[ ljubisa88 @ 13.06.2010. 19:52 ] @
Zanima me jel ko radio sa stepper motorima te pravio elektroniku za iste, ovih dana gledam na netu kako su ljudi napravili CNC busilicu od starih skenera i to lepo radi koristeci stepper motore iz samog skenera pomera se busilica upravljana racunarom i izbusi lepo plocicu :D

Pa me zanima jel ko to pravio i ako jeste molio bi da okaci seme drajvera interfejsa koji rade :) pa cemo nesto sklepamo...

Pozdrav
[ Sepa011 @ 13.06.2010. 19:57 ] @
Na motorcice iz skenera mozes da zaboravis. Ti ne mogu skoro nista da pomere (mali im momenat). Sklepao bih ja nesto sa tim igrackicama da moze.
[ ljubisa88 @ 13.06.2010. 20:12 ] @
http://www.elektronika.rs.ba/data/projekti/cnc/ ako ti nije tesko pogledaj upravu si, ovi su motorcici iz printera starog cini mi se, evo pogledaj kako su to oni resili :)

Jos cu malo pogledat ima na sajtovima nekim sam nasao ljudi koristili sipku onu sa navojem pa tako pomera kolica koja nose glavu,tako da nije bas brzo, ali nije to tako vazna stvar. Nego nesto ovako napravit i onda je posle lako da ubacimo jace motore i onda da to busi ko ludo :D
[ matke777 @ 13.06.2010. 20:25 ] @
Evo da i ja jednom odgovorim posto retko imam vremena.
Imas toga dosta na netu ali ako te mrzi da guglas kazi sta te konkretno interesuje pa cemo okaciti.

Evo ih neki:

Mardus-Kreutz Unipolar stepper driver 80V/8A OPEN SOURCE
Alegro 3986 Bipolar stepper driver 50V/10A
Trinamic motion control prava egzotika
HP-stepp nemac neki dobar do 4A itd.
[ ljubisa88 @ 13.06.2010. 20:37 ] @
Citat:
matke777: Evo da i ja jednom odgovorim posto retko imam vremena.
Imas toga dosta na netu ali ako te mrzi da guglas kazi sta te konkretno interesuje pa cemo okaciti.

Evo ih neki:

Mardus-Kreutz Unipolar stepper driver 80V/8A OPEN SOURCE
Alegro 3986 Bipolar stepper driver 50V/10A
Trinamic motion control prava egzotika
HP-stepp nemac neki dobar do 4A itd.


Velim da par dana guglam, tako da mi nije tesko mislio sam da ako je neki radio ovde napise svoja iskustva kakve je seme koristio jel rade nesto im nedostaje i tako...
[ matke777 @ 13.06.2010. 20:48 ] @
Sve sam video u radu i rade posao ljudima kod kojih su.
Sad trenutno radim na TMC 239 (Trinamic)
Mardus-Kreutz sam pravio i dobar je
Alegro 3986 nisam pravio, sad neko kaze radi neko ne. Ja sam licno video da radi i to na poprilicno velikoj glodalici za metal marke BRIDGEPORT
[ ljubisa88 @ 13.06.2010. 20:55 ] @
O super vidim da sam potrefio nekog ko zna sta prica hahah, pa meni bi bio cilj sledece napravit mali CNC za busenje pcb plocica, pa bih to podelio u nekoliko koraka.

1.Uzeo bi stari skener jer on ima potrebnu mehaniku koristio njegove motore za eksperiment da vidim kako to radi
2.Pravljenje elektronike koja je najtezi dio :D napravio bih "ozbiljnu" elektroniku i onda bih se igrao eksperimentisao dok ne bi savladao principe rada i upravljanje istim znaci ti motori koji su u skeneru ne bih koristio za busenje, vec samo da vidim ima li smisla da radim dalje...
3.Zavrsni korak bi bio pravljenje jaceg postolja koje to moze drzat, nosit i busit. I onda bih prebacio elektroniku stavio jace motore i onda po semi udri djudja :D :D

Eto to bi bio neki plan
[ matke777 @ 13.06.2010. 21:03 ] @
Ja sam misljenja ( subjektivno ) da se radi sa navojnim vretenima, neko koristi i zupcaste kaiseve
mada bi i oni mogli posto nemas reznog otpora samo repoziciju po X i Y, ali ces doci u iskusenje da rutiras vodove po PCB-u
pa je prva solucija bolje resenje.
Ako hoces da se igras sa Alegrom posalji mi na PP adresu pa cu ti poslati jedno IC
Samo da dodam kolo je TSSOP-28 i nezgodno je za lemljenje a i veoma osetljivo (ESD)
[ ljubisa88 @ 13.06.2010. 21:09 ] @
Da sipke sa navojima su odlican izbor dobije se dosta na snazi. Da u pravu ste kod mog projekta nebi bilo reznog napora za motore, nego motori bi sluzili samo da "nose" busilicu, pa bas iz tog razloga mi ne treba jak stepper, moda jedini jaci stepper bi bio ovaj za podizanje busilice.

Pozdrav
[ matke777 @ 13.06.2010. 21:22 ] @
Vodjice iz skenera ne bih koristio zato sto su na njima mesingane ili nekad teflonske biksne pa je naleganje po celoj povrsini a
ti bi verujem kao i vecina koristio linearne lezaje cije kuglice prave utor po stazi kojom se krecu tako da to otpada. Imas posebne sipke
tvrdoce 63 rokvela za linearne lezaje koje nisu uopste skupe.
[ ljubisa88 @ 13.06.2010. 21:28 ] @
Citat:
matke777: Vodjice iz skenera ne bih koristio zato sto su na njima mesingane ili nekad teflonske biksne pa je naleganje po celoj povrsini a
ti bi verujem kao i vecina koristio linearne lezaje cije kuglice prave utor po stazi kojom se krecu tako da to otpada. Imas posebne sipke
tvrdoce 63 rokvela za linearne lezaje koje nisu uopste skupe.


Niste me razumeli ja bi mehaniku skenera koristio samo da se igram sa elektronikom da vidim da se to mrda :D i kad malo naucim radit sa tim onda cu ja napravit ozbiljno postolje nije mi to problem, samo da ja sagradim neku elekroniku pa cu ja osmislit kvalitetno postolje koristicu te sipke i napravim sine po kojim ce to da se krece nasao sam dosta slika mehanickih konstrukcija, ali cu ja prvo pokusat elektroniku sagradit a ostalo cemo lako...
[ matke777 @ 13.06.2010. 21:57 ] @
Za takvu konfiguraciju ( mislim na motore ) pogledaj malo Alegro 3977 to ce ti nadam se biti dovoljno za edukativne svrhe.
[ ljubisa88 @ 13.06.2010. 21:59 ] @
Pa da, meni treba da ja malo to vidim kako radi, da ja napravim temelj a ostalo ce biti lako usavrsiti i napravit da valja...
[ matke777 @ 13.06.2010. 22:05 ] @
Ako jos nekeko mogu da pomognem ti reci dok imam vremena.
[ Sepa011 @ 13.06.2010. 22:13 ] @
Citat:
matke777: Za takvu konfiguraciju ( mislim na motore ) pogledaj malo Alegro 3977 to ce ti nadam se biti dovoljno za edukativne svrhe.
Koji voli da crkne i od promaje, a od kratkotrajnog prenaponskog pik-a koji moze da se meri mikrosekundama-> odma'

Edukativno: L297+L298, ili L297+MOSFET-i

Ozbiljnije: .... (mrzi me da nabrajam)
[ matke777 @ 13.06.2010. 22:19 ] @
Da, zaboravio sam da spomenem L297 i L298 za koje se slazem da su bolji za pocetak.
Ja sam pristalica mikrostepa pa sam na njih zaboravio.
Ima toga dosta pa vidi sta ti je po volji.
[ ljubisa88 @ 13.06.2010. 22:29 ] @
Citat:
matke777: Da, zaboravio sam da spomenem L297 i L298 za koje se slazem da su bolji za pocetak.
Ja sam pristalica mikrostepa pa sam na njih zaboravio.
Ima toga dosta pa vidi sta ti je po volji.


hvala hvala sad je vec bolje evo surfam po goolge da nadjem neku semu i nacin na koji povezat tri stepper motora na PC da mogu upravljam s njih :D pa cemo polako da se edukujemo i pravimo...
[ ljubisa88 @ 13.06.2010. 22:31 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=ktMPLl0h9Yo&feature=related nije nista toliko komplikovano :D

Ova dva kola su bas pravljena za taj posao ?
[ Sepa011 @ 13.06.2010. 22:52 ] @
Jesu.
[ bogdan.kecman @ 13.06.2010. 23:40 ] @
1. 297/298 kombinacija je jaaaaaaaaaaaaaaako skupa i jaaaaaaaaaaaaako matora
2. 297/298 kombinacija se greje do dzadza
3. 297/298 kombinacija ume samo step i halfstep da radi
4. 297/298 kombinacija ne ume da radi chopping - dakle roka ti steper full strujom/naponom


moderna resenja su SMD chipovi koji su
1. jeftiniji
2. manji
3. greju se 100-200 puta manje
4. teraju mnogo vecu struju
5. rade full step, half step, 1/4, 1/8 pa sve do 1/64 (kako koji) sto znaci da je kontrola motora mnooooooogo veca
6. imaju resenje sa integrisanim fetovima i sa externim fetovima


ako umes da lemis smd - ALEGRO chipovi su ti resenje - moj omiljeni: A3979

ako ne umes da lemis smd - POLOLU ima breakout board sa A4983 i isti taj pololu drajver je 1000 puta bolji od 297/298 kombinacije i kosta jeftinije od njih sve i kada kod lokalne firme (te*dis, sp*t, co*t i ko god jos narucuje robu) narucis, platis postarinu, carinu, njihov harac i dalje bude jeftinije od 297/298 kombinacije a dobijes 1/16 micro stepping, 2A, 35V, regulisana struja kroz motor, termalna zastita (znas kako 298 pukne kad se pregreje - em on explodira em spali motore .. ) .. a da bi radio na ova 2A nataknes na njega M8 ili M12 maticu sa pastom i malo je stisnes kapton trakom i voila :D

pogledaj reprap projekat .. nacices tamo dosta primera drajvera za stepere (posto koristimo mnogo stepere u radu .. moja masina na primer ima 6 steper motora) .. + dodatno, taj isti projekat - umesto extruder glave moze da se okaci dremel (ili einhel ili neki drugi mini drill sa 30000+ rpm) i da se koristi za pcb milling, busenje etc.. (ja na primer koristim einhell busilicu na 35000rpm - ona jeftina od 2000din i karbidni vrhovi za milling i mogu da rezem plocicu na tome) ... varijanta sa skenerima je poprilicno smesna, generalno sa starih HP4C skenera bi i mogao nesto da izvadis, sa ovih plasticnih patetika ne mozes da iskoristis nista...
[ matke777 @ 14.06.2010. 11:56 ] @
Koliko vidim nisam jedini koji ceni ALEGRO
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 12:27 ] @
alegro je majka mara .... da su ga stavili u ono kuciste sa malo vecim nogicama (ne znam im imena) jos bi ih vise voleo al .. sta da se radi ..

btw za op-a posto vidim da oce da se zeza sa cnc-om (malim, pcb) ...

KAISEVI SU MAJKA ... nemoj da bacas pare na vretena !!!

ja sam 5mm sirokim 1/12" pitch (2.116666mm) kaisem glodjem aluminijum, pcb glodjes kako oces sa tim ... ako odes na 10mm sirokim 5mm pitch kaisevima, mozes da radis sta oces .. (naravno, ne mozes da zabodes alat 10mm u celik i da ga vuces :D ali generalno taj patetcni kais ce da podnese vecu silu nego prosecan alat kojim radis tako da - opusteno). Ono sto je bitno je kako radi sw i kakva ti je konstrukcija. Ako na primer imas X most - i ako je taj most tezak, onda ti na Y osi treba jaci kais / lanac / vreteno (i to najbolje u paru) da bi podneo stres menjanja pravca (mnogo G) ako ti je los software, no ako imas software koji ume da ubrzava i usporava u toku G0/G1 tako da mu promena pravca ne pravi ogroman G vec lagano usporava/ubrzava onda cak i za Y mozes da radis sa malim kaisevima ... e sad, opet sve zavisi od konstrukcije .. najjednostavnija (I najjeftinija) konstrukcija, posebno zato sto ti ne treba veliki raspon na Z osi, ti je sa alatkom koja ide samo gore dole (Z osa) i XY stolom. Problem sa ovom izvedbom je prostor posto ti masina zauzima 4 puta vecu povrsinu od radne povrsine - ako imas prostora ovo je i do 4 puta jeftinije resenje od prvog sledeceg (nema teskog mosta koji se pomera, koristis slabije motore, slabije kaiseve, ne brines o ugibanju, lakse "unormaljujes" sklop...)

evo recimo jedan drajver koji meni sluzi za testiranje, 4 pololu plocice sa alegro chipom - svaki ima dzampere da mu se setuje stepping (1:1 do 1:16) sklopljeni u strukturu koja se lako hladi (dakle bez dodatih hladnjaka obicnim ventilatorom koji duva kroz ovo dovoljno hladim ove alegro cipove da ih teram 2A bez ikakvog problema satima) ... ovo je kao sto rekoh moj test sistem za ove reprap masine tako da je zbudzen na obican proto board .. (neki hong kongski pertinax sa rupama, bio je nesto tipa 2$ za pola kvadratnog metra)

ulazi (step, direction..)


izlazi za bipolarni stepper (A+, A-, B+, B-)


drajver sa strane - ovakva konstrukcija pravi kanal za vazduh koji odlicno hladi alegro cipove - obrati paznju da se u vise greje pcb sa donje strane - ne sa strane gde je cip


na pololu breakboard je zalemljena letvica pod 90 stepeni tako da se moduli lako menjaju, lako im se prilazi ..


jedan pololu breakboard ... ovo "sivo" u gornjem levom cosku je potenciometar kojim se setuje struja koja se gura u motor


[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 14.06.2010. u 13:54 GMT+1]
[ matke777 @ 14.06.2010. 12:38 ] @
Kao sto sam ranije pomenuo ima Alegro A3977 u PLCC pakovanju a razlika izmedju njega i 3979 je u mikrostepu ( prvi ima 1/1 1/2 1/4 i 1/8 dok 3979 ima sve i jos dodatnih 1/16 ) i u integrisanim fetovima:

3979 Low RDS(On) outputs: 0.28 Ω source, 0.22 Ω sink, typical
3977 Low rDS(ON) outputs, 0.45 Ω source, 0.36 Ω sink typical

Napon i struje za oba su isti: 35V/2.5A
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 12:48 ] @
btw ovo



je kontroler za rapman v3.3 (90% moj dizajn baziranom na starom 3.0 dizajnu koji je imao iste kontrolere ali samo 4 komada i nije ima neke zastite, spi i jos ponesto sto ovaj sada ima) sa 6x A3979 (±2.5 A, 35 V, 0.28 Ω source, 0.22 Ω sink, 3.0-5.5V drive signals- ovo je bitno posto ga teram sa 3v3 32bitnim picom sakrivenim ispod oleda :D)

plocka direkt parsira G-code sa SD kartice i vozi 6 stepera, 3 grejaca i kontrolise jos 4 dodatna "on/off" izlaza. Tera motore sa 12V mada bi uz malu prepravku mogla da gura i svih 35V mada za motore koje ja koristim (NEMA23) nema potrebe.
[ matke777 @ 14.06.2010. 12:54 ] @
Lepo odradjeno nema sta !
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 12:56 ] @
Hvala vam puno ljudi na fotkama i objasnjenju pa cu i ja polako da se facam lemila :D

Bogdane jes ti pravio CNC busilicu za PCB koliko sam shvatio da jesi? pa mi reci kakvo postolje koristis? motore? koji softwer da upravlja svim tim, vidim da koristis paralelni port, jel mos okacit semu plocice za koju si povezao ovo smd kolo, jel na ovo kacis mosfet ili obicni tranzistor da tera motore?
Hvala pozdrav
[ matke777 @ 14.06.2010. 13:12 ] @
Oba spomenuta kola imaju integrisane fetove ( FULLBRIDGE ) tako da direktno izlazi idu na namotaje steper motora
Za SW mozes koristiti MACH3 od firme ARTSOFT
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 13:25 ] @
Hvala znaci ovo maleno kolo tera motor haha :D
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 13:30 ] @
matke, na koji mislis .. onaj sa zicama ili ovaj krajnji proizvod ... krajnji proizvod se prodaje za 200GPB i to je srce 3d stampaca, sada se za njega pravi novi firmware (ja ga trenutno testiram ali nisam radio na njegovoj izradi, radio sam na izradi prethodne verzije koja na zalost ima dosta bagova - ne mojom krivicom, sada se radi full rewrite - potpuno drugaciji koncept) - finalni izgled plocice je 100% uradjen od strane firme potpisane na plocici (neki kinezi su finalno stampali i lemili to)

ljubisa, kakav paralelni port prijatelju :D .. nisam video masinu sa paralelnim portom 5 godina :D ovo sto vidis na toj ploci jeste DB25 konektor ali na tom konektoru je izlaz za 3 steper motora, 3 termistora, 3 grejaca, 3 limit switch-a, 3 analogna ulaza i jos po nesto ... tom plocom se upravlja tako sto se na SD karticu (slot za SD karticu je to veliko metalno na kom pise 3M) snimi g-code fajl koji oces da pustis (cak stavise, mozes da snimis 2G razlicitih g-code fajlova, pa iz menija biras sta ces da pustis) ili kroz USB (u firmware-u kom sam ja ucestvovao je usb koristen samo za bootloader za update firmware-a, sada se radi - bez mene - na firmware-u koji ce moci i da se kontrolise kroz usb). srce je dakle 32bitni pic (32MX440F256H) koji upravlja sa 6 stepera 6 fetova i cita 3 termistora i 3 limit switch-a (i jos ponesto al nije sad bitno za pricu).

dakle osnovna upotreba te masine je 3d stampanje (minijaturni glue gun koji pljuje plastiku layer po layer i tako kreira 3d objekat) ali generalno glava sa extruderom moze da se zameni sa glavom sa einhell/dremel/maxxcon... mini busilicom sa vrhom za busenje, frezovanje, stagod .. i onda masina postaje 2.5D cnc masina .. teoretska preciznost je 1 mikron po X i Y i 0.4 mikrona po Z .. mada je prakticna preciznost mnogo manja (recimo 0.1mm po x i y i 0.05mm po Z) - najveci problem za preciznost ti pravi mehanika i zato sam ti napisao da ti je najjeftinije i najlakse resenje sa XY stolom i glavom koja ide samo gore dole posto ako ces da pomeras glavu po X ili Y ili i X i Y osi onda ti trebaju skuplje vodjice etc posto je glava ipak teska

sto se motora tice, zavisi kako napravis ceo sklop, generalno ja u masini koja seta glavu po XY osi a print platformu celu mrdam po Z osi koristim NEMA23 motore i teram celu spravu do 100mm/sec mada kada zakacim dremela onda sve preko 60mm/sec preti da napravi sra*e posto je dremel potezak i povisok tako da kada mu sa 60mm/sec promenis smer oce da se otkine ..

generalno za busenje pcb-a i 16mm/sec je vise nego dovoljno tako da nemas tu neki problem ....

na masini koja mi seta sto po Y osi a glavu po Z i po X osi (znaci fixni most) koristim nema17 motore.

na svim novijim masinama koristim 5mm pitch kaiseve posto njih mogu da nabavim u beogradu (nisam nasao nigde 2mm ili 1/12" pitch kaiseve u beogradu, ako neko zna de ima neka mi javi) uglavnom 5 ili 10mm sirine zavisi za sta ih koristim.

za Z osu ja uglavnom koristim obicnu M8 narezanu sipku. pravo vreteno sa trapeznim navojem kosta ko bubreg i plucno krilo i sto jes jes daje mnoooogo vecu snagu, ali obzirom da ne moram da pomeram 200Kg tezak most i menjam mu pravac nego podizem i spustam sa 5-10mm/sec 2kilograma tezak "alat" .. bas me briga sto vreteno moze da podigne 200kg :D ne treba mi ... a M8 sipku kupim za 100din dok vreteno sa trapeznim navojem od 1m kosta 100E (minimum) i ima manju prenos (manja preciznost za isti step motora)

da ne davim vise, nema mnogo veze sa elektronikom .. ako te zanima vise cimaj me na pp
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 13:32 ] @
ljubisa88: Hvala znaci ovo maleno kolo tera motor haha :D[/quote][quote]

yup, ta 5x5mm kockica tera 2A bipolarni steper motor
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 13:45 ] @
E to Bogdane sad vec znam sta cu za elektroniku i kako cu, posto sam pocetnik u ovome ja cu paralelni port za pocetak(stas nisam majstor ko ti za ovo podrucje :D) Mehanika mi je najmanji problem, stric mi ima velike CNC strojeve za obradu radilica, glava i blokova motora itd pa ce mi pomoci oko postolja, spominjao sam skener samo za igru sa elektronikom kad usavrsim elektroniku onda cu ja lako postolje da napravim i stavim "prave" motore i da busim plocicu automatski...
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 15:16 ] @
ako si vican smd lemljenju - A3979 ti je po meni najbolje resenje (A3977 je PLCC - to niko normalan ne moze rukom da lemi .. ono ima nenormalnih na ovom forumu koji mogu al .. njih ne racunam ... generalno mozes da ga zalemis pastom i ringlom al .. sto da se maltretiras kada je A3979 svejedno bolji :D manje se greje i ima duplo vecu preciznost :D )

ako nisi vican, kupis lepo one polololololu plocice .. http://www.pololu.com/catalog/product/1201 ili http://www.pololu.com/catalog/product/1202 ovaj veci/skuplji samo ima dodatno regulator napona a ako ces da ih imas vise (a hoces) onda ti je bolje da uzmes ove manje (12$ i napravis svoj regulator napona koji ce da ih napaja sve)

direction, step, reset, enable mozes direktno da vezes na paralelni port i da ga teras sa EMC2 (dzabe) ili MACH3 (neke pare) ili nekim slicnim software-om. sleep je vec podignut pull-up-om gore tako da za njega nema da brines, zavisno od toga sta traze emc2/mach3 mozes da reset spojis sa sleep i zaboravis na njega tako da ti ostaju samo direction, step i enable da vozis za par porta

ja imam dosta nema23 motora pa moz da se javis ako ti treba ..
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 15:23 ] @
btw - http://www.linuxcnc.org/hardy/....04-desktop-emc2-aj13-i386.iso to ti je live cd EMC2 free programa za teranje cnc-a, meni se mnogo vise svidja od mach3 (ne samo zato sto je dzaba vec prosto ima vise mogucnosti po meni) pa mozes da probas sve bez da se smaras sa instalacijom i setovanjima ..

