[ dr.AgOlO @ 14.06.2010. 13:36 ] @
Pozdrav svima,

zamolio bih vas za pomoć oko sastavljanja konfiguracije. Konfiguracija će prvenstveno biti namenjena za rad tj. na njoj se neće igrati nikakve zahtevne igrice pa da mi je potrebna neka neka specijalno jaka grafika. Znači prvenstveno za rad. E sad, pitate se šta se podrazumeva pod radom :) Pošto se bavim razvojem software-a tj. programiranjem (old school) na mašini će se, povremeno, vrteti neki SQL Server (2000, 2005 ili 2008), razvojna okruženja (Visual Studio i sl.) koja se koriste za programiranje (vrlo verovatno više njih u isto vreme) i još neki broj aplikacija. Tako da predpostavljam da je akcenat na procesoru, memoriji i HDD.
Sve u svemu developerska mašina.

OS koji planiram za nju je Windows7, ali će paralelno postojati i WindowsXP. Što se tiče priče Intel ili AMD, do sada sam imao uglavnom AMD procesore ali nije mi nikakav problem da uzmem i Intel-a ako je on bolji za ovu namenu.

I da, ta ograničavajuća stavka u svemu, pare. Planiram da izdvojim od 600e do 800e maksimalno. Ono što mi ne treba tj. ono što ću iskoristiti sa postojeće konfiguracije su monitor, zvučna kartica, optički drajvovi i periferije.

Ukoliko su potrebni još neki detalji slobodno pitajte.

Hvala unapred!

[ Theadess @ 15.06.2010. 12:43 ] @
Ja bi u tom slucaju isao na Intel jer se Intel ipak pokazao bolje od AMD-a u nekim iole zahtevnijim aplikacijama od igranja igara. Jel laniras neki OC procesora? Ako planiras onda bi bilo dobroda uzmes i neki iole kvalitetniji third party kuler a moja prporuka bi pala na CM Hyper 212+ / OCz Vendetta 2, od nekih jeftinijih kulera za ~3000. Mada bih se mozda i pre odlucio za CM Hyper 212+ zbog lakseg montiranja a po performansama su tu negde.

Moj neki izbor konfiguracije bi bio ovaj:

Intel Core i5 750
Gigabyte GA-P55A-UD3R
2 x 2GB 1333Mhz / 1600Mhz ( Patriot, Kingston, Mushkin)
Samsung F3 1TB / WD FALS 1TB
Xigmatek Asgard / Xigmatek Asgard II
Corsair VX550 / Artic Cooling Fusion 550R
ATi 5750 512MB / GTS 250 512MB
CM Hyper 212+

Cena: ~750e - 800e
[ dr.AgOlO @ 15.06.2010. 21:35 ] @
Hvala na odgovoru.

Što se tiče pitanja vezanog za overclock nemam nameru, a mislim da i neće biti potrebe u neko dogledno vreme, da radim to. Siguran sam da će ovakva ili neka slična konfiguracija zadovoljiti trenutne potrebe. Ono što me zanima u vezi sa konfiguracijom koju si naveo jesu grafika i HDD. Naime, nisam uspeo da nađem u cenovniku grafičku 5750 sa 512MB već samo od 1GB i koliko sam video nije baš jeftina, odnosno ima dosta njih jeftinijih. E sad zanima me da li je ona neki best buy s obzirom da kao što sam rekao igrice neću igrati na ovoj mašini. Takođe me zanima HDD samsung, video sam da postoji i model F1, pa me samo zanima da li je on bolji od F3 i zašto baš F3?


Hvala još jednom,

Pozdrav
[ Miroslav Cvejić @ 16.06.2010. 00:09 ] @
Od kad su to developerske mašine predviđene da se overklokuju?

Ono kao "pustiš" mašinu da radi (kompajlira, rendira, računa. šta god) i na 99% zabode ili se resetuje. Istina, brže stigne do 99% ali ...
Pouzdanost pa performanse.
Za te stvari se kupi nešto što se u narodu zove "workstation". I jedna firma stoji iza svih komponenti.

