[ Ivan Dimkovic @ 14.06.2010. 13:24 ] @
http://www.b92.net/info/vesti/..._category=78&nav_id=438693

Citat:

Aktivisti Grinpisa ušli u nuklearku

Štokholm -- Švedska policija uhapsila oko 50 aktivista nakon što su upali u nuklearnu centralu "Forsmark", u okviru protesta "Grinpisa" protiv upotrebe nuklearne energije
...

Aktivisti su danas protestvovali protiv planova vlade da dozvole izgradnju novih nuklearnih elektrana u Švedskoj.

Na video-snimku objavljenom na vebsajtu švedskog "Grinpisa" aktivisti obučeni u svetlo žute uniforme drže slogane u kojima traže da političari u četvrtak odustanu od nacrta zakona kojim se dozvoljava zamena postojećih švedskih nuklearnih reaktora novim, preneo je Rojters.

Nuklearke obezbeđuju oko 50 odsto električne energije u Švedskoj, i kako podseća AP, vlada ne želi da širi upotrebu nuklearne energije.


Strasno... trebali su u reaktor lepo da ih puste.. "Hocete da vidite nuklearku i kul plavu svetlost? Evo izvolite u sobu dole... samo napred - pridrzite se za grafitne sipke da ne padnete..."
[ Slobodan Miskovic @ 14.06.2010. 13:29 ] @
Hahahaha :)

ali kakav je to fail za obezbedjenje...ono uspelo je 50 grinpiz hipija da uleti u nuklerku i popne se na krov... Kakvi teroristi :)
[ Ivan Dimkovic @ 14.06.2010. 13:31 ] @
Dosta toga govori... ;-)

Zato... elektricna ograda FTW... posle je izgasis na sat vremena, i pustis kerove da oglodju rostilj. Resh peceno, valjda nece biti problema sa varenjem mesa tih zderaca tofua i soje.

"Release the hounds", sto bi rekao Mr. Burns :-)
[ burex @ 14.06.2010. 16:53 ] @
Prvi komentar na sajtu je garant od mr. Burns-a... ovaj... Dimkovića ;)
A za ove Greenpeaceovce je najbolja jedna dvocevka i "No trespassing" znak, pa kada se u*eru od straha, ima da se odmah brišu sa ekološki neprihvatljivim WC papirom.
[ flylord @ 14.06.2010. 16:59 ] @
Njih ne mozes da uplasis sa sacmarom. Oni nesto rade po pitanju zastite zivotne sredine, a vi?
[ ArsenLupen @ 14.06.2010. 17:09 ] @
Citat:
Oni nesto rade po pitanju zastite zivotne sredine, a vi?


Potpisujemo imaginarnu peticiju za zatvaranje TE u Obrenovcu. Gde ćeš većeg zagađivača od nje?
[ burex @ 14.06.2010. 18:02 ] @
Citat:
Njih ne mozes da uplasis sa sacmarom. Oni nesto rade po pitanju zastite zivotne sredine, a vi?

Očitao sam ćaletu bukvicu pre koji dan nakon što je pokušao da pobaca 4 CRT monitora kod kontejnera. A sad se kajem što mi čame u špajzu i ne znam kome da ih uvalim :)
Edit: Podrazumeva se da u potpunosti podržavam nuklearne elektrane jer su za sada skoro najčistiji a najisplativiji način generisanja električne energije.
[ Ivan Dimkovic @ 14.06.2010. 18:09 ] @
Citat:
flylord
Oni nesto rade po pitanju zastite zivotne sredine, a vi?


Sortiram djubre, ne bacam djubre van predvidjenih mesta, recikliram flase i konzerve i tako to...

Sto se grinpisovaca tice, oni ponajmanje rade na zastiti zivotne sredine a ponajvise na sopstvenom PR-u. Najbolji dokaz za to je ova akcija - ucinak na "zastitu zivotne sredine" je nula, a ocigledno im je na umu nesto sasvim drugo.
[ flylord @ 14.06.2010. 18:32 ] @
Gp nije destruktivan i ni po jednom zakonu ne mogu se proglase teroristima. Oni koriste gandijevske principe borbe.