[ matke777 @ 14.06.2010. 15:25 ] @
Za Bogdana : Mislim na gotov proizvod ali i ono prvo resenje je dobro, bitno je da vrsi funkciju.


[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 15:46 ] @
matke, gotov proizvod izgleda kako gotov proizvod i treba da izgleda :) .. sad, ima tu jos stvari koje se meni ne svidjaju ali ... na primer OLED je super Ianova ideja koju smo svesrdno usvojili ... rad sa njim je lagan (SPI), brz je, trosi malo struje, ne greje se, ima kontrast da se odseces, izgleda boli glava ... sve ono .. super .. al mu je konektor patetika na kvadrat ... plasticni flet sa mikronskim zicama koje samo cekaju da se raspadnu za koje ne postoji konektor nego ti to "naslonis" na padove na pcb-u i onda odozgo pritisnes sa gumicom i plasticnom trakicom .. ako se malo mrdne - eto nevolje ... mora da bude prcvrscen posto i sam kabl ako mrdas malo on krene da se tripuje ... ma .. turbo smor sa tim konektorom .. glupavi kinezi .. onda, da bi zadrzali kompatibilnost sa starom plockom imamo SPI ali nemamo I2C a ja licno vise volem I2C posebno kad mi treba malo veca duzina .. dalje .. ovi alegro cipovi kao sto znas imaju embedded back emf diode tako da ne moras da kacis spolja dodatne schottkey diode .. al prc .. kada se nakupi statika oce da se dangne drajver i ladno prestane da radi iako mu pulsas step ili jos gore... promeni pravac .. mora ga resetujes i radi ok .. kada mu dodas externo 8 schottkey-a problem se ne pojavljuje nikad vise .. sad, posto smo mi imali problem samo na extruderu (tu nam se skuplja mnogo statike) ovi su zapeli da samo na te stepere stavljamo back emf dodatni a ja sam zapeo da stavimo svuda .. mislim ne kostaju 100E pa da je frka dodati 8 dioda ... onda smo se nasli na - ostavili smo mesto na pcb-u ko oce da doda diode a na pcb-u dolaze vec montirane samo ove za stepere .. isto - malo je pcb ruzan :( .. konektori nisu svi na jednom mestu vec su malo rastrcani po ploci ... ja sam zahtevao deblje vodove od originala od drajvera do konektora i onda je to Ian resio tako sto je turio konektore blize drajveru posto nije hteo da poveca malo pcb ... kapiram ja njega, on je to finansirao i placao je po cm2 kinezima tako da - sto manja plocka to bolje, al .. da smo je napravili 2cm sirom i 1cm duzom bila bi lepsa :( .... da i .. fetove otvaramo sa 3v3 tako da su na granici i ne mogu da puste vise od 3A kroz sebe (iako su 6A fetovi)... svadjali smo se i svadjali i svadjali ali ne vredi, "3A je dovoljno, zasto staviti dodatni tranzistor da otvaras fet sa 12V kad radi ovako" je nesto protiv cega se ne moz boriti :( .... ono doduse, kada stavis na papir sve te sitnice podignu cenu 100% uredjaju tako da .. posto je ovo radjeno u "dosta primeraka" isplatilo se to sto je covek racunao "bez cega se moze" .. no .. ja i dalje kukam "a sto nismo"... no .. bice i v4 :D

a "prvo resenje" - to sam ja stuko za testiranje ovih stampaca, za testiranje motora i za testiranje samih pololu drajvera .. da vidim kako se ponasaju u razlicitim situacijama i iskreno - odusevljen sam ... kreteni iz pololololol. tvrde da ti drajveri mogu da teraju 2A bez ikakvog hladjenja (Sto je glupost) ali u ovakvoj konfiguraciji sa 2 8cm fan-a radi 1/1 :)
[ matke777 @ 14.06.2010. 15:52 ] @
Jel to sto radite tzv. RAPID PROTOTYPING ?
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 16:08 ] @
Moram da gledam da nabavim ove module pa cemo da pravimo...

Zamolio bi drugove matke777 i bogdan.kecman da bace oko na ovaj sajt http://www.elektronika.rs.ba/d...jekti/cnc/elektronika_v3.shtml

Pogledaju ovaj sistem upravljanja i drajvere, zanima me sta mislite o ovome i najvise me zanima jel cena preterana... mislim za pocetak cu vako nesto da napravim da se igram. nije meni bitna "isplativost" i nekakva cena ili sta je lakse, vec pre svega da steknem nekakva znanja i predstave o ovom podrucju elektronike...
E sad da odmah idem na SMD i "prava" kola mislim da je malo prebrzo, ocu da svasta vidim eksperimentisem i nadam se u skore vreme da ce to bude pravi CNC stroj :)
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 16:08 ] @
da, pogledaj www.reprap.org kad budes imao vremena .. to je glavni projekat na koji se oslanja dosta drugih projekata .. mendel ti je odlicna platforma za rad .. i napravi se za ispod 1000E .. no pobegosmo od teme .. imas http://elco.crsndoo.com/wordpress/2010/02/najzad-mendel/ neku pricicu (to je moj blog btw) .. da ne pravim sad sebi reklamu (da da moze da se .... mendel u beogradu) tema je vezana za drajvere za stepper motore ...

moj savet - pololu breakboards + EMC2 (emc2 za razliku od mach3 izmedju ostalog zato sto koristi real time kernel koji mach3 moze samo da sanja posto se vrti na windozi)
[ matke777 @ 14.06.2010. 16:25 ] @
Video sam Bogdane masinu i sasvim pristojno izgleda.

Sto se tice EMC2 i MACH-a slazem se da je EMC bolji a i ovi iz MACH-a koliko ja znam a ako se nevaram koriste neku osnovu od EMC i cak se zahvaljuju nekima koji su im izasli u susret pri izradi SW a radili su na izgradnj EMC.

Ljubisa mislim da je najbolje da sam pocnes sa izradom drivera tako ces najbolje uvideti mogucnosti i mane.

Za pocetak pogledaj o unipolarnom i bipolarnom upravljanju motora ( prednosti i mane ) a obrati paznju na midl-band rezonance to su momenti kad steper zaglupi ( mislim da se radi o f 200-300Hz ) nema moment.
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 16:30 ] @
Pa da naravno da cu sam da pravim a mislio sam na nesto slicno ko na onom sajtu nasao sam nekih semi na netu pa cu polako, a evo citam nasao sam neke tekstove kako motori rade i vec imam predstavu sta mi treba i kako to radi... hvala
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 16:35 ] @
to na tom sajtu ti je 297+298 2 komada .. samo je spojio 2x298 u paralelu da bi dobio vecu struju ... navodno je zadrzao half stepping ali obzirom da su samo spojili u paralelu 2 h-bridge-a to nece raditi bas tako kako su zamislili :( .. avalanche struja je tu za half stepping malo pomerena .. abitno .. za full step ce da radi ... dodatno .. celu tu budzu koju vidis gore na slici - taj V2 stepper drajver koju ti on valja za 75E ti dobijes na onoj maloj pololu plocici za 10E !! pritom ona mala pololu plocica radi mikrostepping .. kao sto rekoh, nemoj da gubis vreme sa L297/298 istorijom... to su bili odlicni drajver+h-bridge pre 10 godina, dobri pre 5 godina a zastareli danas... racunaj da taj L298 radi kao 25W grejalica .. to uopste nije malo, ja sam 25W grejacem extrudujem plastiku za 3d stampu i grejac drzi 260C dok kroz njega prolaze kilogrami plastike koji mu odnose mnogo energije ... hladnjak na L298 mora biti veeeeeeeliki ..

[ giveinfo @ 14.06.2010. 16:37 ] @
vidi ovo, www.mycnc.giveinfo.net


Prva masina jeftina od MDF-a , druga malo bolja al konstrukcija...

Prvo sto trebas je dobra konstrukcija, ako radis nesto maleno onda mozes ici sa remenjem, treba ti dobar prenos tj redukcija tako da dobijes snage...

Sa vretenom je puno bolje jer onda imas snagu... probao sam i sa remenom tako da znam sta pricam.

Ako je samo za pcb treba ti preciznost velika, obicno vreteno ima backslash, tj kad mjenja smjer izgubit ce malo pozicije....


Imas motore i gotove elektronike ne ebay, za 150 200 eura.

To je sve za step motore i paralelni port.

Mana je kad imas puno redova g-koda pa masina u radu izgubi koji korak...


Napisa ja svasta, al dok god ne pocnes praviti neces znati sta te ceka:)
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 16:49 ] @
Citat:
bogdan.kecman: to na tom sajtu ti je 297+298 2 komada .. samo je spojio 2x298 u paralelu da bi dobio vecu struju ... navodno je zadrzao half stepping ali obzirom da su samo spojili u paralelu 2 h-bridge-a to nece raditi bas tako kako su zamislili :( .. avalanche struja je tu za half stepping malo pomerena .. abitno .. za full step ce da radi ... dodatno .. celu tu budzu koju vidis gore na slici - taj V2 stepper drajver koju ti on valja za 75E ti dobijes na onoj maloj pololu plocici za 10E !! pritom ona mala pololu plocica radi mikrostepping .. kao sto rekoh, nemoj da gubis vreme sa L297/298 istorijom... to su bili odlicni drajver+h-bridge pre 10 godina, dobri pre 5 godina a zastareli danas... racunaj da taj L298 radi kao 25W grejalica .. to uopste nije malo, ja sam 25W grejacem extrudujem plastiku za 3d stampu i grejac drzi 260C dok kroz njega prolaze kilogrami plastike koji mu odnose mnogo energije ... hladnjak na L298 mora biti veeeeeeeliki ..


Hehe zato sam pitao tip me zasu informacijama da sam mislio da je Matsuura Maxia igracka u odnosu na ovo sto on pravi a o cenama da i nepricamo znao sam da je cena 5x veca nego sto ovo stvarno vredi... Polako cu ja krenem nabavicu ovu malu plocicu pa stas nema mi druge.
Sta da ti recem osim hvala :)
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 16:51 ] @
Citat:
giveinfo: vidi ovo, www.mycnc.giveinfo.net


Prva masina jeftina od MDF-a , druga malo bolja al konstrukcija...

Prvo sto trebas je dobra konstrukcija, ako radis nesto maleno onda mozes ici sa remenjem, treba ti dobar prenos tj redukcija tako da dobijes snage...

Sa vretenom je puno bolje jer onda imas snagu... probao sam i sa remenom tako da znam sta pricam.

Ako je samo za pcb treba ti preciznost velika, obicno vreteno ima backslash, tj kad mjenja smjer izgubit ce malo pozicije....


Imas motore i gotove elektronike ne ebay, za 150 200 eura.

To je sve za step motore i paralelni port.

Mana je kad imas puno redova g-koda pa masina u radu izgubi koji korak...


Napisa ja svasta, al dok god ne pocnes praviti neces znati sta te ceka:)


Hvala za link vec lagano pregledavam i kujem plan rada meni je najbitnija elektronika a mehaniku cu napravim pravu posle kad savladam upravljanje i elektroniku...
[ matke777 @ 14.06.2010. 16:55 ] @
Zaboravih da kazem, ima jedna sitnica kod MACH3 koja je nekima nebitna. Naime feedrate u MACH3 penje se u over do 300% u odnosu na zadati feedrate a minimum je 5% dok EMC ( prednost ) ima minimum 0%. Imao sam prilike da vidim zasto je i koliko to bitno.
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 17:03 ] @
pazi to sto on prodaje realno ima razlog da kosta 75E posto, kao sto spomenuh, l297/298 kombinacija uopste nije jeftina, ne nalaze se uopste tako lako i ako se dobro secam na primer u RK-u je L298+L297 prosle godine bio tipa 15E komad .. pricali su da ce da pojeftini ali .. sto je najgore, najcesce ih uopste nema na algeru po mesec dana .. da ne spominjem da L298 nema nikakvu zastitu, ako pogresno spojis nesto, otkaci ti se zica sa motora, kratak spoj .. prsne ko zvecka .
[ matke777 @ 14.06.2010. 17:11 ] @
Imas i dosta resenja sa uC i L6203 u izlazu, pogledacu posle da vidim sta imam pa cu okaciti.
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 17:11 ] @
Citat:
bogdan.kecman: pazi to sto on prodaje realno ima razlog da kosta 75E posto, kao sto spomenuh, l297/298 kombinacija uopste nije jeftina, ne nalaze se uopste tako lako i ako se dobro secam na primer u RK-u je L298+L297 prosle godine bio tipa 15E komad .. pricali su da ce da pojeftini ali .. sto je najgore, najcesce ih uopste nema na algeru po mesec dana .. da ne spominjem da L298 nema nikakvu zastitu, ako pogresno spojis nesto, otkaci ti se zica sa motora, kratak spoj .. prsne ko zvecka .


L297 je 5 evra a L298 je 4 evra kod njih...
[ matke777 @ 14.06.2010. 17:17 ] @
Pogledaj ovo resenje http://avrstmd.com
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 17:29 ] @
lepo, pala im je cena (ili je pao dinar a oni nisu usaglasavali cenu) .. opet ta dva zajedno izadju ko pololu .. (ok .. u solunu leba za badava i to .. al ..) pazi .. za ucenje, nebitno je 10e .. uzmes 297/298 i spojis ih zajedno .. (imas semu i u datasheet-u za 297 i za 298) pa se poigras malo ... lako ces posle da predjes na ove moderne :) ... ono sto ti nikako ne savetujem je da bacas taj kombo u produkciju ali za ucenje su skroz ok (posebno ako mozes da uzmes par za 10e)


matke, jesi probao nekad ovaj avrstmd .. koliko ja vidim on ovde koristi dva uparena lmd18245 ... ne koristi nikakav feedback za kontrolu struje .. tako da ne kapiram sta uopste glumi avr u toj prici? (nisam se unosio u semu tako da moguce da sam omasio kompletno)
[ matke777 @ 14.06.2010. 17:40 ] @
AVR radi akviziciju signala sa LPT i jumpera na PCB ( koji mikrostep ) a sense za struju i njenu redukciju je na LMD.
Nisam ga radio posto sam megaloman ( volim veliku struju i napone do 80V ).
A evo i osnovni podaci od LMD18245 :

DMOS power stage rated at 55V and 3A continuous
Low RDS(ON) of typically 0.3 per power switch
Internal clamp diodes
Low-loss current sensing method
Digital or analog control of motor current
TTL and CMOS compatible inputs
Thermal shutdown (outputs off) at TJ = 155°C
Overcurrent protection
No shoot-through currents
15-lead TO-220 molded power package
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 17:47 ] @
Citat:
matke777: AVR radi akviziciju signala sa LPT i jumpera na PCB ( koji mikrostep ) a sense za struju i njenu redukciju je na LMD.
Nisam ga radio posto sam megaloman ( volim veliku struju i napone do 80V ).
A evo i osnovni podaci od LMD18245 :

DMOS power stage rated at 55V and 3A continuous
Low RDS(ON) of typically 0.3 per power switch
Internal clamp diodes
Low-loss current sensing method
Digital or analog control of motor current
TTL and CMOS compatible inputs
Thermal shutdown (outputs off) at TJ = 155°C
Overcurrent protection
No shoot-through currents
15-lead TO-220 molded power package


19 evri je komad LMD18245, e sad jel on bolji od onog smd modula?
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 17:49 ] @
Citat:
bogdan.kecman

lepo, pala im je cena (ili je pao dinar a oni nisu usaglasavali cenu) .. opet ta dva zajedno izadju ko pololu .. (ok .. u solunu leba za badava i to .. al ..) pazi .. za ucenje, nebitno je 10e .. uzmes 297/298 i spojis ih zajedno .. (imas semu i u datasheet-u za 297 i za 298) pa se poigras malo ... lako ces posle da predjes na ove moderne :) ... ono sto ti nikako ne savetujem je da bacas taj kombo u produkciju ali za ucenje su skroz ok (posebno ako mozes da uzmes par za 10e)


E upravo to ja zelim da polako krenem od ovih prema modernim i ako planu nije mi zao jer cu iz toga puno naucit sta mogu sta ne mogu :)
[ matke777 @ 14.06.2010. 17:53 ] @
Nisam znao da su tako poskupi, za >20V i 0.5A - i nije bolji od ALEGRA
[ Sepa011 @ 14.06.2010. 19:05 ] @
Za vece struje i vise napone (do 80V) "gustercici"
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 19:14 ] @
L6203 je H-bridge .. i to samo pola od L298 sa poprilicno slicnim karakteristikama (veliki otpor == veliko grejanje) .. jedino ako je nesto znacajno jeftiniji ... ja tu onda vise volim da gurnem 4 fet-a i da ne razmisljam ... (ok treba jos par predtranzistora da bi mogao da otvoris fet obicnim digitalnim 3V signalom)


ovaj sa LMD18245 mi je malo cudan (da ne spominjemo da je skup LMD18245 sam po sebi) .. posto ako mcu ne radi current sense on radi microstepping "napamet" .. tj on "pretpostavlja" da je tajming koji je izmerio u labu takav i na terenu .. i sa svakim motorom .. nece to po meni da radi kako treba .. mada nisam se udubljivao u to kako radi LMD18245 posto on nije obican h-bridge.

za vece struje pogledak http://www.allegromicro.com/en...ts/Part_Numbers/3985/index.asp i http://www.allegromicro.com/en...ts/Part_Numbers/3986/index.asp i slicne .. on vozi externe fetove tako da mozes da turis neke "mnogo jake" i eto ti velikih amperaza .. a on ti radi sve 1:1 - 1:32 microstepping, 50V, current sensing etc etc etc ... pritoim a3986 je "normalan" dok je A3985 ladno SPI tako da ga vozis fully digital :D
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 19:17 ] @
gecko je poprilicno skup u varijanti sa malo ampera a par primeraka koje sam video su svi bili sa alegro cipovima
[ matke777 @ 14.06.2010. 20:11 ] @
A3986 je veoma osetljiv ( sepa011 i sam objasni zasto )

Ja u gusteru nigde nevideh ALEGRA pa ako moze model gde je to vidjeno.

Kako se ovde ubacuje slika ili sam ja glup pa nemogu da provalim ?!

[ Sepa011 @ 14.06.2010. 20:37 ] @
Di si ti, Bogdane, video alegro kod gustercica?? To mozda kod PMDX

Evo ti malko za G203 V Vampire (stepper driver):
# 7A 80VDC 10-Microstep Drive
# Mid-band resonance damping
# Short-circuit protection
# Reversed-polarity protection
# Over-temperature protection
# Over-voltage protection
# Optoisolated STEP, DIRECTION and DISABLE inputs
# Optoisolator COMMON is ground
# 2.5V, 3.3V and 5V logic compatible inputs
# Recirculate mode while motor is stopped
# 350 kHz maximum Step pulse frequency
# Top settable adjust trimpot
# Power and error LED indicators
# No user settable jumpers inside
# Internal socketed fuse
# Power-on reset
# 20 kHz switching frequency

Ondak, G320 X (servo driver):
* Built in step pulse multiplier
* Current mode or voltage mode servo
* Stall torque time limit
* Four settable following error limits
* Encoder fail detect
* Short circuit protection
* Dynamic motor braking during fault condition
* STEP and DIRECTION COMMON can be either +5VDC or GND
* PID trimpots with settable integral coefficient
* IN-POSITION, WARN, FAULT and POWER indicator LEDs
* STEP and DIRECTION is +3.3VDC and +5VDC compatible at 6mA
* 20A 80VDC continuous operating maximum
* PID loop closed internally
* Quadrature encoder inputs of <1V (Logic 0) and >4V (Logic 1)
* +5VDC 50mA onboard encoder supply
* Opto-isolated STEP and DIRECTION inputs
* 20kHz PWM frequency
* Settable current limit from 0A to 20A


njegova preteca G201 je interno kompletno napravljena sa CMOS 4000 serijom cipova

Gospodin, vlasnik firme, Maris Freimanis uskoro najavljuje da ce svi drajver imati neki CPLD umesto, obsolete, CMOS 4000 serije.