@Theadess, lepo što želiš da se angažuješ, ali ne trči pred rudu za ovakve stvari.
[ dr.AgOlO @ 16.06.2010. 11:36 ] @
Kao što sam i ranije odgovorio mašina neće biti overclock-ovana, jer za to neće ni biti potrebe. Što se tiče workstation mašina da li misliš na brandname računare pošto ja ništa drugo nisam uspeo da nađem na sajtovima prodavaca računara i opreme? Gledajući te brandname računare mogao sam samo da vidim da za iste pare dobijam mašinu sa Intel Core2Duo procesorom koji je koliko sam do sada pročitao na ovom forumu, a i nekim drugim, zakoračio u istoriju. Brandname sa nekim Intelom i5 ili i7 nisam ni uspeo da nađem, a i da nađem takvu mašinu verovatno bi koštala 1000+ eur što mi u ovom trenutku nikako ne odgovara.

Pozdrav
[ combuster @ 16.06.2010. 11:49 ] @
Pa pazi, graficka ti je ovde totalno nebitna, dakle moze i Clarkdale, kada bih sastavljao za mene:

Core i3 530
GA H57M-USB3
4GB DDR3 Geil 1333MHz 1.5V
Chieftec CD-01B-B
2xWD Caviar Black (ili po tvom izboru, drmnes u RAID)

Ovo sve ti je negde oko 500-600 EUR. Bolje od ovoga ti imho ne treba.
[ dr.AgOlO @ 16.06.2010. 15:07 ] @
Hvala na savetu. Misliš da će Intel-ov i3 procesor biti dovoljno jak za ovu namenu? Jel imaš neka iskustva sa njim ili ...?


Pozdrav
[ combuster @ 16.06.2010. 15:27 ] @
Ne posedujem ga ali po testovima bih rekao da je ok. Pazi, ima dva core-a + HT enable-ovan, po performansama bi trebao da je nesto slabiji od AMD Phenom II x4 jer HT ne moze da zameni 4 fizicka jezgra - a grafika na njemu sasvim odgovara. + sto je power consumption smesan, tako da ce ti u full load-u napajanje od 350W na onom chieftec-u biti i vise nego dovoljno.

Naravno da ce i3 biti dovoljan, ja na svom laptopu imam C2D T5670 na 1.8 GHz koji mi sasvim lepo krca sve zivo, kompajliranje kernela, floss-a svakojakog i to bez muke ikakve, gurao je i Visual Studio 2008, onda IDE okruzenja na Linuxu, evo sad mi je podignut PostgreSQL server - nemam naravno skoro nikakvog load-a ali ni ti nisi trazio serversku masinu. Jos da napomenem da je u pitanju 2GB DDR2 + 2.5" WD koji ne moze da se poredi sa performansama WD Black ili Samsung F3 diskovima.

Citat:

Pošto se bavim razvojem software-a tj. programiranjem (old school) na mašini će se, povremeno, vrteti neki SQL Server (2000, 2005 ili 2008), razvojna okruženja (Visual Studio i sl.) koja se koriste za programiranje (vrlo verovatno više njih u isto vreme) i još neki broj aplikacija.


U ovom konkretnom slucaju nije sve u masini - vec i u onom sto se nalazi izmedju tastature i fotelje :)
[ dr.AgOlO @ 16.06.2010. 18:40 ] @
Da :)

Još jednom hvala na savetima svakako ću uzeti u obzir tvoje preporuke prilikom kupovine.


Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 16.06.2010. 18:47 ] @
i3 ne da ce da bude dovoljan nego ce da razbija :)

Mislim ono, ako ti je bas bitno da se nesto iskompajlira
za 18 sekundi umesto za 19,8 onda daj vise para za procesor...
ali mislim da nema potrebe bacati pare.

@Theadess - predlazes coveku onu graficku za njegove potrebe? Hahaha.... to da ima vise FPS u Visual Studiju? :-)
[ dr.AgOlO @ 17.06.2010. 08:43 ] @
Ok, onda ću za sada ići na varijantu sa i3 procesorom.

Pošto su do sada data dva predloga za konfiguraciju koja se razlikuju, osim po procesoru, po matičnoj tj. obe su Gigabyte ali prva je model Gigabyte GA-P55A-UD3R dok je druga Gigabyte H57M-USB3. Pitanje je koju od njih uzeti? Isto je pitanje i za HDD da li uzeti Samsung F3 (ili F1) ili WD Caviar Black?