@burex za monitore imas neke 2 firme koje se bave reciklazom tog e-otpada (jedna u Bg jedna u Nishu), mada nisam siguran kako bas to ide :S

@ArsenLupen : dok god je NE ispravna i radi kako treba (imalo je incidenata ali su veoma retki, doduse veoma su opasni), tacno je da mnogo manje zagadjuje nego NE. Kao sto je tacno da i NE i TE koriste neobnovljive izvore energije.

@Ivan Dimkovic i sta ti smeta da se oni bore na svoj nacin? Ne rade samo na svom PR-u, postignu oni poprilicno. Npr, ne bi se nikad saznalo za incident od pre par godina kad su istovarili hemijski otpad na neku plazu u Obali Slonovace.. pored jednog sela. Umrlo je 10-ak ljudi. I da nije bilo GP-a, niko ne bi bio kaznjen niti uhvacen.
Eto, evo ti jedan slucaj da su uradili nesto dobro
[ Ivan Dimkovic @ 14.06.2010. 18:42 ] @
U ovom konkretnom slucaju nisu uradili ama bas nista dobro. Mogli su samo da naprave neki incident i da dovedu u opasnost sebe, radnike nuklearne elektrane a mozda i okolinu.

To se zove "attention-whores"...

Iskreno se nadam da ce dobiti solidne kazne a Svedska bi svakako mogla da poradi na sigurnosti svojih nuklearnih postrojenja - ono, ako mogu da upadnu naduvani hipici unutra, neko sa malo destruktivnijom agendom ne bi imao nikakvih problema.
[ Slobodan Miskovic @ 14.06.2010. 18:49 ] @
Citat:
flylord: Njih ne mozes da uplasis sa sacmarom. Oni nesto rade po pitanju zastite zivotne sredine, a vi?



Ko su to oni a ko mi? Green peace je teroristicka organizacija i kao takva ne treba da postoji ali dobro, sledeci put ce biti Darvin na delu pa ce se samoubiti u nekoj od tih akcija...
[ flylord @ 14.06.2010. 19:05 ] @
@Slobodan Miskovic : na osnovu koje definicije su teroristi? Na osnovu kog zakona?
[ flylord @ 14.06.2010. 19:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: U ovom konkretnom slucaju nisu uradili ama bas nista dobro. Mogli su samo da naprave neki incident i da dovedu u opasnost sebe, radnike nuklearne elektrane a mozda i okolinu.
.


To apsolutno stoji. Pogotovo onaj deo: ako su mogli oni, sto ne bi mogao neko ko je destruktivan.
Ali je ovde veca krivica obezbedjenja nego njih.
[ Slobodan Miskovic @ 14.06.2010. 19:25 ] @
Citat:
Common definitions of terrorism refer only to those violent acts which are intended to create fear (terror), are perpetrated for an ideological goal, and deliberately target or disregard the safety of non-combatants (civilians).
[ flylord @ 14.06.2010. 19:32 ] @
Super Slobo, i sada mi reci sta su nasilno uradili ovi iz GP-a? Kao sto rekoh, oni su organizacija koja se bori gandijevskim metodama. Nikad nisu koristili nasilje niti su nesto unistavali (ne racunam retke pojedince)
[ ventura @ 14.06.2010. 19:37 ] @
Citat:
flylord: Super Slobo, i sada mi reci sta su nasilno uradili ovi iz GP-a? Kao sto rekoh, oni su organizacija koja se bori gandijevskim metodama. Nikad nisu koristili nasilje niti su nesto unistavali (ne racunam retke pojedince)

Nikada nisu uništavali?

Zamisli da neko iz Green Peace-a ima nešto protiv tebe, da li je to lično, ili im se ne sviđaš iz bilo kog razloga... I tako dođu njih desetorica sa GP kačketima ispred vrata tvog stana, i mirno i bez nasilja ti nedaju da izađeš... Ili ti kreneš na posao, a oni se mirno skupe oko tebe i gandijevski ti blokiraju prolaz, ne možeš da mrdneš nigde od njih. Na posao, do grada, u kupovinu... Faktički ti blokiraju život.