[ matke777 @ 14.06.2010. 20:39 ] @
Evo jos nesto:

* 1 stepper motor channel
* Connect up to 4 boards to PC printer port by using the universal interface board
* Easy adjustable motor current 1A up to 7A each phase in steps of 0.5A (with rotary switch)
* 25-85 Volt DC motor power supply
* only one supply voltage necessary
* TTL-compatible in- and outputs (5Volt)
* Inputs and outputs are galvanicaly isolated with optocouplers
* compatible to common CNC software (Win-PCNC, Mach3, Step4, CNC-profi, EMC etc.)
* 1/20-, 1/10-, 1/5,- 2/5,- 1/16-, 1/8-, 1/4-, half- and fullstep
* Automatic current reduction (can be disabled)
* reduction of motor resonances (can be disabled)
* Short circuit protected
* LED Display for status information
* Size: 117*85*28mm
[ PedjaZ @ 14.06.2010. 20:51 ] @
Kada neko pita nesto o CNC-u
ja uvek tutnem ovaj sajt jer ima gomilu mehanickih resenja na jednom mestu.

http://www.hobbycnc.hu/English.htm

Od ovakvih (secenje stiropora - drvena ali radi posao)



Do ovakvih




[Ovu poruku je menjao PedjaZ dana 14.06.2010. u 22:06 GMT+1]
[ Sepa011 @ 14.06.2010. 21:02 ] @
Kad je CNC u pitanju, ja bih 'tutnuo' jednu jahu grupu, al je vise nema (YU-CNC) Izgleda da ju je gazda obrisao jer je gomila clanova iste vise piskarala po kojekakvim forumima o toj tematici umesto na grupi.
[ matke777 @ 14.06.2010. 21:12 ] @
Dobra ova "elasticna spojnica" na prvoj masini.
[ PedjaZ @ 14.06.2010. 21:18 ] @
Specijalna :)
Stvarno ima svacega na sajtu.
Koga zanima, sigurno ce uzivati.
Da imam brzi net uploadovao bi svoja sabrana/probrana dela ali nista za sada
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 21:24 ] @
Mozda bi bilo dobro "ispred" svakog kola turit fetove da manje trpi kolo, bas nesto kontam bolje da se Fet greje nego kolo...
[ matke777 @ 14.06.2010. 21:26 ] @
Mislis iza kola (izlaz) ?
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 21:36 ] @
Citat:
matke777: Mislis iza kola (izlaz) ?


Da da mislim na izlaz, pa ispred sam mislio da on trpi na udaru je(FET) :)
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 21:39 ] @
da me ubijete koji gecko je imao alegro, video sam kod lika u austriji koji je terao poveliku cnc masinu, siguran sam da je bio gecko i bas sam se zbunio sto je untra alegro - doduse bilo je jos mnogo druge elektronike unutra, ne samo alegro i bili su externi fetovi ... a ne verujem da je lik stavio neki "custom made" stepper driver u gecko kutiju (to je btw jedini gecko koji sam video uzivo)

ljubisa - zavisi koje kolo je u pitanju ... ovi novi smd alegro chipovi imaju tako mali otpor na izlazu da se greju mnogo malo u poredjenju sa standardnim fetovima ... ali naravno ako ti treba veca snaga onda cimnes ono kole koje tera externe fetove ..

super je sajt, problem je sto uglavnom podrazumeva da se nalazis u "svetu" gde mozes lako da kupis svasta za male pare .. ne treba da spominjem da sam potrosio mesec dana da u srbiji nadjem teflonsko crevo .. silikonsko crevo .. sto se elasticne spojnice sa slike tice prvi darwin je koristio plasticno crevo za akvarijum i metalnu tu spojnicu ili kako se vec zove ...

scepo za tu listu ljudi ne vole da traze i onda non stop ista pocetnicka pitanja i ljudi se smore i onda pricaju o drugim stvarima .. nista cudno .. a liste je tesko moderisati

sto se cpld-a tice postao je turbo dzaba .. isplati se za svasta, na zalost nikad nisam ni probao da ucim onaj cudni jezik a nikad nisam bio u fazonu resavske skole tako da..
[ matke777 @ 14.06.2010. 21:42 ] @
Mislim da to nece ici tako. Sense za struju se uzorkuje na internim fetovima pa idu na komparator koji utice na dalju logiku i drajvovanje internih fetova.
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 21:42 ] @
Jao vec me sinula ideja da napravim sklop koji bi kontrolisao struju motora jer ova "obicna" kola to nemaju :D
[ matke777 @ 14.06.2010. 21:47 ] @
Ako pod "obicnim" mislis na alegra on ima kontrolu struje
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 21:50 ] @
ljubisa sta ti znaci "obicni" .. alegro ima kontrolu struje (ako pogledas onaj pololu board na primer, imas mali pot kojim setujes struju) .. takodje i kada imas alegro sa externim fetovima opet alegro uzorkuje struju na njima i u odnosu na to radi kontrolu .. ako nisi, pogledaj data sheet za A3986
[ ljubisa88 @ 14.06.2010. 21:51 ] @
Ma mislim na ove grejalice L297 i L298 kolko vidim nemaju kontrolu struje :D
[ matke777 @ 14.06.2010. 21:53 ] @
Vec sam na pocetku teme rekao da imam par komada A3986 ko hoce da se igra nek se javi i saljem bez nadoknade da nemisli neko da je prodaja u
pitanju.
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 22:01 ] @
gde si ih iskopao :) ocu ja jedan, te sa externim fetovima nisam nikad probao :)
[ matke777 @ 14.06.2010. 22:02 ] @
Jedan manje kod mene. Pusti adresu na PP i sutra je na putu ka tebi
[ Sepa011 @ 14.06.2010. 22:23 ] @
@bogdan.kecman:
NIJEDAN Gecko nije imao alegro. (tacka, period,...)

Ako ne verujes, da eksportujem 'par tisuca' emailova sa gecko mailing liste? (ostalih 'par tisuca' sam negde pogubio kad mi je SisMis! poludeo, jedva sam i ove starije uspeo da safatam)
[ matke777 @ 14.06.2010. 22:36 ] @
Gecko ima jedan integralac koji je remarkiran ali to sigurno nije Alegro. Pre ce biti da je uC sa internim klokom da bi se zastitio od piraterije ali zutaci ucinise svoje a i njegov bivsi kompanjon sa kojim je trebao da pokrene celu pricu, tako da na trzistu sad postoje njegovi klonovi zato on ide na CPLD varijantu.
[ bogdan.kecman @ 14.06.2010. 23:03 ] @
ma verujem sto ne bi verovo, sad sam pustio ovom drugaru mail da ga pitam o cemu se radi posto se ja secam gecko kutije (tad sam ga vido prvi i jedini put) i secam se alegra i da sam se extra odusevio kako sam "nasao do dzadza cip da koristim - evo koriste ga i u cuvenom gecku" :D ...

a za taj cpld, mnogo im je bre pala cena .. no .. http://www.elitesecurity.org/p2625586
[ bogdan.kecman @ 15.06.2010. 00:43 ] @
mnogo strasan blam :( sad me na* ovaj drugar ... kaze "sto me ne slusas, jos ti kazem da sam prebacio gecko u drugo kuciste a da sam ovo iskoristio za igranje" ... to sto je bilo u kutiji je njegov dizajn koji je on samo uturio u kutiju od gecko drajvera koji mu je u nekoj masini ... ko mi kriv kad slusam na pola uva
[ Sepa011 @ 15.06.2010. 08:28 ] @
Xexe, zna čiča šta priča
[ bogdan.kecman @ 15.06.2010. 12:29 ] @
ma da ti je znati kako me na* lik sto sam pomislio da je "ono" gecko ..
[ ljubisa88 @ 15.06.2010. 14:39 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ma da ti je znati kako me na* lik sto sam pomislio da je "ono" gecko ..


Nikad ne sudi po vanjskom izgledu nego po sustini :D hahahaha salim se moram malo :D
[ ljubisa88 @ 16.06.2010. 18:43 ] @
Evo malo se bavim istrazivanjem i sklapanjem...
Da krenemo od pocetka nasao sam literaturu i kontam kako stepperi rade znaci nije to obican motor spojis plus minus i on radi. Stepperom mora nesto upravljat? u ovom mom slucaju racunar preko Parallel port-a tako sto ce slati signale drajveru a drajver upravljati motorom.
Ta plocica bi mogla ovako izgledat, prilazem sliku pa vidite...

http://makeyourbot.wdfiles.com...3axisparallel-1-0/assembly.png
[ matke777 @ 16.06.2010. 19:15 ] @
To ti je za tri motora ( troosnu masinu ) za svaki motor po dva signala ( step i direction ). Imas mnogo boljih resenja
[ ljubisa88 @ 16.06.2010. 19:21 ] @
Citat:
matke777: To ti je za tri motora ( troosnu masinu ) za svaki motor po dva signala ( step i direction ). Imas mnogo boljih resenja


Masina sa tri ose je ono sto se trazi :) evo upravo trazim neki interface pa ako imate nesto mozete okaciti semu da vidim, moram tu i da stavim granicne prekidace icu na optokaplere da je to galvanski odvojeno i tako...
[ matke777 @ 16.06.2010. 19:29 ] @
Ja signale vodim kroz 74HC7014 pa na drajvere, tamo vec imam brze optokaplere ( HCPL2631 konkretno kod mene ), limit prekidaci na red sa E - stopom pa na jedan ulazni pin na LPT. E sad moze da ti zatreba jos jedan signal ENABLE zavisno sa kojim IC radis i kako konstruises PCB.
[ matke777 @ 16.06.2010. 19:31 ] @
Da dodam da 74HC7014 napajam sa 5V iz racunara a limiti naravno idu preko optokaplera 4Nxx ili nekih 6Nxxx.
[ ljubisa88 @ 16.06.2010. 19:40 ] @
Citat:
matke777: Ja signale vodim kroz 74HC7014 pa na drajvere, tamo vec imam brze optokaplere ( HCPL2631 konkretno kod mene ), limit prekidaci na red sa E - stopom pa na jedan ulazni pin na LPT. E sad moze da ti zatreba jos jedan signal ENABLE zavisno sa kojim IC radis i kako konstruises PCB.


OK trazicu neke semice sa njim...

Citat:
matke777: Da dodam da 74HC7014 napajam sa 5V iz racunara a limiti naravno idu preko optokaplera 4Nxx ili nekih 6Nxxx.


Za napajanje cu napravit mali stabilizator sa 7805 :)
[ matke777 @ 16.06.2010. 19:46 ] @
Mozes ti da koristis i 74HC14 samo sto ti invertuje signal - oba su schmitt trigeri
[ ljubisa88 @ 16.06.2010. 22:15 ] @
OK, nesto cemo sklepat :D
[ ljubisa88 @ 17.06.2010. 14:39 ] @
Jel ima neko nekakvu semu interfejsa za povezivanje 3 drajvera sa paralelnim portom, pa da okaci. Cisto da krenem od nekud...

Zamisio sam da tu imam stabilizator od 5V koji bi bio izvor za napajanje nekog trigera 74HC*** optokaplere treba da stavim...

Dosta mi je bitan ovaj interfejs jer bi mi on bio za testiranje razlicitih drajvera, pa ako imate neke ideje sta bi sve trebao da ima samo predlazite :)

[ e-motion @ 19.06.2010. 06:00 ] @
Ljubisa88,
Moze da bude od koristi link:
http://www.members.shaw.ca/swstuff/bob.html

Pozdrav,
e-motion
www.audiohms.com
[ ljubisa88 @ 19.06.2010. 10:00 ] @
Citat:
e-motion: Ljubisa88,
Moze da bude od koristi link:
http://www.members.shaw.ca/swstuff/bob.html

Pozdrav,
e-motion
www.audiohms.com


Hvala, svakako da ce bidne od koristi :)
[ Brain raider @ 01.07.2010. 21:25 ] @
Jel ima neko voljan da mi pomogne da napravim ovo
http://www.hobbycnc.hu/English.htm
pomoc oko elektronike i softwera mi je preko potrebne
[ Sepa011 @ 01.07.2010. 21:35 ] @
Softver imas pod DOS-om za dzabaka, nadje se i za pod Win-om a pod Lin-om EMC-2

Sto se elektronike tice,, sve zavisi sta te zanima, stepper, servo,...

Nije problem u pomoci, samo su zahtevi bitni
[ Brain raider @ 01.07.2010. 21:48 ] @
Mislim da ova masina za secenje stiropora mora da se radi sa step motorima
Mislim
[ bogdan.kecman @ 01.07.2010. 21:57 ] @
ne mora sa steperima  ali ti se vise isplati da radis sa steperima posto su i male brzine i male sile a stepere mozes lako da vozis ....



Citat:
Brain raider:
pomoc oko elektronike i softwera mi je preko potrebne


:) - sa kojim delom ti nije potrebna pomoc - ovo se sve svodi na elektroniku i softwer ?!


pogledaj: http://www.linuxcnc.org/

tu imas
- dzaba software koji ce ti upravljati masinom
- semu za drajvere za stepere / servoe ili sta vec oces da koristis, imas i linkove gde da kupis gotove steper drajvere, motore etc

ostale varijante uglavnom kostaju neke pare
[ ljubisa88 @ 04.07.2010. 18:41 ] @
Kolege sta mislite o sledecoj stvari da kupim malu glodalicu i na nju ugradim steppere mesto onih tockica sa ruckom koji se pomeraju rukom ?
Malo se to spakuje i bude lepo. Samo jos treba da vidim kakvi tu stepperi trebaju to jest koje snage...
Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 04.07.2010. 19:07 ] @
ja budzio to sa L297/L298 i EMC2 poodavno ... i radilo je sa nekim 1A nema23 steperima preko 2 kaisa koji su usporili steper oko 30 puta ... ljudi to sada uglavnom rade sa servo (dc) motorima (za sw i dalje vole EMC2 ili MACH3 zavisi os open source ili krekovano) ... btw posto sam ja to budzio sa kaisevima (da ne smaram, jaaaaako sam se smorio sa tom mehanikom) ja sam na kraju vozio direkt te "tockove sa ruckom" preko kaisa tako da motor nije "umesto" tog kotura sa ruckom, nego ide kais na taj kotur sa ruckom (obradis prvo kotur da moze da "prihvati kais") ... izleda super smesno kada radi :D (obrati paznju - ja ne mislim da je to sto sam uradio dobro resenje - spominjem ga zato sto izgleda extra smesno dok radi i dok se vrte te rucke "same od sebe") .... elem, sa 1A nema23 motorima i 1:30 prenosom (i full stepping drajverom) dobijes ok preciznost i ako nemas nista na glodalici radi 1/1 ali kada treba da da nesto "seces" - tj da imas pritisak na materijal ovaj steper nije imao snage i gubio je korak ako se ide malo vecom brzinom, to bi se realno dalo resiti sa enkoderom ali ako vec guras enkoder, onda stavis DC servo :)

sve u svemu, ako imas malu glodalicu, uzmi pa se igraj, naucices super mnogo za vrlo kratko vreme
[ ljubisa88 @ 04.07.2010. 20:32 ] @
Citat:
bogdan.kecman: ja budzio to sa L297/L298 i EMC2 poodavno ... i radilo je sa nekim 1A nema23 steperima preko 2 kaisa koji su usporili steper oko 30 puta ... ljudi to sada uglavnom rade sa servo (dc) motorima (za sw i dalje vole EMC2 ili MACH3 zavisi os open source ili krekovano) ... btw posto sam ja to budzio sa kaisevima (da ne smaram, jaaaaako sam se smorio sa tom mehanikom) ja sam na kraju vozio direkt te "tockove sa ruckom" preko kaisa tako da motor nije "umesto" tog kotura sa ruckom, nego ide kais na taj kotur sa ruckom (obradis prvo kotur da moze da "prihvati kais") ... izleda super smesno kada radi :D (obrati paznju - ja ne mislim da je to sto sam uradio dobro resenje - spominjem ga zato sto izgleda extra smesno dok radi i dok se vrte te rucke "same od sebe") .... elem, sa 1A nema23 motorima i 1:30 prenosom (i full stepping drajverom) dobijes ok preciznost i ako nemas nista na glodalici radi 1/1 ali kada treba da da nesto "seces" - tj da imas pritisak na materijal ovaj steper nije imao snage i gubio je korak ako se ide malo vecom brzinom, to bi se realno dalo resiti sa enkoderom ali ako vec guras enkoder, onda stavis DC servo :)

sve u svemu, ako imas malu glodalicu, uzmi pa se igraj, naucices super mnogo za vrlo kratko vreme


E hvala konstruktivan odgovor kao i uvek, imam neki proxxon(FF230) mill kod caleta sa kojim rezbari neke precizne stvari i tako, pa se seti da malo automatike ne bi skodilo turit jace steppere i bog te veselio :D
Uspeo sam svarit L297/298 sklopove i mnogo sam naucio pa sad je vreme za neku ozbiljniju igru :D
[ bogdan.kecman @ 04.07.2010. 20:50 ] @
off topic - jel se prodaju negde takvi proxoni u srbiju ?
[ ljubisa88 @ 04.07.2010. 21:02 ] @
Citat:
bogdan.kecman: off topic - jel se prodaju negde takvi proxoni u srbiju ?

Da prodaju se evo link ovlasenog distributera http://www.massalati.rs/Proxxon/ProxxonIndex.html guja nemoj brisat dok covek ne vidi link...
[ bogdan.kecman @ 04.07.2010. 21:11 ] @
vido, hvala puno
[ wordperfect @ 13.08.2010. 22:19 ] @
Sta mislite o ovakvom kontroleru http://robozone.su/2008/09/03/...o-shagovogo-dvigatelja-na.html. Imam par unipolarnih motorcica a Vi pisete uglavnom o bipolarnim. Uspeo sam davno da napravim tri kontrolera po ovoj semi http://www.yty.net/cnc/Steppermotordriver.pdf i desavalo mi se da drajveri nekad rade lepo, a nekad se zaglupe pa od tri radi jedan. Resio sam da se malo vratim izradi kontrolera ili da kupim neke za unipolarce. sta predlazete

Pozdrav
[ bogdan.kecman @ 13.08.2010. 22:39 ] @
zdrakni ebay za: 4 Axis TB6560 CNC Stepper Motor Driver Board Controller

ima i 3 Axis i 5 Axis

super su jeftini, rade 1/1 ako ti ne treba preko 3A i preko 24V (pise da rade na 30 ali preko 24V crknu, ja ih teram na 3A 24V)
[ wordperfect @ 14.08.2010. 06:33 ] @
pa koliko izadje sa carinom i ostalim troskovima u Beogradu? to pitam posto nisam nikada nista narucivao preko neta.(ili posto se bavis ovim starima mozda imas neki viska pa da se dogovorimo)

[Ovu poruku je menjao wordperfect dana 14.08.2010. u 07:52 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 14.08.2010. 18:14 ] @
carina izadje u 99% slucajeva NISTA :) (kao i za vecinu stvari koje dolaze iz kine), ono sto izadje je vreme i nervi (kao i za vecinu stvari koje dolaze iz kine) ...

evo ti 2 primera (moja od zadnjih par meseci) sa tim kontrolerom.