Hvala,
Pozdrav
[ dejanet @ 17.06.2010. 09:38 ] @
Savet, ako imas para razmisli o SSD-u, ja sam ugradnjom u laptop dobio oko 30+% na brzini kompajliranja, backup, restore i ostalim dev. poslovima..
[ combuster @ 17.06.2010. 09:42 ] @
Ako ides na varijantu sa i3 obavezne su ti maticne sa H55/H57 chipsetom. Razlike izmedju H55 i H57 skoro i da nema - sem podrske za RAID na samom intelovom kontroleru.

P55 je samo za i5-750/i7 procesore, H55/H57 za i3-530,540/i5-6xx (imaju podrsku za integrisanu graficku na i3/i5).

Sto se tice hard diskova, najbolje je da sacekas Binary-ja ili jos nekog drugog iskusnog kolegu koji zna koji diskovi su se pokazali dobro - tj koji su imali najmanje otkaza, ako bih morao da biram isao bih na WD Black zato sto me je WD Lifeguard Tools/Diagnostics izvukao milion puta sto se WD diskova tice, ne znam da li Samsung ima nesto slicno. Proveri i po Storage forumu da li ima neka slicna tema.
[ Ha-Nocri @ 17.06.2010. 09:49 ] @
Ja bih se slozio sa srdjanom i combusterom, predlazem ti i3, kvalitetnije kuciste sa filterima za prasinu ako finansije dozvoljavaju i dodao bi da bi najvecu korist u tvom slucaju imao ako uzmes SSD i na njega instaliras Win 7, Visual Studio i ostale programe koje najcesce koristis. Preporucio bi ti Intel X25-V od 40GB, ako moze da se nadje kod nas.

F3 ili Black... jeftiniji od ta dva...
[ Srđan Pavlović @ 17.06.2010. 13:05 ] @
Samo da se nadovezem, ako se ide na SSD umesto na HDD,
voditi racuna da to bude neki kvalitetan SSD koji moze da trpi
ogroman broj I/O operacija koje su uglavnom prisutne kod kompajliranja.

Taj Intelov X25 je dobar, mozda cak i najbolji izbor - to ce ti detaljnije neko drugi reci ko to bolje poznaje.

Dobitak generalno u brzini rada sa SSD-om je znacajan i vrlo primetan. E sad, to nije bas jeftino (SSD Intel X25)
[ dr.AgOlO @ 17.06.2010. 13:10 ] @
Da, nisam uspeo da pronađem kod nas ovaj SSD, a i cena ovih koji su trenutno prisutni je poprilično visoka. Za sada ću sigurno ići na varijantu sa "standardnim" HDD-om, a možda u nekoj budućnosti pređem na SSD.


Pozdrav
[ Srđan Pavlović @ 17.06.2010. 13:21 ] @
Pre nekog vremena je bilo u BG SSD-ova sa Intel X25-icom
(cini mi se Kingston da je bio), ali se secam da je bio nesto
prapreno skup (i to samo od 32GB) pa sam i ja odlucio da
sacekam da se jos malo omasove i da im opadne cena...
[ flighter_022 @ 17.06.2010. 22:16 ] @
Ako je racunar za development, onda prvenstveno gledaj na to da imas sto vise sto brze memorije, a zatim i velik i brz disk, procesor je tu bitan, ali manje nego navedene komponente.

Evo na primer, teram Visual Studio 2010, MS SQL Server 2008, Crystal Reports 2008, i jos par stvari, i to sve istovremeno, na Core 2 Duo ~2 GHz, 4 GB RAM, 500 GB disk, i sve radi sasvim zadovoljavajuce.
[ combuster @ 18.06.2010. 00:23 ] @
E ovako, malko smo se Srki i ja zainatili da vidimo koliko je hdd bitan prilikom kompajliranja :)

Tokom kompajliranja kernela sa j3 switchem (oba core-a na 100%) ni u jednom trenutku kombinovani r/w nije presao 2MBps sto je smesno a vecinu vremena (oko 70%) je idle-ovao. Kada je zavrsio sa kompajliranjem je naravno srokao iz memorije na hdd sa 25MBps write (posto ga je odlagao koliko je mogao - da ne zalazimo u detalje sad). Sto se kompajliranja tice mogu da kazem da je brzina hdd-a totalno nebitna. Dakle pricamo o kompajliranju 300MB source-a - sa SSD-om bi se ustedelo verovatno nekih pola minuta na 10 minuta i jace sto opet ne opravdava razliku u EUR/GB.

