR", to tesko da neko moze sa sigurnoscu da kaze. Moje misljenje je da je pad preteran i da ce se verovatno stabilizovati u sledecih godinu dana jer trziste uvek "pretera" u padu kalkulisuci rizik, pa ako su se zeznuli to kasnije koriguju na gore polako - ovo sve vazi pod uslovom da u Eurozoni ne postoji neki fundamentalni problem za koji mi jos ne znamo.

Na zalost, ona akcija Nemacke za zabranu naked short-sellinga ne uliva poverenje - postoje misljenja da su oni to uradili zato sto iscekuju neko zesce sr4nje, pa zele da sprece mogucnost da spekulacije izazovu domino efekat.
[ gm2004 @ 11.06.2010. 23:10 ] @
Evo sada sam malo citao o tome. US je to odavno uvela, a opste je misljenje da ovaj potez Nemacke nece imati neki veci efekat, jer se naked short-selling uglavnom odvija u Engleskoj?

Dobar ti je taj savet za trovalutnu stednju, moguci gubici se svode na minimum... A kazi mi, po tvom misljenju, koliko je sada pametno menjati euro u dolare i franke, da li sacekati da se to vrati na neki "pravi nivo". Na osnovu sledeceg grafika

http://www.forexhelp.com/charts-eurchf/

... od juce je krenula tendencija jacanja eura... ?!? Izgleda da je u zadnjih par dana samo dinar slabio u odnosu na euro :D
[ spezia @ 11.06.2011. 18:11 ] @
Ovako, imam slican problem.
Zeleo bih da stedim samo u jednoj valuti, posto me nervira da od malo para sto odvojim za stednju sad kao kupim po pola franak i euro.
Zatim hteo bih da ulozim u banku, i onda mi jedna valuta vise odgovara nego dve.
Problem je sledeci:
1) Za euro nude 4,5% kamate, mislim nije lose posto se kod nas vtri sve oko eura. Ali ne nekako nestabilno. Nemacka, Grcka,Austrija traze da se vrate njihove valute da samo gube sa euro... To me plasi,ako nesto krene po zlu a pare blokirane u banci
2) Franak, stabilna valuta, ali samo 1,8% na godisnjem nivou... Kada kupujem devize evro pao ispod 100din a franak skocio na 81din. A ranije kupovao na 78 i 89 kada je evro bio iznad 100din.

Prosto ne znam sta da odaberem... Jel ima neko savet ili neki argument sta da radim?
Ako neko kaze da umesto u banku bolje ulozim u neki posao za to nemam vremena... zelim samo stednju slamarica ili banka. Cini mi se bolje ovo drugo.
[ spredic @ 31.07.2011. 12:10 ] @
kakve valute, samo zlato i nista drugo. ode dolar ode evro, a kad ode dolar ode ekonomija mnogih zemalja na dole, dakle, ni jedna valuta vas ne spasava. zlato zlato i samo zlato:)
[ spredic @ 16.08.2011. 19:49 ] @
Ok zlato ali kako funkcioniše ta štednja u zlatu? Gde se zlato kupuje i prodaje i koja mu je kupovna a koja prodajna cena i da li svako može njime da trguje?
[ Tamara_K @ 28.09.2011. 09:37 ] @
http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=28&nav_id=545206

Da obnovim temu, evo prognoze brokera, ustvari "govornika" i u svetlu onoga što je on rekao i moje pitanje - u kojoj valuti štedeti, vidim da postoje odgovori: podeliti na EUR, CHF, $; čuvati u zlatu.
Da li ga shvatate ozbiljno ?
Imate li još neku ideju, ako ne kako bi postupili ili ste već postupili ?
[ Java Beograd @ 28.09.2011. 10:02 ] @
Gledao sam to juče. Broker je očigledno mladi alavi japi. Ne kažem da je glup, ali nije baš ni prorok. Malo se izlupetao, kao da će sutra da padne desetak atomskih bombi na Zapadnu Evropu.

Činjenica da je Evro vezan na Nemačku, Francusku, Švedsku i ostale vodeće svetske ekonomije iz Evrope (da ne nabrajem sve redom) daje mi sigurnost da ništa tragično ne može da se desi. Tu i tamo poskupi ili pojeftini na berzi. So what ?

Isto važi i za dolar.
[ Java Beograd @ 28.09.2011. 17:41 ] @
Posto je kod nas popularno drzanje slamarice u EUR, prica o podeli eura na 2-4 dela takodje ne ostavlja mnogo nade.
Prilikom zamene DM u EUR, vrednost tog novca je upolovljena.