1.1 narucim 1 od "skupljeg" prodavca na ebay-u, platim 0$ postarinu,
1.2 oni posalju iz PRC, to stigne ovde, POSLE 3 NEDELJE na kutiji pise "led diode, vrednost 4$", nasa posta to izignorise i dostavi mi dzaba na kucu (carina = 0)
1.3 ja kresnem spravu, sve radi 1/1

2.1 narucim 1kom od "jeftinijeg" prodavca ali mu platim 20$ postarinu
2.2 oni posalju iz PRC, to stigne ovde posle 4.5 nedelje, na kutiji pise "zice, gift", nasa posto to iskulira i dostavi mi za dzaba (carina = 0)
2.3 ja kresnem spravu i PRC - jedan od 4 kanala ne radi
2.4 kontaktiram prodavca, zapakujem spravu i vratim nazad za kinu - PLATIM 1200DIN POSTARINU (nasoj posti)
2.5 sada cekam da to stigne u PRC i tek onda ce mi oni poslati zamenu, proslo je vec 3 nedelje i lik iz PRC kaze da mu jos nije stiglo

naravno, placanje iskljucivo paypal (Sto dodatno moze da napravi problem)

sad, ima prodavaca koji su koji dinar skuplji na ebay koji prodaju ove ploce + dodatne kablice + ti posalju film na kom je testirana bas tvoja ploca (tako da nema sanse da ti stigne bez jednog kanala) .. ali generalno, kao sa vecinom stvari iz kine - lutrija, ali pricao sam sa kolegama koji koriste ove ploce i zadovoljni su (teraju cnc masine sa njom), jedino je bitno

- ploca ne radi po specifikaciji, ne smes da je teras sa vise od 24V (ja je licno teram sa 12V), posto ako je stavis na preko 24V crkne ... (ono sto ja vidim je da je 7812 vezan direktno na VMOT a 7805 na 7812, ako 7812 probije, probice i 7805 i sprzice sve one optokaplere i schmidtove na ploci... ono sto je zgodno je sto je sve osim samih stepper drajvera u podnozju pa se lako zameni
[ hobista @ 10.09.2010. 16:04 ] @
Pozdrav svima.
Pratio sam temu i odlicna je.Pitanje za BOGDAN.KECMAN i ostale.Koliko si uspio da zavrtis stepere sa ovom plocom TB 6560.Imam i ja istu i radila je na 12 v. ali veoma sporo.Stavljao sam razne motore i uvijek se desavalo isto, radili su samo na manjoj brzini.U mach3 na tuningu nisam uspio da ih dignem na vecu brzinu.Pokusao sam sa vecim naponom i drajveri su crkli.Sada ih cekam vec mjesec dana da stignu.Kako da dignem obrtaje, jer se stvarno sporo vrte, i kakvo mora biti napajanje drajvera i motora.Cini mi se da su jako osjetljivi.
POZDRAV
[ bogdan.kecman @ 11.09.2010. 16:36 ] @
kao sto rekoh, ti drajveri preko 20V crkavaju ..

inace vrteo sam motore "Brzo" .. terao preko 70mm/sec (1600 step/revolution, ~11*3.14mm je jedan revolution, dakle ~0.02mm/step - terao sam ga oko 4000 steps/sec) - to sve sa NEMA23 motorom, 2A, 12V

EDIT - btw, moglo je i brze nego ja nisam imao potrebe, proveri onaj "Decay Mode" - za ove moje motore bolje radi SLOW nego ostale mogucnosti.

takodje obrati paznju da posle promene direction-a moras da sacekas "malo" pre nego krenes da klokujes step.. imas malo info-a na http://reprap.org/wiki/4_Axis_..._Motor_Driver_Board_Controller

inace, ja jos uvek cekam zamenu za moj (posto sam ga vratio zato sto je jedan od 4 drajvera bio mrtav)

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 11.09.2010. u 17:52 GMT+1]
[ hobista @ 13.09.2010. 12:01 ] @
Hvala Bogdane.Pokusacu, iako mi nije jasno zasto nece.Svi motori su mi bili NEMA 23.Javicu rezultat.Nego reci mi imali gdje da se kupi TB 6560, posto su mi svi pocrkali, a dugo mi je cekati na Hong-kong ili sta vec.I jos nesto, imam petofazne step motore, da li imas neku semu za drajver.Motori su NEMA 34 1.5A/fazi.
[ bogdan.kecman @ 13.09.2010. 18:39 ] @
nemam pojma gde da kupis te toshibe :(

jesi siguran da je petofazni, jel znas kako je vezan? koliko zica ima? pogledaj http://www.cs.uiowa.edu/~jones/step/types.html

generalno za unipolarne je lako, mada mozes da ih prevezes uglavnom u bipolarnu konfiguraciju (cak dobijes malo na torqu), za multifazne zavisi od toga kako su vezani
[ hobista @ 20.09.2010. 20:45 ] @
Pozdrav bogdanu i ostalima.Konacno sam dobio TB 6560 i probao lagano da dotjerujem napon i brzinu motora.Oprezno sam dizao napon, jer sam samo tako mogao i da dignem brzinu, osim naravno promjenom vretena, i dosao sam do sljedeceg.Napon sam uspio podici na 28V i dobio brzinu za x osu 350 o/min. , a za y osu 490 o/min.Brzine su razlicite jer su i motori razliciti, ali sam zadovoljan.Vretena su mi sa malim korakom-1.75, ali kad bih stavio sa vecim korakom bilo bi odlicno.Ako je nekome pomoglo moje iskustvo, drago mi je, jer sam se ja u pocetku razocarao u ovaj drajver, pa nisam znao sta da radim.Sada bi trebalo da je dobro.
POZDRAV
[ bogdan.kecman @ 21.09.2010. 13:08 ] @
obrati paznju da im je 28V "mnogo" .. dakle 24V je "safe" ...

dalje, ne znam dal koristis ceo kineski drajver ili samo TB chip ... ako koristis ceo drajver primetices 7805 i 7812 koji se gadno pregrevaju kada dovedes vmot preko 19V .. i vrlo cesto crkavanje je da se 7812 pregreje - probije i popali sve na ploci (odma za njim rikne 7805 i ode ti 20+V sto na optokaplere sto na drajvere) ... tako da mozes da vidis da li na tvom pcb-u mozes "lako" da uradis prepravku da na 7812 dovedes "externi" napon koji nece ici sa vmot i eventualno da dodas na 7812 i 7805 neki hladnjak ... sam drajver navodno trpi 30V mada .. i za njih sam cuo da oce da pandrknu
[ hobista @ 23.09.2010. 11:26 ] @
Stavio sam veci ventilator i rijesio problem.I nakon 2 sta rada ne osjeti se da su se imalo ugrijali.Bez ventilatora se naravno mnogo griju.
Mozes li mi pomoci po drugom pitanju.Naime, postigao sam brzinu, medjutim kada radim nesto vece, odnosno sa mnogo linija, primjetim da mi steperi slazu koji korak.Tako da na kraju imam gresku.Htio bih da ugradim inkrementalni enkoder na stepere, ali ne znam kako da ga vezem sa mach3.Kako i koje ulaze da koristim i kako da podesim mach3 za enkodere.
[ hobista @ 23.09.2010. 11:36 ] @
Isto pitanje za SEPU011 i matke777
POZDRAV
[ Sepa011 @ 23.09.2010. 15:44 ] @
Smanji brzinu ili smanji ubrzanje kod promene smera (Acceleration)
[ electron2008 @ 13.09.2011. 20:53 ] @
Kolega je narucio ovo iz Kine: http://www.dhgate.com/3-axis-c...1283858910128431d0745724c.html i stiglo je neki dan. Dali ima neko iskustva sa tim CNC kontrolerom. Ima Unipolarne motore sa 6 zica, a na kontroleru ima za po 3 ose, po 4 zice, kako se spaja, te dali je neko zna kako se podesava Mach 3 za dati kontroler i ima semu za povezivanje? http://imageshack.us/f/269/productimg1279595878668.jpg/
[ bogdan.kecman @ 13.09.2011. 21:05 ] @
imam ja par tih komata, doduse sa 4 ose ali ista prica, pazi crkavaju na jedan ako ti se uzivo otkaci motor ili ako nedaj boze nesto kratko spojis na izlazu (zastita = 0)

takodje ni slucajno nemoj da ih kacis na preko 20V, to sto pise 30+V je macku o rep, preko 24V crkavaju ko blesavi

elem ovo je drajver za bipolarne motore, ne za unipolarne, tako da moras de prevezes motore u bipolarni mod (ako imas 6 zica ili 8 zica motor to je moguce lako)

obrati paznju - sema koja dolazi uz drajver je pogresna !!!

ja sam za ovaj sa 4 ose stavio pinout ovde pretpostavljam da je taj sa 4 ose ista prica:
http://reprap.org/wiki/4_Axis_..._Motor_Driver_Board_Controller

DB25 Connector Pinout: Pin LPT Driver
1 (strobe) X-CW/CCW
2 (D0) RELAY (heater)
3 (D1) Z-CLK (step)
4 (D2) X-ENABLE
5 (D3) Z-ENABLE
6 (D4) Z-CW/CCW (direction)
7 (D5) Y-CW/CCW (direction)
8 (D6) E-CW/CCW (direction)
9 (D7) E-CLK (step)
10 (ACK) INPUT (limit switch)
11 (BUSY) INPUT (limit switch)
12 (PE) INUPT (limit switch)
13 (SEL) INPUT (limit/stop switch)
14 (AFEED) Y-CLK (step)
15 (ERROR) N/C
16 (INIT) X-CLK (step)
17 (SELIN) Y-ENABLE
18 GND GND
19 GND GND
20 GND GND
21 GND GND
22 GND GND
23 GND GND
24 GND GND
25 GND GND


da ponovim - ti cipovi riknjavaju "na jedan" - ja sam spalio preko 10 komada do sada raznim experimentima. Nikako ne napajati sa preko 24V.

EDIT: imam negde i config za mach3 za ovaj sa 4 ose, ako nadjem uploadovacu
[ electron2008 @ 13.09.2011. 21:27 ] @
Bio bih zahvalan ako bi pronasao i postavio negde i config za mach3? A unipolarni sa 6 zica se prebaci u bipolarni mod tako sto se izbaci srednja zica ?

[ electron2008 @ 13.09.2011. 21:39 ] @
I jos nesto, jel ima neko isprobanu shemu CNC stepper drivera sa tri ose?
[ bogdan.kecman @ 13.09.2011. 23:14 ] @
koliko ampera?
kakvi motori?
kakva kontrola? stand alone ili preko emc2/mach3 ?
da li te zanima "veza izmedju kompa i drajvera" ili sami drajveri?


imas tih drajvera koliko hoces i svi su isprobani pitanje je samo sta ti treba posto kostaju od 10E po motoru do par hiljada eur po motoru

pogledaj http://pminmo.com/PMinMOwiki/index.php5?title=DIY4axisinterface

imas ovde: http://wiki.linuxcnc.org/emcinfo.pl?EMC2_Supported_Hardware listu sto komercijalnih sto open source "drajvera" koji rade sa emc2 (isto kao mach3 samo dzabe i mnogo bolje) ... svi oni uglavnom mogu da rade i sa mach3
[ electron2008 @ 14.09.2011. 09:16 ] @
Evi nasao sam na netu neko uputstvo za podesavanje Mach3 i ploce HY-TB3DV-M_3Axis_Driver, ako je ispravno?
[ cyberm @ 14.09.2011. 09:59 ] @
Ja sam povezao na taj nacin i radi.
[ bogdan.kecman @ 14.09.2011. 10:00 ] @
ispravno je sve osim "The definition of 1-PIN 25 of Parallel Interface" - to je za sve ploce njihove koje sam ja dovukao pogresno u pdf-u. Ja sam ovaj pinout koji je gore na rr wikiju pravio tako sto sam uzeo datasheet od kontrolera (TB-a) i istraceovao glupavi pcb da vidim tacno sta je gde vezano .. iskreno savetujem ti da uradis istu stvar bice ti mnogo lakse kasnije. Ja sam uzimao 4 i 5 osa od tih kineza, 3 ose nisam uzimao tako da nisam siguran da li je identican pinout kao na 4 ose, moguce da tebi bude taj pinout iz pdf-a
[ electron2008 @ 15.09.2011. 10:19 ] @
Povezano i podeseno kao sto je i u pdf gore u prilogu i sve radi.
[ Djokata @ 24.01.2012. 20:09 ] @
Pozdrav

Ne bih da otvaram novu temu samo za jedno pitanje p arekoh da ga postavim ovde.

Koristi li neko USB/LPT adapter na CNC masinama koje koriste Mach3 i slicne programe i da li to radi kako treba ili je bolje da se veze sa racunarom koji vec ima LPT.
[ bogdan.kecman @ 24.01.2012. 20:39 ] @
ne radi kako treba
[ mmladenovic @ 24.01.2012. 20:42 ] @
Pozdrav
Citat:
Djokata: Pozdrav

Ne bih da otvaram novu temu samo za jedno pitanje p arekoh da ga postavim ovde.

Koristi li neko USB/LPT adapter na CNC masinama koje koriste Mach3 i slicne programe i da li to radi kako treba ili je bolje da se veze sa racunarom koji vec ima LPT.


Sa klasicnim usb<--->Lpt apapetrima nemoj ni da pokusavas, ne radi dobro.
Jedino sam za ovo cuo i proverio da radi ok.

Milan

[ Djokata @ 24.01.2012. 20:51 ] @
Sa racunarima koji imaju LPT radi korektno ili...?
[ mmladenovic @ 24.01.2012. 20:57 ] @
Da da, ako ima LPT radi super.
[ Djokata @ 24.01.2012. 21:09 ] @
Ok, hvala vam puno.
[ serviser73 @ 09.07.2012. 00:04 ] @
Potreban jedan komad tb6560ahq, ako neko ima ispravan za prodaju.
[ bogdan.kecman @ 09.07.2012. 11:17 ] @
Citat:
serviser73:
Potreban jedan komad tb6560ahq, ako neko ima ispravan za prodaju.


samo cip? ako nadjes, i meni treba jedan (ja spalio na mom 4x drajveru jedan cip :( ) mada sto sam ja gledao, jeftinije kupiti ceo novi drajver nego samo cip :(
[ iwalino @ 09.07.2012. 11:45 ] @
stigli meni sa ebay 10 komada, ali ni jedan nije ispravan
[ bogdan.kecman @ 09.07.2012. 11:53 ] @
cipovi ili drajveri?

meni je prvi drajver stigao sa 2 crknuta kanala, onda sam ga vratio, stigao novi sa sva 4 kanala ispravna ... onda sam ja spalio jedan kanal (IDIJ*T, spojio sam osciloskop na izlaz za navoj stepera paralelno sa steperom a nisam vodio racuna o tome da je steper drajver na switch napajanju tako da sam uzemljio jednu od linija i kada je on okrenuo napon - kratak spoj i prso drajver ... to govori o tome da ti drajveri nemaju nikakvu zastitu btw posto kada to isto uradim sa alegrom on se samo iskljuci - ne crkne)
[ iwalino @ 09.07.2012. 12:07 ] @
chipove sam nabavio, ali se vidi da su neki fush. kinezi pusti
[ bogdan.kecman @ 09.07.2012. 12:39 ] @
ma pazi meni ovi na originalnoj ploci cipovi izgledaju kao kinezi - a rade :D
[ ICT Avatar @ 10.07.2012. 13:18 ] @
Unipolar Stepper Motor Drivers

http://www.piclist.com/techref/io/stepper/linistep/index.htm
[ bulat666 @ 27.10.2012. 02:36 ] @
Stigao drajver juce (tb6560-crveni) sa 3 ose. Mene zanima kako da znam koje napajanje je sigurno za ovu plocu. Imam jedan adapter na njemu pise dc 9v 1.3A, ali na instrumentu sam izmerio 18v i 5A! Pa da ne bi rizikovao bolje da pitam. A motori su manji iz stampaca, bipolarni....
[ bogdan.kecman @ 27.10.2012. 15:48 ] @
obrati paznju na sam drajver, pogledaj kako je izrutiran, veliki broj kineza sa tim cipovima ima par ozbiljnih gresaka, najbitnija je da sa VMOT uzimaju napon na 7812 koji napaja deo elektronike i 7805 koji napaja drugi deo, ako napojis plocu malo jace (ako se secam sama toshiba kaze da vmot moze da bude 36V ili 42V tako nesto) doticni 7812 produva i to produva tako da ti pusti VMOT direkt na elektroniku i onda uzmes tu plocku i bacis u kantu � prva stvar koju sam ja uradio na par tih 4 osnih ploca je zamenio atj 7812 neki switching mode 1A i resio problem ..
[ bulat666 @ 27.10.2012. 17:00 ] @
To mi malo naporno sad da radim. Ipak su ovo mali motori. Ako nista uzecu napajanje iz kompa da probam! Provericu napon na zutoj i amperazu. Gledam ljudi stavljaju ona "SIMPS" ili kako vec, napajanja sa preko 10A i 24V pa rade ploce. Ali s obzirom da mi je ovo prvi susret sa ovom plocom ne bih da rizikujem sa nekim velikim aperazama. Ne razumem se bas toliko u elektroniku ali znam o cemu pricas.
[ PedjaZ @ 27.10.2012. 19:49 ] @
Citat:
Imam jedan adapter na njemu pise dc 9v 1.3A, ali na instrumentu sam izmerio 18v i 5A!

Kako si izmerio ovih 5A?
[ bulat666 @ 27.10.2012. 21:30 ] @
Pa instrumentom... Promenio na 10A (ispod nje stoji i rupica za crvenu zicu), Ali pre toga, promenim na DCV, izmerim napon i vidim da ne stoji - ispred (da nisam omasio - i +). Kineski je, crni. Valjda ne laze! :D Nije bas 5A ali 4.5, 4.6 ^^
[ PedjaZ @ 27.10.2012. 22:32 ] @
Sta si spojio od potrosaca (sijalicu, drajver...) dok si merio struju?
[ bulat666 @ 27.10.2012. 22:54 ] @
E taj deo sam zaboravio! ;) Sta preporucujes da zakacim???

EDIT: Ja zakacio silu. Kresn'o spravu! Radi ko singerica! :D Izmerio napon-16V i 2.3A. Sijaju lampice ko Las Vegas!!! po defoltu je bio namesten na 25% snage (current-jbm li ga), i na half step! Ne greju se ni motori ni cip! Ako bude kakvih NE DAJ BOZE LOSIH novina... Ja cu da javim! :) Inace zakacio sam 3 manja motora. Ne cuju se u radu uopste-pustio sam cuvenu pticu trkacicu! Adapter je inace od oridzinal sege od 25W (pise na njemu). Podesavanja za "motor output" su:



[Ovu poruku je menjao bulat666 dana 28.10.2012. u 01:05 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 28.10.2012. 00:14 ] @
Citat:
bulat666:
To mi malo naporno sad da radim. Ipak su ovo mali motori. Ako nista uzecu napajanje iz kompa da probam! Provericu napon na zutoj i amperazu. Gledam ljudi stavljaju ona "SIMPS" ili kako vec, napajanja sa preko 10A i 24V pa rade ploce. Ali s obzirom da mi je ovo prvi susret sa ovom plocom ne bih da rizikujem sa nekim velikim aperazama. Ne razumem se bas toliko u elektroniku ali znam o cemu pricas.


nebitno je koliki su motori, 24V je opasno visoko i ti drajveri crkavaju ko blesavi (ja znam preko 100 komada koji su crkli na 24V) ako ih pustis duze da rade, na kratko rade ok na 24V ... 15-16V rade ok.

kada pogledas plocu tako da su ulazi prema tebi a izlazi za motore i struju od tebe sa leve strane prema tebi imas 2 TO220 cipa, na jednom pise 7812 na drugom 7805 - proveri da li ti se taj 7812 greje, ako se greje imas problem, bar mu zakaci neki hladnjak ako ne mozes da ga zamenis nekim switcherom
[ bulat666 @ 28.10.2012. 11:44 ] @
Slika vredi hiljadu reci tako da...

Manji ima oznaku 78M12 (drugi red A1205). A veci JM21RP (drugi red L2576S, treci red -5.0 P+)

Ovaj manji se malo greje nije strasno. A sve ostalo je ok...

[ cicos @ 04.01.2013. 23:55 ] @
Malo da ozivim temu ;)
Nakon mnogo porodjajnih muka i jurenja kako zbaviti - pazario sam ovu skalameriju sa:
linkovac

Sada par pitanja da ne bih ponovo morao porucivati ponesto iz PRC
1. Kako da tretiram ovih 6 izvoda (gdje da ih spojim) na drajveru?
BLK (A) -> -B
YEL (0) -> slobodno
GRN (C) -> +B
RED (B) -> -A
WHT (0) -> slobodno
BLU (D) -> +A
Ili mozda grijesim?

2. Da li je pametno ne spojiti sve motore da ne kazem ostaviti izlaz drajvera ne opterecen?

Ako vec mora da bude PRC a ono da ne bude bash masovan.
Podrazumijeva se da necu ici preko onih 24V.

Poz
[ ZAS011 @ 05.01.2013. 08:57 ] @
Ne znam koja je bubašvaba za pogon motora upotrebljena, ali, mnobe ne vole da budu neopterećene. Moj ti je savet da povežeš svih 4 motora PRE nego što to priključiš na DC napajanje. Ne znam koliko žica ti imaju motori, ako su sa 6, srednje izvode izoluj a krajeve faza povežeš na A+/A- odnosno B+/B-.
Za povezivanje motora sa drajverom upotrebi, na makini, High Flex žice.
[ cicos @ 05.01.2013. 09:15 ] @

Vidi se ko ustaje rano ;)
Ovde su ovi sa 6 zica zato sam i napisao da su sredni izvodi slobodni.
quaka je u tome da pravilno uparim "-" sa "-" i "+" sa "+"

Imas linkovac u prethodnoj poruci da vidis koji bubashinter sam zbavio.
Posto mi je cetvrti motor kod frenda koji ce pokusati da sklepa neku mrdalicu da isproobamo da li ce to uopste da se mrda onda bi zakacio neko motorce na cetvrtu osu cisto da ima opterecenje. Ako hoces pogledaj o cemu se radi na onom linku, mada je tipicna "plava" PRC TB6560 zezalica.