Baze su druga prica, mada i to zavisi dosta od load-a... Tako da sam misljenja da bi za ovu namenu bilo koji desktop SATA II hdd zavrsio posao odlicno.

Dakle dobilo bi se na brzini sa Phenom II X4 prilikom kompajliranja sa svim core-ovima opterecenim - mada zaista sam misljenja da je 125W kod AMD-a naspram 73W TDP-a kod i3-a velika razlika koja se ne pokriva performansama. Cak i 95W na 945 sa C3 stepping-om nije malo.
[ Srđan Pavlović @ 18.06.2010. 00:38 ] @
Ipak, SSD donosi vidan osecaj brzeg rada sistema gledano u celosti, ali da - ovde procesor obavlja najtezi posao... jer je max. opterecen.

[ Ha-Nocri @ 18.06.2010. 05:43 ] @
Citat:
Srđan Pavlović: Ipak, SSD donosi vidan osecaj brzeg rada sistema gledano u celosti, ali da - ovde procesor obavlja najtezi posao... jer je max. opterecen.


Upravo ovo. Ne bi bio pokrenut samo VS. Tu bi bio i browser, komp bi se koristio za muziku i ostale stvari. Kako on ne uzima graficku, a ni preskup procesor, ja mislim da bi tu SSD jako fino legao. Intelov X25 Value je 120 dolara, sto obicno ispadne 120+ evra kod nas. I nije tako strasno. Plus je SSD necujan i manje se zagreva. U mojoj mashini hard disk je najglasnija komponenta sistema.
[ X Files @ 18.06.2010. 06:51 ] @
Heh :) Od svih komponenti za 'developersku' masinu, oduvek su mi najbitnije bile - monitor i dobra tastatura. Ali valjda je to sada postalo irelevantno, jer su uglavnom svi monitori oko i preko 22'' (sto ranije nije bio slucaj), a izbor tastatura sasvim zadovoljavajuci.
[ dejanet @ 18.06.2010. 07:56 ] @
Za dev. masinu(db,win32,.net,java..) uvek bilo i bice memorija a od pre par godina mogucnost ssd-a..

preporuka : neki kingstone SSDNOW V+ SERIES (r:230mb/s,w:180 mb/s), npr 128GB pa na vise..

isplati se vrlo brzo kroz radne sate..
[ combuster @ 18.06.2010. 09:37 ] @
Citat:

Heh :) Od svih komponenti za 'developersku' masinu, oduvek su mi najbitnije bile - monitor i dobra tastatura


Yep, zato ja preferiram za takve stvari laptop.

Sto se SSD-a tice, evo Samsung je najavio nove sa 512GB kapacitetom, poboljsanom brzinom, mada sve ce to biti poprilicno skupo u pocetku. Ne bih ja davao 120-170EUR za neki pristojniji SSD jos uvek.

Citat:

U mojoj mashini hard disk je najglasnija komponenta sistema.


Kako li ga cujes od silnih ventilatora u onom CM-u ? :D Ali buduci da coveku stvarno ostaje nekih lepih 250EUR do popune budzeta - moze da se otvori za neki extra ssd i + da ima hd za storage.
[ Ha-Nocri @ 18.06.2010. 16:19 ] @
Citat:
combuster: Kako li ga cujes od silnih ventilatora u onom CM-u ? :D Ali buduci da coveku stvarno ostaje nekih lepih 250EUR do popune budzeta - moze da se otvori za neki extra ssd i + da ima hd za storage.