Da li nešto uništavaju? Ne.
Da li koriste nasilje? Ne.

Da li ti stvaraju ogromnu materijalnu štetu time što su te sprečili da radiš, i zbog čega si na kraju ostao bez posla? Da.

Ne mora neko da se opaše dinamitom i digne u vazduh da bi stvorio nekome problem i materijalnu štetu... Tako da ne bih baš rekao da su Green Peace teroristi u bukvalnom smislu reči, al mogli bi da ih nazovemo komercijalnim teroristima, attention whores je sam dodatni pridev...
[ Slobodan Miskovic @ 14.06.2010. 19:40 ] @
Pa ova tema govori o tome i ima jos dosta slicnih "akcija".
[ flylord @ 14.06.2010. 19:41 ] @
Ventura, pa to vec mnogi rade pa ne mogu da ih optuzim za terorizam. Npr, parkira kola ispred mojih pa ne mogu da odem, a ne izbaci iz brzine i ne digne rucnu.. pa je mogu samo da psujem.
Pa naprave guzvu na putu a ja zurim negde. Pa idem pesaka preko trotoara i tip me jurio sa kolima trotoarom. Ne mogu da idem trotoarom zbog parkiranih kola i smetaju mi da odem na vreme na posao i da zaradim pare. .

I niko od njih nije terorista

Slobodane, neee. Ova tema ne govori o nasilju nego o tome da se tebi i Dimkovicu licnu ne svidja GP.
Dimkovic je temu nazvao: "Neo-luditi usli u nuklearku...", iako zna da ovo nema ama bas nikakve dodirne tacke za Ludistima. Koristi namerne logicke greske u diskusiji da bi sagovornike ubedio u ono sto zeli.
Isto vazi za tebe. Sam si rekao da je terorizam nasilan. Ovde nema nasilja.
I Ventura je rekao da nema nasilja. Jedno je nasilje i terorizam a drugo je ovaj nacin borbe kada oni smetanjem zele da postignu svoje ciljeve.

I da: Cecenski borci: za Ruse su teroristi za Cecene su borci za slobodu. Za Srbiju je OVK bila teroristicka organizacija a za shiptare i ceo svet: oslobodilacka.
Prema tome, cak i pojam terorizam nije bas jednoznacan. Svaka strana drugacije gleda na njega. A ostatak sveta prihvata definiciju pobednika, a ne onog ko je u pravu
[ ventura @ 14.06.2010. 19:44 ] @
Citat:
flylord: Ventura, pa to vec mnogi rade pa ne mogu da ih optuzim za terorizam. Npr, parkira kola ispred mojih pa ne mogu da odem, a ne izbaci iz brzine i ne digne rucnu.. pa je mogu samo da psujem.
Pa naprave guzvu na putu a ja zurim negde. Pa idem pesaka preko trotoara i tip me jurio sa kolima trotoarom. Ne mogu da idem trotoarom zbog parkiranih kola i smetaju mi da odem na vreme na posao i da zaradim pare. .

I niko od njih nije terorista

A ne ne ne... To o čemu ti pričaš je bezazleno ometanje... Ja pričam o generalnom sprečavanju... Recimo kao ono što Greenpeace radi whaler brodovima...

Znači radi se o totalnoj blokadi, gde ti uopšte ne možeš doći na posao, zbog čega ćeš sasvim sigurno ostati bez posla i trpeti velike finansijske gubitke...
[ flylord @ 14.06.2010. 19:47 ] @
ventura, ja samo kazem da to nije terorizam ni po jednoj definiciji.
[ Ivan Dimkovic @ 14.06.2010. 20:00 ] @
Citat:
flylord
Slobodane, neee. Ova tema ne govori o nasilju nego o tome da se tebi i Dimkovicu licnu ne svidja GP.
Dimkovic je temu nazvao: "Neo-luditi usli u nuklearku...", iako zna da ovo nema ama bas nikakve dodirne tacke za Ludistima.