Poz
[ bogdan.kecman @ 05.01.2013. 17:33 ] @
da li su ti to bipolarni steperi? ako jesu uzmi ommetar i nadji jedan par zica i drugi par zica, prvi par zica je A+ i A- drugi par zica je B+ i B-, nebitno koji par uzmes za a a koji za b, isto nebitno koju zicu uzmes za + a koju za -. Ako ti se okrece motor na pogresnu stranu, zamenu na jednom paru + i -

Inace ako bas hoces da znas koji je A+ a koji A- i koji je B+ a koji B- vezes jedan par na osciloskop ulaz A a drugi par na osciloskop ulaz B, onda okrenes steper, prvi kanal koji krene da se menja iz nule to ja A, oba treba da krenu na gore, ako neki krene na dole okreni mu zice i sad imas sta ti ja a+, a-, b+ i b-

inace su u 60% slucajeve crna, crvena zelena i plava gde su
crna a+
zelena a-
crvena b+
plava b-
[ cicos @ 05.01.2013. 22:00 ] @
OK. Ja sam kontao ako ne uparim minuse i pluseve da ce pri pokusaju step-kanja rotor da se trza zas na jednu cas na drugu stranu pa sam zato i digo dzevu a posebno uz vase price iz prethodnih postova da se experimentisanje zna zavrsiti sa paljevinom toshajbi. Od prilike je onako kako sam i pretpostavio koje su plus a koji minus stim da bi kod mene bilo kontraobrnuto ;)
Motor je bas onakav kakav i stoji na linku iz prvog posta - unipolarni 23HS8610

Posto Scepa rece da je pametno opteretiti sve drajvere, da li bi bilo dobro otkaciti cetvrti drajver jer mi pretstoji muka i sa ova tri preostala da to iz macha podesim (k'o da gledate da sam vec pitao kako da sve to podesim)

Poz
[ ZAS011 @ 05.01.2013. 22:28 ] @
Ja boh rekao da su ti motori BIPOLARNI, kada se ne koristi srednji izvod na namotaju, a mogu da se okače i tako što se upotrebi jedan krajnji izvod i srednji (Half Winding).
Na 4. drajver nemoj ništa da priključuješ na izlaz, na ulaz po otpornik prema masi i na Step i na Dir, čisto reda radi da imaš stabilno stanje.
To što će nešto da ti bude "kontraobrnuto" se jako lako rešava.
Zapamti, svako prevezivanje motora obavljati PRI ISKLJUČENOM napajanju. Oće te bube da ispuste dim ako im se otkači barem jedan izvod od motora u radu. Nisu to gušterčeki (posebno 203V ).
[ bogdan.kecman @ 06.01.2013. 02:23 ] @
koliko ja vidim to su motori sa 6 zica, znaci mogu da rade i kao bipolarni i unipolarni, zavisi kako ih vezes (mnogo veci torque kada ih teras bipolarno) ...

ovo sto ti kiza kaze OBAVEZNO obrati paznju da je sve dobro povezano i da sve radis na ugasenoj spravi, ako ti se otkaci jedna zica od motora na primer 99.999999% crkava drajver ODMA, znaci ne ono moze da crkne, te toshibe crkavaju ko grisine :( ... izgleda nemaju apsolutno nikakvu zastitu :( ...

sto se opterecenja svih tice, ja nisam imao problema sa neopterecenim toshibama no to nista ne znaci :D bitno je doduse da toshibe koje ne koristis, da im ENABLE bude iskljucen i onda nemas problem
[ cicos @ 06.01.2013. 11:51 ] @
Motori su unipolarni, to sto sam napisao da su srednji izvodi slobodni, mislio sam da bi ih ostavio slobodne. I pitao vas za savjet.
Da li je dovoljno da samo ENABLE bude umashen pa da bude sve pod kontrolom? Sa SCH koju sam pronasao a i provjerio uzivo, cini mi se, da bi bilo dovoljno izvaditi onaj opto preko koga se upravlja sa ENABLE jer je isti prema masi spojen otpornikom od 330k. E sada da li je to dovoljno svrnuto na masu ili treba bas da ga fest dovedem na masu radi mira u kuci?

Moze li malo pojasnjenje od struke? Da li veci torque vrijedi za motore koji su pravljeni kao bipolarni ili to vrijedi i za unipolarne ako se spoje kao bipolarni (kao i u ovom mom slucaju)? Bogdan pisao o tome ali radi mira da to rashchivijamo.

Lijepo je imati geckoe ali tu treba mnogo vishe shushki da se pljune ali stoji i chinjenica da njih ne bi poslali u ovakvom stanju. Za'rdjali metalni dijelovi na PCB !!!
Da ne pricam o provodnoj pasti koje ima vise na samom PCB no na metalnom dijelu TB-ovaca. Kuglicama kalaja koje su ostale na pcb-u. Sam kalaj posivio k'o da je trunuo negdje pod strevom godinama. Ako je i od kosookih - previshe je... ali kol'ko para tol'ko muzike. Sreca pa ovo ide za hobi namjenu ;)

Pozz
[ bogdan.kecman @ 06.01.2013. 14:01 ] @
Citat:
cicos: Motori su unipolarni, to sto sam napisao da su srednji izvodi slobodni, mislio sam da bi ih ostavio slobodne. I pitao vas za savjet.
Da li je dovoljno da samo ENABLE bude umashen pa da bude sve pod kontrolom? Sa SCH koju sam pronasao a i provjerio uzivo, cini mi se, da bi bilo dovoljno izvaditi onaj opto preko koga se upravlja sa ENABLE jer je isti prema masi spojen otpornikom od 330k. E sada da li je to dovoljno svrnuto na masu ili treba bas da ga fest dovedem na masu radi mira u kuci?


treba da je dovoljno, ali treba realno da je ako ne dovedes keca na enable sa tvoje strane da je poi defaultu na disable tako da nema sta da brines, samo nemoj da ga oslobodis u mach-u ili sta koristis i vozi misko

Citat:
cicos:
Moze li malo pojasnjenje od struke? Da li veci torque vrijedi za motore koji su pravljeni kao bipolarni ili to vrijedi i za unipolarne ako se spoje kao bipolarni (kao i u ovom mom slucaju)? Bogdan pisao o tome ali radi mira da to rashchivijamo.


zavisi :)
ako vozis unipolarni klasicno (dakle te centralne vezes na vcc ili gnd i onda ove druge pustas jednu po jednu na drugu stranu) onda ima skoro duplo manji torque nego bipolarni iz prostog razloga zato sto u jednom trenutku pola namotaja u njemu koji bi mogli da rade i pojacaju torque ne rade. Ako koristis profi drajvere oni obicno kresnu oba tako da koriste max njihovih mogucnosti pa ti onda unipolarni i bipolarni imaju identican torque

[ cicos @ 06.01.2013. 23:16 ] @

Pa bit ce jos nekog usaglasavanja prije no shto Mishko kresne ;)
Problem kod ove 4-osne mrdalice je cinjenica da je zajednicko ENABLE za Y i tu cetvrtu C osu.
Zato mi ne vrijedi, morat cu zalemiti otpormik paralelno sa onim od 330k prema masi i izvaditi optokopler.
Malo sam prodzar'o po PCB-u i skicirao kako je sta spojeno . U uputstvu koje je doslo uz mrdalicu nema nekih stvari ili se ne slazu sa stanjem na terenu. Zasada nije problematicno. U pitanju je razlika povezivanja na nekim od onih konektora ali vazno je da se slaze sa DB25 .
Jos jedno pitanjce, smije li se ono napajanje koje je u kompletu spojiti na mrezu bez opterecenja? Ocito kinezovcima nije uvijek vjerovarti bez obzira sto im moramo biti i zahvalni jer su oborili cijene pa je mnogo toga sada dozstupno i za nas obicne smrtnike.
Usput kod ukljucenja, koji je redosled?
Mach pa napajanje(naravno sve "pokopcano" prvo) ili obrnuto.
Da pokusam da narednih dana odvrtim motorcice u ritmu RoadRunera ili da zovem vatrogasce (bez obzira sto najavljuju kishu)

Poz
JaMi
[ bogdan.kecman @ 07.01.2013. 01:19 ] @
Citat:
cicos: zajednicko ENABLE za Y i tu cetvrtu C osu.


ah ta verzija :(

Citat:
cicos:
Malo sam prodzar'o po PCB-u i skicirao kako je sta spojeno . U uputstvu koje je doslo uz mrdalicu nema nekih stvari ili se ne slazu sa stanjem na terenu. Zasada nije problematicno. U pitanju je razlika povezivanja na nekim od onih konektora ali vazno je da se slaze sa DB25 .


mislim da sam ja i ovde pisao da se obavezno istrejsuje ceo pcb posto recimo drajver koji sam ja dobio i dokumentacija uz njega nemaju apsolutno nista zajednicko :(
imas ovde nesto sto godina staro sto sam ja pisao kada sam uzeo te drajvere prvi put mada sam ih ja zabatalio posto nemaju bas nikakvu zastitu i crkavaju lako

Citat:
cicos:
Jos jedno pitanjce, smije li se ono napajanje koje je u kompletu spojiti na mrezu bez opterecenja? Ocito kinezovcima nije uvijek vjerovarti bez obzira sto im moramo biti i zahvalni jer su oborili cijene pa je mnogo toga sada dozstupno i za nas obicne smrtnike.


ne bi smelo da ne sme

Citat:
cicos:
Usput kod ukljucenja, koji je redosled?
Mach pa napajanje(naravno sve "pokopcano" prvo) ili obrnuto.


pa obzirom da ti mach kontrolise enable/disable generalno prvo mach mada po defaultu su ti na izlazu par porta sve nule tako da je sve zagaseno svejedno... ne znam da li mach pravi neke gluposti pri startanju (tipa posalje neko smece na par port), u tom slucaju bi moralo prvo mach pa sprava, ali kapiram da nisu debili i da to ne rade te je onda svejedno .. no ja ne trosim mach3 tako da ce to neko drugi da ti tacnije kaze (a mozda bolje da sad za stvari koje su direktno vezane za mach, cnc i slicno uvatis neki dedicated cnc forum posto ces naci mnogo brze i tacnije informacije)

EDIT: evo sad gledam, kod mene su svi enable high tako da je uvek sve enableovano ako ih ti ne povuces rucno dole

[Ovu poruku je menjao bogdan.kecman dana 07.01.2013. u 02:35 GMT+1]
[ ZAS011 @ 07.01.2013. 08:45 ] @
Mach prilikom startovanja ne pravi nikakav čvajzpi po paralelnom portu, to pravi računar prilikom podizanja operativnog sistema/uključenja.
Proučiti detaljno uputstvo od TOG drajvera i na osnovu toga podesiti aktivna stanja u Mach-u.
[ cicos @ 07.01.2013. 14:13 ] @

Treba biti baxuz pa zbaviti bash ono sto ce da ti tamani crvena krvna zrnca na slamku.

Za svaki slucaj cu prvo pokrenuti Mach pa kada on postavi LPT port kako treba pa cu onda zakaciti LeLetroniku.
Definitivno cetrvrta osa ce biti za dijelove jer ne mogu da vjerujem da pri prvom ukljucenju nece biti vatrometa. Ako nista sezona je vatrometa.
Pretpostavljam da je CLK od Y i C ose to koje odlucuje sta ce da bude sa motorom ako obje dobijaju ENABLE istovremeno.
Palo je odmah u oci da kinezovci nisu postavili sve one zastitne diode koje se inace postavljaju. Fali ih cini mi se 16.
Da li bi tosajbama bilo lakse da prezive ako bih dodao i te preostale diode prem,a plusu? Ili su kosooki u pravu - moRe i bez njih?


Podesio sam Mach prema uputstvu koje je doslo a i prema stanju na terenu kako je sve povezano u ovoj varijanti.
Scepo bi mog'o malo da pomogne sa savjetima kako da konacno promrdam ovo sokocalo. Moraju li biti zakaceni prekidaci da bi se sve potjeralo ili Mach u odnosu na njih postavlja "nulti polozaj" kada je kompletan uredjaj na sokupu a ne ovako samo motori.
Nekoga ce mozda da smaraju ovakva pitanja ali ima dosta onih koji bi da sebi sklepaju nekakvu mrdalicu ali im nezgodno da postavljaju pocetnicka pitanja. Ovako je lakse da meni samo zavrcete usi.

Pozz
[ bogdan.kecman @ 07.01.2013. 14:44 ] @
diode ... hm, na mom su diode tu, 21komad..
jel taj sa samo 4 ose ili 4+1 (ima i rele kao +1)

- limitiraj struju na min (dip switchevi)
- okaci neki mali napon za pocetak za VMOT (npr 5V)

i lagano
[ cicos @ 07.01.2013. 17:02 ] @

Da ne bude da filozofiram. Imaju 4 motora po 2 namotaja. Na svaki od krajeva namotaja su vezane po dvije diode, jedna ka + a druga prema GND. Ovde kod njih su te zastitne diode vezane samo prema GND a onih prema + napajanju nema. Jediono one preko kojih svaki od tosajbi dobija napona. Ali one su vezane seriski sa tosajbom.... Po mom racunu 32 diode za 8 namotaja. E da li to tako tre'a - ne znam. Ja to vidio u DS od tosajbe a i kod L298 pa samo mrvim , onako za sebe ;)
Mozda ne treba a mozda kosooki stede na diodama i prostoru na PCB-u.
Ona 21-a je za napajanje 7812.

VMOT je izlaz sa releja? Ali to je valjda za busilicu.
Struja je u dokumentaciji podesena (predlog) na 75%. Da smanjim na 50 ili 25% ?
U podesavanju je osc. postavljen na 35kHz a kada sam pokrenuo programce da vidi kako se mamaplochka snalazi, program je krenuo od 25 pa prema dole uz dosta "shuma". Da i to stavim na 25kHz?

Oooo, na davih ja ovih dana k'o da lansiram spejsshatlovac ;)

Poz

[ ZAS011 @ 07.01.2013. 17:24 ] @
Spusti Kernel Speed, za početak na 25kHz (ako ti je Mach neregistrovan ionako neće da radi na višim + limit od 500 linija G-koda)

Ako mamaploča ima integrisanu grafiku, to zna da bude zaheb. bilokakva neintegrisana će ti u startu rasteretiti procesor.
Po mogućstvu, sve nepotebne programe/procese pobiti k'o nemce, znaju da smetaju.

Sledeće ti je podešavanje motorčeka

P.S. Baci okce u PP
[ bogdan.kecman @ 07.01.2013. 18:23 ] @
Citat:
cicos:
Po mom racunu 32 diode za 8 namotaja.


u pravu si, 8 dioda po drajveru, 4 drajvera = 32 diode, a ima 21, sto ce reci - stedeli su .. nisam gledao skoro datasheet za toshibu, mozda ima integrisane diode (neki drajveri imaju)
[ bogdan.kecman @ 07.01.2013. 18:38 ] @
mozda zato i crkavaju tako lako .. ako te ne mrzi, dodaj jos seriju schotky dioda
[ cicos @ 07.01.2013. 21:43 ] @
Covjek i da hoce posten biti, ne moze od kinezovaca. Uz komplet dosla matora 2.63 verzija machkone vec "obradjena" tako da nisam morao da budem neposten ;)

Pa bit ce jedan zesci piggyback da uklamfam 12 dioda za ove 3 ose.
Ja cu to nocas zakaciti a da li ce ujutro biti na vijestim da se s ove strane Drine desio zeci vatomet - cut ce se.

Sto bi rekli "... pustaj sine"

Poz
[ cicos @ 07.01.2013. 22:04 ] @
Radi !!!
A ne pushi se?!?!
Ni kinezi vise ne prave ko nekada ;)
E sada da li ovo zvrci kako treba ili ne i da li se prebrzo okrece i preskakuje stepove. To je vec za neke druge analize.
Zahvaljujem Scepi i Bogdanu na strpljenju i pomoci. Davlje dosadjivanje sledi
Pozzz
[ bogdan.kecman @ 07.01.2013. 22:16 ] @
imas tamo na mach-u (ne secem se tacno posto ga ne koristim, meni je emc2 mnogo bolje resenje) stranicu za testiranje motora pa mozes da im crtas krive ubrzanja i da ih teras rucno napred nazad i da pratis kako se ponasaju .. no scepa zna taj deo mnogo bolje (on trosi mach :D ) .. no potrazi malo dedicated cnc forume dace ti ljudi cudo i karate dobrih saveta iz prve ruke
[ cicos @ 08.01.2013. 08:59 ] @
Za sada je vazno da je sve zivo, bar tako izgleda. Pokusao sam da se uchlanim u jednu yahhoo grupu koja bar u imenu ima Mach ali je ocito zatvorenog tipa . Pokusat cu na FireballCNC,i CNCzone ili Xyotex ako Scepi prekipi pomaganje oko Machonje. A nesto moram i sam. Samo da frend sklepa kakvu-takvu me'aniku da to mrda tamo amo a ne samo motori na stolu.
Sto se tice mehanike sta mislis o vretenu:

Rolled Ball screw

Vrijedi li to tih para ili ima i boljih resenja za toliko novca?

Poz
[ ZAS011 @ 08.01.2013. 10:07 ] @
Za pomenute novce, sve to vredi.

Za Mach imaš jako dobar vorum: http://www.machsupport.com/forum/index.php
Tu imaš i poslednju verziju programa, razne screen-ove, plugin-ove, ...
[ cicos @ 08.01.2013. 22:20 ] @
To je za jednu pa ondak za drugu osu pa ...huuu

Poz
JaMi
[ zilot @ 08.02.2013. 12:24 ] @
Imam step motor drajver sa 4 ose, koji je radjen sa SLA7078MPR koji moze da da 3A, i ima maximalno napajanje oko 40V. Sema po osi je radjena po ovome



Vref je naponska referenca za struju copera, a dip switchevima se podesava stepping.

Na ovaj unipolarni drajver je vezan motor M60STH88-3008DF koji je hibridni, ima 8 zica i vezan je u unipolarnom modu

Opis motora

A je vezan za A drajvera, C za A-, B za B i D za B-. Srednji izvodi (A- C- i B- D- motora) su vezani za VCC

Problem je sto motor nece da radi u mikrostepingu, radi samo u 1/1 i 1/2 modu, kad se switchevi postave u neki polozaj za ostale modove, motor nece ni da bekne. Gledao sam osciloskopom signale A i A-, B i B- u tim modovima, nista se ne desava, prava linija na VCC. Cim se prebaci 1/1 ili 1/2 pojave se talasni oblici...

Jos u 1/2 se cuje po nekad zvizdanje...Napon napajanja sam menjao od 12 do 30, radi na bilo kojoj vrednosti, s tim sto se recimo na 20V gubi zvizdanje (zbog PWM ucestanosti)

Da li se neko susretao sa ovim IC-om ima ideju sto nece da radi u ostalim modovima...Inace veza sa PC jem je preko USB kontrolera (PIC 18F4550), i ne moze se nakaciti na MACH 3 za citanje g kodova vec ima poseban software. Postoji mogucnost povezivanja i na LPT ali nemam LPT pa nisam to probavo, mada mislim da nema neke razlike za ovo sto pitam..

[ zilot @ 09.02.2013. 16:09 ] @
Citat:
bulat666:
Slika vredi hiljadu reci tako da...

Manji ima oznaku 78M12 (drugi red A1205). A veci JM21RP (drugi red L2576S, treci red -5.0 P+)

Ovaj manji se malo greje nije strasno. A sve ostalo je ok...




Ovde vec ima switcherski regulator napona, tako da tu ne bi trebalo da bude problema sa povecavanjem napona napajanja mreze jer nema disipacije (kao sto si primetio hladan je)

Ova ploca bi trebalo da je poboljsana verzija onoga sto je Kecman pominjao







Koja je imala problema sa taktovanjem zbog optokaplera....pa su se gubili impulsi

Kako se ova tvoja ponasa? Da li ti se gube koraci na step motorima? Da li ima piskavih zvukova?