Ne cujem ih gotovo uopste. Ima samo 2 velika ventilatora kuciste btw, oba na minimalnom broju obrtaja (500) hlade jako dobro, tako da to ni ne diram. Ja dok nisam kupio ovu mashinu nisam ni znao da se hard disk chuje, toliko je stari komp bio glasan XD
A sada chujem svako krljanje diska, mada je F3 sigurno tishi od mog WD-a (stariji model od 250GB)
[ gbsss @ 18.06.2010. 18:27 ] @
resenje sto posto - bavim se istim poslom (windows xp, windows 7, unix )
masina 1500eur (toliko sam ja platio)
procesor biras po zelji ( da li radis sa celim brojevima ili ne)
memorije sto vise, minimum 8gb - sto vise to bolje, mozes i kasnije da dokupis ne zuri
grafika moze integrisana - bacanje para
sto vise hdd (u Terabajtima ) - mesta nikad dosta, mozes i kasnije da dokupis ne zuri
monitor 32 inca - moze i manji ali sto je veca rezolucija sve je sitnije, a veci monitor mnogo pomaze u ovome

srecno




[ dzigilibonglica @ 18.06.2010. 18:56 ] @
Pogledaj ovo:

matiČna ploca MB Gigabyte GA-P55-US3L
procesor Intel
procesor opis Intel Core i3-530 2.93GHz
grafiČka nVidia GeForce GT240 1GB
memorija 4 GB DDR3 1333MHz
tip memorije DDR3
hard disk 1 640 GB SATA II 7200 rpm
optiČki uredjaj DVD-RW
kuĆiste ATX MIDI Tower 500W
napajanje 500W
zvuČna opis 7.1 Ch. Sound Blaster OnBoard
tastatura opis Logitech PS/2 Black
miŠ opis Logitech PS/2 Black


to je ~490e

tako da za dodatnih 100-300e sto si planirao da potrosis mozes da uzmesh jos hardvera za komfornije programiranje:

1) 2 (dva) Full HD monitora (ili barem jedan plus onaj tvoj)
Za develop nema bolje stavri od dva monitora. Na levi stavish formu, na desni tollbox-ove i project explorer,addin-ove.... Ili bazu podataka ako ces da monitorises neku azdaju od servera sa puno klijenata\baza.

u najgorem slucaju, na drugom monitoru uvek mozesh zeni da pustish neki HD film dok se ti bavish umnim radom :)

2) Neku svetlecu tastaturu, dodatne ventilatore, USB kuvalo za instant kafu, i wireless mish do 1500 rsd...

(ovo pod 2 sto sam nabrojao, mislice mnogi da se zae*avam, ali kad se zainatish po celu noc da radish, i ona instant usb solja je odlican komfor :), a o svetlecoj tastaturi da i ne pricam.


Na ovakvoj Gotovoj mashini vec imash hd poovelik, dosta memorije, dobar procesor, solidnu grafiku, pa sve to moze i igre da potera kad dodje drustvo.

Proguglacu jos malo pa ti nadjem kod nasih prodavaca jos takvih gotovih masina.


[Ovu poruku je menjao dzigilibonglica dana 18.06.2010. u 20:13 GMT+1]
[ combuster @ 18.06.2010. 19:00 ] @
Nemoj vise dizgili - reklamiranje je zabranjeno - strogo - najstrozije !!!

I sta ce mu svetleca tastatura, programeri kucaju i u mrklom mraku, nema potrebe za osvetljavanjem - distraction klasican ta svetleca cuda i tako to. A i programerska kafa se pije iz termosa, nema vremena da se kuva svaki cas pa ni na gadget-ima.
[ dzigilibonglica @ 18.06.2010. 19:14 ] @
Evo promenjeno, nisam mislio nikoga da reklamiram, samo coveku da pomognem...
[ dr.AgOlO @ 19.06.2010. 09:42 ] @
Hvala svima na savetima. Za sada nemam potrebu za drugim monitorom, a i ne bih ni imao mesta za njega jer već imam Samsung P2370 na stolu :) Konfiguracija bi konačno trebalo da izgleda ovako (uzimajući u obzir savete koje sam dobio na ovom forumu, a i savete dobijene sa drugih strana):

INTEL i5-750 2.66GHz 8MB Socket 1156 BOX
GIGABYTE GA-P55-UD3R
GEIL 4GB (2x2GB) 1600MHz DDR3 Black Dragon
WESTERN DIGITAL Caviar Black 1TB 7k 64MB SATA300
GIGABYTE Radeon HD 5750 1GB GDDR5 GV-R575D5-1GD (ako nekad zatreba malo snage :) )
LC POWER Pro-Line 916B
CORSAIR CMPSU-550VX 550W

Mislim da će ova mašina biti sasvim dovoljna za moje potrebe. U svakom slučaju ostavlja mogućnost za kasniju nadogradnju (SSD, RAM) ukoliko bude bilo potrebe za istom.