Kako nema - Greenpeace se zalaze za vracanje sveta u srednji vek kako bi se ostvarile njihove fantazije o "low carbon footprint-u" i srecnim fokama i kitovima koji zive u harmoniji sa onih 500 hiljada ljudi na zemlji koji bi ostali zivi.

Svako da nabode ventilator u dupe, da generise energiju posto je sve ostalo ekoloski neprihvatljivo i da okopavamo bastu oko zgrade i tako se hranimo, jer industrija hrane zagadjuje zemljicu.

A tek napadanje nuklearne energije... komicno je, njihov zvanican razlog je zato sto je "rizicna" - rizicna u kom smislu? Kada bi racunali broj ljudi ostecenih ili poginulih od nuklearne energije i poredili to sa termoelektranama mislim da ne bi nasli puno toga loseg u NE.

Luditi.

U pravu si - najvise je krivo obezbedjenje elektrane za ovo. Zato i treba staviti elektricnu ogradu okolo.
[ flylord @ 14.06.2010. 20:08 ] @
da li bi mogao da mi prilozis neki dokaz da se zalazu za to sto tvrdis?

I da. NE imaju i svoj otpad, za koji i danas danas nemaju apsolutno efikasan nacin odlaganja, a kamoli reciklaze. I oni se zalazu za energiju iz obnovljivih izvora.
I nisu protiv tehnologije. Nego samo protiv tzv prljavih tehnologija.

I da li mozes makar jednom u zivotu, na jednoj temi da diskutujes na normalan nacin? Odlicno znas sta su radili luditi, kao sto znas da namerno izmisljas gluposti o GP-u.

I ti i ja volimo da diskutujemo i da se prepiremo sa drugima. Ja da bih nervirao druge a ti bi ubedjivao druge da grese pa cak i kad su u pravu. Zar ne bi mogli makar jednu temu, da ne pretvorimo u besmislenu raspravu kao sto je 99.99% ostalih?
[ Marenović Slaviša @ 14.06.2010. 20:23 ] @


Kako nisu uradili nista dobro?

Jesu li upali pored obezbedjenja u nuklearku? Jesu.
Jesu li na taj nacin posredno ukazali (ako ima neko pametan tamo da to shvati)
na rizik kome je elektrana izlozena sa takvim (nikakvim!) obezbedjenjem?
Jesu.

Ako su mogli njih 50, moci ce pet muslimana samoubica da krene na put
u vecna lovista putujuci kroz reaktor koji ce dici u vaduh.


Sve se svodi na poruku: OBEZBEDITE NUKLEARKU

Pametnima dosta.......

[ Ivan Dimkovic @ 14.06.2010. 20:59 ] @
Citat:
flylord
da li bi mogao da mi prilozis neki dokaz da se zalazu za to sto tvrdis?


Za pocetak, zalazu se za zabranu nuklearki... Evropa ce za nekoliko godina biti u energetskoj krizi, ali nema veze - nuklearke nikako, pa makar se smrzavali zimi... eto mozemo da kotrljamo biciklo i generisemo struju, a i da se zagrejemo usput.

Engleska je tipican primer - ispostavilo se da ako nesto hitno ne urade, za nekoliko godina im slede restrikcije struje... Ali bitno je da su pod pritiskom "zelenih" drzali moratorijum na izgradnju novih NE.... I sada, naravno, greenpeace & co se iz petnih zila bore da se moratorijum produzi.

Cist anti-civilizacijski potez.
[ Odin D. @ 14.06.2010. 21:46 ] @
Zemlja se ne moze zadrzavati u trenutnom stanju "prirodnosti" pored danasnje brzine porasta stanovnistva i njihovih zivotnih prohtjeva.

Jedini nacina bi bio da se citav svijet odrekne kompjutera, bijele tehnike, i upotreba struje svede na neke "nuzne" situacije (recimo bolnice), a da se sva mehanizacija svede na traktore i kombajne, i da se zabrani parovima radjanje vise od 2 djeteta.