[ bogdan.kecman @ 09.02.2013. 16:37 ] @
sve ove sa TB drajverima su diskutabilne, niti drajveri niti ploce nisu nesto dobri ..

taj SLA7078, nemas nigde da mozes da setujes decay mode? to moze da ti bude problem.

ako umesto motora A-A' i B-B' stavis otpornik i gledas struju, na sta lici signal?

ako si merio osciloskopom koji nije "floating" ili ako ti drajver nije floating voltazu na A-A' (ili B-B') 99% si spalio drajver pa zato ne radi kako treba posto je gnd od osciloskopa spojen sa gnd-om od tog drajvera a ako A ili A' ili B ili B' spojis na gnd - drajver rsne .. a ako slucajno taj SLA ima zastitu onda samo neces videti signal kako treba.
[ zilot @ 09.02.2013. 18:14 ] @
He he

nisam ga spalio, te fazone oko gnd-a sam ispekao....naravno osciloskop je floating...

drajver i motor su vezani u unipolarnom modu, a ovo cu morati da uradim sa otpornicima.. Da li mogu induktivnosti motora da budu problem u mikrostepu, prosto ne mogu da shvatim da u 1/1 i 1/2 radi u 1/4 i ostalim mikrostepovima nece ni da bekne, kao da ne moze da proosciluje coper. Gledao sam neke primere sa neta sa ovim SLA7078MPR, ne cuje se nikakva "muzika" iz motora, ne vidim da se neko zali da ne moze mikrostep da radi. Mozda su cipovi kopije originala i nisu dobro uradjeni..u principu u 1/2 deluje da radi solidno, mada se cuje "muzika" na motoru u nekim polozajima rotora (dakle kad miruje).
[ bogdan.kecman @ 09.02.2013. 18:54 ] @
hm to je unipolarni drajver, nisam obratio paznju posto ih ne trosim, bipolarni su po meni mnogo bolji :)

jel imas ti tu externe tranzistore ili koristis ove njegove interne?

naravno da je induktivnost bitna, zato kod bipolarnih podesavas decay, ne znam kako to ide kod unipolarnih ali svejedno, otkacis motor, umesto namotaja okacis otpornike i pratis signal, tako si izbacio iz price induktivnost i samo proveravas kako se ponasa drajver, dal daje ok signal ili ne (sa otpornicima treba da se ponasa "idealno"), kada sa otpornicima radi ok, onda vrnes nazad motor pa pratis, nemas tu neki problem sa scope-om posto mozes da meris signal izmedju gnd i senseA i gnd i senseB to ti je struja kroz coil .. (RSint ti je 0R155)

ovaj sla vidim da ima nekoliko zastita tako da ne bi trebalo da moze lako da se spali no sve je moguce :D
[ zilot @ 09.02.2013. 19:05 ] @
Tranzistori su interni, ne postoji mogucnost kontrole externih, jedino externo merenje struje

Mada sad nesto gledam povezivanje

Dakle ovo je iz datasheet-a motora sema za unipolarno vezivanje



A ovo je iz datasheet-a drajvera kako upravlja A A- ili B B-



Ako se gledaju tacke onda ispada da je u ovo u koliziji, posto sam izvode motora povezao po datasheet-u motora (ne, ok je samo je smer drugaciji, A i A- su zamenjena mesta sto ne bi trebalo da utice ni na sta samo na smer rotacije)....A regulacija PWM-a je dosta slozena, decay on sam postavlja i kontrolise..

Mada sam na osciloskopu video ringing noise na postavljenoj referenci za struju, sto sam pokusao sa bypass kondenzatorom da smanjim 100nF multilayer, ali nisam ga otklonio, i dalje je znacajan. Referenca je napravljena kao na semi, s tim sto Vdd sa kog je skinut napon za Vref "drzi" jedan elektrolit od 100uF



[Ovu poruku je menjao zilot dana 09.02.2013. u 20:20 GMT+1]
[ zilot @ 09.02.2013. 19:39 ] @
Hm,

sad gledam detaljnije datasheet, on ima protection od ovog ringing noisa, da se ne bi desilo da iskljuci PWM kada dolazi do preskakanja napona na Rsense zbog ringa struje, dakle dt vreme (Blanking Time 1.7uS) ne meri nista sa Rsense po ukljucivanju PWM-a, tako da u tom periodu nije bitna ni referenca Vref



Gledano sa ovog dijagrama ucestanost oscilovanja je oko 30-40kHz sto sam i ja izmerio, sad mi tek nista nije jasno sto ne radi mikrosteping obzirom na ove sve zastite.

Mada mozda je bas i to problem, da mu u drugim mikrostep modovima u momentu ukljucivanja zbog odredjene induktivnosti motora proradi overcurrent i da nece dalje da radi (To resume the circuit after protection operates,
VDD must be cycled). Pise da ima i coil open protection, sto takodje moze da bude razlog (o ovome ne pise nista detaljnije)


[Ovu poruku je menjao zilot dana 09.02.2013. u 20:52 GMT+1]

[Ovu poruku je menjao zilot dana 09.02.2013. u 20:54 GMT+1]
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 13:36 ] @
da li si ti izmerio na kraju Vs?
[ zilot @ 10.02.2013. 18:42 ] @

Da
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 19:15 ] @
i na sta lici signal?
[ zilot @ 10.02.2013. 20:07 ] @

Isti je kao na ovom dijagramu
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 20:16 ] @
imas ringing sa otpornicima?
imas cetvrtku sa ringingom na mikrostepingu ?
[ zilot @ 10.02.2013. 20:22 ] @
Nisam jos probao sa otpornicima, sa motorm ali samo na 1/2 i 1/1, gde radi solidno, ali na 1/4, 1/8, 1/16 ni da bekne, nema cetvrtki
[ ZAS011 @ 10.02.2013. 20:28 ] @
Ajde da postavim jedno "glupo" pitanje: čemu insistiranje na mikrostepingu, šta se njime dobija?
[ zilot @ 10.02.2013. 20:35 ] @
Pa mislio sam da će "glatkije" da radi, jer mi bolje radi u 1-2 nego u 1-1, u 1-1 hoće da proguta impulse iako smanjim brzinu generisanja impulsa. A u 1-2 mi po nekad pišti kad drži poziciju, pa sam mislio da će ostali mikrostepinzi nešto da promene..logičnije mi da glatkije radi u mikrostepingu
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 20:58 ] @
Citat:
zilot: Pa mislio sam da će "glatkije" da radi, jer mi bolje radi u 1-2 nego u 1-1, u 1-1 hoće da proguta impulse iako smanjim brzinu generisanja impulsa. A u 1-2 mi po nekad pišti kad drži poziciju, pa sam mislio da će ostali mikrostepinzi nešto da promene..logičnije mi da glatkije radi u mikrostepingu


1/8 ili 1/16 ce sigurno gladje da radi ali sigurno nece resiti problem gutanja impulsa. Kako povecavas odnos za mikrosteping tako ti pada torque a tebi on guta step zato sto nemas dovoljnot torquea... tako da ako stavis 1/16 samo ces jos da imas problem sa preskakanjem. Da li ti te motore teras bez opterecenja kada sve ovo testiras? ako ti je razlog za micro to preskakanje stepova batali mikro nego premeri struju kroz taj motor, da li tuces dovoljno struje da pokrenes taj motor

probaj obavezno sa otpornicima, posto ako nemas signal sa otpornicima nesto tu ne valja. On realno ne treba na mikrostepingum (vecem od pola) ima cetvrtku vec treba da pravi neki sinus, doduse nisam nikad gledao kako tacno izgleda mikrosteping na unipolaru .. kapiram da bi trebalo da je kao ispravljeni sinus..

tu je u svakom slucaju cela fora, single i half step je klasicna cetvrtka tj super jednostavan signal, gusci stepping vec mora sinus tako da je moguce da to radi drugi deo cipa (nemam pojma kako to prave unutra) .. probaj obavezno sa otpornicima, stavi manji VMOT ako nemas otpornike vece snage, tako da to premeri ..
[ zilot @ 10.02.2013. 21:10 ] @
Hvala na savetu, premericu sa otpornicima pa se javljam...

Da, bez opterecenja sam ih probavao.

U principu za ostale mikrostepinge PWM bi trebalo da bude samo drugaciji, ima sigurno negde u sebi lookup tabelu sa vrednostima struje koje treba da generise da bi ona licila na sinusoidu, mislim da tu ne bi trebalo nesto princip da bude drugaciji. Bice jasnije kad stavim otpornike (nemam jake, pa cu smanjiti napajanje), toliko ce izdrzati...
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 21:22 ] @
Citat:
zilot: U principu za ostale mikrostepinge PWM bi trebalo da bude samo drugaciji, ima sigurno negde u sebi lookup tabelu sa vrednostima struje koje treba da generise da bi ona licila na sinusoidu,.


ima nekoliko principa, mislim da alegro radi strujnu kontrolu tako da bi sinus trebalo da bude prilicno gladak, mada ova njihova pakovanja su dosta bajata ova smd kolca su dosta bolja od ovih matorih pth-ova .. u svakom slucaju moras da mozes da vidis sinus (odnosno ispravljeni sinus posto je unipolar, nema nigde negativnog napona) na shuntu .. kada stavis otpornike, a onda ako ga ima na otpornicima a nema na motoru to znaci da ti nisu uskladjeni struja/napon sa motorom
[ ZAS011 @ 10.02.2013. 21:31 ] @
Citat:
zilot: Pa mislio sam da će "glatkije" da radi, jer mi bolje radi u 1-2 nego u 1-1, u 1-1 hoće da proguta impulse iako smanjim brzinu generisanja impulsa. A u 1-2 mi po nekad pišti kad drži poziciju, pa sam mislio da će ostali mikrostepinzi nešto da promene..logičnije mi da glatkije radi u mikrostepingu

Aha, OK. "Glatkije" će da rade samo dok se kreću, pošto mikrosteping po talasnom obliku prilazi sinusnom obliku napona/struje. Držanje pozicije je sasvim druga priča. Steperi najbolje drže poziciju u FULL step modu, sve ostalo ima manji momenat držanja.
Evo u prilogu pročitaj šta je napisao jedan lik koji je iz zezanja, namerno, "razleteo" jedan steper po čitavoj radionici.
[ bogdan.kecman @ 10.02.2013. 21:46 ] @
i za kretanje i za drzanje torque je znatno manji (ne pada linearno nego gore) kako raste mikrostepping, half step je nesto malo slabiji torque od full step-a a onda krece strmo na dole :(
[ zilot @ 12.02.2013. 17:56 ] @
Probano sa otpornicima, isto se ponasa. To jest ne radi mikrosteping. Dakle nesto ne valja sa ovim SLA7078MPR. Probao sam razne otpornike, i recimo kada u ona dva moda sa kojima inace radi sa motorom stavim otpornike iste vrednosti kao sto su namotaji motora nece da radi, proradi mu strujna zastita i blokira se, jer nema induktivnosti da ogranice rast struje. Kad stavim manje, radi...

Recino u 1/2 kad piste motori u drzanju pozicije, ringing noise na namotaijma je nenormalno veliki. Moguce da postoje kopije ovih cipova, koje nemaju uopste implementirane ostale mikrostepinge, a ovo ostalo radi kako tako (vise nikako)..posto sam gledao na nekim sajtovima, pa uz opis pise original...
[ bulat666 @ 19.02.2013. 22:29 ] @
Ja imam drugo pitanje... Kako ide podesavanje struje, drajvera, softvera kad se vezuju 2 motora na jedan kanal (osu) na drajveru paralelno? Slave ili sta?
[ zilot @ 20.02.2013. 09:01 ] @
A sto bi to radio? Da povecas obrtni moment jedne ose ili nesto drugo (pogonjenja 2 cnc rutera istovremeno)?

Ako i radis trebalo bi da su isti motori, i drajver da ima 2x veci strujni kapacitet. Ekvivalelnte induktivnosti su 2x manje, pa ce i ekvivalentna struja 2x brze da raste tako da moze da utice na dinamicke performanse drajvera.

[ bogdan.kecman @ 20.02.2013. 11:40 ] @
Citat:
bulat666:
Ja imam drugo pitanje... Kako ide podesavanje struje, drajvera, softvera kad se vezuju 2 motora na jedan kanal (osu) na drajveru paralelno? Slave ili sta?


ne mozes da vezujes motore u paralelu sa jednim drajverom ako se radi o iole jacim motorima, dakle ili koristis 1 drajver, veci napon i 2 motora u seriji (dakle vezujes im namotaje u seriju i tako spajas na drajver, struja na drajveru se podesava kroz oba motora i to radi super jedino ti treba veci napon i drajver koji moze da ga hendla bez problema - to radi super) ili vezes dva DRAJVERA paralelno a svaki ima svoj motor. paralelno im vezujes step, dir, enable pinove tako da kada sa kontrolera dodje step oni idu isti broj stepova na istu stranu u isto vreme ... ne mozes da vezes dva motora paralelno na isti drajver, tj mozes ako su mali motori pa su male struje u pitanju tako da i ako jedan motor preuzme 50% struje vise od drugog nece crci ali tu imas razlicit torque na 2 motora pa u zavisnosti koliko se razlikuju i kakav je mehanicki sklop moze da bude veci ili manji problem. mnogo ti je bolje da ih vezes u seriju i da ne razmisljas ..

naravno pricam o bipolarnim, za unipolarne sad zavisi od tipa unipolarnih kako ces da vezujes dva, tu ti je sigurnije da ides sa 2 paralelna drajvera
[ zilot @ 20.02.2013. 12:15 ] @
Moze jedno pitanje

ako se tako vezu u seriju motori. Ako jedan trpi vece opterecenje i povuce vecu struju, ta struja tece i kroz drugi i drugi ako nema vece opterecenje ubrza? U kojim situacijama se vezuju u seriju? Sta se postize na taj nacin?
[ bogdan.kecman @ 20.02.2013. 13:08 ] @
ne bira motor koliku ce struju da vuce vec drajver ispostavlja struju (naravno ako je drajver napravljen kako valja), dakle ti namestis kolika struja ce da ide kroz namotaj i drajver ce da menja napon tako da kada vozi taj namotaj vozi ga tom strujom. opterecen ili ne ne zavisi od motora.

dalje, ako ti motori imaju razlicito opterecenje nesto ti tu mehanicki nije dobro reseno, motori se duplaju onda kada guraju istu stvar (samo npr sa 2 kraja), razlika u opterecenju ce biti uvek prilicno mala. Ako je velika nesto tu, kao sto rekoh, mehanicki nije kako valja.

dalje, STEP motor pravi JEDAN STEP, nema tu nikakvog ubrzavanja sa vecom ili manjom strujom, nije to DC motor :D
step ce da napravi ili ga nece napraviti (brzina samog stepa zavisi od struje i napona ali obzirom na to koliko step traje to je abitno posto sledeci step nece napraviti dok ne dodje sledeci step impuls a dolazi isti za oba motora)
[ bulat666 @ 20.02.2013. 20:10 ] @
Pitam zato sto sam u mogucnosti da kupim ruter koji ima 2 vretena na 1 osi (Y, a neki to kazu X. Ali ja se drzim pravila 3 prsta :) A moja toshiba ima 3 ose, pa nemam gde da zakacim taj drugi motor... Menjao bih je za 4 ose. Al to je posebna prica... Sad definitvno nije pametno vezivati paralelno, pogotovu sto bih zakacio 2 malo jaca motora a i toshiba mi je malo klimava za te stvari...

Ma meni je to malo sumnjivo i oko paralelnog i oko serjskog vezivanja motora... Struja je ista pa ista... Jedino da stavim 2 motora od po 1.5A u seriji, umesto 1 od 3A??! Naravno uz odgovarajuce napajanje... A na X i Z da stavim normalno po 3A motore...

A ako bi imao drajver sa 4 ose, kako da namestim ovu 4tu osu da radi kao Y2? Postavim iste pinove u Machu?!
[ ZAS011 @ 20.02.2013. 20:59 ] @
U Mach'u imaš nešto što se zove Axis Slaving.
Npr Y osa ako ima 2 vretena, jedan motor ti je "Y" a drugi "A".
[ pedjam86 @ 23.02.2013. 23:09 ] @
Citat:
bulat666:
E taj deo sam zaboravio! ;) Sta preporucujes da zakacim???

EDIT: Ja zakacio silu. Kresn'o spravu! Radi ko singerica! :D Izmerio napon-16V i 2.3A. Sijaju lampice ko Las Vegas!!! po defoltu je bio namesten na 25% snage (current-jbm li ga), i na half step! Ne greju se ni motori ni cip! Ako bude kakvih NE DAJ BOZE LOSIH novina... Ja cu da javim! :) Inace zakacio sam 3 manja motora. Ne cuju se u radu uopste-pustio sam cuvenu pticu trkacicu! Adapter je inace od oridzinal sege od 25W (pise na njemu). Podesavanja za "motor output" su:



[Ovu poruku je menjao bulat666 dana 28.10.2012. u 01:05 GMT+1]


I kako ti se pokazao taj driver posle par meseci korišćenja? Trebam da naručim jedan ali ne znam da li da pazarim crveni ili plavi TB6560.
[ bulat666 @ 24.02.2013. 01:28 ] @
Ne mogu nista konkretno pozicionirati jer ga ne koristim iz razloga sto sam u procesu izrade rutera... U medjuvremenu sam nasao povoljno mehaniku, pa cekam da sve to stigne i da namontoram pa posle nekog intezivnog koriscenja cu moci da dam neke relevantne informacije! Vidi uzmi sa 4 ose, crveni... Ako ti neko u medjuvremenu ne skrene paznju da je plavi bolji... Ja plavi nisam koristio tako da ne mogu da ti ukazem neke BITNE razlike (osim pomenutog regulatora napona)
!
[ pedjam86 @ 24.02.2013. 22:51 ] @
Za sada sam trenutno za varijantu sa 3 ose zato što si ga ti već koliko toliko istestirao i našao odgovarajuća podešavanja. Koliko sam shvatio čitajući razne forume sva ta uputstva koja idu uz kineske kontrolere su puna grešaka pa ne bih da dođem u situaciju da ne mogu da povežem, pošto nemam nikakva iskustva sa cnc ruterima. To je jedini razlog zašto me zanima ovaj sa 3 ose.
Kada sklopiš mašinu obavezno se pohvali kako radi.

Hvala ti na odgovoru!
[ pedjam86 @ 28.02.2013. 18:31 ] @
Da li neko od iskusnijih može da pojasni karakteristike step motora (napon, struja, otpor i induktivnost), tj koja je razlika između motora sa višim naponom ili strujom u odnosu na motor nižeg napona, struje ili neke druge navedene karakteristike?
[ bogdan.kecman @ 10.03.2013. 00:30 ] @
imas sve to na netu, guglaj "stepper motor theory of operation"

pogledaj viki: http://en.wikipedia.org/wiki/Stepper_motor
posebno deo "drive circuits"

pogledaj: http://www.zaber.com/wiki/Microstepping_Tutorial
http://users.ece.utexas.edu/~v...atasheets/StepperMicrostep.pdf
http://www.ams2000.com/pdf/step101.pdf

nema tu velike filozofije, motor gura struja a ne napon, napon je potpuno nebitan samo je struja bitna, kada je an motoru deklarisan napon to je za LR drajver ali se LR drajveri, osim u nekim pateticnim hobi aplikacijama, nigde vise ne koriste. dakle steper se vozi strujom .. sve ostalo je nebitno

- napon - nebitan, osim kao potrebna vrednost da bi imao neku struju
- struja - ono sto pravi torque tj pokrece motor
- otpor - nebitan osim kao potrebna vrednost da bi imao neku struju
- induktivnost - vrednost koja sprecava vrtenje motora a povecava se sa brzinom, dakle ako ti terba high rpm onda uzmes motor sa manjom induktivnoscu - no steperi se ne koriste za ogromne brzine, tu postoje drugi motori koji su mnogo laksi za upotrebu (bldc na primer)

[ ZAS011 @ 10.03.2013. 08:57 ] @
Evo ti veoma poučnih stvari za razumevanje stepera:

http://homepage.cs.uiowa.edu/~jones/step/

Kao što napisa Bogdan, steperi su STRUJNE naprave. Jedno od "pravila", koje rpeporučuju poznavaoci je: Ukoliko na steperu piše radni napon faznog namotaja, "pozeljan napon" napajanja drajvera bi bi 20 do 25 puta fazni napon.

