[ batagope85 @ 12.06.2010. 10:52 ] @
Ćao svima. Kako je i mene (pored svih ostalih) uhvatila fudbalska groznica reših da pogledam neku utakmicu preko satelita (Hotbird-a). Na moje opšte zaprepašćenje niti jedan FTA kanal ne prenosi utakmice svetskog prvenstva. Onda na netu pročitah da na Astri dva FTA kanala prenose svetsko prvenstvo (ARD, ZDF) i to u HD formatu. Zato sam odlučio da se sa Hotbird-a prebacim na Astru. Koliko sam shvatio Astra se nalazi desno od Hotbirda (6,2 stepeni) i nije potrebno neko spuštanje antene pošto se otprilike nalaze na istoj visini. Međutim, tu se javlja problem. Ja sa desne strane antene imam vrlo malo slobodnog prostora (oko 5cm), pa bih upitao nekog iskusnijeg da li je ta razdaljina dovoljna za prebacivanje. Ako jeste, takođe bih vas zamolio za link nekog programa za podešavanje signala koji bi mi pomogao u radu. Unapred hvala.
P.S Veličina antene je 120cm, imam 1 LNB, koristim SS2 karticu i živim u Zaječaru (43 stepeni 54 minuta severno geografske širine, 22 stepena 15 minuta istocno geografske dužine, elevacija 131m - podaci iz Google Earth-a).
[ viktorparacin @ 12.06.2010. 10:58 ] @
dzabe trud, sa ss2 necs moci da gledas HD
poz
[ batagope85 @ 12.06.2010. 12:17 ] @
Ne bih se složio sa time. Pogledaj sledeću temu (celu).
HD kanali na ss2
[ GFC @ 12.06.2010. 12:52 ] @
mozes da gledas samo one HD kanale koji su na DVB-S transponderima, a to je samo EinsFestival koji ce prenositi tek 3-4 utakmice (ako i toliko). Imas srece da ce bas taj kanal prenostiti SRB-AUS u HD.

ARD HD i ZDF HD su na DVB-S2, a za to ti treba i odgovarajuca kartica (SS HD, SS HD2).

EDIT: Astra 1 (19.2 E) je levo, a ne desno od HB-a (13 E), jer gledas sa severa ka ekvatoru (Clark's belt), a ne kao da gledas u globus iz orbite.
[ vkoja @ 12.06.2010. 14:07 ] @
Mislim da su hd kanali na astri za vreme prenosa utakmica kodirani!
[ batagope85 @ 12.06.2010. 14:30 ] @
Kada sam mislio da se nalazi desno od Hotbirda, mislio sam gledano iz ugla iza satelitske antene.

Ovu temu sam pokrenuo kako bi mi pomogli sa prebacivanjem na drugi satelit, a ona se pretvorila u razmatranje da li SS2 podržava (ili ne) HD kanale. Još uvek nisam dobio nijedan odgovor koji se tiče mog pitanja. Svaki takav odgovor bi mi dobro došao. Unapred hvala. Pozz
[ izida @ 12.06.2010. 15:03 ] @
Citat:
GFC: mozes da gledas samo one HD kanale koji su na DVB-S transponderima, a to je samo EinsFestival koji ce prenositi tek 3-4 utakmice (ako i toliko). Imas srece da ce bas taj kanal prenostiti SRB-AUS u HD.


A jel Eins slobodan kanal? Nasao sam da mu je frenkvencija 12421 h ali kad skeniram taj transponder tog kanala nema????? U pitanju je ss2 progdvb 6.03
[ subotind @ 12.06.2010. 16:01 ] @
Sto se tice tog pomeranja , za astru je potrebno pomeriti tanjir toliko - da se konvertor pomeri prema istoku nekih 5-7 cm u zavisnosti od tanjira i pozicije . a to znaci da si na granici i mislim da mozes da ga pomeris i da ti taj zid nece smetati, jer dok se lnb pomeri 5-7 cm , sam tanjir ne bi trebalo da se pomeri vise od 4-5cm , a toliko prostora imas . Evo ti naj jednostavnijeg fast sat findera , kod mene odlicno radi .
[ elf75 @ 12.06.2010. 16:42 ] @
Citat:
batagope85: Ćao svima. Kako je i mene (pored svih ostalih) uhvatila fudbalska groznica reših da pogledam neku utakmicu preko satelita (Hotbird-a). Na moje opšte zaprepašćenje niti jedan FTA kanal ne prenosi utakmice svetskog prvenstva. Onda na netu pročitah da na Astri dva FTA kanala prenose svetsko prvenstvo (ARD, ZDF) i to u HD formatu. Zato sam odlučio da se sa Hotbird-a prebacim na Astru. Koliko sam shvatio Astra se nalazi desno od Hotbirda (6,2 stepeni) i nije potrebno neko spuštanje antene pošto se otprilike nalaze na istoj visini. Međutim, tu se javlja problem. Ja sa desne strane antene imam vrlo malo slobodnog prostora (oko 5cm), pa bih upitao nekog iskusnijeg da li je ta razdaljina dovoljna za prebacivanje. Ako jeste, takođe bih vas zamolio za link nekog programa za podešavanje signala koji bi mi pomogao u radu. Unapred hvala.
P.S Veličina antene je 120cm, imam 1 LNB, koristim SS2 karticu i živim u Zaječaru (43 stepeni 54 minuta severno geografske širine, 22 stepena 15 minuta istocno geografske dužine, elevacija 131m - podaci iz Google Earth-a).