No, posto je to iluzorno, onda nista. Sta je tu je. Kuca poso, poso kuca, pas do pasa, beton do betona....
[ Botichelee @ 15.06.2010. 14:15 ] @
Zar hipici nisu izumrli ili ziveli u nekom drugom periodu?

GP bash i nema neki Luditski profil kao organizacija.
Earth Liberation Front je teroristicka i neo-ludistichka organizacija.GP je spram njih Mormonska crkva :D

Ova akcija bash i nije teroristicka vise je privlacenje paznje da se raja zaokupi nekim "energeCkim" pitanjima.
Resenja postoje ali se ne ulaze dovoljno novca ili je volja vrlo mala.

Konformizam je problem.Sto kaze Ilija Chvorovic: "Ocesh da jedesh ocesh da j...esh, a to brate koshta!"

Ili ce biti rata ili nekog gripa ili putovanje na Mars za sad je neizvesno na zalost...
[ ventura @ 16.06.2010. 00:44 ] @


[Ovu poruku je menjao Shadowed dana 16.06.2010. u 01:56 GMT+1]
[ su27killeryu @ 16.06.2010. 03:54 ] @
Meni nije jasno sta to znaci "upali u nuklearku", upali u "dvoriste" iste ili u sami pogon? Jer ako je ovo drugo u pitanju onda sef obezbjedjenja iste zasluzuje otkaz + pofinu zatvorsku kaznu, pa ce drugi sefovi da se zamisle sta i kako rade. Svaki pokusaj upada u nuklearno postrojenje se kaznjava zna se kako...pa bio to Greenpeace ili Indira Gandi licno.
[ Onaj @ 16.06.2010. 08:07 ] @
Citat:
Ivan Dimkovic: Kako nema - Greenpeace se zalaze za vracanje sveta u srednji vek kako bi se ostvarile njihove fantazije o "low carbon footprint-u" i srecnim fokama i kitovima koji zive u harmoniji sa onih 500 hiljada ljudi na zemlji koji bi ostali zivi.


Bar bi tih pola miliona ljudi imalo prostora kol'ko 'oces. I svi bi se medjusobno poznavali.
[ ventura @ 16.06.2010. 08:22 ] @
Citat:
Onaj: Bar bi tih pola miliona ljudi imalo prostora kol'ko 'oces. I svi bi se medjusobno poznavali.

Jesi li raspoložen da budeš dobrovoljac, i da im oslobodiš mesto?
[ Java Beograd @ 16.06.2010. 08:25 ] @
Citat:
ventura: Jesi li raspoložen da budeš dobrovoljac, i da im oslobodiš mesto?

Neki će da poginete, a neki ćemo da preživimo.
[ mmix @ 16.06.2010. 09:01 ] @
Nema potrebe za dobrovoljcima, sve ce to priroda sama da resi. Jedan mali solar flare da baci zemlju u srednji vek, onda kad ljudi u razvijenim zemljama prestanu da se tusiraju jer vise ne umeju da ugreju vodu bez elektricnog bojlera razvice se medj shtrokavim zemljanima neka smrtonosna bakerija koja ce pobiti 6 milijardi ljudi (i nadam se sve minijaturne kucice ).
[ Odin D. @ 16.06.2010. 09:07 ] @
Citat:
su27killeryu: Meni nije jasno sta to znaci "upali u nuklearku", upali u "dvoriste" iste ili u sami pogon?

U reaktor :)
[ flylord @ 16.06.2010. 11:07 ] @
Citat:
mmix:  (i nadam se sve minijaturne kucice :)).


To nisu kučiči, nego minijaturne bedne lajave imitacije kučića koje bi želele da budu kučići, i a dobri su samo za ražnjiće
[ miloshzorica @ 24.06.2010. 22:37 ] @
ti environmentalists su gori od talibana

over-educated, under-experienced ekipica

http://www.youtube.com/watch?v=eScDfYzMEEw
[ jnk @ 25.06.2010. 08:09 ] @
http://www.youtube.com/watch?v=yZ9o1KHi-mY