Inače, ovih dana je "puštena" jedna plava četvoroosna ploča u rad i s' obzirom na napon napajanja, hoće da pomera motorčeke brzinom do 800 mm/min (15V napajanje, steperi NEMA 17 na X i Z, NEMA 23 na Y).
[ pedjam86 @ 10.03.2013. 18:26 ] @
Proučiću linkove. Poručio sam pre par dana ovaj driver TB6560

Koliko sam shvatio iz Bogdanovog odgovora ukoliko na driver max izlazne struje 3,5A priključim step motor od 4A, motor neće raditi u punoj snazi a pretpostavljam da ne može doći do oštećenja drivera ili možda grešim?
[ ZAS011 @ 10.03.2013. 18:42 ] @
Ti TB čipovi imaju prekostrujnu zaštitu tako da ne bi trebalo ništa da im se desi. Koliko mi je poznato, to su čoper drajveri, strujni, a DIP prekidačima se postavlja max struja (25%, 50%, 75% ili 100% ).
Dobro si zaključo da ti motori neće raditi "punom snagom", mada sve zavisi kakvu ćeš makinu da pogoniš. Može da se desi da ti je i 4A kotor slab
[ pedjam86 @ 10.03.2013. 18:53 ] @
4A sam uzeo kao primer. Step motore još nemam pa se zbog toga raspitujem o karakteristikama da znam šta da kupim. Po tvom iskustvu ZAS koliki obrtni moment step motora bi mi trebao da napravim mašinu od medijapana koja će takođe da seče medijapan a radna površina je npr 1m x 0,6m?
[ bogdan.kecman @ 10.03.2013. 21:48 ] @
Citat:
pedjam86:
Koliko sam shvatio iz Bogdanovog odgovora ukoliko na driver max izlazne struje 3,5A priključim step motor od 4A, motor neće raditi u punoj snazi a pretpostavljam da ne može doći do oštećenja drivera ili možda grešim?


zavisi od drajvera do drajvera, valjanom drajveru je to sta je max struja kroz tvoj motor potpuno nebitna informacija, on ce ako je struja veca terati motor sa manjom strujom a ako je struja manja zagrejati ili spaliti motor, dakle sam drajver bi trebalo da tera i 2 parceta zice sto se njega tice ... ali, nije svaki drajver valjan pa je neke drajvere (puput npr ta toshiba koju si narucio) mnogo lako spaliti. na primer ako ti se tokom rada otkaci zica od stepera ta toshiba crkava 90%
[ pedjam86 @ 10.03.2013. 22:52 ] @
Do koliko ampera onda da tražim step motor? Da li do tih 3,5A koliko podržava TB6560 ili za svaki slučaj da bude niža vrednost?
[ bogdan.kecman @ 10.03.2013. 23:05 ] @
taj drajver tera 3.5, nadjes motor od 3.5 i imas idealan spoj

mozes da cimnes radeta mudrica iz indjije (imas ga tamo kod mene na spisku), on ima super jeftino stepere 2-3A polovne, to ti je idealno za pocetak za testiranje. ima bipolarne (4zice) a ima i unipolarne - za taj toshiba drajver ti trebaju bipolarni.

masina koja ce da sece medijapan moze da se napravi i sa nema14 motorima ali ces morati da dodas prenos i sve ce da ide vrlo sporo tako da bez da se vidi kakva je tacno masina ne moze niko da ti kaze kakvi ti motori trebaju. Inace torque uopste nije direktno zavisan od struje. Ja imam 1A motore koji imaju veci torque od nekih 4A motora koje imam tako da jedan isti motor ce naravno imati veci torque na 1A nego na pola A ali medjusobno motore ne mozes da poredis po amperazi. Sama konstrukcija motora utice znacajno na njegove karakteristike (ako uzmes npr dva nema23 motora od 3A i jedan je duplo duzi od drugog, ovaj duzi verovatno ima bar 30% veci torque)

[ pedjam86 @ 22.04.2013. 23:09 ] @
Naleteo sam na e bay-u na step motor sa prenosnim odnosom zupčanika 1:15 tako da se dobijaju skoro pa nerealne karakteristike za tu cenu. Zanima me da li je neko možda koristio ovakve motore ili ako nije niko da li neko može da pretpostavi kako bi se motor ponašao u praksi? Link je:

Stepper Geared motor 1:15 ratio,1805oz-in,12VCNC Reprap 3D printer 57BYGH402AG15
[ bogdan.kecman @ 22.04.2013. 23:23 ] @
da :) mi ih koristimo non stop za 3d stampu, osnovni problem je sto ne znas sta kupujes, imas ih sa kvalitetnim metalnim prenosom ali oni uopste nisu jeftini (taj metalni prenos kosta oko 50eur i kaci se direkt na nema23 motor ili nema17 motor, ima ga od 1:4 do 1:150), imas i sa kineskim metalnim prenosom, ti zupcanici se mogo lako pojedu i to pri relativno malom torku i imas ih sa hdpe zupcanicima... ovi sa hdpe su trajniji od ovih od kineskog metala, skoro su necujni i ja te najvise volim posto za tork koji nama treba rade posao a ne galame, lepo ih napunis silikonskom mascu i traju sto godina, oni metalni kvalitetni su preskupi i nikad ne znas dal si dobi okineski metal ili celik a preglasni su za nons top rad (kod extrudera gde se koriste on radi sve vreme dok stampas) ... da metalni imaju i veci backlash od plasticnih ... ovi plasticni (hdpe ) kostaju otprilike koliko i metalni i imaju cca 2-4 puta manji torq od onih pravih celicnih (10tak puta veci od kineskog celika)
[ pedjam86 @ 23.04.2013. 22:54 ] @
Čoveče ti si živa enciklopedija za ove sprave...
[ bogdan.kecman @ 24.04.2013. 17:59 ] @
ja sam neki "core memeber" tog reprap projekta a tamo smo utrosili mnogo nas mnogo vremena da istrazimo sve moguce jeftine varijante tako da to do par ampera, do nema23 mislim da nema sta nismo probali ... vecma je to sve krs no da se probrati ponesto upotrebljivo .. svi mi znamo da uzmes gecko i to sigurno radi no to je za nas preskupa kombinacija tako da razne diy drajvere, kineske drajvere, pololu plocice etc etc .. sve smo to probali .. ja skoro sve od svih tih sprava imam bar po komad u stanu .. generalno je to sve koliko para toliko muzike ... moze svasta da se resi sa tim ali ne tako sto gledas specifikaciju vec probas .. uglavnom na 60% specifikacije radi, kada se priblizis specifikaciji to uglavnom samo crkne (npr pololu drajver kaze 2A bez hladjenja - ti drajveri sa 1A tuku 70+C dok si reko keks i posle par sati rada se odleme sa plocice tako da sa 1A rade ako imas ventis da ih aktivno hladi, ako oces da teras 2A moras da zalepis hladnjak na sam cip - a nije kineska firma, ameri neki .. ) .. takodje razne polovnjake, kaiseve, kuglicna vretena, trapezna vretena, obicne M6 i M8 brezone, cak smo terali i onaj lanac za cep na lavabou, imamo napravljene pulije za taj lanac i napravili smo printer koji taj lanac koristi za prenos .. prenos sa smirgl papirom .. svasta .. mnogo ljudi, ceo svet, velika sansa da se kupi i proba svasta, a dosta nas ima neku reltivno ozbiljnu kintu koju trosimo na hobi tako je moglo bas svasta da se proba .. preko 3A npr ja ne znam nista o steperima, drajverima etc etc ... to je van spec-a ovoga cime se ja bavim kao hobijem ali ovo ispod 3A ... tu sam probao verovatno sve sto si mogao da izguglas bilo gde u svetu :D

inace protrci kroz reprap.org .. ima dosta korisnih podataka o drajverima, steperima etc etc .. dosta toga smo se setili da zabelezimo :D
[ zilot @ 24.04.2013. 18:08 ] @
Da li si probao drajver sa TB6600hq ?

kako se to pokazalo?
[ bogdan.kecman @ 25.04.2013. 14:01 ] @
nisam ja ali jesu drugari iz tima, isto go* kao 6560. pucaju ko kokice, zastita nula ... ovi kineski "drajveri" bazirani na tim cipovima, ista prica, ocajan dizajn, los pcb, stednja max na delovima ...

generalno mogu da se iskoriste ako si iskusan i znas sta radis, ne moze da ti se desi da ti se otkaci steper u pola rada, da neces prekoraciti struju i slicno, ali ako ti je to neki od prvih projekata, batali, kao i 6560 pucaju ko zvecke, das malo vise para i uzmes nesto kvalitetnije
[ zilot @ 27.04.2013. 19:24 ] @
Hmmm

imao sam drugacije informacije..... neki koji su pravili drajvere sa njima kazu da su dobro dimenzionisani za struje recimo 4-5A, da su stabilniji i mnogo bolja resenja od TB6560
[ bogdan.kecman @ 28.04.2013. 00:59 ] @
ne znam sta da ti kazem, ja ga licno nisam probao, razmisljao sam da narucim da problam al sam kada su se oni pojavili vec usao u neku guzvu pa sam samo pitao ove drugare koji isto to rade sta je ko probao ... nama su ti TB6* drajveri vrlo zgodni zato sto se jako lako budzne dobar hladnjak na njih i extra se lako leme sto je za projekat dosta znacajno, skoro svi ostali drajveri su SMD i zahtevaju malo iskusnije ljude za sklapanje (pocetnici se boje smd-a a ovi jos svi imaju i termal pad pa to postaje dodatno komplikovano) i montiranje hladnjaka na njih je mega komplikovano a hladjenje preko pcb-a prosto nije dovoljno sigurno ...

ono sto nama jeste extra bitno je da drajveri imaju zastitu - dobru zastitu od svega. prva stvar koja se desava je da nesto pocupa zice sa stepera, ako nema kvalitetnu zastitu svaki chopper drajver u tom trenutku crkava. TB6560 crkava na dobar dan, meni covek kaze da je sa TB6600 ista prica. Takodje sta se desava, covek uzme i pomeri glavu rucno, to zavrti motore, oni postanu generatori, 6560 je to isto spaljivalo, ne uvek ali sam ja tako spalio 2 komada na primer, 6600 navnodno ne crkava ali pitanje koliko je bolji od 6560 ovde posto ni 6560 nije crkavao "uvek" od toga .. treci cesto problem je da se spoje zice pogresno, moja prosta masina ima 7 stepera, 16 prekidaca, 7 termistora, 6 grejaca i 5 ventilatora koji su kontrolisani + brdo koji nisu .. to je bre mnogo zica, lako neku zicu ubodes pogresno u kontroler.. mi tu imamo osnovni test, spojis A ili A+ na Vcc umesto na motor i upalis drajver, ako crkne, ne koristis taj drajver, onda umesto na Vcc spojis na GND i uradis isto to. i 6560 i 6600 crkavaju instant ako spojis neki od izlaza na gnd a to je nesto sto se nama vrlo cesto desavalo

e sad, u normalnom radu, dakle za "profi koristenje", nije meni ni 6560 radio lose!!! oni kineski drajveri bazirani na tom cipu su ocajno napravljeni (7812 uzima direkt VMOT koji moze da bude 40V i onda se pregreje, probije, odma za njim probije i 7805 i pogori sve na pcb-u jer umesto 5V dobiju 40V) ali to je ocajno napravljen pcb nema veze sa samim drajverom, TB tu crkne jer na 5V ulaz dobije 40V crko bi bilo koji drajver ..

nadam se da ti ovo pomaze u odluci :(

[ zilot @ 28.04.2013. 20:56 ] @
A sta vam to cupa zice? Jel to sto vam pokrecu motori neki ruter ili je druga masina u pitanju? Malo mi to cudan kriterijum za ocenu drajvera.... zar ne mogu te zice da se zastite... mislim i auto kad ostane bez ulja kakav god da je nece dobro da prodje.
[ bogdan.kecman @ 28.04.2013. 21:07 ] @
ne znam da li si nekad video reprap masinu ali to su masine koje koriste pocetnici koje realno pojma sa zivotom o elektronici i mehanici nemaju a sklapaju masine sami, zice se otkace najcesce zato sto ih lose spoje, isto tako desi se na primer da se zica od extrudera zakaci za nosac masine i da ga onda otkine, desava se da print zbog lose kalibracije na pola ima previse plastike, glave zapne za to sto je printano i odvali ga od print povrsine, to sto si printao moze biti raznih oblika i pri tom odvaljivanju moze da se desi da ti podkaci neki kabl i pocupa ... no 80% razloga za to da se kablovi otkace sa masine je tokom testiranja dok kablovi jos nisu u svojim nosacima kabl se presece tako sto neki deo masine predje preko njega, nesto se stavi na njega, isto tako se desava da GND ode na kabl zatp sto grounded metalna noga zabode sebe u kabl i slicno ... zato sam i napisao koji su nama bitni kriterijumi posto za profi koristenje neke od stvari koje su nama bitne nemaju mnogo veze (ti u svojoj masini sigurno neces vezivati gnd na A ili A' :D ali ce klijent vrlo verovatno zabosti pogresan kabl u pogresnu rupu)

a inace poredjen je sa autom ne stoji posto vecina dobrih drajvera (mnogo puta spomenuti gecko, razni alegro, hitachi etc etc drajveri) ne crkava ni pri jednoj od ovih nasih test situacija
[ aleksejv @ 03.06.2013. 21:17 ] @
ja prosao kroz temu i na kraju nisam shvatio koji drajver da kupim, pa bih da direktno priupitam.
Uglavnom imam neke mislim nema23 motore, rekao bih 12v, moram da pogledam sutra na poslu,
a kolega i ja nesto hocemo da probamo da pravimo neku mini cnc masinu tipa mantis, pa ako na tome odradimo da radi napravili bismo neku vecu.
Meni ona treba za secenje stiropora, a njemu za graviranje, pa nam treba drajver za to.
Ima neko neku preporuku? Imam varijantu da narucim sa ebay-a ili da mi drugar kupi u Nemackoj pa donese (ili eventualno rusiji, mada mislim da oni nisu neko jeftino trziste)
ili naravno da kupim ovde ako ima nesto da valja a i cena da zadovoljava.
Sto se tice cene, pojma nemam, gledam po ebay-u ima od 50$ pa na visevoleo bih ako mogu da se uklopim u 100, ako nema nista da valja za te pare onda prvi koji valja... eto valjda nisam previse zakomplikovao :)
[ andrija.todorovic @ 04.06.2013. 11:00 ] @
@ Aleksejv

Ja sam imao neki sličan problem oko mašine i postavio sam sto pitanja i pokrenuo još isto toliko tema ali na kraju nisam dobio zadovoljavajući odgovor. Moje mišljenje koje sam stekao je ovakvo:

1. Prvo napravi mašinu ako već nisi. Zašto? Zato što je meni uz svu raspoloživost delova trebalo da napravim mašinu jedno 6 meseci ali sam je realno mogao završiti za mesec dana mada zbog obaveza (priatnih) nisam stigao.

2. naštelovati mašinu - za ovo ti takodje nisu potrebni drajveri ali bi sa njima bilo lakše. Tu mislim na vođice i sve ostalo,

3. Kada sve završiš i vidiš na šta to liči onda razmisliš koji ti drajveri trebaju i da li si zadovoljan sa mašoinom, ja sam ovo testirao primenom fizičke sile na vođice i ostale sklopove. Tu sam ustanovio da mi je X most slab i da se krivi, vođice na Y osi su pretanke i mašina se uvija kada radi na sredini, klizači od vođica su imali loše mehaničke osobine (krivili se i uvijali - bili su od L aluminijuma pa sam morao da ih zamenim čelikom) e kada sam to sve završio. Onda sam prešao na sledeći korak...

4. Montaža obradnog motora, zakačio sam glodalicu od 1200W ali sam uvideo da ne mogu da postavim nijedno glodalo koje imam za preciznu obradu u nju! Zašto? Zato što je najmanji prihvat čaure 6mm pa sam samim tim morao da pravim nove čaure za 3,2mm 2,4mm itd...

5. E tek sada ti na red dolaze driveri, driver koji sam ja kupio je iz Indjije, košta 100€ mada mi je čovek dao da platim čekovima gradjanja na dve rate (hvala mu) i u principu sam zadovoljan driverom. bazirani su na L298/297 čipovima, mogu da rade polu korak (400) i motori pište kada se uključi (ali kada krene glodalica da struže to i nije toliko bitno)

e sada zašto sam ti ovo napisao? Pa ja sam krenuo naopačke... Ja ću lako sa mehanikom... to je dim (od znate čega) ali se ispostavilo da mi je pola garancije drivera prošlo na sklapanje mašine, i još uvek nisam zadovoljan mehanikom kako bi ja hteo da bude. Koristio sam vretena M8 sa korakom od 1,2mm i motoroi koje sam stavio NEMA 23 jednostavno moraju dosta da se vrte da bi mašina prešla cm... Tačnije 8,3 okreta, da sam stavio vretena sa korakom 5mm ili više mašina bi bila dosta brža ali sada je to sledeći korak...

Nadam se da sam ti pomogao ako nisam pitaj slobodno šta te još interesuje.

[ dusans @ 06.06.2013. 13:58 ] @
Trebao bih da napravim prototip jedne mašne i imam par nedoumica.
Cilj je upoznavanje i učenje kontrole sa motora i CNC mehanike.
U pitanju je jedan step motor i mehanika koja putem zubčastog kaiša
pomera platformu voženu na dve šine (kao jedna osa CNC-a).

Kao kontroler ću koristiti Arduino Uno i tu je sve jasno, sa tim imam iskustva.
Koristio bih kompjutersko napajanje kao izvor struje.
Prenos od motora na osovinu kaiša bi bio preko pužne redukcije 1:20.
Što se tiče motora i drajvera nisam načisto šta bi bilo dobro.

Bogdan je napisao da drajveri često crkavaju ukoliko se u toku rada izvuče žica i slično,
pa me interesuje da li postoje kakvi drajveri koji imaju zaštitu čisto da ne bacam pare ako se to desi.

Na primer, ovaj drajver crkava ako se to desi: https://www.sparkfun.com/products/10267
Znaci, imate li neku preporuku koji drajver uzeti - ne treba mi microstepping ili bilo kakve egzibicije,
znaci samo PULSE i DIR da ima i da se lako kaci na Arduino i napajanje (da ne moram da petljam sa kolima i elektronskim komponentama).

Što se tiče motora, npr:
http://reprapworld.com/?produc...;products_id=94&cPath=1614
Košta 12.5 e, odličan torque ali ne mogu da pronađem DataSheet za njega.

Ili
http://www.conrad.com/ce/en/pr...or-18-Degree-055Nm-0-75Vdc-28A
Košta 47.6 e, ali 4 puta skuplji od RepRap-ovog pa me brine da li je taj RepRap-ov dobar s obzirom na cenu???
Svi step motori na koje sam nailazio sličnih karakteristika imaju nekoliko puta veću cenu od RepRap-ovog???

Što se tiče amperaže, da li bi trebalo da je limitiram ako kačim na 12v napajanja? Šta ako kačim na 5V?
Kako se na kraju dobija Torque motora ako radi na manjem naponu a imam diagram koji prikazuje Torque na 30V kao na ovim dijagramima?
http://www.produktinfo.conrad....ID_MOTOR_QSH5718_51_28_101.pdf
Koliki torque bih imao na 5V, koliki na 12V???

Unapred Hvala!

[ bogdan.kecman @ 06.06.2013. 14:06 ] @
uzmes bipolarni steper i bipolarni drajver (pololu ima zgodne), sto se voltaze tice pitanje je samo da li drajver ima dovoljno da mu da max struju ili nema i to je to, ti na drajveru limitiras struju motora posto kao sto je spominjano torque pravi struja a ne napon. kada linearno smanjujes struju kojom vozis drajver torque ne opada linearno nego dosta brze
[ bogdan.kecman @ 06.06.2013. 14:08 ] @
ovako nesto: http://www.pololu.com/catalog/product/1182
[ dusans @ 06.06.2013. 15:19 ] @
Bogdane, hvala puno.

Našao sam diagram za RepRap nema 17 Motor (poslednji model, 42BYGHW811)
http://www.wantmotor.com/Produ...p?id=155&pid=75&sid=80

Rated current za njega je 2.5 A.
Ako uzmem ovaj drajver: http://www.pololu.com/catalog/product/2133
Koji ide do "up to 2.2 A output current per coil", da li to znači da je on malo slabiji
nego što bi motor mogao da koristi (ovo "per coil" mi je nejasno).

Na kraju, kako ide ta matematika ako imam podatak za Torque po Rated current-u (4800 gcm - 2.5A) koliko dobijam sa recimo 1A ili 2A ili 2.2A?

Hvala još jednom.
[ bogdan.kecman @ 06.06.2013. 19:39 ] @
da, malo je slabiji.
ne, nema matematika, kada kupis neki skuplji motor dobijes grafikone u datasheet-u
[ dusans @ 08.06.2013. 10:20 ] @
Jel ima negde dobra ponuda manjih zupčanika ili redukcija u Srbiji ili Zapadnoj Evropi (Nemačka, Holandija, ...)?
Trebaju mi zupčanici koji se fiksiraju na osovinu šrafom (ne znam da li postoji neki alternativni sistem), mogu kvalitetni plastični ili metalni.
Takođe, ako neko zna ko prodaje male ležajeve sa kućištima za osovine, npr. fi 5 mm.
Može i na PP.

Hvala unapred!
[ dusans @ 10.06.2013. 10:53 ] @
Anyone?
Valjda je neko kupovao nešto, dajte bilo šta na temu zupčanika???
Ja sam pronašao dosta proizvođača, samo katalozi ali ne vidim gde to mogu da kupim u maloprodaji.


[ bogdan.kecman @ 10.06.2013. 10:56 ] @
rapidonline je imao paket zupcanika da se kupi, kvalitet osrednji
[ dusans @ 10.06.2013. 16:41 ] @
Hvala Bogdane.

