[ scenarist @ 13.06.2010. 11:25 ] @
Naime kada ga samo prikljucim preko ethernet porta u ruter bez da je spojen na njega bilo kakav analogni telefon, da li bi mu ruter trebao dodjeliti IP adresu, jer kada udjem u konfiguraciju rutera tu ga ne vidim. Pokusao sam sa restartima i rutera i adaptera ali opet nista. Ustvari samo jednom mu je ruter dodjelio ip adresu i koja je bila 192.168.10.102 ali opet joj nisam mogao pristupiti preko browsera.

Kada spojim obicni analogni telefon (telefon je marke "bira"-smece) u "phone" onda mi se pojavi signal (koji traje mozda 1 minut) i koristeci uputstva za voip adapter biram **** te onda 110 # i onda bi mi kao glasovno on trebao reci IP adresu koju mi je dodjelio ruter, a ona je 0.0.0.0.Nidje veze.

Nakon ceprkanja i restarta i rutera i adaptera sad kad spojim telefon uopste nemam signala...da nije mozda do ovog birinog telefona i da on ne komplikuje cijelu situaciju ili je mozda sam adapter neispravan ?


Uglavnom ruter mi je Trendnetov TEW-652BRP
Voip adapter je Linksys Sipura SPA-3000.

Ne znam sta da dalje uradim da ustanovim problem ?



[Ovu poruku je menjao scenarist dana 13.06.2010. u 18:39 GMT+1]
[ scenarist @ 13.06.2010. 12:56 ] @
Zbavio sam Panasonicov bezicni telefon i spojio na adapter u jack "phone", i opet nista se ne desava, signal na telefonu ne postoji. Skeniranjem mreze ne vidim ni jednu ip,osim racunara u LANu.

A ovo je uputstvo za SPA 3000 ali nemam od njega koristi jer kad spojim telefon uopste nemam tonskog signala:

STEP 1
You must first determine what IP address it received. To do this, you need to pick up the phone attached to the Line 1 jack and

dial: **** (four asterisks)
then dial: 110 #

and you will be told the IP address of your device
(e.g. 192.168.0.100)


Samo bi htio znati kako da uopste provjerim ispravnost adaptera ?



[Ovu poruku je menjao scenarist dana 13.06.2010. u 18:39 GMT+1]
[ scenarist @ 31.07.2010. 19:36 ] @
Da ne ostane nedovrsena tema, da odgovorim da SPA-3000 nije bio ispravan.

Izvrsio sam povrat i dobio novi, tako da je sad sve OK.