Hvala još jednom svima.

PS. Ukoliko vidite da u navedenoj konfiguraciji ima neka "slaba" komponenta tj. da postoji bolja za iste pare slobodno recite!

Pozdrav!
[ vbbojan @ 19.06.2010. 10:25 ] @
Manje više je sve OK.

Ono što bi ja ovde zamerio, je da imaš samo jedan fizički HDD.

Ja sam kod mene to organizovao ovako:

1. Što brži HDD (Sistem, Alati, Projekti)
Kod mene je to rešeno sa 2 HDD koji rade u RAID 0 (Strip), ali planiram da
podignem sigurnost, pa ću uskoro dodati i treći disk i napraviti pravi
stripping/mirroring RAID

2. Jedan HDD, na kome mi se vrte sve baze podataka, nisam siguran koliko ovo
doprinosi brzini, ali meni izgledalo zgodno da izolujem baze na poseban hardware.

3. Jedan HDD za storage, što veći, za backup prethodna dva i ostale zezalice +
Na tom disku sam kreirao i još jednu malu particiju koja se isključivo koristi za
Windows page file - Ovo sigurno poboljšava performanse ...

Eto toliko od mene, možda dobiješ neku ideju...

Pozdrav,
Bojan


[ Miroslav Cvejić @ 19.06.2010. 10:56 ] @
A za koji će ti Radeon 5750???

Bolje umesto toga uzmi 3 ista harda i poteraj RAID5 da bar malo liči na mašinu iz naslova. Ovako si dobio nabeđenu mašinu za igranje. :)
[ combuster @ 19.06.2010. 11:06 ] @
Pa mi smo tu bili jasni - al' eto vidis... :) A grafa sa sobom povlaci jace napajanje, za masinu iz naslova - 200EUR gubitka garant...
[ vlada_vlada @ 19.06.2010. 12:08 ] @
Lol - posle svog mudrovanja - gejmerski comp :)
[ Ha-Nocri @ 19.06.2010. 13:26 ] @
da, cak je i memorija gejmerska i ima crvene diode na sebi ^^
[ Srđan Pavlović @ 19.06.2010. 19:06 ] @
Da bre onaj Ati je bacanje para, bolje
2-3 neka diska u RAID. Neko rece 8 GB ram-a, ma nema bre potrebe.

4 gb ram-a je vise nego dosta za sada, nece zafaliti.

A i ako je programerska masina, mogao si da razmislis o nekoj
(mini) ITX varijanti, em je malo kuciste, em danas u ITX mogu da se spakuju
vrrrlo jake masine sa sasvim OK integrisanom grafikom, SSD-om... odlicnim periferijama...sve trosi jako malo
i malo se greje sto je odlicno, a radi vise nego dovoljno brzo za navedeni posao.

Ovo sto si ti sastavio daj sinu da igra igre.
[ dr.AgOlO @ 19.06.2010. 19:12 ] @
Ih bre, nije valjda da ima crvene diode. To nisam znao :)

Koliko znam, procesor, memorija i HDD bi trebalo da budu najbitniji za ovu konfiguraciju i samo iz tog razloga sam stavio ovu Geil memoriju. Gledajući neke benchmark testove DDR3 memorija video sam da se ona pokazala dosta dobro, čak šta više bila je best buy na njima.

Što se tiče grafičke jeste jača nego što sam planirao prvobitno da uzmem ali sem ove nisam dobio ni jedan drugi predlog za grafiku. Ta buduća grafička treba da mi omogući nesmetan rad u Windows7, kao i povremeno gledanje filmova uključujući i full HD (1080p) videa i trebala bi da ima HDMI izlaz zbog eventualnog povezivanja sa LCD TV-om. Ne želim da uzmem neku grafičku i da mi se desi da film u HD kvalitetu secka ili slično. Ukoliko mislite da će neke jeftinije kartice raditi posao slobodno recite koju da uzmem.

Bilo je komentara za RAID. Trenutno imam u RAIDu (mirroring) dva Seagate Barracuda 7200 250GB diska i ne želim da idem na RAID varijantu na novoj mašini. Moguće je da ću se do trenutka kupovine mašine odlučiti da uzmem neki SSD tako da ću brzinu diskova povećati na taj način, a što se tiče prostora 1TB mi je sasvim dovoljan.