Našao sam i ja napokon nešto sa dosta izbora, pa ako nekome zatreba:

http://www.maedler.de/product/...618/zahnraeder-gerade-verzahnt
[ bulat666 @ 20.08.2014. 20:57 ] @
Ajd da ne pokrecem novu temu,

Vec mesecak dana radim sa plavom toshibom, imam 2-nema17 1.7A i 1 nema23 2A. Sad nisam mnogo ispitivao situaciju sa dip svicevima ali mi se ovi manji motori greju i cvrce pri radu. Nema prekoscenih koraka, sve radi fenomenalno. Napajanje iz kompa 400w. Kako da suzbijem ovo grejanje i zvukove. Probao sam sa promenom koraka 1/16 na 1/8 i isto je... Pitao bih pre nego sto zeznem nesto! :)
[ bogdan.kecman @ 20.08.2014. 23:05 ] @
koja plava toshiba? TB6560 ? ako je ta to je 3A drajver, ako tuces 3A u 1.7A nema 17 naravno da ce da se greje, isto i za 2A nema 23 .. i ne samo da ce da se greje nego ce i da crkne

sat TB nema bas fino podesavanje struje tako da taj 2A motor mozes da vozis ili kao 50% (1.5A) ili kao 75% (2.25A) ... 50% ti je sigurnije, manje ce da se greje ali sa 75% ces imati max torque .. ja bi probao sa 50% pa ako imas problema, skipuju ti stepovi i slicno, onda digni na 75%. te 1.7A realno moras da vozis sa 50% posto je 2.25A vec previse za njih

50% ti je dip1 off, dip2 on
75% ti je dip1 on, dip2 off

cisto za dokumentaciju 100% je on/on i 25% je off/off

tandrkanje moze da bude iz vise razloga, moze da ti ne valja mehanika, moze da je zbog prevelike struje motora, moze da su stepovi na cujnoj frekvenciji ... ali vrlo cesto moze da bude i decay mode, to se setuje na dip3 i dip4, off/off je slow decay, on/on je fast decay i ove kombinacije on/off i off/on su izmedju jeli ... mikrosteping ako je upaljen on je bucan ako imas otpor, nesto zeli da pomeri motor sa mesta, tada mikrosteping oce da buci, full step buci dok motor miruje i pri nekim brzinama ... tako da prvo sredi struju i decay i onda vidi dalje sta i kako

ako nije u pitanju TB6560 verovatno je problem slican samo se podesava drugacije
[ bulat666 @ 21.08.2014. 00:31 ] @
Da zaboravio sam da napomenem, spustio sam "current" na 50% za nema17 a a za nema23 je na 75%, nisam sigurno lud da ostavim na 100% current ovako male motore. 6560 je u pitanju. E sad, probacu decay da promenim... Ne znam kakve veze mehanika ima, ali oni zuje u mestu a ne u radu (zaboravio sam da napomenem, ne mogu ni svega da se setim)... Predpostavio sam da treba jos taj decay da podesim. Fala za brz odgovor.

Danas sam postavio limit prekidace i pecurku, pa me zanima kako je bolje vezati, paralelno ili serijski, planiram i neki rele za otprasivac i alat da ubacim...
[ bogdan.kecman @ 21.08.2014. 00:38 ] @
hm pazi ako zuje u full step setovanju pri mirovanju tu nesto nije ok, recimo ne valja ti napajanje ili ti je premali napon napajanja ili ... (obrati paznju da ako hoces da napajas sa preko 24V moras da prepravljas taj drajver posto je retardirano napravljen) ... moguce da ih nisi spojio kako treba? koliko zica imaju motori? zalepi dugacku slamcicu na osovinu motora pod 90 stepeni, vidi da li se slamcica trese ili miruje kad motor "miruje a zuji"
[ bulat666 @ 21.08.2014. 01:05 ] @
E pazi ovako. Nema23 ima 4 a ovi manji po 6 zica, sve sam ja to uredno (unimerom nasao parove) povezao. Nego ajde ovako, da ja sutra lepo podesim decay i stavim motore u full step i da vidim sta ce da bude, ako stvar bude ista ili gora, da ja kupim copersko napajanje (ionako je predvidjeno za to) pa da probam sa njim???
[ bogdan.kecman @ 21.08.2014. 01:14 ] @
pa probaj svasta .. ako zuje ti sa 4 zice nije do povezivanja posto da
si pogresno povezao ne bi se uopste vrteli :D, znaci nije do toga

ono sto je zez, sa full step ni decay nema mnogo veze, decay ima veze
pri vrtenju i za mikrosteping, za full step mislim da decay nema mnogo
veze no imas 4 setovanja nije greda, stavi full step i probaj razlicite
decay setingse ..

i obavezno ono sa slamcicom :D ja sam tako izdebagirao neki vrlo zeznut
slucaj :D
[ bulat666 @ 21.08.2014. 01:21 ] @
I sta znaci ako mi se slamcica u tom slucaju "trese" :DDDD ???
[ bogdan.kecman @ 21.08.2014. 01:28 ] @
moze da bude par stvari, meni je na primer bio ske... drajver cip,
drugaru je enable linija floatovala (otpao pull up otpornik) i od toga
je zujao i blago se treso, cuo sam da hoce da se trese ako oni
optokapleri crknu ..
[ bulat666 @ 21.08.2014. 01:38 ] @
To su uglavnom problemi na drajveru. Ako crknu optokapleri, onda nece ni da radi (treba da se stavi jumper), svaki motor ima po drajver cip, meni zuje sva 3, nemoguce da sva 3 nisu ok, ... Meni sve ovo radi na 12V. Sve cu da isprobam pa cu da javim...
[ bogdan.kecman @ 21.08.2014. 02:14 ] @
zavisi kako crknu oce upucavaju smetnje ..
[ bulat666 @ 29.08.2014. 18:52 ] @
e ovako stoje stvari, probao sve i svasta sto se tice dip sviceva i odprilike je najbolja varijanta 1/16 za korake, FAST DECAY i 50% current. Sve ostalo pogorsava situaciju, medjutim, izvalio sam da kad duze motori stoje pod naponom i u mestu a da pritom odmaknem napajanje, zvuk se menja dok ne nestane, ali cim ih pokrenem intezitet zujanja se povecava... U principu digo sam ruke od zica i podesvanja, najverovatnije cu kupiti drugo napajanje...
[ bogdan.kecman @ 30.08.2014. 07:13 ] @
ja se nista ne razumem u smps napajanja ali sam na nekoliko mesta procitao da ne moze da se voze steperi sa chopper drajverima (bilo koji drajver koji ima vise od half steping, koja zna sta je decay etc..) sa svakim smps napajanjem... kao neka napajanja to ne podnose ... isto kao neka smps napajanja ne mozes da stavis ispred DCDC smps-a ... e sad u cemu je fora - nemam ideju .. nesto mi se javlja da sebi kad/ako budem pravio neki high power sistem da ce da ide veliki torus a ne smps
[ bogdan.kecman @ 30.08.2014. 07:33 ] @
e, da, jos jedna stvar, ti napajas to sa ATX napajanjem sa 12V rail-a.
"normalna" ( a rekao bih da je 400W normalno) ATX napajanja imaju regulaciju preko 5V rail-a jer tu ocekuju najveci load a onda se ostali railovi automatski preko toga "regulisu" (odnos namotaja u odnosu na taj 5V rail). Kada to napajanje opteretis asimetricno (nabijes sve na 12V rail a 5V rail bleji) ono ne radi kako treba, nesto tu poludi; kao sto rekoh, ne poznajem dovoljno materiju da ti kazem sta se tu tacno desi, to mogu kolege macola, emisar, veselinovic, mikikg .. da ti objasne ako te bas zanimaju detalji, ali se svede na to da ne radi kako treba. nekad je dovoljno resenje da opteretis 5V rail sa 20-50W i sve proradi ok ... na primer uzmes brdo fenova i ledica i okacis na 5V rail .. fenovima hladis motore a 1W ledice iskoristi vec za nesto :D da se bolje vidi sta masina radi otkud znam :D

sa druge strane imas dosta jeftino 12V napajanja ne kp sa kojima ja nisam imao nikakav problem da vozim motore
[ bulat666 @ 31.08.2014. 23:20 ] @
Sve sam to vec procitao negde i sve to vec planiram da uradim... Ako tih 5v ne mogu da se iskoriste za nesto mislim da se stavlja neki otpornik od 10ak W. Fenovi su vec namontirani, ali na 5V to izgleda smesno i nefonkcionalno, verovatno cu morati da naglodjem neku pcb sa diodama na drzacu za usisivac... mozda ventilatore za drajver kutiju ili sl.... Konkretno zasto napajanje ne moze LEPO da radi u tom slucaju mi i nije neke velike vaznosti, ali ne moze ni da skodi kad bi culi neke detalje... Idem na 24v 15a. S obzirom da koristim 6560, ne znam kako ce to da prodje. Plasim se da ne pukne. Vidim da svi zivi napajaju to sa 24 i da je ok. A reci mi kako ide to sa torusom, video sam da ide par kondezatora velikih vrednosti za peglanje struje, jel ide tu jos nesto, koji je napon na kraju??
[ bogdan.kecman @ 31.08.2014. 23:43 ] @
sve zavisi od motora .. grec, par kondova da ispeglas i to je to ... treba ti oko 1000uF po amperu ... imas foru i sa sinhronim ispravljanjem sa fetovima ali ti za to treba dodatni navojak na trafou (nemam pojma tacno kako se radi nikad nisam probao) ... mozes da iskoristis i neki pasivni PFC iz nekog starog napajanja

elem, za taj tb drajver, ako napajas se vecim naponom, istrejsuj plocu, on VMOT preko 7812 salje na onaj ventis sto hladi drajvere pa onda preko 7805 napaja elektroniku i daje napon drajverima za rad. .. sta je fora ako je napon veci na ulazu taj 7812 krene da se greje, zabode, pusti 24+ na 7805, on takodje izgori i napravi se havoc na ploci ... sad ne znam kakve su sve modifikacije same ploce u opticaju znam da ima min 4 verzije ovih 4osnih koje sam ja koristio .. ali recimo ova sto sam ja najduze koristio je bas takva, vmot -> 7812 i tih 12v ide na fen i na neki rele (ovo je 4+1 ose kao, ono +1 je neki rele), onda 7805 za sve ostalo ... sta sam ja radio, skinem 7812 skroz i onu diodu preko njega i dovedem svojih 12V sa nezavisnog izvora tako da mi se elektronika napaja sa nezavisnog izvora u odnosu na motore .. takodje skinem 7805 i umesto njega stavim neki 1A dcdc da mi se 7805 ne bi grejao ... takav drajver je meni terao motore sa 35V bez problema ... doduse finalno radi sa 24V posto za ove motore koje ja teram nema potrebe za vise .. (i 12 je dovoljno)

e sad proveri kako je tebi to sve povezano, da li imas isto 7812 i 7805, da li se 12V koristi jos za nesto ... generalno najveci broj kvarova na tim plocama - ne racunajuci kad izgore drajveri zato sto se otkaci zica od motora i slicno posto go*no nema nikakvu zastitu - je kada spike proleti kroz 7812 i spece ga i onda sve ode u ... a cak i bez tranzijenata imas problem sto se taj 7812 greje sto je veci ulazni napon a nema nikakav hladnjak na vecini izvedbi .. ili gde ima ima onaj najjeftiniji hladnjak koji moze da mu spusti par C i to je to .. nedovoljno .. i onda cim ti se malo isprlja onaj fan i krene da vuce vise struje .. nekoliko opto-a prespoje u isto vreme taj 7812 zakuca i odeeeeeeeeeee sve u ...
[ vlade_s @ 19.05.2017. 16:11 ] @
Iako odavno nije komentarisano vezano za ovu temu potrebni su mi komentari ljudi koji imaju iskustva sa povezivanjem steper motora i drajvera. Tacnije, planiram da koristim Ramps 1.4 kontrolnu plocu sa A4988 ili DRV8825 drajverom. U nedoumici sam sto bih za y osu koristio dva steper motora Nema17 od 1.7A ili 1.8A i povezao bi ih na jedan drajver. Prenos bi isao preko GT2 zupcaste remenice i remena kao kod Makerslide linearnog prenosa. Eto tako sam zamislio ali posto sam da kazem nov u svemu ovom, nisam siguran kako bi se ponasali steperi s obzirom da su povezani na jedan od pomenutih drajvera.
[ bogdan.kecman @ 19.05.2017. 18:20 ] @
Citat:
vlade_s: Tacnije, planiram da koristim Ramps 1.4 kontrolnu plocu sa A4988 ili DRV8825 drajverom.


oba vrlo bucna, 8825 ako ne uparis sa motorom imas moire posto preskace microstep oko nule.. silentstick je mnogo bolje resenje

Citat:
vlade_s:
U nedoumici sam sto bih za y osu koristio dva steper motora Nema17 od 1.7A ili 1.8A i povezao bi ih na jedan drajver. Prenos bi isao preko GT2 zupcaste remenice i remena kao kod Makerslide linearnog prenosa.


koliko ti je tezak Y ako moras da guras sa 2 motora? 1.8A moze da gurne preko 50Ncm?

Citat:
vlade_s:
Eto tako sam zamislio ali posto sam da kazem nov u svemu ovom, nisam siguran kako bi se ponasali steperi s obzirom da su povezani na jedan od pomenutih drajvera.


najveci problem je nepreciznost. ubijes mikrosteping preciznost skroz kad ih spojis zajedno. drugo ako spajas paralelno ko na rampsu treba ti 4a drajver za dva motora ... bolje gurni nema23 on za istu amperazu gura nekoliko puta vise torquea
[ bulat666 @ 19.05.2017. 18:53 ] @
Citat:
... bolje gurni nema23 on za istu amperazu gura nekoliko puta vise torquea


Potpisujem! Probao sa 17 i onda presao na 23 (iste amperaze), i vidi se boljitak... Doduse ja sam na ruteru
[ bogdan.kecman @ 19.05.2017. 20:14 ] @
uvek je veci motor na istoj amperazi kod stepera znacajno veceg momenta
sile .. nema17 preko 65Ncm je bas tesko naci, najveci koji sam ja ikad
video (a kosta ko bubreg) je 81Ncm .. dok recimo nema23 bez problema
nadjes 200Ncm (ja imam 300Ncm, tj 3Nm nema23 npr na mini glodalici a ima
i jacih do duse cene krecu vrlo brzo na gore pri vrhu snage, mnogo se
isplati vise uzeti veci motor, npr nema34 nego 3Nm nema23)

kod nema17 je zgodno sto imaju mnogo linearniji torque vs speed krivu
(pretpostavljam zbog mnogo manje inercije rotora (0.1 kg*cm2 vs 0.5
kg*cm2 u proseku) ali svejedno ako ti treba veliki torque na velikoj
brzini svakako treba da koristis servo a ne steper

ako koristis makerslide to znaci da nemas veliki problem sa masom
motora, prepravi nosace i zakaci nema23 i vozi misko, totalna pomama za
nema17 u reprap svetu je donela mnoooogo laznih/netacnih informacija a
razne budzevine koje se radi sa dupliciranjem motora su blagi uzas ...
ako mozes da izbegnes da osu vozis sa 2 motora - izbegni po svaku cenu
[ vlade_s @ 19.05.2017. 21:26 ] @
Hvala Bogdane na brzom i detaljnom odgovoru. U suštini sam planirao da stavim dva stepera na y osu samo što mi se konstrukcijski tako više uklapalo mada izmenom na kućištu ležaja za z osu bih dobio na prostoru pa bih mogao staviti dodatnu osovinu tako da bi mogao ići jedan steper. Prema proračunu (pošto sam na samom početku izrade) masa kompletnog klizača bi trebala da bude od 2,3kg do 2,5kg. Kada kažeš silentstick da li misliš na drajver TMC2100? Ukoliko bih koristio ovaj drajver sa jednim steperom nema17 npr. 1,7A kako bi se to pokazalo s obzirom da sam video ako ne grešim da piše default current 0,5A, maximum current 1A?
[ zilot @ 11.06.2017. 16:10 ] @
Da li je neko probao da koristi drajvere za step motore u zatvorenoj petlji, dakle servo-step varijanta. Nesto kao ovo

http://www.jmc-driver.com/h-pd-128.html

da stavi enkoder na step motor i proba kako radi preko ovog drajvera? Inace ovo sto sam gledao je JMC 2HSS57 drajver...Kakva su iskustva ako je bilo eksperimentisanja?
[ bogdan.kecman @ 11.06.2017. 17:44 ] @
meni je dovoljno da mi kaze da je "omasio" ne znaci mi preterano da se
"trudi da gurne" posebno ako treba da radi vise osa paralelno, ta jedna
dok se trudi napravis haos .. mnogo mi je korisnije da mi kaze "e ja ne
mogu" ..

za to, za manje motore, idealan trinamic tmc2130

https://www.trinamic.com/produ...ated-circuits/details/tmc2130/

pogledaj stallguard2 opciju
[ mikikg @ 12.06.2017. 19:09 ] @
Da li postoji neki gotov modul sa ovim TMC drajverima?
[ bogdan.kecman @ 12.06.2017. 19:35 ] @
naravno :D

http://www.watterott.com/en/SilentStepStick-TMC2130
https://github.com/watterott/SilentStepStick

hackaday:
http://hackaday.com/2016/09/30...or-drivers-shifting-the-gears/
[ mikikg @ 12.06.2017. 21:11 ] @
Dobri drajveri ...

Da li si mozda probao njihove motion controllere?
[ bogdan.kecman @ 12.06.2017. 21:44 ] @
jok, samo tmc2100
[ mikikg @ 12.06.2017. 21:47 ] @
BTW Vezano je za temu ali iz jednog drugog ugla, imao sam skoro prilike da probam Schneider LXM32 servo na jednoj masini, kukuuuu lele kako to radi!
Ne znam odakle da pocnem da opisujem sta i kako radi, cena je ralativno visoka, 1k5 EUR po osi drajver sa motorom, ali vredi sve pare!
Motor od 1.5kW sa sve kocnicom i enekoderom je velicine tegle/flase od 0.75L i to 8000RPM.
Ima autotuning i jos tonu opcija u sebi za podesavanje. Opasno dobro radi!!!!

http://www.schneider-electric....nge/2302-lexium-32-%26-motors/

[Ovu poruku je menjao mikikg dana 12.06.2017. u 23:11 GMT+1]
[ štampar @ 27.08.2017. 08:07 ] @
Da li je neko koristio ovaj drajver za step 2/4 phase Nema34 Stepper Motor driver 256micsteps 7.8A DM860A 24-80VDC CNC ?

(http://www.ebay.de/itm/2-4-pha...60A-24-80VDC-CNC-/270767701015)

U dilemi sam da li da ga kupim jer mi deluje povoljno i trebalo bi da može da gura motor veličine Nema 34,ipak bi mi nečije iskustvo/savet dobro došlo.Unapred zahvalan!
[ bogdan.kecman @ 27.08.2017. 12:14 ] @
ne vidim na "standardnim mestima" da se neko zalio, ja ih licno nisam probao

https://www.youtube.com/watch?v=XFCJtXcW8t4
[ štampar @ 27.08.2017. 13:59 ] @
Hvala Bogdane,svaka informacija je dobrodošla...a cenim da bi drajveri mogli da posluže za manju mašinu uz motore kao što su na ovom klipu...Da kupujem??
[ zoksy @ 18.11.2018. 09:43 ] @
Pozdrav svima. Ranije sam pravio malu cnc masinu za pcb koja je bila povezana preko paralelnog porta( drajveri sa l297 i tranzistorima).
Posto nemam vise racunar sa paralelnim portom predpostavljam da to sada ide preko usb.
Moje pitanje je koja kartica sta i kako i sta najpouzdanije radi. Da li je potrebno dodatno instaliranje te kartice ili? Unapred hvala na odgovoru i nemojte mi zameriti na neupucenost jer sam se udaljio od toga. Zaboravih , koristio sam mach3. Pozdrav
[ ZAS011 @ 18.11.2018. 10:03 ] @
Uzmi arduino Nano/Uno učitaj Grbl 1.1f
Kod drugara jedna ručno pravljena mašinica se voza i Mach-om preko LPT i arduinom preko USB.
Naravno paralelni kabl se sa kompa samo prebaci na Grbl (pravio ja pločicu). Rasi 1/1.
Jedino što onda ne možeš da koristiš Mach, ima drugih programa, npr. bCNC, UGS, ... Ako hoćeš da se igruckaš i sa laserom, tu je LaserGRBL.
[ zoksy @ 18.11.2018. 10:16 ] @
Ukapirao , znaci nece moci mach 3 da radi sa ovime sto si predlozio?
[ ZAS011 @ 18.11.2018. 10:55 ] @
Za Grbl ne postoji plagin za Mach3.
Mach3 inicijalno kontroliše motore preko LPT porta. Za sve ostale, eksterne motion kontrolere su potrebni plaginovi.
Napisah ti već šta se koristi za Grbl: bCNC, LaserGrbl, UGS (Universal GCode Sender) ...
Sve ovo u džabe varijanti. Svi ovi programi rade striming G-koda brzinom 115200 kbps prema Grbl-u. Grbl je u stvari motion kontroler, računar je tu samo kao terminal.
Ono što sam probao i radi je i bCNC na Raspberry pi, bCNC na windows platformi (klot i iz VM), bCNC na linux platformi, UGS na windows platformi (klot i iz VM), UGS na linux platformi, LaserGrbl na windows platformi (klot i iz VM).
Za Grbl ti treba i Arduino razvojno okruženje da bi mogao da iskompajliraš i podesiš poneke sitnice u Grbl. Arduino koji sam već pomenuo Uno/Nano (konkretno ja koristim Nano, kineski ).
[ bogdan.kecman @ 18.11.2018. 18:20 ] @
ne treba ti mach3 je ce grbl na arduinu da interpretira gcode direktno
tako da ti ne treba komp da racuna pokret vec to radi arduino, pc ti tu
samo salje g-code direktno na grbl koji ga izvrsava...
[ zoksy @ 18.11.2018. 19:48 ] @
Bogdane i ZAS011 ukapirao sam kako radi, danas sam se posvetio tome i citao po internetu. Narucicu jedan arduino pa da probam. Mach3 sam dobro poznavao, valjda cu i ovo sada savladati, pozdrav.
[ fejo @ 06.02.2019. 01:02 ] @
Jako interesantna tema. Pročitao sam je sa velikom pažnjom.
Pozdrav svim ućesnicima oko ove teme!