Tako da ako dodje do podele EUR, ode pola ustedjevinu, ako pak pukne EU tek onda propade.


[ Igor Gajic @ 28.09.2011. 17:57 ] @
Taj lik mnogo podseca na hoax od pre 4 godine


[ Dexic @ 28.09.2011. 22:58 ] @
Pazite, realno ako je ideja NE izgubiti, onda je verovatno USD ili JPY najsigurnije sredstvo. SVE na svetu je izrazeno kroz USD - nafta, transport, metali, itd. Cak i sve valute sveta idu KROZ USD kad se rade bilo kakve konverzije (iako to obican gradjanin ne vidi).
Dakle, ko zameni sve u USD ima verovatno najmanje sanse da mu novac propadne, jer ako Amerika propadne, onda vec imamo ne depresiju ili recesiju vec totalni kolaps, gde je pitanje da li ce ista osim namirnica vredeti :)
Time se nece izgubiti - moze se samo NE-DOBITI, naspram recimo drzanja u nekoj drugoj valuti, koja bi recimo porasla. Evro i Jen su jedine dve valute koje mogu porasti i imaju dovoljan BDP iza njih da izdrze takve pritiske. Skandinavske zemlje nisu uopste vezane za Evro, osim Danske (cija je valuta vezana za Evro unutar +/- 2.25% prostora). One su takodje najvise samo-odrzive zemlje na svetu, ali nemaju dovoljno veliku ekonomiju zasebno da se moze stedeti u tim valutama recimo.

Da li ce evro propasti? Jaaaako tesko - skoro tesko koliko i da Amerike propadne (mada mozda i teze :D). Da li moze izgubiti vrednost? To moze nazalost... pitanje je da li ce se to dozvoliti.


Meni je nejasno na koje "milione" stedisa u Evrima on misli, kao da samo milion ljudi stedi u evrima, ili cak milioni njih ima milijarde (i vise) u evrima :D
[ Tamara_K @ 29.09.2011. 11:00 ] @
Evo ga još jedan.

četvrtak 29.09.2011 | 00:13
"Evro je mrtav, Grčka je otpisana"
Izvor: B92
Beograd -- Evro je mrtav i ne može biti spašen, a Grčka će na kraju bankrotirati, kaže Atila Salaj-Berževic, šef odeljenja sekjuritiza u italijanskoj Unikredit grupi.

http://www.b92.net/biz/vesti/s...09&dd=29&nav_id=545467
[ Shadowed @ 29.09.2011. 11:07 ] @
To je dobra fora. Prognoziras smak sveta pa ako se nista ne desi - nikom nista a ako se desi onda sledi "jesam vam rekao" :)
[ Tyler Durden @ 29.09.2011. 11:22 ] @
Kako bi slatko podavio te bankare... :)
[ Java Beograd @ 29.09.2011. 14:46 ] @
Kaže 'vako, i to je logično: “Automatska kriza nelikvidnosti dovešće do totalnog kolapsa grčkog bankarskog sistema“, napominje on i dodaje da će i „štednja biti izgubljena jer više neće važiti ni garancije grčke države na nju“. Kad objaviš bankort, onda nikakve garancije ne važe.

A onda kaže: "... da će se ova katastrofa veoma brzo proširiti čitavom evrozonom, Evropom i svetom, ..." , ali, po meni, ovo je već lupetanje. Zašto bi se u Švedskoj ili Finskoj (na primer), uopšte osetila kriza ? Tamošnje banke su i te kako likvidne, država stabilna, dugovi ne postoji. Kako ovaj "prorok" zamišlja da se ta kriza proširi "evrozonom, Evropom i svetom". ?!
[ Shadowed @ 29.09.2011. 14:49 ] @
Pa, moze u slucaju da je dug Grcke prema toj zemlji/banci u toj zemlji. Kad Grcka pukne, ta drzava/banka ostaje bez prilicno novca sto moze da dovede do toga da i ona bankrotira a opet, ako oni duguju nekom...
[ ChanMaster @ 30.09.2011. 13:55 ] @
Na velika zvona svuda slusam kako se treba stedeti u zlatu... To zlato mi trenutno tako smrdi da je to cudo jedno!

Mislim moze da padne i cena zlatu????
[ Java Beograd @ 30.09.2011. 14:45 ] @
Citat:
ChanMaster:Mislim moze da padne i cena zlatu????

As we speek ...