Kvalitetno i stabilno napajanje mi je vrlo bitno, jer sam, nažalost, imao slučaj da mi je otišlo napajanje (LC Power 650W) i da je oštetilo ploču (sreća u nesreći pa samo nju). Napon mreže dosta varira tako da se kreće od 180V (verovali ili ne) u nekim trenucima pa do 230V. Upravo zbog toga imam i UPS koji to uspeva nekako da ispegla. Upravo zbog toga sam malo skeptičan što se tiče napajanja i kvaliteta, a smatram da je ovo dosta kvalitetno i da će u tom pogledu raditi posao.

I da, pa nije valjda baš toliko gejmerska mašina samo zbog grafike :)

PS. Još sam mlad za decu :)

Pozdrav!

[Ovu poruku je menjao dr.AgOlO dana 19.06.2010. u 20:32 GMT+1]
[ combuster @ 19.06.2010. 19:37 ] @
Citat:

Što se tiče grafičke jeste jača nego što sam planirao prvobitno da uzmem ali sem ove nisam dobio ni jedan drugi predlog za grafiku. Ta buduća grafička treba da mi omogući nesmetan rad u Windows7, kao i povremeno gledanje filmova uključujući i full HD (1080p) videa i trebala bi da ima HDMI izlaz zbog eventualnog povezivanja sa LCD TV-om. Ne želim da uzmem neku grafičku i da mi se desi da film u HD kvalitetu secka ili slično. Ukoliko mislite da će neke jeftinije kartice raditi posao slobodno recite koju da uzmem.


Ironlake (i3 IGP) pusta dual stream 1080p - ima HDMI, Display Port, dakle sve sto ti treba - 150EUR bacas na graficku bez ikakve potrebe - osim ako neces da igras FC2 i Crysis.

Citat:

Kvalitetno i stabilno napajanje mi je vrlo bitno, jer sam, nažalost, imao slučaj da mi je otišlo napajanje (LC Power 650W) i da je oštetilo ploču (sreća u nesreći pa samo nju).


Power consumption pod load-om nece preci 100W sa integrusom, napajanje od 150W na ITX kucistima ima da ti zavrse posao, ono od 350W ti je overkill za takvu masinu. Corsair 550VX jeste super - al cmon - nepotrebno bacanje para, kosta 80EUR.

Na kraju krajeva tvoja stvar, misljenje smo dali - uglavnom nam se poklapaju ovde, masina koja si naveo je bez zezanja apsolutno gamerska masina - na kojoj naravno mozes i da programiras - samo mislim da je zgodnija ITX ili mATX ploca i kuciste (ova GA H55N jos uvek nije dosla kod nas inace je vrh) za tu namenu nego da drzis midi tower kuciste na stolu.

Sa kim god da si pricao - taj ti je ili neinformisan ili si imao drugacije zahteve kod njih :)
[ Srđan Pavlović @ 19.06.2010. 23:25 ] @
Mislim, okej, ako ce pored programiranja da razbaci i koju fensi igru, onda moze ona masina, inace bacanje para stvarno.

I meni je u masini 8800GTX, ali iskreno - njen ventilator cujem jednom
u 20 dana kad pokrenem neku igru iz windows-a, inace za 99% ostalih stvari koje
radim na masini je totalni overkill, i da se ponovo pitam, ne bih bacao pare na nju :)
[ dr.AgOlO @ 20.06.2010. 08:56 ] @
Ok, što se grafike tiče spreman sam da idem na slabiju varijantu ali pitanje je koju grafičku uzeti?

Što se tiče procesora sigurno uzimam i5 tako da priča oko i3 i integrisane grafike otpada. Recimo da umesto 130e koliko otprilike košta ova kartica, odvojim oko 50-60 eur-a. Sada sam baš gledao šta je sve u ponudi od grafičkih kartica i ova mi ne deluje loše, Gigabyte Radeon HD 5450 1GB GDDR3 GV-R545SC-1GI. Koliko vidim ima i pasivno hlađenje što mi još više odgovara jer neće stvarati nepotrebnu buku u kućištu. Šta mislite?


Pozdrav