Veoma lako slika ti sve pokazuje:
[ batagope85 @ 12.06.2010. 17:17 ] @
Hvala svima! Probaću večeras, ili sutra ujutru, pa javljam kako je prošlo. Pozz
[ GFC @ 12.06.2010. 20:35 ] @
Citat:
vkoja: Mislim da su hd kanali na astri za vreme prenosa utakmica kodirani!


Naravno da nisu kodirani. Treba samo odvojiti minut i probati. ARD HD i ZDF HD su FTA. Upravo gledam ENG-USA na ARD HD.

Citat:
izida: A jel Eins slobodan kanal? Nasao sam da mu je frenkvencija 12421 h ali kad skeniram taj transponder tog kanala nema????? U pitanju je ss2 progdvb 6.03


EinsFestival HD meni radi, sad probao. On je eksperimentalni kanal, FTA je. Na njemu ce ici neke utakmice u HD u onom poslednjem kolu kad se igraju dve utakmice iz iste grupe u isto vreme. Ne znam da li je DVB-S ili S2, mislim da je samo S, proveri na Lyngsatu.

EDIT: DVB-S je transponder, ali ne valja ti freq. Prava je 10744/H/22000.

Citat:
batagope85: Kada sam mislio da se nalazi desno od Hotbirda, mislio sam gledano iz ugla iza satelitske antene.


Astra na 19,2 je uvek levo od HB na 13 gledano iz ugla satelitske antene. Nisam mislio na ove akrobacije sa multiple LNB-ovima, nego na pokretni sistem. Prosto, Srbija je oko 20-21e, gledano ka ekvatoru Astra na 19,2 je skoro pravac jug, HB na 13e je malo zapadnije, odnosno desno.
[ batagope85 @ 14.06.2010. 19:13 ] @
Juce i danas sam pokušavao da uhvatim Astru (19.2), ali slaba vajda. Uspeo sam da uhvatim samo Astru(23.5) i HotBird (13) prema kome je i bio usmeren satelit. Između njih postoje još dva satelita koje nisam uspeo da uhvatim: Eutelsat W2 (16) i Astra (19.2). Napominjen da sam antenu okretao samo po horizontali. Da li je potrebno da se za ova dva satelita pomera antena i po vertikali? Molio bih ljude koje se više razumeju da pokušaju da mi objasne, pošto mi nikako ne uspeva da uhvatim signal. Pozz
[ subotind @ 14.06.2010. 21:47 ] @
Ajde idemo redom .Ne treba pomerati antenu po visini , nego samo istok - zapad , a u ovom slucaju istocno od hot birda. Zatim treba odabrati transponder koji se nalazi na astri za koji sigurno znas da radi . Probaj sa 11836 h 27500 ili recimo 12246 v 27500 , oba su dodre jacine , trebalo bi lako da ih uhvatis . Koju velicinu tanjira imas ? I po tome se moze odrediti koliko mrdnuti tanjir.Ako je 120 , ondas treba da ga zakrenes toliko da se sam konvertor pomeri nekih 5-7 cm ka istoku od pozicije podesene za hot bird . Pokusaj nestood ovoga pa javi sta si uradijo .
[ rdragan79 @ 23.06.2010. 18:17 ] @
Citat:
batagope85:
Ovu temu sam pokrenuo kako bi mi pomogli sa prebacivanjem na drugi satelit, a ona se pretvorila u razmatranje da li SS2 podržava (ili ne) HD kanale. Još uvek nisam dobio nijedan odgovor koji se tiče mog pitanja. Svaki takav odgovor bi mi dobro došao. Unapred hvala. Pozz


SS2 moze da hvata HD kanale emitovane u DVB-S, nebitno 4:2:0 ili 4:2:2 (uz elecardov codec)

Juce sam gledao feed The big four tour (hdtv) na 0.8w 11469 v 12890 u 1920x1080 rezoluciji.